לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
77717,771 עוקבים אודות עסקים

פורום קניין רוחני ופטנטים

ברוכים הבאים לפורום קניין רוחני ופטנטים!
הפורום מיועד ליזמים ולכל מי שמפתח מוצרים ושירותים חדשים.
בפורום תוכלו לשאול שאלות כמו: על מה ניתן לרשום פטנט? איך אני מתחיל את הליך רישום הפטנטים?

באיזה מדינות כדאי לרשום פטנט?
בנוסף, הפורום יענה גם על שאלות להגנה על סימני מסחר (שם, לוגו אבל לא רק) ומדגמים (עיצובים חדשים).

הנהלת הפורום:

אודות הפורום קניין רוחני ופטנטים

ברוכים הבאים לפורום קניין רוחני ופטנטים!
הפורום מיועד ליזמים ולכל מי שמפתח מוצרים ושירותים חדשים.
בפורום תוכלו לשאול שאלות כמו: על מה ניתן לרשום פטנט? איך אני מתחיל את הליך רישום הפטנטים?

באיזה מדינות כדאי לרשום פטנט?
בנוסף, הפורום יענה גם על שאלות להגנה על סימני מסחר (שם, לוגו אבל לא רק) ומדגמים (עיצובים חדשים).

לצפיה ב-'כמה שאלות בבקשה '
כמה שאלות בבקשה
11/12/2014 | 08:15
1
39
1. האם מקובל שעו"ד / עו"פ לא חותם על טופס סודיות לפני הצגת פטנט ?
2. מישהו יכול להמליץ לי על עורך פטנטים תותח שמטפל גם בשירטוטים וגם ברישום של מידגם , במחיר אנושי ?
3. מה ההיגיון ברישום מידגם אם כולם אומרים שמספיק לבצע שינוי די מינורי וכבר אפשר להעתיק אותו  ?
4. המשך לשאלה הקודם - גם אם טכנית המידגם חזק, הסינים מעתיקים כל דבר בלי חשבון - האם בכלל יש טעם להשקיע ברישום מידגם או פשוט לייצר ככה ולשווק כמה שיותר מהר ולקוות להספיק כמה שיותר עד שהמוצר יועתק  ?
תודה מראש
לצפיה ב-'רישום מדגם'
רישום מדגם
11/12/2014 | 16:13
39
שלום רב,

1. אכן, מקובל. על עורך דין חלה, מכח החוק, חובת סודיות לפיה עליו לשמור בסוד כל מידע המובא לידיעתו מטעם הלקוח. כמו-כן החוק אוסר על עו"ד לעשות שימוש בידיעה שהגיעה אליו מאת לקוחו במילוי תפקידו. ביחס לעורך פטנטים לא קיימת בחוק חובת סודיות (הדבר תלוי ועומד כיום בהליכי חקיקה) אולם הפסיקה החילה עליו חובת חיסיון (על מסמכים שהוחלפו בינו ובין הלקוח) כחיסיון הניתן ביחסים שבין לקוח לעורך-דינו וניתן ללמוד מהפסיקה גם על החלת חובת סודיות דומה לזו שחלה על עו"ד.

2. לפי תקנון הפורומים באתר זה, לא ניתן להציג בפורום הפניה לגורם מסחרי. ניתן לפנות אלינו במסר אישי ולקבל מידע.

3. היקף ההגנה הניתן למדגם רשום נגזר ממידת החידוש או המקוריות שבו. בניגוד למיתוסים הרווחים בענף, בדרך כלל אין די בשינוי מינורי כדי לחמוק מהגנת המדגם. רק שינוי מהותי ישלול הגנת המדגם. רק בתחומים מסוימים שבהם דרישת החידוש או המקוריות במדגם תבוא על סיפוקה גם על יסוד שינויים ותוספות קטנים למדי - אז גם היקף ההגנה יהיה בהתאם, כלומר שינוי קל ישלול טענת הפרה. בהקשר זה אציין שההכרעה אם מוצר מסוים מפר זכות מדגם נעשית על פי "מבחן העין", כלומר התרשמות כוללת לפי עינו של צרכן פוטנציאלי הרוכש את המוצר מבלי שהוא מקדיש זמן רב לצורך בחינה מדוקדקת ומבלי שהוא עורך השוואה בין המוצרים בשוק.

4. הדבר תלוי בנסיבות. ישנם מקרים בהם בהחלט מומלץ לרשום מדגם. חברות רבות עושות חיל רק בזכות שהשכילו לרשום מדגם על מוצריהן.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'הגנה על סוד מסחרי'
הגנה על סוד מסחרי
08/12/2014 | 18:51
1
24
שלום
איך אני יכול להגן על סוד מסחרי מעבר להחתמה על מסמך סודיות
ומהן האמצעים שאני יכול לנקוט במידה וגיליתי שהפרו את הסכם הסודיות
זה מדיר שינה מעיני
אשמח לעזרתכם
לצפיה ב-'הגנה על סוד מסחרי'
הגנה על סוד מסחרי
09/12/2014 | 17:52
22
שלום רב,

יכולתו של כתב התחייבות לסודיות להגן עליך, מוגבלת ביחס לאמצעים אחרים כגון הגשת בקשת פטנט, הגשת בקשה לרישום מדגם, תיעוד זכות יוצרים במאגרים יעודיים וכיו"ב פעולות.

לא תמיד אופי החומר שברצונך לחשוף ניתן להגנה באמצעים שכאלו, אולם אם הוא ניתן להגנות מעין אלו – אין ספק שמומלץ לעשות בהן שימוש לפני חשיפת החומר ובנוסף להחתמה על מסמך הסודיות.
על מנת לבחון האם החומר שבידיך מאפשר הגנות מעין אלו – מומלץ מאוד להציגו בפני מומחה בתחום הקניין הרוחני לפני שתחשוף אותו לגורמים אחרים על מנת למקסם את ההגנות.

בנוסף, ישנה חשיבות לאופן ניסוח הסכם הסודיות ולאופן בו אתה חושף את הצד השני לחומר ומחתים אותו. ניסוח נכון יכול לצמצם את החשיפה שלך.

באשר לאמצעים שניתן לנקוט במקרה של הפרה (ובהנחה שההגנה היחידה שלך היא ההסכם), הרי שניתן לפעול בדרכים שונות, חלקן גם פועל יוצא מניסוח ההסכם (לדוגמא: תביעה לפיצויים מוסכמים). בנסיבות מתאימות תוכל לפנות לבית-משפט גם בבקשה לצו זמני ודחוף ככל שעוד יהיה בכך כדי למנוע את החמרת הנזק. העילה שלך שמכוחה תוכל לבקש את הסעדים תהיה בעיקרה חוזית-הסכמית, אך ייתכן ותהיינה גם עילות נוספות בדין שניתן יהיה להסתמך עליהן במידת מה ("גזל סוד מסחרי", "עשיית עושר ולא במשפט" ועוד).

כאמור – אם ניתן יהיה להגן על המידע במסמך בדרכים נוספות כגון למשל ע"י הגשת בקשת פטנט, מצבך ככלל יהיה עדיף, זאת גם במקרה של הפרה.

לסיכום, אנו מציעים שלא תדיר שינה מעיניך. אך בהחלט חשוב שהעניין ייבחן על-ידי מומחה בתחום, טרם חשיפת המידע.

בהצלחה,
לצפיה ב-'יזמים לפני פניה לגיוס הון'
יזמים לפני פניה לגיוס הון
08/12/2014 | 14:41
6
34
שלום
אנחנו סטרטאפ שנמצא בשלב שלפני גיוס הון ראשוני
רציתי לדעת מה עלי לעשות על מנת להגן על הרעיון שלי לפני שאני מציג אותו בפני משקיע פוטנציאלי
לצפיה ב-'הגנה על רעיון לפני הצגתו למשקיעים'
הגנה על רעיון לפני הצגתו למשקיעים
09/12/2014 | 16:39
5
33
שלום רב,

ככלל, אין הגנה של דיני זכות יוצרים על "רעיון" אלא רק על דרך ביטויו. כלומר, כל עוד אין דבר מה מוחשי מעבר לרעיון עצמו, הרי שכשלעצמו הרעיון לא יהיה מוגן בזכויות יוצרים.

עם זאת, ישנן דרכים אחרות להגנה על רעיון אותו הינכם מציגים למשקיעים פוטנציאלים, בין היתר, החתמתם על הסכם סודיות (NDA) הכולל הצהרות ו/או התחייבות מקובלות שלא יעשו שימוש כלשהו ברעיון שחשפתם בפניהם. הסכם שכזה אינו מקנה ביטחון מלא אך הוא עדיף על לא כלום.

אם הרעיון המדובר עומד בתנאים הקבועים בחוק בכדי להירשם כ"פטנט" (או כ"מדגם" לגבי עיצוב מסוים), כדאי מאד לפעול לרישום שכזה. ההגנה תהיה משמעותית הרבה יותר וגם המשקיע יתייחס להמצאה ברצינות רבה יותר. במקרה שכזה מומלץ להתייעץ עם עורך פטנטים ו/או עורך דין המתמחה בתחום שיכול לסייע בהבהרת הליכי הרישום.

הערה נוספת: שים לב לחשיבות הסדרת היחסים המשפטיים בינך לבין יתר השותפים בסטארט אפ, ככל שישנם, אף טרם התחלת שלבי גיוסי ההון, וזאת על מנת למנוע חיכוכים עתידיים שעשויים לפגוע ביוזמה המשותפת.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'לגבי השותפים'
לגבי השותפים
09/12/2014 | 17:06
4
22
אתודה על התגובה,לא הבנתי את כוונתך, יש איזה הסכם פורמלי מוגדר או מקובל  ?
עשינו ביננו הסכם כתוב אבל כזה שמנוסח באופן לא משפטי או בעזרת עורך דין.
אם יש כזה הסכם אשמח להמלצה
לצפיה ב-'הסכם שותפים / מייסדים'
הסכם שותפים / מייסדים
09/12/2014 | 17:45
3
25
כאשר מדובר בסטארט אפ בו מעורבים מספר שותפים, מקובל שייחתם בין השותפים הסכם שותפות או הסכם מייסדים (לייסוד חברה). כדי להבין במה מדובר תוכל אולי למצוא דוגמאות הסכמים באינטרנט אבל מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ולקבל ייעוץ מקיף המתאים לנסיבות העניין.
כפי שצוין בתשובה הקודמת, ישנה חשיבות רבה לקיומם של הסכמים שכאלו בין שותפים עוד בתחילת הדרך וזאת על מנת להימנע מחיכוכים או בעיות עתידיות.

לצפיה ב-'תודה ועוד משהו אם אפשר'
תודה ועוד משהו אם אפשר
10/12/2014 | 16:51
2
23
מה כוללת מסגרת הליווי והייעוץ של עורך הדין? האם אותו עורך דין יכול ללוות אותנו לאורך כל התהליך והאם זה נלקח בחשבון של עלויות הטיפול שלו
לצפיה ב-'ליווי עורך דין בהליך הקמת סטארט אפ'
ליווי עורך דין בהליך הקמת סטארט אפ
10/12/2014 | 17:33
1
20
עורך דין העוסק בתחום יכול ללוות אתכם בכל התהליך.
עלויות הטיפול נסגרות מול אותו עורך-דין. בדרך כלל עלויות הכנת ההסכם נפרדות מעלויות המשך הליווי.

לצפיה ב-'תודה'
תודה
17/12/2014 | 13:13
6
לצפיה ב-'קניית פטנט'
קניית פטנט
07/12/2014 | 17:46
1
42
במידה והמצאתי משהו ואני מעוניין למכור את זכויות היוצרים עליו. איך אני מברר מה טווח המחירים ואיך אומדים דבר כזה בכלל?
לצפיה ב-'הערכת שווי המצאה'
הערכת שווי המצאה
09/12/2014 | 15:54
25
שלום רב,

ראשית יש לבחון האם ההמצאה המדוברת כשירה לרישום כפטנט. במידה שהתשובה חיובית, כדאי מאד להזדרז ולהגיש בקשה לרישום פטנט.
מבחינת האפשרות למכור את הזכויות בהמצאה, ישנן מספר אפשרויות, ובין היתר:
• למכור את כל הזכויות בהמצאה.
• לשמור על זכויות הבעלות ולמכור רק רישיונות (בלעדיים או לא בלעדיים) לשימוש בהמצאה.
• לצרף שותף (אסטרטגי או אחר) ובכך למכור רק חלק מהזכויות שלך.

לעניין טווח המחירים, התשובה תלויה במספר פרמטרים, ביניהם, פוטנציאל ההכנסות והרווחים מההמצאה. לצורך קבלת הערכה של כדאיות או שווי כלכלי, מוצע להיעזר בבבעלי מקצוע בתחום הרלוונטי ו/או בכלכלן על מנת להעריך את הפוטנציאל הטמון בהמצאה.

בהצלחה,
דניאל
לצפיה ב-'אם יש לי פטנטים רק בראש ואל יודעת איך ליישם במציאות מה עושים'
אם יש לי פטנטים רק בראש ואל יודעת איך ליישם במציאות מה עושים
03/12/2014 | 22:54
1
40
ולמי פונים? ועל מי לסמוך?
לצפיה ב-'רישום פטנט'
רישום פטנט
04/12/2014 | 18:31
63
שלום רב,

ראשית כדאי לבדוק אם ההמצאות שלך אינן מיושמות כבר בשטח ואפילו אם אינן מיושמות – האם פורסמו כבר בעבר (המצאה שכבר פורסמה, ככלל אינה ראויה להירשם כפטנט).
השלב הראשון הוא ביצוע חיפוש אחר המצאה דומה. ניתן לעשות חיפוש עצמאי במנועי חיפוש ואפשר גם להיעזר בגופים הנותנים שירותי חיפוש פטנטים. אם לא נמצאה המצאה דומה, רצוי להתייעץ עם עורך פטנטים מוסמך שיכול להאיר ולייעץ על דרכי ההגנה על ההמצאה באמצעות רישומה כפטנט, לרבות על הליכי הרישום והעלויות הכרוכות בכך. חשוב לדעת שבכדי שהמצאה תירשם כפטנט, עליה לעמוד בתנאים מסוימים, המפורטים בסעיפי חוק הפטנטים.
ככלל, השלב הבא הינו מציאת גורמים עימם ניתן לשתף פעולה על מנת להוציא את הרעיון אל הפועל. במרבית המקרים, העברת הפטנט מהשלב הרעיוני לשלב היישומי דורשת שיתופי פעולה עם מומחים שונים כגון מפתחים/יזמים/מהנדסים אן עם משקיעים, וכל זאת כמובן, בתלות בסוג הפטנט המדובר.
בכל מקרה, חשוב לוודא חובת סודיות של כל גורם איתו מתייעצים ובמידת הצורך לדאוג להחתים על הסכם לשמירת סודיות.

בהצלחה,
לצפיה ב-'קרדיט לכותב'
קרדיט לכותב
01/12/2014 | 11:10
1
29
באחד העיתונים הגדולים בארץ, כאשר מגיע כתב חדש, לא ניתן קרדיט לכתב, אלא מצויין "כתב ה*שם העיתון*" בשלושת החודשים הראשונים. ההסבר שניתן לי ממערכת העיתון היא כי מרגע שאני שייך לעיתון הקניין הרוחני שלי שייך להם והם רשאים לכתוב אפילו שם אחר אם ירצו. האם זה נכון? זה חוקי? יש אדם שעשה המון מאמצים בשביל להוציא כתבה וזה לא בסדר שהוא לא מקבל קרדיט.
לצפיה ב-'זכות מוסרית ביצירה'
זכות מוסרית ביצירה
03/12/2014 | 15:23
16
שלום רב,

כתבה מקורית מהווה יצירה המוגנת בזכויות יוצרים. הבעלות של זכות היוצרים (הכלכלית) ביצירה שנעשתה על-ידי עובד - שייכת מלכתחילה למעסיק. גם אם המחבר אינו עובד אולם קיים הסכם המקנה את זכות היוצרים למזמין העבודה – תהא הבעלות שייכת למזמין.

יחד עם זאת, ליוצר קיימת ביחס ליצירתו "זכות מוסרית", המקנה ליוצר, ככלל ובכפוף לנסיבות העניין, את הזכות לקבל "קרדיט" ראוי בגין היצירה שלו, וכן מקנה הגנה על שלמות היצירה שיצר. ככלל הזכות המוסרית ביצירה היא אישית ואיננה ניתנת להעברה. הזכות המוסרית תעמוד ליוצר אף אם אין לו ביצירה זכות יוצרים או אם העביר את זכות היוצרים ביצירה במסגרת הסכם.

כלומר, במקרה דנן, גם אם זכות היוצרים בכתבה אכן שייכת לעיתון, ברירת המחדל היא כי הזכות המוסרית תהא שייכת ליוצר היצירה.
אולם, ישנם מקרים בהם יוצר היצירה יכול להסכים לביצוע פעולות ביצירה ו/או לוויתור בדרך אחרת על זכותו המוסרית בה. הסכמה ו/או ויתור אלו יכולים להיעשות בכתב, בעל פה או בהתנהגות, והם נפוצים בעיקר בכל הקשור ליצירה במסגרת העבודה. על אף שנקודת המוצא היא כי ליוצר קיימת זכות מוסרית ביצירה שנוצרה לצרכי עבודתו כשכיר, הרי שהצדדים (העובד והמעסיק) רשאים להסכים בכתב (בהסכם העבודה) בעל פה ואף בהתנהגות על ויתור ו/או הסכמה כאמור. אולם, הן ויתור מראש על הזכות והן הסכמה לפעולה שתיעשה ביצירה נתונים למגבלות הקבועות בדיני החוזים, ועליהן לעמוד, בין היתר, בדרישות תום לב ותקנת הציבור.
כמובן שיש לבחון כל מקרה שכזה באופן אינדיווידואלי על פי נסיבותיו.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'איסור על לימוד שיטה'
איסור על לימוד שיטה
30/11/2014 | 09:54
6
42
שלום רב,

האם בית ספר יכול לציין בחוזה רישום לקורס, שאסור לי ללמד את השיטה אותה הם מלמדים? (שיטה זו ידועה בעולם, אך הבי"ס טוען כי השיטה בישראל הינה קניין רוחני של הבית ספר).

תודה
לצפיה ב-'הגנה על שיטה'
הגנה על שיטה
01/12/2014 | 10:27
5
28
שלום רב,

שיטה יכולה להיות מוגנת בהגנות של קניין רוחני, בין היתר בדרכים הבאות:
• סימן מסחר רשום – לעיתים קיים סימן מסחר רשום ביחס לשיטה (בדרך-כלל על שם השיטה).
• פטנט רשום – (נדיר, אם בכלל, ביחס לשיטת לימוד).
• מדגם רשום – הגנה על עיצובם של אביזרים המשמשים בלימוד השיטה.
• זכויות יוצרים – אין הגנה על השיטה כשלעצמה אלא רק על דרך ביטויה של השיטה, המקובעת באופן כלשהו. כלומר, עשויה בהחלט לקום הגנת זכות יוצרים על ספר המתאר את השיטה, מערכי שיעור של השיטה, תמונות, סרטים, מוסיקה וכיו"ב דברים המתארים את השיטה או חלקים ממנה.

בהנחה שהשיטה אינה מוגנת בזכויות קניין רוחני רשומות ו/או לא מתקיימת הפרה של זכויות שכאלה ו/או הפרה של זכויות יוצרים, ובהנחה שלא מתבצעת עוולה מסוג אחר (כגון גניבת-עין: הטעייה היוצרת מראית עין כוזבת בדבר קשר עם בי"ס מסוים בעל מוניטין)  - אזי, ככלל, אין איסור ללמד את השיטה.

אם בית הספר מציין בהסכם שאסור לעשות שימוש בשיטה, וההסכם האמור הינו בגדר של חוזה אחיד, השאלה שיש לשאול הינה האם הסעיף שאוסר הינו סעיף מקפח, שאז הוא אינו ניתן לאכיפה. בעניין זה, הדבר תלוי בנסיבות רבות הדורשות בחינה ספציפית של העניין.
לצפיה ב-'תודה על התשובה המפורטת... מה זה סעיף מקפח?'
תודה על התשובה המפורטת... מה זה סעיף מקפח?
01/12/2014 | 10:48
4
24
האם אני יכולה לשאול את הבי"ס לגבי הסעיף המקפח?

במידה והשיטה מוגנת על ידי זכויות יוצרים (מה שנשמע לי הכי הגיוני במקרה הספציפי), אני מבינה שאני כן יכולה ללמד אותה במידה וארצה אך כמובן ללא שימוש בחומר (תמונות, מצגות, ציטוטים ספציפיים וכו') אשר הועברו לי בזמן לימודיי בבי"ס?
במידה ושם השיטה רשום כסימן מסחרי, האם אוכל ללמד בהתבסס על עקרונות השיטה אך ללא ציון מפורש של שמה? (כי העקרונות שלה די ידועים ומוכרים באינטרנט).

שוב ממש תודה!

לצפיה ב-'עכשיו בדקתי והכותרת של הסעיף המדובר בחוזה הינה-זכויות יוצרים'
עכשיו בדקתי והכותרת של הסעיף המדובר בחוזה הינה-זכויות יוצרים
01/12/2014 | 10:50
3
18
לצפיה ב-'חידוד- כי הבנתי ששאלתי שאלה דבילית'
חידוד- כי הבנתי ששאלתי שאלה דבילית
01/12/2014 | 13:21
2
28
בדקתי-

לפי כותרת הסעיף בחוזה אני מבינה במדובר בזכויות יוצרים, מכך אני מסיקה שאם אי פעם ארצה ללמד את הנושא הנ"ל, אוכל לעשות זאת אך לא בהתבסס על מצגות/תמונות/סרטונים/כל מידע ספציפי שהבי"ס העביר לי בקורס?
לגבי האם זה תנאי מקפח- קראתי את חוק החוזים האחידים ולפי התנאים שם נראה שזה לא המצב...
לצפיה ב-'הגנה על שיטה'
הגנה על שיטה
03/12/2014 | 09:11
1
16
שלום לך,

משאלותייך נראה שהבנת את התשובה הקודמת המפורטת.
להזכירך, המענה במסגרת הפורום הינו מענה כללי ולא ניתן לתת בו ייעוץ ספציפי חד-משמעי, מכיוון שייעוץ כזה מחייב בירור מקיף של הפרטים.

בהצלחה,
לצפיה ב-'מעולה תודה!'
מעולה תודה!
03/12/2014 | 09:18
4
לצפיה ב-'תוכנת מחשב לא חוקית - אחריות המשתמש או אחריות המתקין?'
תוכנת מחשב לא חוקית - אחריות המשתמש או אחריות המתקין?
21/11/2014 | 11:47
1
31
שלום לכולם,
אני מנסה לברר על מי מוטלת האחריות של שימוש בתוכנה ללא רישיון.
לצורך העניין גוף כל שהוא שאינו פרטי (חברה, מוסד וכו') התקינו למחשבים שברשותם מערכות הפעלה ללא רשיון ולצורך העניין ההתקנה בוצעה ע"י אדם שאינו חלק מאותו הגוף/מוסד, בין אם תמורת תשלום ובין אם לא.
במידה ובאותו הגוף בוצעה ביקורת כל שהיא והדבר נתגלה, על מי מוטלת האחריות והאשמה?
האם על המשתמש בלבד (שבמודע עשה שימוש בתוכנה ללא רישוי) או שהדבר יכול להיות בעייתי גם עבור מי שהתקין עבורו את התוכנה?

תודה מראש,
פיני
לצפיה ב-'אחריותו של מתקין תוכנה להפרת זכות יוצרים'
אחריותו של מתקין תוכנה להפרת זכות יוצרים
23/11/2014 | 18:08
28
פיני שלום,

האחריות על שימוש בתוכנה ללא רישיון חלה גם על מי שהתקין את התוכנה עבור המשתמש.

חוק זכות יוצרים התשס"ח-2007 קובע, ככלל, כי פעולת העתקה מותרת רק לבעל זכות היוצרים (או למי שניתן לו רישיון מתאים).
העתקה של יצירה (ובכלל זאת תוכנה), היא עשיית עותק של היצירה בכל צורה מוחשית שהיא, לרבות, אחסון היצירה באמצעי אלקטרוני או טכנולוגי.
בנוסף, כל מי שמחזיק למטרה עסקית בעותק מפר של תוכנה, ובעת ההפרה ידע או היה עליו לדעת כי מדובר בעותק מפר, הרי הוא מפר את זכות היוצרים בתוכנה.

בכל הנוגע להעתקת תוכנת מחשב, ישנן סוגי העתקות המותרות על פי חוק כאשר אחת מדרישות הסף הינה החזקה בעותק מורשה וכן העתקה בכפוף לתנאי הסעיף ולמטרות המנויות בו (מטרות כגון גיבוי, תחזוקה וכד'). אולם בנסיבות שתיארת נראה כי אין מדובר בהעתקה מותרת ולכן קיימת אחריות להפרת זכות היוצרים והיא חלה, כאמור, גם על המתקין.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-' עדכונים לבקשת פטנט פרוביזורית'
עדכונים לבקשת פטנט פרוביזורית
19/11/2014 | 17:44
1
22
הגשתי בארה"ב לפני מספר חודשים בקשת פטנט פרוביזורית, חשבתי על דברים נוספים ואני רוצה לעדכן אותה. איך עושים את זה? (עדיין לא פרסמתי את המוצר)
לצפיה ב-'עדכונים לבקשת פטנט פרוביזורית'
עדכונים לבקשת פטנט פרוביזורית
20/11/2014 | 17:37
19
דניאלה שלום,

לא ניתן לשנות בקשת פטנט פרוביזורית (ארעית). אפשר להגיש בקשה פרוביזורית חדשה הכוללת את השינויים המבוקשים. צריך לשקול אם כדאי לבטל תחילה את הבקשה הקודמת; כך עדיין ניתן להשתמש בתאריך ההגשה של הבקשה הראשונה, אך גם ניתן לבחור להשתמש בתאריך ההגשה של הבקשה השנייה. (הדברים מעט מסובכים, כדאי להתייעץ עם עורך פטנטים).  

אפשרות אחרת היא לשלב את השינויים במסגרת בקשת המשך להגשה הפרוביזורית. במקרה כזה מרכיבי ההמצאה הקשורים בשינויים האמורים יקבלו הגנה אך ורק מתאריך הגשת בקשת ההמשך.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'בחירת שם מסחרי לעסק'
בחירת שם מסחרי לעסק
19/11/2014 | 15:58
1
58
אני מעוניין לבחור שם לעסק שלי אבל רוצה לוודא שהשם שבחרתי לא תפוס כבר על-ידי מישהו אחר שמשתמש בו. איך אפשר לברר שהשם לא תפוס?
לצפיה ב-'בחירת שם מסחרי לעסק'
בחירת שם מסחרי לעסק
20/11/2014 | 15:13
18
אלי שלום,

ראשית כל, מומלץ לבדוק ברשם החברות האם קיימת חברה בשם העסק בו אתה מעוניין וכן לחפש במאגר סימני המסחר (באתר רשות הפטנטים) האם כבר קיים סימן מסחר הרשום תחת אותו השם.

בהמשך, ניתן ורצוי לבדוק האם השם הנבחר כבר תפוס כשם מתחם (שם דומיין) ובכלל לבצע חיפוש כללי באינטרנט של השם ולראות האם התוצאות מובילות לחברות קיימות ו/או ידועות כלשהן.        

שים לב – עליך גם לוודא שהשם הנבחר לא יגרום להטעיית קהל הלקוחות לחשוב בטעות שהמוצרים שלך הינם מוצרים של חברה אחרת או שיש להם קשר לאותה חברה. מומלץ שהשם בו בחרת יהיה שם מקורי שנועד לשרת את צרכי העסק הפרטי שלך ולא להיבנות מהמוניטין ו/או מההצלחה של חברה ידועה אחרת.

להלן קישורים רלוונטיים:

אתר רשם החברות – www.justice.gov.il/MOJHeb/RashamHachvarot
מאגר סימני המסחר  – www.trademarks.justice.gov.il/TradeMarksWebSiteUI/...
מרשם שמות המתחם (אתר איגוד האינטרנט הישראלי) – http://www.isoc.org.il/domain_heb/registration.htm...

לצפיה ב-'זכויות יוצרים באיורים שהזמנתי'
זכויות יוצרים באיורים שהזמנתי
19/11/2014 | 12:52
1
24
תכננתי משחק קופסא ואני צריך מאייר שיעשה את האיורים של לוחות המשחק. אני כמובן משלם לו. איך אני דואג שהוא לא יתבע אחרי-זה זכויות יוצרים באיורים שהזמנתי?
לצפיה ב-'זכויות יוצרים ביצירה מוזמנת'
זכויות יוצרים ביצירה מוזמנת
20/11/2014 | 09:29
27
מורן שלום,

המקרה בו אתה פונה למאייר על מנת שיאייר עבורך בתשלום, מעורר שאלה של זכויות יוצרים ביצירה מוזמנת.
חוק זכות היוצרים, תשס"ח-2007, קובע ברירת מחדל לפיה היוצר הוא הבעלים של יצירה שנוצרה לפי הזמנה, אלא אם סוכם אחרת (באופן מפורש או משתמע) בין המזמין והיוצר.
כלומר, הנחת המוצא היא שהמאייר יהיה בעל זכויות היוצרים ביצירה שהוזמנה ממנו – האיורים עבור משחק הקופסא שתכננת.
לפיכך, על מנת להבטיח את זכויותיך באיורים, עליך לדאוג לקיומו של הסכם מפורש בינך (המזמין) לבין המאייר (היוצר), בו יובהר מפורשות כי זכויות היוצרים באיורי לוחות המשחק אותם צייר המאייר, בוצעו לפי הזמנתך ויהיו שייכים לך בלבד.

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'איך מבטיחים זכויות יוצרים?'
איך מבטיחים זכויות יוצרים?
17/11/2014 | 09:47
2
84
אני מקווה שהגעתי לפורום המתאים.

תירגמתי מחדש לעברית ועיבדתי מחזה ידוע ויעצו לי לרשום זכויות יוצרים על התרגום והעיבוד.

איך עושים את זה? האם נדרש לכך עורך דין?

אשמח לכל פיסת מידע.
לצפיה ב-'תיעוד יצירה המוגנת בזכויות יוצרים'
תיעוד יצירה המוגנת בזכויות יוצרים
17/11/2014 | 17:02
1
30
אורי שלום רב,
עיבוד או תרגום של יצירה קיימת מהווים "יצירה נגזרת" על פי חוק זכויות היוצרים, ומזכים את יוצר היצירה הנגזרת בזכויות יוצרים עבורה. זכות יוצרים קמה ליוצר באופן אוטומטי מעת שנוצרה יצירה מקורית המקובעת בדרך כלשהי. במקרה שלך, די בהעלאת התרגום והעיבוד על כתב בכדי לקיים את דרישת הקיבוע.
בישראל, כמו ברבות ממדינות העולם, אין מרשם ממשלתי של זכויות יוצרים (לעומת מרשמים ממשלתיים שקיימים בנושאים של פטנטים, מדגמים וסימני מסחר).
כמובן שיש חשיבות רבה לתיעוד התאריך בו היצירה הופקה.
תיעוד זה יכול להתבצע במספר דרכים ובעלויות משתנות, ביניהן: שליחת היצירה לעצמך בדואר רשום, הפקדת היצירה אצל גופים מסוימים העוסקים בכך, הפקדת היצירה אצל עו"ד, רישום בספריית הקונגרס בארה"ב ועוד.
ראה למשל את הקישור הבא המפנה לשירות שמירת יצירה באיגוד התסריטאים:

בברכה,
דניאל
לצפיה ב-'תודה לך מקרב לב, דניאל '
תודה לך מקרב לב, דניאל
17/11/2014 | 17:08
8
לצפיה ב-'שאלה צנועה :)'
שאלה צנועה :)
14/08/2010 | 00:58
136
שלום לכולם.

