לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1238512,385 עוקבים אודות עסקים

פורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אדריכלות

פורום אדריכלות הוא מקום לשיתוף, התייעצות ועדכון בעולם המרתק של עיצוב ותכנון אדריכלי.
הפורום מיועד לכל מי שמתעניין בגישות לעיצוב ותכנון, רישוי, היתרים ובנייה. ניתן להעלות סקיצות, רעיונות ושאלות מעולם האדריכלות, ולקבל מענה מקצועי מהגולשים והנהלת הפורום. סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מוזמנים להעלות לכאן עבודות שלהם ולקבל חשיפה ועזרה, וכמו כן אדריכלים מוזמנים להציג פרוייקטים מעניינים וגישות לעיצוב ולתכנון. 

גולשי הפורום קוראים לשיח ענייני, ומבקשים לשמור על כבודו של מפרסם ההודעה ומושאה. אין להעלות לפורום הודעות פרסומיות בשום נושא. 

בברכת גלישה מועילה ומהנה,
הנהלת הפורום.

לצפיה ב-'דירה צמודה למחסנים'
דירה צמודה למחסנים
21/11/2017 | 03:16
18
73
צריכה עצה - עד כמה ימנע מכם לקנות דירה, שקיר אחד של הסלון שלה צמודה לשורת מחסנים של שאר דיירי הבניין (כלומר המחסנים הם מעברו השני של קיר בסלון) ? מישהי יש לה ניסיון עם זה? יש לציין, כי במקרה הזה גם יורד כיוון אוויר אחד ונשארים שניים. אז מצד אחד יש יתרון, שהמחסן שלי בצמוד לדירה שלי, מצד שני - דיירים יכולים לגרור רהיטים ולהרוס את הריצוף בכניסה לדירה שלי וכו'.... 
רוצה להוסיף - אין בבניין הזה דירות צמודות זו אל זו כך, שהמחסנים לא מהווים יתרון מבחינת הפרדה בין דירות.
הדירה בנויה על צלע ההר - קומה מינוס אחת - ולכן שירולים של ראדון - האם צריכים להיות קריטיים?
היתרון בדירה : 3 מרפסות (אחת מ הן בסלון) עם יציאה מהחדרים אליהם + גינה קטנה. יש נוף נהדר.
יש דירה דומה בקומה מעל - עם גינה גדולה אבל צריך להוסיף עליה 100 אלף ש"ח...
לצפיה ב-'לדעתי לא אמורה להיות עם דירה הצמודה למחסנים '
לדעתי לא אמורה להיות עם דירה הצמודה למחסנים
( לעמוד שלי בתפוז )
21/11/2017 | 19:52
12
68
להפך, מאחר ורוב האנשים לא משתמשים במחסנים על בסיס יומיומי תקבלי מצב שבו אין לך שכנים שעלולים להרעיש מהעבר השני של הקיר. 
בנוגע לגז הראדון- כמה כיווני אוויר יש לדירה והאם יש בה חללים שגובלים בצלע ההר ללא כל איוורור? במידה וכן יש להקפיד ולברר שיותקן בהם מכשיר הגורם לאוורור מאולץ, שיבטיח שתנועת האוויר תהיה מן החוץ כלפי פנים ולא להיפך. 
כמו כן סדקים ופתחים הפונים לקרקע חשופה הם מקור לזרימת ראדון לתוך המבנה. במקרים רבים הראדון חודר למבנה דרך הפתחים שבין הצנרת (מים ,ביוב ,חשמל וכדומה) לקיר או לרצפה. סתימת פתחים אלה על ידי איש מקצוע תגרום לירידה ניכרת בריכוזי הראדון במבנה.
בקיצור- גם שאלת הגז ניתנת לפתרון. 
נותרת השאלה הקריטית- כיצד הדירה מתוכננת? מה גודל החדרים? האם היא עונה לכל צרככם? מהו מפרט המכר שאותו אתם מקבלים מהקבלן? במידה ואת עדיין מתלבטת את מוזמנת להעלות את תכנית הדירה על מנת שאוכל לייעץ באופן ספציפי יותר. 
לצפיה ב-'דירה הצמודה למחסנחם '
דירה הצמודה למחסנחם
21/11/2017 | 21:50
11
109
תודה רבה על המענה המהיר. 
כפי שציינתי, המחסן כאלמנט הפרדה ביני לשכנים הוא לא שיקול, כי גם ככה יש רק שתי דירות בקומה שמופרדים על ידי מעלית. 

הדירה היא 116 מ"ר - לא כולל מרפסות וגינה. הכיוון הוא דרום-מזרח (סלום פונה דרומה).
מעבר לזה, היא עונה על כל צרכנו (מלבד המטבח שקצת בעייתי ומגביל). כל השאר - נראה לנו מאד. וכאמור, מה שמפריע הוא שציינתי לגבי כיווני אוויר/ אוורור ועניין המחסנים.
כמו כן, אציין שיש לנו ילדה  בת שנה ומתכוונים להרחיב את המשפחה (2-3) .
נקודות שחשובות לי בדירה:
א. יש לנו חתול - ובעניין זה חשוב לי שתהיה לו פינה משלו   - לארגז חול ולאוכל - פינה שלא תהיה במרפסת הקדמית (לכן פסלתי בינתיים דירה אחרת באותו פרוייקט של מיני פנהאוז עם מרפסת 30 מ"ר, שאגב בה יש 3 כיווני אוויר. אני מצרפת תמונה גם של דירה זו - אם יש לך פתרון לעניין החתול...).
2. מעבר לזה נחמדה לי המחשבה שיש כמה מרפסות - הדירה המדוברת קורצת לי מאד. כמו כן, עבור הבת שלי נראה לי יהיה נחמד יציאה לגינה מהחדר שלה .

3. חשוב לנו להקצות חדר אחד לחדר ארונות עבודה.
4. במידה ושוברים קיר אחד - האם מוריד משמעותית מערך הדירה?

אגב, הדירה עדיין בשלבי בנייה, איך אוכל לדעת אם יש סדקים שצריך לסתום?
אני מצרפת תמונות להמחשה של התכניות (גם של המיני פנטהאוז).

מודה לך מאד על העזרה המבורכת.
לצפיה ב-'תכנית - תמונה באיכות טובה יותר'
תכנית - תמונה באיכות טובה יותר
21/11/2017 | 22:13
77
לצפיה ב-'לענין העדפת דירה - בעיני תכנון הדירה השמאלית טוב יותר'
לענין העדפת דירה - בעיני תכנון הדירה השמאלית טוב יותר
24/11/2017 | 16:47
7
64
המבנה שלה מרוכז יותר, יש לה 3 כיווני אויר, מיקומי הכניסה והמעברים בחלל הציבורי נכונים יותר, יש לה מרפסת רחבת ידיים במקום כמה חתיכות קטנות של מרפסות/חצר. חסרונות - לא יתכן שום הסבר למיקום המוזר של הויטרינה בסלון !

הדירה הימנית - יתרון משמעותי שיש לה חצר. למרות שאני לא בטוחה שתהיה שימושית מאד היות שהיא בגב הבית. יתרון שני זו הויטרינה הגדולה בסלון.

בכל מקרה איזו דירה שתבחרו - אני ממליצה מאד לשכור איש/ת מקצוע שישפר את התכנון הפנימי של הדירה. ובעיקר של יחידת ההורים שמתוכננת ממש גרוע והמטבח שבכלל אל מתוכנן
שימו לב שחלק מהריהוט המצוייר כאן משורטט בקנה מידה לא נכון!!! למשל הספות בסלון בעומק/רוחב של כ 70-60 סמ.לערך - כשעומק ריאלי של ספות הוא לפחות 90 סמ. עומק המקרר פה כעומק השיש...
בקיצור - הריהוט המוקטן מייצר אשליה של המון מרחב. וזה ממש לא המצב שיהיה בשטח.

לצפיה ב-'גלמיש, תודה על ההערות'
גלמיש, תודה על ההערות
25/11/2017 | 05:19
6
38
כמה שאלות:

א. מה מוזר במיקום הויטרינה בסלון?
ב. מה ל גבי עניין המחסנים? האם דיירי הבניין יתייחסו אל הקומה שלנו בהתאם כ"קומת מחסנים". האם המחסנים הם מרחיק לקוחות פוטנציאליים בעתיד? 

הערות:
א. היתה מחשבה לפתוח את המטבח לחדר השינה הצמוד כפתרון לגודלו הקטן.
ב. אני דווקא אהבתי את החלוקה של המרפסות. האחורית תשמש אותו כמרפסת שירות לתליית כביסה וכן למקום משחק נפרד לילדה + מקום לכלי האוכל והצואה של החתול. לכן פחות התאימה לי הדירה השמאלית. 

האם הערותיי משנות משהו?

לצפיה ב-'במבט שני, הבנתי את עניין הויטרינה... לא חשבתי על זה :)'
במבט שני, הבנתי את עניין הויטרינה... לא חשבתי על זה :)
25/11/2017 | 05:22
18
לצפיה ב-'רק את מכירה אתכם ואת אורח החיים שלכם'
רק את מכירה אתכם ואת אורח החיים שלכם
25/11/2017 | 08:58
4
39
אבל אני יכולה לומר מנסיון רב שנים (הן כאמא והן כמתכננת) שהורים אוהבים את הפעוטות שלהם בטווח העין, וילדים אוהבים להיות איפה שההורים. מאחר ומדובר כאן בגינה מאד אחורית שיש יציאה אליה רק מחדר הילדה, אני לא יודעת מה היא תהיה שימושית. אני מעריכה שהילדה תשחק דוקא במרפסת הקדמית שנמצאת קרוב למטבח/פינת אוכל/סלון בה אתם שוהים. ככה בזמן העבודה או הארוח הילדה תוכל לשחק בהשגחתכם.
אבל... יתכן שמגיל מסויים כשהילדים יגדלו יעדיפו יוכלו לשחק שם מאחור בלי השגחה.

לגבי המחסנים - קשה לי לומר. אני לא רואה את המקום ואיך הכל נראה. אני יכולה לספר שיש לי מכרים שקנו דירה ביסטואציה דומה לפני 20 שנים והם מבסוטים מאד.
(הם גם פתחו את המחסן שלהם לכיוון הדירה, לא ממש חוקי, וקיבלו עוד חדר ).

עם כל הכבוד לחתול , ויש כבוד וגם נסיון אישי, אני לא רואה שזה מה שצריך להכתיב איזו מהדירות לבחור. מוצאיםפ פינה לקערות וזהו.
לצפיה ב-'שאלה נוספת'
שאלה נוספת
25/11/2017 | 10:58
3
63
ראשית, תדוה על הסבלנות והפירוט.

הבנו אחרי בירורים שבקומת מחסנים עלולים להווצר רטיבות ועובש. במידה ואנחנו מוותרים  על "דירת המחסנים" נשארנו עם 3 אופציות.
1. דירה 1 - ללכת על הדירה של המרפסת 30 מ"ר . זה עוד 2 קומות ונוף טוב יותר אבל אין מרפסת הורים ואין מרפסות נוספות. מוגדרת בפרוייקט כמיני פנטהאוז. עולה 120 ש"ח פחות ביחס לדירת מחסנים.
2. דירה 2 (מצ"ב תמונה) -  קומת כניסה.  דירה זהה בעיצובה בחללים לדירה מס' 1 אבל יש לה מרפסת סלון + הורים + גינה אחורית. עולה 100 ש" יותר ביחס לדירת מחסנים.
3. בפרוייקט אחר  (מצ"ב תמונה) - דירת גן 189 (חסרונות: לנו עצום מדיי וקשה לתחזוקה גם במידה ומרצפים , יש בה פחות פרטיות בגלל מבנה שכנים שצופה על הגינה; יתרונות: חלוקה פנימית יותר טובה + יש נוף. )

מניסיונכן - כמה באמת יש שימוש בכל שטחי גינה/מרפסת. 

לציין שיש לנו ילדה אחת בינתיים ומקסימום מתכננים עוד 1. 
וכאמור יש חתול...

אשמח לתובנות. תודות רבות מראש!
לצפיה ב-'הערות נוספות ששכחתי'
הערות נוספות ששכחתי
25/11/2017 | 11:00
25
1. דירת הגן שהעליתי יש נוף יותר טוב כי בקומה יותר גבוהה על צלע ההר.
2. הדירה בפרוייקט השני זהה במחירה לדירת גן החדשה שהעלתי. 
לצפיה ב-'לכל דירה פה יש יתרונות וחסרונות. '
לכל דירה פה יש יתרונות וחסרונות.
25/11/2017 | 15:26
40
זה יצריך עכשיו העמקה וזמן כדי לנתח כל הנ"ל לכל דירה, וכמובן זה לא יתכן בפורום.
בנוסף - יש המון אינפורמציה חשובה שלא ניתנה לנו וגם לא אפשרית להעברה דרך פורום וירטואלי. ישנם גם הרבה פרמטרים שאולי את לא מודעת אליהם אבל יש להם חשיבות (כגון, כיווני הדירה, בנינים סמוכים שמשפיעים על האקלים שלה, מבנים עתידיים שישפיעו כנ"ל, כבישים, מפגעי רעש, זיהום אויר, שכנים, וכו... )
אין שום אפשרות לעזור בבחירת דירה בהתכתבות. בלי להכיר אתכם ואת גודל התקציב שלכם, ואת העיר והשכונה... צריך להיות בשטח, לראות את המכלול, לבדוק תכניות וכו.
מומלץ לשכור אדריכל שיתן ייעוץ, בתשלום כמובן, ויעזור למקסם את הבחירה.

לגבי שאלותייך - כבר אמרתי שלדעתי עדיפה מרפסת/חצר אחת גדולה מאשר כל מיני חתיכות. בסופו של דבר אנשים מוצאים את מרחב החוץ המועדף עליהם , מאבזרים ומארגנים אותו שיהיה לה ם נוח, ושם הם יושבים. ואיזורים אחרים נשארים מיותמים, בפרט אם הם לא מחוברים ללב הבית.
מרפסת 'הורים' ברוב המקרים זה מקום לא שימושי. הרי לא תעבירו את האורחים דרך חדר שינה כדי לשבת במרפסת שלכם - בודאי אם יש מרפסת גדולה יותר לסלון. שבה גם אתם תעדיפו לשבת. ככה שאני לא רואה יתרון במרפסת הורים.
לגבי גינה - זה כבר סיפור אחר. יש אנשים (כמוני) שצריכים קרקע מתחתם, ולא להרגיש חיים באויר. להם גינה/חצר זה חשוב. לרבים זה לא חשוב. אני לא יודעת מאיזה סוג אתם....
אני רק יכולה להביע דעה על איכות התכנון, (באף אחת מהדירות הוא לא מזהיר )
לצפיה ב-'התכנית שהוצגה ראשונה ("גינה") - גרועה בפרטיה. "גינה '
התכנית שהוצגה ראשונה ("גינה") - גרועה בפרטיה. "גינה
05/12/2017 | 06:24
20
פרוייקט 2" טובה לעין שעור.
לצפיה ב-'לדעתי דירת המרפסות לא מוצלחת בכלל מבחינת התכנון שלה'
לדעתי דירת המרפסות לא מוצלחת בכלל מבחינת התכנון שלה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/11/2017 | 17:56
1
53
הי לולו
התכנון של "דירת המרפסות" לצערי לא מוצלח- יש בה שני דברים שהם די  מיותרים אבל אתם עומדים לשלם עליהם הרבה מאוד כסף וזה פרוזדורים ומרפסות. המון מרפסות. 
אין ספק שמרפסת אחת גדולה ומרכזית בדירה זה נהדר. המרפסת השניה כבר מעיקה והשלישית לגמרי מיותרת. במקרה של הדירה הזו המרפסות מאוד גדולות, והמשמעות היא תחזוקה יקרה (ניקיון גינון וארנונה- אולי, תלוי במועצה או בעירייה). 
בעניין החתול- לדעתי עדיף למקם את ארגז החול באזור מרפסת השרות ולא בגינה. בצורה הזו אין בעיה לאפשר לחתול להסתובב בדירה ולעשות את צרכיו וזאת מבלי ליצור כל פתח מעבר בין הבית והגינה. בכל הדירות יש מרפסות שרות, כך שמבחינה זו כולן מתאימות לכך. אבל בכל מקרה עניין החתול הוא הדבר שהייתי שמה בתחתית כל השיקולים, כי תמיד ניתן למצוא פתרון לעניין. 
לדעתי הדירה הטובה ביותר (אולם לא מושלמת) היא דווקא דירת המיני פנטהאוז שהעלית. היא בעלת חמישה חדרים שמשתרעת על השטח הקטן ביותר כשהמשמעות היא הרבה פחות מיסים ותחזוקה בהמשך, והיא היחידה שבה ניתן למצוא פתרון סביר לעיצוב חלל הסלון-מטבח-פינת אוכל. הדבר הבעייתי הבולט בה ביותר הוא עניין הויטרינה בסלון, שכן זה באמת פספוס אדיר שלא תוכננה כאן ויטרינה כרוחבה של המרפסת. זה היה משדרג את הדירה באופן משמעותי. 
אין לי אלא להסכים עם גלמיש בנוגע לכך שבמצב שבו אתם נמצאים עדיף להפגש עם אדריכל ולהתייעץ איתו איזו דירה לרכוש וזאת לאחר שביקרתם עימו במקום, והוא ראה ופגש והבין את מכלול השיקולים שלכם. הוא גם יוכל לייעץ לכם בנוגע להבטים שונים שקשורים לעיצוב הפנים העתידי של הדירה. עלות של פגישה שכזו היא אלפי שקלים בודדים ותרומתה עבורכם תהיה רבה. 
לצפיה ב-'תודה רבה. מעריכה מאד את התשובות המפורטות וההקדשה'
תודה רבה. מעריכה מאד את התשובות המפורטות וההקדשה
26/11/2017 | 00:52
26
מזמנכן. לא מובן מאליו!!
לצפיה ב-'לוח חשמל של הבנין צמוד לקיר החיצוני'
לוח חשמל של הבנין צמוד לקיר החיצוני
26/11/2017 | 09:00
4
32
תבדקי שאין לכם דבר כזה.
לצפיה ב-'תודה, מה הבעיה אם זה קיים?'
תודה, מה הבעיה אם זה קיים?
26/11/2017 | 15:16
3
12
לצפיה ב-'הבעיה'
הבעיה
27/11/2017 | 12:45
2
33
בלוח חשמל של הבנין שמרכז הרבה דירות,  מצטברת קרינה אלקטרומגנטית, סכום של כל הדירות בבנין. הלו נמצא על הקיר בשטח הציבורי, לרוב חדר מדרגות, ומעבר לקיר יש דירה.
בהרבה מקרים מהעבר השני של הקיר נמדדת קרינה מעבר לסף התקני, בעיקר בשעות השיא של הצריכה. 
המצב הזה זה נפוץ בדירות גן. 
אז לא נורא אם מהצד השני יש מקרר, או חדר ארונות, כי הקרינה יורדת כתלות במרחק, אבל יותר בעייתי אם שם בדיוק הצבתם שם את המיטה של הילד. 

