11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

הגדה של פסח: ירידת מצרים הראשונה

בקיצור: מה קרה לאברהם ושרה במצרים? ולמה נענשו בני ישראל בעבודת פרך במצרים? $$$ [4766]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת ההרצאות שלי ביוטיוב ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
ירידת מצרים הראשונה
       לפני שבני ישראל ירדו למצרים והיו שם בצרות גדולות (עד שיצאו ממנה) - היתה ירידת אברהם למצרים, שם הוא נכנס לצרות, ובקושי יצא מהפרשה בשלום. מה בדיוק קרה שם? הפרשה הזאת מתוארת בפרוטרוט בספר "מגילה חיצונית לבראשית", מגילה שחלקים ממנה נמצאו במערות קומראן.
       החלק הראשון הוא תיאור יופיה של שרה אימנו, אותו פירסמתי בבלוג הזה לפני כמה ימים:
מה ... ויפה לה מראה פניה. ומה... [דק] שער ראשה: מה נאוות הן לה עיניה ומה נחמד הוא אפה וכל זיו פניה .. מה נאוה לה חזה ומה יפה לה כל לבנתה. זרועותיה מה יפות וידיה מה כלילות ... כל מראה ידיה. מה נאוות כפיה ומה ארוכות ודקות כל אצבעות ידיה. רגליה מה יפות ומה שלימות לה שוקיה. וכל בתולות וכלות הנכנסות לחופה לא שפרו ממנה. ועל כל נשים ייף יופיה ועליון יופיה למעלה מכולן; ועם כל יופיה זה חכמה רבה עמה. ודל ידיה נאה.
       וההמשך הוא הסיפור שמספר אברהם אבינו על הצרות שעבר במצרים, וכיצד נחלץ משם בשלום:
וכאשר שמע המלך דברי חרקנוש ודברי שני חבריו כי פה אחד שלושתם מדברים, חשקה מאד ושלח לקחתה מיד, ויראנה ויתמה על כל יופיה ולקחה לו לאשה, וביקש להרגני. ואמרה שרי למלך לאמור: "אחי הוא", למען ייטב לי (למען אהיה נשכר) בעבורה. ואעזב אני אברם בעבורה ולא הורגתי. ובכיתי אני אברם בכי גדול, אני ולוט בן אחי עמי בלילה כאשר נלקחה שרי ממני באונס.
והתפללתי בלילה הזה וביקשתי והתחננתי ואמרתי בעצב ודמעותי יורדות:
ברוך אתה אל עליון אדון לכל עולמים אשר אתה אדון ושליט על הכל ובכל מלכי הארץ אתה שליט לעשות דין בכולם. ועתה זועק אני לפניך אדוני על פרעה צען מלך מצרים על אשר נלקחה אשתי ממני בכוח. עשה לי בו דין ואראה את ידך הגדולה בו ובכל ביתו, ובל יוכל בלילה הזה לטמא את אשתי ממני. וידעוך אדוני כי אתה אדון לכל מלכי הארץ". ובכיתי והחשיתי (כאבתי?). בלילה הזה שלח בו אל עליון רוח מגפה לנגעו ואת כל ביתו – רוח רעה. והיתה מכה בו ובכל ביתו ולא יכול לקרב אליה ואף לא ידעה והיה עמה שתי שנים. ומקץ שתי שנים תקפו וגברו עליו הנגעים והמכות ועל כל ביתו. ושלח קרא לכל [חכמ]י מצרים ולכל האשפים עם כל רופאי מצרים האם יוכלו לרפאותו מהמגפה הזאת ואת ביתו. ולא יכלו כל הרופאים והאשפים וכל החכמים לקום לרפאותו כי היתה הרוח מכה בהם וברחו. אז בא אלי חרקנוש וביקש ממני כי אבוא ואתפלל על המלך ואסמוך ידי עליו ויחי כי בחלום ... ואמר לו לוט: "לא יוכל אברם דודי להתפלל על המלך ושרי אשתו עמו. ועתה לך אמור למלך וישלח ממנו את אשתו לבעלה ויתפלל עליו ויחי". וכאשר שמע חרקנוש את דברי לוט הלך ואמר למלך: "כל המכות והנגעים האלה אשר אדוני המלך מוכה ומנוגע בהם בגלל שרי אשת אברם. ישיבוה, את שרי, לאברם בעלה ותסור ממך המכה הזאת תחלוף הרוח (הרעה). וקרא לי אליו ואמר לי: "מה עשית לי בגלל [שר]י ותאמר לי לאמור אחותי היא והיא היתה אשתך ולקחתיה לי לאשה. הנה אשתך אשר עמי, לך ועבור לך מכל ארץ מצרים. ועתה התפלל עלי ועל ביתי ותסור מאתנו הרוח הרעה הזאת". והתפללתי על ... הזאת במהרה (?) וסמכתי ידי על ראשו וירחק ממנו הנגע וסרה [ממנו הרוח] הרעה וחי, וקם והודיע לי המלך ... ונשבע לי המלך בשבועה שאין [לשנותה] ... ונתן לו המלך ... גדול ולבוש רב של בוץ וארגמן ... לפניה ואף את הגר ... ומנה עמי אנשים אשר יוציא ... והלכתי אני אברם במקנה רב מאד ואף בכסף וזהב ועליתי [ממצרים ולוט] בן אחי עמי. ואף לוט קנה זו נכסים רבים ולקח לו אשה מן ...
       את הקטע הזה למדתי מד"ר אדולפו רויטמן, האוצר של "היכל הספר", של "המגילות הגנוזות", בסמינר של "אבות ומייסדים".
הסיבה לעבודת הפרך של בני ישראל במצרים
       הרמב"ן ראה בסיפור ירידתו של אברהם אבינו למצרים את הסיבה לסבל שבא על צאצאיו. אברהם ירד למצרים מחמת הבצורת, והוכיח בזאת אי אמון בהבטחתו של הקב"ה. הוא עבר על הצו "לך לך" אל ארץ כנען. מן הראוי היה לו להישאר בארץ כנען, לבטוח בה' ולהתפלל אליו שיוריד לו גשם, לו ולצאנו. אברהם היה קטן אמונה גם בכך שלא סמך על הקב"ה שיציל את שרה מידי המצרים. במקום לסמוך על ה', הוא בחר בטריק של השקר: אמרי כי אחותי את. ההמשך היה שהקב"ה נאלץ להתערב ולעשות מגיפה במצרים שבבית פרעה. אומנם פרעה החזיר את שרה לבעלה, אבל המצרים ניגפו שלא באשמתם, אלא באשמת אברהם השקרן. התוצאה היא שהמצרים הענישו את בני ישראל והעבידו אותם בפרך. לא עוד, אלא שאברהם, הגבר, בייש את שרה אשתו ולא דאג להגן עליה. לכן כל הבן הילוד – היאורה תשליכוהו, וכל הבת תחיון.
 
הגדה עם פירושים
      יש לי ולמשפחתי קובץ במחשב של "ההגדה של פסח", קובץ המכיל נוסח מלא של ההגדה, עם פירושים ועם סיפורים, כולל הסיפור הזה, שהבאתי לפניכם היום. גם אתם יכולים לקבל את הקובץ הזה (בדוא"ל) ואף להשתמש בקטעים שימצאו חן בעיניכם. כדי לקבלו, עליכם לכתוב אלי בכתובת הדוא"ל שלי, המופיעה בדף
http://www.bgu.ac.il/me/regev/wwwlist.html
ולציין את כתובת הדוא"ל שלכם.
       הקובץ גודלו 970KB, יש בו 123 עמודים והוא כולל גם הרחבות בנספחים.
 
עוד
       עוד על נושא זה בקטע על מה ולמה נשתעבדנו במצרים? בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/1947187
 
 
      האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
      מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 946,318 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: דת, יהדות, פסח, הגדה של פסח, תנ`ך, אברהם אבינו, רמב"ן, מגילות מדבר יהודה, אבות ומייסדים

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
990,410
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת