00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

חוק ימת כינרת

המאבק על הסדרת חופי הכינרת צובר תאוצה ומחריף מיום ליום. לעיתים אנו עדים להחרפה זמנית אולם הכיוון הכללי הוא שיפור והישגים, שניתן למנות כבר כמה מהם:

1.       הסרת הגדרות סביב החופים.

2.       הפסקת הגבייה הבלתי חוקית מהולכי רגל וגביית אגרת חנייה רק לפי חוקי עזר (התביעות הייצוגיות ידאגו לטפל בחופים שיגבו מעבר למותר).

3.       אישור המועצה הארצית לתכנון להקמת  שביל סובב כינרת.

4.       התחלת פינוי או הריסה בפועל של כל הבנייה החריגה.

 

בחג הפסח האחרון, עם ישראל הוכיח באופן "ויזואלי וריחני" כי ללא השקעת משאבים שוטפים בתחזוקה, הופכים החופים למזבלה תוך מספר ימים מועט.

בדרך כלל ציבור הנופשים מגיע לחוף נקי וכלל אינו מודע לכמויות האשפה העצומות הנאספות מהמקום, לעיתים באמצע הלילה. זוהי אולי התובנה החיובית שיצאה לנו מהמשבר האחרון בין מנהל מקרקעי ישראל למועצה האזורית גולן.

העובדה שהמועצה האזורית  היא זו שקבעה את סגירת החופים  ולמרות ההרס הרב , כל המפעילים נשמעו להוראתה (עם דמעות בעיניים) , מוכיחה כי אין השתלטות של מפעילים פרטיים על חופי הגולן בכינרת  .

אולם הבעיה המרכזית בחופי הכינרת היא בעיית מימון התחזוקה ונושא זה עדיין לא טופל.

 

המדינה החליטה בחוק ארצי כי הזכות לרחוץ בחוף ים באופן חופשי היא בסיסית. מודגש אפילו בחוק באופן ברור כי אסור לגבות כל תשלום בגין שירותיי הצלה, ניקיון, שירותים ומי שתייה.

רחצה בים היא שירות בסיסי לאזרח כמו הזכות לנסוע בכביש בין עירוני או הזכות להגיש תלונה במשטרה, ואין הוצאות תחזוקתם של גופים אלו נופלות על הרשויות המקומיות.

ואל תטעו לומר "מה פתאום בחינם?" אנו משלמים על שירותים בסיסיים אלה במיטב כספנו במסי המדינה השונים.

 

השוני בכינרת

חופי הרחצה בכינרת אינה דומים לחופי הים התיכון. הנה כמה מאפיינים משמעותיים:

1.       המתרחצים מגיעים לכינרת לשהות רצופה של מספר ימים על כל המשתמע מכך.

2.        מעל ל-95% מהרוחצים בכינרת אינם תושבי הרשויות המקומיות שסביב האגם.

3.       רצועת החוף סביב הכינרת צרה וכמעט ללא שטחים המניבים ארנונה כמו בגוש דן.

4.       שתי המועצות האזוריות, שבשטחן מעל 80% מהחוף, הם רשויות קטנות שאין בכוחן הכלכלי לממן את תחזוקת החופים לכלל עם ישראל.

 

ח"כ אופיר פינס בכהונתו הקצרה כשר הפנים, ניסה לפעול בכיוון שינוי  חוק חופי הרחצה כך שיאפשר גביה  מהנופש גם עבור שירותי הרחצה  הבסיסים  אולם אין היום אקלים פוליטי  לשינוי כזה והמדיניות היא אפילו הפוכה: פתיחת החופים למעבר רגלי (אישור שביל סובב כינרת)

 

לכן הגיעה השעה לחוקק חוק מיוחד: "חוק ימת כינרת"

החוק ידאג למתן פתרונות לכלל המאפיינים הייחודיים של חופי הכינרת, ובכלל זה מימון עלויות אחזקת החופים (בדומה לחוק חופי הים התיכון שנחקק ב 2004).

יש אפילו כבר גוף מקצועי סטטוטורי,מנהלת הכינרת, אשר יוכל לפקח על יישום החוק סביב הכינרת

 

חוק זה יצטרך לתת פתרון גם לייחודיות הנובעת מלינת המתרחצים בחופי הכינרת:

  * לינה של קבוצות (למשל, תנועות נוער) מחייבת כיום אבטחה ותיחום השטח, אולם המצב החוקי העכשווי אינו מאפשר זאת בכינרת, כי במרבית החופים, כל הקרקע בין הכביש למים נכלל בשטח החוף.  

   * לפי לשון החוק הרחצה בים היא שירות בסיסי לאזרח ולכן ניתנת בחינם, אך לא הלינה. לכן אין סיבה שלא לחייב את הלן בחוף מוסדר בכינרת, בין אם הוא/היא מגיע/ה ברכב או ברגל.

 

ברור, שכל עוד לא יימצא פתרון לתחזוקת החופים, הרשויות המקומיות נאלצות למצוא פתרונות "יצירתיים" במטרה למצוא מקורות מימון לעלויות החופים.

והרי לא יעלה הדעת, שתושבי הגולן ועמק הירדן יממנו את עלות מאות אלפי המתרחצים בכינרת!

 

מועצה אזורית גולן מעוניינת לתחזק ולפתוח את כל חופי הכינרת באופן חופשי לכלל תושבי המדינה  (אפילו ללא תשלום חנייה,) ובתנאי שהמדינה תתקצב את תחזוקת החופים.

 

              יהודה גליקמן

              נוב

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת