00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניהולידע

נתונים מידע ידע

הניסוי של מילגרם

אהלן,

היום אדבר איתכם על הניסוי של מילגרם:

הנסוי של מלגרם הוא ניסוי בפסיכולוגיה חברתית הבוחן את הציות לסמכות, שנערך על ידי הפסיכולוג סטנלי מילגרם מאוניברסיטת ייל בשנת 1962, על רקע משפט אייכמן, ופורסם בשנת 1974. הניסוי ביקש לבחון את מידת ההיענות של המשתתף לציית לסמכות שהורתה לו לבצע פעולה שעלולה להיות מנוגדת לערכיו או למצפונו.

בתהליך הניסוי החוקר הסביר למשתתף ולשחקן שמדמה משתתף שמטרה היא לבדוק את יכולת הלמידה מתוך מתן עונש, הניסוי מתחלק למורה ותלמיד, אשר את תפקיד התלמיד יקח תמיד השחקן, והמשתתף האמיתי האמן שהוא קיבל במקרה את תפקיד המורה. המורה נותן לתלמיד משימת זכרון, שניהם מופרדים התקשורת בינהם היא של שמע בלבד. בכל פעם שהתלמיד מבצע טעות, על המורה לתת לו שוק חשמלי ולהעלות את העוצמה ב15 וולט, כמובן שהשוק לא באמת קיים והשחקן מדמה התחשמלות בעזרת קולות. בתחילת הניסוי המשתתף מקבל שוק חשמלי בעוצמה נמוכה על מנת לקבל תחושה למה שהמשתתף השני מקבל. כאשר העוצמה הגיעה ל150 וולט, השחקן ביקש להפסיק בניסוי, אך החוקר אמר שיש להמשיך בניסוי. השחקן הביע כאב רב וחשש לבריאותו ובטחונו עקב מכות החשמל. עבור ה"מורים" שרצו להפסיק הסביר החוקר שהוא לוקח אחריות מלאה על ניסוי ועל הניסוי להמשיך.

הניסוי חזר על עצמו מספר פעמים וב65% מהמקרים המשתתפים הגיע לשוק המקסימלי, חלקם לא הרגיש בנוח וחלקם פרצו בצחקוקים הסטריים. בכל אופן אף אחד לא נתן שוק הנמוך מ300 וולט.

על פי שיח עם פסיכיאטרים טרם הניסוי, הדעה הייתה שרוב האנשים פרט לסדיסטים לפסיקו לתת שוק חשמלי בעוצמות הגבוהות, אך התוצאה הייתה שונה מהדעה שלהם.

בשלב מסויים בניסוי השחקן הפסיק לעשות קולות (דימה מוות או התעלפות), לבסוף הוסבר לשחקנים שמדובר במשחק שלא באמת קרה כלום אך רבים יצאו מצולקים נפשית מהתחושה שהם יכולים לפגוע ככה באנשים.

היו דיונים רבים לגבי האתיות של הניסוי.

מסקנות הניסוי:

  • בני אדם מגלים נכונות למלא הוראות לא רק של "דמויות סמכותיות לגיטימיות", אלא גם של קבוצות של בני אדם רגילים.
  • רמת הציות עולה במצבי עמימות - במחקר של מילגרם הנבדקים נקלעו למצב זר לחלוטין. במצב כזה נוטים בני האדם לעשות כפי שציוו עליהם. כמו כן, נראה היה להם שהחוקר מודע לסבלם של מקבלי השוק החשמלי והתנהגות זו שכנעה את הנבדקים.
  • רמת הציות עולה בעקבות העדר תחושת אחריות אצל הנבדקים. החוקר אמר להם במפורש, שהוא נוטל על עצמו את האחריות ובכך הסיר דאגה מלבם. דבר שהעביר להם את המסר שאם יקרה משהו - לא הם יצטרכו לשאת במחיר.
  • רמה גבוהה של ציות מושגת, כאשר יש מעבר הדרגתי מפקודות שאינן עלולות להזיק לפקודות חמורות העלולות לגרום נזק רב. במצב זה, קשה למקבלי הפקודות להתוות גבול ברור שמעבר לו יסרבו לציית להוראות.

ניסוי זה מאוד מתאר את צורת התנהגות הטמועה בבני האדם אשר נתנה מקום לאירועים היסטוריים קיצוניים כמו השואה.

המידע לקוח מויקיפדיה

תודה רבה לכל הקוראים,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ido ras אלא אם צויין אחרת