44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

לחיות בכבוד, בזכות ולא בחסד! (נכים) טיולים, אוכל ,אקטואליה

טיול בלתי מתוכנן לספארי ברמת גן חלק 2

טיול בלתי מתוכנן לספארי ברמת גן חלק 2
09.01.2007  חלק 2


השמש הייתה במרכז השמים ובעלי החיים רבצו להנאתם לשיזוף חינם בקרני השמש לאחר כמה ימי גשם סוחף.    משמאלנו ליד האגם הגדול             השתכנה לה חבורה של קורמורנים משתזפת על ענפי עץ שקועים במים.  
הקורמורנים שיכים לסדרת השקנאים, במשפחה זו 32 מינים רובם נמנים עם סוג אחד.  קורמורנים מגיעים ארצה בסתיו, בסביבות נובמבר, מספרם הולך ורב עד לסוף דצמבר או ראשית ינואר, ואז הוא נשאר קבוע כחודשיים. הם עוזבים לרוב בראשית חודש מרס, ורק פרטים חולפים נראים עדין באפריל.  ככל הנראה, הקורמורנים החורפים כאן מגיעים ברובם מאזור אוקראינה (צפון הים השחור). אחת התופעות היפות, היא היאספות אלפי הקורמורנים ללינת לילה. בחורף עפים ללינה מדי יום בלהקות.  דמויות ראש חץ למרחק עשרות קילומטרים.הסינים משתמשים בקורמורנים לעזרה בדייג בנהרות הרחבים, לאחר אילוף של כמה שנים,


הם שמים לקורמורנים חבל סביב הצוואר. כאשר אלו תפסו דג, הקורמורנים מגיעים אל הדיג. זה מוציא מפיהם את הדג החי. 5-6 דגים ואז זוכה הקורמורן לקבל את האוכל. הסינים מגלים סבלנות אין קץ ואינם מכאיבים או פוגעים בציפורים.  קשה לקבל את השיטה אבל כאשר רעבים, כנראה שזו דרך לשרוד.


לא רחוק מהם על היבשה מתגודדים קרנפים,

  

קודו

 

שלושה מיני קודו מצויים בשמורת הפארק הלאומי קרוגר בדרום אפריקה הקודו הבכיר הוא הגדול והמרשים שבהם אך מפגשים עם קודו ניאלה וקודו מסורטט הם חוויות מרטיטות. לנקבות הקודו אין קרניים אך הזכרים הגדולים של הקודו הבכיר נושאים קרניים לולייניות שאורכן מגיע עד 180 ס"מ. המפגש עם קודו גמלוני החבוי בסבך או רועה בקרחת יער מפתיעה, או עם הנקבה היפהפייה וחסרת קרניים, מרשים מאוד.

צבי תומסון צבי תומסון הוא בעל חיים ממשפחת הפריים, בעל
פרסות, קל רגליים צבי קטן בעל פס שחור הבולט
לאורך צידי הגוף
הזכר קרניים גדולות ורחבות מאלה
של הנקבה. הנקבות מקובצות בעדר שבו שולט זכר אחד. 
 
שאר הזכרים מקובצים בעדר כרווקים. קיימים כ-12 מינים.
ביניהם הצבי הארצישראלי  צבי הנגב מצוי בדרום ישראל,
בסיני, בירדן ועוד,

יעלים

סוג במשפחת הפריים.
יעלים נפוצים בסיביר, בהרי ההימלאיה בערב הסעודית,
מצרים במדבר סיני  בנגב, במדבר יהודה. הם טרף קל
לצבועים, לזאבים, לנמרים ועוד. ארץ ישראל נקראת ארץ
היעל.  היעל הוא סימלה של רשות הטבע והגנים, לזכרי
היעלים זקן קטן מתחת לסנטרם. יעלים חיים על הצוקים
בהרים ובמדבריות.   

אורכן של קרני הזכר יכולות להגיע
ל-75 ס"מ. ליעל יכולת טיפוס מדהימה אשר מאפשרת לו
לחיות על הצוקים הגבוהים ביתר.  מעניין לראותם
במדבר יהודה ובאזורים  הרריים ליד אילת צצים פתאום
ומדלגים בקלילות מעל הסלעים. הכי יפה לראות את
הרנים המזדקרות עם שקיעה או זריחה.  ישנם מינים
רבים של יעלים.
 

