00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

על אאוגניקה וגנטיקה - כיצד תשנה ההנדסה הגנטית את חזון הגזע העליון

סיימתי לאחרונה לקרוא ספר מעניין  הנקרא "בית חרושת לגאונים",  מאת דיוויד פלוטץ. הספר עוסק בבנק הזרע שבין התורמים לו  היו זוכי פרס נובל, ספורטאים מוכשרים, מדענים מבריקים וכו`. זהו סיפור אמיתי העוקב אחר ההיסטוריה שהביאה ליצירת בנק זרע ייחודי זה, ואחר יותר מ-200 ילדים שנולדו מתרומות זרע מן הבנק.

מי שעמד מאחורי רעיון בנק הזרע היה המיליונר רוברט גרהאם. גרהאם היה איש אשכולות בעל דעות שנויות במחלוקת. בין היתר הוא כתב בזמנו ספר שנקרא "עתיד האדם" (
The future of man). להלן ציטוט העוסק בספר זה:

"הספר עסק ב"פסבדו-אנתרופולוגיה וביולוגיה אבולוציונית, וכולו פולמוסי. גרהאם כתב: "פעלו עכשיו או שהאנושות תיכחד! המסר העיקרי ב"עתיד האדם" היה שחברת השפע הרסה את האנושות, שכן הפכה את מגמתו של תהליך האבולוציה. גרהאם התעלם מכך שבני האדם בריאים יותר, עשירים יותר, וחייהם ארוכים מאי פעם, וקבע שהאנושות הגיעה לשיאה לפני 15 אלף שנים, בימי הקרו-מניון העליזים. ה"אלים המיוסרים" האלה, כפי שגרהאם כינה בהתפעלות את אנשי הקרו-מניון, היו מבריקים ועתירי כוח בשל אכזריותו של הטבע. רק המעולים שבהם שרדו וזכו להעביר הלאה את הגנים המפוארים שלהם. אבל אז התרחשה עוד טרגדיה - הציביליזציה! המהפכה החקלאית ריככה את בני האדם ואיפשרה לפרטים חלשים להתרבות. גרהאם טען שחמישים עד תשעים אחוזים מן האינטליגנציה שלנו עוברים בירושה, וכיוון שכך הרי ככל שהתרבו האנשים הנחותים, הפכה האנושות לטיפשה יותר. הברירה הטבעית גוועה." (הציטטה מתוך "בית ספר לגאונים" מאת דיוויד פלוטץ, ע` 35)

 

התפתחות האאוגניקה

 

רעיונות של תורת הגזע ליוו את האנושות עוד מימיה הראשונים וקיימות עדויות לאפליה גזעית מלפני אלפי שנים. הספרטנים נהגו למשל להשליך תינוקות פגומים מצוק ועודדו התרבות של הלוחמים האמיצים והחזקים ביותר. גירסה מודרנית של תורה שבדקה רעיונות דומים היתה האאוגניקה. האאוגניקה (תורה שמשמעות שמה הוא "טוב מלידה" ביוונית) צמחה בפילוסופיה האנגלית-אמריקאית מסוף המאה ה-19 ועד שנות השלושים של המאה העשרים. מדובר בשילוב מפחיד למדי של דארוויניזם ופרנויה גזעית, שאת ראשיתה ניתן למצוא אצל פילוסוף בשם תומס מלתוס שחי במאה השמונה עשרה. אך היה זה דווקא בן דודו של דארווין - פרנסיס גלטון, שנתן לקומץ הרעיונות האלו את שמם ופיתח תורה חדשה, ששמה, כאמור – האאוגניקה. "מדוע עניים רבים כל כך הם פושעים, אימבצילים, שיכורים, אפילפטים וסתומים? מדוע העניים נרפים כל כך? מדוע העניים כל כך... עניים? כי הם חלשים מטבעם... הזיהום הוא בדמם." (מתוך "בית ספר לגאונים" מאת דיוויד פלוטץ, עמ` 39).

האמריקאים הלבנים בני המעמד הבינוני-גבוה אימצו תחילה בחום את האאוגניקה. בסוף שנות העשרים של המאה העשרים למדו בכל שנה כעשרים אלף סטודנטים בחוגים לאאוגניקה, והרעיון הלך והתפתח. הם שאפו לעודד ילודה בקרב אנשים מוצלחים, חכמים ו"נעלים", ובמקביל החלו "לפלרטט" עם הרעיונות שמטרתם לצמצם את כמות הגנים ה"נחותים" באמריקה. כתוצאה מכך נחקקו חוקים שמטרתם הייתה לעצור את זרם ההגירה מדרום ומזרח אירופה, בין היתר באמצעות מבחנים פסיכוטכניים שהכשילו כ-80% מהנבחנים. ב-1907 העבירה אינדיאנה חוק המתיר עיקור בכפייה לרפי השכל ועד שנות השלושים רוב מדינות ארה"ב העבירו חוק שכזה. התוצאה היתה שכ- 60,000 בני אדם עוקרו בכפייה עד שגווע נוהג זה בשנות השישים.

המשטר הנאצי בגרמניה לקח את הרעיון כמה צעדים מזוויעים קדימה. בתוך שלוש שנים בלבד עוקרו בגרמניה כ- 225,000 בני אדם, ולאחר שהחלה מלחמת העולם השנייה, הפכה השיטה "להריגה מתוך רחמים". אם המיתון הכלכלי בארה"ב של שנות השלושים הוביל לפקפוק באאוגניקה (שהרי מדוע שבני העשירים, שהמיטו חורבן כלכלי על המדינה במו ידיהם, ייחשבו עדיין לעילויים?), הרי שהיטלר והנאציזם קברו (כמעט) סופית את הגישה הזו בקרב הציבור הרחב והוכיחו לאן רעיונות שכאלו עלולים להגיע.

מאאוגניקה להנדסה גנטית


הספר "בית חרושת לגאונים" ממשיך וסוקר את פיתוחו וקריסתו של בנק הזרע של הגאונים, ולאורך כל הספר קשה לי שלא לחשוב על המהפכה שתחזיר לחיינו את האאוגניקה מהדלת האחורית ומכיוון בלתי צפוי. אני מדבר כמובן על ההנדסה הגנטית ואני מזמין אתכם לעיין
במאמר ומצגת שכתבתי בנושא זה.

 

אם אתמצת את עיקרי הדברים, הרי שהאנושות עומדת בפני פריצת דרך משמעותית במיוחד - אנו עומדים לקחת את האבולוציה  לידינו, ולהתחיל בפיתוח מאסיבי, מהיר ואינטנסיבי של גזע עליון ייחודי. פרופ` לי סילבר בספרו "לברוא את עדן מחדש" טוען כי בתוך כמה מאות שנים כבר לא יוכלו בני הגזע העליון להתרבות עם בני אדם "רגילים", משום שההבדלים הגנטים בין הגזעים יהיו גדולים מידי. מכיוון שאותם "משופרים גנטית" יהיו, לפחות בשלב הראשון,  מקרב  המעמד הבינוני-גבוה בעולם המערבי, ומקרב בני המעמד הגבוה מאוד בעולם השלישי, הרי שהאנושות עומדת לחוות פיצול שלא היה כמותו מאז נכחד האדם הניאנדרתלי לפני כ-35,000 שנה. (הניאנדרתלים היו גזע שונה במקצת של בני אדם שהתפתחו במקביל לגזע האדם המודרני לו כולנו שייכים. בדיקות גנטיות העלו כי ההבדלים הגנטים בין הגזעים היו כה שונים עד כי לא יכלו שני המינים להתרבות האחד עם השני.). כך שרעיון האאוגניקה לא רק שלא עבר מהעולם, אלא עומד לחזור אלינו מהדלת האחורית וממקום לא צפוי לחלוטין. ההיסטוריה האנושית מלמדת אותנו כי קיימת סבירות גבוהה שפיתוחו של גזע גנטי עליון יוביל למתחים ואולי אפילו למלחמות של ממש בין הגזעים. אם הרעיון נשמע לכם מזעזע, ובידיוני לחלוטין, ענו על הסקר המצורף ונסו לנחש לאן יובילו התוצאות שלו.

 

קריאה נוספת:

 

* ספר מומלץ העוסק בקשר הגנטי בין הניאנדרתלים לאדם המודרני הוא "שבע בנות חווה" שכתב בריאן סייקס. את הספר סקרתי בזמנו במסגרת רשימת ספרי המדע הפופולארי המומלצים לשנת 2005. ברשימה זו תמצאו גם את ספרו של פרופ` סילבר - "לברוא את עדן מחדש"

 
* בעבר פרסמתי מאמר הדן בהשפעות החברתיות של יצירת גזע גנטי עליון. במאמר זההמלצתי על הסרט GATTACA העוסק בדילמות אלו, ואני חוזר וממליץ עליו לכל מי שהנושא מעניין אותו.
 
* פרטים נוספים אודות ההנדסה הגנטית והשפעתה על חיינו בעתיד, תמצאו כאמור במאמר הזה.
 
* אאוגניקה – מתוך וויקיפדיה
 
* בתמונה ניתן לראות כיצד מדדו את גודל האף בגרמניה תחת המשטר הנאצי כדי לקבוע שייכות לגזע הארי. התמונה לקוחה מהאתר הזה.
 
לעמוד הראשי של האתר - www.AmnonCarmel.com
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

15 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת