00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניתוח טכני - סקירות, ניתוחים ואיתותי קניה ומכירה למניות (איתותים טכניים) - גילעד מנו

ניתוח טכני - ממוצעים נעים

ממוצעים נעים moving averages
מהו ממוצע נע?
ממוצע נע זהו כלי טכני העוזר לזהות את כיוון המגמה, המבחן מבחינת הממוצע הנע הוא פשוט ונותן תשובה חד משמעית, אם שער המניה מעל הממוצע המניה במגמת עליה ואם שער המניה מתחת לממוצע הנע המניה במגמת ירידה. הממוצע הנע הוא בעצם שיכלול של שערי המניה בימים האחרונים של המסחר ולכן אם שער המניה ביום מסוים גבוה מהממוצע הרי שהמניה בעליה ולהפך.
לצורך חישוב הממוצע ניתן להשתמש בטווחי זמן שונים וזאת בהתאם למגמה אותה אנו רוצים לבחון, עבור המגמה המינורית נהוג להשתמש בממוצעים של 5/6/13 ימים למגמה המשנית נהוג להשתמש בממוצעים של 26/50 ולמגמה הראשית נהוג להשתמש בממוצע של 200/100 ימים.
הממוצע הנע לבדו אינו כלי טכני אמין במיוחד שכן כל יום ויום כל מניה חוצה ממוצע נע כלשהו בנוסף הממוצעים הנעים מספקים איתותי שווא רבים ולכן פיתחו לאורך השנים ממוצעים נעים "מתוחכמים" יותר ומתנדים מבוססים על הממוצעים הנעים.

סוגי ממוצעים נעים ונוסחאות חישוב
1.ממוצע נע רגיל - הממוצע הנע הרגיל הוא ממוצע של שערי המניה בימים האחרונים, בד"כ ממוצע זה מחושב לפי שערי הסגירה של המניה אך ישנם מנתחים טכניים המשתמשים בשער הממוצע של ימי המסחר לצורך חישוב הממוצע הנע.
אופן החישוב של ממוצע נע זה פשוט יחסית:
MA - ממוצע נע
N - מס` הימים המחושב
P - סכום המחירים של המניה בN הימים האחרונים (שערי סגירה או שערים ממוצעי של הימים המחושבים)
P/N=MA

2.ממוצע נע משוכלל - ממוצע נע משוכלל נותן משקל רב יותר לימי המסחר האחרונים מכיוון שהם "רלוונטיים יותר" מאשר ימי המסחר הקודמים.

3. ממוצע נע אקספוננציאלי - ממוצע נע אקספוננציאלי בדומה לממוצע הנע המשוכלל מתחשב גם הוא יותר בנתונים האחרונים ופחות בנתונים ה"ישנים" אך ההבדל הוא שהממוצע הנע האקספוננציאלי נותן משקל הולך ויורד בצורה אקספוננציאלית לנתונים מהעבר.
החישוב של ממוצע נע אקספוננציאלי:
K - מקדם שנוסחתו היא (K=2/(N+1
PL - מחיר המניה ביום המסחר האחרון
(EMA(-1 - ערך הממוצע הנע האקספוננציאלי של אתמול.
(EMA=PL*K+EMA(-1)*(K-1

כיצד נוכל להשתמש בממוצע נע להפקת רווחים?
1.שימוש בממוצע נע בודד - כאשר המניה חוצה כלפי מעלה ממוצע נע זהו למעשה איתות קניה מבחינת הממוצע וכאשר המניה חוצה כלפי מטה את הממוצע זהו למעשה איתות מכירה מבחינת הממוצע. השימוש בממוצע נע יחיד גורר איתותי שווא רבים ולכן פותחו שיטות נוספות.
שימוש נוסף בממוצע הנע היחיד יכול להיות פשוט כקו סטופ לוס לאחר שנכנסנו למניה מכל סיבה אחרת.
2. שימוש בשני ממוצעים נעים הוא שימוש נפוץ יותר שכלל ההחלטה בו פשוט ביותר, כאשר הממוצע הנע הקצר יותר חוצה את הממוצע הארוך יותר מלמטה כלפי מעלה זהו איתות קניה, כאשר הממוצע הקצר חוצה את הממוצע הנע הארוך מלמעלה כלפי מטה זהו איתות מכירה. כאשר ישנו מפגש של שלושה ממוצעים נעים יחד כאשר הקצר ביותר חוצה את שני הארוכים יותר והאמצעי חוצה את האיטי ביותר מלמטה כלפי מעלה זהו איתות קניה מובהק.
3. שיטה נוספת שמיושמת באמצעות שני ממוצעים נעים - קנית המניה כאשר היא חוצה את שני הממוצעים הנעים כלפי מעלה ומכירת המניה כאשר המניה חוצה את שני הממוצעים הנעים כלפי מטה שיטה זו מסננת איתותי שווא רבים. בשיטה זו ניתן להשתמש בצורה דומה גם עם שלושה ממוצעים נעים.

שיטות נוספות
ישנן שיטות טכניות נוספות המשתמשות בממוצעים נעים ליצירת איתותי קניה/מכירה ובנית מתנדים עליהן אפרט בהמשך סידרת המאמרים.

לסיכום:
הממוצעים הנעים הם אומנם כלי טכני פשוט, חד משמעי וקל ליישום אך בעל אמינות נמוכה יחסית ומוביל לאיתותי שווא רבים ולכן איני נוטה להשתמש בכלי זה לעיטים תכופות ולמען האמת הוא אחד הכלים הפחות משמעותיים בעיני בניתוח הטכני. אך אני חייב לציין כי תמיכה גם מצד הממוצעים הנעים בעת כניסתי למניה מוסיפה לי מעט אופטימיות.

בגרף הראשי (למעלה) צרפתי גרף של מנית כיל עם ארבע ממוצעים נעים האדום של 6 ימים, השחור של 13 ימים, הירוק של 26 ימים והאפור ממוצע נע אקספוננציאלי של 13 ימים. שימו לב כי שמות הממוצעים וצבעם מופיע בצד השמאלי העליון של הגרף.

מקווה שנהנתם גם הפעם,
אשמח לענות לשאלותיכם בנושא,
גילעד מנו.
אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

הודעה חשובה!!!
אין לראות באמור לעיל כל המלצה לקנייה או מכירה של ניירות ערך. הכותב אינו יועץ ו / או אינו ממליץ לעסוק במסחר במניות ו / או כל מכשיר פיננסי אחר. המידע המוצג בהודעה זו הוא מידע בעירבון מוגבל. כל העושה שימוש במידע זה, עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. אני מסיר מעלי כל אחריות לנזק כספי/אחר שעלול להיגרם כתוצאה משימוש במידע זה. האתר הוא יומן פעולות אישי שלי המותאמות לצרכים ולרמות הסיכון שלי ואין לראות בכך התאמה לכל גולש או משקיע זה או אחר. אין לראות בכל האמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
זכויות יוצרים
כל הזכויות,לרבות זכויות היוצרים,זכויות הבעלות בתוכן לרבות זכויות הפצה וכל קניין רוחני אחר הינם בבעלותו של גילעד מנו. אין להעתיק, לפרסם ברבים כל חלק מהתוכן, בין שהוא מודפס כטקסט או כשרטוט ובין שהוא ניתן כקובץ על גבי אמצעים מגנטיים או בכל צורה אחרת ללא אישור מפורש בכתב.
מפת מבקרים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל morelo אלא אם צויין אחרת