00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אלהים! מה לעשות?

הנבא בן אדם - על אפשרות לחידוש הנבואה בימינו

על אפשרות לחידוש הנבואה בימינו

 

נושא הנבואה העסיק אותי רבות בשלושת השנים האחרונות, וכתבתי על כך הרבה. הדבר החל מהבנה שאין כל פתרון למצב המבולבל של ימינו, פרט לשובה של הנבואה. הדבר נבא מתוך עיסוק אינטנסיבי בחקר אנליטי של המקרא על מנת לברר את מצוות התורה. למסקנה זו הגיעו גם חלק מחברי שהיו שותפים לדרך חקירה זו.

  כתוצאה מהבנה זו עיקר לימודי עסק באיתור דרכים להשיב את הנבואה. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בזיהוי המידות הנדרשות לכך. מידת הקשב, שניתן ללמוד רבות עליה מסיפור הולדתו של שמואל, הביאה אותי לבחון את הדברים שחוסמים מידה זו, ובין היתר נוכחתי לראות שהצמדות טכנית לטקסט, והיחס שעם ישראל פיתח לתורה במובן זה, הם אחד הדברים החוסמים ביותר את מידת הקשב. הטקסט אינו ספר הוראות אלא ספר של ערכים, אמונות ורעיונות, ורק דרישה ספרותית שלו (בניגוד לדרישה המשפטית) עשויה למלא את תפקידו האמיתי של הטקסט המקראי (דבר זה נכון לטעמי גם לטקסטים ומערכות אחרות של החיים).

  בשלב הבא, התחלתי לעסוק בתורת הסימנים (צירופי מקרים נדירים בחיים), ולפתח תיאוריות ומתודות לפרש אותם נכון. נושא הסימנים הינו דבר שחוויתי אותו כבר הרבה שנים קודם לכן, אך לא הייתי בטוח בערכו ונחיצותו, אך בשלב הנוכחי חשבתי שהסימנים נובעים ממידת קשב גבוהה, ופיתוח מידה זו והיכולת לפרש את הסימנים עשויה להוביל גם לקבלת נבואה של ממש. העקרון המנחה בדבר היה, בדומה ללימוד הטקסט המקראי, שהסימנים אינם מורים לנו מה לעשות, אלא רק מכוונים אותנו לכיווני חשיבה נוספים החסרים לנו כאשר אנו מנסים למצוא פתרון לקושיה מסויימת.

  כמו כן, נוכחתי לראות שמעבר לסימנים שמגיעים אלינו באופן פסיבי, ניתן גם לבקש סימנים באופן אקטיבי. את זאת ידעתי כבר קודם לכן ממספר נסיונות של פתיחה בתנ"ך שחוויתי בעבר, אך הפעם נוכחתי לראות שניתן למעשה "לפתוח" בכל מערכת סמלים שנרצה. מתוך שיחות עם אנשים מקהילת העידן החדש (ניו אייג`) נוכחתי לראות שהם מקבלים תשובות של ממש באמצעות שיטות דומות (קלפי טארוט לדוגמא). ערכתי ניסוי מבוקר לדבר, ונוכחתי לראות שאכן אני מצליח לקבל תשובות באמצעות ספרים אחרים (כולל ספרים לועזיים בארכיאולוגיה), וזאת בתנאי שאני אכן מבקש מה` תשובה.  

  אך דווקא אותם סימנים ותשובות שקיבלתי בסופו של דבר הובילו אותי, באמצעות המסרים שלהם, להבנה שזו אינה הדרך האידיאלית לבירור רצון ה`, וככל הנראה, בדור שלנו הנבואה אינה באה לידי ביטוי בהתגלויות חיצוניות, אלא מתוך הבנה עמוקה פנימית. הבינה החליפה את הנבואה, ומעלתה אף רבה ממנה. זאת מכיוון שברגע שאדם מבין מתוך עצמו את הערך, כך הוא מגיע לזהות עמו. אמנם, ישנו ערך רב בביטול כלפי ה` שבא לידי ביטוי במילוי הוראותיו גם ללא הבנתן, אך עדיין מדובר בציות עיוור שמבטא מצב של ריחוק בין מקור הנבואה למקבלה. ברגע שאדם מבין את הערך, כל פרטי הגשמתו יהיו נהירים לו בכל מצבי המציאות המשתנים.

  אך הבינה אינה בהכרח מידה שכלית, ויכולתה תלויה במידה רבה באותן מידות שעסקתי בהן בעבר. ההבנה האמיתית היא סוג של הארה, ולא ממש ניתן לנתח את התהליכים האנליטיים שהובילו אליה. גם אם ננסה, נגלה קפיצות דרך בלתי מוסברות.

 

  ביום שני האחרון (כ"ט אדר תשס"ז), התקיים בבית אבי חי החדש בירושלים ערב בנושא האפשרות לחידוש הנבואה בימינו. הערב היה לכבוד השקת הספר `הנבא בן אדם` – בעריכת אודיה צוריאלי ובהוצאת ראובן מס. הספר עוסק בחידוש הנבואה בעידן של הניו אייג`, בהתעוררות הרוחנית וברצון לחדש את שמיעת הדיבור האלוהי בעולם. את הערב הנחה ערן סבאב, וחברי הפאנל שהשתתפו בו היו:

הרב דב ברקוביץ` - ראש "בית אב - ליצירה ולהתחדשות בתורה".
עידו הרטוגזון - סופר ומבקר תרבות.
נחום פצ`ניק - משורר ומחנך.
אודיה צוריאלי - עורך הספר.
המתקשרת זיוה ליסטנברג

פרט לרב דב ברקוביץ` אצל כולם זיהיתי רצון עז לקבלת הנחיה ממקור חיצוני לנו שיזעזע את המערכות ויצור סדר חברתי חדש. לעומת זאת, אצל כולם, במידה זו או אחרת, היתה חוויה נבואית כלשהי, שאף אחד מהם לא הגדיר אותה כנבואה של ממש, אך הם ראו בה גילוי פנימי למסרים שמגיעים ממקור חיצוני. כמו כן, הדבר בא לידי ביטוי במסרים כלליים, ולא כהוראות מעשיות טכניות.

 

להלן קישור של הקלטה של הערב הזה:

http://www.echad.info/VOICE000.wma

 

קישורים למאמרים שונים שכתבתי בנושא:

 

נבואה וחברה בתורה וביעודו של עם ישראל

חנה אם שמואל

איך מזהים נביא אמת

סמלים כאמצעי מעבר לאמת

היחס הראוי לסימנים

תקשור עם האלהים באמצעות מערכות סמלים

הכל (הקול) או כלום, כבר אין לי כח!

הסוד שעומד בבסיס היכולת הטלפתית שלנו

ימי בינה

 

אכן חציר העם / חיים נחמן ביאליק  

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

סקרים
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
אין מטרה אחת עליונה - .. 12%
אין מטרה רצינית לפעולו.. 2%
להגיע לזהות עם האלהים .. 12%
להיות מאושר 26%
להשיג כמה שיותר כסף 3%
להשתחרר מן הסבל / פשוט.. 8%
למצוא אהבה 7%
לעזור כמה שיותר לזולת 2%
לעזור כמה שיותר למדינה.. 1%
לעשות את רצון האלהים 22%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
מבחר הופעות בתקשורת
אשכולות בפורומים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל zachiz אלא אם צויין אחרת