לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ביטוח לאומי - סיוע

שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,
הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...
המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,
אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.
את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,
יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל (שירות ייעוץ לאזרח) משנת 2004.
חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם, מתקבלות באופן אישי ספציפי, רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ביטוח לאומי - סיוע

שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,
הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...
המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,
אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.
את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,
יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל (שירות ייעוץ לאזרח) משנת 2004.
חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם, מתקבלות באופן אישי ספציפי, רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

לצפיה ב-'סיפור בלהות'
סיפור בלהות
22/07/2015 | 22:47
14
170
פוסט שעלה בבלוג שבאתרנו שלדעתנו, עשוי לעניין את גולשי פורום זה
=============================================
כבר הרבה זמן, באמת הרבה זמן לא קראתי ספר כה מפחיד, כה מצמרר, כה מעורר ביעותים כמו הדו"ח הכספי לשנת 2014 של המוסד לביטוח לאומי.

בתור מי שראה את סרטי פרדי קרוגר כשעשוע קל להתרגעות. אני האב אשר סיפר לבנותיו לפני השינה את הסיפור על רוז הקטנה והמזוודה האדומה. עלי לאמר לכם: המפלצת בת ה- 118 עמודים המשמימים המדוברת הנה סיפור באמת מפחיד:

בתור התחלה, מתברר שהביטוח הלאומי נמצא בגרעון של 55% מהתחייבויותיו. בואו נבין: אם אתה חושב שמגיע או יגיע לך שקל אחד מהמוסד (נגיד, בזקנתך), אתה יכול "לבנות" על 45 אגורות בלבד (למעשה, פחות אבל לאמשנה). (ע"מ 8 בחלק א')

ואם המצב כזה מחריד, מה עושים המוסד או המדינה בעניין? אז בואו נסתכל בע"מ 14 לדו"ח: המוסד מפסיד (טוב, הם משתמשים במילה "גרעון") כל שנה עוד כסף והרבה! הגרעון גדל השנה בכמעט 19% והוא ממשיך לגדול כל שנה בעשרות מליארדי שקלים. במילים פשוטות של אנשים רגילים? אנחנו בתוך בור והמוסד לבטוח לאומי ממשיך לחפור.

זוכרים את הרעש התקשורתי על 6,000 עובדי מגה שהיה איום של ממש על מקור פרנסתם? עכשיו תכפילו את זה בכ- 1,500 ותחשבו על 9 מליון אזרחי מדינת ישראל שאין להם באמת ביטוח לאומי. כשיקרה מה שיקרה, המוסד יכול להגיד "אין לי כסף". התמונות מכמירות הלב מיוון של הפנסיונרים הבוכים? זה הולך להגיע לכאן!

ועכשיו החלק ה"טוב" (כן, טוב מהסוג הזה…) מה עושה המוסד לבטוח לאומי כדי להתמודד עם האיום הקיומי הזה על אזרחי מדינת ישראל? על פי חוות דעת רואי החשבון של המוסד (ע"מ 78 בחלק ב' של הדו"ח) “להערכת מנהלת המוסד, ממשלת ישראל תעמיד למוסד את האמצעים הדרושים, ככל שיידרשו, לשם עמידה בהתחייבויותיו". יודגש- אני לא ממציא את המשפט הזה, הוא באמת כתוב!

אתה הבנת את זה ברוך? איך המוסד לבטוח לאומי מתכוון להתמודד עם הבור הכי גדול שיש בכלכלה הישראלית? עם "יהיה בסדר" או "הממשלה תשלם". ואם הממשלה לא תשלם? ואם הממשלה תשלם רק חלק ותדרוש מאיתנו האזרחים גם כן לשאת בחלק? יודעים מה? מי זו הממשלה שתשלם? הרי זה אני ואתה והמסים שלנו.

סיסמת המוסד: “לצידך, ברגעים החשובים של החיים". בראוו, אבל איך?

אז מה לעשות? על פי הפילוח לענפים (ע”מ 79 בחלק ב' של הדו”ח), עיקר הגרעון נובע בענפי הנכות הכללית והזקנה ושארים. אם כך, קורא יקר, אתה יודע מה לעשות: הזדקנת/ נפגעת ואין לך מספיק כסף ליום סגריר? תתפלל!
לצפיה ב-'אם יורשה לי, אפשר גם להסתכל על זה מזווית קצת'
אם יורשה לי, אפשר גם להסתכל על זה מזווית קצת
22/07/2015 | 23:13
1
51
אחרת.

ראשית העובדה שהמוסד נמצא בגרעון של 55% מהתחייבויותיו, ממש לא אומרת שאדם שמגיע לו שקל יקבל רק 45 אגורות. הרי המצב הזה נמשך שנים, והמדינה משלימה את החסר.  כך שעל אף שאיש לא חולק על כך שיש בעיה, למבוטחים אין מבחינה זו מה לדאוג.

זו גם התשובה לטענה שעולה בהמשך הדברים. זה לא שהמוסד בונה על זה שהמדינה תשלים את החסר סתם כי זה נראה לה נחמד, אלא כי כבר שנים על גבי שנים המדינה משלימה את החסר. זה פשוט איך שהדברים עובדים. אגב, זה גם הגיוני לחלוטין (בלי להיכנס לשאלה אם המוסד מתנהל נכון), שכן המדינה היא זאת שקובעת לביטוח לאומי על-פי אלו פרמטרים לשלם למבוטחיו איזו קצבה. כלומר המוסד לכתחילה לא אמור להתנהל על-פי 'סל סגור' כמו חברה עסקית או ארגון שפועל אחרת, אלא הדברים בנויים כך לכתחילה שחלק מתקציב המוסד מגיע מהמדינה ורק חלקו מגיע מגביה עצמית.

גם הטענה שהועלתה בפוסט ולפיה הגרעון גדל מידי שנה היא קצת דמגוגית, מבלי לפגוע באיש.
אין מדינה בעולם בה קיימת מערכת סוציאלית והגרעון לא גדל בו. אמנם זה נובע גם מחקיקה או פסיקה מקלה/מיטיבה, אך לא פחות מכך זו תוצאה של הארכת תוחלת החיים. אם בעבר אדם היה משתלם קצבת זקנה למשך 15-20 שנה בלבד, היום 30-35 שנה זה מצב שקורה תדיר, וכל זאת בזמן שדמי הביטוח הלאומי, כלומר הסכום שהמבוטחים משלמים למוסד כדי לאפשר את תשלום קצבאות הזקנה, לא השתנה משמעותית במקביל.

אז נכון, יש כאן בעיה. ונכון, אפשר לדבר על ההתנהלות הכלכלית של המוסד.
אך להשקפתי, דווקא עצם העובדה שהדו"ח הזה יוצא כעת, בשנת 2015 (כמדומני שחלקו יצא כבר ב-2014, אך אל תתפסו אותי במילה), כאשר המוסד מצביע על בעיה עתידית לפיה בעוד כ20-30 שנה תהיה לו בעיה אמיתית לעמוד בהתחייבויותיו, מלמדת על הרצינות בה המוסד פועל בנושא ועד כמה הוא מבקש להיערך כבר היום, אכן בעזרת המדינה, כדי למנוע בעיה בתשלום גמלאות בעתיד הגם שמדובר בעתיד הרחוק.

לצפיה ב-'אחרי פרסום הרוב ולפני המסקנות, אני מתפנה לענות'
אחרי פרסום הרוב ולפני המסקנות, אני מתפנה לענות
24/07/2015 | 19:45
24
ראשית, המדינה לא "משלימה" שום דבר נכון להיום. למוסד יש את המשאבים שלו, בחשבונות בנק והשקעות נפרדים מאחרים והם נמשכים או מתנהלים בקצב שלהם (סל סגור, כהגדרתך). אין בתקציב המדינה העברות לתמיכה בגרעון המוסד (יש תמיכות קונקרטיות לנושאים מוגדרים שונים) כך שהתחזית הקודרת- יש לה על מה לסמוך.

המוסד מפרסם דו"חות כספיים כבר שנים רבות כך שאין כאן התעוררות. אם כבר- יש כאן כסת"ח: כשיפרוץ המשבר, יאמרו ראשי המוסד שהם התריעו כבר שנים ונא לא להאשים אותנו בעודנו נהנים מהפנסיות הנדיבות שלנו. הייתי מצפה מהמוסד להפוך שולחנות ולצעוק ולזעוק על כל במה ותחת כל עץ רענן. וזה לא קורה בעיקר מהסיבה בסעיף הבא:

זה שיש גרעונות גם במקומות נוספים, לא באמת מרגיע אותי. הענין הוא שמדינות "נזכרות" לפעול רק כאשר מגיע הרגע האחרון וכשאנו על סף תהום ולא לפני כן. זה קרה עם קרנות הפנסיה ההסתדרויות, וזה יקרה כאן. הענין הוא שהסכומים גדולים מדי ובהכרח, מישהו ייפגע.
לצפיה ב-'לא מבינה בזה אבל אולי הבעיה קצת שונה'
לא מבינה בזה אבל אולי הבעיה קצת שונה
23/07/2015 | 12:47
4
30
קטונתי מול רואי חשבון ועו"ד ... 
בכול זאת נדמה לי שיש פה בעיה אחרת.. 
אני לא בטוחה שהכסף שמופרש מהשכר של האזרחים לביטוח הלאומי נשמר ככסף ביטוח בחשבון המוסד  לעניות דתעי זה  "הולך" לקופת המדינה כמאגר כספים נוסף.. (בעצם זה עוד סוג של מס ולא ביטוח)
אני לא מבינה בשבונות ואולי אני טועה אבל לדעתי זה לא הגיוני כלכלית שהכסף המופרש/מופקד כיום ממשכורות האזרחים לא יספק.. אפשר לשאול לאן הולך הכסף...?? התשובה לשאלה במידה והכסף  יוחזר לייעודו המקורי , זה בסיס מספק לבטחון המוסד לביטוח לאומי ובכלל לשירות ישר ומושכל יותר של המוסד.  

לצפיה ב-'הצעות לייעול מערכת'
הצעות לייעול מערכת
23/07/2015 | 13:22
2
33
אפשרי בקלות לסגור פערים של חוסר תקציב
הרי לא מזמן דחו קצבת זיקנה בכמה שנים ...מגיל 65 ל 67 סו מה הבעיה לדחות ל70 או יותר,
תאונת עבודה משלמים לאחר 90 יום להעביר ל180  כמובן בשלב ראשון במידה וגם אז אפשר להאריך
נכות משלמים רטרואכטיבי שנה אולי אפשר לבטל ולשלם רק מרגע האישור   ויש עוד כמה אפשרויות
במידה ובכל זאת יחסר כסף

לצפיה ב-'ממש לא מסכימה איתך!!'
ממש לא מסכימה איתך!!
23/07/2015 | 15:07
31
לא לתת , לא נקרא להתייעל אם לא רוצים לתת אז שהמדינה לא תגבה ביטוח לאומי בכלל ויסגרו את המוסד.
צריך וחובה לתת רטורקטיבית (לתקופה מסוימת כמו שנעשה היום) לא יתכן שבגלל שהמל"ל מושך מבוטחים, מלבד עינוי הדין המיותר של  
המבוטח הוא  גם יפסיד כסף, מה גם שזה יגביר את הסחבת של פקידי המוסד.

הכוונה ביעול, לבדוק לעיתים היכן ניתן לחסוך עלויות (ולא חסר אפשר ללמוד מחברות ביטוח פרטיות המשלמות
כסף למבוטחים ועדין רווחיות ולא מטרטרות את האנשים כמו הביטוח הלאומי ובכך חוסים בכוח אדם)
ולבדוק איפה הכסף.. יתכן שהכסף שאנחנו משלמים לביטוח לאומי זה מס נוסף ולא כספי ביטוח..
אם הכסף לא הולך לביטוח הלאומי אלא לקופת האוצר (כנראה שזה מה שקורה) לא פלא שאין כסף וזו שערוריה שבכלל גובים דמי ביטוח.
24/07/2015 | 19:50
25
אתה צודק, חוץ מהמילה "בקלות"
נסה לחשוב על המשמעות של קיצוץ במספר הימים שאתה מקבל פיצוי על פגיעה בעבודה
נסה לחשוב על כך שתצטרך לעבוד עוד 3 שנים לפני שתוכל להרשות לעצמך לנוח

מתמטית, זה קל. אבל המדובר באנשים, באנשים במצב שהם פגיעים
אנושית וציבורית זה הולך להיות קשה...
24/07/2015 | 19:47
21
לא, זה לא הולך לשום מקום אחר אלא נשמר בבטוח הלאומי
אבל, כאשר תוחלת החיים עולה, גם ההתחייבויות עולות ואפילו מהר. אם לא משנים משהו במערכת באופן דרסטי- בהכרח נוצר גרעון
לצפיה ב-'חלק 2- כמה עולה העונג'
חלק 2- כמה עולה העונג
24/07/2015 | 14:12
2
26
אחרי ש"התענגנו" על מצב הגרעון של המוסד לבטוח לאומי, בואו נסתכל על הצד השני של המשוואה: כמה אנו משלמים?

על פי הטבלה ההיסטורית של הביטוח הלאומי, עלה שיעור דמי הביטוח מ- 3.3% מהשכר בשנת 1954 ל- 16.23% היום. אם ננטרל את מס הבריאות, דמי הביטוח עלו מ- 3.3% ל- 11.23%.

לטובת מי שקשה לו עם מספרים, נחזור על כך במילים: מאז הפעלת חוק הביטוח הלאומי, עלה נטל המס (ולא יעזור, בטוח לאומי הוא מס) ביותר מפי 3!

מדוע הגידול? במידה רבה כי נוספו עוד ועוד שירותים וכיסויים אשר אנו משלמים עליהם. אבל עדין התוצאה מדהימה: אנו עובדים בערך חודש וחצי- חודשיים בשנה, רק בשביל הביטוח הלאומי.

ברוכים הבאים לישראל...

לצפיה ב-'זה בדיוק העניין..משלמים מספיק צריך לבדוק איפה הכסף'
זה בדיוק העניין..משלמים מספיק צריך לבדוק איפה הכסף
24/07/2015 | 17:34
1
21
אם אנחנו עובדים במשך חודש/חודשיים בשנה עבור הביטוח הלאומי.. ז"א שכסף אמור להיות מספיק לשלם לאזרחים , להחזיר להם את כספם.
השירותים שגדלו לא מצדיקים את הגירעון הצפוי..  אולי יתכן שכסף שמשולם ע"י האזרח עבור הביטוח הלאומי עובר לקופת המדינה לדברים אחרים? (לעניות דעתי כן) בקצור, אם הכסף של הביטוח לאומי ייועד רק למטרה זו לא אמורה להיות בעיה של תקציב..

לעניין הערה הקודמת, על תוחלת השנים של הנכים והנשים, עם כל הכבוד אתה נשמע כמו אמיר חצרוני.. אני לא אומרת שצריך להתעלם עם יש בעיה כלכלית.. אבל נשמע פה שיש בעיה נוספת שלא קשורה לכסף.
24/07/2015 | 19:53
19
לגבי ה"אתה נשמע כמו...", במחילה- אני מדבר את השטויות שלי בכוחות עצמי אז בבקשה, לא למדוד אותי מול אחרים אלא לכשלעצמי.

לגבי ההערה שלי, מה שאמרתי הוא שאנשים חיים יותר מבעבר וחיים יותר ממה שהמתמטיקה הביאה בחשבון. לא אמרתי, חלילה, שהם חיים יותר מדי או משהו טפשי דומה. אבל לא ניתן להתעלם מהעובדות הדמוגרפיות.

אגב, שאלה של סקרנות: מישהו יודע אם בתי דיור מוגן שינו את התחשיבים שלהם במקביל לסטטיסטיקה על התארכות תוחלת החיים?
לצפיה ב-'חלק 3- טבלה אחת,2 עובדות מטרידות'
חלק 3- טבלה אחת,2 עובדות מטרידות
24/07/2015 | 14:15
39
כולנו יודעים שתוחלת החיים בעולם המודרני עלתה ובצורה משמעותית. ההסבר הבסיסי הוא עקב תנאי סניטריה משופרים, ירידה דרמטית בתמותת תינוקות ועוד. אבל מה קרה אחרי שהגענו אל העולם המודרני? ב- 45 השנים האחרונות?

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, להלן תוחלת החיים בישראל

גברים נשים
1971 70.1 73.4
2013 80.3 83.9

טוב, אז כמה דברים לא באמת משתנים- אתן, גבירותי ממשיכות לקבור אותנו. בהמשך הדיון אתבסס על הנתונים הנוכחיים ולא אביא בחשבון את המשך העליה החזויה בתוחלת החיים.

הממצא הראשון שניתן להוציא מהטבלה הוא כמה זמן אנו בפנסיה ומקבלים קיצבת זקנה. התקופה עלתה אחרת לגברים ונשים אבל באופן כללי, ניתן לאמר שאנו מקבלים קצבת זקנה מהמוסד לבטוח לאומי תקופה ארוכה פי 2-3 יותר מאשר בשנת 1971.

אגב, הנתונים לגבי תוחלת החיים של מקבלי קצבאות הנכות מצביעים אף הם על התארכות דרמטית בתוחלת חייהם, כנראה תודות לשיפורים בטכנולוגיה הרפואית.

המשמעות מדהימה: מישהו שתכנן פעם על כך שישלם לאדם ממוצע 5 שנים, צריך עכשיו להביא בחשבון 13 שנות תשלום. מאיפו הכסף?

הממצא השני שהייתי רוצה להתייחס אליו הוא הפער בין המגדרים: על פי הנתונים כעת, גבר יהיה זכאי לקצבת זקנה במשך כ- 13 שנים ואשה כ- 20 שנים. כלומר, נשים יקבלו קצבת זקנה (הסכומים לחודש זהים) כ- 50% יותר מגברים. אגב, גם בעלות הכנסה גבוהה שימשיכו לעבוד עד הגיל המוחלט יקבלו כ-40% יותר מהגברים המקבילים פשוט כי אתן, גבירותי, חיות יותר.

לא פלא שד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל נושאת את נס העלאת גיל הפרישה לנשים על כל במה ותחת כל עץ רענן. אגב, גבר לא היה מעז לאמר זאת. בעולם ה"מודרני" של הפוליטיקלי קורקט, צריך מאוד להזהר במה שאתה אומר- בלי קשר לאמיתות הדברים. הלינץ' הציבורי אורב מאחורי כל מילה.

ההשלכות והמסקנות מהטבלה הקטנה שלנו ברורות. הממצאים- מטרידים
לצפיה ב-'סיכום-אז מה היה לנו ומה צפוי לנו'
סיכום-אז מה היה לנו ומה צפוי לנו
25/07/2015 | 06:49
2
42
כפי שראינו בפוסט הראשון, הביטוח הלאומי על סף קטסטרופה פיננסית שאין מספיק כסף.
ועולה השאלה מה הלאה, או מה צפוי לנו בעתיד המפוקפק הצפוי לנו.

קשה מאוד לעשות תחזיות, במיוחד בקשר לעתיד (אלן פירפיט ויש גרסאות נוספות). עם זאת, אי אפשר להתעלם מהצורך לחשוב על העתיד ומה יהיה. לכן, במלוא הצניעות והאזהרות שהמדובר בספקולציות בלבד, ברצוני להביע את דעתי באשר למה שיקרה.

אנו לא מאמינים שניתן להעלות את דמי הביטוח הלאומי, בודאי שלא ברמות הדרושות. פשוט- יש גבול לכמה שניתן "לחלוב" מהאנשים. כאשר רובנו כבר נמצאים במצב שבו למעלה מ- 50% מהכנסתנו השולית הולך למדינה, כמה עוד ניתן?

אנו גם לא מאמינים שניתן לקצץ דרמטית בקצבאות כדי להתאימן למשאבים. הקיצוץ צריך להיות כה דרמטי עד שיאפס (פרקטית) את מרבית הקצבאות. מי שייפגע הן אוכלוסיות חלשות שיש להן קול גדול בשיח הציבורי. קשה לי לראות את זה קורה.

מצד שלישי, המספרים מדברים ולא ניתן להתעלם מן העובדות. אז מה יהיה?

לדעתנו, מה שיקרה הוא שהקצבאות יינתנו רק למעוטי יכולת ויישללו ממי שיש לו (באופן חלקי או מלא). דוגמאות?
מי שממשיך לעבוד ולהתפרנס יתחיל לקבל קצבת זקנה החל מגיל 80.
מי שיש לו פנסיה או קצבה או נכסים, לא יהיה זכאי לקצבאות וגמלאות או שהן תהינה מופחתות מאוד.
שירותים שונים שניתנים כיום על ידי המוסד (בפועל או בכסף) יופרטו לסקטור הפרטי (כלומר, יקוצצו בפועל בהיקף ובעלות).

הגיע הזמן לקרוע את המסיכה שלובש הביטוח הלאומי. המוסד כיום לובש שני כובעים: מצד אחד הוא גובה מסים עבור המדינה, ומהצד השני (בלי שום קשר לראשון) נותן תמיכה סוציאלית לחלכאים ולנדכאים. אז בוא נפריד- ניתן למסכנים עזרה סבירה ונפסיק להעמיד פנים שהמבוססים צפויים לקבל משהו.

גלולה מרה? ייתכן. אבל זה הכוון, לדעתי, שיילכו כשיגיע יום פקודה.

לצפיה ב-'סופסוף, מישהו גילה שהמלך הוא ערום'
סופסוף, מישהו גילה שהמלך הוא ערום
25/07/2015 | 10:16
17
קראתי כתבה בכלכליסט ,על כך ,שלפי ההערכות המדינה, ב2042-לא יצליח המוסד לעמוד בהתחיבויותיו. רק שבאוצר חוששים,שזה יהיה הרבה לפני,ואף אחד לא מוכן לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה. זה לא שההכנסות פחתו, אלא הצרכים השתנו(תוחלת החיים וכוי). ידוע גם ,שמשרד האוצר עצמו "נוגע " מדי פעם בכספי במוסד. ובישראל כמו בישראל-הצעקה תקום-כשתתרחש קטסטרופה. איפה העומד בראש המוסד? שאלה רטורית
לצפיה ב-'אתה מציג תמונה עתידית קודרת, אם כי נראה שריאליסטית'
אתה מציג תמונה עתידית קודרת, אם כי נראה שריאליסטית
25/07/2015 | 13:40
23
נותר רק לקוות שמקבלי קצבת זקנה שאין להם פנסיה לא ייפגעו. גם כיום הסכום שניתן מספיק בקושי לצורכי הקיום הבסיסיים ביותר. מי שעוד צריך לשלם גם שכר דירה - לא ברור לי איך הוא מסתדר.
לצפיה ב-'האם אפשר לחתום אבטלה בחל"ת?'
האם אפשר לחתום אבטלה בחל"ת?
22/07/2015 | 11:40
1
17
לצפיה ב-'רק אם הוצאת לחל"ת כפוי ע"י המעסיק.'
רק אם הוצאת לחל"ת כפוי ע"י המעסיק.
22/07/2015 | 13:28
20
אם יצאת לחל"ת ביוזמתך/הסכמתך, הרי שאתה נחשב כאדם שיש לו מקום עבודה ואפשרות הכנסה הגם שבתקופה מסוימת אתה בוחר שלא לממשו, ולא תהיה זכאי לדמי אבטלה.
לצפיה ב-'תשובה לגבי ועדה רפ]ואית'
תשובה לגבי ועדה רפ]ואית
22/07/2015 | 11:29
3
108
שלום רב ...עבר כחודש וחצי מאז הועדה רפואית השנייה ..איך אדע מתי אקבל תשובה .תודה רבה 0547785400
לצפיה ב-'מומלץ שלא לפרסם כאן פרטים אישיים.'
מומלץ שלא לפרסם כאן פרטים אישיים.
22/07/2015 | 13:35
2
70
שים לב שפורום זה אינו שייך למוסד לביטוח לאומי, אלא נועד לסייע/להכווין אנשים בהתמודדות מולו ולא מעבר לכך.

לגבי שאלתך, מומלץ להתקשר למוסד (6050*) ולברר מה קורה. לעתים דברים כאלה מתעכבים מסיבות שונות כמו למשל שהוועדה לא סגרה את דיוניה מאחר והיא זקוקה לחוות דעת נוספת, וכיו"ב. יתכן גם שהפרוטוקול+ההחלטה נשלחו אליך ומשום מה לא הגיעו.

פניה ישירה בבירור אישי מול המוקד הטלפוני, קרוב לוודאי תיתן לך את המענה על שאלתך.
לצפיה ב-'פניה בברור אישי במוקד הטלפוני לא עזרה לי'
פניה בברור אישי במוקד הטלפוני לא עזרה לי
23/07/2015 | 18:29
1
48
מעבר לתשובה שהעניין בטיפול ולהתקשר עוד שבוע.
הייתי במ"ס ועדות ,לפני חודש הייתי  בשיקום אצל עובדת סוציאלית שאמרה לי שתוך שבועיים שלושה אני אקבל תשובה. לא קיבלתי וכאמור במוקד לא עזרו לי.
יש לציין שהתביעה לביטוח לאומי הייתה כבר בחודש ספטמבר 2014.
אנא יעוצכם מה עלי לעשות. תודה.
לצפיה ב-' אתר שירות אישי / פניה לסניף שלך'
אתר שירות אישי / פניה לסניף שלך
23/07/2015 | 22:09
47
שלום לך,

מוסיפה עוד לתשובתו של Harrington,

א- ניתן לעקוב אחר החלטות ומכתבים היוצאים אליך באתר שירות אישי
למי שאין עדיין קוד משתמש וסיסמא, יש הנחיות מלאות כיצד לקבלם,
הן בפניה אישית לסניף שלך,  ו/או ע"י הזמנה במוקד 6050*

ב- ניתן לערוך בירור ע"י פניה לסניף שלך (וועדות רפואיות/נכות כללית)
ולבקש לברר היכן הטיפול עומד בענינך, לאור הזמן הרב שחלף.
הפניה מגיעה למנהל/ת המחלקה ו/או למי שהתיק נמצא בטיפולו ונענת תוך מספר ימים.

בברכה ו
לצפיה ב-'נכות - החזר אגרת רישוי'
נכות - החזר אגרת רישוי
22/07/2015 | 09:29
1
50
אישתי נכה 100% עקב מחלה. לפני כשנתיים הגשתי למשרד הרישוי את הניירת לגבי החזר אגרת רישוי וקיבלתי תשלום יחסי לתקופה שהגשתי.
השנה הגשתי שוב בקשה כבר בתחילת השנה אבל עד היום לא קיבלתי מענה לגבי הזכויות שלנו בנושא.
האם החזר אגרת הרישוי של הרכב היא חד פעמית?
תודה7464
לצפיה ב-'החזר אגרה '
החזר אגרה
22/07/2015 | 10:54
39
שלום לך,

"במקרים של החזר אגרה יש לצרף מראש צילום שיק האגרה (פנייה ללא צילום שיק לא תבוצע), צילום תעודת זהות וספח, צילום רישיון רכב וטופס החזר אגרה."

"מענה טלפוני על סטטוס הטיפול בבקשה יינתן אך ורק באמצעות רישוי קול."

בברכה.
לצפיה ב-'דמי אבטלה'
דמי אבטלה
22/07/2015 | 09:01
1
15
שלום רב, אני מקבלת קצבת נכות על- 100% אי כושר.כיום מצליחה לעבוד כ-4 שעות.
פיטרו אותי מהעבודה ויש לי את כל המסמכים להגשה בביטוח הלאומי בכדי לקבל אבטלה.רציתי בבקשה לשאול אם אני מתחתנת ועוברת לעיר יותר רחוקה האם מגיעה לי אבטלה? ודבר שני האם יש תוספת בקצבה על הבעל? תודכה מראש על העזרה.יומנעים
לצפיה ב-'זכויות באבטלה / תוספת "תלויים" עבור בן הזוג'
זכויות באבטלה / תוספת "תלויים" עבור בן הזוג
22/07/2015 | 10:41
14
שלום לך,

זכויות באבטלה נבדקות מיום הרשמה ראשון בשירות התעסוקה,
לתקופה של 18 חודשים קודמים, בה יש לצבור לפחות 12 חודשי עבודה.
ניתן לצבור באופן רציף/לא רציף ואצל מספר מעסיקים.

זכאות לדמי אבטלה יכולה להתקיים בכל עיר מגורים בה את מתגוררת.
כמובן, לשנות כתובת במשרד הפנים לאחר המעבר, ולהגיע לשירות התעסוקה בעיר מגורייך.

בשירות התעסוקה יש לדווח על המגבלה הרפואית,
על מנת לעבור וועדה רפואית מטעמם,
אשר תוכל להמליץ על הפניה לעבודה המתאימה למצב הבריאותי בלבד.

אין מניעה בקבלת קצבת נכות ודמי אבטלה במקביל,
אך לא תשולם תוספת "תלויים" בקצבה למי שנמצאו זכאים.

לגבי תוספת "תלויים" בקצבת נכות,
ללא קשר כרגע עם דמי האבטלה שישולמו,
אם נקבע אבדן כושר עבודה כנכה שעבדה קודם לכן ולא כעקרת בית,
תשולם תוספת עבור בן הזוג אם הכנסתו ברוטו נמוכה מ-5278 ש"ח בחודש.

לא תשולם תוספת אם בן הזוג מקבל קצבה כלשהי מהביטוח הלאומי,
כמו גם בתשלום דמי אבטלה כפי שציינתי מעלה.

בברכה.
לצפיה ב-'יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטו'
יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטו
21/07/2015 | 21:02
69
מתוך אתר הכנסת:
21 ביולי 2015, ה' באב תשע"ה, בשעה 15:00
"בתום שבוע דיונים, אישרה היום ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פה אחד לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת מיקי רוזנטל, חיים כץ, קארין אלהרר ואילן גילאון, לפיה יוגבל שיעור שכר הטרחה שגובים עורכי דין וגופים מתווכים עבור טיפול בתביעה לגמלה מול המוסד לביטוח לאומי.

ח"כ רוזנטל: "החזרנו את קצבאות הנכות לציבור. חברות המימוש ועורכי הדין גבו עד היום שכר טרחה מופרז שהותיר את הנכים בחובות כבדים. העושק חסר הרחמים הזה הופסק היום. הלחץ שהפעילו בעלי אינטרס על מנת לסכל את החוק היה חסר פרופורציות בכל קנה מידה. מאות אלפי שקלים הושקעו בפרסומים נבזיים, לובי אגרסיבי וקניית בכירי ממשל לשעבר על מנת להשפיע באמצעות הון על השלטון. בזכות החוק חברות מימוש הזכויות ועורכי הדין יוסיפו להתפרנס יפה בתחום ולאלפי נכים יחסכו עשרות מיליוני שקלים בשנה".
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף: "זיהיתי צורך להגן על ציבור רחב של נפגעים ונכים שמצאו עצמם משלמים בלית ברירה סכומים ניכרים מתוך קצבאות ומענקים המגיעים להם כדין. לאורך הדיונים המפרכים לא שכחנו לרגע מי עומד בראש מעייננו: האזרח".
נציגי החברות למימוש זכויות רפואיות ונציגי לשכת עורכי הדין שנכחו בדיונים טענו לתחשיבים ונתונים לא מדויקים עליהם הסתמכו חברי הכנסת בניסוח הצעת החוק. עוד נשמעו חששות מפני סגירת חברות, פיטורי עובדים ואי כדאיות בייצוג לקוחות במקרים שונים. עם זאת, רו"ח יהודה מלול, אשר התבקש על ידי הכנסת לנתח את העלויות הנדרשות לטיפול בתביעה לגמלה בפני המוסד לביטוח לאומי, ציין כי שיעורי שכר הטרחה שקובעת הצעת החוק מבטיחים רווח סביר והוגן לחברות ולעורכי הדין. לדברי מלול, כיום משקיעות החברות למימוש זכויות רפואיות בייצוג לקוח 8,000 ש"ח בממוצע, ורווחיהן עומדים על 20% עד 30% ללקוח.
על פי הצעת החוק, דמי פתיחת תיק יעמדו על 800 שקל. בנוסף, בתביעה לקצבה שסכומה נמוך מ-1,200 שקל בחודש, יוגבל שכר הטרחה ל-11.25% מהקצבה שיקבל הלקוח בתוספת דמי פתיחת תיק. לחילופין יוכל הלקוח לבחור לשלם שכר טרחה בשיעור 12.25% מהקצבה. בתביעה לקצבה שסכומה גבוה מ-1,200 שקל בחודש, יוגבל שכר הטרחה ל- 10.25% מהקצבה בתוספת 1,600 ₪ או 12.25% מהקצבה, לבחירת הלקוח. במקרים של טיפול בנפגעי עבודה, יהיו רשאים לגבות עד 14%, תלוי בגובה הגמלה.
עורכי דין אשר יטפלו בתביעה הכוללת ייצוג בוועדה רפואית או בוועדת עררים (ערר על המלצות הוועדה הרפואית), יוגבלו בתביעה לקצבה סכומה נמוך מ-1,200 שקל בחודש לשכר טרחה של 12.75% מהקצבה שיקבל הלקוח בתוספת 1,600 ₪, או 15% מהקצבה, לבחירת הלקוח. בתביעה לקצבה שסכומה גבוה יותר, יוגבל שכר הטרחה ל- 13.75% מהקצבה בתוספת 800 ₪ או 15% מהקצבה, לבחירת הלקוח. במקרים של טיפול בנפגעי עבודה, יהיו רשאים לגבות עד 17%, תלוי בגובה הגמלה.
טיפול של עורך דין הכולל גם ייצוג בוועדה רפואית או עררים וגם ייצוג בבית דין לעבודה בתביעה לקצבה של עד 1,200 ש"ח יוגבל לשכר טרחה של 25.5% מקצבת הלקוח (או 23% ועוד 1,600 ₪), ובתביעה לסכומים גבוהים יותר יוגבל ל- 24% אחוזים ועוד 800 ש"ח או 25.5%, לפי בחירת הלקוח. טיפול של עורך דין הכולל ייצוג בבית דין לעבודה בלבד יוגבל לשיעור של בין 11% בתוספת 1,600 ₪ עד 13.5%, תלוי בגובה הקצבה שיקבל הלקוח.
טיפול בתביעה שלא דורש זימון של תובע בשל חומרת מצבו הרפואי יוגבל ל-800 ₪. טיפול בערעור שיגיש המוסד לביטוח לאומי על החלטת ועדה רפואית יוגבל ל-1,600 ₪. בנוסף, הצדדים רשאים לסכם ביניהם כי במידה ויתקבל מהביטוח הלאומי סכום חד פעמי רטרואקטיבי עבור תקופה שקדמה לתביעה תוגבל הגבייה עבורו לשיעור של עד 60% מכלל הכספים שחייב הלקוח לשלם, והיתרה תוגבל לגבייה של עד 25% מהקצבה החודשית. במקרה ואין תשלומים רטרואקטיביים, יוכל הלקוח לבחור את פרישת התשלומים בהתאם לרצונו, וזאת רק לאחר קבלת הזכאות.
בכל מקרה, הן החברות למימוש זכויות רפואיות והן עורכי הדין לא יהיו רשאים לגבות שכר טרחה לתקופה שאורכת מעל 60 חודשים. הגבייה תופסק במקרים בהם נפטר הלקוח, אלא אם מדובר בנפגע תאונת עבודה שבן / בת הזוג שלו זכאים לחלק מקצבתו והתחייבו מראש לשאת בהמשך התשלומים.  
תחילת החוק: ארבעה חודשים ממועד פרסומו."
לצפיה ב-'שאלה לגבי חיילת משוחררת'
שאלה לגבי חיילת משוחררת
21/07/2015 | 19:01
1
23
ביתי משתחררת משרות צבאי בחודש ספטמבר הקרוב,מתי היא צריכה להתחיל לשלם ביטוח לאומי וכמה?היא רוצה לשבת בבית בגלל לימודי פסיכוטכני 3 חודשים ,מה היא צריכה לעשות?
לצפיה ב-'דמי ביטוח לאומי - חיילים משוחררים'
דמי ביטוח לאומי - חיילים משוחררים
21/07/2015 | 20:44
26
שלום לך,

חובת תשלום דמי ביטוח חלה על חייל/ת משוחררים,
החל מהחודש לאחר השחרור.
חודש השחרור עדיין משולם במסגרת צה"ל.

יש להסדיר תשלום כמי שאינו עובד  העומד על 167 ש"ח בחודש.

ניתן להגיע להסדר תשלומים אחת ל-3 חודשים (רבעוני),
על פי פנקס תשלומים שישלח לביתכם.
ניתן גם לשלם בהוראת קבע באופן חודשי.

מידע מורחב בקישור מעלה.

חשוב לדעת, עבודה של מס' ימים קטן בחודש,
עם תלוש שכר, מכסה תשלום דמי הביטוח לכל החודש.

בברכה.
לצפיה ב-'חופשת לידה לעצמאי'
חופשת לידה לעצמאי
21/07/2015 | 14:24
1
13
ילדתי ב"ה לפני חודש
שכחתי לפני הלידה לעדכן בביטוח לאומי את ההכנסות של 2015 ושילמתי מקדמות לפי 2014 שהם היו נמוכות
השאלה אם אפשר עכשיו לבקש מביטוח לאומי שיתנו לי הפרשים לפי ההכנסות של 2015 או שאני חייבת לחכות לסוף שנת המס......... הרבה זמן
לצפיה ב-'דמי לידה לעצמאית'
דמי לידה לעצמאית
21/07/2015 | 21:07
14
שלום לך ו

דמי לידה לעצמאית, מחושבים תחילה על פי שנת המס הקודמת 2014 במקרה שאלתך, ובסוף שנת 2015 ועם הגשת השומה השנתית, יערכו חישוב מחדש,
ויחייבו/יזכו בהתאם לתוצאות.

בברכה.
לצפיה ב-'קצבת נכות'
קצבת נכות
21/07/2015 | 09:19
1
121
שלום לכם,

בעלי לפני שנתיים קיבל אירוע מוחי, ובעקבות זאת הוא עבר ניתוח לב פתוח מאוד מורכב (6 ניתוחי לב ביחד) ולא עבד כשנה.בעקבות זאת קיבל 100% נכות , אובן כושר עבודה. לאחר שנה הורידו לו את אחוזי הנכות כ-60%, והוא חזר לעבודה - 3 -4 שעות ביום. על פי הוראת הרופא כמובן. במהלך הזמן הזה ירד לו סכום הקצבה, ל-2,400 ש"ח , והמשכורת שלו היא 2,300 ש"ח. במהלך השנה שבו הוא לא עבד קיבל מחברת הביטוח הראל עוד 140 ש"ח. לפני כמה ימים קיבל מכתב מביטוח לאומי שבו הם אומרים מכיוון שקיבל 140 ש"ח מחברת הביטוח, הוא חייב להם סכום של כ-1,400 ש"ח והקצבה יורדת בעוד 100 ש"ח. האם זה הגיוני?

שאלתי היא: מכיוון שהסכום ההשתכרות שלו נמוכה חשבנו שיקדים את הפנסיה שלו שהסכום הוא 2600 או 2700 מקסימום, האם יורידו לו את קצבת הנכות? האם אשתו תקדים את הפנסיה יורידו לו את קצבת הנכות?

בתודה מראש 
לצפיה ב-'קצבת נכות'
קצבת נכות
21/07/2015 | 10:58
94
שלום לך,

חסר מידע בשאלה, על מנת לנסות להשיב,
האם בתקופה בה קבל את קצבת הנכות המלאה,
שולמה גם תוספת "תלויים" עבור בת הזוג?

קבלת תשלום מחברת הביטוח, אינו משפיע על קצבת הנכות,
אך משפיע על תוספת התלויים בקצבה.

מנכים מהקצבה המשולמת באופן חודשי.

אם קיימת בעיה ניתן לפעול כמפורט בקישור.

לגבי יציאה לפנסיה של שני בני הזוג,
לא תהיה השפעה על קצבת הנכות,
אלא, רק על תוספת "תלויים".

לגבי הכנסות מעבודה,
ניתן לבדוק בעלון "כמה מותר לך להרוויח ולהמשיך לקבל קצבה?"
על פי הדרגה לאבדן כושר העבודה כיצד תשפיע ההכנסה מעבודה על גובה הקצבה  מתוך שיעורי קצבת הנכות או העידוד

בברכת בריאות.

לצפיה ב-'קיצבת זקנה'
קיצבת זקנה
21/07/2015 | 00:25
1
65
האם מקדימים החודש?
לצפיה ב-'אין מידע על הקדמת קצבאות. בברכה.'
אין מידע על הקדמת קצבאות. בברכה.
21/07/2015 | 11:00
27
לצפיה ב-'הבהרה בנוגע למינוח - 100% נכות רפואית יציבה = "לצמיתות"?'
הבהרה בנוגע למינוח - 100% נכות רפואית יציבה = "לצמיתות"?
20/07/2015 | 18:10
1
97
שלום, הייתי מעוניין אם מישהו יודע האם המונח "100% נכות רפואית יציבה" שווה במשמעותו ובהטבותיו למונח "לצמיתות". קרובת משפחה שלי, בת +50, עברה לפני שנתיים השתלת כליה שנייה בחייה. (הראשונה בצעירותה, לפני מעל 30 שנה) לפני ההשתלה, היתה מטופלת כעשר שנים בדיאליזה ולכן קיבלה 100% נכות רפואית.
לאחר ההשתלה נאמר לה במוסד לביטוח לאומי כי הנכות הרפואית בתוקף, ולאחר בדיקת ועדה רפואית, נשלח אליה מכתב בתחילת 2014: בו נכתב כי עד ל-31/12/14 יש לה נכות רפואית 100%, יציבה. מפה לאוזן, שמעה היא שמועה כי מאחר ומדובר בהשתלה שנייה, ייתכן והנכות הינה לצמיתות. האם המילים לצמיתות ויציבה משמעותן זהה? מתוך כך, האם היא זכאית לאותן זכויות גם לאחר סיום התוקף שנכתב במכתב, או שהנכות בוטלה?
יש לציין כי מאז אותו מכתב לא פנו אליה שום גורמים מטעם המוסד לביטוח לאומי, או נשלח אליה מכתב בנושא זה.

תודה לכל העונים,
גיא.
לצפיה ב-'בעקרון זה אותו דבר.'
בעקרון זה אותו דבר.
20/07/2015 | 18:30
63
בעבר דיברו על "נכות צמיתה", היום מדברים על "נכות יציבה".

הסיבה לשינוי היא ההגעה למסקנה ששום דבר אינו לצמיתות ומצב רפואי תמיד יכול להשתפר או ל"ע להחמיר, כך שעברו לקרוא לזה מצב יציב או במונח הרלוונטי יותר, נכות יציבה.

לגבי המכתב שהזכרת, יש בו משהו מוזר שכן נכות יציבה, בניגוד לנכות זמנית, בדרך כלל אינה מוגבלת בזמן (מה שאגב לא אומר שלא ניתן לזמנה שוב בעתיד, אבל זה נושא אחר).
האם אתה בטוח בנוסח המכתב? האם יתכן שנקבע כך מאחר ומה-01/01/15 נקבעה דרגת נכות שונה? 

בכל אופן אם דרגת הנכות הוגבלה בזמן, היה על המוסד לזמנה לוועדה נוספת לקראת תום תקופת הזמניות. אם הדבר לא נעשה ואם אכן המכתב מנוסח בדיוק כפי שציינת, מומלץ לפנות למוסד ולבדוק את מעמדה הנוכחי.

לצפיה ב-'אבטלה'
אבטלה
20/07/2015 | 14:36
2
22
אני חותמת אבטלה ושברתי צלעות וקיבלתי 3 חודשים מחלה.
האם אני יקבל מחלה 3 חודשים ואחרי זה יקבל את יתרת הימים  שמגיע לי  או שימי המחלה יחשבו כדמי האבטלה ?

תודה על העזרה. 
לצפיה ב-'ימי מחלה בתקופת אבטלה/ נפגעי תאונות'
ימי מחלה בתקופת אבטלה/ נפגעי תאונות
20/07/2015 | 15:17
23
שלום לך,

ימי מחלה בתקופת אבטלה, משולמים לכל היותר בעבור 30 ימים.
חלק אחרון בקישור.

יש לבדוק הגשת תביעה לנפגעי תאונות

דמי אבטלה ותשלום עבור תאונה בבדיקה מתוך בדיקת האפשרות לקבל יותר מקצבה אחת
"על פי הנתונים שהוזנו, 
אפשר לקבל את שתי הקצבאות.

על פי החוק אין מניעה לקבל את שתי הקצבאות, אבל מי שאינו כשיר לעבודה (ויש לו תעודות מחלה המעידות על כך), לא יוכל להתייצב בשירות התעסוקה, לצורך זכאות לדמי אבטלה."

בברכת בריאות.
לצפיה ב-'בנוסף...'
בנוסף...
21/07/2015 | 10:39
13
זכויות באבטלה נשמרות לשנה,
מהאחד בחודש בו מתיצבים לראשונה בשירות התעסוקה.

ניתן להגיע להרשמה לסירוגין בין עבודות/חופשה/כמו גם במקרה של מחלה מעבר ל-30 ימים וכדומה... עד לתום מכסת הימים/הפניה לעבודה/תום שנת הזכאות, המוקדם מביניהם...

בברכת בריאות.
לצפיה ב-'תביעת דמי אבטלה'
תביעת דמי אבטלה
20/07/2015 | 13:28
1
26
בטופס דמי אבטלה עמוד 6 חלק שהמעסיק צריך למלא. חובה שהוא ימלא?
לצפיה ב-'תביעה לדמי אבטלה - חלק המעסיק'
תביעה לדמי אבטלה - חלק המעסיק
20/07/2015 | 15:28
16
שלום לך,

קיימת האפשרות להעברה של תלושי שכר (צילום),
ברורים, בהם ניתן באופן קריא לבדוק אם עובד בשכר חודשי/יומי שעתי,
כמו גם תיאור מדויק של התשלומים והחודשים אליהם הוא מתיחס.
ראה בטופס התביעה לדמי אבטלה

ניתן כיום להשתמש באופציה של הגשת התביעה, גם באינטרנט - אופן הגשת התביעה

בברכה.
לצפיה ב-'איך מודיעים לביטוח לאומי לבטל תביעה להבטחת הכנסה?'
איך מודיעים לביטוח לאומי לבטל תביעה להבטחת הכנסה?
20/07/2015 | 13:15
1
46
שלום.

סיימתי תקופת דמי אבטלה,
החלטתי להגיש תביעה להבטחת הכנסה, הגשתי את כל המסמכים לביטוח לאומי
לאחר 5 ימים החלטתי לוותר על הבטחת הכנסה, אנסה לחפש עבודה בעצמי, אינני רוצה להגיע ללשכת התעסוקה ולהמשיך להתייצב

מה הפרוצדורה כדי לבטל את התביעה להבטחת הכנסה?
מה עליי לרשום לביטוח לאומי ?

לצפיה ב-'פניה לסניף שלך'
פניה לסניף שלך
20/07/2015 | 15:21
31
שלום לך,

בידקי את האופציה להודעה על ביטול ע"י פניה לסניף שלך
ו/או משלוח פקס' למחלקת הבטחת הכנסה אותו תמצאי בחיפוש סניפים,
בסניף בעיר מגורייך ולאחר חיפוש בפרטי מחלקות.

בברכה.
לצפיה ב-'הצעת חוק הביטוח הלאומי ( תיקון מס' 159 ) '
הצעת חוק הביטוח הלאומי ( תיקון מס' 159 )
20/07/2015 | 12:11
58
הצעת חוק הביטוח הלאומי ( תיקון מס' 159 ) ( הגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה ) .3
לצפיה ב-'ילד בן 15 בעסק משפחתי בתקופת החופש'
ילד בן 15 בעסק משפחתי בתקופת החופש
20/07/2015 | 11:24
3
32
 אני עצמאי  אינני  מעסיק עובדים ואין לוי  תיק נכויים
בתקופת החופש אני  מתכונן להעסיק לחודש בעסק את בני  בן 16
השאלה שלו-איך הבן מבוטח בביטוח לאומי אם חלילה יקרה לו תאונה?
תודה
לצפיה ב-'עצמאי הבן בן 16 עוזר בחופש איך מבוטח '
עצמאי הבן בן 16 עוזר בחופש איך מבוטח
20/07/2015 | 15:30
19
לצפיה ב-'שאלות/תשובות אתר ביטוח לאומי - נפגעי עבודה'
שאלות/תשובות אתר ביטוח לאומי - נפגעי עבודה
20/07/2015 | 16:27
37
שלום לך,

ראה להלן מתוך שאלות/תשובות בנושא נפגעי עבודה:
"אם ועדה רפואית תקבע שנותרה לך נכות כתוצאה מהפגיעה, תגיע לך קצבה או מענק בהתאם לקביעה."

ועוד...
"מבוטח (חוץ מבן קיבוץ) שנפגע בעבודה לפני שמלאו לו 21 שנים, והוא זכאי למענק נכות חד פעמי מעבודה, ישולם לו מענק בשיעור מוגדל, כאילו היתה הכנסתו החודשית בסכום השכר הממוצע, 9,260 ש"ח (החל ב- 01.01.2015)". מתוך גמלת נכות מעבודה - שיעורי גמלת נכות מעבודה

בברכה לחופשת קיץ רגועה.

לצפיה ב-'תוספת קטנה אך חשובה לתשובתה'
תוספת קטנה אך חשובה לתשובתה
20/07/2015 | 16:49
33
של אורנה;

מעבר לשאלה אם הילד עצמו מבוטח, יש שאלה לגבי חובת המעסיק.

במקרה של עבודת נוער החובה לשלם ביטוח עבור העובד חלה על המעסיק (כלומר לא יוצאת משכרו של העובד). 
במקרה של אי-תשלום דמי ביטוח עבור הנער העובד, אם חו"ח יקרה לו משהו, המוסד יכול לתבוע מהמעסיק פיצוי לא רק עבור אי-תשלום דמי הביטוח אלא אף את כל הסכומים שהוא (המוסד) שילם לנער במסגרת פציעתו.

שים לב שזה יכול להגיע גם למאות אלפי ש"ח ויותר...

לכן, על אף שמבחינת הילד הוא מבוטח כפי שאורנה ציינה, מומלץ מאוד בכל זאת לדווח עליו לביטוח לאומי, לשלם את השקלים הבודדים שתצטרך לשלם עבורו, ולוודא שגם אתה כמעסיק מכוסה.
לצפיה ב-'דמי אבטלה'
דמי אבטלה
20/07/2015 | 11:13
1
17
האם לאחר רצף של 9 חודשי עבודה במידה ואתפטר מגיע לי דמי אבטלה?
לצפיה ב-'זכויות באבטלה'
זכויות באבטלה
20/07/2015 | 14:42
20
שלום לך,

זכויות באבטלה נבדקות מיום הרשמה ראשון בשירות התעסוקה,
לתקופה של 18 חודשים קודמים, בה יש לצבור באופן רציף/לא רציף,
כמו גם אצך מספר מעסיקים 12 חודשי עבודה לפחות.

התפטרות שאינה מוצדקת, תזכה בדמי אבטלה רק בתום 90 ימי המתנה,
מיום ההתפטרות.

ראה מתוף אתה מובטל מהי התפטרות מוצדקת.

בברכה.
לצפיה ב-'דמי אבטלה'
דמי אבטלה
20/07/2015 | 09:56
1
19
פוטרתי (בהתאם לחוק) לאחכר חופשת הלידה
אלו מסמכים עליי למסור לביטוח הלאומי לצורך קבלת דמי אבטלה?
כמה תלושי  שכר (כולל של חופשת הלידה?)?
תודה
לצפיה ב-'הגשת התביעה, גם באינטרנט'
הגשת התביעה, גם באינטרנט
20/07/2015 | 10:18
16
שלום לך,

המידע המלא הנדרש להגשת התביעה,
הרשום בצורה בהירה מתוך המסמכים שעליך לצרף לתביעה לדמי אבטלה
חלק א'.
כמו גם מתוך  אופן הגשת התביעה

חשוב לדעת, זכויות באבטלה נבדקות מהאחד בחודש בו נרשמים בשירות התעסוקה כדורשי עבודה (חלק בלתי נפרד מתנאי הזכאות),
לתקופה של 18 חודשים קודמים, בה יש לצבור לפחות 12 חודשי עבודה.
חופשת לידה וחודשיים חל"ת ראשונים לאחר חל"ד (אם היו), נכללים בתקופת העבודה.

הרשמה ראשונה מקבעת הזכויות לדמי אבטלה לתקופה של שנה,
במהלכה, ניתן להגיע לסירוגין בין עבודות/חופשה וכדומה...
עד למיצוי מכסת הימים/הפניה לעבודה/תום שנת הזכאות...המוקדם מביניהם.
אם אין לך עדיין סידור לתינוק שנולד, לאחר הרשמה ראשונה ניתן להגיע בכל מועד כאשר יהיה סידור לתינוק ותהיי פנויה להפניה לעבודה.

סרוב להפניה לעבודה, יגרור תקופת המתנה של 90 ימים והפחתה של 30 מימי הזכאות. ניתן לעיין בהרחבה בנושא מתוך אתה מובטל

מאחר והזכויות נבדקות לתקופה של 18 חודשים,
ניתן להגיע גם להרשמה ראשונה כל עוד שומרים על 12 חודשי עבודה (מתוך 18 חודשים קודמים כנ"ל), כך גם נמנע מרישום סירוב ונשמור על הזכאות להפניה לעבודה מתאימה

בברכה.

לצפיה ב-'קצבת פוסט טראומה מביטול לאומי בחול?'
קצבת פוסט טראומה מביטול לאומי בחול?
19/07/2015 | 19:09
1
34
אני מקבל קצבת נכות פוסט טראומה ptsd מביטוח לאומי.
אני רוצה להגר לחול.
האם הקיצבה תישאר כמו שהיא ואמשיך לקבל את הכסף גם אם אגור בחול?
אם לא, מה אוכל לעשות?
תודה
לצפיה ב-'שהות בחו"ל - קצבת נכות כללית'
שהות בחו"ל - קצבת נכות כללית
19/07/2015 | 21:49
36
שלום לך,

קצבת נכות משולמת לכל היותר בעבור חודש היציאה לחו"ל,
חודש החזרה + 3 חודשים.
"תשלום הקצבה בחו"ל לאחר התקופה המצויינת כאן אפשרי בתנאים מסוימים, כגון אם הוא או בן זוגו מועסקים בחו"ל על ידי מעסיק ישראלי, או אם דרוש לו טיפול רפואי מיוחד או אם הוא שוהה במדינה שנחתמה עמה אמנה שכוללת בתוכה ענף ביטוח נכות: אוסטריה, אורוגואי, בולגריה, גרמניה, דנמרק, הולנד, נורבגיה, סלובקיה, פינלנד, צ'כיה, רומניה, שבדיה ושוויץ."

ניתן לקרוא בהרחבה מתוך תושב ישראל השוהה בחו"ל
כל עוד אתה תושב ישראל, יש לשלם דמי בריאות גם בארץ ע"י הוראת קבע, אם הינך עובד במדינה שיש עמה אמנה.
יש לשים לב, לכיסוי הבריאותי, הנשמר לכל היותר עד 5 שנים וכל עוד 
תושבי ישראל.
ניתן להגיע לכאן לטיפולים רפואיים אם נזקקים להם, בהיות טיפולים רפואיים יקרים בחו"ל.
יש לשים לב, לפדיון תקופת המתנה למי שמבטל את תושבותו ותקופת ההמתנה לטיפול רפואי.

לעיין היטב בכל התנאים על מנת לקבל התשובות הספציפיות אליך.

בברכה.

לצפיה ב-'נפגעי עבודה - היוונים לנפגעי עבודה'
נפגעי עבודה - היוונים לנפגעי עבודה
19/07/2015 | 22:01
2
91
מתוך מחשבונים לבדיקת זכאות - אתר ביטוח לאומי
"המחשבון מיועד לשימוש לתושב/ת ישראל, הזכאי לגמלת נכות מעבודה, והוא מעוניין לקבל את הגמלה בתשלום חד פעמי במקום קצבה מדי חודש בחודשו, ובלבד שהוא עונה על התנאים האלה:
נקבעה לו דרגת נכות של 20% לפחות לצמיתות
הוא עדיין לא הגיע לגיל פרישה
לדעת הביטוח הלאומי יש לו הכנסה קבועה, המספיקה לפרנסתו."
לצפיה ב-'חשוב לומר שמדובר בסיכון מסוים שהמבוטח לוקח.'
חשוב לומר שמדובר בסיכון מסוים שהמבוטח לוקח.
23/07/2015 | 22:45
1
56
אמנם זה נראה מפתה לקבל את כל (או רוב) הסכום בבת אחת במקום בתשלומים חודשיים, אך חשוב להכיר שמדובר בסיכון לא קטן. 

כך למשל אדם שהיוון את כל קצבתו (המוסד בדרך כלל יתנגד לכך), לא יוכל עוד לטעון להחמרה על אף שמצבו כמובן יכול להחמיר ביום מן הימים.

דוגמה נספת היא שהיוון קצבה עדיין נחשבת כקצבה חודשית לעניין סוגיית כפל הקצבאות.

קיים מקרה מאוד בעייתי של אדם שהיוון קצבת נכות מעבודה במלואה לאחר שסבר שעקב מחלה (שלא הייתה קשורה לנכות מעבודה) לא נותר לו זמן רב לחיות. המוסד לכתחילה לא רצה להוון את הקצבה במלואה, אך נענה לבקשתו בנסיבותיה המיוחדת.

למרבה השמחה ובניגוד לכל הציפיות, האיש התגבר על מחלתו והגיש תביעה לנכות כללית. תיאורטית הוא היה זכאי ושיעור הקצבה במצבו היה אף גבוה ממה שקיבל ממחלקת נכות מעבודה, אך מאחר והיוון את הקצבה מחד וזה בכל נחשב לעניין כפל גמלאות כאילו הוא מקבל קצבה מידי חודש בחודשו מאידך, הוא נותר ללא כל הכנסה חודשית.

שורה תחתונה, המידע מאוד חשוב ויש בהחלט מקרים בהם ההיוון כדאי, אך יש לחשוב טוב ולשקלל את כל הנסיבות, כולל אלה העתידיות-פוטנציאליות שלא ידועות בזמן אמת, לפני שנוקטים בצעד כזה. לעתים נטילת הלוואה (בנקאית למשל) תוך שימוש בקצבת הנכות מעבודה החודשית כהוכחת הכנסה שתאפשר לעמוד בתשלומים, תהיה עדיפה יותר.

לצפיה ב-' Harrington על המידע החשוב שיהיה לפני הפונים'
Harrington על המידע החשוב שיהיה לפני הפונים
23/07/2015 | 22:49
36
בבקשה להוון קצבת נכות מעבודה, לפני קבלת החלטות.

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

דיטקט סוכנות למודיעין וחקירות מיוחדות
דיטקט חקירות
עו
עו"ד סיגלית לירז
יפעת כלכלה וחשבונאות משפטית
יפעת כלכלה וחשבונאות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה