00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הרהורים של אבא

לבטל את חוק ההסדרים עכשיו!

יואב ויאיר קוראים בבלוג `לחץ חברתי` לביטול חוק ההסדרים - קריאה חשובה מאין כמוה.
הסיבה החשובה לקריאה הזו היא לאו דווקא העובדה שבחוק ההסדרים יש סעיפים מזעזעים, שעלולים לגרום סבל רב לקבוצות רבות (לטעימה על קצה המזלג מהעוולות שבחוק הזה, ראו את מה שכתב אסי). זה רע מאוד וגם בזה צריך להילחם - אבל הסיבה שאני מתנגד לחוק ההסדרים קשורה להליכי מנהל תקין ודמוקרטיה. יותר מזה - העובדה שחוק ההסדרים מכיל כאלה עוולות מובנית באופן שבו הוא נחקק. כל עוד יש חוק הסדרים, יכנסו לתוכו כל הדברים הרעים שהאוצר רוצה לעשות לאזרחים.

חוק ההסדרים, למי שלא יודע, הוא חוק נלווה לתקציב המדינה שמטרתו, לכאורה - הסדרת עניינים הנוגעים לתקציב ודורשים חקיקה נפרדת. כלומר, אם בתקציב המדינה מתוכננת הפחתה בגימלאות לקשישים אבל בחוק יש סכום קבוע לגמלאות כאלו - בחוק ההסדרים יבוא שינוי סכום הגימלאות. בפועל, חוק ההסדרים משמש את פקידי האוצר כדי לחוקק כל חוק שעולה על דעתם, גם אם אינו לו קשר ישיר או עקיף לתקציב המדינה.

כוחו של חוק ההסדרים נובע משלוש תכונות שלו: ראשית, החוק הוא נספח לתקציב המדינה. זה אומר שאם חוק ההסדרים לא עובר, גם התקציב לא עובר. ואם התקציב לא עובר, הממשלה נופלת. לכן, הצבעה נגד חוק ההסדרים היא הצבעת אי אמון בממשלה - לא דבר שחברי קואליציה יכולים לעשות בקלות ראש, או בכלל.

שנית, חוק ההסדרים בנוי בשיטת העיזים. פקידי האוצר מכניסים לחוק עיזים מספר, שידוע לכולם שאין סיכוי שיעברו. כל מי שהעיזים האלו פוגעות בו נזעק ויוצא למלחמת עולם נגדן - ומנצח. ואז הלוחמים החברתיים מרגישים שניצחו, והוציאו כבר את כל האנרגיות שלהם, ואילו בחוק עצמו נשארו כל הסעיפים שתוכננו מראש. דוגמא מהחיים (שלי) - משק החלב הוא התחום החקלאי היחיד בישראל שבו יש עדיין תכנון (מכסות ייצור ומחירים קבועים). בכל שנה מחדש מוצעת בחוק ההסדרים ההצעה לבטל את התכנון בענף החלב, בכל שנה מחדש הרפתנים נכנסים לאווירת חרום ויוצאים למלחמה, בכל שנה הם מנצחים, ובכל שנה מכניסים להם עוד קצת בקטנה בתחומים אחרים.

ואחרון חביב - גודלו העצום אינו מאפשר דיון מעמיק ומקיף בו, בהתחשב בפרק הזמן שניתן לחברי הכנסת ולשרים לצורך העניין. הוא גם לא נדון בוועדות המתאימות בכנסת, אלא בוועדת הכלכלה - שלחבריה אין את הכלים לקיים דיון מקיף בשאלות של בריאות, של חינוך או של קליטת עלייה המופיעות בחוק (בשביל זה יש ועדות מתאימות בכנסת).

לכן, חוק ההסדרים הוא `חוק עוקף חקיקה` - הוא מאפשר לפקידי האוצר לחוקק איזה חוק שהם רוצים, בלי קשר לדעתם של חברי הכנסת. רק להזכיר למי ששכח - חברי הכנסת הם האנשים שאנחנו בחרנו כדי שייצגו אותנו. פקידי האוצר הם פקידים, שמונו ברובם על ידי מי שהיה פעם שר האוצר ו-70% ממצביעיו לא הצביעו עבורו פעם נוספת.

בגלל שהוא חוק עוקף חקיקה, ובגלל חוסר היכולת הציבורית להתייחס לכל סעיף בחוק ההסדרים, פקידי האוצר משתמשים בחוק זה כדי להעביר תיקונים לא פופולריים. סימכו עליהם שהקלות מס לא יכנסו לחוק ההסדרים - את זה שר האוצר יחוקק בנפרד, ברוב עם, כדי שכולם ידעו כמה הוא נחמד. את התוצאות של החקיקה הזו - הקיצוצים השונים - שנראות הרבה פחות טוב, אותן ידחפו לתוך החוק הזה, ולא נודע כי באו אל קרבו.

לכן אני מצטרף לקריאה:
לבטל את חוק ההסדרים עכשיו!
הקריאה הזו לא מופנית רק לשמאלנים, וגם לא רק לשמאלנים-חברתית. נכון, הנאו ליברלים שבינינו (יש כאלה?) נהנים מההחלטות המתקבלות בחוק ההסדרים. אבל נסו לדמיין שמפלגת העבודה היתה מקבלת עוד 5 מנדטים בבחירות האחרונות, ועמיר פרץ היה שר האוצר. האם לא הייתם רוצים שלכנסת תהיה ביקורת אפקטיבית על תיקוני החקיקה שהוא יוזם?

זו לא שאלה של סוציאל-דמוקרטיה. זו פשוט שאלה של דמוקרטיה.

אז אנא - הצטרפו למאבק. כיתבו לחברי הכנסת להם הצבעתם. כתבו לשרי הממשלה. פרסמו בבלוג שלכם, אם יש לכם אחד. טקבקו בידיעות על חוק ההסדרים. פנו לעיתונאי שאתם מכירים ושכנעו אותו לקדם את העניין. כשיקראו לכם להפגנה, בואו. והכי חשוב - דברו עם החברים שלכם ושכנעו אותם לעשות את כל אלה.   

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

רשיון
ראש גנוהרשות נתונה בזאת להעתיק, להפיץ ו/או לשנות את המסמך הזה, תחת תנאי רשיון ה-GNU לשימוש חופשי במסמכים, גרסה 1.2 או כל גרסה מאוחרת יותר שתפורסם על ידי קרן התוכנה החופשית; ללא סעיפים קבועים, ללא פסקאות עטיפה קדמית וללא פסקאות עטיפה אחורית. העתק של הרישיון כלול בפרק שכותרתו "הרשיון לשימוש חופשי במסמכים של GNU".
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל felagund אלא אם צויין אחרת