אני יצרתי משחק לוח אסטראטגי ל 2-4 שחקנים , המשחק עצמו לוקח כ 6-10 שעות משחק.
זה משחק שאני כבר כמה שנים "מלטש" אותו, בניתי אותו בשביל לשחק עם חברים (ולזה הוא שימש עד היום) אבל במהלך השנים הוא עבר גלגולים רבים ששיפרו את המשחקיות שלו והמשחק הגיע לרמת בשלות (מבחינת משחקיות, איזון, זרימה של המשחק, עיצוב וכו..) שאפשר לעשות איתו משהו.

כל מי ששיחק במשחק נדלק (אנחנו מגיעים למצבים שאנחנו נזכרים בשעון ב 4-5 בלילה כי אנחנו שקועים במשחק) לכן אני מתחיל לחשוב על לשווק את הרעיון.

מחיפוש באינטרנט בעשרות אתרי חנויות משחקים לא מצאתי אף משחק לוח שמשתמש בקונספט שבו המשחק שלי משתמש (אולי בחלקים ממנו אבל לא כמכלול -ברור שההשראה שלי באה מדברים קיימים כי הרי כולנו יודעים שאין רעיון שלא נשען על רעיונות מהעבר פרט אולי לאבן המחודדת שקשורה למקל...) , המשחק הוא מקורי לגמרי, מעיצוב של הכלים דרך הלוח משחק עצמו ועד שיטת המשחק (שלמרות שנראית במבט ראשון מאד מורכבת לוקח לאנשים רק מספר דקות לקלוט אותה כי יש הרבה חוקיות והגיון וזה מאפשר למשחק לזרום).

השאלה שלי היא מה אני יכול לעשות עם זה, האם אני יכול לרשום פטנט על משחק לוח?
האם כדאי לי? אני צריך לבנות אב טיפוס מסודר (או מספיקמה שיש לי ברגע שבנוי מקרטון ביצוע, עץ, ומצופה לכה)?
מאיפה אני מתחיל לפני שאני מוציא כסף מהכיס (כן כן דיפדפתי בפורום ואני יודע שלא מדברים פה על כסף, אבל הנה אני מנסה "לא לדבר על כסף" )?

תודה .

בקיצור, מה הסד"פ והאם יש לזה בכלל סיכוי ששוה להשקיע בו זמן וכסף?
לצפיה ב-'הגנה לפטנט'
הגנה לפטנט
23/07/2010 | 23:49
1
169
שלום, אני סטודנט לאלקטרוניקה.

יש לי רעיון לבצע לפרוייקט גמר ללימודי אלקטרוניקה, הרעיון יכול להביא לשיפור איכות חיים לאזרחים, חיסכון ענק לחשמל לאיכות הסביבה וחברה שמשרתת לאזרחים יכולים לחסוך כסף רב.

דבר היחיד שאני מדאיג אותי היא שהפרוייקט ייחשף בפני מרצים, סטודנטים, בוחנים וכו' שעלול להשתמש בהם לרע.

האם קימת אפשרות להגן את פטנט מבלי לרשום את פטנט רשמי עד השלמת לפרוייקט? האם הסטודנט שמבצע את פרוייקט תהיה להם זכאים למוגנים בפטנט אוטומתית?

אם יש אפשרות להגן לפטנט מבלי לרשום פטנט, מהי החסרונות להגנת פטנט?

תודה על תשובה ויום טוב
לצפיה ב-'הבעיה שלך גדולה יותר מה שאתה חושב'
הבעיה שלך גדולה יותר מה שאתה חושב
25/07/2010 | 07:41
157
אין דרך להגן על המצאה מלבד הגשת בקשה לפטנט ורישומו לאחר מכן. אין קיצורי דרך או תרופות פלא.

הבעיה הנוספת שלך היא שפרויקט גמר שאתה עושה במסגרת הלימודים אינו בהכרח שלך, לממוסד האקדמי שי זכויות,לעיתים מלאות, בהמצאה/יישומה ויש צורך לקבל ויתור מהמוסד האקדמי.

בברכה,
לצפיה ב-'רישום מדגם לקולקציה'
רישום מדגם לקולקציה
22/07/2010 | 15:14
3
112
שלום

אני רוצה לעשות רישום מידגם לקולקציה חדשנית של נעלי בית שמבוססת
על אותם חומרים רק עם צבעים שונים ומספר תוספות בכל דגם, אבל ניתן לראות
בברור שכל הנעליים מאותה מישפחה.

האם ניתן לעשות רישום מידגם לכולם?
או האם ניתן להכליל את כולם ברישום מדגם של אחד עם הבסיס זה?
מאוד חשוב לי לשמור על הרעיון המקורי אבל אני לא יכולה לעשות רישום מידגם ל 15 זוגות (מאחר שאני רוצה לעשות את זה למדינות שונות בעולם)
מה אני עושה במצב כזה?

תודה

מיכל
לצפיה ב-'אני חייבת להדגיש'
אני חייבת להדגיש
22/07/2010 | 15:50
1
62
אני חייבת לציין שהבסיס כלומר העיצוב,הגיזרה,החומרים ,הסגירות כלומר המראה הכללי של כל נעלי הבית הוא זהה ולא קיים כיום בשוק
מבלד מיספר שינויים חיצוניים שמהווה שינוי קונספט בין נעל לנעל

תודה רבה

מיכל
לצפיה ב-'מדגם'
מדגם
25/07/2010 | 07:37
68
ככלל מדגם ברוב המדינות יכלול עיצוב אחד, אולם צריך לראות את המוצרים כדי לחוות דעה בעניין.

בברכה,
לצפיה ב-'מידגמים בעולם'
מידגמים בעולם
25/07/2010 | 18:33
60
ממליץ לקרוא את המאמר בנושא מידגמים באתר של DavidPatents.
המאמר מסביר על מיגדמים והשוני בין מספר מדינות בעולם.

ארנון
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
21/07/2010 | 18:54
1
95
שלום

אני זקוקה לעזרתכם, יש לי מחר מבחן בנושא פטנטים וכל הסיכומים סותרים אחד את השני.
לגבי תביעה רחבה ותביעה צרה, מה אומרת כל אחת ואיזו מהן קל יותר לפסול? (בהקשר של חברות תרופות גנריות ואינובטיביות)
עוד דבר, האם תביעה רחבה היא תמיד בלתי תלויה וצרה היא תלויה?

תודה מראש!
לצפיה ב-'תביעות'
תביעות
25/07/2010 | 07:36
71
תביעה רחבה היא כוללנית , תביעה צרה היא ספציפית יותר.
על כן, קל יותר לתקוף תביעה רחבה.
אין קשר בין היות התביעה תלויה או בלתי תלויה להיותה צרה או רחבה - גם תביעה תלויה עלולה להיות רחבה מדי (שכן הכל תלוי המצאה וידע קודם). תביעות בלתי תלויות הן מעצם טבען רחבות יותר מתביעות תלויות.

בברכה,
לצפיה ב-',תודה !'
,תודה !
17/07/2010 | 13:34
20
לצפיה ב-'באיזה שלב?'
באיזה שלב?
16/07/2010 | 17:49
2
81
באיזה שלב בפטנט יהייה ניתן לשלב משקיע פוטנציאלי שיוכל אולי לקנות זכויות או את הרעיון מלכתכילה?
והאם יש למשרד" אפשרות לסייע בזה?
יש לי פטנט ואני מת מפחד לצאת איתו לגלוי...?ועם זה אני מוכן לסיכון..
לצפיה ב-'רק בשלב'
רק בשלב
16/07/2010 | 20:29
62
שהפטנט מוחשי ומוכן בבירור על נייר, כולל כל ההסברים
לצפיה ב-'מיום שהוגשה בקשת הפטנט'
מיום שהוגשה בקשת הפטנט
17/07/2010 | 08:56
70
מיום שהוגשה בקשת הפטנט, נקבע לך תאריך בכורה. מאותו היום תוכל לפנות לגורים מסחריים.

בברכה,
לצפיה ב-'איך משנים כתובת'
איך משנים כתובת
13/07/2010 | 00:00
1
66
מישהו יודע איך משנים כתובת של פטנט שהוגש ב USPTO?

תודה
זיו פוגל
לצפיה ב-'ישנה פרודצודרה מסודרת'
ישנה פרודצודרה מסודרת
13/07/2010 | 13:08
41
מומלץ לעשות זאת באמצעות איש מקצוע, אם אתה מעוניין לעשות זאת לבד אני מניח שבאתר ה-USPTO יהיה הסברים או לכל הפחות הטפסים.

רק שים לב שזה נושא רגיש שכן אם תהיה בעיה בקבלת הודעות מה-USPTO בקשת הפטנט עלולה להחשב כבקשה שנזנחה.

בברכה,
לצפיה ב-'שלום לכולם אני חדש בפורום!אריק'
שלום לכולם אני חדש בפורום!אריק
14/07/2010 | 19:03
2
101
לצפיה ב-'לאיזה סכום כסף זה יכול להגיע?'
לאיזה סכום כסף זה יכול להגיע?
14/07/2010 | 19:09
1
112
לאיזה סכום כסף יכול להגיע פטנט יחיד .בערך שיעור של כמה?
האם זה 10 20 או 30 אלף לדעת.לפחות למה לצפות אף אחד לא עונה ספציפית על זה.וזה חשוב
זה יהייה מתסכל מאוד להתחיל הליכי רישום ולגלות בהמשך שנתקעת בלי מימון והכל יכול להתפקשש חס וחלילה
השאלה שלי היא קצת נאיבית ולא ממוקדת אבל רק לדעת בממוצע על איזה סכום מדובר?
בתודה מראש אריק!
לצפיה ב-'xכסף'
xכסף
14/07/2010 | 20:03
91
שלםו אריק,

כפי שמופיע בהודעה למעלה, איננו דנים בנושאי עלויות בפורום.
ממילא לשאלתך אין תשובה שכן "פטנט" הוא לא מוצר מדף שאפשר להעריך בכלל אצבע את עלות התהליך, ישנם עשרות אם לא מאות פרמטרים המשפיעים על עלות תהליך רישום פטנט.

בברכה,

מנהל/ת הפורום

אודות:
עורך הפטנטים גד בנט הינו שותף ובעלים של משרד עורכי הפטנטים בן-עמי ושות' (רחובות, הרצליה פיתוח, באר שבע). המשרד עוסק בליווי פטנטים במדעי החיים, הי-טק
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