00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אלהים! מה לעשות?

האם נדע להחלץ לפני ה`

האם נדע להחלץ לפני ה`

המפתח לנצחון במלחמה מצוי בפרשת השבוע, פרשת מטות-מסעי

 

 

על-פי סימנים שונים שאני רואה לאחרונה, המלחמה הזו עשויה לגרום להתלקחות איזורית שתסתיים בחורבן מדינת ישראל. אני יודע שזה נשמע היום ונורא, אבל תסריט כזה אינו דמיוני ועשוי להתרחש.

הקשבתי אתמול לנאומו של רה"מ וחיפשתי בתוך דבריו תכלית גבוהה למלחמה שאנו עורכים בימים אלו. כוונתי לתכלית גבוהה יותר מהגנה עצמית וחרות. אני יודע שזה נשמע קצת תמוה, אבל אכן יש תכלית כזו.

  הגורמים המאחדים שבעקבותיהם נוסדו לאורך ההיסטוריה אומות העולם, הם בדרך כלל אינטרסים כלכליים, תרבותיים או בטחוניים, המשותפים לאוכלוסייה מסויימת במרחב גיאוגרפי מסויים. לעומת זאת, עם ישראל נוסד על בסיס מצע אחר, המצע האלהי. כל מהותו של העם הזה הוא להראות לעולם כולו שניתן ליצור ולגבש חברה סביב האלהים, בורא העולם. זו הסיבה שהעם הצליח להחזיק מעמד ולשמור על זהותו גם בעת פיזורו בין העמים. אותם חלקים בעם שניסו ליצור מוקד אחר מאחד לעם, בסופו של דבר התבוללו וממשיכים להתבולל גם כיום.

  מדינת ישראל נוסדה על בסיס לאומי חילוני, שעל-פי השקפת רוב מייסדיה, מנותק לחלוטין מהרעיון שהאלהים יעמוד במרכז האומה. רבים ראו בציונות הגשמה של יהודי חדש, שיכול לשמור על זהותו היהודית מבלי להזדקק לעיקרי האמונה שהנחו את העם הזה במשך אלפי השנים. עד לאחרונה העובדות חיזקו טענה זו, אך בדור האחרון בעקבות הגירה המונית של עולים חדשים שאין להם כל קשר ממשי ליהדות, ובעקבות זרם הולך וגדל של יורדים, נראה שמגפת ההתבוללות חודרת גם לתוך היישות הציונית. בדיוק השבוע התבשרנו על מינויו של ערבי לדירקטוריון הקרן הקיימת לישראל.

  כך גם מלחמות ישראל לאורך הדורות היו תלויות באופן ישיר במידת הזיקה שלהם לתכלית אלהית ולקידוש שם ה` בעולם. רעיון זה מובע היטב בפרשת השבוע שבה מוזכרים השבטים ראובן, גד וחצי המנשה, שמסיבות חומריות שונות ביקשו להתנחל בעבר הירדן. לצורך כך הם פנו אל משה בהצעה שהם ימשיכו להלחם עם שאר השבטים על כיבוש הארץ, ואף יהיו חלוצים לפני בני ישראל, ובתמורה יקבלו אדמות אלו. משה מתקן אותם ואומר להם שהם צריכים להחלץ לפני ה` ומדגיש זאת מספר פעמים. המסר הוא שכל מלחמות ישראל צריכות להיות למען תכלית גבוהה יותר מאשר התכליות הלאומיות. מכיוון ששם ה` נקרא על ישראל במלחמות אלו, טמון פוטנציאל גדול לקידוש או חילול שם ה` בעולם. זאת בייחוד כאשר הן נעשות כנגד גורמים המחללים את שם ה`, כגון גלית הפלישתי, ונסראללה (שמסלף את שם ה`). כתבתי על כך לעומק במאמר אם תחלצו לפני ה` שעוסק בסיבות שהביאו לכשלון המאבק בגירוש בגוש קטיף וצפון השומרון. אני יודע שזה נשמע קצת תמוה להאשים מתנחלים משיחיים בכך שמאבקם אינו באמת למען ה`. כדי להבין טוב יותר למה כוונתי, ראו דברי פתיחה לפורום צו השעה.

  כאמור, הקשבתי בקשב רב לדבריו של רה"מ, אהוד אולמרט, בייחוד כאשר זה התמקד באחדות שנוצרה בעם, הנותנת גיבוי מלא למהלך המלחמתי שאותו הוא מוביל. חרה לי מאד לשמוע אותו מגדיר את המושג עם ישראל, כאוכלוסייה המורכבת מיהודים, מוסלמים, נוצרים, צ`רקסיים ודרוזים. עיקר דבריו היה סביב העקרונות של חרות ושלום, שאליהם חותרת מלחמה זו. כמו כן, הוא טען שיש לו אמונה מלאה בצבא הגנה לישראל, שעליו הוא סומך. למשמע דברים אלו נראה היה לי שאין סיכוי רב שה` יהיה עמנו במלחמה זו, אך בחלקו השני של הנאום הוא החל להכניס את שם ה` בקראו חלק מהתפילה לשלום חיילי צה"ל. כמו כן, הוא אמר שיש לו "אמונה בצדקת הדרך - אלהים". משפט זה הזכיר לי מאד את הטענה שאבות הציונות החילוניים בניגוד להנהגה הרבנית של עם ישראל באותה עת, הם אלו שהצליחו לשמוע בקול ה`. זאת מפני שקול ה` מתגלה מתוך המציאות שמובילה אותנו להבין מה הוא המעשה הנכון. לפני כמאה שנה לאחר נסיונות שונים לפתור את בעיית היהודים, הגיעו בלב ברירה להכרה שצריך לעלות לארץ ישראל. הכרה זו הופיעה למעשה אצל כל יהודי בעל חשיבה פתוחה (גם אצל חלק קטן מהרבנים), אך הרבנים שנצמדו למה שהיו רגילים אליו, לא הצליחו לשמוע את הקול. כך גם היום, המציאות שה` יצר היא זו שהביאה להכרה שיש לנהל מלחמת חורמה כנגד הטרור, ולכן קיימת הסכמה רחבה סביב הנושא. כך גם היה בימי הכניסה הראשונה של עם ישראל לארץ (ראה מאמר : אהבה בסופה. לכן אולי, הביטוי - צדקת הדרך בנאומו של רה"מ נסמך למילה - אלהים. בסוף נאומו קרא רה"מ, את הקטע המפורסם מהנביא ירמיהו בנוגע לנחמת ה` לרחל המסתיים ב"ושבו בנים לגבולם".

  לסיכום, כמו שאמר כבר הרמב"ם, לא נדע מה יהיה עד שיהיה, אבל לדעתי, יש לפעול במלוא המרץ לצקת תוכן ותכלית גבוהה יותר למלחמה זו, מאשר השגת שקט זמני בגבול הצפון. בסופו של דבר התנהגות המנהיגות היא שיקוף של רוח העם. אז הבה נחלץ לפני ה`, נתפלל אל ה` ברוח תהילים מד`, ונקרא להשמדתו של נסראללה לא רק כדי להסיר את האיום על שגרת חיינו, אלא מפני שהאיש מחרף את ה` צבאות אלהי מערכות ישראל, ונושא אותו לשווא. אולי לאחר שנפעל כך, ידעו כל הארץ כי יש אלהים לישראל.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

25 תגובות

סקרים
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
אין מטרה אחת עליונה - .. 12%
אין מטרה רצינית לפעולו.. 2%
להגיע לזהות עם האלהים .. 12%
להיות מאושר 26%
להשיג כמה שיותר כסף 3%
להשתחרר מן הסבל / פשוט.. 8%
למצוא אהבה 7%
לעזור כמה שיותר לזולת 2%
לעזור כמה שיותר למדינה.. 1%
לעשות את רצון האלהים 22%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
מבחר הופעות בתקשורת
אשכולות בפורומים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל zachiz אלא אם צויין אחרת