לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86688,668 עוקבים אודות עסקים

פורום לימודי כימיה

ברוכים הבאים לפורום כימיה! בפורום זה תוכלו לדון ולהתעניין בתחומי הכימיה השונים- אורגנית, אי אורגנית, פיזיקלית, אנליטית, חישובית- וכן בתחומים רלוונטיים נוספים כגון הנדסת חומרים, הנדסה כימית, ביוכימיה מולקולרית ועוד. על החידושים, הפיתוחים וההמצאות במוסדות המחקר ובתעשייה, על מסלולי הלימוד השונים באוניברסיטאות ועל כל עניין כימי אחר שרציתם לדעת ועכשיו יש לכם את מי לשאול בין אם אתם תלמידים במגמות הכימיות בתיכון, סטודנטים לתארים בכימיה, חוקרים ומדענים או סתם סקרנים ורוצים לדעת עוד- אם מולקולות וחלוקי מעבדה עושים לכם את זה, הגעתם למקום הנכון! אתם מוזמנים להוסיף הצעות משלכם למאמרים, קישורים ועוד. באם הינכם חדשים, אנא קיראו את תקנון הגלישה בפורום לפני תחילת הכתיבה. גלישה נעימה!!

אודות הפורום לימודי כימיה

ברוכים הבאים לפורום כימיה! בפורום זה תוכלו לדון ולהתעניין בתחומי הכימיה השונים- אורגנית, אי אורגנית, פיזיקלית, אנליטית, חישובית- וכן בתחומים רלוונטיים נוספים כגון הנדסת חומרים, הנדסה כימית, ביוכימיה מולקולרית ועוד. על החידושים, הפיתוחים וההמצאות במוסדות המחקר ובתעשייה, על מסלולי הלימוד השונים באוניברסיטאות ועל כל עניין כימי אחר שרציתם לדעת ועכשיו יש לכם את מי לשאול בין אם אתם תלמידים במגמות הכימיות בתיכון, סטודנטים לתארים בכימיה, חוקרים ומדענים או סתם סקרנים ורוצים לדעת עוד- אם מולקולות וחלוקי מעבדה עושים לכם את זה, הגעתם למקום הנכון! אתם מוזמנים להוסיף הצעות משלכם למאמרים, קישורים ועוד. באם הינכם חדשים, אנא קיראו את תקנון הגלישה בפורום לפני תחילת הכתיבה. גלישה נעימה!!

לצפיה ב-'מלח'
מלח
23/11/2014 | 16:08
39
רוצה להעביר לילדים פעילות  מדליקה  במסגרת הורה מעשיר  -חנוכיה כימית. איך אני יכולה להשיג מלחים? 
CuCl2 נחושת כלורית
CUSO4 מלח  נחושת גופרתית
CoCl 
KCl אשלגן כלורי
LiCl ליתיום כלוריד
BaCl2 מלח לבן 

תודה מראש

לצפיה ב-'שתי שאלות באורגנית'
שתי שאלות באורגנית
23/11/2014 | 15:47
4
53
היי,
אני מקווה שזה המקום ואם לא אשמח אם תפנו אותי.
יש לי שתי שאלות תיאורטיות לגבי מושגים ותהליכים בסיסיים. מצ'ב שרטוטים.
1. בבואי לצייר את המולקולה הבאה בקונפורמצית כיסא, היות ושתי הקבוצות נמצאות במצב CIS, הייתי מצפה ששני הקווים יהיו זהים (אקסיאליים או אקווטורליים). אולם בדוגמאות באינטרנט במצב CIS מציירים קבוצה אחת אקסלית וקבוצה שנייה אקווטרלית. למה זה?
2. במצב כזה אני מבין שהאור מפרק את הכלור והוא הופך להיות רדיקל חופשי. האם יש משמעות ל2Cl2 או ל Cl2 בתגובה? איזה מימנים הCL נוטה למשוך מהמולקולה הראשונה? (אלה שבקצוות או שבאמצע)?

לצפיה ב-'ועוד שאלה קטנה'
ועוד שאלה קטנה
23/11/2014 | 15:54
26
בשרטוט של המולקולה המצורפת ניתן להבין (או לפחות כך אני הבנתי) שהקבוצות הן באותו צד, משמע בצד ההפוך של המימנים.
למה המולקולה היא טרנס?

תודה רבה

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
23/11/2014 | 17:23
2
39
1. המצב המתואר בציור לא נראה לי הגיוני - זאת מכיוון שכששני המתילים נמצאים בcis אחד ביחס לשני והם בעמדות סמוכות -זה יוצר הפרעה מרחבית גדולה - ענן האלקטרונים של כל מתיל ידחה את ענן האלקטרונים של המתיל השני. לא יצא לי לראות אף ציקלוהקסאן במבנה כזה כבשני עמדות סמוכות המתמירים הם אקסיאלים. במקרה הזה - אחד משני המתילים חייב להיות בעמדה אקווטוריאלית - כלומר מחוץ למישור הכיסא. באופן הזה כשאחד המתילים אקסיאלי והשני אקווטוריאלי הם יהיו cis אחד ביחס לשני וגם ההפרעה המרחבית תהיה קטנה משמעותית ותאפשר את קיום הכיסא בקונפורמציה הנוכחית. בדרך כלל מתמירים בעלי ענני אלקטרונים גדולים יהיו במצב אקווטוריאלי (מחוץ למישור הכיסא) משום שאז תהיה פחות הפרעה ודחייה מצד ענני אלקטרונים של מתמירים אחרים.

