לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1901719,017 עוקבים אודות עסקים

פורום הורים לפעוטות

ברוכים הבאים לפורום הורים לפעוטות!
שנת החיים הראשונה של התינוק חלפה לה ואתם ניצבים למול אתגרים חדשים...
התינוק כבר לא שוכב ב'חוסר מעש', הוא מדדה, מתרוצץ הנה והנה...דורש את עצמאותו ולפעמים אף 'חוטא' בהתקפי זעם;-)...

כיצד מתמודדים עם האתגרים החדשים? ביצירתיות רבה, בדרכים שונות ומגוונות ובטח שלא לבד!:-)

אנחנו כאן במיוחד בשבילכם. בואו להשתתף, ללמוד, לתרום ולהיתרם מסביבת הורים, שנמצאים בדיוק באותה הקלחת..

ממתינות לכולכם, 
kramerkaren ושושן בשם אחר

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים לפעוטות

ברוכים הבאים לפורום הורים לפעוטות!
שנת החיים הראשונה של התינוק חלפה לה ואתם ניצבים למול אתגרים חדשים...
התינוק כבר לא שוכב ב'חוסר מעש', הוא מדדה, מתרוצץ הנה והנה...דורש את עצמאותו ולפעמים אף 'חוטא' בהתקפי זעם;-)...

כיצד מתמודדים עם האתגרים החדשים? ביצירתיות רבה, בדרכים שונות ומגוונות ובטח שלא לבד!:-)

אנחנו כאן במיוחד בשבילכם. בואו להשתתף, ללמוד, לתרום ולהיתרם מסביבת הורים, שנמצאים בדיוק באותה הקלחת..

ממתינות לכולכם, 
kramerkaren ושושן בשם אחר

לצפיה ב-'המלצות על אפליקציה מועילה או תוסף למפתחות רכב למניעת שכחת יל'
המלצות על אפליקציה מועילה או תוסף למפתחות רכב למניעת שכחת יל
25/05/2017 | 13:44
1
47
יש לכם המלצות על אלפיקציה מועילה או תוסף למפתח רכב שמטרתם מניעת שכחת ילדים ברכב?
מידי פעם אני מקבלת איזה קישור לאפליקציה אבל תכל'ס אףפעם לא הצלחתי להוריד אפליקציה שממש ממלאת את מטרתה...
שמעתי גם על משהו שמתקינים על מפתחות הרכב וה מזכיר לך לבדוק...

אבל תכל'ס אשמח לשמוע מאנשים שיש להם משהו כזה וזה ממש עובד להם, ואם כן איפה מזמינים\מורידים

תודה!
לצפיה ב-'אפליקציה'
אפליקציה
25/05/2017 | 14:42
52
אני משתמשת כמעט כל יום בוויז וזה שם תזכורת. ממליצה להפעיל אפילו לגן..
ראיתי גם כל מיני טיפים לקשור מוצץ למפתח של האוטו שהבנתי שעוזר ואפקטיבי..
לצפיה ב-'מבחינת חום או כאבים '
מבחינת חום או כאבים
24/05/2017 | 12:20
5
178
מה יותר אפקטיבי לדעתכן, או מה אתן נותנות בד"כ -סירופ או נרות?
לצפיה ב-'אפקטיבי יותר'
אפקטיבי יותר
25/05/2017 | 11:04
105
אני לרוב עם סירופ (אישית אני מעדיפה נורופן כי הוא משפיע להכי הרבה זמן). נרות אני נותנת רק כשאין ברירה - הקאות למשל.
לצפיה ב-'בד"כ נותנת'
בד"כ נותנת
25/05/2017 | 14:47
1
63
סירופ בד"כ הרבה יותר נוח לתת.. אם ממש אין אפשרות נותנת נרות אבל מעדיפה להימנע. 
לצפיה ב-'גם אצלי לרוב אקמולי, לקטנטנים עם חום מאד גבוה הייתי נותנת נר'
גם אצלי לרוב אקמולי, לקטנטנים עם חום מאד גבוה הייתי נותנת נר
25/05/2017 | 17:37
13
לצפיה ב-'אני מעדיפה סירופ. נראה לי אצל רוב ילדים מתקבל יותר בקלות'
אני מעדיפה סירופ. נראה לי אצל רוב ילדים מתקבל יותר בקלות
25/05/2017 | 17:45
10
לצפיה ב-'אם אין הקאות או שלשול, סירופ'
אם אין הקאות או שלשול, סירופ
25/05/2017 | 18:31
64
ולהפך
לצפיה ב-'חדשה פה :) שאלה לגבי חרדת מקלחת לאחר אשפוז '
חדשה פה :) שאלה לגבי חרדת מקלחת לאחר אשפוז
24/05/2017 | 09:59
4
244
שלום לכולם,
בתי בת השנה ושלושה חודשים הייתה מאושפזת שבוע וחצי בבית חולים בגלל חיידק באוזן.
במהלך האשפוז היא בכתה בכי איימה לכל מי שהתקרב אליה מהצוות הרפואי (הציקו לה במלא בדיקות בלי סוף אז זה מובן ולא נעים)
כשחזרנו הביתה מילדה שאוהבת להתקלח פתאום יש לי ילדה שבוכה בכי צעקות אבל בכי בכי שלא חוויתי איתה עד היום ולא מוכנה בשום פנים לשבת או לעמוד במקלחת.
הלכתי איתה לקניון לקנות נעליי צעד ראשון וקרה מה שקרה בבית חולים שהרופאים התקרבו אליה ובאמבטיה בכי איימה...

זה כבר שבוע ימים ככה והמקלחת הפכה לסיוט ובלתי אפשרית.
מה עושים?
האם עליי להתייעץ עם מישהו מקצועי לדעתכם?
לצפיה ב-'היי. קודם כל, גם לנו היה משהו כזה.'
היי. קודם כל, גם לנו היה משהו כזה.
24/05/2017 | 10:18
3
180
הילדה הייתה קצת יותר גדולה (שנה ושבעה חודשים נדמה לי) - ואצלה מדובר היה בטיפול יחיד בבית החולים, אבל תוך קשירה שלה (תפרו לה את הראש). מילדה שלא היה לה בכלל פחד מזרים, היא הפכה לילדה עם פחד מזרים, שהומר בהמשך לפחד מרופאים, ואז עבר. כך שהעניין של הטראומה אחרי התקלות לא נעימה עם בית חולים מאוד מוכר לי - לאו דווקא ספציפית מהזווית של פחד ממקלחת, אבל כן העניין של פחד מזרים ואולי גם מסיטואציות חדשות - וכאמור, זה היה זמני.
לגבי המקלחת והאמבטיה - כשהיו לנו שלבים של פחד מהאמבטיה (בלי קשר) מה שעזר היה שאחד ההורים נכנס עם הילדה לאמבטיה, ועשה איתה אמבטיה. בהמשך עברנו לצעצועים שיעסיקו אותה, ובסוף לשהות עצמאית. ובאופן כללי לגבי התקופה הזאת שהיא הפכה ליותר פחדנית וחרדתית - לתת הרבה בטחון, גם בכך שאתם שם ואתם תעזרו לה בכל דבר שצריך, ולהיות כמה שיותר עדינים, מחבקים וכו'.
מקלחת בגילאים האלה הילדות שלנו מעולם לא עשו, כך שאני לא יודעת איך "לחזור" לא לפחד ממקלחת - אבל פחד מאמבטיה, כאמור, כן עבר - ואולי גם להתקלח יחד עם הילדה יעזור כשמדובר במקלחת.
לצפיה ב-'תודה על התשובה!'
תודה על התשובה!
24/05/2017 | 10:42
2
116
הכוונה הייתה לאמבטיה - מקלחת זה לגדולים :)
אני אנסה את עניין האמבטיה המשותפת.
תודה 
לצפיה ב-'בנוסף למקלחות משותפות, יש גם כל מיני משחקים מעניינים לאמבטיה'
בנוסף למקלחות משותפות, יש גם כל מיני משחקים מעניינים לאמבטיה
24/05/2017 | 19:54
1
115
שיכולים לעשות את זמן האמבטיה להרבה יותר אטרקטיבי - למשל יש צבעים שאפשר לצייר איתם על הקרמיקה, אפשר לצבוע את המים עצמם בצבעים שונים, למלא בלונים במים, אפשר לצייר עם הידיים בקצף גילוח על הקיר.
ובלי קשר אולי עד שיעבור לה אפשר לקלח יום כן יום לא או לא לחפוף כל יום - לצמצם לה את אי הנעימות עד כמה שניתן.
לצפיה ב-'שלל התוספות שזלופית הציעה הפכו את האמבטיה בבית שלי לאטרקציה '
שלל התוספות שזלופית הציעה הפכו את האמבטיה בבית שלי לאטרקציה
24/05/2017 | 20:18
116
במקום שיריבו מי נכנס אחרון הם מתווכחים מי ייכנס ראשון
קצף גילוח שמשפריצים על הקיר
מברשות ציפורניים בשלל צבעים
צבעי ידיים
בקבוקים עם מים צבעוניים (מוסיפים כמה טיפות צבע מאכל למים)
סירות / ברווזים / דליים / כלי פלסטיק מכל הגדלים והצבעים
בועות סבון
קצף אמבט
בקבוקונים של בתי מלון עם סבון או שמפו

אני חושבת שבשלב הראשון ההצעה הכי טובה היא באמת אמבטיה עם אבא או אמא, עד שהטראומה של האשפוז תשכך, ואז לאט לאט השדרוגים יוכלו לשנות את הגישה שלה בחזרה והאמבטיה תחזור להיות אתנחתא של הנאה.

לצפיה ב-'מסיבת יום הולדת'
מסיבת יום הולדת
24/05/2017 | 07:14
10
259
שני הקטנים שלי נולדו בהפרש של שבוע (ושנתיים).
בני 4 ו -2.
אני רוצה לחגוג להם יום הולדת. אפשר לעשות ביחד?
מאד קשה לי להתארגן.
אם זה בעייתי, אחגוג רק לגדול.
הכוונה לשתי מסיבות, גם לחגיגה עם המשפחה וגם עם הגן.
או שאפשר לאחד?
בעיקרון, לא חוגגים בגן לבני שנתיים. אבל בכל מקרה, חצי מהקבוצה שלו יבואו עם האחים ליום הולדת של אחיו .
לצפיה ב-'גם ימי ההולדת של הבנים של צמודים'
גם ימי ההולדת של הבנים של צמודים
24/05/2017 | 08:48
156
אפילו יותר משלך - הפרש של 3 ימים...
גם לי ולאחי הקטן ימי הולדת בהפרש של שבוע.
מה שעשו במשפחה שלי, ואני מתכוונת ליישם גם עם הבנים, זה מסיבה משותפת למשפחה, ומסיבות נפרדות לילדי הגן. כמובן שלבן השנתיים אין צורך במסיבה אחר הצהריים, מעבר למה שנחגג בגן עצמו.
לצפיה ב-'אצלנו כל הארבעה בטווח של חודש'
אצלנו כל הארבעה בטווח של חודש
24/05/2017 | 09:16
139
במשפחה חוגגים לכולם יחד.
במסגרות שלהם חוגגים לכל אחד בנפרד.
מזל טוב!
לצפיה ב-'אצלנו במשפחה יש ימי הולדת כפולים ממש'
אצלנו במשפחה יש ימי הולדת כפולים ממש
24/05/2017 | 09:54
1
131
הרבה פעמים חגגו ביחד לזוג האחים או זוג האחיות. זו לא בהכרח פשרה, זה מצא חן בעיניהם. אני חגגתי לפעמים עם בת דודה עם אותו תאריך.
בגיל גדול יותר אולי זה לא תמיד מתאים, אבל בגילאים האלו קל לשווק להם את נקודת המבט הרצויה... תמכרי להם שיומולדת משותף זה מגניב.

לצפיה ב-'אצלי לא כ"כ קרובים בתאריכים - 4 חגיגות לילד'
אצלי לא כ"כ קרובים בתאריכים - 4 חגיגות לילד
24/05/2017 | 10:27
131
אנחנו חוגגים 4 פעמים לכל ילד -

ביום היומולדת או בסופ"ש הסמוך חגיגה קטנה - רק אנחנו והסבים. כל ילד בתאריך שלו.
חגיגה במסגרת לכל ילד.
חגיגה משפתתית גדולה (בסביבות ה-30 איש) פעם אחת בשנה - משותפת לכולם.
יומולדת אחה"צ רק לשני הגדולים, משנה הבאה גם לקטנה. כל ילד עם החברים שלו, בינתיים האחים לא משתתפים.

לצפיה ב-'אצלנו'
אצלנו
24/05/2017 | 13:08
80
ביני לבין אח שלי הפרש של שבוע. תמיד חגגו לנו עם המשפחה יחד ועם החברים לבד.
את היום של היום הולדת עצמו ציינו בארוחת ערב משפחתית מצומצמת כל אחד ביום שלו.
לדעתי תחגגי לגדול עם החברים ולקטן מספיק בגן.
לצפיה ב-'אגב החגיגה'
אגב החגיגה
24/05/2017 | 13:31
1
141
יום ההולדת הוא בסוף יולי, שבוע לפני שהוא נפרד מהחברים.
עדיין יש טעם לחגוג?
לצפיה ב-'אני הייתי חוגגת'
אני הייתי חוגגת
24/05/2017 | 17:48
106
בעצם למה לא? זה שהוא נפרד מהם בהמשך לא אומר שהוא לא ממש ממש נהנה בחגיגה שבוע לפני הפרידה.
לצפיה ב-'תאחדי במשפחה'
תאחדי במשפחה
25/05/2017 | 11:03
67
אל תאחדי כלומר תעשי לו בגן ואת יכולה לאחד במשפחה לעשות לשניהם יחד
לצפיה ב-'למשפחה בוודאי שהייתי מאחדת. לגן הייתי עושה שילוב'
למשפחה בוודאי שהייתי מאחדת. לגן הייתי עושה שילוב
28/05/2017 | 10:07
50
מארגנת מסיבה (מניחה שאת מתכוונת לכזה עם הפעלה וכו') לילדים הגדולים יותר ואומרת "אחים צעירים מוזמנים בשמחה, נציין גם יום הולדת לקטן". בשלב העוגות מוציאה שתי עוגות אחת לכל ילד ומתארגנת מראש גם על הפתעות ואיזו פעילות מותאמת לקטנים (בועות סבון למשל). לא הייתי מזמינה את כל הגן של בן השנתיים למסיבה. זה לא תואם גיל.
לצפיה ב-'עבדתי אצל משפחה שבין הבן השני לשלישי היו 4 שנים ו-4 ימים'
עבדתי אצל משפחה שבין הבן השני לשלישי היו 4 שנים ו-4 ימים
31/05/2017 | 11:33
36
למשפחה חוגגים ביחד עם הקפדה שלכל ילד תהיה עוגה משלו
בגנים חגגו לכל אחד בגן שלו בנפרד עם הטקס שנהוג בכל גן
לצפיה ב-'רעיונות לבילוי שבת?'
רעיונות לבילוי שבת?
23/05/2017 | 13:04
7
230
אשמח לרעיונות לבילוי/טיול של שבת בבוקר עם פעוט בן כמעט 4 ותינוק בן 3 חודשים באזור המרכז/צפון קרוב. עדיף משהו שיכול למלא את היום משעות הבוקר עד הצהריים המאוחרות.
מיצינו את הסיבוב הקבוע בפארק הירקון/פארק הרצליה/פארק רעננה וחוזר חלילה...

תודה
לצפיה ב-'ספארי'
ספארי
23/05/2017 | 19:31
39
לצפיה ב-'ים?'
ים?
24/05/2017 | 12:18
114
אפשר לטייל בטיילת של תל אביב, בשעות הבוקר לא הכי עמוס שם אבל ממש נעים 
לצפיה ב-'בדיוק אתמול הראו לי אתר שאפשר לקנות סדנאות שמאימות '
בדיוק אתמול הראו לי אתר שאפשר לקנות סדנאות שמאימות
24/05/2017 | 12:22
184
להורים וילדים...

זה נראה ממש נחמד ויש מגוון פעילויות...
לצפיה ב-'תודה לכולן'
תודה לכולן
24/05/2017 | 12:59
130
ים עוד לא אופציה בגלל הקטן אבל אהבתי את הרעיון של הטיילת
לצפיה ב-'מנסה'
מנסה
25/05/2017 | 11:44
112
יש גם בנתניה פארק נחמד, ליד שלולית החורף. אולי אפילו עוד יש מים בשלולית...
אנחנו אוהבים את שמורת הטבע שצמודה לרמת אביב ג' מצפון. הליכה קלילה, בד"כ יש פריחה, ויש גם מערות קטנות שבן ה-5 שלי אוהב להכנס אליהן (מערות אפקה). כאמור, צמוד לרמת אביב ג', אנחנו בד"כ מסיימים בגן שעשועים שם.
לצפיה ב-'ספארי אחלה רעיון'
ספארי אחלה רעיון
25/05/2017 | 14:40
105
על אותו עיקרון יש גם כל מיני מקומות, חוות קטנות כאלה שמאפשרות גם פעילויות עם החיות.. יכול להיות נחמד לבן ה4.. 
לצפיה ב-'קטיף תותים, אם אתם אוהבים'
קטיף תותים, אם אתם אוהבים
26/05/2017 | 10:36
109
מלא מקומות באזור השרון, בחלקם יש גם פינות יצירה, פיתות בטאבון, תות ברוטב שוקולד.
לצפיה ב-'האם שבר ביד כואב תמיד?'
האם שבר ביד כואב תמיד?
22/05/2017 | 08:26
4
254
בן 4 מתלונן מאתמול שכואבת לו היד כי הוא נפל מספה. לא זכור לי שום מקרה כזה של נפילה, הוא גם לא בדיוק אמין עדיין.
התלונן לראשונה אתמול אחרי שאספתי אותו מהגן, שכואב לו כשנוגעים, ממש באמצע בין כף היד למרפק. אם לא נוגעים, לא כואב.הסתכלתי, המקום לא אדום, לא נפוח ואין בכלל שום סימן למכה. כל הערב לא התלונן, השתולל, מצב רוח טוב, אכל והכל נראה תקין.
אבל בלילה התחיל לבכות שכואבת לו היד. אולי כי שכב עליה. ממש בכה, הרבה זמן.
בגדול, הוא סובל מכאבי גדילה ולילה לפני בכה ממש חזק והתלונן על כאב רגליים. הנוהל שאם הוא מתעורר יותר מפעמיים ובוכה, בפעם השלישית נותנים תרופה. הפעם הוא בכה חזק והרבה זמן, בסוף אמר שהיד כואבת. אבל אחרי שבמגע בהתחלה אמר שלא כואב, אחרי זה כן כואב. ביקשתי ממנו להרים משהו כבד ביד הזאת. הרים בלי בעיה ולא התלונן על כאב.
כדאי בכל זאת לקחת לצילום?
לצפיה ב-'אני הייתי לוקחת לצילום. '
אני הייתי לוקחת לצילום.
22/05/2017 | 08:37
173
ילד בן 4 לא תמיד יודע להסביר בדיוק מה מו מי. רגע כואב ואז דעתו מוסחת ואז לא כואב ואז כן... עזבי את הנסיונות לאבחן בבית. לדעתי אפשר ככה (להרים משהו כבד וכו') ליצור רק נזק. אם מטריד אותך קחי לצילום.
לצפיה ב-'שבר כואב, אין שבר שלא כואב. בכל זאת כדאי לקחת לצילום.'
שבר כואב, אין שבר שלא כואב. בכל זאת כדאי לקחת לצילום.
23/05/2017 | 18:26
2
141
בצילום יכולים לגלות לא רק שבר.
לצפיה ב-'צודקת'
צודקת
24/05/2017 | 12:16
1
108
יש נקעים או מתיחות שיכולות לכאוב אבל לא כמו שבר וגם בזה צריך לטפל אז צריך צילום
לצפיה ב-'בנתיים הפסיק להתלונן'
בנתיים הפסיק להתלונן
24/05/2017 | 13:29
158
אמשיך לעקוב. תודה
לצפיה ב-'מחפשת רעיונות לפעילות התנדבותית מותאמת גיל 9'
מחפשת רעיונות לפעילות התנדבותית מותאמת גיל 9
21/05/2017 | 10:10
4
135
בוקר טוב,
חשבתי לחפש מסגרת מתאימה לפעילות התנדבותית הולמת גיל 9 באזור תל אביב.
אשמח לשמוע מכם רעיונות

לצפיה ב-'לדעתי בגיל הזה כל פעילות מלווה בהורה אז הייתי בוחרת לפי'
לדעתי בגיל הזה כל פעילות מלווה בהורה אז הייתי בוחרת לפי
21/05/2017 | 13:16
147
מה שמעניין אותך (או את המבוגר האחר שילווה את הילד).
סתם ככה בשלוף הייתי חושבת על בתי אבות, בתי חולים וארגוני בע"ח כמו תנו לחיות לחיות.
לצפיה ב-'לפני שנה, באחת החופשות'
לפני שנה, באחת החופשות
22/05/2017 | 11:27
121
קבוצה של ילדים בערך בגיל הזה באה לגן של הבן שלי (חינוך מיוחד) סתם כדי לשחק עם הילדים כדורגל.
היה מקסים.
לצפיה ב-'צער בעלי חיים רמת גן'
צער בעלי חיים רמת גן
23/05/2017 | 08:30
86
הם נמצאים בפועל בנחלת יצחק, מתחת למגדלי תל אביב.
אפשר סתם לשבת וללטף חתולים או יותר חשוב (וגם בריא), להוציא כלבים לטיולים.
לצפיה ב-'חלוקות אוכל לננזקיים'
חלוקות אוכל לננזקיים
25/05/2017 | 17:44
29
אחותי הולכת לחלק חבילות אוכל לנזקקים בעיר שלה פעם בשבוע ולוקחת איתה את הקטנה שלה שתהיה איתה
לצפיה ב-'רעיון למתנה למקסימון בן 4'
רעיון למתנה למקסימון בן 4
21/05/2017 | 08:58
2
150
אז התינוק שלי כבר ילד והוא תיכף בן 4...

רצינו לתת לו מתנה שהוא יהנה ממנה ואם היא תתרום להתפתחות שלו, אז הרווחנו, יש רעיונות??

תודה רבה!!
לצפיה ב-'אולי כדאי שתגידי מה יש בבית וממה הוא נהנה'
אולי כדאי שתגידי מה יש בבית וממה הוא נהנה
21/05/2017 | 18:20
111
ספרים זה תמיד טוב, כלי נגינה יותר איכותיים מהפלסטיקים של התינוקות, חומרי יצירה עם כן ציור או קופסה גדולה מחולקת לארגון טוב, משחקי קלפים ראשונים, יש של רבנסברג (החברה של הפאזלים) ויש למשל משחק קלפים של חמישה בלונים שמתאים לקטנטנים.
משחק ההרכבה של המגנטים מושלם בעיני אם עוד אין לכם. קורקינט או אופניים.

לצפיה ב-'לגו!, משחקים של פוקס מיינד - היום והלילה/'
לגו!, משחקים של פוקס מיינד - היום והלילה/
23/05/2017 | 21:03
90
הנסיך והנסיכה....יש להם עוד מגניבים,
משחק לוטי קרוטי - חמוד וכייפי...
לצפיה ב-'דילמה'
דילמה
20/05/2017 | 23:14
2
297
בבקשה לא לראשי

הבן שלי בן 4 ורשמתי אותו לטרום חובה בשכונה שלנו אבל נודע לי לאחרונה כי בגן הזה יש מס' ילדים מאוד אלימים (מילולית ופיזית) שהגננת לא מצליחה להשתלט עליהם ואני ממש מתלבטת מה לעשות.

אני לא יודעת האם ניתן להעביר אותו לגן אחר אבל במידה וניתן, האם הייתן משאירות בטרום טרום חובה עוד שנה וע"י כך בעצם עוצרות  את ההתקדמות שלו או מנסות להעביר לגן בשכונה אחרת ואז מנתקות אותו מהחברים...או שהייתן משאירות אותו בגן הזה ומקוות לטוב???...

אני לא רוצה שבני יחשף לאלימות בגיל כל כך צעיר כשיש לי דרך למנוע את זה...מה הייתן עושות?

לצפיה ב-'שאלה מעניינת'
שאלה מעניינת
20/05/2017 | 23:30
179
לא הייתי משאירה שנה נוספת בטרום טרום (אלא אם כן זה טרום טרום משולב עם טרום אבל להבנתי זה לא המצב) וגם לא מאמינה שהעירייה תאפשר לך דבר כזה. גני עירייה זה כמו בית ספר מהבחינה שאת לא יכולה להחליט על דעת עצמך להשאיר את הילד בכיתה ג' אם הוא צריך לעלות ל-ד'.
לא הייתי רוצה לשלוח את הילד שלי לגן שבו אני יודעת שיש אלימות ועוד יותר מזה שבו יש גננת לא חזקה מספיק להתמודד עם בעיית אלימות.
לכן מהאפשרויות שהצגת, אני מניחה שגן בשכונה אחרת הוא הפתרון, על אף המחיר החברתי והלוגיסטי.
הסיבה שחשבתי שהשאלה מעניינת היא מפני שבעצם אין לך מושג מה יהיה בשנה הבאה. יכול להיות שהילדים האלימים יעברו גן או דירה, יכול להיות שהם מקבלים טיפול ודווקא בשנה הבאה התנהגות שלהם תשתפר, יכול להיות שהגננת תיכנס להריון ותבוא מישהי אחרת או שהדווקא הגננת הנוכחית תקבל טיפול ועזרה מקצועית במהלך הקיץ ותבוא שנה הבאה בכוחות מחודשים. יכול להיות שהיא תבחר להכניס תוכנית אילנות לטיפול באלימות בשנה הבאה. יכול להיות שיכנסו לגן ילדים חדשים שישנו בו את הדינמיקה והילדים הנוכחיים שכרגע משליטים טרור פתאום יהפכו לדחויים. ומכיוון אחר לגמרי - אין לך מושג מה את עומדת לפגוש בגן אחר. יכולים להיות שם ילדים אלימים באותה מידה וגננת חסרת יכולות באותה מידה. אז מה עשית בזה?
לצערי מכיוון שגני עירייה הם נעלם כזה גדול, כנראה שאין באמת דרך איך לברוח. בטח לא חצי שנה לפני ספטמבר. ניחא אם היית מנסה לעבור באמצע שנה והיית יודעת בדיוק ממה את בורחת ומה את מקבלת בצד השני. אבל זה לא ככה.
אם כך נדמה לי שהדבר הכי נכון לעשות הוא דווקא להלחם באלימות בגן שאת צפויה לשלוח אליו. אם זה להתחיל כבר עכשיו להכיר הורים ולדרוש ליווי פסיכולוגי לגננת או תוכנית אילנות או סייעת שניה או איזשהו פתרון אחר. להבהיר שהורים עתידיים מודעים לבעיית האלימות ולא מוכנים לסבול אותה, שדורשים התחייבות של העירייה לטיפול, ובתחילת השנה להיות עם המון יד על הדופק לגבי מה שקורה. לא לחכות למרץ בשביל להגיד היי רגע, הילד שלי חוטף מכות בגן כבר ארבעה חודשים. להציף דברים כבר מההתחלה ולדרוש התייחסות. וכמובן במקביל לחזק את הילד הפרטי שלך, ללמד אותו איך להתמודד עם אלימות ובאופן כללי איך לעמוד על שלו.
יצאה תשובה מורכבת למצב מורכב. מקווה שיסתדר.
לצפיה ב-'מה עם כל החברים שלו?'
מה עם כל החברים שלו?
21/05/2017 | 08:53
117
כולם יישארו בגן עם הילדים האלימים?
מה יקרה בעוד שנה? לרוב כל הגן או רובו עוברים ביחד.
ואז הוא יהיה שנתיים עם הילדים האלימים.
אני הייתי מעבירה לגן אחר, בתנאי שיהיה בגן ששייך לאזור בית הספר אליו את מתכוונת לשלוח אותו.
לדעתי, כמה ילדים אלימים יעסיקו יפה את הצוות החינוכי. וכך, גם יתמזל מזלו של בנך והוא לא יחטוף מהם, הוא לא יקבל יחס שמגיע לו מהגננת כי היא תהיה עסוקה בטיפול בבעייתיים.
לצפיה ב-'מענקים מביטוח לאומי לאלרגיה - מעלה כשרשור חדש'
מענקים מביטוח לאומי לאלרגיה - מעלה כשרשור חדש
19/05/2017 | 19:20
87
805
עניתי ארוכות למטה, והשרשור לא קופץ, ומעניין אותי לדעת מה אחרים חושבים. האם בעינכם זה מוצדק? 
זה מה שעניתי לשושן בשם אחר למטה:

ילד בן 10- 15 - 17 (עם אלרגיה) זקוק לקייטנות ומטפלות וסייעות? לא. 
העדרות רבה יותר מהעבודה כדי לקחת ילד - יש הרבה ימי מחלה לטיפול...
המשך>>
עניתי ארוכות למטה, והשרשור לא קופץ, ומעניין אותי לדעת מה אחרים חושבים. האם בעינכם זה מוצדק? 
זה מה שעניתי לשושן בשם אחר למטה:

ילד בן 10- 15 - 17 (עם אלרגיה) זקוק לקייטנות ומטפלות וסייעות? לא. 
העדרות רבה יותר מהעבודה כדי לקחת ילד - יש הרבה ימי מחלה לטיפול במשפחה, ונדמה לי שחלק מההטבות לילדי אלרגיה זה שלהורים יש כפול ימי מחלה. לא מספיק? צריך גם 1000 ש"ח נוספים לחודש? וביננו, ילדים עם אלרגיה לא באמת צריכים בדיקות וטיפול רפואיים חודשיים. ברגע שעלו על האלרגיה הם צריכים להמנע, ויש צורך בטיפול רק אם חס וחלילה האלרגן נאכל בטעות. כך שגם כפל ימי המחלה נשמע לי מאוד לא הגיוני. 

ביטוח לאומי אולי מקשה מאוד מאוד, אבל הרופאים והמאבחנים למינהם מקלים מאוד, ואני לא אתפלא אם חלק מהסיבה לעלייה הכל כך גבוהה באבחון אוטיסטים, לדוגמה, לא נובעת מאובר איבחון בכוונה של המאבחנים שרוצים שההורים יקבלו "הטבות". ואני לא ממציאה דברים ממוחי הקודח, אני בעצמי מכירה אמהות שסיפרו שהמאבחנים שאלו אותם אם הם רוצים שיחמירו באיבחון על מנת לקבל את ההטבות. 
בנוסף ממה שידוע לי, הורים ששולחים ילד לגן מיוחד, רובם ככולם לא מספקים טיפולים נוספים אחרה"צ. בנוסף, הילדים בגנים המיוחדים זכאים ליום ארוך, עד 5!, והגנים פתוחים גם בחופשת הקיץ. מתי בדיוק ההורים יכולים לשלוח את הילד לטיפולים נוספים מעבר לגן?!

ההשוואה לארה"ב היא לא רלוונטית. כל הטיפול מוענק בארץ מכספי הציבור, ממשלמי המיסים. בארה"ב ביטוח הבריאות הוא פרטי, כל מבוטח משלם הון עתק (או המעביד או המבוטח עצמו, או גם וגם), וכל החזרי הטיפולים, אם קיימים, הם דרך אותו ביטוח הבריאות הפרטי. הכל תלוי באיזה ביטוח בריאות יש לך (שזה כמעט תמיד תלוי במקום העבודה).
הטיפול במוסדות החינוך הציבוריים הוא כן דרך כספי הציבור, ואם להאמין למספר אמהות שאני מכירה שהילדים בחינוך המיוחד, אין בכלל מה לקנא בהם, ובארץ מקבלים הרבה הרבה הרבה יותר. אני מכירה אפילו שתי משפחות שזו הסיבה שהם חזרו לארץ, הבן/בת אובחנו, והם רצו את מוסדות החינוך המיוחדים שיש בארץ כי כאן הטיפול עלוב מאוד בהשוואה.

אז אני ממשיכה להחזיק בעמדתי, בארץ כולם רחמנים בני רחמנים, מפעילים קצת לחץ על הממשלה, והופ! מענקים והטבות בין אם יש צורך ובין אם אין. נס שהמדינה ממשיכה להתקיים כל כך טוב, והלוואי שהיו מלמדים מדינות אחרות איך עושים את זה.  

לצפיה ב-'דיבור אצל פעוט בן שנה וחצי'
דיבור אצל פעוט בן שנה וחצי
19/05/2017 | 06:48
31
270
בני בן שנה וחצי והוא ילד ראשון. הייתי היום בטיפת חלב והאחות אמרה שבגילו היא מצפה שיאמר כמה מילים כדוגמת: אבא, את זה.... וביקשה שאקח אותו לרופא הילדים שלו לבדיקת התפתחות ולבדיקת שמיעה. 
בני עדיין לא אומר מילים אלו, אבל אומר הברות כדוגמת: מאמא, נאי נאי, דה דה....
לעומת זאת הוא משחק בכדור רגל בצורה לא רגילה - כאילו נולד להיות שחקן כדורגל.
קשה להושיב אותו ולשחק איתו במשחקי השחלות, או לקרוא לו ספר אפילו ספר אינטראקטיבי. הוא אוהב לרוץ .

שאלותי הן:
1. האם עלי לדאוג? 
2. מנסיונכם, מתי ילד מתחיל לדבר?
3. מה אני כהורה יכולה לעשות בכדי לעזור לו לדבר?

תודב רבה

לצפיה ב-'האם ההברות שהוא אומר'
האם ההברות שהוא אומר
19/05/2017 | 07:01
1
193
מביעות מילים כלשהן? כלומר, האם הוא מתייחס בעקביות למשהו באמצעות ההברה? (נניח מאמא לאמא, נאי נאי לבננה, דה דה לנדנדה). האם הוא מבין את הדיבור שלך? בגדול, האחות צודקת - מצפים למספר קטן של מילים בגיל הזה. אבל את לא צריכה לדאוג אלא באמת קודם כל לקחת אותו לבדיקת שמיעה והתפתחות ולבדוק מה המצב.
לגבי זה שהוא לא יושב לקרוא ספר - גם אצלי זה היה המצב עם השנייה בגיל הזה, ומה שעשיתי היה לעבור לנוהל של הקראת סיפור לפני השינה - בזמן הזה הוא במיטה וכבר לא רץ, ולפחות אצלנו זה עבד.

לצפיה ב-'לגבי ההברות שהוא אומר'
לגבי ההברות שהוא אומר
19/05/2017 | 21:46
135
אז חלקן הן עקביות לדוגמה: נאי נאי כאשר הוא רוצה לשתות או לאכול. 
או מאמא כשהוא עייף. 
מה בודקים בבדיקת התפתחות?.  
אנסה באמת להקריא לו סיפור כאשר הוא במיטה או בלול.

לצפיה ב-'הגדרה של מילה'
הגדרה של מילה
19/05/2017 | 08:55
2
164
היא צירוף הברות קבוע שהפעוט אומר כשהוא מתייחס לדבר מסויים. גם "הא הא" כהגדרה של הצליל שמשמיע כלב, היא מילה. גם "מו" של פרה נחשבת מילה.
נדמה לי שבגיל שנה וחצי מצפים ל-10 "מילים". זה לא אומר שכל הילדים מתיישרים לפי הציפיה הזו. אני משערת שזה תלוי גם כמה מדברים איתם, שלא לומר חופרים להם כמו שאני חפרתי לבת שלי.
ההמלצה לקחת לבדיקת שמיעה נובעת מכך שהרבה ילדים עם בעיות שמיעה מתחילים לדבר מאוחר יותר, פשוט מפני שהם לא שומעים היטב את כל מה שנאמר להם.

לגבי הציפיה שהוא יגיד "את זה" (לרוב מתייחסים לצירוף הזה כאל מילה אחת), זה תלוי במה שהילד שומע בסביבתו. הבת שלי לא אמרה את הצירוף הזה, כי אנחנו לא השתמשנו בו. כשהיא הצביעה על כדור צהוב, שאלנו אם היא רוצה את הכדור הצהוב. כשהיא הצביעה לעבר בקבוק, שאלנו אם היא רוצה בקבוק וכן הלאה.

לא הייתי דואגת בשלב הזה לגבי עניין הדיבור, אבל בהחלט הייתי לוקחת לבדיקת שמיעה.
בעיניי אפשר לדבר עם פעוטות בכל שלב ועל כל דבר. עם הבת שלי הייתי מספרת לה תוך כדי נסיעה מה אני רואה, ולמה אנחנו עוצרות, ומה קניתי היום בסופר. פשוט דיברתי בלי הפסקה, גם בזמן משחק, גם בזמן האמבטיה, גם בגן המשחקים.
לצפיה ב-'האמת שאני די חופרת לו '
האמת שאני די חופרת לו
19/05/2017 | 21:51
1
138
אקח אותו לבדיקת שמיעה. 
האם יכול להיות שלמרות שהוא מגיב כשקוראים לו או לרעשים, עדיין יכולה להיות בעיית שמיעה?
לצפיה ב-'כן'
כן
19/05/2017 | 22:04
29
לצפיה ב-'בגיל שנה וחצי'
בגיל שנה וחצי
19/05/2017 | 20:00
8
252
ילד אמור להגיד לפחות 15 מילים. ד- דה זו מילה אם הוא משתמש בה תמיד עבור משהו מסויים. נניח דה דה = אבא, לכן זו מילה. תעשי רשימה של כל המילים שהוא אומר, ושווה לפנות לבדיקה אם זה פחות מ- 15. 

בנוסף, ההמלצה שלי היא לא לקטלג את הילד. קל להגיד - הילד אוהב לרוץ כל הזמן קשה לו לשבת בשקט - ובזה "לפתור" את עצמך מפעילויות שקטות. גם ילד אקטיבי נהנה כשמקריאים לו, או מראים לו השחלות ודברים כאלו, הכל בזמן הנכון. 

כדי לעזור לילד לדבר, את צריכה לדבר איתו כמה שיותר, לשיר שירי ילדים ולהקריא לו ספרים כמה שיותר. להקריא ספרים זה לא רק להקריא את מה שכתוב בספר, אלא לתאר לו מה שרואים בתמונות. תבחרי ספרים עם ציורים צבעוניים ועם מעט פרטים בציורים ותגידי "הנה ברווז. ברווז צהוב. גם הכדור צהוב" וכו. את יכולה בפעמים אחרות תשאלי על הספר - איפה ברווז? ואחרי כמה שניות להצביע הנה ברווז. כשאת מדברת תשתמשי הרבה בתנועות ידיים רלוונטיות (ביי ביי, לעשות עם היד, וכו). תדברי איתו גם רגיל, וגם במשפטים פשוטים עם מילים שהוא כבר אומר. הוא אומר מאמה (אמא?), אז תגידי, איפה מאמה? מאמה פה. מאמה אוהבת אותך. 
תעשי איתו הרבה קולות חיות, צבעים. 
ולדבר לדבר לדבר כל הזמן. אפילו אם זו לא שיחה שמיועדת אליו - תדברי לעצמך מה את עושה לדוגמה. "המים כבר רתחו והם חמים אז אני אכין לי קפה, ואחרי זה אני אלך לקפל כביסה. יש הרבה כביסה היום אז אצטרך להפעיל עוד מכונה". 
כשאת כן מדברת איתו, תחכי במקומות המתאימים מספר שניות לתגובה ממנו, גם אם ברור שהוא צעיר מדי לענות. 
ברקע טוב שיתנגנו שירי ילדים. כדאי עם דיסקים (ולא נניח רדיו אינטרנט), ולהשמיע את אותם דיסקים שוב ושוב כך שיכיר אותם. יש גם דיסקים עם סיפורי ילדים, ואפשר גם איתם (למרות שזה לא מחליף דיבור שלך). 
לצפיה ב-'וואו איזו תשובה מפורטת '
וואו איזו תשובה מפורטת
19/05/2017 | 21:55
143
ומחכימה .
מסכימה עם מה שכתבת ואנסה ליישם. מדי פעם הוא יושב ומתעניין במחשקי חיות או צורות שקופצות ואני מצליחה להסביר לו. כן אני די חופרת לו עם פעולות שאני מבצעת כדוגמת היום נלך לקנות לך פירות.  ואני גם שרה לו
לצפיה ב-'מזכירה שיש להיזהר מאמירות חד משמעיות כשאת לא עוסקת במקצוע'
מזכירה שיש להיזהר מאמירות חד משמעיות כשאת לא עוסקת במקצוע
21/05/2017 | 22:10
5
137
למיטב זכרוני משיחות עם קלינאיות תקשורת מקצועיות, המשפט שילד צריך לומר 15 מילים לפחות בגיל שנה וחצי, ממש, אבל ממש, אינו נכון!!
רף הנורמה נמוך בהרבה, למיטב זכרוני והטווח רחב.  
מציעה להתייעץ עם קלינאית שעוסקת בתחום, במקביל לבדיקת שמיעה. 
בהצלחה!
לצפיה ב-'מה את בעצם אומרת?'
מה את בעצם אומרת?
21/05/2017 | 22:42
4
153
חוץ מלהזהיר ממני, מה את מציעה לאמא ששואלת האם הילד מדבר מספיק? לא להגיב אם אינך קלינאית תקשורת מקצועית? 

את הרי נתת אותה המלצה כמוני - להתייעץ עם אשת מקצוע. במה בדיוק העיצה שלך שונה משלי? בכך שאת אומרת שזה "ממש אבל ממש אינו נכון!!!!!" שילד אמור לומר 15 מילים לפחות? ולא שכחת 5 סימני קריאה, כדי שחס וחלילה לא אכשיל אף אחד עם האינפורמציה המסוכנת שלי שצריך להיזהר ממנה. 

דעי לך, אין סטנדרט אחד בתחום הזה. זה לא מדע מדוייק.יש מקורות שטוענים שצריך להגיד לפחות 20 מילים או יותר. 
צריך גם לזכור שזה המינימום, ילד ממוצע אומר יותר מילים מהמינימום. 

בקיצור, ה"אזהרה" שלך לא מובנת ו- uncalled for. לא הבאתי עיצות מסוכנות או לא ראויות. הבאתי אותה עיצה כמוך, רק שאני הבאתי מושג כמה מילים אמורים להגיד. את שולחת מיד להתייעץ. 

ובכל זאת כדי שתהיי מרוצה - הנה הפניה על כתבה בעברית שמדברת על מחקר ישראלי שקובע שילדים שאומרים פחות מ- 25 מילים בגיל שנה וחצי אמורים לפנות לקלינאית לבדיקה. 

לצפיה ב-'הקו המנחה בישראל הוא 10 מלים בגיל 18 חודשים '
הקו המנחה בישראל הוא 10 מלים בגיל 18 חודשים
22/05/2017 | 10:49
2
158
כמו שכתבו למעלה - מלה שווה כל רצף צלילי קבוע שמסמל משהו.

לצפיה ב-'אז טוב שאפשר להתעדכן בסטנדרטים מחו"ל '
אז טוב שאפשר להתעדכן בסטנדרטים מחו"ל
22/05/2017 | 14:22
34
לצפיה ב-'קרן, איזה כיף שקפצת לבקר:)'
קרן, איזה כיף שקפצת לבקר:)
27/05/2017 | 17:51
7
לצפיה ב-'עונה'
עונה
27/05/2017 | 17:50
29
אני פשוט סולדת מהתופעה האינטרנטית של לומר דברים בנחרצות כשאין לך ידע מקצועי בתחום או שזה לא משהו שאת יודעת בוודאות שזה נכון.  אפשר לתת מיליון עצות מעולות בלי להלחיץ, כמו התשובה הנהדרת שכתבת.

לצפיה ב-'תשובות מעולות. תענוג לקרוא'
תשובות מעולות. תענוג לקרוא
24/05/2017 | 12:24
49
עברתי על התגובות שלכן בהנאה רבה
לצפיה ב-'לקחת לבדיקת שמיעה'
לקחת לבדיקת שמיעה
19/05/2017 | 20:24
3
145
הבן שלי לא דיבר, גילינו בעיית שמיעה. שבמקרה שלי עברה בלי ניתוח והוא מתחיל לדבר אבל עדיין מתעכב.
לצפיה ב-'וכן לקחתי לאופאה התפתחותית'
וכן לקחתי לאופאה התפתחותית
19/05/2017 | 20:26
128
שהמליצה על קלינאית תקשורת. התורים ארוכים מאד. אז קודם תבקשי תור, גם אם את לא בלחץ.
לצפיה ב-'האם הוא שמע רק קולות מסויימים ?'
האם הוא שמע רק קולות מסויימים ?
19/05/2017 | 21:57
1
100
האם גם בכלל לא הוציא אי אילו הברות?.  מה הטיפול שקיבל?. 
לצפיה ב-'הסתבר שהוא הקושי שמע משהו'
הסתבר שהוא הקושי שמע משהו
19/05/2017 | 22:03
139
השמיע המון צלילים מגיל צעיר. הייתי בטוחה שבגיל שנה ידבר שוטף. סביב שנה וארבע אמר כמה מילים בודדות, מים בננה, ציצי. היה תור לניתוח, לפני זה לקחנו לנטורופט, לטפל בנוזלים שלדעת כולם גרמו לבעית השמיעה. כעבור חודש התחיל לשמוע, אבל הנוזלים נשארו.
שומע כבר שלושה חודשים, יש התקדמות מסוימת.
לצפיה ב-'השרשור הזה גורם לי היפוכונדריה קלה'
השרשור הזה גורם לי היפוכונדריה קלה
22/05/2017 | 12:20
9
162
או שמא כשזה על הילדים זה לא נחשב היפוכונדריה? אולי פראנויה?

בכל מקרה, הקטן כמעט בן 18 חודשים. מגיל 8 חודשים אומר אמא, אבל לעיתים רחוקות בלבד. אומר "אמ" כשרוצה אוכל כבר כמה חודשים. רק לארונה התחיל להגיד מילים נוספות, יש לו משהו כמו 5 מילים בשימוש תדיר ועוד 2 בשימוש קצת פחות תדיר. יש עוד משהו כמו 2-3 מילים שהוא לא עקבי איתן או שאנחנו לא מבינים אם יש לו כוונה ברורה בהן (למשל כל היום מצביע על דברים ואומר "מה זה?")

חוץ מזה, הוא מת על סיפורים, מבין יפה מאד הוראות, ומתחיל לרקוד כשיש מוזיקה או כששרים. מקשקש כל היום עם מגוון רחב של צלילים ואינטונציות, כבר מגיל צעיר.

יש סיכוי שהוא לא שומע טוב?

לכאורה הוא בדיוק עומד בדרישות, אם כי די בקושי. אני לא רגילה לדברים כאלו, הגדולה שלי כבר צירפה שתי מילים בגיל הזה וזה מה שרגיל אצלנו במשפחה...
לצפיה ב-'למה לא לבדוק ליתר ביטחון?'
למה לא לבדוק ליתר ביטחון?
23/05/2017 | 10:23
7
89
הבדיקה לא כואבת.
אם כי לא נשמע בעייתי מה שאת תיארת.
אצלי אני חשדתי שהוא לא שומע. כי הוא ילד תקשטרתי שלא היה מגב כשקראתי לו בשם, נגיד.
ולפני הבדיקה שהראתה שהבעיה נעלמה, הבנתי לבד לפי ההתנהגות שלו שהוא שומע.

תגידי, למה את מתכוונת "מבין הוראות"?
אצלי הוא מביא כדור אם אני מבקשת. אבל לא מצביע על אחיו כשאני שואלת איפה X. בכלל לא קולט את המשמעות של המילה "איפה".
זה נחשב לביצוע הוראות, לדעתך?
לצפיה ב-'אם אני ארוץ לבדוק כל רעיון שחלף לי בראש... '
אם אני ארוץ לבדוק כל רעיון שחלף לי בראש...
23/05/2017 | 12:25
6
88
בכל מקרה יש לנו טיפת חלב עוד מעט, ואם הם לא ישאלו כמה מילים הוא אומר אני כבר אגיד להם. סתם רציתי בינתיים לקבל תגובות "יש בזה משהו" או "הגזמת לגמרי".

באופן כללי נראה שהוא מבין מה שאומרים לו בדרך כלל, אבל ההוכחה הכי טובה לזה היא במילוי הוראות.
אם אני אומרת לו לחכות רגע עד שאני אתן לו אוכל והוא ממשיך להתבכיין, זה יכול להיות בגלל שהוא לא שמע או בגלל שהוא לא הבין, אבל סביר שזה פשוט לא שכנע אותו. ומצד שני, אם הוא מרוצה מזה שאני אומרת לו שהוא חמוד, זה לא מוכיח שהוא שמע והבין אלא שהוא מרוצה מזה שקיבל יחס.
אבל אם אני אומרת לו "תביא ספר ואקרא לך סיפור" והוא הולך ומביא ספר, או שאני אומרת לו "תרים את הספר מהשטיח ושים במקום" והוא עושה את זה, או "בוא נלך לחליף חיתול" והוא הולך לחדר, כנראה שהוא באמת שומע ומבין. (חלק מההוראות מלווה גם בתנועות ידיים שעוזרות להבין, אבל בדקנו שהוא מבין גם כשלא מצביעים).
זה לא שהוא מבין ממש הכל, כן? ההוראות שהוא מבין הכי טוב קשורות לפעולות שהוא רגיל לבצע. להרים, לתת, לאסוף, להניח, לבוא, דברים כאלו.
לצפיה ב-'ומה ששאלתי אותך לגבי "איפה X?"'
ומה ששאלתי אותך לגבי "איפה X?"
23/05/2017 | 14:31
5
66
כי אנחנו ממש בלחץ שהוא לא מצביע. שוב, מצביע על אחיו וקורא בשמו. אבל איפה X שניה אחרי זה  - הוא לא יענה
לצפיה ב-'איפה X זו לא הוראה. "תצביע על X" זו הוראה.'
איפה X זו לא הוראה. "תצביע על X" זו הוראה.
23/05/2017 | 14:46
75
ולפי מה שאת מתארת הוא דווקא כן מצביע. אני לא חושבת שזה מדאיג שהוא לא מצביע בתשובה לשאלה איפה X. (וגם במילוי הוראות הכוונה היא לא שהוא ממלא כל הוראה, אלא שאם רואים שיש הוראות רבות שהוא ממלא, אפשר לדעת שהוא מבין דיבור ברמה מסוימת. הוא לא אמור להבין הכל, וגם לא אמור לבצע כל הוראה).
לצפיה ב-'נראה לי שהוא לא מצביע '
נראה לי שהוא לא מצביע
23/05/2017 | 15:31
3
68
אבל זה לא ממש משהו שאנחנו שואלים אותו, אז אני לא בטוחה.
הוא כן מצביע על דברים שהוא רוצה, ועל דברים שהוא רואה ומעניינים אותו. אבל "איפה X" זה לא ממש משהו שיוצא לנו לשאול אותו וכשכן שואלים הוא לא ממש מבין מה רוצים ממנו, עד כמה שאני מסוגלת לשחזר.
אם אני אגיד לו "איפה הכדור שלך? לך תמצא אותו" הוא ילך לחפש. הוא לא יצביע עליו. (ספציפית הכדור, או משהו אחר שהוא אוהב מספיק כדי שנדבר עליו הרבה והוא יכיר את המילה)
בכל מקרה זה לא נראה לי עקרוני, כמו שכתבו מעלי הוא לא חייב לדעת למלא כל הוראה או להבין את כל השפה...
לצפיה ב-'גם אצלי לא הבין מה זה 'איפה''
גם אצלי לא הבין מה זה 'איפה'
24/05/2017 | 09:14
2
48
גם אצלי יחסית לאחיו הוא מאחר בדיבור.
גם אני לקיתי בפראנויה קלה...
עכשיו הוא בן שנתיים ונמצא בתקופת 'הפרץ המילולי', כל יום כמה מילים חדשות.
נראה לי שאת לא צריכה להילחץ, תשאלי בטיפת חלב כשתהיו שם.
לצפיה ב-'אני לא בטוחה ששלי אמרה עשר מילים'
אני לא בטוחה ששלי אמרה עשר מילים
24/05/2017 | 09:34
1
69
כשהכנסתי אותה לגן בגיל שנה + 9 היא בקושי דיברה, מילים בודדות וספורות, היתה יושבת בקבוצת הגדולים (הם היו חמישה) ומאזינה רוב קשב לשיחות הפיפי קקי מדי בוקר.
כדאי לשים לב ולברר, אבל לא הייתי נלחצת, בפרט שהוא מבין אתכם.
לצפיה ב-' תודה לשתיכן'
תודה לשתיכן
24/05/2017 | 09:55
7
לצפיה ב-'גם שלי לא הייתה בקבוצת המתקדמים'
גם שלי לא הייתה בקבוצת המתקדמים
27/05/2017 | 18:28
36
בגיל שנה ו - 7 חודשים אמרה 10 מילים בקושי וזה אחרי שהחשבנו כל צליל הכי פצפון (למשל - מממ בשווא למו של פרה). עשיתי לה בדיקות שמיעה (יותר מאחת) וגם לקחתי אותה לקלינאית בזמנו, כי היא גם לא הרבתה למלמל. בגיל שנתיים כבר צמצמה את הפער.  
לצפיה ב-'האחות צודקת'
האחות צודקת
25/05/2017 | 19:14
2
62
1. ללכת לברר במקום לדאוג.
2. בדיקת שמיעה דחוף
3. ילד מדבר כבר בגיל שנה בד"כ כמה מילים וגם לפני
3. ללכת לכל הבירורים הרפואיים שהאחות אמרה. גם אין מה להפסיד.
לצפיה ב-'ואולי לא? אחיות טיפת חלב נוטות להלחיץ, ודי להיות נחרצת'
ואולי לא? אחיות טיפת חלב נוטות להלחיץ, ודי להיות נחרצת
26/05/2017 | 10:34
1
51
אחיות טיפת חלב נזפה בי בשיא הרצינות על כך שבכורי לא נופף לשלום, למרות שהוא כבר דיבר והגיב במלים וברור היה מעבר לכל ספק שהוא נבון ותקשורתי. ויש לי ולחברותי שלל סיפורים לגביה ולגבי אחיות נוספות במהלך השנים.
כל מה שלא מתיישב עם ה-צ'ק ליסט, מוביל לנזיפה או להמלצה לבדיקה. חריגה מטווח המימדים (גם אם ברור שההורים זעירי מימדים / היקף הראש של ההורה גדול / הבנת את הרעיון). הורה נבון צריך להפעיל שיקול דעת. לא לפסול אוטומטית, אבל גם לא להכנס לסרטים.
אז זה באשר לנחרצות שלך לגבי צדקת האחות.
לגבי הצ'ק ליסט שלך:
(3) כנראה לא כל ילד מדבר בגיל שנה, כפי שלא כל ילד הולך ללא ידיים בגיל הזה (או בגיל 7 חודשים), ולא כל ילד מטפס במדרגות בגיל שבעה חודשים או מדקלם ביאליק בגיל שנה ותשעה חודשים. גם אם אחותו או אחיו כן. כל הדוגמאות האלה מהמציאות.
(2,4) יש להפסיד יום עבודה כרגע ואולי לריב עם המעסיק כרגע. גם זה שיקול עבור חלק מההורים. אפשר לבחון מחדש האם באמת יש צורך, ולקבוע תאריך יעד שאם לא יסתדר - אז להתעסק בבירורים הרפואיים.
לצפיה ב-'לכל מילה !'
לכל מילה !
26/05/2017 | 12:21
12
לצפיה ב-'איך הולכות הארוחות אצלכם? '
איך הולכות הארוחות אצלכם?
18/05/2017 | 06:05
17
299
למי שהילד שלה בצהרון שבו לא מגישים בשר - האם הארוחה העיקרית/בשרית אצלכם היא ארוחת ערב?
ואם יש ילדים גדולים יותר - האם גם הם אוכלים כך?

אצלנו פשוט באמת הארוחה הבשרית/עיקרית היא לרוב בערב, כי הקטנה בצהרון. אבל לפעמים הגדולות אוכלות ארוחה בשרית/עיקרית בצהריים ואז בערב לא (בערב נניח פסטה עם ביצים וגבינה), ואז לפעמים גם היא לא (מעבר לזה שבאופן כללי יש יום בשבוע בלי בשר), ואני לא בטוחה שהיא מקבלת מה שצריך.
אין בכוונתנו לעבור לתזונה צמחונית, כך שלמי שעונה - זה לא הכיוון.

אני בעיקר רוצה לדעת איך זה אצל אחרים. תודה!
לצפיה ב-'אני חושבת שהמפתח לשאלה הוא מה מגישים בצהרון'
אני חושבת שהמפתח לשאלה הוא מה מגישים בצהרון
18/05/2017 | 09:10
7
186
מודה שעוד לא נתקלתי בצהרון שלא מגיש בשר. זה משהו אידיאולוגי? על פניו, בישראל מקובל שהארוחה העיקרית היא בצהריים, אז גם צהרון שלא מגיש בשר צריך להגיש ארוחת צהריים חמה ומשביעה שכוללת חלבון מלא, נגיד מג'דרה, אורז עם אפונה, דג, סויה אפילו.
אם הילדה מקבלת (ואוכלת!) ארוחת צהריים כזאת אז אני לא רואה בעיה עם זה שתאכל בשר בבית כמה פעמים בשבוע ובשאר הזמן לא. ההנחיות כיום מדברות על בשר 3-4 פעמים בשבוע לדעתי, לא כל יום.
אם בצהרון נותנים גם בארוחת הצהריים כריך או יוגורט או משהו קליל כמו שמקובל נגיד בארה"ב, אז בהחלט צריך ארוחה רצינית יותר בערב, אבל גם פה אני לא בטוחה שהיא חייבת להיות בשרית דווקא. בימים שלא מסתדר לך בשר לכולם הייתי מעשירה את המנה של הקטנה בביצה (אפשר לבשל ביצים קשות לכל השבוע ולשמור במקרר ואז רק לשלוף רגע לפני הארוחה), טונה, סרדינים, חומוס ביתי על לחם מלא, סתם גרגירי חומוס או פול או קטניה אחרת לנשנוש... עוד אופציה, בהנחה שאתם לא שומרים כשרות ולא מפריע לך שהקטנה אוכלת משהו שונה מהאחרים היא פשוט להכין סטוק של דברים שניתנים להקפאה ולשלוף לה כתוספת לכל מה שהאחים אוכלים. לדוגמא אם הילדות אוכלות פסטה עם ביצים וגבינה את יכולה לשלוף מהמקפיא חזה עוף שהכנת על הפלנצ'ה והקפאת, שניצל ביתי, קציצה מטוגנת. אלה דברים שקל להכין מראש, עוברים יפה הקפאה, מתחממים בקלות ונותנים לה מנת בשר קטנה ואישית בלי שתצטרכי עכשיו להתחיל להכין כרעיים בתנור שעתיים לפני שרוצים לאכול.
לצפיה ב-'בצהרון מגישים ארוחה חמה.'
בצהרון מגישים ארוחה חמה.
18/05/2017 | 11:44
6
180
אני ממש לא יודעת אם היא אוכלת אותה או לא, אבל נוטה לחשוב שהיא דווקא לא אוכלת את המנה העיקרית. ניסיתי כמה פעמים לשאול אותה מה היא אכלה בגן, ולרוב היא ענתה לי על דברים ששלחתי לארוחת בוקר או לגבי תוספות (אורז, גזר ואפונה, תירס). בכלל במשך חודשים חשבתי שהם כן אוכלים בשר, ורק מתישהו ראיתי את התפריט. ביום הראשון ההורים באו לאכול איתם ארוחת צהריים, והמנה העיקרית הייתה שניצל. השניצל היה מאוד מאוד מוזר ולא הבנתי למה בדיוק, ורק כשראיתי את התפריט סוף סוף הבנתי. אני חושבת שרוב הסיכויים שהיא לא אוכלת את המנה העיקרית, על אף שהיא בגדול לא בררנית - גם כי היא לא מדברת על זה אף פעם, וגם כי טעמתי את זה בעצמי וזה רק דמוי אוכל...
יש אצלנו בעיר בעייה עם איכות האוכל בצהרונים באופן כללי - אצל השנייה נהגתי להביא לה אוכל לצהרון, כדי שתימנע מלאכול שם (ואצלה דווקא כן היה בשר, אני חושבת...).

לגבי לחמם לילדה מה שהילדות אכלו - כשהילדות אוכלות בצהריים ארוחה עיקרית היא לרוב מחוממת מיום קודם, ואז לפעמים הקטנה מקבלת אותה בערב כשהן אוכלות משהו אחר - אבל היא לפעמים לא מוכנה לא לאכול את מה שהן אוכלות.

אבל אם את אומרת שברוב הארץ הצהרונים נותנים ארוחות צהריים "נורמליות" וטובות אז כנראה אין פה רבות באותה סירה כמוני...

אני חושבת שהצמחונות אצלנו קשורה לדת איכשהו (הצוות של הצהרון תמיד דתי. וכשאני אומרת תמיד אני מתכוונת שהן מתחלפות שוב ושוב. מה שאומר שרוב הסיכויים שלשאול מה שני (הבת שלי) אכלה, ייענה ב"מי זאת שני?" ).
לצפיה ב-'אני מצטערת, אולי זאת העייפות, לא הבנתי כלום '
אני מצטערת, אולי זאת העייפות, לא הבנתי כלום
18/05/2017 | 12:07
5
163
אמרת שהשניצל היה מוזר ורק כשראית את התפריט הבנת. השניצל היה סויה? מה עוד הם מקבלים לאכול בימים אחרים? 
לא הבנתי גם את עניין הצהריים של הגדולות. אם הן אוכלות עוף ביתי בצהריים אז הקטנה לא מוכנה לאכול אותו בערב? ואם היא תקבל גם פסטה וביצה כמוהן וגם קצת עוף בצלחת זה לא יעבור? 
אם חשוב לך לדעת מה הילדה אוכלת בצהרון אז הדרך הכי קלה לעשות את זה היא להגיד שאת לוקחת אותה לדיאטנית ושההיא ביקשה יומן אכילה ולכן בשבוע הקרוב הן נדרשות לרשום כל מה שהילדה אכלה במחברת שהבאת. עובד כמו קסם. 
לא אמרתי שברוב הצהרונים נותנים ארוחת צהריים טובה. אמרתי שהיא לרוב בשרית. היא לרוב בשרית מתועשת ואני שומעת על לא מעט ילדים שלא נוגעים בה. אבל היא רשמית בשרית ברוב המקרים. 
לצפיה ב-'השניצל אכן היה תחליף בשר כלשהו.'
השניצל אכן היה תחליף בשר כלשהו.
18/05/2017 | 12:13
4
143
בכל הימים הם מקבלים דברים שאינם בשר אלא תחליפי בשר או דברים אחרים שלא מנסים להתחזות לבשר, לפי מה שהיה כתוב בתפריט שראיתי (לא ראיתי או טעמתי אף מנה עיקרית פרט לאותו שניצל שתואר לעיל - בתפריט היו דברים כמו קציצות עדשים וכו').
קצת עוף היא אולי תאכל עם הפסטה, אבל לא בכמות של מנה עיקרית (כלומר, זה מה שקורה בפועל כשאנחנו מגישים לה את שניהם).

לצערי קשה לי להאמין שיהיה שיתוף פעולה בצהרון שלנו למשהו כמו שתיארת. רוב הסיכויים שהן מינימום תדרושנה "פתק מרופא", וגם אז תהיה התחמקות שתסביר למה הן לא יכולות. למיטב ידיעתי הן לא עושות אף פעם כלום. הן פשוט יושבות על כסא ומוודאות (במקרה הטוב) שאף אחד לא מת, מגישות אוכל, אומרות לילדים לסדר (ונותנות להן מדבקה כדי לוודא שזה יקרה), מנקות (את הגן, לא את הילדים), והולכות הבייתה. לפעמים נחה עליהן הרוח והן מנסות להמיר את דתם של הילדים (מחילונים לדתיים) - למשל על ידי קבלת שבת פיראטית ביום חמישי (על אף שיש קבלת שבת בגן), אבל זהו.

כפי שאת רואה, זו לא את, זו אני. אני כנראה כותבת קצת לא ברור עכשיו בגלל העייפות שלי...

לצפיה ב-'טוב. אז ככה'
טוב. אז ככה
18/05/2017 | 12:46
3
132
קודם כל, אנחנו חודשיים לפני סיום שנה. הילדה נשארת שם בשנה הבאה? אולי כל המאבק לא שווה את זה. 
הלאה - אם חשוב לך לקבל יומן אכילה אז באמת שלהביא אישור רפואי זאת לא בעיה ודיאטנית יכולה להיות גם פרטית ולכן כל מכתב על נייר לוגו אפילו פיקטיבי יעשה את העבודה. באמת שזה בקטנה. מהנסיון שלי בקשה של גורם מקצועי בד"כ מקפיצה אותן. במיוחד כי גם משתמע הילדה לא אוכלת פה טוב, יש לה חוסרים, והכול בגללכן. אם את חושבת שהן לא ישתפו פעולה עד לרמה כזאת אז יש מצב שהייתי עושה רעש ופונה הלאה לפיקוח, אבל שוב בהנחה שהילדה נשארת שם בכלל. 
אם הילדה כן נשארת שם שנה הבאה אני חושבת שהייתי מתחילה להביא לה אוכל כמו שהבאת לגדולה. זה שינוי שיהיה קשה לעשות אותו באמצע שנה אבל בתחילת שנה חדשה  אפשר להכניס הרגלים חדשים. 
ובחזרה לעניין הבשר והארוחות, כמו שאמרתי לדעתי ההמלצה היא שלוש או ארבע פעמים בשבוע בימנו, ככה שאם את נותנת בשר בשישי-שבת וגם עוד יום או יומיים במהלך השבוע את מסודרת. וגם אם זה לא מנה שלמה אז זה לא נורא. הייתי פשוט משלימה חלבון בדרכים אחרות שכן מסתדרות לכם עם ארוחת הערב - דוחפת לה עוד משולש של גבינה מותכת (מתועש, אבל חלבון), מכינה לה חביתה משתי ביצים במקום מאחת, נותנת ביצה קשה בערב אפילו ששלחת כריך עם חביתה בבוקר, מוסיפה לתפריט טונה, אם מגישה סלט אז שמה מעליו קצת חזה עוף למשל. עוברת ללחם מלא ומורחת עליו חומוס מה שנותן לך חלבון מלא. מרשה עוד אקטימל או עוד יוגורט בשביל החלבון, או נותנת כוס חלב עם הארוחה (אפשר חלב צמחי. בחלב שיבולת שועל יש לא מעט חלבון).
וכן הייתי בודקת חוסרים כי חלבון יותר קל להשלים אבל ברזל לעומת זאת... 
לצפיה ב-'כן, היא נשארת שם - הרוב נשארים.'
כן, היא נשארת שם - הרוב נשארים.
18/05/2017 | 12:56
2
105
אני לא יכולה להביא לה אוכל כמו שהבאתי לגדולה. עם הגדולה ישבתי בחוץ כשהיא אכלה כדי שהילדים האחרים לא יסתכלו עליה אוכלת אוכל "טוב" וירצו גם - וגם אז בכל זאת לפעמים באה חברה שלה והתחננה לביס (וקיבלה, כמובן). עם הגן, אני לא יכולה לבוא ולקחת אותה החוצה לשבת (כי מה פתאום אמא של שני באה ואמא שלי לא?), והיא גם לא יכולה לאכול משהו שונה מהאחרים - מדובר בילדים בני 3-4 והם פשוט לא יעמדו בזה שאחת מקבלת משהו אחר מכולם, אולי אלא אם נמכור להם שקר כלשהו כמו שהיא חולה או משהו - וגם את זה אני ממש לא רוצה לעשות.
אני חושבת שאנחנו פשוט צריכים לעבור לארוחה עיקרית לכולם בערב וזהו. אחרת זה פשוט לא מסתדר. בשבת היא אוכלת לרוב אצל חמותי, ושם היא בדרך כלל לא אוכלת את המנה העיקרית, אלא מתמלאת מהדברים האחרים (סלט, תוספות). אני לא יכולה לשכנע את חמותי להגיש בצורה אחרת - אפילו להתעקש על זה שלא תגיש מיץ עד תום הארוחה אני בקושי מצליחה לעשות (היא עושה משהו כמו להביא את הבקבוקים לשולחן ולהגיד לבנות לשאול אותי אם מותר... כשהיא יודעת במאה אחוז שאסור...).

לצפיה ב-'אל תשללי מראש את האפשרות להביא משהו אחר'
אל תשללי מראש את האפשרות להביא משהו אחר
18/05/2017 | 14:35
1
90
כשהבת שלי היתה בט"ח היה לה יום חינוך ארוך עם הזנה אופציונלית. בפועל במשך רוב השנה היינו היחידים שלא נרשמו להזנה.
אז היא אכלה משהו שונה מכולם, היה עוד ילד אחד שקיבל מנה צמחונית.
עבר סבבה לגמרי, לא היו קנאות מאף צד.
זה בין השאר בזכות הגננת שלא עשתה עניין מזה. כל אחד אוכל את האוכל שלו וזהו.

בשנה שאחרי זה, זה כבר לא עבד כל כך טוב. היו יותר ילדים שלא נרשמו להזנה, וחלקם לא היו מרוצים ממה שקיבלו מהבית, ונוצרה נורמה שגם הילדים שלא רשומים להזנה מתכבדים באוכל של כולם (זה היה הגשה לצלחות ולא חמגשיות). הבת שלי גם כמובן אכלה, כי היא לא תגיד לא אם מציעים לה, בטח אם זה משהו אטרקטיבי כמו שניצל. בסוף רשמנו אותה להזנה וזהו, די למורת רוחנו, אבל לא ממש היתה ברירה (חוץ מלתת לה לאכול את האוכל של כולם באופן קבוע בלי לשלם). לפחות אצלנו בגנים האוכל ממש טוב. לא בריא כמו בישול ביתי, אבל לא עד כדי כך רחוק.
לצפיה ב-'כשזו אופציה רשמית זה עניין אחר'
כשזו אופציה רשמית זה עניין אחר
18/05/2017 | 14:50
84
(גם בצהרון של השנייה בבית הספר, שהבאתי לה אוכל, לא חייבים לקחת ארוחה, אבל בפועל כולם חוץ ממנה לקחו). כמו שתיארתי, עדיין היו בעיות גם אז - אבל זה היה "מותר", והם גם היו גדולים יותר ומבינים. אני לא רוצה מיוזמתי לגרום לבעיות אצל ילדים אחרים, לגרום להם להיות עצובים, וכו' - אפילו אם הם לא מבטאים את זה. אם זה מה שכולם מקבלים, אז זה מה יש. אפילו כשלפעמים אני נשארת איתה בגן בבוקר רבע שעה כי יש לי אפשרות, אני חשה קצת אשמה כלפי הילדים האחרים שההורים שלהם לא יכולים להישאר אף פעם (ואכן עושה את זה פחות מכפי שהייתי עושה בלי הפקטור הזה).
לצפיה ב-'הבת שלי לא נוגעת במנה בצהרון'
הבת שלי לא נוגעת במנה בצהרון
18/05/2017 | 12:49
3
176
לא משנה אם המנה בשרית, דג או צמחונית. הבת שלי אוכלת אך ורק את הפחמימה שמוגשת ואנחנו לגמרי בסדר עם זה.
לא יודעת להגיד לך לגבי איכות המנות שמוגשות מפני שמעולם לא ראיתי או טעמתי אותן. אני יודעת שילדים אחרים אוכלים מהמנות הבשריות.

היא מקבלת חלבון בבית לפני היציאה לגן: כריך מפרוסה אחת עם טחינה גולמית/ממרח שקדים/חמאת בוטנים. לפעמים גם חצי כוס חלב.
היא מקבלת חלבון בארוחת הבוקר בגן: כריך מפרוסה אחת עם אחת מ-3 האפשרויות שציינתי קודם. לפעמים גם פרוסת גבינה צהובה.
היא מקבלת חלבון בארוחת הערב: גבנ"צ, מוצרלה, טונה, ביצה קשה או חביתה. ברוב ארוחות הערב היא אוכלת לפחות 2 מתוך האפשרויות.

האם יש לכם בעיה אם רוב החלבון שלה לא יגיע מצריכת בשר אלא ממקורות אחרים?
האם היא מתפתחת בצורה תקינה מבחינת גובה ומשקל?
לצפיה ב-' אין לי מושג איך היא מתפתחת.'
אין לי מושג איך היא מתפתחת.
18/05/2017 | 13:07
2
144
היא נראית בסדר (לא בולטת לשום כיוון בגן - כמו כולם פרט לשניים-שלושה גדולים יותר בגיל שגבוהים מכולם בראש). טיפת חלב פה לא משהו, והיא כבר ממילא בת 3 וחצי ולא ממש מודדים בגיל כזה, לא?

כן, אני רוצה שהיא תאכל בשר (והיא גם אוהבת).

טוב, בדקתי בטבלה לגיל 3 וחצי - היא בערך אחוזון 50 במשקל (אולי טיפה יותר).
גובה אני לא יודעת, וגם לא רואה עקומה של גובה לגילה.

ביצים היא לא כל כך אוכלת, אבל אנחנו גם לא כל כך מגישים לה (הבכורה אוכלת כל יום ביצה מקושקשת בבית הספר, כי היא שונאת סנדביצ'ים, אז אנחנו לא מגישים הרבה ביצים מעבר לכך - פרט לפסטה עם ביצים וגבינה).
לצפיה ב-'מצאתי באתר של משרד הבריאות'
מצאתי באתר של משרד הבריאות
18/05/2017 | 13:27
1
116
לינק לכל מיני עקומות גדילה, חלקן עד גיל 5.
לא יודעת אם הנתונים של העקומות מישראל בלבד, אבל זה יכול לתת לך הערכה גסה.
אם את רוצה למדוד לה גובה בעצמך, היא צריכה לעמוד זקופה צמוד לקיר (עקבים צמודים אחד לשני ולקיר), פנים ישרות קדימה ואת מניחה ספר על הראש שלה כך שהוא צמוד לקודקוד ולקיר בו זמנית (הספר אמור להיות מקביל לרצפה). את מחזיקה את הספר בזמן שהיא זזה הצידה, ואז את מצמידה עפרון לצד התחתון של הספר ומציירת קו על הקיר. בעזרת מטר ביתי ניתן לבדוק את הגובה.

הבת שלי במעקב דיאטנית מגיל שנה וקצת, אז מבצעים שם מדידות גובה ומשקל. מכיוון ששנינו נמוכים יחסית, אין לי שום בעיה עם זה שהיא באחוזונים נמוכים וזה לגמרי צפוי, הבעיה היתה כשהיא שברה אחוזונים כלפי מטה עד מתחת לעקומות הקיימות וזה ניכר גם במימדים שלה וגם ביכולות הפיזיות.
בחודשים האחרונים היא שברה אחוזונים כלפי מעלה ואני מקווה שהפגישה הבאה אצל הדיאטנית תהיה הפגישה האחרונה.
לצפיה ב-'וואלה, שם מצאתי את המשקל לפי גיל ואיכשהו פספסתי '
וואלה, שם מצאתי את המשקל לפי גיל ואיכשהו פספסתי
18/05/2017 | 13:35
98
את הגובה לפי גיל. תודה!
אנחנו מודדים לה את הגובה מדי פעם (בלי לצייר כי זו דירה שכורה), אבל שכחתי מה הוא פשוט. נמדוד שוב.

אצלנו הגדולות ירדו לאחוזון 3 (מ-50) במשקל ברגע שהן התחילו לזחול גחון בגיל 6 חודשים - כך שלא היו עקומות לשבור מאז וכנראה זו הייתה העקומה ה"נכונה" שלהן. היא ירדה רק לאחוזון 30 (מ-70) אז. אני יודעת שגם אני הייתי מאוד רזה כתינוקת וכילדה, ולכן זה שהגדולות רזות לא מטריד אותי (כמו שלא הטריד אותי שהשיער שלהן צמח מאוחר, כי גם אצלי זה היה כך). כן מטריד שהן נמוכות (לא באחוזון 3, אבל גם לא 50), אבל גם אנחנו (במיוחד הצד של בעלי) לא מאוד גבוהים - ובדיקת עצמות שנעשתה לגדולה בגיל 4 יצאה תקינה, אז כנראה שזה מה יש.
היכולות הפיזיות של כולן טובות. אחת מהן היפוטונית אבל זה לא קשור, וזה מלידה...
לצפיה ב-'ביצים הן מאד מגוונות'
ביצים הן מאד מגוונות
18/05/2017 | 15:00
2
135
לטעמי קל יחסית להוסיף אותן לתפריט, והן מאפשרות מגוון די רחב של אפשרויות גם לבררנים. אצלנו אוכלים:

ביצה קשה
ביצה חצי רכה-חצי קשה (7 דקות על הגז)
ביצה רכה
מקושקשת
מקושקשת עם גבנ"צ (שתי מנות נפרדות לחלוטין )
חביתה
עין
ביצה בקן (הלהיט התורן של הבררנית שלי)
8 אפשרויות בחירה משמחות עבור הילדים.

לצפיה ב-'היא דווקא לא בררנית באופן כללי.'
היא דווקא לא בררנית באופן כללי.
18/05/2017 | 15:03
94
ביצים זה אחד הדברים הבודדים שהיא לא כל כך אוהבת (אבל לרוב כן אוכלת, רק בלי להשתגע על זה).
בכל מקרה אני מעדיפה בשר על פני ביצים עבורה, רק תהיתי איך אחרים מתארגנים.
לצפיה ב-'ביצה גם נוח להחביא'
ביצה גם נוח להחביא
18/05/2017 | 20:09
101
אפשר להחביא בתוך מאפי ירקות למיניהם והלהיט שלנו- "פנקייק"
1 ביצה
1 כף קמח תופח
1 כף גבינה לבנה

זה לא מתוק ואצלנו אוכלים את זה עם קוטג'.
לצפיה ב-'כשהיינו בצהרון צמחוני לא השלמנו בשר'
כשהיינו בצהרון צמחוני לא השלמנו בשר
19/05/2017 | 09:57
1
119
אכלו בשר פעם בשבוע בארוחת שישי בערב, ולעתים רחוקות מאוד מנה בשרית בבית.
כן אכלו קטניות ודגים (קופסות שימורים..) וחלבונים אחרים.

היינו בצהרון כזה שלוש שנים, וכך היה אצלנו
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
19/05/2017 | 10:02
17
לצפיה ב-'משפחתון - הרהורים בנושא '
משפחתון - הרהורים בנושא
17/05/2017 | 09:00
14
361
בן 6 ח'.
נמצא כבר כמה ימים במשפחתון להסתגלות ואני חוזרת לעבודה עוד שבועיים.
מצא חן בעיניי המקום, הבעלים (גננת בהכשרתה), הקרב לבית וכו'...
יש יותר מ 5 ילדים ולכן יש סייעת. כלומר, אני מבינה שבכל זמן נתון יש שני מטפלים עם הילדים.

הבוקר הבאתי את בני בשעה 8 ומצאתי את הסייעת לבד עם 2 ילדים שבוכים בסלון מעייפות, 2 ישנים בחדר אחר, 1 הגיע כעבור 10 דק' עם חיתול מלא שהצריך החלפה, אחד מהישנים בחדר קם והועבר לסלון ואני... עם הבן שלי. עליי. נשארת שם וממתינה לבוא המטפת לעזרה. מבואסת ותוהה אם ככה זה כל בוקר. ומודעת לכך שגם בני שלי צריך לישון אבל אין מי שירדים אותו פרט אליי. וכך עשיתי. הרדמתי, שמתי בעריסה והלכתי.

המטפלת נעדרת כי לקחה את ילדיה שלה לגן המרוחק כרבע שעה נסיעה לכל כיוון.

אז אחרי שהייתי שם קרוב ל 40 דק' הלכתי ונתקלתי במטפלת עם ילדיה שלה. הם לא במסגרת עדיין כי כך וכך. כלומר תהיה היעדרות נוספת (בטח ברגעים אלה ממש) של 30 דק' לפחות ולבטח יותר.

השארתי שם את הבן שלי ישן והלכתי בעצבות גדולה, תוהה איך להמשיך וכיצד להתנהל לגבי המשך שהייתו במקום (או לא?).

אודה לעיצות, הצעות וכו'...

תודה!

לא לראשי!
לצפיה ב-'בעיני זה לא נשמע טוב'
בעיני זה לא נשמע טוב
17/05/2017 | 09:15
1
246
בכל הגנים שהילדים שלי היו, תמיד הייתה רק גננת אחת בשעה 7, והשנייה הגיעה ב-7:30. אבל היו מעט ילדים שהגיעו ב-7. היום, לדוגמה, הבאתי את בני לגן והיו עוד 3 ילדים עם סייעת אחת. שגם זה הרבה בעיני. אבל כולם היו רגועים ושמחים. והם בני כמעט שנתיים.
בתינוקייה דווקא יש שתיים כבר ב-7, ושם גם יש יותר ילדים שמגיעים מוקדם ויש איתם התעסקות כי חלק אוכלים ישר.
בקיצור, בשעה 8 כשכל הילדים נמצאים לא תקין לחלוטין שתהיה מטפלת אחת.
מצד שני, כל מה שתיארת נשמע קצת מוזר. למה ילדים ישנים או עייפים מאד בשעה 8?
לצפיה ב-'כי הם תינוקות'
כי הם תינוקות
17/05/2017 | 12:28
215
גם הבן שלי (8 חודשים) כבר עייף ב-8.
לצפיה ב-'תינוק כל כך קטן זקוק למענה מהיר'
תינוק כל כך קטן זקוק למענה מהיר
17/05/2017 | 18:33
184
ולא נשמע שכך זה מתנהל במשפחתון בזמן שהגעת. במיוחד בהסתגלות חשוב שהתינוק יימצא גם עם המטפלת על מנת שיתרגל אליה. לא רוצה לבאס אבל האמת היא שאני כאמא הייתי מחפשת מקום אחר.
לצפיה ב-'פשוט לא!'
פשוט לא!
17/05/2017 | 18:44
201
עם כל חוסר הנוחות, לחפש מקום אחר. 
תראי, בארץ אין תקנות לגבי היחס של מטפלות פר מספר ילדים. אין גם פיקוח על גנים פרטים. זה בעייתי מאוד, כי כל משפחתון יכול למכור לך איזה סיפור יפה שהוא רוצה, ובפועל יתרחשו דברים אחרים לגמרי. 
יכול להיות ששווה לך לחשוב על פתרון אחר כל עוד מדובר בתינוק. 
לצפיה ב-'לא לעניין'
לא לעניין
17/05/2017 | 22:09
169
אם כל בוקר היא לוקחת את הילדים שלה לגן במרחק רבע שעה נסיעה זה אומר שהיא נעדרת כל יום חצי שעה לפחות בשעות הסופר קריטיות של הבוקר. לא מקובל עלי בכלל להשאיר סייעת לבד עם כל כך הרבה ילדים בזמן כל כך קריטי. אם את חושבת שי שעם מי לדבר הייתי מבהירה שזה לא מקובל עלי ולא כך הוצג לך המשפחתון כשנרשמת ומבקשת שתמצא פתרון. זה יכול להיות בעלה שיפזר בבוקר או מטפלת או סייעת נוספת שתבוא לשעה הקריטית הזאת בבוקר. אם אין עם מי לדבר או שלא תיעני בחיוב הייתי עוזבת.
לצפיה ב-'יחס של 1:6 זה תקן של מעונות יום'
יחס של 1:6 זה תקן של מעונות יום
18/05/2017 | 08:49
2
178
אז נכון שזה רק לזמן מוגבל ולא כל היום, אבל ראבאק, בשביל זה את משלמת על משפחתון פרטי?
באופן אשי אני לא אוהבת סיטואציה בה מטפלת אחת נשארת עם תינוקות לבד, אפילו לזמן מוגבל. בדמיוני תינוק אחד נחנק דווקא בחצי השעה הזו, המטפלת צריכה לבצע בו החיאה ו/או להזעיק אמבולנס, ואז... מה קורה עם כל התינוקות האחרים? שלא לדבר על מצבי חירום אחרים של שריפה/ אזעקה וכו. מהסיבה הזו אני לא אוהבת משפחתונים ומעולם לא השארתי את הילדים שלי במקום בו אין לפחות שני מבוגרים בכל זמן נתון. זה נשמע כאילו בעלת המשפחתון אמרה שיש לה סייעת ואת הינחת שיש שם שתי נשות צוות בכל שעה, אבל זה לא בהכרח כך וכדאי לחדד את הנקודה עם הבעלים. השטח האפור הזה הוא פתח ל"בצהרים כולם ישנים אז שחררתי את הסייעת" ו"עכשיו יש רק ארבעה תינוקות אצלי אז אין סייעת".
נקודה נוספת למחשבה: אם לבעלת המשפחתון יש ילדים בגיל גן כמו שתיארת, איפה הם נשארים כשהם חולים? ובחופשות בגן? ובצהרים? עוד שאלה שכדאי לחדד מראש.

לצפיה ב-'אני לא אוהבת משפחתונים'
אני לא אוהבת משפחתונים
18/05/2017 | 10:53
190
תמיד העדפתי גן. ואם המטפלת מוכרחה שירותים!? קיבלה טלפון שקרה משהו לבת שלה? סתם עצבנית? בגילאים האלה וגם בהמשך תמיד העדפתי 2 נשות צוות או יותר על חשבון יחס קצת פחות אינטימי. יש דברים שאנשים לא מרשים לעצמם כשיש עוד זוג עיניים בסביבה.

מעבר לענייני הבטיחות בעיני זו פשוט חוצפה שהיא מפזרת את הילדים שלה על חשבון הזמן, ותשומת הלב של הילדים שבאחריותה (והכסף של ההורים), ואלה דברים שבהחלט ניתן למצוא להם פתרונות.
לצפיה ב-'אין אף תקן ופיקוח על מקומות פרטיים'
אין אף תקן ופיקוח על מקומות פרטיים
18/05/2017 | 16:43
34
לצפיה ב-'תודה ענקית לכל המגיבות וסליחה על האיחור בתשובה!'
תודה ענקית לכל המגיבות וסליחה על האיחור בתשובה!
19/05/2017 | 22:49
1
192
ביום שכתבתי את ההודעה הוז קבלתי הודעת שגיאה מתפוז והייתי בטוחה שהפוסט בכלל לא התפרסם .

תודה לכולן שוב, קראתי הכל בשקיקה ואני צריכה לעשות חושבים עם עצמי.

בכ"א, דברתי עם הבעלים והיא אמרה שזה היה משהו יוצא דופן כי לא היא זו שמפזרת את הילדים בבוקר. אני מקווה שאכן כך היה ובכל מקרה אמשיך להיות עם היד על הדופק.
לצפיה ב-'בלי קשר לדוגמא הספציפית הזאת צריכה להיות שקיפות מלאה לדעתי'
בלי קשר לדוגמא הספציפית הזאת צריכה להיות שקיפות מלאה לדעתי
20/05/2017 | 10:43
141
(אני מטפלת)
ווטסאפ של כל הורי הגן שיקבלו הודעה בבוקר "בוקר טוב בשל בעיה בלתי צפויה התעורר מצב בלתי רגיל בו אני נאלצת להעדר מהגן לX זמן" ולאפשר להורים להפעיל שיקול דעת אם להישאר בגן כהורה מלווה או להביא באיחור וכיו"ב ולא להנחית זאת בעובדה מוגמרת בדעיבד שאולי לא הייתה מובאת לידיעתכם לולא הגילוי שלך.
לצפיה ב-'איך השארת שם את הילד?'
איך השארת שם את הילד?
25/05/2017 | 18:31
3
71
להוציא. עכשיו.
לצפיה ב-'למה את עונה (בדרך כלל) באופן כל כך נחרץ?'
למה את עונה (בדרך כלל) באופן כל כך נחרץ?
26/05/2017 | 10:19
2
60
מה עם "אני הייתי מוציאה אותו משם" או "לדעתי את צריכה להוציא אותו" ?
מעבר לכך שאולי יש לאותה אמא שיקולים כבדים נוספים *כרגע*, תחשבי על הפסקנות שבה דבריך נקראים על-ידי מי שפונה לפורום ואיך זה מקרין על הרגשות שלה.
לצפיה ב-'לגמרי, והיא משאירה את הבת שלה בצהרון שבו'
לגמרי, והיא משאירה את הבת שלה בצהרון שבו
26/05/2017 | 10:28
1
62
ילדה שפותחת את הסנטר ואף אחד לא שם לב ....
אז בלונד יקרה - "איך השארת אותה שם ????  להוציא !!! מיד !!!!!
לצפיה ב-''
26/05/2017 | 10:53
10
לצפיה ב-'הילדה מתלוננת שמשעמם לה בגן.'
הילדה מתלוננת שמשעמם לה בגן.
16/05/2017 | 15:55
20
275
מה לעשות? חשבתי לפנות לגננת, אבל נראה לי שעדיף לפנות עם הצעות קונקרטיות. יש רעיונות?
לצערי היא אומרת שהיא רוצה כבר לעבור לגן אחר, אבל בשנה הבאה היא נשארת באותו גן (לו הייתה אומרת את זה קודם הייתי רושמת אותה אולי לגן אחר, אבל עכשיו כבר מאוחר מדי). אחת הביקורות שנשמעות מהורים על הגן הזה היא שהגננת לא מלמדת מספיק, אבל לא חשבתי שזה יפריע לילדה.

לצפיה ב-'אם עכשיו משעמם לה בגן הנוכחי'
אם עכשיו משעמם לה בגן הנוכחי
16/05/2017 | 17:24
1
195
אז שנה הבאה יהיה לה עוד יותר משעמם עם אותה גננת ואותם תכנים,
ובעיקר אותה רמה שאמורה לענות על הצרכים גם של השכבה הצעירה יותר.

אז מה אם כבר רשמת אותה לגן? בגן של הקטנות שלי ילד עבר באמצע השנה
כי הוא פשוט בוגר מדי לגן וצריך להתקדם, ואילו ילד אחר עבר כי היה צריך תמיכה רבה יותר-עבר לגן שפתי.

זה לא פינוק! זה הצרכים ההתפתחותיים של הבת שלך,וזה מה שתגידי לאגף החינוך במקום בו את גרה כשאת מבקשת לרשום את הילדה לגן אחר.
לצפיה ב-'לא, לא, אין שכבה צעירה יותר בשנה הבאה.'
לא, לא, אין שכבה צעירה יותר בשנה הבאה.
16/05/2017 | 17:42
171
זה גן דו-שנתי - שנה טט"ח ואז שנה ט"ח, והתכנים אמורים להשתנות. מה שכן, היא בין הקטנים (יש בגן חצי בני שלוש וחצי וחצי בני ארבע) והבנתי שהגננת מלמדת את בני הארבע דברים יותר מתקדמים - אז אולי זה רעיון טוב לבקש שהיא תצרף אותה. האמת שביום הורים הגננת בעצמה אמרה לי שאת הילדים הגדולים היא מלמדת לצייר פנים, נניח, ושאיתה היא לא יושבת אבל היא בכל זאת התחילה לצייר פנים. כלומר, גם הגננת מודעת לכך שהיא מתקדמת יחסית. אבל הגננת מתלוננת שהיא לא כל כך ממושמעת ומפטפטת במפגש (והיא גם חברותית אז היא מפטפטת עם כל אחד שהיא מושיבה אותה לידו), ושאתכונן שיזמינו אותי הרבה מבית הספר. מה שתכלס הערה קצת מטופשת כשאת הגננת, כי מי שאמור ללמד אותה לתפקד במסגרת זו הגננת, ואם יקראו לי מבית הספר זה בגללה.
עם הגדולה הגננת (בחו"ל) אמרה לי שאם קוראים לי מבית הספר ואומרים לי שהיא לא מתפקדת, לבקש אבחון מחוננים.
באמת למה גננות אף פעם לא מנסות לעזור לילד לתפקד במסגרת, אלא רק חוזות מה יהיה בבית הספר?
אבל סטיתי קצת מהנושא
לצפיה ב-'אשמח לתגובות נוספות. גם הגדולה'
אשמח לתגובות נוספות. גם הגדולה
17/05/2017 | 09:54
4
124
התלוננה שהיא משתעממת בגן בזמנו, אבל היא הייתה אז כבר בת ארבע ומשהו. זה היה בחו״ל ובתגובה הגן קנה לה פאזל 300 חלקים (כי הם ידעו שהיא אוהבת פאזלים). בצהרון של גן חובה כבר הביאו לה פאזל של אלף חלקים.

אבל הקטנה פחות משתגעת על פאזלים... רעיונות?
לצפיה ב-'האם היא באופן כללי משתעממת בקלות?'
האם היא באופן כללי משתעממת בקלות?
17/05/2017 | 10:20
3
101
אצלי מעולם לא התלוננו שמשעמם להם בגן.
בבית ספר שניהם כן סבלים עד היום.
בת כמה היא, מבחינת השנתון?
האם הגיוני לחשוב לשלוח אותה בשנה הבאה לגן עם ילדים גדולים יותר?
מצד שני, אז היא תהיה שנתיים בגן חובה ותשתעמם עוד יותר.
יש לה חברים? כי זה אמור להיות הפתרון לשיעמום ולא התכנים הלימודיים.
כמה הם כבר לומדים בטרום חובה? גג שעה ביום.
לצפיה ב-'כמו שתיארתי לגבי הגדולה, פתרון לשעמום'
כמו שתיארתי לגבי הגדולה, פתרון לשעמום
17/05/2017 | 11:10
2
121
לא חייב להיות ״תוכן לימודי״ אלא יכול להיות משחק שמתאים לרמתה ושיעניין אותה אבל לא נמצא בגן, פעילות מסוימת, וכו׳.
היא דווקא צעירה מבחינת השנתון (אוקטובר) לכן אני לא רוצה לשלוח אותה לגן עם ילדי חובה. איכשהו בגן שלהם לא נראה שהגיל רלבנטי במיוחד להתפתחות של הילדים (אבל כן רלבנטי לגובה...).

לגבי חברים, היא מאוד אהובה בגן. החבר הכי טוב שלה הוא בול ברמה שלה מבחינת דיבור וכו׳, היה איתה בשנה שעברה בגן, וגר דירה לידנו - ומהווה שיקול רציני לא לעבור גן. אבל גם כשיש לך חברים, יכול להיות שמתישהו אתה משתעמם מאותם משחקים בגן, לא?

לגבי אם היא משתעממת בקלות - מצד אחד לא ממש, מצד שני היא טיפה ״מקולקלת״ כי יש לה גישה מרובה מדי למסכים. אבל כשאין לה מסכים היא מוצאת מה לעשות (ופעמים רבות זה יחד עם השכן מהגן) - אבל בבית שלנו יש הרבה יותר היצע מאשר בגן...

לצפיה ב-'יכול להיות שהתמכרות למסכים היא הבעיה האמיתית'
יכול להיות שהתמכרות למסכים היא הבעיה האמיתית
17/05/2017 | 15:57
1
90
הבן השני, בן 8, מכור ברמות מטורפות. כל היום רבים איתו, ועדיין צופה הרבה מעל מה שנראה לי נכון.
זה גרם לכך שכמזמינים חבר, הם לא מוצאים במה לשחק כי כל המשחקים משעממים (ויש לי הרבה, לכל הגילאים ותחומי עניין).
ורק המחשב יכול להציל אותם משיעמום.
נשמע דומה?
לצפיה ב-'לא, זה עוד לא ברמה הזאת.'
לא, זה עוד לא ברמה הזאת.
17/05/2017 | 16:50
77
היא רק קצת "מקולקלת", במובן של צופה יותר מדי לגילה, להערכתי.
לצפיה ב-'גם הבת שלי התלוננה שמשעמם לה בגן'
גם הבת שלי התלוננה שמשעמם לה בגן
17/05/2017 | 11:08
3
132
ובירור מעמיק איתה גילה שבמילה "משעמם" היא התכוונה ל"לא כיף לי בגן"

וביתר רצינות - אני לא חושבת ש"משעמם בגן" דומה ל"משעמם בבית הספר". בבית הספר, שיעמום יכול להעיד בין היתר על כך שהחומר הנלמד אינו מאתגר את הילד. בגן, העיקר איננו חומר נלמד אלא אינטראקציות חברתיות, משחקים, פעילויות יצירה ועוד. כאשר יש מגוון של פעילויות כאלו, הילד לא חייב לבצע פעילות מסויימת ש"אינה מאתגרת" או "משעממת" אותו, והוא יכול לבחור בפעילות שמעניינת אותו יותר.
לכן הייתי מנסה לברר ממה נובע השיעמום, האם לא יכולה למצוא חברים למשחק משותף, האם המשחקים והיצירה לא מגוונים מספיק, אולי מגבילים אותם לפעילויות מסוימות ואז אפשר לבקש מהגננת לאפשר לה לעשות דברים אחרים, ועוד. 
אגב, כשלפעמים בבית אני שומעת את הילדים אומרים "משעמם לי", אני אומרת להם שזה טוב להשתעמם לפעמים, ושגם זה חלק חשוב בחיים. 
לצפיה ב-'אני בטוחה שהכוונה שלה'
אני בטוחה שהכוונה שלה
17/05/2017 | 11:16
2
100
היא שאין לה מספיק דברים מעניינים לעשות, והיא לא מתייחסת ל״חומר הנלמד״ שבגן שלה הוא ממילא מאוד מצומצם. החומר הנלמד יכול להיות תוספת עניין לחלק מהיום, אבל בגן הלימודים הם כמו ההפסקה בבית הספר מבחינת יחס הזמן המוקדש ל״לימוד״ לעומת הזמן המוקדש לפעילות משחק ויצירה וכו׳.
השאלה היא אילו דברים אפשר להציע לגננת שיוכלו לעזור לה לא להשתעמם? גם אצל הבת הגדולה שלי התלונה על השעמום הגיעה לקראת סוף השנה, כששתיהן כנראה מיצו את ההיצע שיש בגן. יש גבול לכמה אפשר לשחק באותם משחקים. וכשאני חושבת על זה, כמעט אין להם משחקים שמאפשרים יצירתיות או עבודה מתמשכת - אין להם משחקי הרכבה ״נורמליים״ כמו לגו דופלו, למשל. אולי באמת אציע לגננת שאביא כמה משחקים יותר מעניינים שיש אצלנו בבית, שיותר קשה ״למצות״.
לצפיה ב-'אני לא בטוחה שההיצע החומרי בגן משנה'
אני לא בטוחה שההיצע החומרי בגן משנה
17/05/2017 | 11:30
1
82
רק לפני שניים-שלושה עשורים אנחנו לרוב המצאנו משחקים, ולא שיחקנו במשחקים "מן המוכן".
הייתי מנסה לבדוק עם הילדה אם היא פתוחה לשחק גם במשחקים "לא מן המוכן". לדוגמה, יש משחקי דמיון/ תחפושות/ בובות, שבהם הילדים שלי מעולם לא השתעממו, בטח כשאפשר להחליף פרטנרים ולהמציא דברים חדשים.
יש ציורים ועבודות יצירה, ששם באמת אפשר לעשות הרבה דברים ולהיות יצירתי ומקורי.
אפשר גם לקחת משחקים "מוכנים" ולנסות לשחק איתם בדרך אחרת מכוונתם. 
לצפיה ב-'יש משחקים שלא ממצים את עצמם,'
יש משחקים שלא ממצים את עצמם,
17/05/2017 | 11:39
90
כמו לגו. היא בהחלט משחקת משחקי דמיון, תחפושות ובובות - בגן שלהם הייתה תקופה, למשל, שהלך חזק המשחק אני האמא, אתה האבא והיא/הוא התינוק/ת. אבל גם המשחקים האלה ממצים את עצמם אחרי שנה - כולל כל שילובי הילדים האפשריים, וכנ״ל התחפושות (שלא מתחדשות). גם בבית יש לה תחפושות שפעם היא הייתה לובשת כל יום, ועכשיו די הפסיקה עם זה. ציורים ועבודות יצירה היא באמת מאוד אוהבת אבל זה לא תלוי בה - אין להם גישה חופשית לחומרי הציור והיצירה במשך היום, רק מוציאים להם דברים ספציפיים בזמנים מסוימים.
אני די בטוחה שהילדים עשו כבר כל מה שאפשר לעשות עם כל מה שיש בגן - כולל שימוש במשחקים בצורה אחרת מהכוונה (אצל הבנים זה לרוב אומר להשתמש בהם כנשק, אמנם... אבל היא לא בן וגם בזה מגוונת יותר).
לצפיה ב-'מה היא אוהבת לעשות?'
מה היא אוהבת לעשות?
17/05/2017 | 11:28
3
71
יצירה? משחקי דמיון? משחקי הרכבה? משחקי חברה?
אולי בגן עושים המון יצירות והיא לא אוהבת. או להיפך.
יכול להיות שזה גם עניין חברתי? אולי "משעמם לי" פירושו "החברים שלי לא רצו לשחק במשחק שאני רציתי"? או אפילו "לא צירפו אותי למשחק/חבורה שרציתי ובמקום לחפש משהו אחר ישבתי וריחמתי על עצמי". שתי האפשרויות האלו הן די סבירות אם מדובר בילד שאוהב לשחק במשחקים שצריכים שותפים נוספים.
לצפיה ב-'היא אוהבת לעשות הכל. '
היא אוהבת לעשות הכל.
17/05/2017 | 11:45
2
94
אולי זה מה שגרם לה למצות הכל (חוץ מיצירה, שכמו שתיארתי בתשובה אחרת הגישה אליה מוגבלת), לא יודעת. והיא גם חברה של כל הילדים (זה משהו ששמתי דגש עליו איתה בתחילת השנה, כי ראיתי שהיא דוחה ילדים מסוימים) ומשחקת עם כולם (כמו שהגננת התלוננה - לא משנה ליד מי היא שמה אותה במפגש, זה חבר או חברה שלה והיא משוחחת איתם) - אפילו הילד החדש שהגיע לגן לאחרונה הזמין דווקא אותה לבית שלו יומיים אחרי שהגיע לגן.

האמת שלא ראיתי גם בגן משחקים בבובות קטנות, שבגיל הזה להיט אצלנו. יש רק פינת בובות גדולות (ובלויות...) וארגז חיות מפלסטיק בתחום הבובות. אולי גם זה משהו שווה להציע לגננת (כי הילדים כבר גדלו).
לצפיה ב-'ואיך היא עם הקטע של לבחור משחק משותף?'
ואיך היא עם הקטע של לבחור משחק משותף?
17/05/2017 | 12:27
1
78
אפילו שהיא משחקת עם כולם, השאלה היא איך הם בוחרים משחק משותף.
היא מסתדרת עם האינטראקציה הזו של החלטה משותפת - שהיא לא בהכרח לטעמה? זה הגיל שבו צריך להתחיל ללמוד את זה, וזה לא בהכרח הולך חלק. הם רוצים בעצם שישחקו איתם לפי הכללים שלהם...
קורה לה שהיא רוצה להצטרף לחבורה מסוימת ודוחים אותה באותו רגע? גם אם היא חברותית ומסתדרת עם כולם, לא בטוח שיצרפו אותה למשחק בכל רגע נתון.

באופן כללי נראה לי שיש אפשרות סבירה ש"משעמם לי" הוא בעצם משהו על הרצף הזה. זה יכול להיות ילדה שצריכה שתמיד יקבלו את הבחירה שלה, וכל דבר אחר הוא "משעמם", וזה יכול להיות ילדה שאף פעם לא מצליחה לגרום לכך שיקבלו את הבחירה שלה ותמיד יוצאת הפראיירית. לא יודעת באיזה צד של הסקאלה יותר מתאים לבת שלך להיות, אבל שני הצדדים זוכים לכותרת "משעמם".

בקשר להיצע בגן - מה עם אביזרים למשחקי דמיון חוץ מבובות? ערכת רופא, מטבח, דברים כאלו? גם בזה ילדים יכולים לשחק שעות על גבי שעות.
בהרבה גנים מקובל גם שבמסגרת ההיצע למשחק חופשי יש גם אפשרות לצייר. גם אם לא יצירה מורכבת, לפחות ציור חופשי או דפי צביעה הם תמיד אופציה. אצל הרבה ילדים זה עיסוק ברירת מחדל - אי אפשר להשתעמם כשיש אופציה לציור...ציור לא דורש הרבה מהגננת מבחינת ארגון. אולי היא תסכים להציע גם ציור.
לצפיה ב-'אני לא יודעת אם יש לה קושי'
אני לא יודעת אם יש לה קושי
17/05/2017 | 12:43
83
בבחירת משחק משותף כי אני לא שם. עם חבר שלה היא מסתדרת. מה שכן עלה בדעתי בדיון הזה הוא שיכול להיות שבגיל הזה דרושה לה יותר הכוונה בבחירת פעילות. כי לפעמים אני באה איתה בתחילת היום והילדים עובדים בשולחנות או משחקים על הרצפה והיא עומדת ולא בוחרת כלום, אבל אם אני מציעה לה פעילות או כמה אפשרויות היא כן בוחרת, או שהיא מציעה פעילות שכוללת אותי. יכול להיות שזו סתם דרך שלה לגרום לי להישאר, אבל נראה לי שבגיל הזה הילדים מאוד רעבים למבוגר שיפעיל אותם וידבר איתם, כי תמיד יש סביבנו התקהלות של ילדים שגם רוצים להשתתף בפעילות (ואני באמת משתפת אותם). יכול להיות שחלק מהעניין הוא מיעוט כוח האדם בטרום טרום, שפשוט לא מתאים לגיל הזה (הם 26 ילדי טט"ח על גננת אחת וסייעת אחת).
לגבי צביעה - אצלנו יש שולחן צביעה פתוח רק אם יש גננת או סייעת שיושבת לידו. וזה לא קורה לאורך כל היום. ואם המקום סביב השולחן מלא - הילדים צריכים לבחור משהו אחר. הן גם מגוונות שם, ובאמת הבת שלי מאוד נהנית מהיצירה וגאה בתוצרים שלה. רוב הפעילות ביצירה היא מובנית, דווקא, ואין הרבה ציור חופשי על דף.

בגן יש מטבח גדול (והם משחקים שם הרבה), אין ערכת רופא (יש בבית והיא מאוד אוהבת).
לצפיה ב-'אז שתשתעמם'
אז שתשתעמם
17/05/2017 | 17:59
1
119
יכול להיות שהיא מרגישה שהתלונות על השיעמום נותנות לה תשומת לב חיובית ממך. 
גן הוא לא בית ספר, היום מועבר בעיקר בשירים שמיעת סיפורים ובמשחקים לבד ועם חברים. מה בדיוק משעמם לה? משעמם לה לשחק עם חברים? לשמוע סיפורים?
לצפיה ב-'השעמום בסיפורים תלוי גם בתבונה של הגננת וברמת הסביבה'
השעמום בסיפורים תלוי גם בתבונה של הגננת וברמת הסביבה
26/05/2017 | 12:58
14
יכול להיות באופן תאורטי, שהגננת בוחרת בסיפורים ברמה נמוכה או בגלל שהילדים האחרים פחות חזקים, או משום שהיא עצמה לא מכוונת גבוה. במקרה כזה ילד נבון מהממוצע באמת עלול להשתעמם מסיפורים, שלא תואמים את צרכיו (בדומה לילד מחונן בכיתה רגילה).
זמן המשחק באמת לא אמור לשעמם לילד, בהנחה שמצא את מקומו החברתי ויש לו קבוצת חברים למשחק, מרחב וחופש לשחק.
לצפיה ב-'בת כמה הילדה? שאלת אותה מה היא הייתה '
בת כמה הילדה? שאלת אותה מה היא הייתה
17/05/2017 | 18:43
2
83
רוצה שישתנה? כדאי לפתח שיחה עם הילדה סביב העניין בהתאם לבשלות שלה כמובן, אולי יתבהרו עוד כמה פרטים שיעזרו בפתרון.
לצפיה ב-'בת שלוש וחצי.'
בת שלוש וחצי.
17/05/2017 | 18:54
1
110
שאלתי אותה עכשיו אם היא יכולה לחשוב על משהו שיעשה שיהיה לה יותר מעניין בגן, והיא אמרה כן, משחקים. שאלתי אותה אם יש לה רעיון למשחק כזה, והיא תיארה את פיקולינו (משחק שיש לנו בבית).
כלומר, לפחות לפי מה שהיא אומרת, היא באמת מעוניינת במגוון גדול יותר של משחקים בגן.
לצפיה ב-'אם את חושבת שזה עניין של היצע משחקים דל'
אם את חושבת שזה עניין של היצע משחקים דל
17/05/2017 | 22:17
105
תתרמי לגן לגו, שלטענתך אפשר להתעסק איתו הרבה זמן, ותראי אם הטענות שלה פוסקות. אם כן - מצויין! 

אם לא, את יכולה לבדוק את הכיוונים הללו:
1. הילדה למדה מהדינמיקה בבית שמי שמתלונן שמשעמם לו בבי"ס מקבל פידבק חיובי, או לפחות הרבה תשומת לב. 
2. אולי לילדה קשה לשחק עם חברים. גם אם היא חברותית ופטפטנית, אולי ילדים לא משחקים איתה הרבה. יכולות להיות לכך הרבה סיבות, למשל, אולי היא שתלטנית, אולי היא לא מקבלת דיעה של אחרים, אולי היא מפריעה, אולי היא צריכה חיזוק בקישורים החברתיים, אולי היא לא מתמידה במשחק, אולי משהו אחר. הגננת תוכל לספק אינפורמציה אם זו הבעיה. 
3. יכול להיות שה"קצת מקולקלת ממסכים" זה למעשה "הרבה מקולקלת". בעיני, ילדה צעירה כל כך לא אמורה בכלל לראות מסכים, אולי פה ושם תוכנית טלויזיה יחד עם ההורים. כשילדה מקבלת "יותר מסכים מהממוצע" זה עשוי להשפיע, וכל דבר חוץ ממסכים ממצה את עצמו מהר מדי. 

את יכולה גם לבקש לתצפת בגן או להתנדב ליום שלם בו. כך תוכלי לראות בעצמך מה קורה. 

לצפיה ב-'שאלה לחייבתלהגיב'
שאלה לחייבתלהגיב
16/05/2017 | 13:33
3
233
היי
קראתי שגדלת 3 שנים בארהב
את היום שולטת בשפה האנגלית  כשפת אם?
מדברת עם הילדים אנגלית?
אם יש מתנה שהייתי רוצה לתת לילדיי זה לעבור ל כמה שנים לארהב ולחזור לארץ עם אנגלית מעולה, הלא כן?
כל עבודה בימינו מחפשת אנגלית
לצפיה ב-'אני הגעתי לארה״ב דוברת אנגלית,'
אני הגעתי לארה״ב דוברת אנגלית,
16/05/2017 | 14:10
204
שאותה למדתי מהטלוויזיה. אני אכן שולטת באנגלית היום ברמה גבוהה. אבל בנוסף גרנו עד לפני מספר שנים במשך כ-6 שנים באמריקה, ולכן שתי הילדות הגדולות שלי דוברות אנגלית בלי כל קשר אליי (אחת הגיעה לשם בגיל שלוש וחצי והשנייה בגיל חצי שנה). לעומת זאת, אחותן הקטנה נולדה שם ועזבה בגיל שלושה חודשים, וביקרה שוב במשך שני קיצים לפני גיל שנתיים. היא מבינה אנגלית ברמה גבוהה ומדברת ברמה די נמוכה (היא לא עושה את זה הרבה) - והידע שלה ברובו הגדול מסרטונים באנגלית באייפד ומסרטי ילדים באנגלית. אף אחד בבית לא מדבר איתה אנגלית, אבל הבנות הגדולות מדברות ביניהן אנגלית לא מעט, ולפעמים גם איתי. בכלל לא ידענו שהיא מבינה אנגלית עד שגילינו את זה במקרה לפני חצי שנה-שנה או משהו בסגנון. כך שמהניסיון שלי טלוויזיה מספיקה כדי להבין אנגלית בצורה מעולה, אבל דיבור שוטף לרוב דורש תרגול מסוים (כלומר, מישהו שהילד יוכל ממש לשוחח איתו באנגלית ולהתחיל לצבור בטחון בלהוציא את המשפטים החוצה. במקרה שלי הגעתי לארה״ב בסוף כיתה ד׳, וכבר כן דיברתי שוטף כי היו שיעורי אנגלית בכיתה ד׳ כך שכבר הייתי צריכה לדבר בפועל - והרמה שלי גם בדיבור נהייתה גבוהה מהר מאוד. המורה הדרום אפריקנית שלי לא הבינה למה היא מדברת אליי במבטא דרום אפריקני ואני עונה לה באנגלית שוטפת במבטא אמריקני. בארה״ב הילדים לא האמינו לי שאני ממדינה אחרת, וגם לא האמינו לי שאני לא יודעת מה המשמעות של מילים גסות, שבימים ההם לא הופיעו בטלוויזיה).
לצפיה ב-'אגב, בכיוון ההפוך,'
אגב, בכיוון ההפוך,
16/05/2017 | 14:14
1
160
אני מכירה ילדים שהגיעו בלי לדעת אנגלית לארה״ב, היו שם שנתיים, ועזבו כשהם עדיין לא ממש יודעים אנגלית, מדברים במבטא כבד, וכו׳.
הם גם קיבלו שיעורי אנגלית כשפה זרה בבית הספר בארה״ב וכו׳, מה שאני ואחי הגדול לפחות לא נזקקנו לו (כי ידענו כבר אנגלית, כאמור). יכול להיות שאחי הקטן, שהגיע ב-א׳, כן קיבל שיעורים מיוחדים בבית הספר - את זה אני לא יודעת).
לצפיה ב-'אחלה..תודה חמודה'
אחלה..תודה חמודה
16/05/2017 | 15:26
30
לצפיה ב-'היה לכם גן אתמול?'
היה לכם גן אתמול?
16/05/2017 | 09:39
7
146
נמאס לי מהגן הפרטי שלי. כל דבר קטן - יום חופש. בפורים, יום לפני ערב פסח, ל"ג בעומר, איסרו חג. למה?
הבעיה שהחגים באים ברצף. ואז אני מוצאת את עצמי בחופש כל שבועיים.
איך זה אצלכם?
לצפיה ב-'אצלנו גן ציבורי (טט"ח) -'
אצלנו גן ציבורי (טט"ח) -
16/05/2017 | 09:47
117
לא היה גן, אבל הייתה קייטנה לילדי הצהרון, שהתחילה ב-8 והסתיימה ב-16, כשהילדים הכירו רק סייעת אחת (שהיא הסייעות של הצהרון, וגם היא די חדשה).

לצפיה ב-'לא היה גן וגם בשבועות לא יהיה 3 ימים (גם באיסרו חג)'
לא היה גן וגם בשבועות לא יהיה 3 ימים (גם באיסרו חג)
16/05/2017 | 10:32
2
100
מבאס, אבל בגן פרטי יש מכסת ימים שמותר להן לקחת כחופש וכל גן מחלק אותם איך שהוא מוצא לנכון.
צריך פשוט להשלים עם זה ולא להתעצבן - גם להן מותר להיות בחופש 
לצפיה ב-'הייתי מצפה שתמורת התשלום המאד מכובד שאני משלמת יהיה פתרון'
הייתי מצפה שתמורת התשלום המאד מכובד שאני משלמת יהיה פתרון
16/05/2017 | 10:44
1
108
יש לי שם שני ילדים, וכל פעם אני צריכה פתרון.
כשהגדול היה בגן (אחר), היה חופש אפילו בחול המועד.
בגן ערייה יש צהרון, לי אין כלום.
וכמובן שבאוגוסט עובדים עד 8/8 ואז עוד שלושה ימים קייטנה בעלות של 100 ש"ח ליום פר ילד
לצפיה ב-'לא בכל גן עירייה יש צהרון.'
לא בכל גן עירייה יש צהרון.
16/05/2017 | 11:42
83
וגן פרטי כשמו כן הוא, הוא עסק פרטי שיכול להחליט מתי לפתוח ומתי לא - ואם החופשות בו לא לטעמך את יכולה לבחור בגן אחר. יש יתרונות וחסרונות לגן פרטי, כמו בכל דבר.
נתקלתי בגנים פרטיים שאסרו לקחת את הילד הבייתה מוקדם, שלא פעלו בימי שישי, סיפרו פה על גנים נוקשים מבחינת חיוב שנ"צ (כשגן עירייה, כמובן, לרוב נוקשה לכיוון ההפוך), וכו'.
זה לא שגן פרטי הוא מילה נרדפת לגן מושלם שעושה בדיוק כל מה שאנחנו רוצים שהוא יעשה...
לצפיה ב-'לא היה, גן פרטי'
לא היה, גן פרטי
16/05/2017 | 11:06
76
אבל זה גן שידוע בחופשות המופרזות שלו (יש לו יתרונות אחרים, אחרת לא הייתי רושמת), והמחיר שלו לא מהזולים
לצפיה ב-'גן פרטי. לא היה גן'
גן פרטי. לא היה גן
16/05/2017 | 11:54
1
84
הגן שלנו לא מפריז בחופשות אבל גם לא מהגנים הצנועים בחופשות.
אבל, לוח החופשות אצלנו ידוע מראש ופורסם בתחילת שנה ככה שאין המון מה להתלונן.
אצלנו בעיר גם הצהרונים של העירייה לא פעלו במתכונת קייטנה.
לצפיה ב-'בגן הפרטי היה יום רגיל, בט"ח קייטנה'
בגן הפרטי היה יום רגיל, בט"ח קייטנה
16/05/2017 | 12:00
23
לצפיה ב-'התבכיינות תמידית. '
התבכיינות תמידית.
16/05/2017 | 08:51
12
311
אנחנו קצת מתחרפנים.
הקטן בן 1.10 התחיל לאחרונה לדבר בהתבכיינות. כל הזמן. אפילו באמצע דברים כייפים- סיים להתגלש ואנחנו בדרך לעוד סיבוב במגלשה, מתבכיין כל הדרך "מגלשה, מגלשה", למרות שנהנה מאוד. כל בקשה שלו, בקיצור, כל הזמן.
בשבועיים האחרונים זה ממש החמיר, ובעלי ואני התחלנו להיות תקיפים בקטע הזה: "רוצה תפוח? אין בעיה, תבקש יפה, קשה לי להבין כשאתה מדבר ככה". וגם חיזוקים חיוביים: "איזה כיף שביקשת בצורה יפה! ככה ממש נעים לי, הנה התפוח".
אבל בינתיים אין שום שיפור.
יש רעיונות?
לצפיה ב-'במקרה כמו המגלשה'
במקרה כמו המגלשה
16/05/2017 | 09:02
2
182
הייתי פשוט מתעלמת. בפעם הראשונה שהוא אומר מגלשה הייתי אומרת בקול עליז "רוצה להתגלש שוב? יופי, בוא" ומכל הפעמים הבאות הייתי מתעלמת. הייתי מגיבה לפעם הראשונה כי אני רוצה לעודד אותו לתקשר ולהביע את צרכיו, ומתעלמת מהפעמים הבאות כדי לא לתת לו תגמול/תשומת לב על חזרות מיותרות.
איך הדיבור שלו באופן כללי? הוא מדבר במשפטים? אם לא, יכול להיות שזו הדרך שלו להביע בקשה (דרך חכמה, דווקא - המילה + אינטונציה של תחנון/בקשה), וזה ישתפר כשהוא יתקדם בדיבור.
לצפיה ב-'הבהרה:'
הבהרה:
16/05/2017 | 09:30
157
הייתי מגיבה לפעם הראשונה שהוא אומר מגלשה אחרי כל ירידה מהמגלשה - לא רק הראשונה ממש - כי, שוב, אני רוצה שהוא יגיד שהוא רוצה להתגלש שוב אם זה מה שהוא רוצה לעשות כרגע ורוצה שהוא יידע שהבקשה שלו נקלטה, אבל לא רוצה שהוא יחזור על זה שוב ושוב בדרך.

לצפיה ב-'חשבתי שזה נובע מתסכול כלשהו'
חשבתי שזה נובע מתסכול כלשהו
18/05/2017 | 11:26
70
הוא מדבר במילים בודדות וקצת משפטים קצרים. הגננות אומרות שהוא מאוד מתקדם לגילו בדיבור, לי ממש לא נראה ככה כי אחיו בגילו דיבר כמעט שוטף (אבל הבכור באמת הקדים את זמנו בתחום זה). בגדול נראה שהוא כן מצליח להביע את עצמו, אבל באמת נקווה לשיפור כשיתקדם יותר...
לצפיה ב-'כדאי להיות קשובים'
כדאי להיות קשובים
17/05/2017 | 18:28
2
142
כדי להבין מה באמת עובר עליו. ההתבכיינות היא התחלה של בכי / קיטור/ תיסכול כלשהו שלא מצליח לצאת ו"נתקע" ולכן כלפיי חוץ זה מתבטא כך כהתבכיינות ונחווה באופן שעשוי להיות מעצבן כמו שאתם מתארים. כדאי לתת מענה אמיתי לילד שלכם , כך הוא יוכל לחוש רגוע יותר , ולכן להתיחס למה שנמצא "מאחורי" ההתבכיינות. נניח וחברה טובה הייתה מדברת איתך ו"מתבכיינת" לך על כל מיני דברים , סביר להניח שהיית מרגישה שהיא מצויה בקושי מסויים וזקוקה לתמיכה וה"התבכיינות" כלפיי חוץ היא כמו איתות של אותה חברה שמבקשת אהדה/ תמיכה/ חיבוק/ הרגעה. אותו הדבר עם ילד קטן :) . באופן פרדוקסלי, השיפור יגיע כשהוא יוכל לחוש בטחון "להתבכיין". בהצלחה!
לצפיה ב-'תודה על התגובה!'
תודה על התגובה!
18/05/2017 | 11:22
1
80
אנחנו בהחלט קשובים אליו, הוא מקבל הרבה תמיכה וחיבוקים, במיוחד לאור העובדה שהוא נמצא בגן עד 16, כך שלצערי אין לו מספיק זמן איתנו, אז מנסים אחה"צ להשלים בזמן איכות. הוא גם צריך את זה הרבה יותר מאח שלו כשהיה בגילו, ואנחנו בהחלט נותנים לו. מה שמפריע לנו זה צורת התקשורת כהתבכיינות גם כשאין שום צורך: הוא מבקש תפוח ורואה אותי הולכת למקרר ושוטפת לו תפוח, רואה שעוד שנייה התפוח אצלו, ועדיין ממשיך "תפוח, תפוח" בהתבכיינות.
לצפיה ב-' זה מזכיר לי איך תינוקות'
זה מזכיר לי איך תינוקות
18/05/2017 | 11:59
104
בוכים לבקבוק, או אפילו לא בוכים, אבל ברגע שהם רואים שמכינים להם הבכי רק מתגבר והם הכי בוכים כשזה ממש עוד רגע נכנס לפה. זה נשמע כמו שילוב בין זה שהוא כבר מדבר לזה שהוא עדיין תינוק/פעוט. באמת שנראה לי שזה יעבור עם הגיל והתפתחות הדיבור, על אף שאני כבר לא זוכרת אם היה משהו כזה אצלנו.
עוד אפשרות, קצת פחות נעימה לצערי, היא שזו אסטרטגיה שהוא למד בגן כדי לוודא שהצרכים שלו ייענו ולא יישכחו כי פתאום ילד אחר קורא למטפלת. זה דווקא כן קורה אצלנו בבית עכשיו כשהן גדולות וכולן נמצאות יחד. ובהחלט לימדתי את הילדות לבקש שוב אחרי כמה דקות אם הן לא קיבלו מה שהן ביקשו, כי לפעמים אני מפספסת. נניח, הקטנה מבקשת חלב, ואז השנייה מבקשת משהו אחר, ובקשת החלב נעצרת באיזשהו שלב בביצוע ולא מתבצעת עד לבקשה חוזרת. ילד בגילו לא יכול להעריך כמה זמן עליו לחכות לפני שהוא מבקש שוב, אז זו שוב אסטרטגיה חכמה כדי לוודא שתקבל מה שאתה רוצה - עם תופעת לוואי מצערת שזה מעצבן. במקרה כזה צריך איכשהו לטעת בו בטחון שאיתכם זה לא קורה ואתם כן ממלאים תמיד את הבקשה עד הסוף.

עוד דבר שיוריד את המינון הוא לאפשר לו עצמאות כשזה אפשרי - כשהוא לא צריך לבקש זה לא יקרה (ועוד סיבה שהמינון יירד עם ההתפתחות והעלייה ברמת העצמאות). עכשיו אני נזכרת שגם הבכורה שלי הייתה עושה משהו דומה למה שתיארת בגיל שנה וחצי ככה (כשהיא הייתה בשלב שלו בדיבור) - אצלה לא הייתה אינטונציה של בכי, אבל היא כן הייתה חוזרת על המילה שוב ושוב עד שזה קרה - והיא עוד לא הייתה אז במסגרת והייתי צמודה אליה, כך שזה כן כנראה פשוט שלב התפתחותי והבן שלך פשוט טוב יותר באינטונציה מכפי שהיא הייתה, ומבהיר שזו בקשה ולא אמירה. (היא באמת הייתה קצת בעייתית מבחינת אינטונציה/מוסיקלית ונהגה אז אפילו לשיר שירים בלי המנגינה...).
לצפיה ב-'תנסי ריפריימינג'
תנסי ריפריימינג
19/05/2017 | 10:01
91
"אתה שר?, וואו, זה שיר עצוב או שמח?" ותנסו סגנונות 'שירה' שונים

אם אומרים "תבקש יפה" חשוב להגדיר ולהדגים למה הכוונה

וחוץ מזה, זה באמת מחרפן!
לצפיה ב-'משנה את הניסוח מעט "האזניים שלי לא מבינות כש*מבקשים* בצורה'
משנה את הניסוח מעט "האזניים שלי לא מבינות כש*מבקשים* בצורה
19/05/2017 | 20:07
4
92
כזו, תדבר בבקשה רגיל" וכל עוד הוא מתבכיין אז לא להיענות לבקשה שלו.
לצפיה ב-'האוזניים לא מבינות? למה להכניס'
האוזניים לא מבינות? למה להכניס
20/05/2017 | 10:39
3
89
לילד מושגים שגויים לראש?
לצפיה ב-'כי יש בזה מימד פסיכולוגי אבל לא משנה '
כי יש בזה מימד פסיכולוגי אבל לא משנה
20/05/2017 | 10:45
2
29
לצפיה ב-'מימד פסיכולוגי שגוי? אין שום סיבה'
מימד פסיכולוגי שגוי? אין שום סיבה
20/05/2017 | 10:48
1
82
לייחס הבנה לאוזניים.
לצפיה ב-'אה אה'
אה אה
20/05/2017 | 18:59
20
לצפיה ב-'עזרו לי ליישב ויכוח בנושא תזונה'
עזרו לי ליישב ויכוח בנושא תזונה
16/05/2017 | 00:03
10
363
אני מצרפת רשימת מאכלים שילד בן שנתיים מוכן לאכול. אך ורק אלה. אם כתוב לחם זה אומר שלחמניה או פיתה לא באה בחשבון. אם כתוב במבה זה אומר שאין מצב לשום חטיף אחר. אם אין פשוט נשאר רעב עד הארוחה הבאה. אני טוענת שלמרות הקושי הברור בהכנת המאכלים האלה דווקא ואי מציאת אוכל מתאים בחוץ וכו', התזונה סה"כ סבירה והבררנות תואמת גיל. האמא של הילד מוטרדת מאוד. מה דעתכם?

לחם (לבן, אחיד, מלא) עם גבינה/חומוס
טוסט לחם עם גבנ"צ
ביצה קשה (רק החלבון), מקושקשת, חביתה
עוף (רק ירך)
קציצות עוף/בקר מכל סוג, עם כל סוגי הירקות והתיבול
שניצל (לפעמים)
פסטה נקיה בלי רוטב
לביבות תפוחי אדמה
מלפפון, עגבניה, גמבה
תפוח, בננה, תותים, ענבים, מנגו
בורקס קנוי
פתי בר
במבה

מה אומרים?
לצפיה ב-'נראה סביר לילד בררן'
נראה סביר לילד בררן
16/05/2017 | 08:28
165
יחסית לילד בררן, יש פה מבחר סביר של מאכלים, כמובן לנסות כל הזמן לחשוף לעוד מאכלים ומרקמים.
אם האמא מודאגת תמיד אפשר להתייעץ עם רופא ילדים ולבצע בדיקות דם כדי לשלול חוסרים.
לצפיה ב-'לי זה נשמע סבבה.'
לי זה נשמע סבבה.
16/05/2017 | 08:30
2
187
היא ניסתה לתת לו אורז בלי כלום, אגב? ילדים רבים אוהבים פסטה בלי כלום וגם אורז בלי כלום. במקומה הייתי מצד אחד נרגעת כי נראה שהוא מקבל מה שצריך, ומצד שני ממשיכה להציע לו מאכלים חדשים וגם מאכלים שהוא סירב לאכול בעבר (באותה גרסה או בגרסה שונה).

אגב, ממה שכתבת ניכר שהוא לא אוהב טעמים ומרקמים משולבים (כמו פסטה עם רוטב) ובמקרה כזה לפעמים גם להגיש לו מאכלים בצלחות נפרדות (כלומר, נניח צלחת עם אורז ואחרי שהוא גומר צלחת עם תירס, ולא באותה צלחת) עוזר לו לאכול יותר מגוון.
כמו כן אם במקרה היא נותנת לו מיץ בזמן הארוחה, שתפסיק - זה ממלא את הבטן ואז הם לא אוכלים (לפחות אצל הילדות שלי זה כך).
אצלי הייתה אפילו ילדה שלא אכלה שניצל כי היא לא אהבה את המרקם השונה של הציפוי והעוף (והייתי צריכה לקלף לה את השניצל כדי שתאכל), וילדה אחרת שאכלה רק את הגבינה של הפיצה.
לצפיה ב-'זה רק זה. ממש רק רק זה'
זה רק זה. ממש רק רק זה
16/05/2017 | 08:39
1
198
לא מיץ, לא חלב, לא שוקו, לא שוקולד, לא עוגה, לא עוגיות, לא פנקייק, לא שום דבר ממותק בכלל, כולל לא גלידה, אורז לא (מגיעה לכמות של כפית בהאכלה של גרגר-גרגר), פתיתים לא, קוסקוס לא, אפילו הפסטה צריכה להיות בצורה מסוימת ולא באחרות. בהחלט יש פה בררנות שמבחינת הנסיון שלי היא די קיצונית. אבל קציצות עם בצל ושום ופטרוזיליה ותיבול? הולך. גם כדורי בשר ברוטב הולך. אבל מילוי של פלפל ממולא, שזה אותו בשר טחון עם אותו רוטב לא רק בצורת כדור - לא הולך.
אבל יש פחמימות יש שומנים יש חלבונים יש ירקות ופירות טריים... 
לצפיה ב-'מצוין! מיץ זה השטן.'
מצוין! מיץ זה השטן.
16/05/2017 | 08:52
171
ואין שום בעייה עם לאכול כפית אורז גרגר גרגר, אגב. שיאכל איך ומה שהוא רוצה.
הבררנות פה לא נשמעת לי קיצונית בכלל - במיוחד אם הוא אוכל דברים מתובלים. ואני בטוחה שיש דברים שהוא פשוט עוד לא טעם. אצלנו, למשל, התגלה שאחת הילדות הבררניות אוהבת פטריות (שלא היו חלק מהתפריט שלנו לכן לא הצענו לה).
וקוסקוס זה בהחלט מאכל שלא מתאים לכל אחד...

אגב, את יודעת מה הפסטה השנואה עליי? לפעמים נגמרת לנו הפסטה ובעלי מערבב יותר מסוג אחד של פסטה. איכס. ובהחלט יש פסטה בצורות מסוימות שאני מתעבת... זה לא שהצורה לא משפיעה...
לצפיה ב-'מאוד מוכר'
מאוד מוכר
16/05/2017 | 10:14
131
גם העניין של להישאר רעב עד הארוחה הבאה, בניגוד לכל הטוענים שילד רעב אוכל את מה שנותנים לו. מסתבר שכמו הילד הזה, גם הבת שלי לא הפנימה את הטענה הזו והיא בהחלט נשארת רעבה אם האוכל שמוגש אינו לטעמה.
מוסיפה שאם הבת שלי היתה אוכלת את כל מה שברשימה, הייתי מאושרת.

בסה"כ נראה שלמרות הבררנות הוא מסכים לאכול מגוון מאוד גדול של מאכלים, ביניהם מאכלים מורכבים יחסית כמו קציצות ברוטב.
אם האמא תמשיך להיות מוטרדת גם אחרי התגובות בשרשור הזה, היא יכולה להתייעץ עם דיאטנית.
הבת שלי לא הסכימה לטעום את רוב הדברים שהדיאטנית שלנו הציעה, אבל על פניו נראה שהיא הרבה יותר בררנית מהילד שאת מתארת.

מאחר והוא מסכים לאכול במבה, מציעה לנסות ממרח בוטנים ללא סוכר ומלח.
לצפיה ב-'נראה לגמרי לא רע'
נראה לגמרי לא רע
16/05/2017 | 10:54
1
120
בעיקר צריך לברר אם הוא עולה במשקל וגובה כראוי (בלי לחתוך עקומות) ואין חוסרים ניכרים בבדיקות דם, וזהו. הרשימה עצמה מראה את כל אבות המזון ועם מגוון סביר (למשל, לפחות ארבעה צבעים של ירקות ופירות, הלוואי עלי), נשארת שאלת הכמויות והאיזון, ואת זה באמת צריך לבדוק רק במבחן התוצאה. 
לצפיה ב-'נשמע לי מעולה'
נשמע לי מעולה
16/05/2017 | 11:59
126
נראה לי שהרשימה של הבררנית בת השש שלי קצרה יותר מזו - והיא ילדה בריאה, אתלטית ואנרגטית ולא היו לה שום עיכובים בגדילה.
לצפיה ב-'התזונה שלו טובה יותר משל הרבה ילדים אחרים בגילו'
התזונה שלו טובה יותר משל הרבה ילדים אחרים בגילו
16/05/2017 | 22:52
117
צריך להקפיד שיאכל מספיק מוצרי חלב ולעבוד איתו שיאכל יוגורט. אפשר לשים יחד איתו קצת טיפות צבע מאכל בפנים, שיראה יותר אטרקטיבי. 
להקפיד לאכול לידו מגוון מאכלים ולהציע לו, לא רוצה אז לא. אבל שיהיה מבחר סביבו. 
לצפיה ב-'הבעיה היא ההשוואות והקביעות מה נכון ומה לא נכון'
הבעיה היא ההשוואות והקביעות מה נכון ומה לא נכון
17/05/2017 | 18:40
97
אין 'נכון ולא נכון', אין 'לפי גיל' , ואין 'כך צריך וכך לא', זה מקור בטוח לחרדות ומאבקי כוח. זה כרגע מה שהילד אוכל וזה מה יש. לא כדאי לעשות עניין כדי לא להחמיר וגם לא כדאי להחליט שהילד 'בררן' כדי לא לקבע.  להמשיך לחשוף למאכלים נוספים מבלי להכריח, לתת דוגמא אישית והכי חשוב - לתת אמון בילד שזה תקופה וזה ישתנה כמו הרבה דברים אחרים בחייו של ילד קטן .

לצפיה ב-'הייתי חותמת על זה.......'
הייתי חותמת על זה.......
22/05/2017 | 10:54
20
לצפיה ב-'פרידה מהגן ומהחברים בגיל שנתיים וקצת'
פרידה מהגן ומהחברים בגיל שנתיים וקצת
15/05/2017 | 10:49
2
178
תקציר הפרקים הקודמים: נוסעים לתקופה של שנים לחו"ל. הקטנה בגן שאהוב עליה (ועלינו!) מאוד. גם הצוות וגם הגננות. הגן נגמר ב-8.8 ואנחנו נוסעים 3 ימים לאחר מכן, ימים בהם היא תהיה בגן במתכונת של קייטנה, עם חלק מהחברים וחלק מהצוות. אני תוהה איך להפרד מהגן ומתי - ביום האחרון של הגן, כשכל הצוות והילדים עוד שם? ביום האחרון של הקייטנה, כדי שהפרידה תהיה יותר ברורה? לחלק משהו? איך להסביר לה בכלל את המעבר? 
תודה!
לצפיה ב-'הייתי מתייעצת עם הגננת'
הייתי מתייעצת עם הגננת
15/05/2017 | 11:05
107
בסוף שנה בד"כ עושים פרידה מסודרת מכולם אפילו אם ממשיכים לאחר מכן במתכונת קייטנה. הגננת תגיד משהו על זה שכולם עוברים לגנים אחרים, וגם על זה שיוכבד נוסעת עם ההורים שלה לאמריקה, שזה רחוק רחוק ויוכבד תטוס במטוס ושנה הבאה תהיה בגן אחר עם חברים חדשים. וכו'. אם תעדכנו את הגננת מספיק מוקדם היא תארגן אלבום ציורים וברכות מהילדים ותגיש את זה לילדה בפרידה ויהיה נחמד. אפשר לחלק משהו אם רוצים, בעיני זאת ממש לא חובה. הם קטנים מאוד אז בעיני לצפות שהילדים ישמרו על קשר זה לא סביר. אבל אם את רוצה אז אפשר לחלק משהו קטן שאליו מצורף פתק עם כתובת המייל שלכם. ביום האחרון של הקייטנה גם יגידו לה שלום במפגש האחרון. בקיצור, מה שאני מנסה להגיד זה שהצוות יודע לנהל את זה מעולה. פשוט תבקשו מהם. 
לצפיה ב-'וואלה, לא הייתי עושה'
וואלה, לא הייתי עושה
15/05/2017 | 13:14
131
שום דבר מיוחד לגבי הגן. ומנסיוני, ילדים בגיל הזה שוכחים מהר מאוד (סדר גודל של חודשים) את הילדים שהיו איתם יום יום בגן. שוכחים לגמרי.
לילדה הייתי מסבירה שעוברים למדינה אחרת במטוס (זה בדרך כלל חלק שמרגש את הילדים), ולגבי הגן בלי קשר שהיא עוברת בשנה הבאה לגן של גדולים (שבמקרה הוא במדינה החדשה). הבת שלי קצת התבאסה כשהיא גילתה שבשנה הבאה היא נשארת באותו גן, כי היא כבר מכירה את הרעיון שעוברים לגן של גדולים יותר. אבל כשהסברתי לה שבשנה הבאה הם יהיו הגדולים ובגן הצמוד יהיו ילדים קטנים חדשים היא שמחה. העיקר שהיא גדולה איכשהו .
אגב, לא יודעת באיזו שפה מדברים בגן שהיא תהיה בו - אצלנו זה היה גן יהודי שהייתה בו סייעת ישראלית, וזה תרם לנחיתה רכה של הילדה (אצלנו היא הייתה כבר בת שלוש וחצי), אבל עיכב טיפה את רכישת השפה החדשה.
לצפיה ב-' פורומים נפתחים מחדש '
פורומים נפתחים מחדש
15/05/2017 | 12:34
18
  סובלים מכאב כרוני ואין לכם את מי לשתף?
פורום כאב עצבי וכאב כרוני נפתח מחדש על מנת לדבר על ההתמודדות ולקבל תמיכה אחד מהשני!

צריכים ייעוץ לגבי זכויות יוצרים או מפתחים מוצר חדש?
פורום קניין רוחני ופטנטים נפתח מחדש לכל היזמים שבנינו, היכנסו ושאלו את המומחה!

המשך גלישה נעימה

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא: מיסוי ועבודה באופן עצמאי
אירוח בנושא: מיסוי...
בתאריך 24/10 יתארח בפורום רו``ח אלירן הררי, אשר...
אירוח בנושא: מיסוי ועבודה באופן עצמאי
אירוח בנושא: מיסוי...
בתאריך 24/10 יתארח בפורום רו``ח אלירן הררי, אשר...
אירוח בנושא היבטים משפטיים בהקמת עסק או חברה
אירוח בנושא היבטים...
באירוח תוכלו לשאול על היבטים ושיקולים משפטיים...
אירוח בנושא היבטים משפטיים בהקמת עסק או חברה
אירוח בנושא היבטים...
באירוח תוכלו לשאול על היבטים ושיקולים משפטיים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום ניתוחי בקע
פורום ניתוחי בקע
פורום הורים למחוננים
פורום הורים למחוננים
ד
ד"ר יעקב יולנו

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה