00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פוליטיקלי קורקט

~ארץ לעולם לא~

על החירות/ ג'ון סטיוארט מיל

על החירות/ ג'ון סטיוארט מיל

"רצון העם פירושו למעשה רצונו של החלק הגדול ביותר , או הפעיל ביותר של העם – הרוב, או מי שמצליחים להביא לכך שהם מתקבלים כרוב , כתוצאה מכך העם עלול לרצות לדכא חלק מחלקיו."

כך אומר מיל , ועל כן מנקודת מבטי לא יכול הדבר להיקרא רצון העם מכיוון שלא מדובר בכל העם. יתרה מזאת כך יותר ויותר חשובות ונחשבות התנועות אשר מייצגות את המיעוט, את דעת הנגד, וכן את החלק אשר לא מוגדר בתוך הרוב – האופוזיציה למיניה, מאחר ולכל הדעות יש מקום להישמע , או לפחות צריך להיות . וברור לי שלא יתכן מצב בו כולם יהיו מרוצים , ברור לי שבלתי אפשרי ליצור באמת " רצון העם" מאחר ולעולם לא ידובר בהחלטה גורפת של כמויות עצומות של אנשים בעלי דעות שונות . אך לפחות שיהיה יצוג . ואם אצטרך לקחת את הדבר למציאות של ישראל בשנת 2019 על כן שתם זמנו של השלטון הנוכחי והגיע הזמן לחידוש, להגבלת הכוח, וכמובן לייצר כנסת שיוויונית אשר גם נקבעת וקובעת כרשות מחוקקת בנפרד מהממשלה וכן הממשלה כרשות מבצעת בנפרד מהדת ונוסף על כך ללא השפעה על מערכת החוק ובתי המשפט.

יתרה מזאת, ברגע שרוב העם בחר נציג לראשות הממשלה שבתוך פועלו הוא מפלג את העם ומדכא דעות נגדיות של חלק מהעם נוצר מצב שבו יש דיכוי של חלק מחלקיו של העם, דבר שעלינו כעם למנוע עלינו להישאר מאוחדים ולשמוע על טוהר השוני וחילופי הדעות, וכן גם הוויכוח הוא בסופו של דבר, דבר בריא .

אומר מיל " אילו החזיקו כל בני המין האנושי פחות אחד בדעה אחת ורק אדם אחד היה מחזיק בדעה מנוגדת, לא הייתה לבני המין האנושי הצדקה רבה יותר להשתיק יחיד זה מאשר ההצדקה שהייתה לו אילו היה הוא יכול להשתיק את המין האנושי כולו.. " , אמירה שגורמת לתהות , מה ההבדל בעצם בין רוב שמשתיק יחיד לבין יחיד שמשתיק רוב אם בסופו של דבר הושתקו דעות ובוטל חופש הביטוי לכאן או לכאן , אין לנו שום זכות לא כרוב ולא כיחידים לקחת לאדם את זכותו הטבעית לחופש הביטוי, עם זאת ישנן אמירות שאינן לגיטימיות וכאן היכן מתבצעת האכיפה, היכן שמים רגל, משרטטים את הקו שאומר זה לא מתאים , ומי אנחנו שנקבע מה מתאים ומה לא מתאים להגיד . בסופו של דבר ברגע שדעה מושתקת אנחנו חברה קצת פחות טובה ממה שהיינו רגע לפני שהדעה הושתקה, על ידי יחיד או רבים הדבר אינו משנה . כפי שאמר: "השתקת ביטויה של דעה היא בכך שהיא מקפחת את הגזע האנושי, גם את הדורות הבאים וגם את הדור הנוכחי.." וכאן יש אמירה חזקה מאוד, בעצם מדובר במצב שבו כאשר משתיקים דעה מקפחים את האנושות, אני רוצה שנעצור רגע להבין מה זה אומר בכלל , עד כמה חשוב ריבוי הדעות, עד כמה חשוב לתת להן להישמע על אף שאנו לא מסכימים בהכרח, מדובר במעשה שצריך להיעשות בעבור הדורות הבאים , למען האנושות כולה , עלינו לחזק את הפלורליזם וחופש הביטוי, להבין איך לנהל שיח מכבד .

אדם חכם משמעו אדם שהחכים , כלומר הלומד מכל אדם , " מפני שעשה לעצמו מנהג להקשיב לכל מה שיכול היה להיאמר נגדו." אינך יכול לדעת שאתה בטוח בדעתך , כל זמן שלא הרשית לעצמך לשמוע ולהקשיב לדעות נוספות שכן, להיפתח אליהן. כאשר אנו מקשיבים לדעה שונה משלנו יש לנו את האפשרות לדעת האם היא מערערת אותנו שכן הדבר אומר שאנו לא בטוחים בדעתינו או מאידך שאנו מתעקשים על עמדתנו ובזאת מבינים שאנו מאמינים בדעה שלנו, מכאן שלא יכול לצאת רע מההקשבה לצדדים נוספים בכל מקרה ויתרה מזאת נכיר עוד צד באוכלוסיה. אז מדוע אם כך, כל כך קשה לנו להקשיב ולקבל דעות שונות, זה לא מדויק לגבי כולנו אלא רק כלפי אלו אשר לא בטוחים מספיק בדעתם ומפחדים שהיא תתערער. ובדיוק מהמקום הזה עליכם להבין, אם שיחה עם אדם בעל דעות שונות הצליחה לערער את דעתכם אין הדבר גורע מכם אלא דווקא מוסיף, כי הרי שלמדתם מהאדם והייתם פתוחים לעוד זווית ראיה.

לסיום סיומת, " שום אדם חכם לא רכש את חוכמתו בדרך אחרת מלבד זו; וגם אין זה מטבעה של התבונה האנושית להחכים בשום אופן אחר... האדם מודע לכל מה שיכול להיאמר נגדו, לפחות דברים ברורים, והוא דבק בעמדתו למרות כל המתנגדים לה... "

משחר האנושות עדיפים היו הלימוד וההשכלה האחד מהשני, בואו נפסיק להילחם זה בזה ונקשיב לדעותינו, האחד של האחר, נלמד אחד מהשני ונגיע להישגים משותפים במקום ליצור מלחמה, סכסוכים ופילוג, יש לנו מספיק מבחוץ . ותקראו לי תמימה, תקראו לי נאיבית, אבל אם נאפשר לזה לקרות אז במקרה הכי גרוע נוכיח לעולם שתמימות, הקשבה ושיתוף פעולה אלו לא מילים גסות .

P.C

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שנישלו4 אלא אם צויין אחרת