2. לגבי המקדם הסטויוכיומטרי של הכלור - לדעתי זה משפיע. לרוב בשאלות על הלוגינציה רדיקלית - שבה יוצרים הלואלקאן - שואלים על מונוכלורינציה - כלומר שרק אחד מהמימנים במולקולה של האלקאן יוחלף באטום כלור. אם כאן יש שתי מולקולות דו אטומיות של כלור אולי הכוונה שהכלור אמור להתמיר יותר ממימן אחד?
לגבי הכלור והשאלה איזה מימנים הוא נוטה למשוך ולהתמיר? התשובה היא שאין תשובה אחת. בתגובות כימיות רבות ובפרט כאלה שמערבות חומרים אורגניים לא יתקבל חומר אחד בתגובה - כלומר לא יהיה מצב שיהיה תוצר אחד שכמותו 100%. לרוב יהיו כמה תוצרים.
במקרה זה נוכל להתסכל על שני סוגי תוצרים - תוצר שבו הכלור (במקרה של מונוכלורינציה) יתמיר מימן בתוך מולקולת הבוטאן ומקרה שני שבו הכלור יתמיר מימן בקצוות מולקולת הבוטאן ואפילו ניתן לשערחוזיים יחסיים של התוצרים שיתקבלו.
יש במולקולת הבוטאן 10 מימנים סך הכל.  
6 מימנים נמצאים בקצוות המולקולה ו 4 באמצע המולקולה. באופן אינטואיטיבי נוכל לומר שנקבל שני תוצרים - תוצר אחד בכמות של 60%  שבו הכלור התמיר מימן שבקצות המולקולה משום שיש 6 מימנים מתוך 10 שנמצאים בקצוות המולקולה. לעומת זאת ישנם 4 מימנים מתוך 10 שנמצאים באמצע המולקולה ולכן סביר להניח שנקבל תוצר שני שכמותו היחסית תהיה 40% ובו הכלור התמיר מימן באמצע המולקולה.
בחישוב של האחוזים - לא תמיד התוצאות הן כפי שמצופה כי נכנס גם עקרון ריאקטיביות סלקטיביות שמשנה קצת את העניין, אבל באופן כללי לא ייווצר תוצר אחד ובתגובה כזאת נצפה ליותר מתוצר אחד.
לצפיה ב-'תודה רבה על התשובות'
תודה רבה על התשובות
24/11/2014 | 00:14
1
14
אוסיף עוד שאלה קטנה -
אם אחד אקווטוראלי ואחד אקסיאלי איך הם בCIS אחד כלפי השני?
מכיוון שהTRANS מתייחס לצדדים של הטבעת המקורית?

לצפיה ב-'לאיזה מולקולה מתייחסת השאלה הזאת?'
לאיזה מולקולה מתייחסת השאלה הזאת?
24/11/2014 | 17:56
14
האם יהיה ניתן להעלות את הציור של המולקולה כדי שיהיה ניתן לראות על מה מדובר?
לצפיה ב-'נפתח פורום קשר משפחתי'
|*|נפתח פורום קשר משפחתי|*|
23/11/2014 | 15:06
3
בואו לשפוך את הלב, לשוחח על המשפחה, לקטר על הדודה, לרכל על הגיסה, להתייעץ על סבתא בפורום קשר משפחתי:

http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

לצפיה ב-'איזון תגובות'
איזון תגובות
23/11/2014 | 14:52
1
38
לא מצליח להבין למה אני מסתבך באיזון המשוואה הזאת, אשמח אם תוכלו לעזור לי ולהסביר לי עד כמה שאפשר.
SO2+H2S------>S8+H2O

השארתי את הגופרית לסוף, התחלתי בחמצן, ואז למימן.
יוצא לי שבמגיבים אני במספר אי זוגי והתוצרים 8. ופה אני נתקע
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
23/11/2014 | 16:50
41
במידה ומסתבכים עם איזון בדרך "הקלאסית" תמיד ניתן לעבוד בדרך המתמטית. מצורף פה האיזון (קצת מורכב) שמבוסס על דרך פשוט מבריקה שהראה פה פעם מנהל הפורום BIGBADWOLF - ומושתתת על סימון המקדמים הסטויכיומטריים של כל חומר בתגובה בנעלם ובניית מערכת משוואות על ידי השוואת מספר האטומים בכל צד. לבסוף פותרים את המערכת ומקבלים שהמקדם הסטויוכיומטרי של כל חומר מבוטא באמצעות נעלם אחד בלבד - דבר שמאפשר לחלק את כל המשוואה באותו נעלם ולהגיע ליחסים המספריים.
ראשית מסמנים מקדם סטויוכימטרי של כל חומר בתגובה בנעלם (X,Y,Z,W).
לאחר מכן הולכים יסוד, יסוד ומחשבים את מספר האטומים הכולל שלו בכל צד. לדוגמא - חמצן.
באגף שמאל של התגובה יש X פעמיים מולקולת חמצן - כלומר בסך הכל 2X אטומי חמצן. באגף ימין יש W פעמים מולקולת מים - כלומר W אטומי חמצן. 
משום שמספר אטומי החמצן בכל אגף צריך להיות זהה - נקבל שמשוואה אחת הינה - W=2X.
באופן דומה עושים עבור כל האטומים ומקבלים שכל נעלם מבוטא באמצעות Z (כך אני עשיתי בפתרון)
בסופו של דבר מחלקים את כל המשוואה פי Z ומכפילים פי 3 ( על מנת לקבל מספרים שלמים).
מקווה שברור. מצורף הפתרון. 
לצפיה ב-'שאלה מאוד בסיסית בכימיה של 3 יח"ל'
שאלה מאוד בסיסית בכימיה של 3 יח"ל
22/11/2014 | 23:58
1
55
אז השאלה היא כזאת :

יש להפוך 100 מולקולות מים לגרמים.
A - מספר אבוגדרו
Mw - מסה מולרית
התשובה שלי היא     :                      m=n*Mw
                                                   n= 100/A
                                            m = 100/A *18

m = 298.854*10^-23  

עכשיו בשלב שבו צריך להפוך את המספר העשרוני לספרה אחת משמאל לנקודה מתחילה הבעיה יש אתה הדרך שלי ויש את הדרך של המורה ולפי דעתי היא טועה.

אני חושב שהתשובה היא     
m = 2.988*10^-21
הסיבה היא שאני מחלק פעמיים  ב 10 ומבטא את זה במספר העשרוני ומכפיל פעמיים  ב 10 ומבטא את זה בחזקה  וככה למעשה לא עשיתי כלום ולא שיניתי את הביטוי למעט את הצורה שלו.

לעומת זאת היא רושמת 
m=2.988*10^-25
אם היא הצודקת אני אשמח להסבר למה היא צודקת. 

תודה.

לצפיה ב-'כמובן שאתה צודק'
כמובן שאתה צודק
24/11/2014 | 21:03
26
עשר בחזקת מינוס 21 הוא מספר גדול יותר מעשר בחזקת מינוס 23 פי 100, כלומר
2.988*10^-21 = 2.988*10^(-23+2) = 2.988*10^-23 * 10^+2 = 298.8*10^-23
לצפיה ב-'נוסחת לואיס'
נוסחת לואיס
22/11/2014 | 20:24
2
59
שלום,
מהן נוסחאות הלואיס של היונים הבאים?
NCO ו-CON.
(יש מינוס בסוף המולקולה)

תודה רבה
לצפיה ב-'נוסחת לואיס'
נוסחת לואיס
22/11/2014 | 20:35
1
245
תוכל למצוא את התשובה באתר הבא ב-
דוגמאות :
1. רשום נוסחת ייצוג אלקטרונית לחומר הבא : HNCO
התשובה שלך היא רק בלי המימן -H
השני דומה מאוד 

http://www.easy-chemistry.co.il/דוגמאות-לקשרים-קוולנטיים/
לצפיה ב-'דיוק'
דיוק
22/11/2014 | 21:15
24
תודה.
אך זה בדיוק הענין, דומה או זהה?
שוב, רק מבחינת נוסחת לואיס.

לצפיה ב-'שאלה בכימיה דיי מאתגרת'
שאלה בכימיה דיי מאתגרת
22/11/2014 | 15:24
4
85
בשריפת 0.990g חומר אורגני התקבלו 350 גרם מים ו328 מליליטר co2 בטמפ של 27 מעלות צלזיוס ולחץ 1.50atm. באנליזה של דוגמא נוספת של החומר שמשקלה 495 גרם הכינו תמיסה בנפח של 25 מיליטר המכילה יוני כלור(מקור יוני הכלור הוא בפירוק החומר האורגני) את ריכוז יוני הכלור קבעו בעזרת שיקוע עם תמיסת AgNo3 בריכוז 0.5 מולר. לשיקוע מלא של הכלוריד השתמשו ב20.0 מיליליטר של תמיסת AgNo3. המלח הנוצר הוא ag פלוס ועוד cl מינוס  שנותן AgCl

א. האם יש בחומר האורגני חמצן? 
ב.מהי הנוסחא האמפירית של החומר?
לצפיה ב-'יכול להיות שיש טעות בשאלה'
יכול להיות שיש טעות בשאלה
22/11/2014 | 20:53
33
או טעות בהבנה שלי ואשמח לדעת אם אני טועה או אם יש טעות בשאלה:
לפי מה שהבנתי מסת דגימת החומר שנשרפה הינה 0.99 גרם. כתוצאה מהשריפה התקבלו 350 גרם מים שהם 19.44 מול מים - כלומר 38.88 מול מימן. 
כל המימן שהיה במים שנפלטו הגיע רק מהחומר האורגני - כלומר בחומר האורגני היו 38.88 מול של מימן.
המסה המולקולרית של מימן היא 1 גרם למול - משמע בדגימה היו 38.88 גרם של מימן - ופה הבעיה לא ייתכן שדגימה של חומר שמסתה 0.99 גרם תכיל 38.88 גרם של מימן. יש כאן סתירה.
אז יש סיכוי גדול מאוד שלא הבנתי משהו נכון או טעיתי או שיש טעות עקרונית בשאלה או בנתונים.
אשמח אם חברים נוספים בפורום יסתכלו בשאלה הזאת
בהצלחה!
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
22/11/2014 | 21:01
25
זה 0.350 גרם מים עם שריפת 0.990 גרם חומר
לצפיה ב-'האם באותו אופן מסת הדוגמא הנוספת של החומר הייתה 0.495 גרם '
האם באותו אופן מסת הדוגמא הנוספת של החומר הייתה 0.495 גרם
22/11/2014 | 21:39
1
27
במקום 495 גרם?
לצפיה ב-'כן'
כן
22/11/2014 | 22:16
20
מסת הדוגמא 0.495 גרם
לצפיה ב-'סטוכיומטריה'
סטוכיומטריה
22/11/2014 | 14:48
4
51
אהלן :)
יושבת על התרגיל הזה כבר המון זמן, ניסיתי לשחק איתו מכל הכיוונים ולא הצלחתי...

תערובת KCl וKClO3 במסה כוללת של 36 גרם חוממה בכלי פתוח עד אשר כל האשלגן כלורתי התפרק לפי
2KClO3 ----> 2KCl + 3O2
מסת הKCl הנותר לאחר השלמת הפרוק היתה 27.6 גרם. חשב את מסת האשלגן כלורי ההתחלתית בתערובת.
התשובה אמורה להיות 14.55 גרם...

בגדול לקחתי את KCl בתוצרים, היחס הוא אחד לאחד, ואז-
27g/74=0.372 mol (KCl)
x/122=0.372 mol (KClO3)
x=45.384 (קצת לא הגיוני כשהסכום הכולל אמור להיות 36 גרם)

אשמח לכיוון... ובאופן כללי טיפים לפתור שאלות מסוג זה.
תודה רבה
לצפיה ב-'בעיה בסטוכיומטריה'
בעיה בסטוכיומטריה
22/11/2014 | 20:29
27
הבעיה היא שאם כמות המולים של ה- KCl הסופית היא 0.372 וזה נכון . לא יהיה נכון לומר שהכמות שהייתה בהתחלה מהאשלגן הכלורתי היא גם אותה כמות מולים היא חייבת להיות קטנה יותר כי הכמות 0.372 מורכבת ממה שכבר היה בתערובת וממה שנוצר . ולכן כדי לעשות את הפעולה הבא . לציין ב- X את מספר המולים שהתווספו בעקבות התגובה וב-Y את מספר המולים שכבר היו. המשוואה האשונה תהיה       X+Y=0.372  ואילו המשוואה השניה תתיחס למסה הכוללת ההתחלתית . והמשוואה השניה תהיה 
74*X + 122*Y=36
לצפיה ב-'פתרון'
פתרון
22/11/2014 | 20:32
34
שלום!
מצורף כאן גם פתרון שלי כדי שתוכלי לראות את השלבים. כמה טיפים לתרגילים כאלו:
1. רצוי בדרך כלל לסמן מספר מולים כנעלם. הסיבה היא שיותר נוח לעבוד עם מכפלות ולא עם שברים. כאשר סימון המסה תאפשר עבודה עם מכפלות ולא עם נעלמים - אז יהיה רצוי לסמן את המסה כנעלם - העיקר שלא נעבוד עם שברים.
2. יש לזכור (סעיף טריקי) שמסת ה KCl כוללת גם את ה KCl שהוא תוצר הפירוק, אך גם את ה KCl מתערובת המקורית.
בהצלחה!
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
22/11/2014 | 20:56
19
המשוואה השניה צריכה להיות כך
y*74+x*122=36
לצפיה ב-'איזה פורום מעולה!'
איזה פורום מעולה!
22/11/2014 | 21:35
25
כיף למצוא פורום כזה, תודה רבה רבה רבה לשניכם
לצפיה ב-'לפי מה קובעים חוזק של חומצה?'
לפי מה קובעים חוזק של חומצה?
21/11/2014 | 22:58
1
46
לצפיה ב-'לפי ה-pKa שלה'
לפי ה-pKa שלה
21/11/2014 | 23:33
20
לצפיה ב-'יתרונות ה-NMR על קריסטולוגיה בעזרת רנטגן'
יתרונות ה-NMR על קריסטולוגיה בעזרת רנטגן
19/11/2014 | 00:54
1
36
מה היתרונות שיש ל-NMR על פני ספקטרוסקופיה בעזרת רנטגן? הבנתי שהוא יכול
לעשות ספקטרוסקופיה על חלבונים שפועלים על ממברנת התא וקריסטוגרפיה על-ידי רנטגן לא- זה נכון? גם לא הבנתי למה...
לצפיה ב-'NMR מזהה בצורה יותר מדוייקת מבנה מולקולות'
NMR מזהה בצורה יותר מדוייקת מבנה מולקולות
20/11/2014 | 15:43
26
החיסרון שלו שיש טווח גודל שהוא מסוגל לפענח בו את מבנה המולקולה (כ-30000 יחידות מולקולריות, או עד 300 חומצות אמינו).
אתה יכול לקרוא על זה עוד כאן:

לצפיה ב-'משוואת מקסוול- בולצמן'
משוואת מקסוול- בולצמן
18/11/2014 | 19:05
2
105
שאלה שאשמח לתשובה לגבייה והסבר:
 האם לפי משואת מקווסל-בולצמן פחות מולקולות נעות במהירות הממוצעת כאשר מעלים את הטמפרטורה?
תודה רבה

לצפיה ב-'הינה המשוואות'
הינה המשוואות
20/11/2014 | 21:58
1
33
בדף הזה תמצא את המשוואות למהירות הממוצעת ולמהירות הכי סבירה:
אם תציב את המהירות הממוצעת בפונקציית ההסתברות ותפתור תקבל את המשוואה:
f=sqrt(m/(2kT))*e^(-4/pi)=a*T^(-1/2)
כפי שאתה רואה ההסתברות למצוא מולקולה פרופורציונלית לאחד חלקי שורש הטמפרטורה, כלומר ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר כך ההסתברות למצוא מולקולה הנעה במהירות הממוצעת קטנה.
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
21/11/2014 | 09:08
7
לצפיה ב-'קבוע ארניוס'
קבוע ארניוס
18/11/2014 | 17:33
2
67
היי,
חיפשתי חומר באינטרנט, אך לא מצאתי תשובה ישירה ורציתי לדעת - האם כאשר מעלים את הטמפ' קבוע ארניוס גדל ?
הרי שלפי משוואת ארניוס, ככל שמעלים את הטמפ' - קצב התגובה גדל, ולכן ביחס ישר גם מקדם ארניוס (A).
תודה לעונים :)
לצפיה ב-'משוואת ארהיניוס'
משוואת ארהיניוס
19/11/2014 | 17:55
1
27
יש להבדיל בין גורם התדירות A לבין קבוע המהירות k.    המשוואה היא     ( k=A*exp ( -Ea/RT.
בטווח טמפרטורות, שאינו רחב מדי, ניתן להתיחס ל- A   ו- Ea  כקבועים. עם עלית הטמפרטורה רק קבוע המהירות גדל.
אני מניח שבהמשך הלימודים יראו לכם תאור גרפי  של      ln  k  כנגד   1 חלקי T   

ובלי כל קשר: ארהניוס הביא למדע תרומה נוספת. הוא זה שהגה את הרעיון שאלקטרוליטים מתפרקים במים ליונים, עוד בטרם מנסים להעביר בתמיסה זרם חשמלי. עד זמנו חשבו שהאלקטרוליטים אינם מפורקים והפירוק חל רק בעת העברת זרם. רעיון זה התקבל תחילה בספקנות ואפילו בלעג.
לצפיה ב-'המון המון תודה'
המון המון תודה
21/11/2014 | 13:32
6
לצפיה ב-'עזרה באלקטרונים לא מזווגים'
עזרה באלקטרונים לא מזווגים
17/11/2014 | 19:47
6
200
היי מישהו יכול לעזור לי בשאלה ובחישוב שלה?

סדר את האטומים הבאים לפי סדר עולה של מספר האלקטרונים הלא מזווגים: N, Na, Si, Cr, Ar
יש לבחור תשובה אחת:
Cr < Si < Na < N < Ar
Ar < Cr < N < Na < Si
Ar < Cr < Si < Na < N
N < Na < Cr < Si < Ar
Ar < Na < Si < N < Cr

לצפיה ב-'כלל הונד'
כלל הונד
17/11/2014 | 20:49
4
1766
מכונה גם "כלל האטובוס "  אומר: כאשר מאכלסים אורביטלים מנווונים הם יכנסו קודם כבודדים בעלי ספין זהה ורק לאחר מכן בזוגות בספינים הפוכים.

ובעברית:  בו נסתכל על התמונה המצורפת של דיאגרמת אנרגיה של האורביטלים. בכל אורביטל יכולים להכנס שני אלקטרונים בעלי ספין הפוך. 
בו נמלא דיאגרמה זאת עבור אטום חנקן-N בעל 7 אלקטרונים. מתחילים כמובן מהאורביטל בעל האנרגיה הנמוכה ביותר 1S
אז אחרי שממלאים את 1S ו 2S  בשני אלקטרונים כ"א  נשארו לנו 3 אלקטורנים ושלושה אורביטלי P בעלי אותה רמת אנרגיה (מנווונים)  איך נמלא אותם? לפי איזה סדר? 

כלל הונד אומר לנו שבכל אורביטל נשים אלקטרון אחד בעלי ספין מקביל, כמו שבאוטובוס ריק ראשית אנשים יושבים לבד על הספסל ורק לאחר שאין יותר ספסל פנוי אז מתחילים להתישב בזוגות. מצורפת תמונה
לכן לאטום N יש שלושה אלקטורנים בלתי וזווגים, כלומר ללא בן זוג, יושבים לבד על הספסל באוטובוס.
אם מסתכלים בטבלה המחזורים (או בוויקפדיה) ניתן לראות את הקונפיגורציה האלקטורנית של האטום, למשל עבור חנקן נראה את הקוניפגורציה הבאה He2S2SP3. מידיעת כללי האיכלוס (כלל הונד, וכל שיש 3 אורביטלי P ) ניתן להסיק כי ל N יש 3 אלקטורנים בלתי .
הערה: Cr הינו חריג כלומר ממלאים את אורביטלי 3D לפני שאורביטל 4S מלא, ניתן לראות זאת הקונפיגורציה האלקטורנית שלו.

לצפיה ב-'הבנתי את הדוגמה.. '
הבנתי את הדוגמה..
17/11/2014 | 22:27
53
אבל לא מסתדר לי לעשות את זה עם Ca שיש בו 20 אלקטרונים.. יצא לי שיש פה גם 3 אלקטרונים בלתי מזווגים אבל זה לא נכון.. למה?
לצפיה ב-'אה אוקיי נראלי שהבנתי שהתשובה 5 אלקטרונים'
אה אוקיי נראלי שהבנתי שהתשובה 5 אלקטרונים
17/11/2014 | 22:29
2
43
לצפיה ב-'לפי ספירה שלי'
לפי ספירה שלי
18/11/2014 | 09:21
1
55
Ca-
לצפיה ב-'לפי ספירה שלי'
לפי ספירה שלי
18/11/2014 | 09:27
37
Ca- בעל קונפיגורצית אלקטורנים Ar4s2  אין אלקטרונים בלתי מזווגים. באורביטל S יש שני אלקטורנים/
Cr- בעל קונפיגורצית אלקטרונים- Arsd54s1 יש 6 אלקטורונים בלתי מזווגים, 5 באורביטלי d ו 1 באורביטל S (שוב דוגמא זו הינה יוצאת מן הכלל לכללי איכלוס האלקטורנים)
לצפיה ב-'אלקטרונים מזווגים והערכות אלקטרונית'
אלקטרונים מזווגים והערכות אלקטרונית
18/11/2014 | 10:45
853
ניתן באופן קל יותר לדעת מה מספר האלקטרונים הלא מזווגים לפי מיקום היסוד בטבלה המחזורית אבל לא לכל היסודות למשל לקבוצת מתכות המעבר חייבים לבצע היערכות אלקטרונית מלאה .
אבל אם ניקח מתכת מהטור הראשון יהיה לה תמיד אלקטרון אחד לא מזווג
מתכת מהטור השני תמיד עם 2 אלקטרונים לא מזווגים 
באל מתכות למשל לחנקן שנמצא בטור החמישי יש זוג אלקטורנים ועוד שלושה אלקטרונים לא מזווגים 
ביסוד כרום אין ברירה אלא לעשות פירוק מלא לפי האורביטלים השונים כי הוא מתכת מעבר.
אתה יכול לראות עוד הסברים לכך באתר כימיה בקלות 
לצפיה ב-'מדוע בעצם יהלום אינו מוליך חשמל ?'
מדוע בעצם יהלום אינו מוליך חשמל ?
17/11/2014 | 14:50
1
444
היי, כשאני מביט על מבנה מולקולות הפחמן ביהלום:

http://www.interlab.co.il/prdPics/M3575_prdClass_p...

אני רואה שרוב אטומי הפחמן מחוברים כל אחד ל 4 אטומים שכנים, אולם האטומים בשוליים, מחוברים כל אחד רק ל 3 או 2 אטומים, ואפילו רק לאטום פחמן שכן אחד, כלומר יש להם לא מעט אלקטרונים חופשיים... מדוע אם כך יהלום אינו מוליך חשמל ?

(נ.ב - אשמח גם לתשובה לגבי שאלתי הקודמת, לגבי מולקולת פחמן פחמן CC)
לצפיה ב-'בגלל שקצוות היהלום לא באמת חופשיים כפי שאתה מתאר'
בגלל שקצוות היהלום לא באמת חופשיים כפי שאתה מתאר
17/11/2014 | 17:10
42
כשמלמדים אותך על יהלום מלמדים על החלק הפנימי שהוא עיקר המבנה, זה שבו פחמן מחובר ל-4 פחמנים אחרים. פני שטח של כל חומר מתנהגים באופן קצת שונה מהבפנים וזה מדע בפני עצמו. ביהלום אין בקצוות 'חוסר' באטום, במקום זה הוא נקשר לאטומים או מולקולות אחרים. לדוגמה, יכולים להיות אטומי חמצן בקצה ואז היהלום לא יוליך. אם נצפה את הקצה באטומי מימן היהלום יוליך (לפחות כך נאמר לי).
נ.ב. אתה מוזמן להרשם לתפוז ולקבל שם משתמש קבוע. כך תוכל גם להמשיך בשיחה ולא רק לפתוח שרשורים.
לצפיה ב-'מדוע לא קיימת מולקולת פחמן פחמן CC ?'
מדוע לא קיימת מולקולת פחמן פחמן CC ?
17/11/2014 | 13:13
4
43
מדוע לא קיימת מולקולת פחמן פחמן CC (ארבע קשרים שיתופיים) כפי שקיימת מולקולת חמצן חמצן OO (שני קשרים) או מולקולת NN בעלת 3 קשרים ?

תודה מראש!
לצפיה ב-'קיימת'
קיימת
17/11/2014 | 17:04
3
33
בחלל קיימת מולקולה שכזו, הבעיה היא שהמולקולה CCC עוד יותר יציבה וכן הלאה עד שלבסוף אם יש מספיק אטומי פחמן בסביבה נקבל גרפיט או יהלום כתלות בלחץ.
לצפיה ב-'האם מדובר בקשר מרובע?'
האם מדובר בקשר מרובע?
17/11/2014 | 18:29
2
53
כן קיימת מולקולה CC  בעלת קשר כפול או משולש, ואכן מוקלולות אלה יציבות רק בתנאי רייק, כלומר לא פוגשות מולקולה אחרת.
אבל לפי מה שיודע לי אין אפשרות ליצור מולקולה CC בעלת קשר מרובע.
נכון שעושים מבנה לואיס הדבר מסתדר, אבל כאשר נגשים לפתור את המבנה ברמת האורביטלים המולקולאריים רואים שאין דרך לקיים קשר מרובע CC.
פחמן לא יכול ליצור קשר מרובע מכיוון שאין לו מספיק אורביטלים אטומיים ע"מ לסדר אותם בכיוון הנכון. (אפשר להרחיב בנושא במידה ולמדת היברידיזציהsp, sp2,sp3)
וע"מ לפשט את התיאור, מצורפת תמונה של קשר משולש CC בה ניתן לראות היברידיזצית SP של פחמן כלומר קשר משולש , קשר על ציר X (נקרא גם קשר סיגמא, בצהוב), קשר על ציר ( נקרא גם קשר פאי,תכלת) קשר על ציר Z (קשר פאי, סגול) וזהו אין יותר מקומות במרחב לקשר מרובע.
אם לוקחים את אורביטלי S ו P שזמינים אצל הפחמן לא ניתן לבצע קשר מרובע, אולם במתכות שאורביטלי D זמינים כן ניתן לבצע קשר מרובע.

במידה ויש טעות בדברי איתכם הסליחה.

לצפיה ב-'עד כמה שאני זוכר עדיין יש וויכוח אם זה קשר מרובע או לא'
עד כמה שאני זוכר עדיין יש וויכוח אם זה קשר מרובע או לא
17/11/2014 | 20:35
1
22
אתה לא מדבר על אורביטלים מולקולריים אלא על היברידיזציות וחיבור של אטומים עם היברידיזציות שהיא הנחה מאוד בעייתית שמשמשת כיום רק כימאים אורגניים. שמעתי פעם הרצאה של תאורטיקן על דו-פחמן (C2) ועד כמה שאני זוכר יש וויכוח אם הקשר הוא קשר כפול או מרובע. אבל בכל מקרה, המולקולה (ללא מימנים וללא מטען) קיימת.
לצפיה ב-'תודה על התיקון'
תודה על התיקון
17/11/2014 | 20:50
12
לצפיה ב-'תשובה ל riovelo'
תשובה ל riovelo
17/11/2014 | 00:08
15
עניתי על שאלתך מתאריך 14.11
לצפיה ב-'הזדמנות לעזור לתינוקות נטושים'
הזדמנות לעזור לתינוקות נטושים|נחמה|
16/11/2014 | 13:15
8
|בועית|מדי שנה ננטשים מאות תינוקות על ידי הוריהם בבתי החולים בישראל. התינוקות מאושפזים במחלקות השונות של בתי החולים, לעיתים למשך חודשים ארוכים, בלי מגע וחיבוק של אמא.
עבור כך הוקמה העמותה "חיבוק ראשון" ? כאשר תינוק ננטש מקבלת עמותת "חיבוק ראשון" פנייה רשמית מבתי החולים, ומארגנת בזריזות קבוצת מתנדבות המגיעות לבתי החולים ומייצרות עבור התינוק סביבה ביתית ומשפחתית ככל האפשר.

חברת האגיס יצאה בשיתוף פעולה עם עמותת חיבוק ראשון ותתרום 5 שקלים על כל תמונה של הורה מחובק עם תינוק/ילד שתועלה עם תיוג hugtag#!
העלו תמונה שלכם מחובקים עם הקטן או הקטנה שלכם, הוסיפו  את התגית ותתרמו 5 ש"ח לעמותה החשובה כמעט ללא מאמץ.

http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...
לצפיה ב-'2 שאלות- הסבר בבקשה...'
2 שאלות- הסבר בבקשה...
15/11/2014 | 22:00
1
45
שלום לכם,
אני קיבלתי שאלה ואני מתקשה להבין:
כמה גרמים של +Na יש ב- 25 גר' של Na2SO4? (המספרים צריכים להיות קטנים למטה- מספר האטומים)
הפתרון הוא קודם כל לחשב את מסה המולרית ואז לחשב את כמות המולים שיש פה. אבל מכאן אני לא הבנתי למה לוקחים את מספר המולים ומכפילים אותו ב-2, ואז להכפיל אותו במשקל של נתרן? כי כאן אין אזכור של זרחן וחמצן.

ושאלה שניה:
אם אני צריכה לחשב מספר מולקולות בתרכובת מסוימת, אני צריכה להשתמש במספר אבוגדרו?

תודה!!!!
לצפיה ב-'מולים'
מולים
16/11/2014 | 11:57
39
ברשותך אני רוצה לנסות להסביר מה זה מול לפני שאני מתייחס לשאלה שלך
אז מה זה מול?
מול זה מספר כמו שג'יגה זה מספר, אף אחד לא אומר יש לי דיסק עם זכרון של 16 מילארד ביטים, אלה 16 ג'יגה.
מול= מספר אבוגדרו= 6.022X10^23, באותה מידה אף אחד לא אומר יש מספר אבוגדרו של מולקולות  H2O, יוני Na+, אטומי O... אלא אומרים יש מול מולקולות  H2O , יוני Na+, אטומי O... פשוט יותר נח.
עכשיו בו נסתכל על התגובה הבא 2H+O>>H2O
בתגובה זו אם ניקח 2 אטומי H ו 1 אטום O  נקבל 1 מולקולה של H2O באותה מידה אם ניקח 4 אטומי H  ו 2 אטומי O  נקבל 2 מולקולות . ואם ניקח 2 ג'יגה (מילארד) אטומי H  ו ג'יגה אטומי O נקבל 1 ג'יגה מולקולות H2O, ואם ניקח  שני מולים של אטומי H  ו מול אחד של אטומי O  נקבל 1 מול מולקולות H2O.
ניתן ללמוד מדוגמא זאת:
  1. תגובות כימיות מתרחשות ביחסים מספריים שלמים (אין דבר כזה חצי אטום, לפחות לא בכימה הקונבנציאנלית) ולכן תמיד ניתן למצוא יחס שלם בין האטומים, מולקולות, יונים ( חשוב להבין אין חצי אטום אבל כן יש חצי מול)
  2. לא קיים חוק שימור המולים!!  הרבה תגובות כימיות הן תגובות של פירוק או הרכבה. בדוגמא מעלה ניתן לראות דוגמא לתגובת הרכבה בה לקחנו 2 אטומי H  ואטום אחד של  O וקבלנו מולקולה אחת של H2O. כלומר מ 3 יחידות קבלנו יחידה אחת.
עכשיו אחרי שראינו שהכימיה מתרחשת ביחסים מספריים יש לנו בעיה איך ניתן לספור את האטומים, מולקולות?
דגומא כדור ברזל שוקל 50 ג"ר וכדור קלקר שוקל 1 גר כמה כדורים בארגז כדורי ברזל במשקל 5 ק"ג ובארגז כדורי קלקר במשקל  0.1 ק"ג? (תשובה 100 בכ"א) 
מה עשינו בשאלה הזאת? אנו ממרים משקל למספר אותו דבר. אותו דבר עושים בכימיה כאשר משתמשים בקשר  n=m/MW  משוואה זאת מעבירה לנו את המשקל למספר (מולים). כאשר  ניתן להמשיל את  האטומים לכדורים שכ"א בעל משקל שונה, ואת המולקולות לכדור גדול שמורכב ממספר כדורים (מספר אטומים)

אחרי הסבר זה בו נתייחס סוף סוף לתרגילים שלך
שאלה ראשונה
כמה אטומי Na  יש במולקולה אחת של Na2SO4? וכמה  מול יוני  Na יש ב מול אחד של Na2SO4? וכמה  מול יוני  Na יש ב  0.17 מול של Na2SO4?
כמה  שוקל מול אחד של יוני Na? כמה שקולים 0.34 מול של אטומי Na? 

שאלה שניה
אם מבקשים מספר של מוקקולות אז כן את צריכה להכפיל את מספר המולים במספר אבוגדרו
לצפיה ב-'האם יהלום הוא מבנה של גביש ענק ?'
האם יהלום הוא מבנה של גביש ענק ?
13/11/2014 | 22:34
1
30
שלום, למדנו בכימיה שמבנה גבישי ענק (או סריג) נוצר כתוצאה מחיבור של אטומי מתכת עם אטומי אל מתכת (כמו מלח בישול למשל) כלומר בקשר יוני, ולעומת זאת אטומי אל-מתכת יוצרים בינהם מולקולות קטנות (והקשר בין האטומים הוא "שיתופי")

אך נראה שיהלום הוא גם כן מבנה של גביש ענק, למרות שהוא לא מכיל אטומי מתכת.... האם הוא נחשב מקרה יוצא דופן בכימיה ? (כלומר גביש ענק המבוסס על קשר שיתופי/קוולנטי).
לצפיה ב-'כן, לא כל גביש בנוי ממלחים. היהלום איננו יוצא דופן'
כן, לא כל גביש בנוי ממלחים. היהלום איננו יוצא דופן
17/11/2014 | 17:11
16
יש עוד הרבה דוגמאות כאלו.
לצפיה ב-'חומצה ובסיס, לא לגמרי ברור....'
חומצה ובסיס, לא לגמרי ברור....
15/11/2014 | 14:52
1
31
היי, אשמח לעזרתכם:

בחוברת הלימוד (וגם בויקיפדיה) רשום שמדד PH נמדד על פי ריכוזם של יוני ההידרוניום H3O בתמיסה... אך באותו עמוד ישנו איור של תמיסת בסיס, ונראה שהיא מכילה רק יונים חיוביים מסוג Na ויונים שליליים מסוג OH (אין זכר ל H3O).

אז איך נמדדת רמת ה PH של תמיסה בסיסית אם היא כלל לא מכילה יונים של H3O ?
לצפיה ב-'pH'
pH
15/11/2014 | 19:43
18
מה הוא  pH?
p: הינה פונקצית מינוס  log כלומר p10=-1
H הינו ריכוז יוני ה H+ או ריכוז יוני ה H30+ 
במידה וריכוזי יוני ה Hּ+  הוא 0.1M אז pH=1
בסביבה מימית!! קיים קשר בין ריכוז יוני ה H+ לבין ריכוז יוני ה OH- הקשר הוא H*OH=10^-14 ואם נפעיל פונקצית p על משוואה זאת נקבל pH+pOH=14
לכן בסביבה מימית אם יודעים את ריכוז של יוני ה OH כלומר pOH ניתן בקלות לדעת את ה pH 
שים לב pH=14 כלומר ריכוז יוני ה H הינו 10בחזקת מינוס 14 (מספר מאוד מאוד קטן)

חם בפורומים של תפוז

המוזיקאי לירון עמרם מתארח בפורום
המוזיקאי לירון עמרם...
המוזיקאי המוכשר והייחודי ופריצת השנה בגלגל``צ...
המוזיקאי לירון עמרם מתארח בפורום
המוזיקאי לירון עמרם...
המוזיקאי המוכשר והייחודי ופריצת השנה בגלגל``צ...
אירוח בנושא פיענוח ציורי ילדים
אירוח בנושא פיענוח...
מעלים ציורים של הילד/ה שלכם ומקבלים פיענוח לציורים
אירוח בנושא פיענוח ציורי ילדים
אירוח בנושא פיענוח...
מעלים ציורים של הילד/ה שלכם ומקבלים פיענוח לציורים
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

DRSI Law Office
הגירה, ויזה ואזרחות בחו"ל
פורום טיפול CBT
פורום טיפולי CBT
פורום אזרחות בבריטניה וארה
מעוניינים באזרחות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה