00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניהול ידע - בתוך התא ומחוצה לו

שיעור 5 6/11

מידע תורת המשחקים הטיות קוגנטיביות ומה שביניהם

את השיעור היום התחלנו בחידון מעניין. ענינו על בערך 15 שאלות ולאחר מכן השווינו את התשובות שלנו. השאלות (רובן) לא היו בעלות תשובה נכונה אלא נועדו לבדוק רציונאליות. לדוגמא, יצא שרוב החברה ענו שיעדיפו לקבל 3000 שקל ביד מאשר חמישים אחוז לקבל 6000 שקל אבל רובם היו מעדיפים לקבל עשירית האחוז לקבל 6000 שקל מאשר שתי עשיריות האחוז לקבל 3000 שקל. למרות שמבחינה רציונאלית אין שום הבדל ביניהם!

יצא לי להיתקל בשאלות מסוג זה כשקראתי על תורת המשחקים. תורת המשחק ( על פי וויקיפדיה) היא ענף של המתמטיקה והכלכלה והפסיכולוגיה המנתח מצבי עימות או שיתוף פעולה בין מקבלי החלטות בעלי רצונות שונים. למשל, כמו המצבים המתעוררים במשחקי לוח שונים, בהם כל אחד מהשחקנים רוצה לנצח, ובפעילות כלכלית, בה כל אחד מהעוסקים שואף להגיע לרווח מקסימלי. מצבים כאלו מכונים משחקים, והמשתתפים בהם – שחקנים.

חקירה של משחק מורכב מתאפשרת על ידי הפשטתו לאחד מכמה מודלים כלליים, הניתנים לניתוח מתמטי. המטרה היא "לפתור" את המשחק, כלומר, לזהות בו את דרכי הפעולה הצפויות של השחקנים או להצביע על דרכי פעולה מומלצות לשחקנים בודדים או לקבוצות של שחקנים. לניבוי נכון של התנהגות השחקנים עשויה להיות משמעות במציאות, אך נושא זה נתון לביקורת ומחלוקת רבה. לדעתם של תומכי הניבוי, ניתן להסיק מהמודלים כי בחירה נבונה של כללי הצבעה, צריכה להביא בחשבון את האפשרות של הצבעה טקטית (אסטרטגית), לדוגמה: תכנון של תשתית הכבישים צריך להביא בחשבון את בחירות המסלול של הנהגים בשעות העומס.

המסקנות העולות משיעור זה מסתדרות לי עם מי שכתבתי כאן בבלוג בעבר. מידע בפני עצמו הוא לא הכל. צריך לדעת איך להשתמש בו. הענף של תורת המשחקים מדבר בדיוק על זה. איך האדם יכול להשתמש במידע שבידו בצורה אחת ואילו יחשוב בצורה רציונאלית יתנהג בצורה אחרת לחלוטין. אחת הבעיות הנובעות מזה היא שהרבה פעמים הרווח מהחשיבה הרציונאלית יוכל לבוא לידי ביטוי רק במצב בו כולם יתנהגו בצורה רציונאלית. מה שבמקרים רבים מן הצפוי אינו קורה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל TheCompi אלא אם צויין אחרת