00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הברנשיה

גרישה הנביא

קפחה השמש על גגות ציקלג, הדגים באקווריום שחו בתוך אדים, הכרישים במקווה סבלו מהתייבשות ושמוליק דלרוזה השפריץ עליהם קולה קר למען תגיע אליהם לחלוחית כלשהי.

אך לציקלג היה ראש עיר נמרץ, ולא איש כגרישה יתן לעונות השנה להתל בנתיניו.

וכך אסף גרישה את צאנו, וברחובות נצפו משה רבנו ופרתו גוררים מריצות, בעריש נושא חביות מים, והגולם מפראג צועד קוממיות בעקבות גרישה, כשעל כתפיו אסל וממנו משתלשלים שני דליים. את המים הם חילקו על פי רשימות שהחזיק בידו שמעריל, אותן אסף ממשרדי הארגון "עזריה".

וכך עלה גרישה ובא אצל שרגא הזקן והגולם מפראג נושא את דלייו ומתיז לכל עבר. שרגא הזקן התנפל על המים והרטיב לגרישה את כל המכנסים, בזמן שהגולם הנאמן מנסה לנגב אותם באמצעות מטפחתו הדלה. אך יצא גרישה אל הרחוב, ומיד נקהלו סביבו דרדקי השכונה להתקלס בו שעשה במכנסיים, על פי הפזמון העתיק והידוע:

כשלאיזה בריון הפיוזים עולים,

במכנסים של גרישה המים נוזלים...

גרישה נשא את לעגם באורך רוח, עד שנכנס לבניין השכן והקירות עצרו את הרוח. בשאגת זעם התנפל על הדרדק הראשון שעמד מולו, התנגש חזיתית במעקה וקרס ארצה בזמן שהוא חוזה בכוכבים. לקול זעקות הגעואלד של גרישה נחפזו זקנות השכונה חמושות במחבתות על מנת לגרש את הפורעים שעושים שמות בבנות ישראל, עד שראו את גרישה השרוע ליד המעקה ומצווח כיולדה.

אחת אחת חבטו בו זקנות השכונה במחבתות על שהטריח אותן לשווא, בעוד ראש העיר המוכה מוחה נמרצות ומגדף יוחסיהן בשלל מליצות. 

חבוט ומרוט קם גרישה ויצא אל הרחוב, ומכנסיו מזילים מים בדרכו והדרדקים מזנבים בו. ברגע שפנה גרישה לסוב על עקביו ולטפל בסוררים העולזים, דפק גלבה בתוך שלולית ונעץ חוטמו במדרכה. וכל העם רואים את הקולות ואת גרישה סמוק ורוקע ברגליו, ופיו מלא שירה כים. אז הבת של המן הציצה מהחלון ושפכה עליו דלי של ג'ורה. 

ברגע ההוא מלאה סאת יסוריו של גרישה, והוא הניף את אצבעו המשולשת, ובידו הרשעה התריס כלפי שמיא. מיד יצאה בת קול ואמרה: לך לעזאזל!

... והוא הלך...

 

במשעול הפוסע עזאזלה שירך גרישה את רגליו תחת השמש היוקדת, שמלתו בלתה מעליו כי הוא קרוסדרסר, ורגלו בצקה בלי הפרשת חלה, והוא עוד פוסע, עד כי יבשו מכנסיו כליל. מיד בהגיעו להר, החל גרישה מטפס נמרצות, ועל הפסגה הוא מצא את עשיו אבינו יושב למשתה עם הפריץ וזולל פסיונים צלויים ושותה יין חמת תנינים. אז גרישה השמיע לתנינים מוזיקה קלאסית עד שהם נרגעו ולפריץ לא היה מה לשתות. אז הם התחילו מכות. ולגרישה הצמוק לא היה סיכוי מול הפריץ הדשן ועוזו האפל של עשיו אבינו, והם אחזו בבגדיו ובאו להשליכו מן הצוק. בצר לו שב גרישה מכל עוונותיו, נחלץ מכל מכנסיו והחל נמלט מצריו על ההר, ערום ויחף וחשוף שת. בצד ישבו טום וג'רי והתקנאו במרדפים הגדולים שהתנהלו למול עיניהם, והשתוקקו להיות מוצלחים כל כך באותו עניין, עד שבא אצלם הפרוע שסיים באותו רגע לזלול תבשיל גרביים, וטיכס עצה עמהם.

לעזרתו של גרישה נחלצו הצופים הנלהבים. בעוד גרישה מצטרף למרדף, נחפזו טום וג'רי למתוח את שיירי הגרב האחרונה במסלול מרוצתו הנלהב של גרישה. לאחר שעבר ראש העיר הנכבד בנשימה כלה ובנשיפות של מפוח, הרימו השנים את הגרב המתוח לגובה הקרסולים, ובאותו רגע שרצו שם הפריץ ועשיו אבינו, נכשלו באותו הגרב ונפלו מן הצוק.

בשערי העיר צקלג הופיע גרישה ורק שיירי אותה הגרב שומרים על צניעותו. אך לכבוד הצלתו ארגנה לו פרת משה רבינו משתה גדול. משבא גרישה לפתוח בסעודה, שגה הפרוע וזלל את הגרב האחרונה, וגרישה נחפז להתיישב כשהסומק ניתז מתנוכי אוזניו...

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מאסטר יוסי אלא אם צויין אחרת