00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של יניב - צויין אחרת

"להיות יהודי חופשי"

אנחנו כמה שבועות לפני הבחירות ואחד הנושאים מיני רבים שעומדים על הפרק וכל מפלגה נותנת את דעתה על כך הוא הנושא של הפרדת דת ומדינה בעד או נגד.

רוב המפלגות בצד הימני של המפה הפוליטית הן נגד הפרדת דת ומדינה משום הקרבה לדת ולמסורת היהודית ואילו רוב המפלגות בצד השמאלי של המפה הפוליטי המפלגות "הליברליות" הן נגד הפרדת הדת והמדינה. ישנם כמה מפלגות שמתיימרות להיות שמרניות או משויכות לצד הימני שגם כן דוגלות בהפרדת הדת והמדינה או שאומרות כך רק לשם גיוס קולות מהמצביעים שמחשיבים עצמם כליברלים.

פרשת השבוע פרשת צו עוסקת בדברים הקשורים עם המשכן: בדיני המזבח, הקרבת הקרבנות ועוד איסורים ודינים הקשורים בקורבנות ובסופה של הפרשה מדובר על מינוי הכוהנים ע"י משה רבנו אל מול ישראל. בסופו של דבר הקרבת הקורבנות היתה לשם תודה או כפרה על עבירות וחטאים. היו מצוות וחוקים מאד ברורים שכל אחד היה צריך לעמוד בהם ואם מעד היה יכול לכפר ע"י הבאת הקורבן כך היה גם בבית המקדש. 

היום ולמעשה מאז שחרב בית המקדש נשארו אותם המצוות שקיבלנו בסיני ואותם החוקים אבל זה כבר לא ברור כמו שהיה. ולא רק, אלא שהאפשרות של הבאת הקורבן לא קיימת היום לפחות לא במובן הגשמי המעשי. בעבר בימי בית המקדש היה גילוי שכינה וכל יהודי ידע מה הוא צריך לעשות לפחות במובן של קיום ההלכות או המצוות ואם היה מועד מיד היה מכפר על כך בהבאת הקורבן. למעשה הוא ידע מתוך בחירה מהו הטוב ומה צריך לעשות וכאשר מעד כאמור הוא גם ידע ואז גם ידע איך לכפר על כך ע"י הבאת הקורבן. זו בעצם בחירה אמתית בין טוב לרע כאשר אתה מודע או לפחות יודע היכן נימצא הטוב ומתוך כך אתה גם יודע מהו הרע ולא הפוך.

היום רובו של עם ישראל נימצא בארץ ישראל תחת שלטונה של הישות שנקראת מדינת ישראל. אמנם אנחנו נמצאים בגלות ועיקר הגלות הוא סילוקה של השכינה ומאז שנחרב בית המקדש התגברה הגלות אבל מאז שנחרב בית המקדש השכינה נמצאת בבתי כנסיות ובבתי מדרשות מה שניקרא מקדש מעט. אבל זו גם סוג של סמליות משום שהשכינה גם נמצאת אצל כל אחד בנקודת היהדות שבו במסורת, בלימוד התורה, במצוות, ובהלכות בכל מה שמעורר אצלו את נקודת היהדות את הנשמה. ובעצם כמו שבעבר בימי בית המקדש היתה לכל יהודי בחירה אמתית משום שהיה גילוי שכינה והטוב היה גלוי לפניו ומתוך כך ידע מהו טוב ומהו רע היום כאשר הטוב נסתר ונימצא בביתי כנסיות ובבתי מדרשות (כמו שהוסבר גם במובן הסמלי חוץ מהמובן הגשמי ממש) הבחירה האמתית היא קשה יותר וזה משום שהיום הרבה מהיהודים שבארץ ישראל רחוקים מהמסורת ומיהדותם ולכן הם חסרי בחירה גם משום הגישה המצומצמת שלהם למקומות ששם ישנה שכינה, גילוי שכינה שם הנשמה שלהם יכולה להתחבר ולהיות ניזונה.

ולכן הפרדת דת ומדינה הוא אסון לאומי ונזק עצום לעם ישראל משום שאפילו יגדל ההסתר על הטוב כאשר תהיה כאילו אפשרות "בחירה" לנישואים אזרחיים או שיהיה אפשר לקנות בשר חזיר בסופר לצד בשר כשר או לקנות חמץ בפסח וכו'. יש את אילו שאומרים שאם נוריד את המסך של הדת וכל אחד יעשה כביכול כרצונו תהיה בחירה יותר חופשית אבל בדיוק ההיפך הוא הנכון פשוט יהיה כזה הסתר גדול על הטוב שהרע ידמה עצמו לטוב יותר בנקל, וימשוך אחריו עוד יהודים ועוד נשמות למקום של אין בחירה ששם נימצא הרע בתוקפו. וזה מה שהם רוצים זו הסיבה של הפרדת הדת והמדינה. אין בזה חופש אין בזה חירות יש בזה איבוד הזהות היהודית.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל yaniv450 אלא אם צויין אחרת