22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

BloGilad

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
ניתן לעקוב גם אחרי פרסומים שלי בפייסבוק

וְהָיָה ה' לְמֶלֶךְ עַל כָּל הָאָרֶץ...

מועדים לשמחה :-)

בהפטרה של סוכות קראנו פסוקים מתוך הנביא זכריה, ובהם הפסוק הנשגב המבטא את תודעת האדם המכיר במלכותו של הקב"ה על כל הארץ: "וְהָיָה יְהוָה לְמֶלֶךְ עַל כָּל הָאָרֶץ בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה יְהוָה אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד."

למילים אלה של הנביא זכריה יש קשר עמוק מאד לחג הסוכות. בתורה נצטווינו: "בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים כָּל הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכֹּת." ובהלכה מבואר עד היכן מגיעה מצוה זו, וכך כותב הרמב"ם במשנה תורה בהלכות סוכה: "כיצד היא מצות הישיבה בסוכה: שיהיה אוכל ושותה ודר בסוכה, כל שבעת הימים בין ביום בין בלילה, כדרך שהוא דר בביתו, בשאר ימות השנה... אוכלין ושותין וישנין בסוכה כל שבעה..."

כלומר, נצטוינו כל שבעת ימי חג הסוכות לראות את סוכתנו כביתנו ממש, ולא כמליצה בלבד אלא באופן שהדבר בא לידי ביטוי במעשינו ממש. והדברים המהותיים בחייו של האדם כאכילה ושתיה ואף שינה, שהוא רגיל לעשותם בביתו במשך כל השנה, עליו להשתדל לעשותם בסוכה בשבעת ימי החג. כל אחד כפי כוחו (בהלכה יש פטור במקרים של צער).

וכפי שהקדמתי, יש לכך קשר עמוק מאד לאותו פסוק נשגב בדברי הנביא זכריה. הרגלי הפינוק שבהם האדם מרגיל את עצמו בביתו במשך ימות השנה, עלולים להשכיח ממנו את התודעה שהקב"ה הוא המלך על כל הארץ, והאדם עלול לטעות ולהחשיב את עצמו כאדון לחייו ולכל נכסיו ושהוא מנהל את הכל. אך בסוכות האדם מתגבר על הרגלי ביתו המפנקים, ומוכן לגור איפה שהתורה מכתיבה לו לגור. וכך האדם מחנך עצמו להכרה שהקב"ה הוא המלך על כך הארץ, והוא כשלעצמו אינו כלום.

ועוד, בהמשך ההפטרה הנביא זכריה אף מזכיר את חג הסוכות, ומתאר אותו כחג שע"פ האידיאל שלו מיועד לא רק לעם ישראל, אלא לעתיד לבוא ראוי שגם שאר אומות העולם יבואו לחוג את חג הסוכות: "וְהָיָה כָּל הַנּוֹתָר מִכָּל הַגּוֹיִם הַבָּאִים עַל יְרוּשָׁלָ‍ִם וְעָלוּ מִדֵּי שָׁנָה בְשָׁנָה לְהִשְׁתַּחֲו‍ֹת לְמֶלֶךְ יְהוָה צְבָאוֹת וְלָחֹג אֶת חַג הַסֻּכּוֹת." ודברים אלה הם למעשה הביטוי העילאי ביותר לעובדת היות ה' מלך על כל הארץ, כאשר התכלית היא לשאוף להגיע ליום שבו כל ישראל וגם כל אומות העולם יכירו במלכותו.

לסיום, אציין שאת הפוסט הזה כתבתי בהיותי יושב באותו מקום שהוא ביתי למשך ימי החג. חג סוכות שמח לכולם :-)

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GILADOS אלא אם צויין אחרת