גנו

 

הגנו בולט במראהו המיוחד: החלק האחורי של גופו נמוך מחלקו הקדמי, ראשו דומה לראש בקר וזנבו שעיר כזנב סוס. הגנו נפוצים בערבות מזרח אפריקה ונודדים בעקבות הגשמים אל כרי העשב, בעדרים מעורבים עם זברות.גנו הוא סוג בעל חיים גדול ממדים ממשפחת הפריים הכולל שני מינים: גנו לבן זנבוגנו שחור זקן הגנו הינו פרסתן הגדל לגובה של מטר  פלוס משקלו בין 150 ל-250 קילוגרם. הגנו חי בערבות ובשטחים מיוערים פתוחים באפריקה ובמיוחד בסרנגנטי בטנזניה הגנו חי למעלה מ-20 שנה.  מזונו העיקרי של הגנו הם עשבים. בשל השינויים העונתיים נודד הגנו לאדמות המרעה האפריקניות  נדידה שנתית. הנדידה העיקרית היא במאי, כאשר בסביבות 1.5 מיליון פרטים נודדים מהערבות לחורשות. בנובמבר הם שבים חזרה לערבות. 
לגנו תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של הערבות, וזאת מפני שגלליהם מזבלים את הקרקע ובפעולותיהם הם מעודדים צמיחה חדשה. עם זאת, מנוסתם של בעלי חיים אלו מפורסמת בכמות הנזק שהיא מחוללת. מנוסה טיפוסית מתאפיינת ב-500 פרטים בקירוב שנעים במהירות של 80 קמ"ש ויכולה להימשך כ-30 דקות. חייה זו היא גם מקור מזון חשוב לחיות טרף כגון אריות צבועים ואחרים
.

 

גמלים

גמל סוג במשפחת הגמליים. הגמל הוא יונק גדול החי במדבריות. נקבת הגמל נקראת בעברית נָאקָה

גוף הגמל מותאם לתנאי המדבר ברגליו גבוהות ובפרותו
המכסה את גופו. הרגליים הגבוהות מרחיקות את הגמל
מהאדמה הלוהטת בקיץ החם. קיים הבדל של 20°
C בין טמפרטורת הקרקע לטמפרטורת האויר בגובה של מטר
מעל הקרקע. האויר הכלוא בשערות הגמל משמש כחומר
מבודד, והפרווה מקטינה את מעבר החום בין הסביבה
החמה לגוף
הגמל. כך מבודד הגמל את גופו מהחום שבסביבה. ובכך
לשמור על גופו מפני התחממות יתר והקטנת הצורך
בהפרשת זיעה. התנהלות זו מביאה לחיסכון של מים
בגופו של הגמל. והוא יכול לחיות ללא מים ימים רבים. 
הגמל יכול להחזיק מעמד במשך שבועיים ללא שתית
מים מבלי לגרום נזק לגופו. כאשר הוא מגיע למקור מים
הוא שותה כמויות גדולות של מים, וכך ממלא את החסר
ומגיע למאזן מים תקין.

גמל דו דבשתי

 

הגמלים הדו-דבשתיים החיים כיום למעשה מבויתים. הוערך כי נותרו 950 פריטים בלבד שאינם מבויתים נותרו בצפון מערב סין ומונגוליה. הם נמצאים בסכנת הכחדה חמורה.

 

 

הגמל הדו דבשתי מתנשא לגובה של למעלה מ-2 מטר בדבשתו. משקלו הממוצע כ-725 ק"ג.   הגמל הדו דבשתי הוא  ניזון מעשבים, עלים ודגנים. הגמל הדו דבשתי מסוגל לשתות עד 120 ליטר מים בפעם אחת .ולאכול צמחי מדבר קוצניים.

דישון,

סוג במשפחת הפריים תפוצתו של הדישון היא מהסהרה
המערבית מאוריטניה עד מצרים סודן ועוד. בעבר חי גם בארץ. ניתן היום למצוא דישונים בשמורות החי בר בספארי בגנים זואולוגיים. גובהו של הדישון הוא כמטר מהכתף משקלו בין
60 עד 120 ק"ג. צבעו לבן, נגיעות חום עם כתם לבן באזורים שונים על גופו. גם לזכר וגם לנקבה יש קרניים מפותלות.
הקרניים עשויות להגיע עד לאורך של 80 ס"מ אצל הנקבה ואצל הזכר עד ל-120 ס"מ. הריון נמשך כ-260 יום ולד אחד שיונק במשך 23 - 39 שבועות. אורך חייו של הדישון כ- 25 שנה.
דישונים חיים במדבריות. ניזונים מעשבים ומעלי שיחים .
הדישון אינו נזקק לשתייה כיוון שהוא מקבל את הרטיבות
הדרושה לו ממזונו. הדישון פעיל בלילה וביום נח.  עדר
דישונים כולל זכרים ונקבות ובו 2 עד 20 פריטים שמשוטטים בחיפוש אחר מזון.


סיור במשפחת העופות.

 

 

יען,

 

 

העוף הגדול ביותר שחי כיום. אינו מסוגל לעוף אך מגיע בריצתו למהירות של קמ"ש.   אורך גופו כ-2 מטר , גובהו כ- 2.4 מ` , משקל יכול להגיע עד 150 ק"ג  מטר משך הדגירה כ-45 יום, יען יכול לחיות עד 50 שנה ניזון מעשב, זרעים, חרקים, זוחלים קטנים.  מספר הביצים שהיען מטילה הוא בין 12-15 ביצים. צבען צהבהב- חולי.  משקל הביצה 1.2 עד 1.5 ק"ג, יכול להגיע עד 2 ק"ג ויותר.  חלמון ביצת היען הוא התא הגדול ביותר בעולם החיים.  הביצים הנועדות לדגירה נטמנות בחול. שני בני הזוג בונים את הקן ודוגרים לסירוגין כ- 40 יום, כאשר הזכר בלילה
והנקבה ביום. צעירי היען מגיעים לבגרות כעבור 3-4 שנים. בטבע היען אוכל-כול. כולל חצץ ברזל ומה לא, כל אלו מסייעים לו בעיכול. ישנם סיפורים שבקיבת היענים נמצאו אבנים טובות כסף ואחרים.היען מטיל ביצי ענק שמהן מגדלים בחממות צאצאים או מרוקנים אותן מתוכנן  והופכים אותן למנורות, ביצים מצוירות שנמכרות במחירים גבוהים. בחוות שראיתי בדרום אפריקה יש אינקובטורים ליענים. עד חימום החדרים באמצעות מערכות ממוזגות. מחממים את האפרוחים, כאשר הטמפרטורה יורדת מכניסים אותם למבנים מוגנים, זו תעשיה ענקית, ביצי היען טובות
מבחינת הקליפה שלהן כ-25 שנים לאחר מכן הקליפה הופכת לדלילה ולא ניתן להשתמש בה מעור היען עושים ארנקים, פרוות, והנוצות לקישוט ואחרים. בדרום אפריקה ובמקומות אחרים בשר היען נחשב למעדן. קשה לבשל אותו בגלל השרירים אבל יש מומחים לנושא. אישית לא היה לי טעים.

לא בקרנו במחלקת הזוחלים, בהם צבים לטאות ואחרים, לא הלכנו לראות את הפילים והגירפות, חתולים גדולים תנינים,  דורסי לילה ועוד כי לא היה לנו יותר כוח ורצינו לשמור חלק לפעם נוספת.

בקרו באלבום התמונות

טיול לספארי SAFARI אתי1


המשך מחלקת העופות הקופים ועוד בחלק השלישי . 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

מרקים טעימים למתכונים לחצו

מרקים טעימים לחץ על הצילום

תגיות
עוף בשר מתכונים לחץ1
חצילים
טיולים בחול ובארץ 2
Bubbles
קוביית אלבום
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אתי אברהמי אלא אם צויין אחרת