לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
70577,057 עוקבים אודות עסקים

פורום טיפול CBT

בפורום הזה נעסוק בכל הנושאים הקשורים לעולם הנפש באמצעות הגישה החשובה ביותר היום בעולם התיאוריה והטיפול בבעיות נפשיות במובן הרחב ביותר: הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. גישה זאת נותנת מענה רחב ביותר למגוון בעיות המעסיקות את כולנו. אפשר להפנות שאלות והערות בתחום בריאות הנפש במובן הרחב ביותר, בעיות זוגיות, בעיות חינוכיות, התלבטויות אישיות בנוגע להחלטות בחיי או כל נושא אחר המזוהה עם "נפש" במובן הרחב ביותר של המילה. מצפים לכם!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום טיפול CBT

בפורום הזה נעסוק בכל הנושאים הקשורים לעולם הנפש באמצעות הגישה החשובה ביותר היום בעולם התיאוריה והטיפול בבעיות נפשיות במובן הרחב ביותר: הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. גישה זאת נותנת מענה רחב ביותר למגוון בעיות המעסיקות את כולנו. אפשר להפנות שאלות והערות בתחום בריאות הנפש במובן הרחב ביותר, בעיות זוגיות, בעיות חינוכיות, התלבטויות אישיות בנוגע להחלטות בחיי או כל נושא אחר המזוהה עם "נפש" במובן הרחב ביותר של המילה. מצפים לכם!

לצפיה ב-'PIRACETAM - מישהו מכיר?'
PIRACETAM - מישהו מכיר?
22/03/2007 | 21:13
1
33
שמעתי פעם שיש כדור שנקרא PIRACETAM
שהוא טוב ליכולות קוגניטיביות.
האם זה נכון?
איזה תוספי מזון משפיעים לטובה על הזיכרון (חוץ אולי מאומגה 3)?
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
02/04/2007 | 15:46
36
ע"פ המחקרים התרופה שציינת עשויה לשפר את הזיכרון, אולם הייתי משקיע את זמני בתרגול של המוח, כי זו התרופה הטובה ביותר לשיפור או שימור היכולת של הזיכרון והיכולת המוחית בכלל. קרא, כתוב, זכור, נסה לזכור דברים ולא להיות תלוי במכשיר הסלולארי או במחשב, תלמד כל יום משהו חדש, תשנן, תעשה דברים שגרתיים בצורה אחרת, וכך סביר להניח כי תשמר יותר טוב היכולות הקוגניטיביות שלך.

חג שמח

פביאן ברויטמן - מנהל הפורום
לצפיה ב-'זיכרון לטווח ארוך'
זיכרון לטווח ארוך
14/03/2007 | 20:53
10
27
בעבר שילמתי למסגרות ללימוד אנגלית תמורה מלאה שדרשו עבור לימוד אנגלית, אבל רק בשלושה חודשים ראשונים התמדתי ואח"כ לא התמדתי ללכת וסתם שילמתי כסף לשווא. חבל על הכסף.
אני רוצה ללמוד אצל מורה שתדע לגרום לי להתמיד גם אח"כ מס' חודשים, לא להימאס ולהמשיך להנות מלימוד אנגלית כפי שאני בחודשים הראשנים. ישנה בעיה שבחודשים הראשונים, לומדים מילים חדשות שנשמרות בזיכרון לטווח בינוני, אבל אם אחרי עוד מס' חודשים אף אחד לא שואל אותך את כל המילים האלה, אז הן נמחקות ולא עוברות לטווח ארוך ואז כל הכסף ששילמת למכונים ללימוד אנגלית הלך פרש.
האם יש לכם רעיונות איזה מסגרות לימוד הן כאלה שגורמות ללומד להקדיש זמן לתירגול זכירת מילים חדשות גם אחרי מס' חודשים?
לצפיה ב-'מסגרות לא "גורמות"'
מסגרות לא "גורמות"
16/03/2007 | 08:08
2
16
לשום דבר, הן מציעות את הידע שלהן, אבל מי שצריך לקחת אחריות על הלמידה שלו זה הלומד עצמו.

אם אדם יודע שעליו לשנן יותר מאחרים - אזי עליו לשנן יותר מאחרים.  המסגרת לא אמורה לקחת את האחריות ולהזכיר לו שעליו לשנן יותר מאחרים או לתת שיעורי בית של שינון לחומר שעברו עליו כבר ושלאחרים באותה מסגרת הם מיותרים לגמרי.

בגדול - כשיש קשיי לימוד שיודעים אותם, מי שאמור לקחת אותם בחשבון כשהוא לומד, זה הלומד עצמו.
לצפיה ב-'יעל תראי'
יעל תראי
16/03/2007 | 20:08
1
8
שלום מתוקה,
את צודקת שהרבה תלוי במוטיבציה של האדם ושלמוטיבציה הזאת יש תפקיד חשוב בהפעלת הלומד ללמוד, ושלכן הלומד עצמו צריך לקחת אחריות על ההתמודדות עם שקיי הלמידה שלו.
אבל לפעמים הקשיים הם לא במוטיבציה או בלקויות למידה מוכרים אחרים (דיסלקציה, דיסגרפיה וכו') אלא אחרי שיש את המוטיבציה (ללמוד) הגדולה שכן קיימת, אז נותרה ההפעלה.
זאת אומרת אם נדמה את המוטיבציה לכוח שאמור להרים משאית אז אותה מידת כוח יכולה להשתנות ממקרה למקרה. זאת אומרת ייתכן שאותה כמות כוח תצליח להרים את המשאית היכן שאותה כמות כוח לא תצליח להרים בכלל את אותה משאית.
(אולי הדוגמא לא טובה, אבל אני מנסה להעביר את המסר של הכוונה שלי).
אז יש כאלה שצריכים איזשהי מסגרת ללמוד בה.
למשל, יש כאלה שרוצים לקרוא מכתב שמגיע אליהם אבל מצליחים רק כשהם נמצאים במצבים עם תנאים עדינים כשהם נמצאים באוטובוס עם אנשים כשהעצירה שלהם רחוקה בזמן. בבית הם לא קוראים אפילו שהם רוצים.
לכי תדעי מה הבעיה שלהם.

אז "מסגרות" יכולות כל דבר.
למשל פעם מישהו רצה ללמד נושא מסוים באינטרנט, ובסוף לא נכנסתי לאיי סי קיו (ולפורום שניהל) כי זו לא צורה שמתמידה בה.
גם נרשמתי לקורסים (בכיתה) ולא הלכתי.
לעומת זאת, השיטה של ללמוד בפגישה של אחד על אחד (כמו אצל פסיכולוג) בפגישות בזמנים קבועים (למשל ביום מסוים X בשעה Y כל שבוע באופן קבוע) אז יוצא לי להתמיד.
אבל שיטת לימוד שכזו היא יקרה ביותר ולא מתאימה לבעלי הכנסה נמוכה של 1600 ₪ בחודש כשצריך לשלם מזה לשכר דירה, לאוכל וכו'.
השאלה היא האם אפשר למצוא דרכים אחרות ללמוד שיש להן אות אותן תכונות יעילות שקיימות בשיטת לימוד של אחד על אחד בפגישה פנים מול פנים.
לצפיה ב-'מוטיבציה'
מוטיבציה
17/03/2007 | 09:01
7
זו לא המילה שאני השתמשתי.  אתה אמרת.

להערכתי זו לא מוטיבציה.  מוטיבציה יש לך.  עובדה:  דברים מעניינים אותך, אתה רוצה ללמוד - רק שדרך ההוראה הרגילה לא מתאימה לאיך שאתה לומד באופן ייעיל.

מה שאני אמרתי קשור יותר ללקיחת אחריות על מי שאתה ואיך שאתה לומד.  הבקשה שלך היא למצוא מסגרת שתתאים בדיוק לאיך שטוב לך ללמוד - ולדאבוני אין כזו.  רוב האנשים שמתמודדים עם לקויי למידה כאלה או אחרים לומדים איך ללמוד כחלק מהלימודים.  במקום לחפש את הפתרונות בחוץ, מעצימים את היכולות בפנים.
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
16/03/2007 | 15:05
3
4
ראשית, המעבר בין זיכרון לטווח קצר וארוך לא נעשה אחרי מספר חודשים אלא זה משהו שקורה הרבה יותר מהר. לא מדובר כאן בבעיה בזיכרון, כמו בהיכדר שימוש במידע שאתה לומד. העצה הטובה ביותר היא ללמוד, לרשום את החומר החדש ולעבור עליו מפעם לפעם, לנסות ולדבר אנגלית, לשמוע מוסיקה ולקרוא ספרים או עיתון באנגלית, לנסות ולצפות בסרטים ולא להסתכל על התרגום. כך אתה "תיפגש" עם חומר שלמדת, תחזק את הקשרים שהמוח שלך יצר בעת הלמידה, וגם תהיה לך חוויה מתקנת של למידה.

שבת שלום

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'שבת שלום'
שבת שלום
16/03/2007 | 20:16
2
6
כמה זה מהר? נאמר שאתה לומד עכשיו אוצר מלים חדש באנגלית של 50 מלים  שאותן אתה קורא מס' פעמים מתוך כוונה ורצון לחזור כל יום במשך שבוע על המלים (באמצעות קריאה חוזרת כל יום) ומחורתיים והכל מתוך כוונה שזה יעבור לזיכרון לטווח ארוך, אז תוך כמה זמן מהיום זה אמור להגיע לזיכרון לטווח ארוך? כמה זמן זה מהר המעבר הזה?
אתה כותב היעדר שימוש. אז כמה פעמים צריך להיפגש עם אותן מלים כדי שהן יכנסו לזיכרון לטווח ארוך?
האם זה תלוי בכמות הפגישות עם אותן מלים או שזה יותר תלוי במשך הזמן שעבר (מס' שעות - ימים - שבועות - חודשים - שנים) מאז שנפגשת לאחרונה עם אותן מלים?
אם זה קשור לכמות אז מדוע לא להציב את המלים במסך שיהבהב לך את המילה שאתה רוצה לזכור בכמות של 120 פעמים בדקה וכך למעשה נפגשת עם המילה 120 פעמים? - מדוע לא?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
21/03/2007 | 21:36
1
1
אולי כרעיון תיאורטי עניין הבהוב המילים הוא רעיון טוב, אולם תחשוב על אדם שצריך לשבת מול מסך כזה, מהר מאוד ישתעמם, הקשב שלו יירד - ואז הזיכרון שלו יהיה עם בסיס רעוע. מעבר לכך, מוטב כי הזיכרון לא יהיה בעל אופן אחד, דהיינו, רק מילולי, אלא יתלווה לזה אופן אחר, דימוי, ייצוג - אפילו פנימי של האדם ולא משהו אוניברסלי - או משהו רגשי, או אסוציאציה אישית - ואז סביר כי האדם יזכור יותר טוב.
זה לא "להיפגש" עם המילה וזהו, צריך הקשר ושוב, שימוש באופנים שונים, כך הקשר שנבנה במוח יהיה חזק ויציביותר.

פביאן ב. - נוירופסיכולוג
לצפיה ב-'שאלות לנוירופסיכולוג'
שאלות לנוירופסיכולוג
31/03/2007 | 16:31
5
שבת שלום,
בעצם מה שאתה אומר הוא שהלמידה תהיה יעילה אם הלומד יפגש עם אוצר מילים חדש אבל בכל פעם שהמילה החדשה "מהבהבת" מחדש יש צורך שהפגישה שלו עם המילה תהיה על רקע "רומנטי" שקושר הנחה מובנת פנימית שלו לפיה ההקשר חשוב לו. ההקשר שהמילה מופיעה שוב אמור להיות חשוב או שהמילה עצמה צריכה להיות חשובה? - זה לא הבנתי.
ובכלל לא הבנתי איך עושים את זה כך שתהיה חזרתיות על אותה מילה אך בכל פעם תהיה לה חשיבות לגבי הלומד שנחשף (או ניזקק לה) למילה החוזרת?
לצפיה ב-'תרגילים לשיפור האנגלית'
תרגילים לשיפור האנגלית
27/03/2007 | 20:36
2
6
אני מורה לאנגלית והנה מספר טיפים שנתתי לתלמידים מתקשים: 1)לרכוש תוכנת מחשב לאנגלית לתרגול או ללימוד מקיף. התוכנה מתאימה את התרגילים לפי מספר התשובות שהצלחת לפתור. 2)אתה יכול להכין רשימות של מילים שלמדת ולשבץ את המילים שבכל רשימה בסיפור נחמד. לאחר מכן העתק את הסיפורים ללא המילים המשובצות וצלם את הדפים ומידי מספר ימים/שבועות/חודשים נסה להשלים את הסיפורים. 3)תכין לאחר כל שיעור רשימה של המילים החדשות באנגלית בלבד וכן רשימה בעברית בלבד. צלם את הדפים ומידי מספר ימים שבועות או חודשים תרגם את המילים בשתי הרשימות.
לצפיה ב-'טיפים נוספים'
טיפים נוספים
27/03/2007 | 20:57
1
5
4) הקלט טקסט שלמדת מספר אך בכל מקום שמופיעה מילה חדשה דלג עליה והמתן כ15 שניות. מידי מספר ימים, שבועות או חודשים הקשב לקלטת והשלם את המילים. במידה ולא הצלחת להיזכר במילה, כבה את הקלטת, פתח את הספר וקרא בקול את המשפט בו מופיעה המילה החסרה. הדלק שוב את הקלטת והאזן לטקסט מהתחלה והשלם את המילים החסרות. 5)רשום כל מילה חדשה באלפון אנגלי פלוס התרגום לעברית. בכל יום בחר באות כלשהי ונסה לשלוף מהזכרון כמה שיותר מילים שמתחילות באות זו. בהצלחה!
לצפיה ב-'שבת שלום'
שבת שלום
31/03/2007 | 16:25
3
אני בפירוש אכתוב במחברת את העיצות שלך כי הן נראות לי די יעילות.
הזכרת בתגובתך הראשונה תוכנה ללימוד אנגלית שמתאימה את עצמה לתוצאות הקודמות של התשובות שהצלחת לפתור. איך קוראים לתוכנה, מי החברת שמשווקת אותה והאם אפשר לקנות אותה בישראל?
אם אי אפשר לקנות בישראל, אז איך מאתרים אותה באינטרנט ולאיזה אתר משלמים?
לצפיה ב-'עזרה באיתו פסיכולוגית'
עזרה באיתו פסיכולוגית
12/03/2007 | 14:09
11
שלום לכולם!
אולי מישהו מכם יוכל לעזור לי במסר אישי בנוגע לדרכי התקשרות עם פסיכולוגית בשם נאוה אלכסנדרוב?

תודה מראש!
לצפיה ב-'הכוונה לטיפול פסיכוטי'
הכוונה לטיפול פסיכוטי
08/03/2007 | 22:52
1
15
הבן שלי קבל התקפ פסיכוטי מטופל בכדורים מזה שלושה ימים ראיתי פסיכיטר אחד האם כדי להתייעץ עם עוד רופא?
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
12/03/2007 | 23:12
12
האם מצבו הוטב, אפילו במקצת? אולי שווה לך להתייעץ בפורום של פסיכיאטריה, אבל אם הבן קיבל טיפול תרופתי יש לחכות קצת לתוצאות.

בברכה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'הנופלים בין הקטבים – הפרעה דו-קוטבי'
הנופלים בין הקטבים – הפרעה דו-קוטבי
07/03/2007 | 23:36
1
28
הנופלים בין הקטבים – הפרעה דו-קוטבית,  מניה -דפרסיה

חוקי המשחק אכזריים במיוחד עבורנו !!

מה בדיוק קורה לנו שמה בקטבים., בקצוות המנוגדים כל כך.
בתחושת ההתרוממות העילאית ובתהום הדיכאון אליו אנו צונחים לאחר שאנו יוצאים מ"היי", וחוזרים להיות כביכול "מאוזנים".
האמת היא שאף אחד לא באמת יודע. עם כל הכבוד לרפואה בכלל ולפסיכיאטריה בפרט, עדיין רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לתהליכים המתרחשים בתוך נבכי ראשינו.
בני אדם הלוקים בתסמונת, במחלה, בתופעה (תמיד קשה לנו למצוא את ההגדרה שנסכים לה)  של "הפרעה דו-קוטבית" משויכים באופן אוטומטי להגדרה של "הפרעות נפשיות".
אך, "הפרעות נפשיות" זאת יריעה רחבה מאוד, רחבה מכדי שתוכל להכיל גם אותנו כפי שאנו באמת צריכים.
ההגדרה מכילה בתוכה את כל מחלות הנפש, החל מהפרעות ומחלות כרוניות ועד למוגבלות ופיגור שכלי.
אך זה לא המצב שבוא נמצאים אנו, קבוצת בני האדם הסובלים מתופעת ה"מניה-דפרסיה"  
לכן, אין בנמצא כיום,  בכול מערכת הבריאות  מענה וטיפול אמיתי , להתמודדות  ולהכשרה מתאימה לניהול אורח חיים בריא, תקין ובעיקר מאושר עם המחלה.
ולמה?
מחקרים מראים, שביחס  לכלל  בני האדם, (גם הרגילים וגם אלו המוגדרים כבעלי  
ההפרעות נפשיות)  לקבוצת "המניה-דפרסיה"  יש על פי רוב יכולות אינטלקטואליות
ורגשיות גבוהות במיוחד ויותר מכלל שאר בני האדם.
"אליה וקוץ בה". מאחר ואנו מודעים למצבנו ואנו חושבים יותר מאחרים, קשה לנו
מאוד להשלים ולקבל את המצבים בהם היינו ובמיוחד לאחר שאנו יוצאים ממצב "מני". לדעתי האישית, חלק גדול מתהום הדיכאון ותחושת חוסר התקווה (דפרסיה) אליו אנו שוקעים לאחר המצב ה"מני" טמון גם בהפנמה של המצבים בהם היינו ודברים שעשינו בתקופת המניה, כגון אשפוז כפוי במחלקה סגורה, בזבוז כספים, דברים קשים שאמרנו ליקירנו ועוד כאלו.
על אף שעל פי רוב כולם סולחים לנו, לנו קשה לקבל ולסלוח לעצמנו והתוצאה באה לידי ביטוי בתקופת דיכאון תהומי.
לכן, חוקי המשחק הינם אכזריים במיוחד עבורנו !!
שתי דוגמאות מהחיים:
א.    צעיר הגיע לאשפוז בכפיה במצב פסיכוטי כתוצאה ממצב של מניה שיצא מכלל
שליטה. אולם אחרי יומיים יצא מהמצב הפסיכוטי ומהמניה ומצא את עצמו,
אסיר במחלקה סגורה. בשלב הזה הוא מתקשר למשפחתו ואומר "אבא, תוציא
אותי מכאן, למה שמתם אותי בבית משוגעים?".
הלב נקרע מתחושת חוסר אונים, אבל אין עם מי לדבר...
כי החוק אומר שמי שאושפז על פי צו של פסיכיאטר מחוזי חייב ב"הסתכלות"
שמשמעותה תקופת אשפוז של כשבוע וכמעט ללא קשר למצבו בפועל.
ורק מי שמצא את עצמו אי פעם במחלקה סגורה בכפייה והוא נורמאלי לחלוטין,
יכול להבין את התחושה האיומה של להיות שם כך...
ב.    משפחתו של צעיר שנכנס למצב "מני", רצתה לחסוך מימנו את האשפוז וניסתה
לקבל עזרה מפסיכיאטר דרך רשויות הבריאות, משמע קופת חולים. אז מתברר
שתור זמין אין בנמצא וצריך להמתין חודש עד שלושה... כשהמשפחה הבהירה
שהצורך הוא מיידי,  הציעו הרשויות את הפתרון של לפנות למיון בית חולים,
וכמובן שהמשמעות של פעולה שכזאת הינה בדרך כלל אשפוז ועלול גם בכפיה.
המשפחה פנתה לפסיכיאטר באופן פרטי, שילמה על מספר פגישות כ- 600 ₪
לפגישה וכך הצליחה לעבור את תקופת ההתקף תוך השגחה וליווי בבית ולחסוך
את האשפוז.
שכשהגיע מועד התור המיוחל, דרך הרשויות,  נפגשו הצעיר ומשפחתו עם
הפסיכיאטר העסוק והוא ציין שהוא רואה שהכול בסדר ואין לו מה להציע כרגע.
רק לפתוח תיק ולקבוע תור לביקור בעוד חודש.
התנהלות שכזאת משמעותה, שישועה ממערכת הבריאות הציבורית, תוכל לבוא  
רק אם במקרה במועד התור הקבוע מראש יהיה המטופל במצב המצריך טיפול..
וראוי גם לציין, כי במקרה הספציפי הזה, נקלעה המשפחה לרמת שירות
מחפירה ומקצועיות נמוכה ומעליבה עד כדי בורות בכול הקשור למניה תפרסיה.
והאבסורד הגדול הוא שעל כל יום אשפוז מוציאה קופת המדינה הון תועפות.

יש עוד דוגמאות רבות, אך אין הכוונה להלאות ולהראות..
במהות הכתוב כאן יש את הרעיון והרצון למצוא את הדרך של
לעשות בעצמנו למען עצמנו.

מאחר ואנו בעלי יכולות גבוהות (להוציא את התקופות של הקטבים) יש לנו את האפשרות להתארגן ולדאוג לנו, אנו אחד לשני. לטפל ולתמוך ולעבור תקופות קשות ללא אשפוזים ולצאת מהם בחזרה למסלול עם מינימום של משקעים. ביכולתנו לארגן, לקבל ולתת הכשרה וכלים להתמודדות עם כל קשיים, שוב אנו בינינו  אחד בשני.
אין מי שיצליח לעשות ולטפל  בנו טוב יותר ונכון יותר מאשר אנו עצמנו.

לצורך כך, התארגנו במסגרת של עמותה רשומה.
אתם מוזמנים לפנות אלינו וכן לידע כל אדם על ההתארגנות שלנו ולהזמינו ליצור עימנו קשר, לקבל ולקחת חלק בעשייה.
Avshalom.egi@gmail.com

אבשלום גיל

לצפיה ב-'תודה'
תודה
12/03/2007 | 23:13
4
אבשלום,
לא בטוח שהגעת למקום הנכון, אבל אם מישהו דרכנו יוכל להיעזר בכם, הרי זה מבורך.

תודה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'לימודי תואר שני'
לימודי תואר שני
05/03/2007 | 01:03
3
20
אני מחפשת את דרכי מבחינה לימודית (תואר שני)

אני עובדת סוציאלית בתחום בריאות הנפש + תואר נוסף במקצוע הנדסי

מתעניינת מאוד בהפרעות קשב, בתפקודים אקזקוטיבייים ובתפקודים נפשיים באופן כללי
מתעניינת בצד התיאורטי והרגשי, דברים כמו הקשר בין קשב למבנה אישיות
(נדמה לי שבזה הרגע המצאתי את הנושא הזה בערך אבל זה מה שמעניין אותי...)
רוצה כנראה להמשיך לעבוד בטיפול / שיקום ומחפשת משהו עם חיבור קליני

יש עצות כלשהן?
האם יש בארץ מומחים בכיוון שציינתי, שיוכלו נגיד להדריך אותי בתזה?
באיזה חוגים? אוניברסיטאות?
(לא בעבודה סוציאלית, אה... חשבתי אולי על הנחיה משותפת?)

אשמח לכל עצה
תודה
לצפיה ב-'לימודים'
לימודים
05/03/2007 | 21:53
2
15
כנראה שאת מדברת על תחום הנוירופסיכולוגיה, ישנם מומחים בקשב, וביכולות ניהוליות של החשיבה, בכל האוניברסיטאות בהן יש תואר שני בנוירופסיכולוגיה - ירושלים, חיפה, באר שבע.

בברכה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'תודה על התשובה!!'
תודה על התשובה!!
05/03/2007 | 22:30
1
11
והנה עוד כמה שאלות...

עד כמה שידוע לי לא אוכל ללמוד נוירופסיכולוגיה בלי תואר ראשון בפסיכולוגיה - לפחות לא קלינית
נדמה לי שמחקרית אולי - אבל אני כן רוצה לימודים עם חיבור קליני
(אני גם לא יודעת מה צריך כדי להתקבל לכזה מסלול?)
אגב, אני מסיקה מדבריך שבתל-אביב ובבר-אילן נוירופסיכולוגיה - או שאין מומחים לקשב - האם זה כך?

האם יש מומחים במה שציינתי - דברים כמו הקשר בין שונות בקשב ובלמידה למבנה אישיות, תפקודים רגשיים, כאלה?
בחיבור שבין המבנה המוחי לבין החוויה?
האם הנושאים האלה נחקרים בנוירופסיכולוגיה? אולי בחוגים אחרים? (פסיכולוגיה אחרת? חינוך אולי?)
אם במקרה ידועים לכם שמות של אנשים מסוימים - אשמח

נראה לי שמבחינת תזה, עדיף לי לחקור משהו תיאורטי, או איכותני
ופחות ההיבט של לבדוק את המוח במעבדה, למרות שגם זה מאוד מעניין, וזו התשתית
לצפיה ב-'לימודים'
לימודים
08/03/2007 | 21:39
8
תוכלי ללמוד תואר שני בנוירופסיכולוגיה במידה ותעשי השלמות בפסיכולוגיה.
בבר אילן ובתל אביב אין מגמות של נוירופסיכולוגיה, בגלל זה לא ציינתי אותן.
אין לי שמות, שווה להיכנס לאתרים של האוניברסיטאות ולקרוא על החוקרים השונים ותחומי מחקר שלהם.

פביאן ב.
לצפיה ב-'אפילפסיה ובעיות שינה'
אפילפסיה ובעיות שינה
05/03/2007 | 00:55
3
29
אני חייל משוחרר מזה חודש בן 22, חולה באפילפסיה מאוזנת ללא התקפים.
מנהל סדר יום רגיל ותקין של כל בני גילי.
נוטל טרגטול CR 800 מ"ג ביום
הבעיה שמאז ומתמיד היו לי בעיות שינה קשות. קושי בהרדמות. שבתקופה האחרון הולכת ומתגברת ומקשה על חיי.
לא יודע אם זה קשור לאפילפסיה או לתרופות.
פעם ראשונה שמעתי על המושג נוירופסיכולוג, האם עלי ללכת ולהוויעץ עם רופא כזה...?
למישהו יש מידע נוסף על אפילפסיה ובעיות שינה בהקשר הפסיכולוגי?
(אנא אל תפנו אותי לפורום אפילפסיה תמיכה, אני חבר שם כבר מעל לשנתיים)

תודה!! :]
לצפיה ב-'שאלות'
שאלות
05/03/2007 | 21:56
2
6
שלום לך ותודה שפנית לפורום.
ממתי יש לך בעיות שינה? מה זה בעיות שינה קשות? קשה לך להירדם? אתה נרדם ומתעורר ולא מצליח להירדם שוב? אתה מתעורר מוקדם בבוקר?
האם אי פעם עברת מעבדת שינה?
האם ידוע לך אם בשינה יש לך התקפים? - דרך הורים, בת זוג שאולי ראו/שמעו אותך?

אשמח לסייע, אם תוכל לענות על השאלות

תודה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
06/03/2007 | 23:51
1
5
בעיות שינה תמיד היו, בחודשיים האחורנים הם מחריפות.
יש ימים שלפעים לוקח לי להרדם בין שעתיים ל4-5 שעות, וזה אחרי יום שהתאמנתי בחדר כושר, עבדתי 8 שעות..
לא קמתי מאוחר. פשוט לא מצליח להרדם. זאת הבעיה המרכזית אבל לפעמים גם שאני קם אני לא מצליח לחזור לישון.
לא עברתי מעבדת שינה.
אין לי התקפים בזמן שינה, ההתקפים שהיו לי היו בזמן היקיצה מהשינה, אם אני לא ישן מספיק בלילה אז אני יכול לקבל התקף. לדעתי פה קבור הכלב.

אשמח אם תוכל לעזור
ת-ו-ד-ה רבה!
לצפיה ב-'המשך'
המשך
08/03/2007 | 21:37
5
ידוע כי הסיכון להתקפים אפילפטיים גובר במידה והאדם לא ישן טוב, או שהוא נמצא בלחץ, חרדה וכד'. אתה כותב כי לפעמים לוקח לך להירדם בין שעתיים ל- 4 עד 5 שעות, זה המון. האם בתקופה האחרונה יש לחצים גדולים? מה קורה לך בזמן שאתה מנסה להירדם? לאן המחשבות מפליגות? ייתכן מאוד ויש כאן ערבוב של מרכיבים פיזיים ונפשיים, הייתי מציע לך להתייעץ עם נוירולוג ולבקש מעבדת שינה כצעד ראשון. אם התוצאות יצביעו על קושי פסיכולוגי ולא פיזיולוגי, אז כדאי יהיה לפנות לטיפול להורדת המתח, שליטה יותר טובה על הפיזיולוגיה, טיפול במרכיבים הרגשיים.

אשמח להתעכדן ובמידת הצורך לעזור

תודה שוב

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'גילוי בעיות אובייקטיביות בזיכרון'
גילוי בעיות אובייקטיביות בזיכרון
01/03/2007 | 21:51
2
12
1. אדם עשה אבחון בעבר אצל נוירופסיכולוג, והנוירופסיכולוג קבע באבחון כתוב שאין לו שום בעיה קוגניטיבית אובייקטיבית, אלא הכל פסיכולוגי.
אבל הוא מסרב להכיר בקביעה שאין לו בעיה קוגניטיבית.
הוא רוצה לעשות אבחון אצל נוירופסיכולוג שיעשה לו מבחנים קוגניטיבית שהולכים ונעשים יותר ויותר קשים, עד לגילוי נקודות החולשה שלו בכל תפקוד קוגניטיבי (זיכרון, תפיסה, קשב וכו').
האם זה אפשרי?
2. האם נוירופסיכולוג אינו מתאים לאבחון כזה, אלא נוירוקוגניציה? - והאם מאבחן של נוירוקוגניציה נקרא "נוירוקוגניטיבי"?

3. האם יש התקדמות במחקרים למציאת תרופות שירפאו מחלות של ירידה בזיכרון (לא אלצהיימר כי אין מרפא לאלצהיימר)?

4. איזה מחלות חוץ מאלצהיימר, יחודיות לירידה בזיכרון?
לצפיה ב-'תמוה'
תמוה
01/03/2007 | 23:35
3
כי אם בעבר נעשה אבחון אצל נוירופסיכולוג, למה הוא רוצה שוב?  
2.  אבחון נוירוקוגניטיבי להבדיל מאבחון נוירופסיכולוגי, מתמקד אך ורק בפן הקוגניטיבי ומשתדל לא להיכנס להסברים
פסיכולוגיים.
3.  יש תרופה חדשה שנקראת EBIXA של חברת Lundbeck שנועדה לעצור את ההתקדמות של מחלת האלצהיימר והיא נמצאת כיום במחקרים להתוויות נוספות.
4. דיכאון למשל - מאוד משפיע על הזיכרון.
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
05/03/2007 | 22:00
2
בעניין האבחון, יש מבחנים מובנים שניתן להעביר - שסביר כי הנוירופסיכולוג שאבחן את האדם, העביר חלק - וניתן "להמציא" חלק, ולעשות אותם קשים יותר - אבל ללא תוקף מחקרי אלא להתרשמות בלבד. המילה נוירוקוגניציה מתייחסת לתחום הקוגניטיבי, אבחון נוירופסיכולוגי כולל אותו במלואו.
ישנן מחלות רבות שמשפיעות על זיכרון מלבד אלצהיימר, כגון דמנסיה, טרשת נפוצה ועוד.
אין תרופה לאלצהיימר, בינתיים.

בברכה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'בעייתי כזאת'
בעייתי כזאת
24/02/2007 | 19:27
6
21
שלום לכל חברי הפורום,
מאז ילדותי הייתי מפוזרת ושכחנית. אימי דאגה להזכיר לי גם כשבגרתי איך היתה נותנת לאחותי הקטנה לשמור על מפתח הבית  ולא  לי בגלל שכחנותי. זה סיפור מצחיק שרץ במשפחה.
כנערה,אחותי הגדולה היתה אומרת לי שאם אני לא זוכרת סימן שזה לא חשוב.
כך שתמיד דיברתי על שכחנותי בהומור אבל בשנים האחרונות אני מרגישה שאני צועדת לקראת חשיכה ויותר ויותר מוצאת עצמי מגששת באפלה. אני שוכחת מילים ומתארת חפץ כדי שידעו למה התכוונתי. שוכחת תורים ופגישות. שוכחת לקנות דברים וכו'.
האם זה קשור לאיך שגידלו אותי(נבואה שמגשימה את עצמה)? או שזה פיזיולוגי,או מה?
שאלה שניה:מה עושים?
אגב, אני בת 46
לצפיה ב-'אגב,אני בת 46'
אגב,אני בת 46
25/02/2007 | 08:16
5
6
ומחכה לתשובה
לצפיה ב-'שלום לך יונה לבנה 2'
שלום לך יונה לבנה 2
25/02/2007 | 16:47
4
11
שלום ותודה על פנייתך,
אני מניח שמעולם לא עברת אבחון כלשהו והייתי שמח לשמוע קצת יותר פרטים עלייך, כגון האם למדת, כמה ואיך, האם היה לך קשה בבית ספר, והלאה - אם למדת הלאה? האם השכחנות התאפיינה רק בדברים "קטנים" כמו מפתח ודברים מהיום יום או בדברים אחרים?
ייתכן ויש לך איזו בעיית קשב, ואבחון מוקדם של בעיה זו היה אולי חוסך לך בעיות... בנוסף, את מתארת קשיים הולכים וגוברים לאחרונה, יש צורך בשיחת אבחון עם איש מקצוע, אולי אפילו אבחון יותר מפורט. בינתיים אשמח אם תוכלי לפרט קצת יותר את הקשיים היום ואת הקשיים בעבר, בתקווה שאוכל לכוון אותך לעזרה הטובה ביותר.

תודה!

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'הי שיקומטה'
הי שיקומטה
25/02/2007 | 21:20
3
7
אמנם בתקופת הלימודים לא הייתי פנויה ללמידה(בתיכון) רציתי לבלות ולרקוד כמו הצרצר בסיפור הידוע.
ביסודי היה בסדר.הייתי ילדה ביישנית ושקטה.אני זוכרת תקופות שלא אהבתי שיעורי בית ותקופות שעשיתי מעבר לשיעורים.
עשיתי את מרבית בחינות הבגרות למעט 2 בחינות.
כאשה בת 38 נרשמתי לאוניברסיטה הפתוחה וגם עשיתי כמה קורסים בהצלחה.(בעלי למד לפניי והייתי מכינה לו את החומר למ"מנים,שיהיה לו קל לעיכול. בתורי,את אותו מבחן מקורס שהכרתי היטב מלימודי בעלי הוצאתי שלילי! ניגשתי פעמיים ונכשלתי פעמיים ושם הסתיים הרומן שלי עם הלימודים. לידיעה: בתקופת הקורס שנכשלתי בו(דפוסי חברה בישראל) קיבלנו תינוק לאחר שנים של עקרות. אז ההסבר שלי היה שאני פשוט לא פנויה ללמידה כי יש לי תינוק שלוקח את זמני,תשומת ליבי וכוחותיי.
אולי בעצם יש לי בעיית קשב? אבל האם יש קשר לבעיות זיכרון? למה כוונתך ב"דברים אחרים"? אני לא זוכרת פרצופים ושמות.
בעצם, אני בטוחה שאני מכירה את האיש/ה אבל לא יודעת מאיפה ומה שמו/שמה. אני מזהה את קרוביי לשמחתי. מה שבשיגרה אני לא שוכחת. מה שחד פעמי,חדש לי אני שוכחת.
מקווה שפרטתי מספיק וברור כי יש לי נטייה לבאלאגן.
מצטערת על אורך ההודעה ומחכה לתשובתך. תודה.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
28/02/2007 | 21:14
2
5
שלום שוב,
יכולות הזיכרון שלנו מתבססות על קשב, אם אין קשב, אין זיכרון, אם לא תהיה קשובה לגירוי מסוים, אז לא תזכרי אותו, לדוגמא אם לא ממש תהיה קשובה איפה את משאירה את המפתחות, אז סביר כי תתקשי למצוא אותן אחר כך. לעומת זאת, אם במודע, תגידי לעצמך, ובקול רם, ולאט, "הנה אני שמה את המפתחות שלי כאן", אז סביר כי תזכרי איפה שמת אותן (אלא אם כן יש בעיית זיכרון ולא קשב). ממה שאת מספרת מאוד קשה להסיק האם ישנה בעיית קשב, למרות שזה בהחלט ייתכן. את עוד אומרת שאת לא זוכרת שמות ופרצופים, כך שייתכן ויש איזה ליקויי נוירופסיכולוגי מסוים - לא להיבהל, לרובנו יש ליקוי נוירופסיכולוגי כזה או אחר, אין מוח מושלם.
אם את אומרת שישנה איזה ירידה ביכולת הזיכרון לאחרונה, אני מציע לפנות קודם כל לייעוץ אצל נוירולוג, ואולי לשקול אבחון נוירופסיכולוגי לבדיקת טענותייך.

אשמח להמשיך ולכוון אם תרצי

בברכה

פביאן ב.
לצפיה ב-' ,תודה על התשובה. נוספת'
,תודה על התשובה. נוספת
03/03/2007 | 09:13
1
2
במה כרוך איבחון נוירופסיכולוגי? כואב?יקר? קשה להשגה?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
05/03/2007 | 22:04
2
אבחון נוירופסיכולוגי זה תהליך של כמה פגישות בהן הנבדק עונה על שאלות, נדרש לזכור, להקשיב, לצייר, לתכנן, לפתור בעיות, הכל במסגרת של ישיבה מול שולחן, מול הבודק. זה בהחלט לא כואב, ולא קשה להשגה. יקר? אבחון מקיף יכול לעשות כ- 2000-3000 ש"ח, אם זה לבית משפט הרבה יותר.

בברכה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
17/02/2007 | 21:06
7
20
זו הפעם הראשונה שאני מוצאת פורום שבו אולי אצליח לקבל מענה ולו חלקי לדברים חשובים לי
עברתי טראומה נפשית ופיסית שכתוצאה ממנה, בין היתר, יכולת ההליכה שלי הולכת ודועכת
(נופלת, מאבדת שיווי משקל ,מרחק)
במהלך הבדיקות שערכו לי נערך גם MRI למוח ונמצאו פלאקים מפוזרים בחומר הלבן
עם זאת הנוירולוגים הפנו אותי לסיוע אצל הפסיכיאטרים ואלה החזירו אותי לרופא
וכך אני מתרוצצת במעגלי הרופאים (אורתופדיה - נוירולוגיה - ראומטולוגיה - פסיכיאטריה  - וחזרה)

התרופות הפסיכיאטריות שנוסו לא שינו את הבעיות (הליכה בעיקר, ועוד רבות נוספות)
ברור לי שיש קשר לנפש אבל גם שיש בעיות פיסיות שאני מטפלת בעצמי בהן בשנים הללו
ולכן יודעת עד כמה זה משולב ונוגע זה בזה (יחד עם זה מדובר בתגובה נפשית למחלה גופנית)
כשהמחלה הגופנית לא ידועה ולא מטופלת והתרופות הנפשיות לא מסייעות לבעיות הגופניות.

סופו של יום, האם הפורום הזה יכול לסייע לי במשהו , כיוונים? משהו?

לצפיה ב-'נשרפת באש, שלום'
נשרפת באש, שלום
17/02/2007 | 22:33
3
12
נשמע שאת מתמודדת אם מצב מורכב ואם השלכות כרוניות שמשפיעות באופן משמעותי על החיים ועל איכות החיים שלך.

המעגל אותה את מתארת מוכר ומפויע פעמים רבות כאשר המקור הפיזיולוגי המדוייק של ליקויי אנו ברור. אם התפתחות הידע שלנו אנחנו יודעים לזהות טוב יותר את המקור הפיזי של בעיות בתפקוד. הרבה בעיות שבעבר נחשבו "נפשיות" מתגלות כבעלות מקור פיזיולוגי (ובסופו של דבר לכל בעיה כזאת ימצא מקור שכזה).

במקרים בהם הבעיה היא בתווך של מספר מקצעות רפואיים יכול מטופל למצוא את עצמו נע בין סוגי רופאים כאשר כל אחד מפנה אותו למישנהו משום אנו יודע בדיוק מה הבעיה וכיצד לתאר בה.

כדי שנעזור לך- הייתי רוצה להבין קודם כל מה כוונתך ב"טראומה". יש טראומות נפשיות (חשיפה ללחץ) שגורמות לבעיות תפקודיות ופיזיולוגיות. האם בכך מדובר (חשיפה לחימה, פשע...) או שבטראומה את מדברת על פגיעה ממשית בראש (חבלת ראש, אירוע מוחי...)?

אשמח לנסות לעזור ברגע שיש לי קצת יותר פרטים (לא צריך לפרט, רק לתת כיוון כללי). בנוסף- כיצד היית רוצה שנעזור לך? אני לא בטוח לאיזה כיוון ללכת.

יורם
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/02/2007 | 07:14
2
8
א\טראומה פיסית, תאונת דרכים לא קשה מאד (לא פגיעה ישירה בראש: גב צוואר צליפת שוט)
חודשיים קודם לתאונה טראומה נפשית
ביחד התבשל  מתכון לא טוב

אני הייתי רוצה ללכת, כמו כל האנשים??? לא ליפול, לא לחשוב על איפה הקרקע?
ללכת כמו שהולך ילד אחרי שלמד ללכת, אני תקועה בתרגול אינסופי,
בתכלס אני רוצה כיוון לאן ללכת אחרי 3 שנים או יותר של מעגלי אינסוף, כדי שיהיה מרפא
כדי שאוכל לחזור ולעבוד ולתפקד כמו אחרים (וזו פשרה כי זה פחות ממה שאני הייתי)
אם אני לא מתרגלת משהו יש נסיגה מדהימה (לדוכמה לאחרונה  לא תרגלתי הליכה בעלייה ואני כבר
לא יכולה ממש בכלל לעלות מטרים ספורים)
כאילו שהמוח שלי לא זוכר איך עושים דברים פשוטים - נמחק
אם אני מתרגלת תוך כדי זה שאני לומדת מחדש מה עושים, אז הוא מסכים ומתרצה והולך אתי
ואם לא, אז זה ממש יכול להפוך למשהו שנעלם ואיננו עוד
(זו דוגמה כי יש המון דברים כאלה..)
לצפיה ב-'שיקום'
שיקום
21/02/2007 | 00:18
1
6

מהדברים שלך עולה שאת מתמודדת עם מצב מורכב שדורש התייחסות מיוחדת.

לפעמים קשר יש בעיה רפואית מורכבת שכזו מארגנים צוות "רב-מערכתי". צוות שכזה מתארגן סביב case manager, איש מקצוע (פעמים רבות עובדת סוציאלי) שיכול להתחיל ולבדוק את הזכויות שלך ומאגד סביבו אנשי מקצוע נוספים (נוירולוג, פסיכיאטר) ואשר מתחילים בסדרת מפגשים והתייעצויות ביניהם במטרה ליצור תוכנית טיפולית/שיקומית.

לארגן כזה צוות לבד הוא לא דבר קשה, אך הוא יקר. יש כיום מסגרות שיכולות לשמש לשם מטרה זו- מכון רקאנטי הוא דוגמא לכזה מקום. במקומות אלו יש טיפול הוליסטי על-ידי אנשי מקצוע שונים ושהמטרה היא חזרה לעבודה ולשיפור התפקוד.

הייתי מציע לבדוק אפשרות של היעזרות בגוף שכזה או התארגנות פרטית לשם ארגון צוות שיקומי.

יורם
לצפיה ב-'או להגיע'
או להגיע
23/02/2007 | 00:16
6
למרכז לשיקום נוירולוגי - לאשפוז יום כמו בתה"ש או בבית לוינשטיין
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
25/02/2007 | 16:58
2
7
אני מצטרף להמלצות של עמיתיי, נראה כי זהו שילוב של בעיה פיזיולוגית ופסיכולוגית ויש "לתקוף" אותה בצורה מלאה, "מערכתית", עם צוות רב מקצועי שיעשה הבדיקות שצריך לעשות ולקבל החלטות שלוקחות בחשבון את שני הפנים הללו. את אמרת שהיית מעורבת בתאונה, האם נערך משפט, האם חברת הביטוח מהצד השני מכיר במצבך? ועוד שאלה, את אומרת שנמצא ממצא נוירולוגי, מה הנוירולוג אמר לגביו?

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'אני במאבק בבית משפט עם חברת הבטוח'
אני במאבק בבית משפט עם חברת הבטוח
26/02/2007 | 09:54
1
5
ומקווה ל"טוב",
הנוירולוג אמר לי "יש דברים שלרפואה אין תשובה" וזה לאחר שהפנה אותי בפעם המיליון
לפסיכיאטר שהפנה אותי בחזרה לרופא הכללי כי "מדובר בתגובה לבעיה גופנית"

בהתחלה הנוירולוגים חשדו שיש לי טרשת נפוצה בגלל הממצאים בMRI אבל לא נמצאה
לכך תמיכה בבדיקות אחרות, קיבלתי סטראודים באשפוז ואחר כך באמת היה קצת יותר
טוב ההליכה ובעיקר היה לי סוג של נקודת זינוק התחלתית טובה יותר ושיקמתי את ההליכה
בעצמי בתקופה של בערך שנה,
אלא שעכשיו חל שוב מפנה הפוך, ואני לא מצליחה לקחת את השיפור לנקודת הזינוק
ממנה אני יכולה להמשיך לבד,

רק שאלה, האם ההמלצות שלכם על התקיפה הרב מערכתית הכוונה לנוירופסיכיאטריה??
כלומר, זו הסיבה שפניתי לפורום הזה, האם זהו המקצוע?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
28/02/2007 | 22:19
5
בהחלט זה כיוון, נוירופסיכיאטר, כשגם ניתן לפנות לנוירולוג התנהגותי, אלה שתי האופציות שעל סמך התיאור יכולות להתאים.
אשמח אם עזרנו

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'מה משפר זיכרון של למידה אקדמית?'
מה משפר זיכרון של למידה אקדמית?
16/02/2007 | 20:57
2
18
קראתי דברים שכתב יורם בראב. בהקשר לזיכרון ולמידה, הסקתי מהדברים שלימוד טכניקות פיצוי משפר זיכרון, אבל השיפור מוגבל.
כיצד זה שקל יותר לשפר קשב ואילו יש מגבלות בשיפור זיכרון?
אם טכניקות פיצוי משפרות באופן מוגבל את הזיכרון, אם בכלל, אז איזה דברים כן עושים שיפור ניכר בזיכרון של דברים שלמדנו {למידה אקדמית}?
איזה טכניקות פיצוי/תרגילים, שאתם יכולים להמחיש באמצעות דוגמאות, משפרים זיכרון של למידה אקדמית?

לצפיה ב-'זיכרון וקשב'
זיכרון וקשב
17/02/2007 | 11:39
1
12
שלום,

אני אנסה לענות על השאלות שלך.

קודם כל- אני ממליץ על הספרים של ניצה אייל, מומחית בתחום הזיכרון-
http://www.ibooks.co.il/NS_SearchResult.asp?scope=2&author=%E0%E9%E9%EC+%F0%E9%F6%E4

לגבי השאלות שלך- מחקרים הראו שקל יותר לשפר קשב על-ידי מתן מטלות (לרוב מטלות סריקה שהמטופל עושה שוב ושוב). בניגוד לכך שיפור של זיכרון כשלעצמו יותר קשה. הסיבה נעוצה בפיזיולוגיה של המוח. קל יותר לשפר את מערכת הקשב ע"י למידה מאשר זיכרון. כאשר התחילו להופיע המחשבים היתה ציפייה שהנה נפטרו בעיותינו ואפשר יהיה ע"י תרגול לשפר זיכרון- ההתלהבות הצטננה מאז, אם כי יש כל פעם חברה חדשה ו"גל חדש" של התלהבות מתוכנות שכאלה.

אם זאת (וזה נקודה מאוד חשובה) זיכרון קשור קשר הדוק ליכולות קשב. אם אתה לא קשוב לגירוי עתה לא תוכל לזכור אותו. ולכן, למשל, הרבה מאוד תלונות שאנחנו מקבלים של זיכרון הן למעשה תלונות של קשב. למשל, האדם לא היה קשוב היכן שם את המפתחות שלו ולכן הוא לא זוכר אותם. מידע חייב להיכנס למערכת כדי להיזכר. ולכן ניתן ע"י שיפור קשב לשפר גם זיכרון. לשמחתנו יש לנו הרבה מה להציע בתחום של שיפור קשב, כדרך לשפר זיכרון.

אמנם היכולת שלנו לשפר זיכרון כשלעצמו מוגבלת, אבל יש גם הרבה טכניקות לשיפור הביצוע ("המחסן" ישאר אותו דבר אבך אנחנו נשתמש בו בצורה יותר יעילה). אני אסקור רק כמה מהדרכים (כאלה הרלוונטיות לשכירה של חומר אקדמי)-
1. קידוד ברשתות סמנטיות רחבות- על-ידי לימוד של החומר מזוויות שונות אפשר להקל על הגישה אליו. ברגע שהקידוד רחב אפשר להיעזר במגוון גדול של רמזים ו"להגיע" אליו יותר בקלות. מה שזה אומר זה שצריך ללמוד את החומר מזוויות שונות- לשאול שאלות, לקשר אותו לידע קודם בתחומים נרחבים (פוליטיקה, פילוסופיה, דת...). לשאול שאלות ולהתעניין עוזר לקדד את המידע בדרך הנגישה יותר.
2. העזרות בקידוד דרך חושים שונים- לימוד תוך כדי קריאה של החומר עוזר לנו לקלוט אותו דרך חוש הראיה והשמיעה. ככל שהחומר יקלט מכיוונים רבים יותר יהיה קל לשלוף אותו. בהקשר זה תמיד מומלץ לכתוב הערות בספר, למרקר וכו' כדי לתת נופך ייחודי לכל דף הספר וכך לעזור לקידוד שלו.
3. אנו שולפים חומר טוב יותר כאשר אנחנו לומדים ושולפים אותו בסיטואציה דומה. למשל- אם אני הולך לעשות מבחן באוניברסיטה, אני אשלוף את המידע טוב יותר עם אלמד אותו בשעות הבוקר (בשעות בהן אבחן), ברמת חרדה דומה לזו שתהיה בכיתה, בצורת ישיבה שדומה לזו בכיתה. הדבר נובע ממחקרים שהראו שחומר נשלף טוב יותר ככל שהסיטואציה בה נשלף היתה דומה לזו שנלמדה. ולכן לימוד ע הרבה אנשים, סיטואציה רועשת וכו' מפריעים להזכרות בכיתה. אני אפילו ממליץ לדמיין את חדר הכיתה בזמן הלימוד כדי לעזור בשליפה שלו. כאשר המבחן פתוח אפשר גם לסכם/לכתוב את הדברים וכך גם לנצל את הלמידה המוטורית (הכנה לכתיבה בכיתה).
4. שימוש בעזרי זיכרון- עזרה לקידוד ע"י הכנת גרפים, זכירה ע"י ראשי-תיבות, חרוזים וכו'. רופאים בהמלך הלימודים שלהם עושים זאת המון.

כל אלו מתקשרים לטכניקות של שיפור קשב (לימוד בסיטואציה שקטה שעוזרת לקשב וכו'), כך שבסך-הכל יש המון דרכים לשפר זיכרון גם עם "המחסן" נשאר בגודל דומה.

יש באופן טבעי עוד טכניקות רבות שקצרה היריעה מלסכם- אני ממליץ לפנות לספרים שהזכרתי בהתחלה. דבר נוסף- כל זה שונה מטכניקות פיצוי שאנו משתמשים עם אנשים עם מוגבלויות זיכרון. במקרים אלו מדובר בשימוש ביומנים, עזרים אלקטרוניים (תזכורות וכו'). אני שמתי דגש על לימוד של טכניקות זיכרון ללמידה של מידע אקדמי ועבור אדם ללא פתולוגיה מוחית.

שבת שלום, מקווה שעניתי על השאלה.

יורם בראב
נוירופסיכולוג

לצפיה ב-'שבוע טוב ו'
שבוע טוב ו
17/02/2007 | 23:34
8
לצפיה ב-'חוסר שינה מעורב בגרימת דכאון?'
חוסר שינה מעורב בגרימת דכאון?
14/02/2007 | 10:45
2
11
אני לומדת למבחן, ועקב האינטרנט והלימודים באינטרנט (חיפוש מידע וקריאת טקסטים) לא ישנתי 3 לילות רצופים. הזמן עובר כמו טיל. אולי זה בגלל שאני נהנת ללמוד מאוד וכי זה מעניין אותי.
בכל אופן, לפתע אני מרגישה דכאון, צורך להאזין לשירים דכאוניים...
ועכשיו עולה לי השאלה, האם חוסר בשינה גורם לשינוי במצב הרוח?
אני לא רוצה שתתבלבלו עם העובדה שלעתים דכאון מגיע עם הפרעות שינה (שינה מרובה או חוסר שינה), אלא שתבינו שאני שואלת האם חוסר שינה עשוי להיות מעורב/מעורב בגרימת שינוי המצב רוח (נטיה לדכאון)?
לצפיה ב-'חוסר שינה'
חוסר שינה
16/02/2007 | 18:28
10
שלום,

קודם כל- לא מומלץ לא לישון תקופה כל כך ארוכה, במיוחד כאשר מדובר על ישיבה מול מחשב. יש הרבה מחקרים לאחרונה שמדברים על בעיות שיכולות להיווצר בעקבות זאת- למשל, בזרימת הדם וכו'. חוץ מזה שלישון זה כיף (-:
לענייננו- מחקרים מראים שחוסר שינה דווקא יכול להפחית דיכאון. הפחתת שינה היא טיפול שקיים בדיכאון ואפשר לקבל מידע על הנושא בספרים כגון' physiology of behavior של Carlson. כך שחוסר שינה לא אמור לגרום לדיכאון.

אם זאת מחסור שינה ארוך (דבר שהוא אינדווידואלי) יכול לערער את הויסות הפיזיולוגי של מערכות גופניות שונות. מחסור שינה ארוך מוביל לליקויים בחשיבה, קשיי ריכוז ובטווח הארוך מחשבות שווא... ואף מוות.

מחסר ושינה וערעור הויסות הפיזיולוגי במיוחד מסוכן עבור מיש שמערכות אלו מווסתות "על הסף"- במקרים אלו הלחץ (עקה) על המערכת בעקבות חוסר שינה יכול להביא לחוסר ויסות. לדוג' דיכאון יכול להופיע לאחר חשיפה ללחץ (גירושים וכו') בקרב אנשים רגישים. חוסר שינה הוא עקה לכל דבר ולכן מסוכן עבור אנשים אלו.

מקווה שעניתי על השאלה.

יורם בראב

לצפיה ב-'עוד שאלה'
עוד שאלה
25/02/2007 | 17:14
3
זה פעם ראשונה שזה קורה לך?
חוסר שינה במשך שלושה ימים זה לא משהו תקין, האם זה קרה לך פעם? האם היו לך שינויי מצב רוח בעבר?

תודה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'ענף שעוסק בהשפעת השפה על התנהגות'
ענף שעוסק בהשפעת השפה על התנהגות
10/02/2007 | 19:39
1
10
שלום, זה לא קשור ממש לנושאי הפורום, אבל אולי תוכלו לסייע לי בכך.

מהו התחום שבודק כיצד המלים, והרכב מסויים של מילים במשפט, גורמים להשפעה על התנהגות האנושית.

למשל, ידוע, שכשרוצים לשכנע מישהו, עדיף לדבר בלשון פעילה ולא סבילה.

תודה
לצפיה ב-'NLP'
NLP
12/02/2007 | 07:53
7
לצפיה ב-'בעקבות מה שאני קוראת כאן'
בעקבות מה שאני קוראת כאן
10/02/2007 | 09:15
9
19
אני תוהה לעצמי, איך יכול להיות שהייתי בטיפול נוירופסיכולוגי שנה בעקבות ניתוח מח חירום, עקב דימום מוחי חריף, ואף אחד לא עבד איתי על שיפור הזיכרון לטווח קצר, ולא ניתן לי ע"י המטפל כל טיפ ולא הכי קטן לאיך להתמודד עם בעיות הריכוז שצצו פתאום? - שנה של דיבורים ובדיחות.  האם היה כאן פספוס אמיתי, או שהנוירופסיכולוג היה גרוע, או שמא אני מצחיקה מדי ולכן הבדיחות?
    לא משנה, סתם תהיות שכאלה, ועוד שאלה שלאחרונה עלתה במוחי המנותח.  לאחרונה שמתי לב לזה שנעשיתי עצבנית ולחוצה, משהו שלא היה קיים לפני הניתוח, האם לדעתכם יש קשר לדימום ולניתוח?
לצפיה ב-'אירוע מוחי וליקויים קוגנטיביים/רגשי'
אירוע מוחי וליקויים קוגנטיביים/רגשי
10/02/2007 | 16:40
4
12
האם תוכלי לתת מעט יותר מידע- איזה סוג אירוע מדובר, איזה אזורים מוחיים נפגעו (על סמך הדמייה...). אילו נתונים הכרחיים כדי להביע דעה על סוג הטיפול שזכית לו.
בכל מקרה- קשיי קשב מאוד נפוצים לאחר אירוע מוחי ומקובל להתייחס אליהם (לפחות לבדוק אפשרות לקיומם) כהליך סטנדרטי של טיפול נוירופסיכולוגי מקצועי.

לגבי עצבנות- לאור העובדה שעבר כשנה (ובמידה והופיעו לאחרונה) יש לשער (בצורה טנטטיבית) שלא מדובר בהשפעות ראשוניות של האירוע המוחי אלה בתגובות רגשיות כתוצאה מקשיים (האם יש קושי לחזור למקום עבודה, תפקוד במשפחה וכו'?). כמובן שייתכן ויש פגיעות מוחיות חדשות יותר (מה שנקרא "אירוע מוחי שקט", התקפים אפילפטיים...). בכל מקרה מומלץ לעבור בדיקה רפואית ונויורולוגית מקיפה. פעמים רבות בעיות רגשיות נובעות מגורמים אלו.
במידה ונשללת בעיה רפואית- את יכולה לפנות לנוירופסיכולוג/פסיכיאטר או איש בריאות נפש אחר לבדיקת טיפול מתאים לבעיה.

יורם
לצפיה ב-'הי יורם'
הי יורם
10/02/2007 | 19:29
3
6
הדמם היה בצד ימין צדדי (לא זוכרת כרגע את המונח הרפואי).  נפגעו הזכרון לטווח קצר, הריכוז וחלקים בעין שמאל.  התקפים אפילפטיים היו מעטים מאוד ורק אחרי התערבות כירורגית.  כרגע ללא תרופות כבר הרבה זמן.  חזרתי לעבוד במשרה מלאה למרות שהנוירופסיכולוג שלי ניסה בכל כוחו לשכנע אותי שאני לא מסוגלת לעבוד במשרה מלאה, אלא רק בחצי משרה, וחוץ מעייפות בערב, אני מתפקדת נהדר בעבודה, ואני חושבת שזה היה הדבר הכי חכם שיכולתי לעשות לעצמי, לחזור לתפקוד מלא.
לצפיה ב-'ללפקה'
ללפקה
11/02/2007 | 18:42
2
4
שלום,

אני שמח לשמוע שחזרת לעבודה ואת שומרת על אופטימיות ועל גישה חיובית. חזרה למסגרת קודמת שנותנת לך סיפוק היא הרבה פעמים התרופה הטובה ביותר. אני גם מבין שהמגבלות הקוגנטיביות לא מהוות מכשול בעבודה- מצויין. אני מקווה שאם הזמן תהיה גם ירידה בעייפות.

לרוב נוירופסיכולוגים ממליצים על חזרה מדורגת לעבודה- בדרך זו יש אפשרות לקבל הבנה טובה יותר של המגבלות ולמנוע תסכול מיותר.

אבחון נוירופסיכולוגי יכול לתת את התמונה הטובה ביותר של המצב הנוכחי, אך במידה ואין בעיות תעסוקתיות או אחרות ייתכן והדבר אינו הכרחי.

האם יש לך מסקנות נוספות מהטיפול שיכולות לעזור למטפלים בתחילת דרכם?

יורם
לצפיה ב-'לפני התובנות, ולמרות הביקורתיות'
לפני התובנות, ולמרות הביקורתיות
11/02/2007 | 22:04
1
5
שלי על המטפל הספציפי שטיפל בי, חייבת רק להגיד שהוא אדם מדהים בפני עצמו שכן עזר לי מאוד, להתגבר בעזרת השיחות על ההוא שעזב כשהייתי בבית החולים ובאותה התקופה, סמוך לניתוח הייתי מאוד פגועה.  מה שכן הפריע לי בטיפול היה הניסיון לרפות את ידיי.  מרגע שהשתחררתי מבית החולים הייתי חדורת מוטיבציה לחזור לחיים רגילים, כי הרגשתי הכי רגילה שאפשר, עם הראש המגולח, עם זה שאסור היה לי לנהוג ועדיין אסור, עם הבדיקות מדי שבועיים, עם מליוני הרופאים, ועם היותי נס רפואי מהלך על שתיים (ותודה לאל שאני מהלכת, זה ממש לא ברור מאליו).
   בכל פעם שהעליתי איזשהו רעיון של לחזור לחיים פעילים ורגילים, כמו עבודה במשרה מלאה למשל, או לימודים כלשהם שעניינו אותי, הנוירופסיכולוג ניסה לשכנע אותי שאני לא מסוגלת.  מה יקרה אם תעשי פאשלה, את תהיי עייפה, לא תצליחי.  עדיף שתעבדי חצי או רבע משרה.  וזה החליש והחליש כל הזמן, בכל פעם מחדש הייתי נכנסת לפגישה עם רצון ומוטיבציה ויוצאת מדוכאת וחלשה, וחבל.
לצפיה ב-'טיפול'
טיפול
11/02/2007 | 23:13
5
נשמע שיש דברים חיובים וכאלה שפחות שלקחת מהטיפול. בסופו של דבר את מכירה את עצמך הכי טוב ובבחירה שלך הראית את זה. שיהיה המון הצלחה בהמשך.

יורם
לצפיה ב-'לפקה, שלום'
לפקה, שלום
12/02/2007 | 21:12
3
6
קראתי בעיון את ההודעות שלך, ואת התשובות של יורם. אני שמח שהתגברת בצורה כל כך טובה מהאירוע והניתוח. אני שמח גם שהטיפול הנוירופסיכולוגי כן היה חיובי בחלקו. לא ברור מדברייך האם נערך לך אבחון נוירופסיכולוגי מקיף, לאבחון מצבך הקוגניטיבי לאחר הניתוח, אבל ייתכן וכעת זה לא ממש הכרחי, על סמך התיאור שחזרת לעבודה רגילה. לגבי הנטייה של המטפל שלך להאט לך את קצב חזרתך לעבודה או לתפקוד כמו שהיה לפני האירוע, יש הרבה חוכמה בגישה זהירה, בלבדוק בהדרגה האם האדם מסוגל לחזור לתפקוד, בללכת לאט ולעלות במידה והמטופל מצליח. זה לעיתים קרובות עדיף על להתחיל בניסיונות גבוהים ו- "להתרסק" - דב שקורה לעיתים קרובות בשיקום נוירופסיכולוגי. אבל, ייתכן שגישה זו לא הייתה מתאימה לך, השאלה היא האם העלת את הסוגייה בפני המטפל.
לגבי העצבנות והלחץ, זה בהחלט יכול להיות תגובה רגשית, אולם זה יכול להיות השלכה ישירה של פגיעה מוחית, בגלל זה שאלתי לגבי אבחון. אני הייתי שוקל במקומך לעשות אבחון מקיף, במידה ולא עשית עד כה.

ברכה

פביאן ב. - נוירופסיכולוג
מנהל הפורום
לצפיה ב-'בוקר טוב פביאן'
בוקר טוב פביאן
13/02/2007 | 08:57
2
6
בוודאי שיש הרבה חוכמה בלהאט את הקצב של המטופל ולעלות בהדרגה, אבל וזה אבל גדול, נראה לי (כמובן ממקום של מטופלת ולא מטפלת) שכדאי לנסות לזהות קצת יותר טוב את המטופל שיושב מולך, ואולי מה שמתאים לכלל פגועי הראש לא מתאים בהכרח גם לזה שמולך, ואולי כן צריך לתת לו את הצ'אנס לנסות, ואם יתרסק לפחות ידע שניסה, אבל מראש לשלול כל רעיון ורצון שלו זה לא הדבר החכם ביותר לעשות, כמובן אך ורק לדעתי ומנסיוני.  לשמחתי הרבה אני הולכת אחרי הלב שלי ולכן אני עכשיו חיה את חיי כפי שרציתי, ובזכות ההליכה לפי רצוני גם גילו שארית AVM  שטופלה אח"כ בצנטור מח,  כי הלכתי לחוות דעת נוספת עם תוצאות הMRI, ולא נשארתי רק עם דעתו של הנוירוכירורג שלי.
   לגבי אבחון, אני לא ממש זוכרת אם נעשה כזה, אני מניחה שכן כי זה בכל זאת מכון מוכר שעובד עם המוסד לביטוח לאומי.
לצפיה ב-'צהרים טובים לפקה'
צהרים טובים לפקה
13/02/2007 | 17:09
1
5
אני מסכים אתך שגישה טיפולית צריכה להיות מתאימה למטופל, ללא ספק. אני שמח שהלכת עם לבך והצלחת. שאלתי לגבי האבחון, כי העלת תהיות האם יש או אין ליקויים כלשהם לאחר האירוע, לכן המלצתי שאם אין אבחון כזה, אולי יש מקום לבצע אחד. מצד שני, ייתכן וזה לא הזמן, כי הרי את מתארת כי די חזרת לחייך מלפני האירוע.

לא כל יום נפגשים עם "סיפור הצלחה שכזה, ואני שמח שכתבת על עצמך, מי יתן וזה יתן כוח והשראה למטופלים, לאנשים בעקבות אירועים מוחיים, שללא ספק צריכים עידוד מסיפור מוצלח כמו שלך.

פביאן ב.
לצפיה ב-'אשמח להיות לעזר ותמיכה למי שעבר'
אשמח להיות לעזר ותמיכה למי שעבר
14/02/2007 | 19:03
6
ארועים כמו שאני עברתי, כי אני יודעת שאני חיפשתי בזמנו אנשים כאלה לדבר איתם ולא היו בנמצא, כמו קבוצת תמיכה שכזאת.
לצפיה ב-'איזה מקצוע זה יכול להיות?'
איזה מקצוע זה יכול להיות?
09/02/2007 | 18:53
2
11
שמעתי ברדיו על מבוגר שהיו לו הפרעות קשב וריכוז, זיכרון ונדמה לי גם פיגור קל. הוא הלך לאיש מקצוע, קיבל תרגילים לתרגל בבית, ואחרי שש שנים, פתאום רכש שפות וקרא כמו תולעת ספרים ונהיה כמו גאון.
אבל לא אמרו ברדיו, לאיזה איש מקצוע הוא הלך. אז נותר לי רק לשער או לשאול.
האם האיש מקצוע שהוא הלך אליו, יכול להיות שהיה נוירופסיכולוג?
איזה עוד מקצועות יכולים להיות?
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
10/02/2007 | 16:35
9
הסיפור נשמע מוזר- נשמע שמדובר באדם עם לקות למידה, הפרעות קשב... (לא ברור מהסיפור). אלו ליקויים כרוניים, ארוכי-שנים שסביר להניח שלא ניתן לשפר באופן משמעותי ע"י ביצוע תרגילים, יהיו אינטנסיביים ככל שיהיו. אנחנו יודעים למשל שהיכולת לשפר את הזיכרון (בניגוד לקשב למשל) מאוד מוגבלת ע"י ביצוע תרגילים קוגנטיביים. ניתן לשפר זיכרון ע"י לימוד טכניקות פיצוי, אך שיפור בסיסי בזיכרון הוא קשה מאוד. שיפור בקשב אפשרי במידה מסויימת, אך כל הסיפור כמכלול נשמע מאוד מוגזם ומופרך.
בכל מקרה המקצוע שעליו את מדברת יכול להיות נוירופסיכולוגיה, אבל זה נשמע יותר כמו ניסיון מכירה של מטפל אלטרנטיבי, עם טענות חסרות כיסוי.

יורם  

לצפיה ב-'מקצוע'
מקצוע
12/02/2007 | 21:17
5
נוירופסיכולוגיה יכולה לסייע בשיפור הזיכרון וגם הקשב, אבל אם האדם אובחן כסובל מפיגור קל, אני מתקשה להאמין שהוא יכול להפוך לגאון כלשונך. הסיפור נשמע מאוד מוזר, אפילו מוזר מאוד. צריך להיזהר מאבטחות גדולות, מסיפורים שמערבים מן "ניסים" כמו שאתה מתאר.

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'מה אפשר ללמוד על קשייו?'
מה אפשר ללמוד על קשייו?
31/01/2007 | 08:52
1
8
אדם מסויים שאובחן בעבר כלוקה ב ADD ע"י מאבחן, וסחב על עצמו קשיים נוראיים בקריאה לפתע נתקל בתוכנה ZAP READER ופתאום קל לו לקרוא.
האדם הכניס טקסט לZAP READER ופתאום לא קשה לו בכלל לקרוא.
השאלה אל הנוירופסיכולוג היא מה אפשר ללמוד על סוג הקשיים של בנאדם כזה.
לצפיה ב-'אפשר ללמוד'
אפשר ללמוד
03/02/2007 | 12:54
4
בדיוק את מה שרואים: שאתה יכול לקרוא יותר טוב כשמבודדים לך מילה מילה - ואין לך מסיחים ויזואליים מסביב לה כמו בקריאה מדף רגיל.

אי אפשר להסיק מסקנות מרחיקות לכת מתופעה אחת.  אם ככה אתה קורה יותר טוב - אשריך שמצאת מה שעוזר לך.
לצפיה ב-'פסיכולוגיה שיקומית VS נוירופסיכו...'
פסיכולוגיה שיקומית VS נוירופסיכו...
30/01/2007 | 23:32
1
18
שלום

שמתי לב שבחלק מהמוסדות יש מסלוליי המשך בנוירופסיכולוגיה ובחלק בפסיכולוגיה שיקומית.

מה בעצם ההבדל בין השניים?
לצפיה ב-'פסיכולוגיה שיקומית VS נוירופסיכו...'
פסיכולוגיה שיקומית VS נוירופסיכו...
04/02/2007 | 17:36
14
שלום קומרן,

אנסה לענות על השאלה שלך בתור בוגר של המסלול לפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת בר-אילן.

כרגע ישנם באמת שני מסלולי לימוד בתחום, עם חפיפה מסויימת ביניהם. המסלול השיקומי נלמד באוניברסיטת בר-אילן ובמכללת תל-אביב-יפו (ככל הידוע לי רק במקומות אלו). במסלולים אלו יש דגש על לימוד של טכניקות של פסיכולוגיה שיקומית שמיועדות למגגון של אוכלוסיות. למשל, אני למדתי על טיפול באנשים עם הפרעות נפשיות, מכורים לסמים וכו'. הדגש הוא על הצד הטיפולי ומוקדש מקום רב ללימוד טכניקות טיפוליות. למשל, באוניברסיטת בר-אילן יש קליניקה שבה סטודנטים מתנסים בטיפול תחת הדרכה וכל זאת המסגרת האוניברסיטה.

המסלולים הנוירופסיכולוגים שמים לרוב דגש רב יותר על אוכלוסיות שבהם יש פתולגויה מוחית מוגדרת (כגון' פגיעות ראש טראומטיות, אירועים מוחיים וכו'). יש דגש על מחקר ועל לימוד הצד התיאורטי. בלימוד הוא יותר ממקוד, אך יש פחות מופחת על לימוד של טכניקות טיפוליות לאוכלוסיות רחבות יותר. הבדל נוסף נעוץ בכך שהמסלולים השיקומיים כוללים לרוב מספר רב יותר של סטודנטים, לעומת המסלולים הנוירופסיכולוגים (בין 5-6 סטודנטים).  

כמובן ששני המסלולים דומים בהם שהם מכשירים פסיכולוגים שיוכלו לאחר מכן להתחיל התמחות שיקומית ושניהם דומים בכך שהם מציעים פרקטיקום חוץ בו מתנסה הסטודנט בעבודה בשטח.

בסופו של דבר יש חשיבות רבה לסטודנט, למידה בה הוא "ראש גדול" ולתחומי העניין שלו- כל אלו יקבעו את התקדמותו המקצועית.
אני יכול להמליץ על שני התחומים- בסופו של דבר רבה החפיפה מההבדל ביניהם.

יום טוב,

יורם בראב
לצפיה ב-'כמה מפגשים?'
כמה מפגשים?
23/01/2007 | 22:59
1
12
כמה מפגשים זה "טיפול נוירופסיכולוגי"?
אני מקווה שזה לא כמו פסיכולוג שמספר המפגשים אצלו הם עד אין קץ.
לצפיה ב-'תלוי'
תלוי
29/01/2007 | 22:55
6
כמה מפגשים זה טיפול נוירופסיכולוגי? נורא תלוי במה הבעיה המוצגת, מה האדם הפונה רוצה. ייתכן טיפול קצר מועד, סביב ענייניי שיפור מיומנויות למידה, או סביב שיפור מיומנויות קוגניטיביות. אולם אנשים שפונים לטיפול נוירופסיכולוגי, לפעמים מתמודדים עם אובדנים, קשיים בעקבות פציעות קשות ומרובות, תהליכי שיקום מורכבים, ואלה לוקחים הרבה יותר מכמה פגישות. לעיתים, אצל פגועי ראש קשים, הטיפול הוא כרוני. טיפול שכזה מומלץ מאוד לאנשים שנפגעו במוחם בצורה משמעותית, שכן אלה נוטים למשברים תכופים בחייהם, סביב אירועי חיים רגילים, וגם סביב הקשיים הרגשיים, הקוגניטיביים, וההתנהגותיים שבעקבות פגיעת ראש.
מקווה שעניתי לך לשאלתך

בברכה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'שלום רב למבקרים החדשים והותיקים'
שלום רב למבקרים החדשים והותיקים
10/01/2007 | 23:26
4
אני שוב פונה לכולכם בבקשה לנסות ולהפיץ את דבר קיומו של הפורום הזה, בייחוד לאנשים שנפגעו במוחם או משפחותיהם, אנשים הסובלים מליקויים קוגניטיביים, רגשיים, כאלה הזקוקים לשיקום וטיפול, אנשים עם הפרעות קשב, הפרעות לימודיות, עם קשיים תפקודיים בשל השלכות של פגיעת ראש וכו'.

תודה רבה!

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'טיפול לשיחזור שפת האנגלית לזיכרון'
טיפול לשיחזור שפת האנגלית לזיכרון
16/01/2007 | 16:36
3
2
כל חיי ידעתי אנגלית שוטף. גם לכתוב וגם לדבר. עקכ אירוע טראומטי, שפת האנגלית נשכחה ממני לחלוטין.
מיהו בעל המקצוע מבין כל מקצועות הרפואה, שבטיפולים אצלו אצליח במהרה לשחזר את האנגלית?
לצפיה ב-'שלום לך, אשמח לנסות ולסייע'
שלום לך, אשמח לנסות ולסייע
22/01/2007 | 21:46
2
4
שלום לך ותודה שכתבת.
אשמח לדעת קצת יותר פרטים, האם ידעת אנגלית עד האירוע ומאותו אירוע נשכח לחלוטין?
האם האירוע הטראומטי כלשונך, לווה בתגובה רגשית קיצונית או קשה?
אם זה היה מלווה באיזו פגיעה מוחית?

אם האירוע לא כלל פציעה בראש, אזי נראה כי שכחת האנגלית היא ממקור פסיכולוגי ועל כן, מי שיכול לסייע זה פסיכולוג. האם היית בטיפול מאז?

אשמח ליותר פרטים, אולי אוכל לכוון אותך

תודה

פביאן ב. - מנהל הפורום
לצפיה ב-'היום'
היום
22/01/2007 | 21:59
1
2
עברתי אירוע שבו תקפו אותי באלימות בכל הגוף, בין השאר בראש. התעלפתי, היה לי דימום קל אבל אח"כ נספג.
האירוע השאיר בי טראומה נפשית.

נכון להיום האבחנות הן:
אבחנות:
נוירולוג - שלח אותי לבדיקות [כיום], של EEG, EMG,    סיטי של מוח,  ותוצאות כל הבדיקות תקינות.

פסיכיאטר - אני בטיפול תחת MIRO + VENLA כשהמטרה של הפסיכיאטר היא להפחית אצלי את הזכרונות הטראומטיים.

פסיכולוגית - אצלה אני בשיחות על האנגלית שאבדה לי בעקבות האירוע ועל האירוע עצמו, הפחדים שהוא גרם ושאר נזקיו. בעיקר מטרידה אותי העובדה שידעתי פרפקט אנגלית ולפתע אחרי האירוע הטראומטי כל האנגלית נשכחה ממני.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
29/01/2007 | 22:45
2
כמה דברים: זה שבבדיקת CT אין ממצאים, זה עוד לא אומר שלא הייתה פגיעת ראש. הדימום ה- "קל" כלשונך, יכול להצביע על איזה זעזוע מוח. הייתי מצפה מהנוירולוג לשלוח אותך לבדיקת MRI או אפילו בדיקת SPECT, אבל הבדיקות האלה יקרות ורופאים לא ממש ממהרים לבצע אותן. ע"פ מה שאתה מספר, נשמע כמו שהשכחה בכל זאת הנה תוצאה של טראומה נפשית ולא של פגיעת ראש, למרות ששוב, עליי לציין ולומר כי ייתכן והייתה פגיעת ראש כלשהי. ככיוונים טיפוליים אפשריים, הייתי שואל את הפסיכולוגית לגבי האפשרות של טיפול - אולי כתוספת לטיפול שלה - באמצעות EMDR, אולי ביופידבק, ואפילו היפנוזה, למרות שהאחרונה מתאימה יותר לכשהטראומה קצת תהיה פחות משמעותית, מחשש שתהיה הצפה בתהליך ההיפנוזה.

אשמח, כמובן, לסייע בהמשך,

תודה על הפנייה ומקווה שעזרתי במשהו

פביאן ב. - מנהל הפורום

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר מרצ'בסקי הוא הבעלים והמנהל המקצועי של מרפאת היבטים. הוא אחראי על הצוות המקצועי במרפאה וכן מלווה את המטופלים במעקב פסיכיאטרי ותרופתי במקרה הצורך, ה
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

דר סרג'יו מרצ'בסקי- מנהל פורום טיפול CBT
מנהל פורום טיפול CBT,

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו