00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

רודף צדק

למען דמוקרטיה אמיתית

שלום חברים
האם ישראל היא מדינה דמוקרטית?
האם נבחרי הציבור באמת נבחנים ע"י הבוחר לקראת הקדנציה הבאה?
מה הכח של העם הפשוט בבחירת מנהיגיו ובבחירת הדרך הרצוייה להתנהלות המדינה?
לדעתי, במדינת ישראל יש משהו מוזר מאוד שמנסה להידמות לדמוקרטיה ולרוב נכשל בצורה רצינית!
מהי דמוקרטיה?
האם זהו סוג של שלטון של העם,שבוחר אנשים האמורים לפעול בשמו?
בעיקרון כן, מעשית לא!
בשיטה הקיימת , העם מקבל פעם בכמה שנים את הזכות ללכת לקלפי ולבחור.
אבל את מי?את המועמד מספר 10,15,20
 במפלגה שבה הוא מכיר אולי את 5 המועמדים המובילים?
האם אנו באמת בוחרים את האדם הנראה לנו מתאים, שאולי אנו מעריכים?
מעבר לבעיית המנהיגות שדוחפת אותנו לבחור כל מועמד חדש שאנו מקווים שיהיה שונה מקודמו, יש בשיטה הקיימת בעייה חמורה, שהמפלגות הגדולות דואגות להחמרתה ע"י עליית אחוז החסימה, ובכך מעלה את כוחם של  מרכזי המפלגות ומעמידה את הנבחר, שתלוי  באותם אנשים לאחד, המוכן לעשות הכל למען בעלי הכוח שדאגו לבחירתו, כולל מינויים פוליטים חסרי טעם ציבורי, וכלה בעידוד יוזמות חוק שאף אחד מהאנשים שהכניסו את הפתק לקלפי לא מעוניין בהם.
אז נכון, הסחטנות נראית גדולה יותר כשיש כמה מפלגות קטנות שעשויות לשנות את המפה הפוליטית, ולסחוט המון בשביל כל הצבעה, אבל זה עדיין עדיף משחיתות אין סופית הקיימת היום!
בנוסף לכך הפוליטיקאים וגרוע מזה,  מערכת המשפט, מתעלמים מהאיסור המפורש בחוק לקחת שוחד!
מהו שוחד?
הצבעה על חוק או על העברת כספים למגזר זה או אחר תמורת הצבעה על נושאים אחרים היא לקיחת שוחד!
יש שיגידו שזוהי הדרך היחידה לבנות קואליציה, לוותר על משהו כדי לקבל משהו אחר, אבל בדרך שבה מתבצעים הדברים במדינת ישראל, החכ"ים משחקים בכסף שלנו,האזרחים, לקידום רעיונותיהם, ולתשלום שוחד תקציבי כדי לקנות קולות. אין קשר בין תקציב הביטחון, לתקציב המגזר החרדי, למשל, ואסור להתנות אחד בשני, הדיונים חייבים להיות עניניים. חייבים להיות כללים ברורים איך לחלק תקציב, ואיך לגרום לקריטריונים להיות אחידים לכל האזרחים ולא לאפשר מערכות מקבילות העוסקות באותו דבר אבל מקבלות תקציב שונה. כמו שקיצבת ילדים, לא עוסקת באמונה של ההורים, וכל מובטל צריך לקבל את אותה התמיכה שמקבל מובטל אחר, כך צריך להיות בשאר המערכות. אם "סטודנט" חרדי, מקבל תקציב ולימודים בחינם, כך צריך לקבל גם סטודנט אחר.
במדינה שבה אמורים להיות האזרחים שווים זה לזה, אסור שיקרה מצב שבו מערכת חינוך אחת, למשל,תקבל סכום אחר ממערכת חינוך אחרת, כל תלמיד חייב לקבל בדיוק אותו תקציב שאותו מקבל תלמיד אחר, בלי הבדל דת גזע ומין!
חברי הכנסת נבחרו כדי לייצג את בוחריהם, ובאותה מידה,את כל המדינה.
אין לחברי הכנסת את הזכות המוסרית להחליט בניגוד למצע שלהם!
המצב שבו  יכולים גורמים בעלי ממון לעמוד מאחורי מועמד מסויים ולדאוג שבעלייתו לשלטון יחזיר להם את הטובה, לא מסתדרת עם הדמוקרטיה.
אז מה עושים?
איך אפשר לבטל את העוצמה של בעלי הממון?
איך אפשר לחייב חבר כנסת להצביע למען האנשים הפשוטים ולא למען בעלי הממון?
בעלי הכוח שמשפיעים בעיקר על מיקום החכ"ים במפלגות הגדולות, יכולים להכניס לכנסת את מי שירצו, והם היחידים שחבר הכנסת שבחרו מחוייב להם, הם האחראים על חלק מרכזי בתקציב הח"כ והמפלגה, ובלעדיהם אין לו מספיק כוח לנהל מערכת בחירות ולהגיע לרשימה לכנסת.
שינוי שיטת הבחירות יכול לחסל באופן חד וחלק את כל השחיתות הזאת!
בשביל מה אנו צריכים מפלגות?
למי יש כסף לשלם למנגנון כזה גדול ומיותר שעומד כחיץ בין הבוחר לנבחר?
מה רע בבחירות ישירות שבו אנו בוחרים את מועמדינו לכנסת על סמך אישיותם והשגיהם ולא על סמך העובדה שאנו מעוניינים לבחור את ראש מפלגתם?
למה שלא נבחר את ראש הממשלה בנפרד ואת חברי הכנסת בנפרד כשכל אזרח יוכל לבחור שניים או שלושה מועמדים, באופן אישי, ובכך להשפיע בצורה הרבה יותר משמעותית על פני החברה כפי שאנו רוצים לראות?
בנוסף, אפשר להגביל ולהשוות את תקציב המועמדים בצורה שתאפשר לכולם סיכוי סביר להישמע ולהיבחר מבלי להיות תלוי כלל בגוף כלכלי שיאלץ את הנבחר להיות תלוי בגורם כלשהו שישנה את אופן תפקודו והצבעותיו.
בסך הכל, במדינה קטנה כמו ישראל, לא צריך תקציב של כל כך הרבה מליוני ש"ח כדי לתור את הארץ ולשכנע את העם לבחור במועמד זה או אחר.
הדמוקרטיה הומצאה ככלי שבו העם שמע את המועמדים בכיכר העיר וכך החליט במי להצביע.
היום יכול כל ח"כ להחליט בניגוד לעמדת מפלגתו, ואפילו יכול לערוק למפלגה היריבה, כפי שכבר קרה בעבר.
בבחירות האחרונות ראינו, בעליית מפלגת הגמלאים, את הצבעת המחאה כנגד מפלגות הממון, ושיטה כזאת שבה כל מצביע באמת משפיע, והסיכוי של אנשים טובים לרצות להיכנס למערכת יגדל.
הבעיה היחידה שהח"כים הנוכחיים לא יצביעו לעולם בעד חוק שעלול לפגוע בהם אישית ואף אחד מהם לא יחשוב על טובת המדינה לפני טובתו האישית.
  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל rodeftsedek אלא אם צויין אחרת