00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

על הא, על דא ועל נייט

העלייה הרוסית: מיתוסים ומציאות - חלק א`

הפוסט הקודם עסק בזהויות השונות של העליה הרוסית כחברת מהגרים. הרשומה הזאת תעסוק במיתוסים וסטריאוטיפים אודות העליה הרוסית. המיתוסים והסטריאוטיפים מועברים לנו בעיקר דרך התקשורת אך גם דרך החברה. אני אעסוק בחלק מהמיתוסים הקיימים על העלייה הרוסית כפי שאני רואה אותם במציאות היומיומית שלי מתוקף המגע התכוף עם סוגים שונים של אנשים מהעלייה הרוסית.
 
מיתוס: במשפחה רוסית יש ילד וכלב
אמת חלקית. הנוהג של להוליד ילד אחד היה נפוץ בברית המועצות ומקורו היה בסיבות כלכליות. מכיוון שבבריה"מ אנשים לא חיו בעושר, היה בגידול של יותר מילד אחד מעמסה כלכלית שלא כל זוג יכול היה להרשות לעצמו. לכן בהרבה משפחות שההורים עלו לארץ בגיל יש ילד אחד (ובכלל זה במשפחה שלי). אך במשפחות שעולות לישראל בגיל צעיר, קורה לעיתים קרובות שמחליטים להביא לעולם ילד נוסף. גם משפחות שמתחתנות בישראל, נוהגות כשאר הזוגות מבחינת מספר הילדים והילודה הממוצעת עומדת על 2 - 3 ילדים למשפחה. ולגבי הכלב: מהתצפיות שלי בעל החיים האהוב על יוצאי רוסיה הוא דווקא החתול.
 
מיתוס: העלייה הרוסית מנותקת לגמרי מהדת והמסורת היהודית
אמת חלקית. בזמן המשטר הקומוניסטית דוכאו כל הדתות (ובכלל זה הדת היהודית) בצורה קשה. כצעד הגנה, בחרו היהודים לעזוב את הדת ולא להעביר אותה לצאצאים, מה שגרם שמרבית הדור שעלה מבריה"מ בשנות ה- 90 לא ידע הרבה על הדת, אם בכלל, למעט ההשתייכות לדת היהודית. כידוע הרגלים קשה לשנות והדוגמות הנוקשות של הדת וההתנהגות של החרדים לא תרמו לשמירת המסורת היהודית. כתוצאה מכך, רוב העלייה היא חילונית מאוד. עם זאת, לא מעט עולים שומרים מסורת במידה כזאת או אחרת, מה שמתבטא בהדלקת נרות, האזנה להרצאות על יהדות ברדיו ובטלוויזיה, אי אכילת חזיר, אי אכילת חמץ בפסח ועוד. מקצת מהעולים דתיים יותר ושומרים מצוות רבות ואפילו שבת. קיימות אפילו קהילות חרדיות בערים רבות בעלות ריכוז עולי בריה"מ והבולטות בהן קהילות "שבות עמי" מיסודו של הרב יצחק זילבר ז"ל (ליטאים), קהילות חב"ד וקהילות עבור יוצאי גרוזיה ובוכרה. קהילות אלה מרכזות יהודים חרדים רבים יוצאי רוסיה ששומעים הרצאות ברוסית וחלקן אף מקיימות תפילות ופעילויות מיוחדות בשבתות ובחגים. נקודה חשובה נוספת לציון היא העובדה שמרבית יוצאי קווקז, גרוזיה ובוכרה ("המזרחים הרוסים") הם מסורתיים במידה זו או אחרת.
 
מיתוס: "עליית החזיר והוודקה"
שוב אמת חלקית. לגבי חזיר בולטת פריחת הרשתות הלא כשרות "טיב טעם" ו"מעדני מניה". אך העניין מורכב יותר. קודם כל, רבים מהקונים ברשת "טיב טעם" לפחות לא משתייכים לעליה הרוסית אלא לצברים חילונים שמאסו בעובדה שמגבילים אותם באוכל וקונים שם. הסוד של הצלחת רשת "טיב טעם" הוא בכך שראו את הביקוש הסמוי בקרב האוכלוסיה הכללית ובנו מותג טוב. ולעניין העליה: לא כל העולים אוכלים חזיר. מרבית העולים מרפובליקות המוסלמיות או אזורים מוסלמיים של רוסיה לא אוכלים חזיר. כך גם רבים מהעולים המסורתיים שרואים באי אכילת חזיר כביטוי ליהדותם. לגבי הוודקה: יש דימוי לעלייה כ"עלייה של שיכורים" וזה לא נכון. אמנם הרבה אלכוהוליסטים הם יוצאי רוסיה אבל רובם נמצאים בשולי החברה והסיבה שהם נמצאים ברחוב היא בעיקר מצוקה כלכלית. למעשה כמות האלכוהוליסטים יוצאי רוסיה לא שונה בהרבה מכמות האלכוהוליסטים בכלל האוכלוסיה. בסופו של דבר, מנהג שתיית הוודקה אופייני יותר לאוכלוסיה הכפרית הלא יהודית ולכן מרבית העולים שהם יהודים עירוניים אמנם אוהבים וודקה, אך לא נחשבים לשתיינים.
 
מיתוס: העולים מתבדלים ומתנכרים לתרבות הישראלית וצורכים בעיקר תכני תרבות ותקשורת ישראליים.
לא נכון. על הנושא הזה פורט רבות בפוסט הקודם. כפי שצויין שם, הזהות של העולים נעה בין ניכור מוחלט להשתלבות מוחלטת בחברה הישראלית והדבר תלוי בגיל, מקום מגורים קודם, יהדותו של העולה, הסוציאליזציה של העולה ועוד. הזהות של העולה מברית המועצות לא שונה בהרבה מזהות של חברות מהגרים אחרות ובסופו של דבר אני מאמין, שתהיה אינטגרציה של מרבית העולים בחברה הישראלית תוך שימור כמה מאפיינים תרבותיים בולטים.
 
בפוסט הבא, אסקור עוד מיתוסים וסטריאוטיפים כלפי העלייה הרוסית וביניהם מיתוס "היפה, המאפיונר והתרבותניק", מיתוס גאון המתמטיקה והמחשב ומיתוס הדעות הפוליטיות הימניות והערצת הכוח.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

צלילים שאני אוהב

קוביית הבלוגים שלי
אין קישורים להציג
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל Dannycom אלא אם צויין אחרת