לצפיה ב-'תודה רבה. ניקח זאת בחשבון. '
תודה רבה. ניקח זאת בחשבון.
29/11/2017 | 00:39
1
18
האם יש סימון לזה באחת התכניות המצורפות? האם זה המלבן עם ה-X על ידי המחסנים?

תודה
לצפיה ב-'הכי טוב לבקש תוכנית חשמל'
הכי טוב לבקש תוכנית חשמל
29/11/2017 | 10:01
10
לצפיה ב-'בחירת אדריכל ומה לצפות..'
בחירת אדריכל ומה לצפות..
19/11/2017 | 13:18
12
161
היי

אני ובעלי רכשנו שטח לאחרונה וכרגע אנחנו בחיפוש אחר אדריכל. נפגשנו עם לא מעט אדריכלים ויצאנו די מבולבלים.אנחנו לא רוצים לקחת את האדריכל שעובד בשכונות שלנו כי אנחנו לא אוהבים את העבודה שלו למרות שאומרים שזה יתרון מבחינת המהירות של האישורים וכדומה.
קיבלנו הצעות מחיר בסדרי גודל מאוד שונים וכל האדריכלים שאנחנו הולכים אליהם מאוד לוחצים על העניין שמומלץ לקחת אדריכל מהתחלה עד הסוף כולל ליווי וכולל העיצוב פנים כדי שהכל יהיה בדיוק כמו שאנחנו רוצים..
השאלה המרכזית שלי היא האם יש לזה חשיבות שאני לוקחת את האדריכל שנותן לי גם את העיצוב פנים מלכתחילה?? או שכדאי לסגור עם אדריכל רק תוכניות ראשוניות וכמובן טיפול באישורים מהמועצה..
חבר של אבא שלי שבונה הרבה אומר לי בשום אופן לא לסגור עם אדריכל מראש הכל ובמחירים גבוהים והוא טוען שתוכנית אדריכלית אמורה לעלות גג 40000 שקלים בהגזמה.. ואני קיבלתי הצעות מחיר יותר גבוהות לרוב.. השאלה מה מקובל היום? והאם רוב האנשים סוגרים מלכתחילה עם האריכל ליווי ועיצוב פנים וכו'...
בנוסף, האם בדר"כ האדריכלים אמורים לכלול תלת מימד בהצעות מחיר שלהם? יש כאלו שמבקשים על כך תוספת תשלום
הבנתי שלוקחים בהמשך הדרך יועצים בנפרד לעניינים מסויימים  אז מה העניין שהאדריכל עושה גם תוכניות של למשל חשמל חכם, מיזוג ואינסטלציה? זה תפקיד של מי בעצם?

בקיצר, אשמח לכל עזרה בעניין...

לצפיה ב-'העלית כמה סוגיות.'
העלית כמה סוגיות.
19/11/2017 | 19:57
1
113
קודם כל - יכול להיות שאדריכל שיש לו ניסיון בשכונה או אזור מסוים, יהיה מעט יותר יעיל - מכיר את המאטרייה, מי נגד מי, יחסוך את הזמן שיידרש לאדריכל חדש ללמוד את העניינים המקומיים, אבל לדעתי זה זניח. בשום אופן אל תיקחו אדריכל שאתם לא אוהבים את העבודה שלו. מה שיקרה זה - שאתם תקבלו (אולי) קצת יותר מהר, משהו שאתם לא אוהבים.

(אגב רושם כאן "אדריכל" או "מעצב פנים" או "איש מקצוע" וכו' - כמובן מתכוון גם ל-אדריכלית, מעצבת פנים, אשת מקצוע. לא בא לי להסתבך עם סלאשים ים/ות )

בחירת אדריכל היא אכן עניין מורכב. כמו בתחומים אחרים - לא תמיד היקר יותר הוא האיכותי יותר. וגם - יכול להיות אדריכל מעולה בכל קנה מידה אוביקטיבי, אבל אם לא מצליחים להסתדר, אם אין "כימייה", אם הוא לא בראש שלכם, אז הוא לא מתאים לכם.

עכשיו, כשיש לכם כבר מושג - גם של סדרי גודל של שכר טירחה, וגם היכרות עם מספר אדריכלים, הגדירו לעצמכם טווח מסויים של סכום שאתם מוכנים להקציב לתכנון, ומתוך אלו שנמאים בטווח הזה, תבחרו את מי שהכי נראה לכם.

מין הסתם לדעתי תחום התכנון הוא אחד התחומים שהכי חשוב לא לחסוך בו. לא צריך לשלם כל סכום, וכפי שכבר ציינתי לא תמיד היקר ביותר הוא טוב ביותר, אבל תכנון טוב הוא הבסיס הכי חשוב - לבית טוב.

לבי השילוב של אדריכלות ועיצוב פנים. בעקרון עיצוב פנים הוא ענף בתוך הדיסיפלינה של אדריכלות. מהמקום שממנו אני באתי (בצלאל) ה-"חינוך" האדריכלי שקיבלתי הוא של עיצוב טוטאלי. מרמת העל, של הסקיצה הראשונית, ועד לירידה לפרטים של הבורג של הידית של הדלת.

במהלך שנות ההתנסות המקצועית שלי - למדתי להעריך את התחום של "עיצוב פנים", בפני עצמו, כעולם ומלואו, ולהעריך א/נשים שלמדו והתמקצעו בתחום הזה, קרי - מעצבי פנים. 

ישנם אדריכלים שמראש לא מתעניינים בתחום הזה. או מתעניינים ברמה מסויימת מוגבלת. ישנם אדריכלים שכן מעוניינים וכן אוהבים, בעלי נסיון וידע, הן בתכנון ה-"גדול" אפילו ברמה אורבאנית, ועד ל-"רמת הפרט" שאוהבים לצאת מהמשרד ולכתת רגליהם בין חנויות לבחור אקססוריז.

אם אתם בוחרים בתכנון משולב - של "אדריכלות" ושל "עיצוב פנים", חשוב לוודא שלאותו אדריכל, אכן יש - ידע מקצועי, ניסיון מוכח, ובעיקר רצון ומוטיבציה לעשות את זה. 

וגם עבודה משולבת של אדריכל ושל מעצב פנים בנפרד יכולה להיות פוריה ומוצלחת.

בהצלחה!.

לצפיה ב-'המון תודה:)'
המון תודה:)
23/11/2017 | 12:52
38
ואכן סגרתי כרגע עם האדריכלית בשלבים ולא בטוח שאמשיך איתה לעיצוב פנים. 
נראה מה יהיה מבחינת הכימיה ואם נרגיש שהיא מתאימה

לצפיה ב-'הי לכם. אכן זה הכל מאד מבלבל לבנוים 'ירוקים'. '
הי לכם. אכן זה הכל מאד מבלבל לבנוים 'ירוקים'.
19/11/2017 | 21:19
9
111
נתחיל מכך שאם אדריכל מסויים, בין אם באישיותו או בעבודות שלו, לא מוצא חן בעיניכם - מומלץ מאד לא לשכור את שרותיו.
ואסביר -פרויקט בנית בית הוא תהליך ארוך מאד של  חודשים רבים, ולפעמים שנים. במסגרתו האדריכל מלווה אתכם לכל אורך הדרך, ונכנס לנבכי מנהגי החיים שלכם, לחדר השינה והרגלי הרחצה.... רצוי מאד שהאדם הזה יהיה נעים הליכות, אמין ושתהיה ביניכם תקשורת טובה.
האדריכל הוא זה שקובע בסופו של דבר את איכותו ויופיו ונוחיותו של הבית בו תבלו את עתידכם- כדאי מאד שתאהבו את מה שהוא יתכנן ותרגישו בטוחים ביכולת ההובלה שלו את הפרויקט למקום הרצוי לכם.
בקיצור - אדריכל צריך להיות מישהו שתתחברו אליו מכל ההיבטים.
יתרון מבחינת אישורים? לא ממש. אם הרשות עובדת כראוי אין יתרון למיקום של האדריכל או היכרותו עם האיזור לגבי מהירות מתן האישורים. בכל מקרה - זו לא סיבה לקחת מישהו שיתכן לכם משהו שאולי לא תאהבו.

מאחר ומדובר בהתקשרות לצורך עבודה ממושכת ומאד מורכבת, כל בית שונה בהמון פרמטרים מרעהו (גודל הבית, סוג הבניה, חומרי הגמר וכו) , גם סוג וכמות העבודה הנדרש לשני בתים לא זהה. לפיכך אין מחירים אחידים לתכנון.
כמובן שגם כל אדריכל שונה בהרבה פרמטרים מרעהו (כמות נסיון, הכשרון, הפרסום, סוג חבילת התכנון שהוא נותן וכו) - לפיכך גם הצעות המחיר מגיעות בסדרי גודל שונים.
האם שווה לשלם יותר לאדריכל מנוסה? לטעמי ממש כן. האם שווה לשלם יותר לאדריכל מפורסם? לטעמי לא.  וכן הלאה...
הייתי אומרת בהכללה גסה - שאדריכל חסר נסיון , זה חסכון שעולה ביוקר (גם אם הבחור נחמד ומוכשר). חשוב למצוא מישהו בעל נסיון, שהעבודות שלו באופן כללי לטעמכם, שיש לכם איתו תקשורת טובה, ושקיבלתם עליו המלצות חמות מלקוחות קודמים. ועל זה בד"כ צריך, וכדאי, לשלם. כמובן שאם התקציב  לא גבוה אז משרדים יוקרתיים יהיו מחוץ לתחום.  

לגבי חבילת התכנון שהאדריכל מספק - עיצוב פנים בסיסי (חלוקה לחללים, העמדת ריהוט עיקרי, תכנון המטבח וחדרי הרחצה כולל מיקום הכלים הסניטריים הארונות, וכו) הנו חלק מהאדריכלות של הבית שכן אדריכל לא מתכן קופסאות ריקות בחלל, אלא חללים פונקציונלים שצריכים להתאים לשימוש בהם.  ולכן זה צריך להיות חלק מחבילת התכנון האדריכלי.
לגבי עיצוב פנים מפורט (פרישות ריצוף וחיפוייםן, תכנון הארונות מטבח ורחצה באופן מפורט כולל חומרים ואביזרים וכו.) והלבשת הבית (וילונות, שטיחים, בחירת ריהוט וכו) זה כבר לא חלק אנטגרלי מתכנון המבנה.
קודם כל לא כולם מתעסקים עם עיצוב פנים מפורט. ויש כאלה שאולי האדריכלות שלהם טובה אבל בתחום הפנים הם פחות חזקים, תצטרכו לבדוק.
אם ברור לכם שאתם מעונינים בעזרה בתחום הזה יש לכם 2 אפשרויות: או למצוא אדריכל שעוסק בטוטל-דיזיין, כלומר עיצוב פנים מפורט. גם אם יש לכם כזה, לא בהכרח חייבים לסגור איתו מראש גם על השלב הזה, ואפשר לראות בהמשך אם אתם מעונינים שהוא ימשיך אתכם.
או למצוא מעצב פנים שישלים את התכנון האדריכלי.
לשאלתך - רוב האנשים לא מבקשים עיצוב פנים מלא. ואם אחרי הבניה נשאר להם כסף, והם מרגישים צורך, בד"כ הם ישכרו מעצב/ת.

לסגור עם אדריכל רק על תכנון ראשוני - זה לא מקובל, לא נכון וגם לא אפשרי. תכנון ראשוני זה השלב הרעיוני ההתחלתי של התהליך , ואף אדריכל לא יסכים שתקחו את התכנית שלו ותלכו למישהו אחר שיחריב/ישנה/יתקן או סתם ימשיך איתה.

עם כל הכבוד לחברים שבונים או יודעים הכל, קחי את זה בערבון מוגבל.
תכנון של וילה ברמה סטנדרטית/טובה (לא יוקרתי מפונפן ולא רמת שיכון) בסד"ג רגיל (דהיינו 180-200 מ"ר) ע"י אדריכל טוב ומנוסה, במרכז הארץ (לא בפריפריה) יעלה יותר מהסכום שהזכרת. לא כולל עיצוב פנים מ]פורט.

תלת מימד - רוב האדריכלים לא נותנים כחלק מהחבילה. ואם כן אז ברמה בסיסית של הדמיה. הדמיה משוכללת וריאליסטית יותר דורשת מיומנות ספציפית גבוהה ו/או המון זמן השקעה, ולכן יש חברות שמתמחות בזה ומספקות את השרות לאדריכלים ו/או לקוחות.

בפרויקט המורכב הזה משתתפים לא מעט יועצים החל ממהנדס בנין ועד יועץ מיזוג וכו. אדריכל עם כל הכבוד לכישוריו ושנות הלימודים המרובות - עדיין לא יכול להיות מומחה בהכל ואחראי לכל.
לגבי מיזוג, אינסטלציה, חשמל וכו - אדריכל עושה תכנית של מיקום נקודות, למשל נקודות תאורה, מפסקים וכו. אבל הוא לא מתכנן את החשמל (מעגלים, הספקים וכו). כנ"ל לגבי אינסטלציה, מיזוג וכו.

עכשיו יותר מובן?

לצפיה ב-'תודה רבה לך!'
תודה רבה לך!
23/11/2017 | 12:30
8
42
וואו..עשית לי סדר בראש
יש לי עוד הרבה מה ללמוד אבל בהחלט עזרת לי מאוד:)
לצפיה ב-'דבר נוסף שכדאי לבקש להוסיף בחוזה וצוין פה לא פעם '
דבר נוסף שכדאי לבקש להוסיף בחוזה וצוין פה לא פעם
( לעמוד שלי בתפוז )
25/11/2017 | 18:15
7
73
תזכרו לבקש במסגרת החוזה שאתם עורכים עם המתכנן להוסיף סעיף שיחייב אותו למסור לכם את קבצי האוטוקאד (DWG) של תכניות הבית במידה ושילמתם כמובן על השלב שבמסגרתו הם בוצעו (תכניות למכרז, עבודה וכו'...). אדריכלים רבים מסרבים למסור את הקבצים וזה יוצר לעיתים מתח רב במידה ויש רצון להפריד כוחות...
לצפיה ב-'נכון. ואם כבר לחוזה - תוודאו שהחוזה לא כובל אתכם ויש סעיף '
נכון. ואם כבר לחוזה - תוודאו שהחוזה לא כובל אתכם ויש סעיף
26/11/2017 | 09:08
6
49
שמאפשר יציאה בנקודות מתאימות. כי עבודה עם אדריכל זה לא נישואים קתוליים, אלא נישואים אזרחיים שמאפשרים גירושין בהסכמה ובקלות.
לצפיה ב-'תודה לכם זה באמת מאוד חשוב! ועוד משהו'
תודה לכם זה באמת מאוד חשוב! ועוד משהו
26/11/2017 | 10:49
5
58
אני בסוף לא סוגרת עם האדריכלית כנראה. עשינו איתה עוד שיחה וקלטתי שהיא לא מבינה ממש את הסגנון שאני רוצה
האם יש לכם המלצות על אדריכלים(עדיף במרכז) שיש להם ניסיון עם הסגנון הקלאסי והפרובאנסי?

תודה
לצפיה ב-'שלחתי מסר פרטי '
שלחתי מסר פרטי
( לעמוד שלי בתפוז )
26/11/2017 | 12:33
31
לצפיה ב-'מההההה זה "סגנון קלאסי ופרובאנסי" ???'
מההההה זה "סגנון קלאסי ופרובאנסי" ???
05/12/2017 | 06:29
3
29
לצפיה ב-'אדריכלות קלאסית – ויקיפדיה '
אדריכלות קלאסית – ויקיפדיה
05/12/2017 | 06:34
44
לצפיה ב-'בינתיים חיפשתי וראיתי למה מתכוונים ב-"סגנון פרובנס". אפילו'
בינתיים חיפשתי וראיתי למה מתכוונים ב-"סגנון פרובנס". אפילו
05/12/2017 | 06:36
1
43
לא ידעתי שבשנים אלו אנשים בונים קיטש שכזה.

לא להאמין.
לצפיה ב-'על טעם ועל ריח...'
על טעם ועל ריח...
05/12/2017 | 10:53
36
לא לימדו אותך בגן?
לצפיה ב-'תכנית קומה ב'
תכנית קומה ב
15/11/2017 | 18:28
7
102
מצ"ב תכנית קומה ב, כפי שניתן לראות הורדנו חדר אחד.
אשמח לקבל את הע/ארותיכם לתכנית.
תודה רבה
לצפיה ב-'בשלב זה מאוד קריטי לראות גם את החזיתות הבית '
בשלב זה מאוד קריטי לראות גם את החזיתות הבית
( לעמוד שלי בתפוז )
16/11/2017 | 12:11
6
54
שלום לך רות 
כדי לתת לך חוות דעת אמיתית ומאחר ואנחנו מלווים אותך כבר מספר חודשים, מאוד חשוב לראות את חזיתות הבית. להבין כיצד משתלבת הקומה העליונה בתכנון הכולל, כיצד נראה הגג (מהשרטוט זה לחלוטין לא ברור). לא ברור לי החלון שמופיע בקצה אזור הספרייה. כיצד הוא בא לידי ביטוי בחזית? 
בנוגע לתכנון הקומה העליונה- לדעתי הוא לא טוב. שני דברים מאוד מפריעים לי: האחד, זה החדרון הצר עבור הספרייה/איחסון- מה זה? למה הוא תוכנן בתוך כוך?  למה הוא משמש? כספרייה או כאזור אחסון? ואם אזור איחסון אז מה מאחסנים בו?  המיקום והפרופורציות שלו לחלוטין לא טובות וצריך לחשוב על פתרון אחר.
אם הגודל שלו זה מה שמתאים לכם אז כחלל איחסון הוא צריך להיות סגור עם דלת. במידה ומדובר בספרייה, שאמורה להיות פתוחה ונגישה, עדיף לשלבה במסגרת התכנון הכולל של הקומה ולא לדחוס אותה לפרוזדור צר. 
הדבר השני שמפריע לי הוא העובדה שמי שיושב בפינת המשפחה מתצפת ישירות על דלתות השירותים וחדר הרחצה- בהחלט לא מראה מלבב, בלשון המעטה. 
גם לא ברורה לי תכנית הגגות הזו: האם יוצאים מחדר המשפחה לגג שטוח?  כרגע בכל אופן לא נוצר קשר בין הקומה השניה והמרפסת שגובלת בה ומבחינה זו מדובר בפספוס, שכן קשר מוצלח בין פנים וחוץ מהווה אלמנט משמעותי מאוד בתכנון בית פרטי- דבר שכבר דנו בו רבות כשהתייחסנו לקומת הקרקע. 
בקיצור צריך לטפל ב-3 דברים:
1-חדרון הספרייה/אחסון- לשלב אותו טוב יותר בתכנית הקומה.
2- להצניע את הכניסות לחדרי השרותים והמקלחת.
3-חיזוק הקשר בין המרפסת והחלל הציבורי שבו נמצאת פינת המשפחה. 
הדברים האלה בוודאי יגררו שינויים בתכנית המוצעת, אין מנוס מכך. 
אני מחכה לקבל ממך את החזיתות וגם מחכה לתשובותיך ביחס לשאלות ששאלתי. להתראות 

לצפיה ב-'זוהר תודה רבה!'
זוהר תודה רבה!
16/11/2017 | 17:22
5
36
אכן, אתם מלווים אותנו מספר חודשים, והרבה בזכותכם הגענו לתובנות ולהחלטות משמעותיות בתכנון ועל כך אנו מודים לכם מאד!!! קיבלנו את תכנית החזיתות אך לא היינו מרוצים ממספר דברם וביקשנו לערוך שינויים, כשיגיעו- נעלה.
מדובר בגג שטוח שבחלקו יהיה מקום לאיחסון ואינו משמש למרפסת. (מרפסת בגג דורשת תחזוקה ואיננו מעוניינים בכך).
החדרון הצר משמש כספריה שתשקיף לחלל המדרגות (מעין גשר). החלון שיתחיל מהרצפה יתן אור לחלל המרכזי.חדרון זה הינו אילוץ וביטולו יתן חדר שינה גדול מידי. אשמח להבין ולקבל מכם רעיונות כיצד  ניתן לשלב את הספרייה במסגרת התכנון הכולל של הקומה ולא לדחוס אותה לפרוזדור צר. 
2.את דלתות השירותים ניסינו להצניע באמצעות הקיר של הטלויזיה - האם זה לא נותן מענה? או שנאריך אותו יותר אך כך, יפריע למעברים.
3. בגג - אין מרפסת- חשבנו לשים שם מחסנון.
ושוב, אנו מודים לכם מאד על כל העזרה והזמן שמקדישים לנו.

תודה רבה

לצפיה ב-'הערות/ הארות'
הערות/ הארות
20/11/2017 | 15:40
1
17
נשמח לשמוע הערות/ הארות ורעיונות  לשיפור תכנית הקומה השנייה.

תודה על העזרה
לצפיה ב-'ראי ...'
ראי ...
05/12/2017 | 06:52
19
מצורפות 2 הערות קטנות.

(קטנות?).
לצפיה ב-'גג שטוח מרוצף שנמצא במפלס של חדרי שינה הוא סוג של מרפסת'
גג שטוח מרוצף שנמצא במפלס של חדרי שינה הוא סוג של מרפסת
( לעמוד שלי בתפוז )
22/11/2017 | 15:03
2
24
הי רות,
הגג השטוח של הבית שיהיה מעל הסלון והמטבח שלכם הוא סוג של מרפסת, מאחר וההגדרה של מרפסת היא: חלק חיצון של בניין אשר רצפתו קשורה לרצפת פנים הבניין ודלת מעבר ביניהם.  זהו בדיוק המצב אצלכם מאחר ושטח הגג צמוד לחדרי השינה שנמצאים בקומה השניה ובינם לבינו מפרידה דלת. אני לא מבינה כיצד את מגדירה מרפסת, אבל בכל מקרה אתם מתכוונים לאטום את הגג ולרצף אותו? במידה והתשובה היא חיובית אז מספיק שתוציאו לשם שולחן וכסאות וקבלתם מרפסת...לא? 
הגג הוא בשטח של מעל 70 מ"ר. מדובר בשטח גדול מאוד שלא ניתן להתעלם ממנו בתכנון, גם אם אתם לא רוצים להשקיע בו בהמשך חייכם בבית. אז תתייחסו אל הגג הזה ותראו כיצד אפשר כבר בשלב התכנון לשלב אותו בתכנית הכללית של הקומה גם אם לא באופן כזה שיצריך תחזוקה בהמשך (אולי תכנון נקודות מים להשקיה ושטיפת הרצפה, נקודות חשמל ותאורה וכו'...)
הפתיע אותי כשכתבת שהחלון הצר באזור הספריה יתן אור לחלל המרכזי...מדובר בחלון צר מאוד שפונה לכיוון מזרח. מקסימום הוא יחדיר פס אור בשעות הבוקר ואחר כך הוא יצליח להאיר את אזור הספרייה בקושי. כדי להאיר את החלל המרכזי עליכם לפתוח פתח (חלון או ויטרינה או דלת מזוגגת) שפונה אל הגג השטוח וממנו יכול לחדור די אור ולהאיר את החלל המרכזי. מאוד כדאי גם להוסיף פתח אור באזור הפודסט של המדרגות על מנת להאיר את חלל המדרגות. 
גם החדרון הצר שמשקיף לחלל המדרגות הוא איננו גשר מאחר ורצפתו איננה תלויה אלא היא בעצם תקרת חדר השינה שמתחתיו. למעשה מדובר בחלל צר שאין לו כל תרומה משמעותית לאיזה מחללי הבית. 
בנוגע לקיר הטלוויזיה, הוא מסתיר את דלתות השרותים אבל רק בפני מי שיושב במרכז הספה. מי שיושב מצידי הספה רואה "דוך" את דלתות השירותים...
הערה גם בנוגע לעיצוב חדרי השינה בקומה העליונה: סיפרת לנו שחדרי השינה האלה מיועדים לילדיך הגדולים, שבהמשך יגיעו להתארח אצלכם בשבתות עם בני משפחותיהם. כרגע החדרים מעוצבים כחדרים סטנדרטיים ולא כחדרי ארוח שבדרך כלל כוללים מיטה זוגית. האם נתתם דעתכם לכך? 
ושוב, אני חוזרת על מה שכתבתי בהודעה הקודמת- אני סבורה שתכנון הקומה העליונה צריך להעשות מחדש מה שיגרור שינויים שלדעתי לא ניתן לעשות במסגרת פורום זה, אלא רק על ידי המעצבת שלכם. 
בהצלחה 

לצפיה ב-'זהר תודה על ההתייחסות,'
זהר תודה על ההתייחסות,
23/11/2017 | 16:58
1
12
אכן, ניקח בחשבון להתייחס לגג בשלב התכנון לגבי נקודות חשמל, מים...
לגבי פתחי האור לחלל המרכזי- ישנו חלון מעל הספה (משום מה לא מופיע בתכנית כרגע) וכן במדרגות.
אשמח לדעתכם- מה עדיף חלל צר עם ספרייה גדולה המשקיפה למדרגות או לבטל את החלל ולקבל חדר גדול במיוחד- שיכול לשמש לאירוח?
לגבי מיקום המקלחת- יש אילוץ בגלל מיקום הפיר במחסן למטה.
נשמח לשמוע רעיונות איך להצניע את הפתחים?
ושוב אנו מודים לך ולחברי הפורום על כל הסיוע והייעוץ המועיל.
תודה
לצפיה ב-'לא הייתי מודעת למיקום פיר הכביסה... '
לא הייתי מודעת למיקום פיר הכביסה...
( לעמוד שלי בתפוז )
25/11/2017 | 18:59
15
מיקום פיר הכביסה באמת יוצר מגבלה אם רוצים לתכנן את חדר המקלחת כשהפיר בתוכו. תכנון מיטבי עבור ביתכם הוא דבר מורכב למדי שכאמור קשה לתת לו מענה מיידי במסגרת הפורום, ולמעשה המתכננת שלכם צריכה ליצור את השינויים והאופציות המתבקשות למיקסום החלל. לדעתי כדאי לבדוק ולנסות ליצור תכנון חדש שמגדיל מעט את אזור פינת המשפחה על חשבון שטח הספרייה ולא להשתמש בשטח הספרייה להגדלת חדר השינה. 
לצפיה ב-'תוכניות מעודכנות'
תוכניות מעודכנות
15/11/2017 | 10:22
9
214
שלום לכולם,

בהמשך להערות קיבלנו ויישמנו אני שולח סט סקיצות של שלושת הקומות
התייחסותכם והערותכם יתקבלו בברכה

בגדול אנחנו סגורים על תצורת המפלסים (חנייה מתחת ליחידת ההורים), והחלטנו ליישר את החזית האחורית אחרי שראינו את הדמייה
לצפיה ב-'אתם מודעים לכך שלא נשאר שטח לגינה?'
אתם מודעים לכך שלא נשאר שטח לגינה?
15/11/2017 | 18:40
1
90
הרצועות הצרות בצד אמורות להכיל שבילי מדרך, ועובר שם גם ביוב.
מול הסלון יש שטח זעיר, שאני בספק אם בכלל נכון לשים שם מדשאונת. עולי יש לכם מקום בגינה ל3 עצים קטנים, דגש על קטנים.
אין לי מושג למה בחרתם לגור בבית פרטי, רבים בוחרים לעשות את זה כדי לקבל גינה ופרטיות. גינה לא תהיה כאן, וגם פרטיות לא, בגלל המרחק הזעיר מחלון השכן, בהנחה שקו בניה שלו דומה.

את כל זה כתבתי לא כדי להקניט, חלילה,  אלא כדי שתהיו מודעים למה שקיבלתם.
אם זה מתאים לכם - אז יופי, סבבה.
אם חלמתם על בית עם מרחבי דשא, עץ לימון, פרטיות ונוחות - אז זה בהחלט לא מה שתקבלו.

אגב, נשאר פחות משליש פנוי לחלחול. זה בעיתי, אבל לפחות את זה ניתן לפתור, אם תחליפו חלק מריצופי הבטון למשטחי דק מעל אדמה.

לצפיה ב-'הגינה'
הגינה
17/11/2017 | 12:55
86
הי מיכל,
אנחנו מודעים לזה שלא יהיו לנו מרחבי דשא ...
בסך הכל מדובר במגרש צר שגם ככה אנחנו בונים במפלסים לגובה
צמצום הבית יפגע בייחוד בפונקציונליות קומת המרתף ובתחושה הכללית של בית פרטי
לצפיה ב-'קומת הקרקע והקומה העליונה נראות טוב, המרתף- טעון שיפור'
קומת הקרקע והקומה העליונה נראות טוב, המרתף- טעון שיפור
( לעמוד שלי בתפוז )
23/11/2017 | 13:04
6
48
הי לך!
בסך הכל קומת הקרקע השתפרה ביחס לסקיצה הקודמת ששלחת. שינתם את רחבת הכניסה לבית, את כיוון המדרגות ועכשיו הדברים נראים טוב יותר. באופן אישי דווקא אהבתי את הסידור הקודם של קומת הקרקע כשלמטבח היתה יציאה מיידית לחצר. במצב הנוכחי למעשה יש שני "סלונים"- הסלון הרשמי וסלון פינת המשפחה, שניהם בדיוק זה מול זה כמעט בעלי אותה היררכיה בבית. אפילו לסלון פינת המשפחה יש יתרון מאחר והוא ממוקם בפינת הבית החצונית וכך הוא מקבל שני כיווני אוויר. אם גם לכם זה מפריע הייתי בודקת אפשרויות אחרות לעיצוב הקומה או שהייתי חוזרת לאופציה הקודמת שבה הבית מקבל מגרעת בחזית. 
דבר נוסף שמפריע הוא חלון השירותים שממוקם בדיוק לצד דלת הכניסה. המלצתי היא להעביר אותו לחזית ולשלב אותו מבחינה פורפורציונלית עם חלון חדר השינה כך שכלפי חוץ החלון לא יראה כחלון שרותים קטן וסטנדרטי. 
בנוגע לקומה השניה המלצתי היחידה היא להרחיב מעט את פרוזדור הגישה לחדרים כך שיהיה ברוחב של לפחות 1.2 מטר. 
ובקשר לקומת המרתף...שם המצב צריך לעבור שדרוג דחוף. חלל הסלון-מטבח לא מתוכנן בצורה מיטבית (בין היתר בשל מיקום דלתות הכניסה). יש לתכנן מקום לשולחן אוכל קטן ולדאוג שהדלת המפרידה בין יחידת הדיור והבית לא תהיה חסומה על ידי ספה. דלת הממ"ד צריכה להפתח לכיוון השני ולא על על דלת המקלחת. ניתן גם "לדחוף" אותה פנימה לתוך הממ"ד על מנת שלא תפריע בזמן היותה פתוחה לכניסה למקלחת/ליחידת הדיור (בהתאם לכיוון פתיחתה).  גם המקלחות לא מתוכננות היטב- ביחידת הדיור המערבית המקלחת מתוכננת כך שהאסלה ממוקמת בדיוק מול הדלת וניתן לראות אותה ישירות מהסלון ובמקלחת שליד הממ"ד המקלחון חוסם את הכניסה. צריך לשנות את התכנון הזה ולשפר אותו. שיהיה בהצלחה בהמשך ונשמח לעדכונים
( וסליחה על העיכוב בתשובה אבל ככה זה כשהילדה חולה כבר שבוע... )

לצפיה ב-'עדכונים נוספים'
עדכונים נוספים
23/11/2017 | 21:51
5
65
קודם כל תודה על ההתייחסות, סופ״ש הגיע ואני מקווה שכולם כבר בקו הבריאות

בינתיים כבר ערכנו שינויים חדשים שעיקרם באמת במרתף כפי שציינת
ויש גם חזיתות מעודכנות

טוב כמובן שנשנה את כיוון דלת הממד ומיקום השירותים ביחידה המערבית
יתר הדברים צריך לחשוב קצת יותר, אנחנו כבר אחרי הדמיה אחת שגרמה לנו לשנות את הקונספט של היציאה מהמטבח לגינה

הבריכה בגינה היא יותר רעיונית כרגע, תדרוש בחינה תקציבית ...

שוב נשמח לקבל כל רעיון והערה כל סבב שמים לב למשהו חדש ומשפרים

תודה

לצפיה ב-'הצילו '
הצילו
25/11/2017 | 09:55
1
39
שוברים את הראש איך להפוך את פינת המשפחה עם המטבח
הטלוויזיה של הסלון (עם העמוד הנלווה שלה ... ) תוקעות הכל

רעיונות יצירתיים יתקבלו בברכה
לצפיה ב-'רעיון יצירתי שכבר הזכרתי בעבר הוא לערוך שינוי יותר משמעותי'
רעיון יצירתי שכבר הזכרתי בעבר הוא לערוך שינוי יותר משמעותי
25/11/2017 | 17:21
35
בקומת הקרקע. כאמור צמצום השטח הענק של המדרגות בחצי או פחות (ע"י ארגון נכון יותר שלהן)  יפנה המון מרחב לכל יתר השימושים. יש הרבה דרכים לעשות זאת באופן טוב....

פינת המשפחה מיותרת כשהיא סמוכה לסלון, עוד סלון לתחזק, ובעצם שתי פינות טלויזיה זו מול זו...   

רעיון יצירתי זה לעצור לחשוב מה הצרכים ומה העדיפויות.
לצפיה ב-'לוותר על הבריכה!'
לוותר על הבריכה!
( לעמוד שלי בתפוז )
25/11/2017 | 18:40
2
44
הבריכה במגרש שלכם לחלוטין לא מתאימה ו"תוקעת" את כל הגינה. תוותרו עליה ותצילו את הגינה וגם לא מעט כסף שיוותר בחשבון הבנק שלכם...
בנוגע לחלון שירותי האורחים- ראיתי בהתאם לחזיתות שהרעיון למקם את החלון בחזית הצפונית הוא בעייתי, ולכן עדיף למקמו בחזית המזרחית, כשהוא מופנה לאזור החניה. 
יחידות הדיור עדיין טעונות שיפור כי למעשה לא חל בהן שום שינוי למעט הוספת שולחן האוכל שצמוד למסך הטלויזיה- מבחינה עיצובית ופונקציונלית מדובר בדבר בעייתי. כל סידור הרהיטים בחלל המרכזי ביחידות צריך לעבור שינוי ולא להיוותר בקונסטלציה המוצעת. 
בקשר לשאלה ששאלת בקשר לתכנון קומת הקרקע- בדקתם אופציות נוספות עם המתכנן שלכם? יש משהו נוסף שתוכל להציג במסגרת הפורום? 
לצפיה ב-'בריכה לא בתקציב כרגע ...מקסימום שכשוכית '
בריכה לא בתקציב כרגע ...מקסימום שכשוכית
25/11/2017 | 19:22
1
46
האמת שעברנו הרבה אופציות עד שהגענו לתצורה הנוכחית שאנחנו בסדר איתה אבל כפי שציינת פינת המשפחה לא ממש ממוקמת במקומה הטבעי הרצוי (יותר מוצנעת ומרוחקת קצת מהסלון)

חשוב לנו מאוד שהויטרינה לגינה תהיה פתוחה ככל האפשר ושהמטבח והסלון יהיו מרשימים ובעלי נוכחות , במטבח היינו רוצים שיהיה אי או חצי גדולים

עוד לא ישבנו עם האדריכל על זה אבל ניסינו לראות איך מחלקים את החלל למטבח וסלון , והטלוויזיה שהיא בעייתית ....

אני מעלה עוד סקיצה שחשבנו עליה תגידו לי מה דעתכם

לגבי המרתף התכנון הוא לקבל שתי יחידות פחות או יותר שוות , האם ההערה נוגעת למיצוב הרהיטים בחללים או בכלל לגבי התצורה של היחידות
לצפיה ב-'ההערה בנוגע למרתף מתייחסת למיקום הרהיטים בלבד '
ההערה בנוגע למרתף מתייחסת למיקום הרהיטים בלבד
( לעמוד שלי בתפוז )
26/11/2017 | 22:39
23
ולא לתצורה הכללית של היחידות.
האופציה שהעלית פה בהחלט אפשרית, כמובן לאחר עיבוד ודיוק שאותו יעשה המתכנן שלכם. אתה מוזמן לשתף בהמשך את האופציות שיעלו.  
לצפיה ב-'עזרה בבקשה!!!'
עזרה בבקשה!!!
13/11/2017 | 18:46
15
179
מצורף קובץ - קומה ב' , החדרים פיצפוניים , חדר הורים פשוט ולא מפנק, מה ניתן לעשות בעלות נמוכה יחסית, הכל בנוי ולכן נדרש לעשות מינימום שינויים, שוקלת לקנות את הבית אם יהיה ניתן את הקומה....
לצפיה ב-'קודם כל, מהם הצרכים שלך? לכמה חדרי שינה את זקוקה בקומה זו? '
קודם כל, מהם הצרכים שלך? לכמה חדרי שינה את זקוקה בקומה זו?
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2017 | 23:41
14
61
אם את זקוקה ל-4 חדרי שינה ואת מתכוונת להפוך את חדר הארונות לחדר שינה אז באמת האפשרויות שעומדות בפניך מצומצמות. במידה ואת זקוקה ל-3 חדרי שינה אז אפשר לארגן את הקומה בצורה שונה תוך ניצול שטח חדר הארונות לטובת חדרי השינה של ההורים וחדר השינה של הילדים. באופן הזה ניתן למקסם ולהרחיב את החדרים, ולהפוך את חדר השינה של ההורים ל"מפנק" יותר. 
לצפיה ב-'4 חדרי שינה(הורים + 3 ילדים)'
4 חדרי שינה(הורים + 3 ילדים)
14/11/2017 | 08:14
13
26
לצפיה ב-'אז אין לך הרבה אפשרויות ליצירת שינוי מהותי..'
אז אין לך הרבה אפשרויות ליצירת שינוי מהותי..
( לעמוד שלי בתפוז )
14/11/2017 | 08:44
12
69
הקומה לא גדולה והשטחים בה מוצו כמעט לגמרי. יכול להיות שניתן לבצע שינויים קטנים אבל לא משהו שישנה בהרבה את המצב הקיים. אולי יש חדר שינה בקומת הקרקע שיכול לשמש כחדר שינה לאחד הילדים (למרות שכמובן עדיף שכולם ישנו באותה קומה במידה ומדובר בילדים קטנים). 
ניתן לראות שהמדרגות תופסות שטח גדול יחסית מהקומה אולם שינוי בהן יגרור אחריו הוצאות גדולות.  
לצפיה ב-'מסכים עם כל מילה, אבל'
מסכים עם כל מילה, אבל
14/11/2017 | 20:05
11
59
אם מוותרים על חדר כביה לטובת ח.רחצה הורים,
ובאזור הכניסה לחדרים מבטלים את הנישה ועושים כלחדרים מהקיר שממשיך את המדרגות - יכול להיות שזה ייתן משהו.
לצפיה ב-'אנה - בית או דירה? העלי תרשים של קומת הסלון והסביבה'
אנה - בית או דירה? העלי תרשים של קומת הסלון והסביבה
14/11/2017 | 21:19
1
47
אנה
העלי תרשים של קומת הסלון ואולי תיהיה "פריצת דרך".
יחידת הורים בקומת הכניסה עשויה לשחרר פרץ יצירתיות תפקודית לבית

בהצלחה
לצפיה ב-'תרשים קומה א' '
תרשים קומה א'
14/11/2017 | 21:49
75
לצפיה ב-'"באזור הכניסה לחדרים מבטלים את הנישה" - איך אפשר לעשות את זה'
"באזור הכניסה לחדרים מבטלים את הנישה" - איך אפשר לעשות את זה
14/11/2017 | 21:43
43
אם החדרים היום מתקרביל לגודל סטנדרטי של 3מ על ,3.5n  זה היה יכול להיות כבר חלק מהפתרון שאני מחפשת...

לצפיה ב-'היו לי כמה ראיונות לשיפור - מה דעתכם?'
היו לי כמה ראיונות לשיפור - מה דעתכם?
14/11/2017 | 22:17
7
74
כחול - קיר , כתום - דלת
הייתי רוצה להרחיב את המרחב של הקומה ב-70 ס"מ לרוחב וכ-1 מ לאורך (כדי לאפשר את הכניסה לשרותים מעל המדרגות) האם זה אפשרי? מה העלויות לדבר+-?
העניין הוא שהבית בנוי והקבלן מוכן לעשות מספר שינויים בגלל שהוא מבין שהתוכנית היא בעייתית, אבל לדעתי הוא לא יסכים לעלויות כבדות...
על איזה שינוי לא הייתם מוותרים?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
15/11/2017 | 08:41
6
55
כל עוד מדובר על שינויים בקירות פנים -לא אמרוה להיות בעיה.
השאלה איך הקבלן יקבל את השינוי של תוספת היציקה מעל ח.המדרגות
(אגב היציה לא חייבת להגיע עד לקיר השמאלי.)
לצפיה ב-'לצערי הסקיצות שאת מציגה לא טובות'
לצערי הסקיצות שאת מציגה לא טובות
( לעמוד שלי בתפוז )
15/11/2017 | 09:53
5
65
שימי לב מה המרחק שנוצר בין המדרגה העליונה ביותר ובין הקיר שמולה- לא מספיק בשביל שתהיה תנועה נוחה וזורמת בכניסה לקומה. עליך לשמור על מרחק של לפחות 90 ס"מ בין סיום המדרגה ועד קצה הקיר שמולה וכרגע יש הרבה פחות. 
כמו כן שימי לב שאת לא מוסיפה שטח קריטי לחלל החדרים, שיהפוך אותם לנוחים בהרבה ממה שהם כרגע (ואת גם לא משאירה מספיק מקום למעבר גם בכניסה לחדרי השינה של הילדים). לדעתי כשעושים שיפוץ שעלויותיו לא קטנות, צריך "להרוויח" ממנו יותר, וכרגע את מציגה אפשרות שלפיה עלויות השיפוץ יחסית גדולות, אולם התועלת בגינו לא משמעותית. 
לא ניתן להגיד לך מה עלויות של שיפוץ כזה אולם לא מדובר בעלויות קטנות. כל שינוי בקיר בחדר גורר שינויים בחשמל, בריצוף, בצבע הקיר, לעיתים יש שינוי בדלת הכניסה לחדר שמשנה כיוון פתיחה ועוד... שינוי בקיר המקלחת משמעותו שינויים בריצוף, חיפויים, חשמל וכדומה. אנחנו לא מכירים את הבית הזה, לא יודעים ממה בנויים קירות הפנים שלו (בלוקים, גבס), מה גובה התקרות, האם יש הבדל בין ריצוף החדרים וריצוף הפרוזדור ולכן לא ניתן להגיד לך מהן העלויות. 
לצפיה ב-'הבית הוא חצי מדו-משפחתי בן למעלה מ- 40 ??'
הבית הוא חצי מדו-משפחתי בן למעלה מ- 40 ??
15/11/2017 | 20:36
4
41
אנה
בהנחה שהבית הוא חצי מדו-משפחתי וותיק, תחשבו (שלוש) פעמיים אם לבצע שיפוץ כולל פרוק קירות ובניית קירות במקום אחר:
עלולה ליהיות השפעה שלילית על השכנים (סדקים ועוד).

כמו כן - אין ממ"ד בבית - שיקלו מיגון אחד החדרים מבפנים, יש פיתרונות מעניינים ללא 40 ס"מ עובי בטון.

עוד - כדאי לבחון את שלד הבניין - האם הקרבונציה כבר חדרה עד ברזל הזיון והתחילו התפרקויות בטון.

בשורה התחתונה:
בניין כזה הוא "להשתמש כפי שהוא" או לא לקנות
אם החלטתם לרנות - שיקלו הארכת קיים (משך השרות) באמצעות מריחה/ריסוס של מעכב קרוזיה על הבטון במעטפת הבניין מבחוץ ועל התקרות

בהצלחה

לצפיה ב-'הבית הוא חדש - הבנייה הסתיימה לפני חודש+-'
הבית הוא חדש - הבנייה הסתיימה לפני חודש+-
15/11/2017 | 21:11
3
47
הוא הכן חצי מדו משפחתי אבל חדש לחלוטין, הקבלן יודע שיש בעיה עם החדרים של הילדים ולכן הוא מוכן לבצע שינויים, והסיבה שאנחנו שוקלים כי המחיר שלו קצת יותר נמוך מביתים חדשים בסביבתו. השאלה מה אני יכולה לעשות כדי קצת לתקן את החדרים...
לצפיה ב-'בנוסף לבית יש מרתף גדול עם ממד '
בנוסף לבית יש מרתף גדול עם ממד
15/11/2017 | 21:14
2
18
לצפיה ב-'חבל שאת לא מספרת הכל מההתחלה'
חבל שאת לא מספרת הכל מההתחלה
15/11/2017 | 23:26
43
צרפי גם תרשים של המרתף, וגם תרשים של השטח כולו עם כיוונים ושיפועים.
כללית, לצערי, זה נראה כמו תכנית של דירה בבניין רב קומות שהועתקה לבניין צמוד קרקע ללא כל התחשבות ביתרונות השטח.
לחילופין - "תכנית של מהנדס" להבדיל מ"תכנית של אדריכל"

חבל

בהצלחה
לצפיה ב-'גם קומת הקרקע לא מושלמת...'
גם קומת הקרקע לא מושלמת...
( לעמוד שלי בתפוז )
15/11/2017 | 23:37
54
מיקום האי במטבח איננו נכון והוא מרוחק מדי מהכיור ומהכיריים. אי משמש כמשטח עבודה נוסף שאמור להמצא במרחק של כ-1.10/1.20 מטרים מהשיש. בפועל הוא ממוקם רחוק מהם באופן שמקשה על השימוש בו. לעומת זאת הוא ממוקם בסמוך למקרר מה שאומר שאם מישהו יושב באי הוא יפריע למי שרוצה לפתוח את דלת המקרר. גם מיקום המקרר באזור שניתן לראות אותו מהסלון, מרמז בעיני על כך שמי שתכנן את המטבח הזה, הוא לא מתכנן מטבחים מקצועי. לדעתי היה עדיף למקם את המקרר בפינת המטבח הקרובה לדלת הכניסה ולמקם את הכיור והכיריים לאורך צלע אחת של המטבח, הגובלת בחניה, מה שיקל על התנועה והעבודה במטבח. 
בסלון לא ברור לי היכן אמורה להיות ממוקמת הטלויזיה, וזה חשוב למדי, מאחר ומיקומה משפיע על מיקום הרהיטים בחלל. לא ברור האם בכלל יש מספיק מקום לסלון+פינת אוכל בחלל שרוחבו 7.1 מטרים. יש לבדוק גם זאת. 
דלת הכניסה מהחניה נפתחת ישירות לחלל המרכזי בסלון-גם דבר שאיננו אסתטי במיוחד ובמקרה זה מיותר לחלוטין שכן דלת הכניסה הראשית ממוקמת לא רחוק מהחניה. 
בקיצור- גם בקומת הקרקע התכנון לא מיטבי והייתי שוקלת ברצינות האם באמת כדאי לקנות את הבית הזה, על אף מחירו הנמוך. 
לצפיה ב-'הגדלת חלון בסלון'
הגדלת חלון בסלון
28/10/2017 | 16:39
1
40
שלום רב,
בסלון ביתי חלון הנותן תחושה סגורה ואני מעוניינת להגדילו כלפי מטה , רוחב הקיר 4 מ׳.
מעבר לחלון ישנה אדנית נמוכה ב-20 ס״מ מקו חלון תחתון ובעומק 30 ס״מ, האדנית לא בשימוש .
המחשבה שלי היא לשבור את הקיר מתחת לחלון עד לגובה כמושב כסא ותחתית האדנית שבחוץ, על מנת להגדיל את הפתח ולפתוח את הסלון. על מעקה האדנית אשים צמחייה להסתרת השינוי הקל שבזווית מסויימת יכול להראות מבחוץ, כמובן לדאוג לניקוז טוב ולהוסיף מרקיזה בצורת רבע עיגול שבכל מקרה רציתי להוסיף.
הצורה של הסלון במצב הקיים מאוד מפריעה לי.
אני מצרפת תמונות מבפנים ומבחוץ של האדנית ומקווה שהבהרתי עצמי.
מה דעתכם?

לצפיה ב-'הי אור-אנא הוסיפי את התמונה שהתכוונת לצרף להודעה'
הי אור-אנא הוסיפי את התמונה שהתכוונת לצרף להודעה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/10/2017 | 23:27
9
לצפיה ב-'מחפש שרטט/אדריכל לשינויים קטנים בתכניות עבודה-מיידי'
מחפש שרטט/אדריכל לשינויים קטנים בתכניות עבודה-מיידי
27/10/2017 | 14:20
5
57
מחפש שרטט/אדריכל לשינויים קלים "פינישים" לתכניות עבודה מוכנות באוטוקד.
הפנייה היא גם לנשים כמובן

תודה רבה,
לצפיה ב-'אפשר לשאול - '
אפשר לשאול -
29/10/2017 | 00:06
4
75
למה האדריכל שעשה את התכניות, לא עושה את השינויים?
לצפיה ב-'חוסר זמינות מספקת'
חוסר זמינות מספקת
01/11/2017 | 14:25
3
23
לצפיה ב-'יכול לפנות אליי במסר פרטי'
יכול לפנות אליי במסר פרטי
04/11/2017 | 10:51
2
26
לצפיה ב-'המלצה - אדריכל'
המלצה - אדריכל
25/12/2017 | 16:58
1
112
שלום לכולם,

לאחר שקבלתי שירות מעולה, ברצוני להמליץ מאוד על אוהד אדריכלות.
השירות מהיר והעבודה מקצועית מאוד, עובד מסודר ומובנה.
כאמור מומלץ בחום, בהצלחה לכולם.
לצפיה ב-'תודה על המילים החמות :)'
תודה על המילים החמות :)
27/12/2017 | 10:16
3
לצפיה ב-'שני פרוייקטים- מה עדיף?'
שני פרוייקטים- מה עדיף?
26/10/2017 | 07:23
3
178

אנו מתלבטים בין שני פרוייקטים -נשמח לחוות דעת.
OPTION1- דירת גן בבניין מדורג (4 דיירים), ללא מעלית.
146 מ"ר+90 מר גינה ~
OPTION2- דירת גן בבניין מדורג (6 דיירים), עם מעלית.
139 מ"ר+ 220 מ"ר גינה ~

כמו כן, עד כמה נורא שאין חלון בשירותים? מה הפתרונות הקיימים?

לצפיה ב-'בעיני אופציה 2 טובה יותר '
בעיני אופציה 2 טובה יותר
( לעמוד שלי בתפוז )
27/10/2017 | 00:21
1
66
במקרה שמדובר בדירת קבלן ולא בית שנבנה על שטח פרטי, יש יתרון בדירה שתוכננה בקומה אחת על פני דירה שתוכננה על פני שתי קומות. להרגשתי הדירה "אופציה 2" מרווחת יותר מהדירה "אופציה 1" ומתוכננת טוב ממנה בעיקר באזור הסלון-מטבח (אבל לא רק). 
קשה להבין מהתכניות את התלת מימדיות כפי שהיא באה לידי ביטוי בבתים המדורגים האלה. למשל באופציה 2- מה פשר החצר הפנימית שמתחברת לחדר השינה שבקצה הבית? להיכן נפתחים חלונות השירותים והמקלחת? ללובי הקומתי? עם זאת החיבור של הבית הזה (אופציה 2) לגינה, טוב מהחיבור כפי שהוא בא לידי ביטוי באופציה 1, שם למטבח אין כלל חלון הפונה כלפי חוץ. 
באופציה 2 כמעט כל החדרים בבית נהנים מנוף לגינה המקיפה אותם, המטבח והחלל הציבורי גדולים יותר והתכנון הכללי נראה איכותי יותר. 
לצפיה ב-'גם לדעתי אופציה 2 עדיפה'
גם לדעתי אופציה 2 עדיפה
27/10/2017 | 13:17
22
לצפיה ב-'ללא ספק: 2 ... ולו רק בשל הנימוק הבא:'
ללא ספק: 2 ... ולו רק בשל הנימוק הבא:
30/10/2017 | 05:55
60
קרא את ה"מאמרון" הבא (ואחריו - את המסקנה):

=====================================================

למה אנשים בוחרים לגור בבתים פרטיים [מה שנקרא במילון המונחים של רשות מקרקעי ישראל: "בניה נמוכה", שכוללת: "מקרקעין מונים בבניה צמודת קרקע וכל מקרקעין מבונים למגורים שאינם בניה רוויה (הכוונה לבתים בודדים, וילות, קוטג'ים, בתים דו משפחתיים או ארבע משפחתיים, צמודי קרקע וכיו"ב)"] ???
*
להבנתי, שתי הסיבות העיקריות:
א.  לא קשור לענייני תכנון: לגור ללא שותפים (כאלה שצריך לקבל הסכמתם, ... - וכל שאר מגרעות הבית המשותף).
ב.  המרחק (בדרך כלל לא הרבה מטרים) מדלת היציאה מחדר המגורים עד גבול המגרש שמולה, הכולל משטח מרוצף (ובאופן רחב יותר: הגינה).
בשביל 2 הדברים האלה אנשים מוכנים להוציא הרבה מאד כסף, ו...להתפשר. לא מעט.
*

אני לא אדון בחסרונות המגורים בבתים פרטיים שלא רלוונטיים לתכנון הבית (כמו: המרחק מהעיר ..., יקר, ...), ואתרכז ב"מאמרון" הזה במה שאני רואה כחסרון הגדול ביותר של רבים (רוב?!!) הבתים הפרטיים בישראל. חסרון ענק בעיני, אולי הפשרה גדולה ביותר של רוב הבוחרים לגור בבית פרטי:
ה מ ד ר ג ו ת !
*  *  *
מאחר שמחירי המגרשים לבניה נמוכה יקרים - רוב האנשים נאלצים להסתפק במגרשים שלא ניתן לבנות בהם בית ש(רוב)שטחו בקומה אחת. ברוב המקרים הם ייסתפקו בבית ששטחו ייתחלק לשתי קומות, בד"כ כשבכל קומה כחצי מהשטח - הלא הוא דגם ה-"קוטג'" ["קוטג'": הכוונה לבית פרטי בן שתי קומות עיקריות (ואתייחס רק אליהן), כאשר בקומת הקרקע השטחים הציבוריים ..., ובקומה השנייה אזור השינה. לפי נסיוני - בדרך כלל מדובר בחלק מבית דו-משפחתי, וזו צורת הבית הפרטי הנפוצה ביותר באיזור דן (ובכלל?) - ועל כאלה אדבר].
בקוטג', בין שתי הקומות מחברות כ-18 מדרגות.
מה זה ה-"18 מדרגות" האלה? זה מסדרון ארוך (כ-6 מ') ו...מאד תלול !!!
אני לא מכיר בר-דעת אחד שיעדיף לגור בבית (או דירה) שבין שני חלקים משמעותיים בו - צריך לטפס כל כך הרבה.
אז למה כל-כך, כל-כך הרבה אנשים המבקשים לגור בבית-פרטי - קונים מגרשים בהם הם ייצטרכו לטפס-ולרדת, לטפס-ולרדת, שוב-ושוב, 18 מדרגות ?
כי ... כי אין להם בררה, אם הם רוצים להרוויח את היתרונות של מגורים בבית פרטי.
אין להם בררה, אלא לעשות את הפשרה המכאיבה הזאת:  מ ד ר ג ו ת.
לא קלים החיים בבית כזה. לא קל לטפס 18 מדרגות - שאלו את שוכני הקוטג'ים המודעים, והם יספרו לכם על חסרונות דגם-המגורים הזה. בין השאר הם יספרו לכם איך הם אוספים חפצים לצד המדרגות (הראשונה והאחרונה) כדי לחסוך עליות וירידות. אין לי טיפת ספק שהם יודו שלו יכלו - היו חיים בבית (שעיקרו) ללא מדרגות.

=====================================================

מסקנה:
באלטרנטיבה מספר 1 יש לך גם את צרת המדרגות,
וגם את צרת הבית המשותף !
(לקנות דירה כזו נראה בעיני מעשה חלם).
לצפיה ב-'העמדת בית על המגרש'
העמדת בית על המגרש
26/10/2017 | 05:07
1
75
שלום, היינו רוצים שלמטבח, חדר האוכל והסלון יהיו חלונות שפונים לגינה. המגרש הוא מלבני והבית הוא דו משפחתי ודו קומתי ישנן חזיתות במזרח ובדרום. כרגע למטבח יש חלונות גדולים שפונים לחזית גינה מזרחית, לסלון יש חלונות לגינה הדרומית וחדר האוכל ממוקם בהמשך למטבח ואינו פונה לחזית חיצונית. האם חשוב כי שלושת החללים הללו יפנו לחזית גינה? האם תוכלי להציע אפשרויות לתכנון. תודה מראש
לצפיה ב-'מה אורך החזית הדרומית? '
מה אורך החזית הדרומית?
( לעמוד שלי בתפוז )
26/10/2017 | 23:20
28
מהן הפרופורציות של המגרש עצמו?
תכנון שמפנה את המטבח והסלון לחזית הגינה הוא תכנון מאוד רצוי שכן שתי הפונקציות האלו תהננה מהקרבה לגינה במידה וימוקמו לאורכה, אולם לא תמיד הדבר אפשרי בשל גודל המגרש ואורך חזיתותיו של הבית. כדי לענות על שאלתך עליך לצרף שרטוט ובו ניתן לראות את המצב הקיים בבית+ מידות אורכי החזיתות וסימון קווי הבנין במגרש. 
רק במידה ונראה את תכנית הבית ניתן יהיה לייעץ לך ולהעלות רעיונות ואפשרויות לתכנון. 
לצפיה ב-'אשמח לחוות דעת על התוכנית'
אשמח לחוות דעת על התוכנית
26/10/2017 | 03:58
24
365
שלום רב
זוג + 2. מגרש 510 מטר בדרום הארץ.
אשמח להערות והארות. 
לצפיה ב-'האם כדאי לבטל קיר של חדר כביסה'
האם כדאי לבטל קיר של חדר כביסה
26/10/2017 | 04:06
1
124
וליצור חלל אחד גדול ?
לצפיה ב-'תשמע,'
תשמע,
26/10/2017 | 20:31
136
אני דווקא חובב גדול של - פאטיו-אים! 
האלמנט הזה מהלך עליי קסמים.
אבל!
פאטיו זה אלמנט מיוחד מאוד, שנוצר ומיועד לתנאים מאוד מסוימים, בתוך סיטואציות והקשרים תרבותיים מסוימים. ולא לסיטואציה של בית על מגרש של חצי דונם עם קווי בניין סטנדרטיים וכן הלאה.

העצה הכי טובה שאפשר לתת לכם - תרדו מהרעיון הזה לגמרי, ותתחילו מחדש!.

בהצלחה.

לצפיה ב-'התכנון הזה לא טוב. מכל היבט כמעט....'
התכנון הזה לא טוב. מכל היבט כמעט....
26/10/2017 | 17:43
4
207
נתחיל מזה שאין שום התיחסות לשטחי החוץ! מישהו תכנן בית מתוך התעלמות ממה שנשאר מהמגרש (לא הרבה) ומכל האלמנטים בחוץ. איפה השער? שביל גישה? פילרים? זרק איזה מלבן ליד הבית שאמור לסמל רחבת ישיבה, וזהו.

מה שכן (כאילו) שייך לחוץ - הפטיו. בשביל מה הוא טוב? מה אמור להיות בו? העץ המצוייר שם הוא בדיחה. עץ נורמלי לא ישרוד בתוך חדרון של 2.5X2.8 , אולי ברוש טוטם.
אני מבינה שרציתם איזה אלמנט "מיוחד" שיתן אוירה לבית, אבל ככה זה לא. נוצר פה אקוואריום שיוצר בעית אקלים (מיזוג/חימום/קרינה).
מעבר לזה מיקוםך הפטיו בלב הבית זולל המון שטח כי עשיתם מסדגרונות סביב סביב... מדובר בבזבוז שטח של כ 15 מ"ר ! כמו חדר ענק.

חדר המדרגות אבסורדי - אין מצב שיהיה ניתן להיכנס אליו משני הצדדים. הוא קטן מדי ואין גובה ראש באיזור הדלתות.
ואם אמורים להיכנס מבחוץ - הרי שצריך לראות מדרגות חיצוניות , שאין כאן!
ובכל מקרה - מדרגות משולשות אינן תיקניות!!! ומסוכנות מאד. וכאן יש ...המון.
ונניח שהיה אפשר להיכנס מבחוץ - איך בדיוק מגיעים לכניסה החיצונית הזאת? הרי יש מבנה חניה שחוסם את החצר?

מעבר לזה כל החללים הציבוריים גדולים מאד. פינת אוכל ברוחב 6 מטר? מטבח, סלון...(מרחק צפיה בטלויזיה - גדול מדי.) הכל רחב רחב.
או במילים אחרות - חלל ציבורי של כ 65 מ"ר ?!
את כל השטחים הריקים הללו צריך (ויקר) לבנות, לאבזר, לחמם, לקרר, לתחזק...
האם מתאים לכם?

מה לעשות?
להקטין את כל החלל הציבורי לפחות במטר, לכל אורכו.
לבטל את הפטיו המיותר (יש מספיק שטח לגינה) ולכנס את כל השטח שסביבו לכדי מסדרון, או מבואה לחדרים, או רחבה שתהווה פינת משפחה משותפת.
אם נורא רוצים פטיו - אפשר לעשות כזה חיצוני בצמוד לקיר הפ.אוכל. למשל....

הקונטור של הבית - מלא בליטות ושקעים, קטנים (לדוגמה בשביל מה הקפיצה של 10 סמ. בין קיר ח.הורים לקיר ח.הרחצה שלהם???) וגדולים. זה מיותר, זה מכוער, זה סתם מייקר את הבניה, וכו...

בנוסף: דלתות כל החדרים בעצם חשופות לחלל הציבורי, ואמנם חדר האבמט מוסתר, אבל המעברים אליו לא.
בחדר ההורים הענק יש ארון קטן יחסית, והדלת נפתחת כך שנכנסים לתוך הפינה שלו. למה? הרי החדר רחב ידיים. בתכנון טיפה יותר טוב הדלת תזוז 40-50 סמ. למטה (דרומה) והארון יגדל ויהיה לכל אורך הקיר, כך שגם יהווה בידוד אקוסטי מהרעש בבית.
גם הדלת לח.הקמלחת נפתחת על גבו של מצחצח השיניים. במקום להזיז אותה לצד זה או שני.
חדר הכביסה - צריך להגיע אליו בסלאלום דרך האמבטיה, על הרצפה הרטובה... שלא לדבר על ההמתנה כשמישהו מתקלח או בשרותים....למה? הרי אין בעיה לתת לו דלת משלו. אז למה בעקום.
לחדר שינה 2 יש חלון ישירות למרפסת הכניסה לבית. כך שכל מי שמגיע מציץ לה/לו לחדר. ומה עם פרטיות?

בקיצור - תכנית לא מספיק מקצועית. ולא טובה.
'צטערת
לצפיה ב-'מכוער ...'
מכוער ...
28/10/2017 | 10:01
3
124
"בליטות ושקעים קטנים (לדוגמה בשביל מה הקפיצה של 10 סמ  בין קיר ח.הורים לקיר ח.הרחצה שלהם???) וגדולים. זה מיותר, זה מכוער, ..."

לא ברור אם בעיניך הבעייה היא שיש בליטה, או שהיא קטנה.

עכ"פ:
מכוער? את יודעת את זה מבלי להכיר את החזיתות???
לצפיה ב-'הבליטה הקטנה היתה בסוגריים. התיחסתי לכלל ה"רעש" שיש בקונטור'
הבליטה הקטנה היתה בסוגריים. התיחסתי לכלל ה"רעש" שיש בקונטור
28/10/2017 | 10:14
2
87
מרמת התכנון באופן כללי די ברור שאין פה איזו מחשבה מעמיקה ויצירתית על מבנה הבית, ולכן לא נראה שהבליטות הללו (בפרט זו של 10 סמ. שאחרי טיח או חיפוי אחר בכלל ישאר ממנה גבנון) משרתות משהו.

עם זאת - כמו תמיד! חוות דעת דרך פורום וירטואלי מתנהלת בתוך אינפורמציה חסרה. וההערות לרוב נועדו כדי להסב תשומת לב ולשלוח את הגולש ללמוד את הנושא ולבקש הסברים ממי שתכנן.
לצפיה ב-'"חוות דעת דרך פורום ... מתנהלת בתוך אינפורמציה חסרה" - לא(!)'
"חוות דעת דרך פורום ... מתנהלת בתוך אינפורמציה חסרה" - לא(!)
28/10/2017 | 11:41
1
94
כשמדובר על מראה הבית, כש ...
כש ...
אין לך מושג כיצד הוא נראה !

---------------

"הבליטות הללו ... אחרי טיח או חיפוי אחר בכלל ישאר ממנה גבנון" - לא נכון!
אחרי טיח או חיפוי אחר הבליטה תשאר בדיוק באותו גודל (היא רק תזוז קצת, בשל החיפוי), ... שהרי בשני המישורים צפוי חיפוי באותו העובי.

[דרך-אגב: גם אם צריך לראות בבליטה של 10 ס"מ בלבד - אדריכלות זולה,
ע ד יי ן,
הבליטה הזאת תיצור קוו נראה - ולפעמים משמעותי - בחזית].
לצפיה ב-'לא מתכוונת להתנצח אתך. אם דעתך אחרת מותר גם לך לכתוב'
לא מתכוונת להתנצח אתך. אם דעתך אחרת מותר גם לך לכתוב
28/10/2017 | 14:18
92
או שבכלל אתה המתכנן פה....
ולטענתך על האלמנט העיצובי ששבליטה של 10 סמ. - גם בתוך החניה יש בליטה כזאת - גם שם מדובר על אלמנט עיצובי? אע"פ שלא רואים אותם משום מקום? 
יש פה כל כך הרבה טעויות שמוזר קצת להיטפל לדבר ספציפי שמשום מה החלטת שנעשה מתוך כוונה עלומה.... אולי כן, אולי לא. ואם אתה לא המתכנן - אז גם אתה לא יודע. 
לצפיה ב-'המלצות לשיפור התכנית'
המלצות לשיפור התכנית
28/10/2017 | 12:53
6
136
לא אתן לך חוות דעת על התכנית כולה כי אני מניחה שהתיכנון נעשה יחד איתכם
ולשביעות רצומכם. כמה נקודות שלפי דעתי ישפרו את השימוש בפונקציות השונות:
1. את הכניסה לח. כביסה הייתי עושה מהמסדרון ולא מחדר האמבטיה.
2. כדאי להצמיד את דלת הכניסה של ח. ההורים לשרותי הורים וכך יתקבל קיר ארוך יותר עבור ארון.
3. במקום הפטיו הייתי עושה חדר משפחה עם חלון בתקרה (אלא אם יש בעיה של עודף שטחים עיקריים)
4. האם יש סיבה שהמדרגות נמצאות בתוך חלל סגור עם דלת?
5. סתם טעות. בסלון אין U.K גובה הדלת 280.
6. יש בלאגן בגובה החלונות. בעיקר ב-O.K. רצוי להגיע לגובה עליון אחיד. זה יקל גם על הבניה. תחתית החלונות בחדרי השינה קצת גבוה. בדרך כלל הגובה הוא 1.05.

לצפיה ב-'ההמלצות האלו,'
ההמלצות האלו,
29/10/2017 | 00:17
5
93
ושוב - סליחה על הבוטות,
הן כמו פלסטר או אקמול לפצוע קשה.
התכנית הזו בעייתית בבסיס, בקונספט הבסיסי שלה.
הערות מהסוג הזה הן פיין-טיונינג על תכנון סגור וטוב בבסיס שלו.
מצב כזה זה מצב שבו צריך לעשות "פוס-משחק" -
ללכת אחורה ולהתחיל מחדש,
מהחשיבה הבסיסית.

לצפיה ב-'או שהבנאי המתמיד לא ממש מתמיד'
או שהבנאי המתמיד לא ממש מתמיד
29/10/2017 | 16:22
1
86
או שהוא התאכזב מכך שלא שיבחנו את התכנית, או שהוא סתם לא בקטע של לטרוח להגיב ולהודות על שהטריח אחרים...
לצפיה ב-'הוא התכתב איתי ב-פרטי'
הוא התכתב איתי ב-פרטי
29/10/2017 | 18:32
79
ושוב - מתנצל על הבוטות, אבל אין דרך רכה להגיד את זה.
שזה לא מוצלח - זה לא מוצלח.
וכמו שכבר נאמר בהקשרים אחרים - עדיף לתפוס את זה על הנייר,
ולא יצוק בבטון.

לצפיה ב-'אין שום בעיה בקונספט הבסיסי של התכנית. '
אין שום בעיה בקונספט הבסיסי של התכנית.
29/10/2017 | 20:27
2
93
על סמך מה אתה אומר את זה. כמו רופא שהיה נותן עצה לפציינט בלי להכיר אותו בכלל.
הבעיה היא בקונספט של הפורום. כאשר אנשים מבקשים חוות דעת על תכנית
שהם גיבשו עם הארכיטקט/ית שלהם.
יש כל כך הרבה גורמים שמשפיעים על תיכנון הבית ונוגעים בעיקר לפונקציונליות ולעיצוב, שאי אפשר לחוות דעה. מה שמתאים לאחד לא יתאים לאחר.
אני לא רואה כל בעיה קרדינלית בתיכנון שהוצג בפנינו. 
אני תיכננתי עשרות בתים. כל בית שונה מהאחר וזה פועל יוצא של רצון הלקוחות.
אז לומר ללכת אחורה ולהתחיל מחדש, זה פשוט חוסר אחריות.

לצפיה ב-'מענין - את טוענת שאי אפשר להעיר, אבל עושה את זה '
מענין - את טוענת שאי אפשר להעיר, אבל עושה את זה
30/10/2017 | 10:25
79
בעצמך בתגובה הקודמת שלך.
אם אפשר להעיר על טעויות או לתת המלצות לשיפור - עקרונית זה בדיוק אותו דבר כמו לומר שצריך להתחיל מחדש. אם יש יכולת שיפוטית שחדר כזה או אחר לא מתוכנן נכון - זה אותו דבר (רק בקנה מידה גדול יותר) כמו לומר שבית מסויים לא מתוכנן נכון!

ברור לחלוטין, גם לשואל וגם למשיבים, שכל חוות דעת דרך פורום וירטואלי היא בערבון מוגבל.
אידך - זיל גמור
לצפיה ב-'מי שפונה לפורום פתוח'
מי שפונה לפורום פתוח
30/10/2017 | 22:20
74

צריך מראש לקחת בזהירות את התגובות שמתקבלות.
מסתובבים כאן, חוץ מבעלי מקצוע מתחומים שונים, בעלי רמות הכשרה שונות, גם אנשים חסרי הכשרה או ניסיון (אגב, לפעמים דווקא אנשים אלו, בעיקר אנשים שנמצאים בתהליך של בניית בית, מעירים הערות מאוד חכמות ונכונות!) 

כפי שציינת, זה לגמרי נכון ש-"יש כל כך הרבה גורמים שמשפיעים על תכנון הבית... ומה שמתאים לאחד, לא יתאים לאחר..." וברור ש-אנשים מבחוץ, גם בעלי הניסיון המקצועי העשיר ביותר, לא מצויים בתהליך הספציפי, של פרויקט שמובא כאן, ולא מצויים בכל השיקולים והאילוצים. (הרבה פעמים זה דווקא לטובה - מבט נקי, משוחרר מכל מני תפיסות מוקדמות, שלפעמים גם האדריכל המתכנן שקוע בהן).

אבל יש הבדל מהותי בין גורמים שנובעים מ.. נקרא לזה - טעם אישי (מה שמתאים לאחד לא יתאים לאחר) לבין גורמים אבסולוטיים, אמפיריים. נכון שתכנון ועיצוב הם לא מתמטיקה, ורחוקים מלהיות מדע מדויק, אבל עדיין - יש דברים שבגדול הם - נכונים ולא נכונים.

לא קרה לך שלקוח בא עם איזו דרישה או רעיון, וידעת שזה פשוט לא נכון, לא עובד? במקרה כזה האדריכל יכול להתנער מהפרויקט. על אחת כמה וכמה אם מדובר בטעות חמורה לדעתו, או לעניין שנוגע לבטיחות, או "לזרום".

בכל מקרה, חובתו של האדריכל להבהיר ללקוח את המשמעות וההשלכות של ההחלטה. אבל בסופו של דבר - כן. זה הבית שלו, הכסף שלו, וזו בהחלט זכותו לעשות כראות עיניו. 

כשאני מגיב כאן, אומר את דעתי, מתוך הניסיון המקצועי שלי. משתדל להפריד בין עניינים של "טעם", לבין עניינים מהותיים. אם מדובר על משהו, שבעיני, הוא לא נכון, ובוודאי אם אראה משהו לא תקני או אפילו מסוכן (כמו המדרגות המשולשות, או היעדר גובה ראש - בדוגמה הספציפית הזו כאן) אתריע על כך, ואומר את דעתי. אין ספק שגם אני יכול לטעות. וברור שבספקטרום הצר הזה, לא יכול לראות את התמונה השלמה. 

במקרה הספציפי הזה כאן, ולאחר שהעפתי מבט נוסף בתכנית, עדיין עומד על דעתי. הרעיון של התכנית הזו, הוא - בית פאטיו. בית סביב חצר פנימית. כמובן שבקונסטלציה של מגרש חצי דונם, עם קווי בניין 3-4-5 הקונספט הזה לא ישים ולא עובד. מה שנשאר זה מין אקווריום כמו פינות העישון בשדות התעופה באמצע הבית. כל כך הרבה מאמץ (גם בתכנון, גם בהשקעה כלכלית, גם בזבוז שטח) שלא משיג כמעט כלום.

לגמרי לא ברור לי, בשביל מה בית קרקע בודד על מגרש מוקף בארבעה כיווני אוויר, צריך להידחק עד לקצוות של קווי הבניין, ולייתר את הגינה מבחוץ (שהמתכן לא הקדיש לה טיפה מחשבה) בשביל לפנות מקום לאלמנט תאורה פנימי. ליצור בעיה ואחר כך כאילו לפתור אותה בצורה עקומה.

את בעצמך הערת - "במקום הפאטיו הייתי עושה...." כאילו שמדובר באיזה לאמנט קטן ושולי, פספוס קטן, כמו מיקום לא מדויק של דלת או אוברקאנטים לא אחידים של הפתחים - ובכלל כל הפרטים האלו - שאת ציינת, וגלמיש ציינה, מצטרפים ביחד ומצביעים על... בואי נגיד, מחשבה לא מבושלת, אם לא יותר מזה. וכשזה בא על רקע של תכנית שהיא סגורה, ברמה של תכנית הגשה, ולא סקיצה ראשונית, זו מצביע, בעיני על בעיה יסודית.
לצפיה ב-'סתם ככה, כמה הערות "קטנות" ...'
סתם ככה, כמה הערות "קטנות" ...
30/10/2017 | 06:44
87
1.  כללית: לא נכון למקם חדר-הורים ליד חדר המגורים (וגם לא לאורך מסדרון).
אכן, יתכן שקיר הבטון והארון יבודדו מספיק את הרעש.

2.  לא נכון למקם חדר-הורים ליד מרפסת חדר המגורים - הרעש יגיע הן דרך הקיר והן מהחלון ! 

3.  זו טעות למקם חדר-ממ"ד במיקום שמאפשר מתן 2 (!) חלונות - לאיוורור מפולש  (ולתאורה מוצלחת יותר). 

1 + 2 + 3 =  למקם את חדר-ההורים במקומו של הממ"ד !

[4.  במצב העכשווי: להזיז דלת הכניסה לחדר-ההורים דרומה, ולהאריך הארון (כל כך טריוויאלי - שמוזר למצוא הפתרון העכשווי)].
[5.  בחדר מספר 2: להזיז דלת הכניסה מערבה, ולמקם את הארון על הקיר המזרחי (כל כך טריוויאלי - שמוזר למצוא הפתרון העכשווי)].
[6.  חלונות עד התקרה? מתוכנן עוזר/ת קבוע/ה, שי/תטפס על סולם ...?! (אלא אם כן החלק העליון מיועד לארון-תריס-גלילה (אני ממש לא ממליץ, אפילו - כמו שנדמה - הבית באזור קר ...))].
[7.  מטבח:
יש הטוענים שמוצלח למקם חלון מעל הכיור (האמת, הפתרון הזה מאאאד מקובל!).
יש הטוענים שמוצלח לתכנן חלון במטבח, הפונה לרחוב (ולכניסה?).
רבים חושבים שזו טעות למקם חלון מעל הכיריים!
במטבח הנוכחי פתרון של כיור פינתי יכול להיות מוצלח, ועם חלון פינתי (עשדיף ללא עמוד הבטון בפינה) יכול להיות יפהפה:
https://cdn.homedit.com/wp-content/uploads/2013/12...
(נלקח מכאן:  https://www.homedit.com/corner-kitchen-sink ).
https://www.decoist.com/2014-09-16/kitchen-corner-...
... ויש עוד הערות "קטנות" לגבי המטבח.].

... ויש עוד לא מעט הערות קטנות (?) - אולי אחרים העירו חלקן.
לצפיה ב-'ולך - הבנאי המתמיד,'
ולך - הבנאי המתמיד,
31/10/2017 | 07:35
8
107
מקווה שלא נבהלת מכל הדיונים האלו כאן.
קבל את זה שאנשים כותבים פה מתוך איכפתיות.
כמובן שאתה יכול - לקבל את מה שנאמר או לא.
מציע לך רק לקרוא בתשומת לב, ולשקול טוב.

עכשיו, לגבי הרעיון הזה - של בית סביב פאטיו,
אי אפשר לאלץ רעיון שבא מסיטואציה אחת, אל סיטואציה אחרת.
אבל כן אפשר לקחת את התמצית של הרעיונות,
ולהתאים אותם למציאות נתונה.

אז אחרי כל הביקורת הנוקבת והשלילית שלי,
אנסה להיות קצת יותר פרוגרסיבי וחיובי
מצרף כאן סקיצה לרעיון שיוכל אולי לקחת את הקונספט הזה - 
של בית סביב חצר, ולהתאים אותו למציאות הספציפית כאן.

בהצלחה!
לצפיה ב-'תודה רבה לכולם על התגובות'
תודה רבה לכולם על התגובות
31/10/2017 | 23:04
7
91
אני אוהב את הבית. החלל המרכזי נבנה לבקשתי הספציפית למידותיו המדויקות. האדריכל הוסף את אלמנט הפאטיו. שבתחילה חששתי ממנו אבל ראיתי מספיק עבודות גם בגדלים קטנים יותר שגרמו לי להאמין בו ולתכנן אותו ולדעת שיצא מוצר מוצלח.
עוד אילוץ שביקשתי עוד בתחילת הדרך היה ארון על כל הקיר בחדר הורים (באזור ה 4 מטר). הדלת לא במקומה, גם לי זה נראה טריוואלי. תודה.
לגבי הפאטיו.. עץ ישרוד שם כמו גדול (דוגמאות פינטרסט בשפע) ומשיחות עם אנשים מהתחום ובעלי משתלות. בנוגע לקרינה לא באמת נחשפתם ליחידה שמעל הבית (בגלל זה חלל מדרגות עם כניסה מבחוץ ומבפנים) ולהצללות שהפאטיו מקבל ולתנועת השמש מעל הבית בשעות היממה. הפאטיו נוצר גם מאילוץ של שטחים עיקריים.
שאלתי את האדריכל לגבי חדר המדרגות והוא אמר שאם זה לא היה תקני זה לא יעבור בדיקת מועצה. מבנה החניה יהיה פתוח לאזור המדרגות. נפלה טעות בסקיצה.
התוכנית הזאת בעיניי לפחות (אצל אחרים כנראה זה תנך) היא סוג של בסיס של יסודות של איך המבנה הכללי של הבית יראה. עוד לא הלכתי לחברת מטבחים לתכנן את המטבח ולחברת אלומיניום לתיכנון חלונות או לתכנן דלת כניסה וכך הלאה ככה שהסידור הפנימי של האדריכל בתוכנית לא מחייבת בכלום. 
לא נבהלתי מהדיונים פה. אני שלחתי את התוכנית הזאת לגלמיש לפני כחצי שנה בתצורת סקיצה. שוב תודה לך. זוכרת שכינית את הפאטיו "עוגיפלצת של התוכנית" - חזק אהבתי. גלמיש כבר אז אמרה את דעתה שגרמה לי לשנות חלק מן הדברים. אבל את הבסיס השארתי. כיוונתי לסקנד אופיניון של מנהלת הפורום זוהר..

תודה למי שהגיב וטרח 

לצפיה ב-'טעות'
טעות
01/11/2017 | 00:57
1
82
הפאטיו לא נוצר עקב חוסר בשטחים עיקריים. לא ניתן להסב אותו לפינת משפחה עקב חוסר בשטחים עיקריים.
לצפיה ב-'טוב שחזרת להבהיר. '
טוב שחזרת להבהיר.
01/11/2017 | 07:12
77
ולמרות שניסחת בעדינות שאינך מעונין בתגובתי , הנה עוד טיפה ..אחרון ודי...
נדמה לי שאתה מאוהב בתכנית, וכמו תמיד כשמישהו מאוהב ההגיון מתחבא בארון.
התגובה של האדריכל לאי תקינות המדרגות מחרידה. זה לא רק לא לפי תקן, זה ממש מסוכן. ואם מישהו יפול שם חו"ח אתה זה שישא באחריות.
לצפיה ב-'לא נותר לי אלא - '
לא נותר לי אלא -
01/11/2017 | 07:31
75
לאחל לכם הצלחה.
ושתהנו מהבניה והיצירה.

לצפיה ב-'Second Opinion'
Second Opinion
( לעמוד שלי בתפוז )
02/11/2017 | 11:55
1
94
אני חושבת שהביקורות שקבלת מכל עמיתי מאוד נכונות, ולמעט הביקורת של אלון, שמבחינתך היא לא ישימה, יתר ההערות בהחלט ניתנות להתייחסות ולהטמעה בתכנית הקיימת:
1-החלום שלכם זה שיהיה לכם פטיו בבית. סבבה מצוין. אז איפה הנוכחות שלו בבית? כיצד הוא בא לידי ביטוי? מתי אפשר ממש לשבת ולתבונן בו ולהנות ממנו? למעשה משום מקום. אפילו את הסלון מיקמתם כך שאתם יושבים עם הגב אליו. אם תסובבו את הספות על הקיר המערבי, והטלויזיה תהיה על הקיר שממול, תוכלו גם ליצור חלונות נוספים להחדרת אור ואוויר (כיוון מערב!) לסלון וגם בין לבין תוכלו להגניב מבט לכיוון נקודת המרכז (focal point) של הבית, הלא היא הפטיו המדובר. חוץ מזה שימו לב שהפטיו נדחף אחורה בלמעלה ממטר יחסית לקו שיוצרים קירות חדר שינה 2 וחדר ההורים. מדוע? האם לא הייתם רוצים שהוא יבלוט יותר וינכח כבר מרגע כניסתכם הביתה? לא הייתם רוצים לקרב אותו לאזור פינת האוכל והמטבח? במקום זאת הדפתם אותו בצורה כזו שהוא ממש חבוי לעיני הנכנסים ורק לאחר מספר צעדים הוא מתגלה. 
2- עניין נוסף שעלה פה על ידי אחד הגולשים הוא הבחירה למקם את הממ"ד בפינת הבית. במצב הזה למעשה אתם מנטרלים את האפשרות ליצור חדר עם שני כיווני אוויר/ חדר עם דלת יציאה לגינה. זה דבר כל כך משמעותי שמתאפשר בבית פרטי, ופה אתם לא מנצלים את ההזדמנות ליצור זאת.
3- גודל החלל הציבורי- אכן כפי שציינה גלמיש, גם לטעמי החלל המרכזי רחב מדי. סלון ברוחב 5.5 הוא סלון גדול מאוד ובמקרה שלכם אין בכך צורך. ניתן להקטין את החלל בחצי מטר או מטר לפחות, וכך תקבלו סלון אינטימי ונעים יותר וגם תקטינו את עלויות הבניה, התחזוקה, החימום,  הקירור וכו' וכו' של הבית. 
4- שאלת המדרגות- טעות בסיסית קשה (שצוינה על ידי גלמיש) וחייבת להיות מתוקנת, שכן מדובר בדבר בלתי אפשרי לביצוע. 
5- חלון חדר 2- פונה ישירות לרחבת הכניסה לבית, מה ששולל כל פרטיות ממי ששוהה בחדר. 
6- הכניסה לבית- בדרך כלל בכניסה לבית רצוי לתכנן מראש את מיקום ארונות החשמל והתקשורת וגם ליצור נישה לארון מעילים/תיקים/נעליים. במקרה הזה בכניסה לא תוכנן דבר מאלה ומי שמגיע לבית נותר עם כל אמתחתו עליו...
מה גם שאין התייחסות למיקום התשתיות. 
7- מקלחת ילדים- מתוכננת לא נכון: החל במיקום דלת הכניסה וכיוון פתיחתה ובהמשך לא הושאר די מקום עבור האסלה וכרגע היא צמודה מדי למקלחון. אגב, אם תזיזו את דלת חדר הכביסה לפרוזדור תוכלו לתכנן את חדר המקלחת בצורה טובה יותר, שכן יתפנה לכם מקום, שקודם היה תפוס על ידי הדלת (עוד סיבה להעביר אותה...). 
8- עניין מיקום דלתות החדרים-קיבל את התייחסותך לכן אין טעם לדוש בזה עוד.
 אני מקווה שהביקורות יעזרו לשפר את מבנה הבית הקיים (ישנן הערות נוספות אבל אלו ההערות המרכזיות שלי כרגע) ובכל מקרה שיהיה בהצלחה! 
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
02/11/2017 | 13:47
65
אכן אני בטוח שהביקורות יעזרו לשפר את הבית.
לצפיה ב-'עץ ישרוד שם, הוכחה: דוגמאות מפינטרסט??!?!?!?!'
עץ ישרוד שם, הוכחה: דוגמאות מפינטרסט??!?!?!?!
07/11/2017 | 13:59
1
76
מבטיחה לך שאם תביא עץ בוגר ותשתול אותו,
הצילום ישרוד בפינטרסט לעד.  
אני יכולה להראות לך תמונות בפינטרסט של גינות שנראות נפלא בדיוק חודש בשנה, אבל הצילום מוכיח שהן נראות נפלא לעולם ועד.

עץ צריך מרחב לשורשים ולנוף, רוב העצים צריכים שמש מלאה, שאין בחלל שמוקף ב-4 קירות גבוהים. 

אפשר לשתול שיח שמתאים לתנאי חצי צל, ולעצב אותו כמו עץ. 

אני אישית חושבת שגלמיש צודקת ברוב המוחלט של מה שהיא כתבה, אבל זה ביתך, זה כספך, וזכותך (ואפילו חובתך) להתעלם ממה שאומרים לך אם זה לא נראה לך. 

לצפיה ב-'אגב'
אגב
07/11/2017 | 14:04
66
אני מכירה המון עצים, אבל העץ היחידי שמתאים בפרופורציות לעץ בשרטוט הוא ברוש מצוי 'איטלקי' (דומה לברוש 'טוטם').
במילים אחרות: אין עצים בקוטר הזה,
זה אפילו פחות משיח .
אולי זה שיח שגזום כמו חרצית? 
לצפיה ב-'איזה אתר אינטרנט מאפשר לראות את המפות של הערים מספרי'
איזה אתר אינטרנט מאפשר לראות את המפות של הערים מספרי
25/10/2017 | 23:28
1
24
חלקות ופרטים?
לצפיה ב-'Govmap'
Govmap
26/10/2017 | 10:23
13
לצפיה ב-'שאלה בנושא לימודים'
שאלה בנושא לימודים
25/10/2017 | 15:18
25
שלום לכולם,
אני בשבוע הראשון ללימודי התעודה שלי בתור הנדסאית לעיצוב פנים ואדריכלות.
לפני כמה שנים אובחנתי פעמיים כבעלת דיסקלקוליה.
זה מתבטא בכך שאפילו את הדברים הכי פשוטים כמו כפל וחילוק איני יכולה לפתור בלי מחשבון, אז שלא נדבר על הדברים המסובכים יותר. 
חלק מהבעיה היא גם בעיה הבנתית של השאלות המתמטיות בעצמן.
מישהי ייעצה לי לא להכנס לזה מכיוון שמתמטיקה הוא מקצוע שחשוב מאוד לדעת באדריכלות גם לאחר הלימודים.
המכללה בה אני לומדת לא יכולה לתת לי שום דבר מעבר הארכת זמן מקסימלית והקראת שאלון (לא עוזר לי בכלום).

עכשיו, מה הייעוץ הכי טוב שתוכלו לתת לי?
כדאי לפרוש ופשוט לחפש משהו אחר?
מתמטיקה זה משהו שלא אוכל להתמודד איתו הרבה.
חשוב לציין שתמיד רציתי ללמוד *רק* עיצוב פנים, בלי אדריכלות, אבל אמרתי ננסה.

לצפיה ב-'טיוטת תקן 1045 חלק 1 - חינם וחוקי באתר מכון התקנים '
טיוטת תקן 1045 חלק 1 - חינם וחוקי באתר מכון התקנים
25/10/2017 | 08:56
1
32
שלום לגולשים
טיוטת חלק 1 של תקן 1045 (בידוד תרמי למבני מגורים) פורסמה להערות הציבור באתר מכון התקנים.

כל אחד יכול להוריד את הטיוטה למחשבו האישי.
במידה ויחולו שינויים/עידכונים נוספים בתקן, בעקבות הערות הציבור, מכון התקנים יפרסם גם את השינויים.

בהצלחה
לצפיה ב-'תודה על העידכון '
תודה על העידכון
( לעמוד שלי בתפוז )
26/10/2017 | 23:11
5
לצפיה ב-'שיפוץ לפני קבלת היתר'
שיפוץ לפני קבלת היתר
17/10/2017 | 13:08
3
84
שלום
הוגשה בקשה להיתר לשיפוץ בית פרטי, כולל שינויים בחזיתות ותוספת ממ"ד.
נניח שהלקוח מתחיל לשפץ לפני שניתן ההיתר, למרות שהבהרתי לו שהדבר נוגד את החוק ואת ההסכמות ביננו וכו' -
האם יש לי אפשרות למנוע זאת ממנו?
אם יוצא נגדו צו הפסקת עבודה מטעם הפיקוח של העיריה, והוא אכן יפסיק את העבודות - האם עדיין אהיה חשופה כאדריכלית לתביעה מטעם העיריה?

תודה רבה
לצפיה ב-'בעקרון כן, אבל זה נדיר'
בעקרון כן, אבל זה נדיר
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2017 | 14:39
64
נדיר מאוד למצוא כתבי אישום לגבי בנייה ללא היתר שבהם מואשם האדריכל בשל בנייה ללא היתר שביצע הקבלן או מזמין הבנייה. ברוב המכריע של המקרים התביעה היא כנגד בעל הבית. 
במידה ואכן הלקוח יתחיל את השיפוץ לפני קבלת ההיתר, ידעי את הקבלן הנבחר, שהתכניות טרם קבלו היתר. קבלנים רבים יסרבו להתחיל את תהליך הבניה ללא היתר.  כמו כן מכיוון שמדובר בעניין משפטי, פני לסיוע של עורך דין המתמחה בתחום על מנת שימליץ לך כיצד להתנהל מול אותו לקוח. 
ולסיום ממליצה לך לקרוא את הכתבה הבאה: https://www.colbonews.co.il/%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%...
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
18/10/2017 | 13:48
8
לצפיה ב-'אני תוהה האם את כבר נחשבת כאחראית על הביקורת ... לפני'
אני תוהה האם את כבר נחשבת כאחראית על הביקורת ... לפני
28/10/2017 | 10:09
32
שניתן ההיתר.

עכ"פ,
יש לך אפשרות נוספת:

תקנות ה תכנון והבניה (בקשה להיתר תנאיו ואגרות)
]תש"ל  1970         0[
---------------------------------------------------------
...................................................

16.03 התפטרות אחראי לביקורת ומינוי אחר במקומו (תיקון: תשמ"ג, תשמ"ד)

(א) אחראי לביקורת רשאי להתפטר מתפקידו לפי חלק זה על ידי מתן הודעה בכתב למהנדס ולבעל ההיתר, ובלבד שצורף להודעת ההתפטרות למהנדס דיווח על ביקורת באתר הבניה כאמור בסעיף 16.02, שנערכה לא יותר מששה ימים לפני מתן ההודעה.
(ב) תחילתה של הודעת ההתפטרות היא שבוע ימים לאחר מסירתה לידי המהנדס ולידי בעל ההיתר, זולת אם קבע המהנדס מועד מוקדם יותר, בהודעה בכתב שתימסר אישית או תישלח בדואר רשום לבעל ההיתר ולמתפטר.
(ג) התפטר אחראי לביקורת, ימנה בעל ההיתר במקומו אדם אחר הכשיר למינוי לפי סעיף 16.02; המינוי יהיה בהודעה לועדה המקומית שתצורף לה הצהרה של האחראי החדש לביקורת, הכל לפי טופס ג' שבנספח לחלק זה.
(ד) החל ממינויו יבוא האחראי החדש לביקורת לענין חלק זה, במקום האחראי הקודם לביקורת.
(ה) כל עוד לא נתמנה אחראי חדש לביקורת לפי סעיף זה, רואים את העבודה שבוצעה אחרי תחילת ההתפטרות של האחראי הקודם כעבודה שבוצעה שלא בהתאם להיתר, אפילו בוצעה לפי יתר תנאי ההיתר.
(ו) סעיפי קטנים (ג), (ד) ו-(ה) יחולו, בשינויים המחוייבים, גם על סיום תפקידו של אחראי לביקורת מחמת מותו או בשל פיטוריו בידי בעל ההיתר, ובלבד -
(1) שבעל ההיתר יתן הודעה בכתב לועדה המקומית על סיום התפקיד;
(2) שהאחראי החדש לביקורת יגיש תוך שבועיים מתחילת מינויו דיווח על ביקורת באתר הבניה כאמור בסעיף 16.02, שערך אותו לא יותר מששה ימים לאחר מועד הביקורת.

לצפיה ב-' מחכים לכם בפורומים תיירותיים חדשים '
מחכים לכם בפורומים תיירותיים חדשים
16/10/2017 | 15:55
2

מתכננים טיול בחו"ל
רוצים להתייעץ עם מדריך טיולים שייתן לכם את כל הטיפים השווים

אתם מוזמנים לפורומים החדשים שלנו 

פורום חדש על המדינות הבלטיות לתכנן טיול בצפון-מזרח אירופה

בואו לברר על האטרקציות הכי שוות בפורום טיולים באירופה

הודו, נפאל, הפיליפינים... אתם מוזמנים לפורום המזרח הרחוק לשאול הכל

טיול לכבוד הפנסיה? טיול אחרי צבא? ירח דבש? הכל בפורום דרום ומרכז אמריקה

רואים רק לבן בעיניים? פורום חופשות סקי הוא הפורום שלכם

המשך גלישה נעימה
לצפיה ב-'דו משפחתי -העברת אחוזי בנייה מגג ל2 קומות מתחת'
דו משפחתי -העברת אחוזי בנייה מגג ל2 קומות מתחת
16/10/2017 | 12:40
1
53
היי,

2 שאלות לאדריכלים ולמבינים בנושא, במידה ויש תב"ע (ישנה יחסית) שלמשל מאפשרת 160 מטר שטח עיקרי כאשר תכסית עד 110, ומאפשרת תוספת של 30 מטר על גג שטוח או שימוש בחלל בגג רעפים כל עוד מעל 1.8 גובה, וגודל המגרש גדול ומרחק מגדר לא מהווה מגבלה:
1.האם אפשר להעביר את ה 30 מטר מהגג ל 2 הקומות לבנות 190 מטר עיקרי?
2.האם זה יכרוך היטל השבחה? 

תודה.
לצפיה ב-'ניוד שטחים בין קומות '
ניוד שטחים בין קומות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2017 | 13:53
211
זוהי שאלה שיש להעלות בפני פקיד הרישוי בועדה המקומית וכן לבדוק בתב"ע האם מצוין שניוד שטחים מקומה לקומה מהווה סטייה ניכרת, אם לא. במידה ולא רשום בתקנון כי ניוד שטחים מקומה לקומה מהווה סטייה ניכרת, הרי שמדובר בסטייה רגילה, אשר בסמכות הוועדה המקומית לאשרה, בכפוף לפרסום המחויב על-פי החוק. 
לצפיה ב-'עיצוב מחיצה'
עיצוב מחיצה
15/10/2017 | 10:25
2
91
בוקר אור,
עיצבתי מחיצה היוצרת חיץ בין פינת טלויזיה לבין דלת כניסה של בית פרטי.
המטרה ברגע שפותחים את דלת הכניסה רואים את המחיצה הדקורטיבית ולא את הבלגאן.
ידוע לי שיש צורך בגבס ורוד ליצירת המחיצה,רציתי לשאול כמה להרחיק את התנור (*עצים) מהקיר, כ-30 ס"מ?
כמו כן הארונית מצידו האחר של הקיר אמורה להיות מעץ, האם החומר הנבחר (הכוונה לעץ) מהווה בעיה *כתוצאה מהחום המופץ?

תודה מראש
לצפיה ב-'שאלה כזו יש לשאול מתקין של קמינים '
שאלה כזו יש לשאול מתקין של קמינים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 23:14
1
300
שלום רב,
מאחר ומדובר במתקן מסוכן שמגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד יש להתייעץ בנוגע לשאלה זו עם מתקין מוסמך של קמינים ולפעול גם בהתאם להוראות הבטיחות של מתקן ההסקה. 
על הדרך אני רוצה להעיר שמתקן הסקה מחויב היתר בניה גם בבית פרטי  ע"פ תקנות התכנון והבניה. כמו כן מדובר במתקן שאיננו ידידותי לסביבה וקמין המופעל באמצעות גז עדיף מבחינה סביבתית על פני מקורות אנרגטיים אחרים כגון עץ או סולר. בשל הסיבות האלו אני סבורה שעדיף לבחור בקמין המופעל בגז. 
כ"כ לא ברור מההדמיה מה כיוון הפתיחה של דלת הכניסה, אבל בעקרון היא אמורה להפתח לכיוון הסלון (שהוא החלל המרכזי) ולא לכיוון השידה והמחיצה הדקורטיבית. 
לצפיה ב-'זוהר ערב טוב'
זוהר ערב טוב
16/10/2017 | 21:05
57
תודה לך על התשובה, לגבי הקמין- אכן יש היתר.
לגבי הסקה ולא גז - עניין פיננסי של המשפחה, הדלת הראשית ממוקמת ממש אל מול הקמין במרחק 3.6 מטר.
*אתייעץ עם אנשי מקצוע, תודה!
לצפיה ב-'תקרה עץ גלויה'
תקרה עץ גלויה
14/10/2017 | 11:07
2
78
שלום,
אנו בונים בית ובחלל המרכזי מבצעים תקרת עץ גלויה.
אנחנו רוצים מראה כפרי עדין.
האדריכלית המליצה על קורה מרכזית בעובי 30/50, קורות משניות 10/25.
ולוחות גלריה בעובי מקסימלי.
מה דעתכם?
לצפיה ב-'עיצוב תקרת עץ מושפע ממספר גורמים'
עיצוב תקרת עץ מושפע ממספר גורמים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 10:12
58
גם מעובי הקורות, גם מצורת הגג, צפיפות הקורות וצבען. מכיוון שאין כל מידע על האופן שבו הגג בביתכם עומד להראות קשה לתת חוות דעת ובכל מקרה מכיוון שאת מתארת אלמנט מאוד ספציפי את יכולה לבקש מהאדריכלית שלך או מיצרן הגגות לראות תמונות של אלמנטים זהים כפי שנבנו בבתים של אנשים אחרים. אני חושבת שזה יתן לך את הרושם שבאמצעותו תוכלי להחליט האם זה  מוצא חן בעיניך או לא. 
לצפיה ב-'קורה בגודל כזה נשמע לי מופרך. אלא אם מדובר בחלל עצום. וגם אז'
קורה בגודל כזה נשמע לי מופרך. אלא אם מדובר בחלל עצום. וגם אז
15/10/2017 | 11:28
45
תעשו קצת שיעורי בית ולכו לבתים בהם יש תקרת עץ דומה למה שאתם רוצים. שימו לב מה חתך הקורות שם ואיזו הרגשה זה מייצר מעל הראש.
כמובן שגם לקונסטרוקטור יהיה אינפוט בנושא אם הקורות קונטסרוקטיביות (ולא רק דקורטיביות).
לגבי עץ גלריה - אם משתמשים בו מומלץ לצבוע (בין אם בגוון אטום או גוון שקוף , שטיפה, שישאיר מראה עץ) שכן העץ הזה (אורן) מצהיב עם השנים.
ישנה גם אפשרות לא להשתמש בעץ גלריה, אלא לסגור בין הקורות בגבס, או בלוחות עץ (סנדוויץ' ליבנה, OSB וכו) .

שוטטו ברשת ורתאו את המגוון האפשרי ותראו מה הכי מתאים לכם (עיצובית).
לצפיה ב-'סקיצות קומה 2'
סקיצות קומה 2
09/10/2017 | 23:05
21
192
שלום לכולם וחג שמח,
מצ"ב סקיצה של קומת הקרקע- שתוקנה הרבה בזכות העזרה שקיבלנו מהפורום.
וכן 2 אופציות לקומה 2 (בסקיצה המורחבת- יש קצת בעיה עם גודל השטחים).
בתכנית יש חלל כפול- מה דעתכם על העניין?( רצינו קשר בין הקומות).
נשמח לשמוע את הערותיכם בעניין הסקיצות המצורפות.
תודה רבה, 
ומועדים לשמחה

לצפיה ב-'חלל כפול'
חלל כפול
10/10/2017 | 08:12
104
ממליץ לך לעשות חיפוש, גם כאן וגם בפורום השכן "בונים בית", על הנושא. היו שלל דיונים בעניין.

תמצית הדברים: בדרך כלל, מאוד, מאוד לא מומלץ!.

זה אולי "סקסי", נראה ומצטלם יפה, משהו שנהנים ממנו, בשבועות או בחודשים הראשונים, אחרי שנכנסים לגור, עושה (אולי) "וואו" לאורחים שבאים, אבל בחיים היומיוומיים, לאורך השנים, יוצר הרבה בעיות של תפעול ותחזוקה. קשה לחמם חלל כפול. קשה להחליף מנורה, לנקות חלון (אם יש בגובה) לצבוע, לעשות תיקונים. ובעיקר - יוצר בעיה אקוסטית קשה. כל הרעשים של הפעילות למטה, עולה ומהדהד למעלה אל חדרי השינה.
לאחרונה, תכננתי שיפוץ לבית, שבעליו בנו אותו, כשהיו צעירים, לפני איזה 30 שנה. אחד הדברים הראשונים שרצו לעשות - לסגור את המטרד הזה, של החלל הכפול!. לא לצורך הרחבה של הקומה העליונה, אלא - בשביל לסגור את החלל הכפול, מכל הסיבות שציינתי פה.
בנוסף, בהרבה מהוועדות, חלל כפול נחשב במניין שטחי הבנייה, כלומר זה שטח שמשלמים עליו - אגרות ומיסים.

האם יש לכם כאן גג רעפים, משופע? או גג ישר?

לצפיה ב-'בלי ממש קשר - '
בלי ממש קשר -
10/10/2017 | 09:16
9
109
לא שרוצה "לעודד אנשים", להיתפס לעניין הזה - של החלל הכפול!  שבדרך כלל נעשה מהסיבות הלא נכונות.

את רשמת "רצינו קשר בין הקומות", שזה דווקא... מעניין. אני רשמתי - בדרך כלל - (לא מומלץ) כמובן ש- "לכל כלל יש יוצאים מין הכלל".

אחד מהיוצאים מין הכלל, הוא (אנסח את זה בצורה סטריאוטיפית ופשטנית) ב-"בתים של עשירים", שאחת הפונקציות העקריות שלהם היא - "לעשות רושם"!. אנשים שיכולים להרשות לעצמם, להוציא מלא כסף על - תחזוקה. בתים שמתפרשים על שטחים עצומים, ככה שהאזורים הפרטיים, מנותקים ורחוקים מהאזורים הציבוריים.

אבל יש גם יוצאים מין הכלל אחרים. "צנועים" יותר. נתקלתי בבית (של חברים, בית ישן שהם קנו ושיפצו) שבו - בגב הסלון יש חדר שהרצפה שלו נמוכה מהמפלס של הסלון. על הגג של החדר הזה, נמצאת פינת משפחה. ומעל הכול יש גג רעפים משופע. (מצרף סקיצה שממחישה את המצב בערך ) בחלק הנמוך של הפינת משפחה, על גג החדר הנמוך בקושי יש גובה ראש. החלק האחורי של הסלון, מעט יותר גבוה מקומה רגילה, ככה שזה לא לגמרי - "חלל כפול". וככה נוצר חלל מאוד נעים, עם קשר מאוד נעים, בין שני אזורים שהם בעצם שניהם ציבוריים או חצי ציבוריים - הסלון ופינת המשפחה. אבל האזור הפרטי, של חדרי השינה, מנותק לגמרי (כאמור - מאחור בחצי המפלס הנמוך) 
וגם שם, עדיין - קשה יותר לחמם את הסלון.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
10/10/2017 | 19:47
8
63
אלון תודה רבה, על פירוט היתרונות והחסרונות שהעלת בנושא החלל הכפול. בהחלט ניקח זאת בחשבון.
במידה ואין חלל כפול מה גובה התקרה שמומלץ לעשות באיזור הציבורי בלי שיווצרו כל הבעיות והקשיים שציינת (חימום, תחזוקה,אקוסטיקה)...?
לצפיה ב-'בהכללה,'
בהכללה,
11/10/2017 | 10:47
6
67
ואני מדגיש - זו הכללה; אין סיבה שגובה קומה, בבית מגורים, תהיה גדולה מ-"הסטנדרט", שזה פלוס-מינוס 3 מטרים. בית הוא לא אולם אירועים או היכל שנועד לעשות רושם (אלא אם כן, זו אחת המטרות המוגדרות, במודע של הבית) כמובן שגם בזה - יש "יוצאים מהכלל". זה תלוי בתיכנון הכולל של הבית, בתפישת העולם (ה-"קונספט") של התכנון. בתכניות אצלכם, בקומה העליונה רשום - "חלל עובר". וזו אולי מילת המפתח כאן - חלל עובר - מעביר - חום ורעש וכו'.

התייחסתי רק לעניין הזה, יש עוד כמה בעיות בתכנית שהצגת (שבגדול, נראית יפה וטובה) יותר מאוחר אמצא זמן להתייחסות מפורטת יותר. וגם חסר מידע - עליכם (אתם משפחה בת 8 נפשות?) על הבית ועל המקום והסביבה (לא ראיתי את הדיונים הקודמים שכנראה היו פה, אולי אז סיפקת את המידע הזה) חסרה כמובן תכנית של המגרש, הפיתוח והסביבה.

אתייחס לעוד עניין אחד - שגם את התייחסת אליו - השטחים וההתפרשות של הבית. הוא עצום, ונראה לי שאפשר לצמצם. בין השאר - אם לוקחים החלטה לוותר על הקטע הזה של החלל הכפול/עובר - אפשר לצמצם למינינום את קומת הקרקע, להעביר כמה שיותר למעלה, ולהקטין את שטח התכסית של הבית.

לצפיה ב-'תודה על ההתייחסות.'
תודה על ההתייחסות.
11/10/2017 | 11:48
5
46
אכן בדיונים הקודמים, פירטתי את המידע לגבי המגרש/ הצרכים/ הדרישות...
בגדול, מדובר במגרש פינתי (בצד דרום ומזרח- יש שכנים, צד מערב פונה לרחוב).
משפחה 7 נפשות, חלקם מתבגרים שכבר יצאו מהבית אך חשוב לנו שלכל אחד יהיה חדר. הממ"ד= חדר עבודה . וחדר לילד הקטן שחייב להיות למטה. המטבח צריך להיות גדול עם מקומות לאחסון ועבודה. ירדנו מהחלל הכפול וחשבנו שגובה החלל הציבורי יהיה 3.7 מ' אחרי הנמכות. ובחדרים 3 מטר. (השאלה איך יראה מבחינת החזית בחוץ- 2 גבהים? (גג שטוח). בתכנית 2 הקומות - אנו מבקשים רעיון למיקום טלויזיה בסלון ובפינת הישיבה למעלה. שגם בעייתית מבחינת התאורה.  המקלחת יצאה גדולה מידי - הפיר כביסה- יצר אילוץ. והיינו רוצים עוד חדר קטן לאיחסון. 
נשמח להערות/ הארות 
חג שמח!
לצפיה ב-'אופציות התכנון של הקומה העליונה מאכזבות למדי '
אופציות התכנון של הקומה העליונה מאכזבות למדי
( לעמוד שלי בתפוז )
12/10/2017 | 00:40
4
78
התכנון של הקומה העליונה מאכזב למדי, לעומת תכנון קומת הקרקע שבעיני הוא סביר בהחלט. החדרים בקומה העליונה מסודרים בצורה שאינני יודעת כיצד היא תבוא לידי ביטוי כאשר הבית יהפוך להיות "תלת מימדי" והדברים יקבלו את הנפח והגובה האמיתי שלהם. נראה לי שיש פה חשיבה מעט טכנית ודו מימדית בכל הנוגע לתכנון הבית,  ואין איזו  חשיבה וגיבוש של קונצפט עקרוני לתכנון. נראה שאין יד מכוונת ואין רעיון בסיסי או חזון, שילווה אותך רות ויסייע לך ולבעלך לגבש החלטות עקרוניות ביחס לבית (למשל שאלת הקשר בין הפנים והחוץ בביתך עדיין נשארה תלויה באוויר ולא זכתה למענה).
בתהליך התכנון חשוב מאוד לבצע תכנון שהוא בו זמנית גם דו מימדי וגם תלת מימדי (באמצעות חזיתות, חתכים או הדמיות תלת מימדיות). בצורה הזו ניתן לבחון דברים, לאשר או לפסול אותם וכך נמנעים ממצבים של חוסר וודאות, כפי שאתם חשים כעת, כי בעצם כרגע אתם לא "רואים" ולא "מבינים" את הבית. למשל-עניין החלל הכפול- שאלת אודות החלל הכפול כבר לפני מספר חודשים ועכשיו את אומרת שהחלטתם לא לבצעו. איך שאני רואה את הדברים: יש משהו לא מגובש באופן בו מתנהל תהליך התכנון וזאת למרות שהוא מתקיים כבר זמן לא מועט. 
אגב, היה לנו את הדיון הזה גם בפעם הקודמת (ב-15/8) ועלתה שאלת ההשפעה של הקפיצות בקיר על החזיתות. האם קבלתם מאז מהמתכננת שלכם סקיצות עקרוניות של חזיתות הבית? האם דיברתם איתה על האפשרויות לתכנון הגג- גג רעפים/שטוח?  האם העלתם אפשרויות לאופני העיצוב שתרצו ליישם בביתכם? 
השאלות שאת שואלת הן שאלות שמחייבות עבודה מעמיקה ורצינית תוך בחינת כל מיני אפשרויות ואופציות תכנוניות שאותן צריכה לבצע המתכננת שבחרתם. אני לא חושבת שבפורום ניתן להציע למשל מקום למיקום הטלויזיה בפינת הישיבה בקומה העליונה משום שמיקומה תלוי בתכנון הקומה עצמה, שכרגע היא לחלוטין עוד לא מגובשת. כיצד אפשר לענות לך על השאלה כיצד יראה הבית מבחוץ כאשר אין שום אינדיקציה לאופן שבו הוא באמת יראה? כדי לענות על השאלות האלו עליך לקבל אינפורציה מהמתכננת שלך.
באופן אישי לא ברור לי מדוע אתם מתעקשים לתכנן בית בן 8 חדרים למרות שאמרת שרוב ילדכם כבר עזבו את הבית. אני מניחה שזה תלוי באופן בו אתם רוצים לראות את חייכם המשפחתיים (למשל לארח בסופי שבוע את כל הילדים והנכדים. האם זו הסיבה באמת?). 

לצפיה ב-'תודה רבה על ההערות המפורטות '
תודה רבה על ההערות המפורטות
12/10/2017 | 20:46
3
40
שבהחלט נותנות לנו כיווני חשיבה נוספים.
זוהר לפי מה שאני מבינה מדברייך, עלינו לבקש במקביל, תכנית חזיתות וכן תכניות בתלת מימד.
אשמח שתבהירי לנו מדוע כתבת שאין מענה לקשר בין הפנים לחוץ? (הרי הגדלנו את הפתחים)
בקשר לגג דיברנו על גג שטוח בעיצוב מודרני.
ולגבי החדרים, אכן החדרים מיועדים לאירוח הילדים בסופי שבוע וחגים.

תודה וחג שמח
לצפיה ב-'כדי להבין את הבית עליכם לקבל עליו מידע רב ככל האפשר'
כדי להבין את הבית עליכם לקבל עליו מידע רב ככל האפשר
( לעמוד שלי בתפוז )
14/10/2017 | 00:57
2
38
מלבד תכניות עליכם לקבל גם חזיתות ראשוניות, שלא חייבות להיות מפורטות אבל צריכות לתת לכם מידע ראשוני על נפח הבית, הסילואטה שלו, צורת החלונות (גובה), החומרים שמחפים אותו וכדומה. מלבד זאת כדאי לקבל מידע באמצעות הדמיות תלת מימדיות גם אם רק ברמה של סקיצה, או הדמיות קוויות, אבל כל עוד אתם לא "רואים" את הבית בדמיונכם לא תוכלו לקבל החלטות הנוגעות לבית בלב שלם. 
הקשר עם הגינה לא מתבטא רק בגודל הפתחים אלא גם באוריינטציה של החללים בבית כלפיה- כרגע המטבח יוצר אוריינטציה לכיוון מערב, פינת האוכל לכיוון צפון והסלון בכלל נפתח לכיוון מזרח. האוריינטציה של הבית לא מכוונת לכיוון אחד של גינה מרכזית אלא לכל השטחים המקיפים אותו, אז זה בבחינת "יריתם לכל הכיוונים אבל פיספסתם את המטרה". 
בנוגע לגובה החלל המרכזי: זכרו שאם תבחרו לעצב את החלל המרכזי כחלל גבוה, גם אם לא חלל כפול, תקבלו בית שכלפי חוץ יהיה יחסית גדול ובעל מסה, ושעלויות הקירור והחימום שלו יהיו גבוהות. אין ספק שבית בעל תקרות גבוהות מרשים אבל יכול להיות גם מעט מנוכר. ישנם בתים גדולים שתקרותיהן בגובה סטנדרטי יחסית והם נראים נפלא בשל הפרופורציות הנעימות השוררות בהם. הכל כאמור שאלה של תכנון מחושב ומדויק. 

לצפיה ב-'תודה רבה על הכל, נעדכן בהמשך...'
תודה רבה על הכל, נעדכן בהמשך...
14/10/2017 | 21:32
1
15
לצפיה ב-'בשמחה '
בשמחה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 10:35
10
לצפיה ב-'תקרה שטוחה, בגובה כ-4.50 מטרים (לא יותר) - מאד מוצלח לחדר '
תקרה שטוחה, בגובה כ-4.50 מטרים (לא יותר) - מאד מוצלח לחדר
28/10/2017 | 10:33
34
מגורים כמו כאן.

לצפיה ב-'רות דברי איתי בפרטי'
רות דברי איתי בפרטי
10/10/2017 | 10:59
34
לצפיה ב-'חלל כפול'
חלל כפול
12/10/2017 | 18:45
7
120
רות שלום
קשה לבקר תיכנון בצורה כזאת. לכל פתרון יש חסרונות ויתרונות.
אני מניחה שאת עובדת עם אדריכל. ויחד איתו כדאי לעשות סקיצות רבות עד שתגיעו לסקיצה שהכי מקובלת עליכם.
באשר לחלל הכפול. לא חייבים לעשות חלל כפול (6 מ'). אפשר לעשות גם חלל גבוה (4-4.5 מ').
כאשר שטח הסלון גדול, אם גובה הקומה סטנדרטי (3 מ'), התחושה לא נעימה.
ההערות לגבי החימום נכונות. למרות שכאשר מחממים עם אח הגובה פחות משנה.
אבל לעומת זאת בקיץ אם יש חלונות עליונים (ואפשר לפתוח אותם חשמלית)
האיוורור יותר יעיל.
מצרפת הפניה לאתר שלי. שם יש תמונות של חללים גבוהים.
www.havasokolover.com
בהצלחה.
לצפיה ב-'תודה על ההתייחסות'
תודה על ההתייחסות
12/10/2017 | 21:13
2
43
נכנסתי לאתר שלך והתרשמתי מעבודותייך היפות. 
לגבי מה שכתבת, לא כל כך הבנתי מתי בדיוק נגרמת תחושה לא נעימה- כשהסלון בגובה 6 מ', 4.5 מ' או 3 מ'? 
נשמח לפירוט

תודה רבה

לצפיה ב-'חלל כפול'
חלל כפול
12/10/2017 | 23:08
1
67
צריכה להיות פרופורציה בין שטח החלל לגובהו. בחלל ששטחו גדול רצוי שגובה התקרה יהיה יותר גבוה מגובה תקרה רגיל ולהיפך. בחלל ששטחו קטן (לדוגמא: חדר שינה) לא יהיה יפה אם התקרה תהיה גבוהה יותר מגובה רגיל.
לכן בחלל שמכיל סלון, מטבח ופ. אוכל בחלל אחד פתוח, יהיה יותר נעים אם התקרה תהיה גבוהה (כ-4.5 מ'). כמובן שהכל תלוי באיך הבית בכללותו מעוצב והאם ישנה אפשרות ליצור חלל גבוה באזורים שתארתי. כפי שראיתי מהשרטוטים
שצירפת, אין בניה מעל הסלון ופ. האוכל ותוכלי לעשות את החללים הללו גבוהים יותר.

לצפיה ב-'תודה רבה על ההבהרה.'
תודה רבה על ההבהרה.
12/10/2017 | 23:16
27
לצפיה ב-'האיורים שם,'
האיורים שם,
14/10/2017 | 12:07
3
65
הם שלך?
לצפיה ב-'איורים'
איורים
15/10/2017 | 10:41
2
55
לא. הם לקוחים מספרון שיש לי שנקרא "הארכיטקט". שם הסיפור קצת יותר
מסובך. אני לקחתי רק את האיורים שלדעתי מציגים את השקפת עולמי. 

לצפיה ב-''
15/10/2017 | 23:09
4
לצפיה ב-'ללא מתן קרדיט?!! (את מסתכנת בתשלום יקר בגין הפרת זכויות '
ללא מתן קרדיט?!! (את מסתכנת בתשלום יקר בגין הפרת זכויות
28/10/2017 | 10:45
29
יוצרים.

לפי הסגנון - אלו איורים של mordillo
(או מישהו המחקה אותו).
לצפיה ב-'הצעה ...'
הצעה ...
28/10/2017 | 10:48
39
לצפיה ב-'עיצוב בית פרטי קטן.'
עיצוב בית פרטי קטן.
14/10/2017 | 10:53
2
163
שלום חשבנו לאחד את המטבח עם הסלון . ובמטבח לעשות חדר משחקים מה דעתכם ?
יש עוד רעיונות ?

לצפיה ב-'לאחד את הסלון והמטבח בחלל כזה יהיה צפוף מדי '
לאחד את הסלון והמטבח בחלל כזה יהיה צפוף מדי
( לעמוד שלי בתפוז )
15/10/2017 | 10:28
52
קודם כל יש לכם בית פרטי חמוד מאוד ואם תשפצו אותו בצורה טובה הוא יהפוך להיות פינת חמד של ממש. לדעתי לאחד את הסלון והמטבח בחלל שגודלו 438/635,  יצור צפיפות וחוסר נוחות. הייתי מותירה את המטבח במקומו מרחיבה את המעבר בינו ובין חלל המבואה וממקמת את פינת האוכל בחלל הסלון בין המטבח והסלון (היכן שכתוב 3 כנפים זכוכית, 3 כנפיים תריס בתיאום). את פינת המשחקים הייתי ממקמת ליד הפטיו כך שבזמן שאתם מכינים ארוחה ונמצאים במטבח תוכלו להשגיח גם על הילדים. 
אם ברצונכם לאחד את חלל המטבח והסלון קיימת אפשרות להגדיל את חלל הסלון, אולם מכיוון שזה יהיה על חשבון הגינה אינני יודעת האם הדבר אכן כדאי (אינני יודעת מה גודל הגינה...) וכמובן שהליך כזה גם מחייב הוצאת היתר בניה מה שיעכב את כניסתכם לבית. 
קיימות מספר אפשרויות לתכנון הבית, השאלה היא מה הצרכים העכשוויים והעתידיים שלכם? כמה נפשות אתם במשפחה ומה גילאי הילדים? מה התקציב העומד לרשותכם? מה שטח המגרש? האם זכויות הבניה במגרש מוצו או שניתן לבנות, למשל, קומה שניה? כל מידע רלוונטי שתתן יסייע לתת לך טיפים וכיווני חשיבה נוספים בדרך לתכנון ביתך.  
לצפיה ב-'באופן כללי: מטבח וחדר-מגורים בחלל אחד ...'
באופן כללי: מטבח וחדר-מגורים בחלל אחד ...
30/10/2017 | 05:45
43
ט ע ו ת !
.

מנהל/ת הפורום

אודות:
זוהר רוזנפלד היא אדריכלית רשומה (B.Arch.) בוגרת בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב משנת 2001 בהצטיינות. עבדה במספר משרדי אדריכלות בולטים, ומשנת 20
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