00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מחשבותיה של מסתורית

ישמעאל- האבא של הערבים

לפעמים אני חושבת למה יש מלחמה בין עמים ,בין אנשים ובין אחים? מה גורם לאחד לשנוא את השני? מה הן הסיבות? האם זה רק הרוע שיש בתוך הבן אדם או מה?
כמובן שאלה כזו גוררת אותי לחשוב על הקונפליקט בין הערבים והיהודים..מאיפה כל זה התחיל . לפי כל ספרי הדת וההיסטוריה אברהם אבינו היה לו שני בנים לאחד מהם אני שייכה-ל "ישמעאל הוא בנם של אברהם והגר, שפחתה המצרית של שרה. נחשב לאבי הערבים על פי היהדות, האיסלאם והנצרות.

ישמעאל בתנך

על פי הסיפור המקראי בספר בראשית, שרה נתנה לאברהם את הגר כי ידעה שהיא (שרה) עקרה. לאחר שהגר הרתה, זלזלה בשרה. בעקבות זאת שרה התלוננה אל אברהם שהתיר לה לעשות בשפחתה כרצונה. שרה עינתה את הגר, והגר ברחה משרה אל המדבר. במדבר, ליד מעיין, פגשה הגר במלאך שמסר לה נבואה על הולדתו של ישמעאל ועל אופיו:

"ויאמר לה מלאך ה` הנך הרה וילדת בן וקראת שׁמו ישׁמעאל כי-שׁמע ה` אל-עניך, והוא יהיה פרא אדם ידו בכל ויד כל בו ועל-פני כל-אחיו ישׁכן."

המלאך מצווה על הגר לקרוא לבן שיוולד בשם ישמעאל ומסביר לה את משמעות שם זה ("שמע א-ל"). הגר קוראת למקום באר לחי רואי ולאל אל רואי. המלאך מצווה על הגר לחזור אל שרה, והיא עושה כדבריו.

אברהם קורא לישמעאל את שמו. כשאברהם נואש מכך ששרה תלד הוא ביקש מהאל שישמעאל יהיה יורשו. האל השיב לו ששרה עוד תלד את יצחק, אך הוא מברך גם את ישמעאל ואת שנים עשר השבטים שיצאו ממנו. ישמעאל נימול בגיל 13 יחד עם כל בני ביתו של אברהם על פי הציווי של האל אל אברהם.

לאחר הולדת יצחק שרה ראתה את ישמעאל מצחק ביום המשתה לכבוד יצחק, מעשה זה הכעיס אותה וכדי להבטיח שיצחק יהיה יורשו היחיד של אברהם היא בקשה מאברהם לגרש את הגר וישמעאל. אברהם התייעץ עם האל, ובמצוות האל שמע אל שרה וגרש את הגר וישמעאל."

את הקטע הזה אני לא מבינה איך אבא יכול לגרש את בנו במצוות האל? זה לא פייר! זה לא הוגן ! ואם אבא עושה כך לבנו זה לא אבא טוב.הוא ניצל את הגר ואחרי זה זורק אותה בגלל שאישתו לא מצא חן בעיניה הצחוק של ישמעאל ורוצה את הירושה רק לבנה.

הגר וישמעאל תעו במדבר באר שבע ונשארו ללא מים. הגר נואשה מחייה ומחייו של ישמעאל. היא הניחה את ישמעאל תחת שיח, וחכתה בבכי, במרחק מה, למותה. האל שמע את בכיו של ישמעאל ופקח את עיני הגר לראות באר. הגר וישמעאל נצלו והתיישבו במדבר פארן. הגר לקחה לישמעאל אשה ממצרים.

בניו של ישמעאל הם:נביות, קדר, אדבאל, מבשם, משמע, דומה, משא, חדד, תימא, יטור, נפיש וקדמה. בנותיו של ישמעאל הן בשמת ומחלת נשות עשיו. על פי כמה פירושים בשמת ומחלת הן כינוי לאותה אשה.

ישמעאל חי מאה שלושים ושבע שנים.

דמותו של ישמעאל על פי פרשנים יהודים

פרשנים רבים ניסו לפרש את המילה `מצחק`. מה עשה ישמעאל שהרגיז את שרה? חלקם קשרו את הפסוק לפסוק שאחריו, בו שרה מביעה דאגה בקשר לירושה: בעת השמחה הגדולה על הולדתו של יורש לאברהם לעג ישמעאל לשמחה והזכיר לכולם שעל פי חוקי הירושה הבכור מקבל כפליים משאר האחים.

ומכאן אפשר להבין שמקור הבעייה היא כסף. כסף! בשביל כסף אפשר לעשות הכל?

מצד שני יש השמים דגש על מעמדו הרם של ישמעאל המושווה למעמדו של יצחק: שילוחם של הגר וישמעאל אל מוות כמעט בטוח מושווה לעקידת יצחק. הפרשנים מדגישים את השימוש במילים דומות בשני הסיפורים כגון "וישכם אברהם בבוקר" וביטויים נוספים. גם בסיפורו של ישמעאל ההורה בטוח במותו של ילדו ולבסוף נמצאת הצלה ניסית.

דמותו של ישמעאל היא ביטוי לשפע בלי גבול ולבטחון, סמלים שהופיעו אצל העברים דווקא בהקשרים נשיים. מוצאה של אמו הוא מצרי, וכמו הנילוס המרווה את מצרים כך המעיין והבאר שנמצאו להגר ולישמעאל במדבר. ישמעאל בוכה- והאל שומע. על בסיס שפע זה בנויה האמונה המצרית המתוארת בהמשך התנך: האמונה בכוחו של הטבע וביכולתו לספק את צרכי האדם. בתרבות העברית, לעומת זאת, שפע תלוי במילוי אחר רצונו של האל ובהשתדלות רבה יותר מצד האדם.

העובדה שגם ישמעאל מקבל ברכה מצביעה על הפלורליזם של היהדות. הניסיון לשמר את שני צידי המחלוקת ולא למחוק לחלוטין צד אחד שלה. עקרון זה נשמר מאוחר יותר בנוסח התורה שבעל פה המביא מחלוקות בשלמותן. כמו כן ניתן לראות גישה נוצרית הפוכה, שהודגשה במיוחד בכתביו של אוגוסטינוס הקדוש. אוגוסטינוס מדגים, על ידי סיפורי בראשית, את עקרון החטא הקדמון שלא מאפשר לכל בני האדם להתקבל על ידי האל. על פי אוגוסטינוס, ישמעאל לא נבחר על ידי האל, נדחה מעליו ואינו שייך לממלכת השמיים בגלל השייכות החזקה שלו לעולם החומרי הפסול.

 

ושאלתי כאן אבל האהבה לכסף כמטרה שמבטלת קשרים אנושיים היא ההשתייכות לעולם החומרי?!

ישמעאל בקוראן ובאיסלאם

על פי האמונה המוסלמית, ישמעאל הוא נביא. בקוראן הוא הבן הנלקח אל העקידה. המוסלמים חוגגים את חג "עיד אל-אד`חא" (عيد الأضحى "חג הקורבן", מכונה גם "החג הגדול") המציין את נכונותו של אברהם להקריב את ישמעאל. בנדודיהם במדבר התיישבו ישמעאל והגר במכה. המעיין שהופיע במכה בצורה ניסית נקרא באר זמזם. ישמעאל עזר לאביו לבנות את ביתו של האל, הכעבה, במכה. מוחמד הוא צאצא של ישמעאל.

התחלתי את הרשומה בשאלה וקשה לי לתת תשובה. אני רק יודעת שאני לא שופטת אף אחד מקבלת כל בן אדם כבן אדם בלי שום קשר לאן הוא היא משתייכים.

מקור החומר ההיסטורי:ויקפדיה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

الحديث حول وجود الله

هذه القصة من أجمل القصص تبين لماذا خلق الله الالم والمعاناه

ذهب رجل الى الحلاق لكي يحلق له شعر رأسه ويهذب له لحيته . وما أن بدأ الحلاق عمله في حلق رأس هذا الرجل ، حتى بدأ بالحديث معه في أمور كثيرة

الى أن بدأ الحديث حول وجود الله . . .قال الحلاق :-" أنا لاأئمن بوجود الله "
قال الزبون :- " لماذا تقول ذلك ؟

 " قال الحلاق :- " حسنا ، مجرد أن تنزل الى الشارع لتدرك بأن الله غير موجود ، قل لي ، إذا كان الله موجودا هل ترى أناسا مرضى ؟ وإذا كان
الله موجودا هل ترى هذه الاعداد الغفيرة من الاطفال المشردين ؟ طبعا
إذا كان الله موجودا فلن ترى مثل هذه الالام والمعاناه . أنا لاأستطيع
أن أتصور كيف يسمح ذلك الاله الرحيم مثل هذه الامور.
فكر الزبون للحظات لكنه لم يرد على كلام الحلاق حتى لايحتد النقاش . .

وبعد أن إنتهى الحلاق من عمله مع الزبون . . خرج الزبون الى الشارع .
فشاهد رجل طويل شعر الرأس مثل الليف ، طويل اللحية ، قذر المنظر ،
أشعث أغبر ، فرجع الزبون فورا الى صالون الحلاقة . . .

قال الزبون للحلاق :- " هل تعلم بأنه لايوجد حلاق أبدا "
قال الحلاق متعجبا " كيف تقول ذلك . . انا هنا وقد حلقت لك الان "
قال الزبون " لو كان هناك حلاقين لما وجدت مثل هذا الرجل "
قال الحلاق " بل الحلاقين موجودين . . وأنما حدث مثل هذا الذي تراه
عندما لايأتي هؤلاء الناس لي لكي أحلق لهم "
قال الزبون " وهذا بالضبط بالنسبة الى الله . . . فالله موجود ولكن
يحدث ذلك عندما لايذهب الناس اليه عند حاجتهم . . . ولذلك ترى الالام
والمعاناه في العالم.

זכויות יוצרים

כל הזכויות על החומר המפורסם ב בבלוג זה שמורות למסתורית אלא אם כן צויין אחרת אין להעתיק, להפיץ, או להציג בפומבי כל חלק מן הנ`ל בלא קבלת הסכמת  היוצרת בכתב ומראש

Copyrights©2004-2007

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל MysteriousGirl אלא אם צויין אחרת