00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

החניך טבע בחוף לבנון, המדריך ישלם

אני מתריע כבר הרבה זמן על המצב הבלתי נסבל בחופי הרחצה בכנרת בהם הרחצה "כאילו" מותרת בכל רצועת החוף בחופים המוכרזים ובהתעלמות מוחלטת מהעובדה שבכל חוף מוכרז יש רצועה של 150 מטר בלבד (או אורך מוגדר אחר) המתוחמת בשילוט ברור משני צידה , בה הרחצה מותרת.  
רצועות החוף המותרות לרחצה במדינת ישראל מפורסמות כתקנה רשמית ברשומות ע"י שר הפנים  (באופן מדויק לפי נ.צ. לכל חוף)
 
בכל חוף רחצה בים התיכון, המציל מקפיד היטב על כך שלא תהיה רחצה אלא בתחום המותר לכך ע"פ השילוט הרשמי של משרד הפנים
ואילו בכנרת: לא המצילים, לא מפעילי החופים, לא המועצות האחריות על החופים ולא אגף החופים במשרד הפנים  אוכפים את התקנה וכאילו ב"הסכמה שבשתיקה" הרחצה בפועל מותרת לכל אורך החוף.
 
אבל הדברים הם קודם כל סכנת חיים מפורשת  ואף מנוגדים לחוק במדינת ישראל.
ממש לאחרונה הורשע מדריך בתנועת הצופים (שהוא כיום סטודנט למשפטים) בגרימת מות ברשלנות בגין טביעת חניך שלו בקיץ 2004 בחוף לבנון בכנרת, בקטע החוף האסור לרחצה . 
 
הגיע הזמן, ולפני שיקרו אסונות נוספים כי איסור הרחצה במקומות האסורים יאכף ע"י הרשויות האחראיות לנושא.
 
יהודה  גליקמן
מושב נוב
רמת הגולן
 
 
 
 
מידע על חופי רחצה - אתר משרד הפנים
 
מצגת חופי רחצה מוכרזים אאו אסורים לריצה - אתר משרד הפנים
 
 
קטע מפסק הדין :   

בתי המשפט

פ  002449/06

בית משפט השלום טבריה

 

23/11/2006

תאריך:

כב` השופט דורון פורת

בפני:

 

 

מדינת ישראל - פמ"צ

בעניין:

המאשימה

 

 

 

 

נ  ג  ד

 

 

1 . וילצ`נסקי עדי - עו"ד גיל דחוח ועו"ד שמרוני קנר

2 . לוי משה - עו"ד פטמן מיכה

 

הנאשמים

 

 

 

 

גזר דין לנאשם 2 

הנאשם הודה והורשע בגרימת מוות ברשלנות. עובדות המקרה פורטו בהרחבה בכתב האישום המתוקן, בקליפת האגוז יאמר, כי הנאשם היה בזמן הרלוונטי, מרכז שבט הצופים בשכונת רמת אליהו, בראשון לציון. 
במסגרת תפקידו, ארגן הנאשם לחניכי שבט הצופים, טיול בין יומיים לחוף לבנון, שעל שפת הכנרת. חוף לבנון נחלק לשני קטעים, קטע אחד מוכרז ומותר לרחצה בהשגחת מציל, וקטע אחר איננו מותר לרחצה. 
בתדריך שנערך לקראת הטיול, הונחה הנאשם להתיר לחניכיו את הרחצה, בכפוף להוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך. 
הנאשם וחניכיו וביניהם הנער אורי שבתאי ז"ל (להלן: המנוח), כבן 15 שנים באותה עת, הגיעו אל החוף במסגרת הטיול. הנאשם התיר לחניכים לרחוץ בכנרת, בקטע האסור לרחצה בפיקוחו. בשעות אחה"צ נכנס המנוח לרחוץ שוב בקטע האסור, שלא בנוכחות הנאשם, ובמהלך הרחצה טבע למוות.  

הצדדים הגיעו להסדר טיעון, לפיו התבקש בית המשפט להטיל על הנאשם מאסר למשך 12 חודשים, מהם 5 חודשים בפועל והיתרה על תנאי למשך 3 שנים. בית המשפט התבקש להפנות את הנאשם לקבלת חוות דעת של הממונה על עבודות שירות, על מנת לבחון אפשרות של ריצוי המאסר בעבודות שירות. 
התובע בטיעוניו ציין באוזני בית המשפט כי הנאשם הוא דמות חיובית, אדם מן הישוב, ללא הרשעות קודמות. הנאשם הודה וחסך מזמנו של הציבור ויש לכבד את הסדר הטיעון. 
הסניגור בטיעוניו בקש לאמץ את הסדר הטיעון. הסנגור ציין כי הנאשם העביר תדריך בטיחות לבני הנוער  והמנוח נכנס לרחוץ בכינרת ללא השגחתו וללא ידיעתו. הנאשם בחקירתו במשטרה טען שלא העלה על דעתו כי בחוף, ישנו שטח האסור בשחיה וכי לא הבחין בשלטים האוסרים שחיה בחלק מהחוף. 
הנאשם הוא חניך ובוגר תנועת הצופים, המעורב בפעילות תנועת הצופים מזה כ - 13 שנים. מרבית שנותיו של הנאשם בתנועת הצופים, פעל והדריך בהתנדבות. הסניגור הגיש לבית המשפט מסמכים המעידים על פועלו של הנאשם במסגרת תנועת הצופים.
הנאשם הוא סטודנט למשפטים, ולהרשעתו בדין יכול ותהא השלכה על יכולתו לעסוק במקצוע עריכת הדין. 
הנאשם בטיעוניו לעונש הביע צער על המקרה ונטל אחריות על התוצאות הטרגיות. 
פעילות תנועות הנוער היא פעילות מבורכת. תנועות הנוער נוטלות חלק חשוב בעיצוב דמותה של החברה הישראלית. חינוך לאהבת הארץ, יכול להעשות אך ורק ביציאה לשטח, בטיולים, בלימוד תוך התבוננות מקרוב בתופעות הטבע וביפי הארץ. היציאה לשטח מטבעה כוללת בתוכה גם סכנות. אחת ממטרות הענישה היא לגרום לקביעת סטנדרטים אשר יצמצמו את מידת הסכנה הנשקפת מפעילות מסוימת. בבוא בית המשפט לגזור את דינו של הנאשם, עליו לתת דעתו כי הענישה תהא כזו שיהיה בה מסר של הגברת הזהירות, ושמירה על חיי חניכי תנועות הנוער, ומאידך, אין הכוונה לסכל לחלוטין את פעילותן של תנועות הנוער. 
במקרה זה, המנוח טבע למוות בשעות אחה"צ, כאשר לא היה בפיקוח ישיר של הנאשם. 

נתתי דעתי לטיעוניו של הסניגור ולדבריו של הנאשם באשר לחשש כי דלתות לשכת עורכי הדין ינעלו בפניו, בשל הרשעתו בכתב אישום זה. בית המשפט סמוך ובטוח כי הגורמים המתאימים בלשכת עורכי הדין יבחנו את מכלול הנסיבות, ובכלל זה את העובדה כי המקרה המצער, ארע במסגרת פעילות ברוכה של תנועת נוער, וכי מדובר בנאשם ללא עבר פלילי, למעט הרשעתו זו.הנאשם הודה בהזדמנות ראשונה חסך מזמנו של הציבור ובשל כך ראוי הוא להקלה בדינו.

בהתחשב בהודאת הנאשם, ובטיעוני שני הצדדים לעונש, אני דן את הנאשם לעונשים הבאים:
אני מטיל על הנאשם מאסר לתקופה של 12 חודשים, מהם 5 חודשים בפועל והיתרה על תנאי, למשך 3 שנים, והתנאי שלא יעבור ויורשע על עבירת הריגה.
הנאשם ירצה את המאסר בעבודות שירות על פי האמור בחוות הדעת של הממונה על עבודות השירות.הנאשם ירצה את עבודות השירות במתנ"ס קהילתי רמת ישראל, יעבוד באחזקה, סיוע, שירותים או מנהלה. הנאשם ימלא אחר ההוראות שינתנו לו ע"י האחראי במקום או ע"י הממונה על עבודות השירות או מי מטעמם.
הנאשם יתייצב וישהה בעבודות השירות מיום א` עד יום ה` בשבוע משעה 08.00 ועד שעה 15.00.
בימי ששי וערבי חג יעבוד הנאשם משעה 08.00 עד שעה 12.00.
תחילת עבודות השירות מיום 25.12.06.
אני מתיר בזאת לממונה על עבודות השירות לשנות את מועד תחילת העבודות על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בלימודיו של הנאשם.
הובהר לנאשם כי עליו למלא אחר הוראות שינתנו לו מעת לעת ולעבוד בעבודות השירות באופן מלא, שאם לא כן עלול הוא להישלח לרצות את המאסר מאחורי סורג ובריח.
ע
ל הנאשם לעדכן את משרד הממונה בכל שינוי אם יחול בכתובת מגוריו, מובהר לנאשם כי הממונה יערוך ביקורות פתע וכל הפרה בעבודות השירות, תביא להפסקה מנהלית של העבודות ולריצוי העונש במאסר ממש.
אני מורה לנאשם להתייצב בפני מפקח על עבודות שירות לצורך קליטה והצבה בתאריך האמור של תחילת עבודות השירות. 
במידה ובתיק יש פקדון, הפקדון יקוזז כנגד פיצויים שנפסקו, אם נפסקו, לאחר מכן יקוזז כנגד קנס שהוטל. במידה וקיימת יתרה, היתרה תוחזר למפקיד.
המזכירות תעביר העתק ההחלטה לממונה על עבודות שירות.
זכות ערעור 45 יום מהיום לבית המשפט המחוזי בנצרת.
ניתן היום ב` בכסלו, תשס"ז (23 בנובמבר 2006) במעמד התביעה, מתמחה שירלי טוביה מפמ"צ, הנאשם וסניגורו עו"ד פטמן.

דורון פורת, שופט

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת