11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

מלחמה בישראל - באינטרנט

20/02/2019
בקיצור: אתם לא יכולים לראות את כל הכזבים וההונאות שמתבצעים עכשיו ברשת, במהלך מערכת הבחירות $$$ [4708]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       בישראל מתנהלת כעת מלחמה. זאת לא מלחמה גלויה, שבה רובים יורים ורקטות עפות באוויר. זאת מלחמה וירטואלית, שמתנהלת ברשת, באינטרנט, אבל זאת מלחמה קשה, לא פחות מירי של צלפים. דיון סודי ב-INSS דן בסכנות שלה. ראש השב"כ הזהיר מפניה, אבל אף אחד לא שם לב לכך, שכן שאין אזעקת "צבע אדום", והחיים נמשכים, לכאורה, כאילו אין מלחמה בישראל.
כלי הנשק
       כלי הנשק במלחמה הזאת הם יצורים וירטואליים: בוטים, משתמשי פייסבוק מזויפים, משתמשי אינסטגרם שאינם קיימים, טוקבקיסטים בתשלום, ויצרני מסרים שהם ידיעות כזב (Fake News). בוטים זה תוכנת מחשב, שמעמידה פנים כאילו היא קבוצה של בני אדם אמיתיים, ופועלת ברשת כדי להפיץ מסרים, שהמפעיל של קבוצת הבוטים מחליט עליהם. ידיעת כזב איננה בהכרח שקר מוחלט. ידיעה כזאת יכולה להיות חצי אמת, או ידיעה ישנה, שממוחזרת שוב ושוב, כדי להזכיר לאנשים את מה שכבר איננו רלבנטי להיום. למשל, מישהו שילם לתוכנת Outbrain, כדי שתחזור ותפנה את הקוראים של ידיעות אמיתיות באתרים אמיתיים, לידיעות ישנות על הכשלונות של בני גנץ. מי שילם עבור זה? לא משנה. יש גורם אחד שעשה זאת, אבל יש הרבה גורמים שניתן לחשוד בהם שיעשו דבר כזה.
       בשלב מסוים המצב נבדק והתברר שחצי מן התעבורה באינטרנט הוא של מידע מזויף. הבדיקה נערכה בארה"ב. לא נבדק המצב בארץ ולא ידוע כמה מהתעבורה הישראלית היא של מידע מזויף, אבל יש מקום להניח שגם בארץ המצב דומה.
שדות הקרב
       הקרבות מתנהלים ברשתות שונות באינטרנט: בפייסבוק, בטוויטר, באינסטגרם, ביוטיוב, בווטסאפ, בדוא"ל, בטלגרם, בפינטרסט, בפייפל, בטאמבלר, בגוגל פלוס ובעוד רשתות קטנות. כל מקום שאפשר לשתול בו מידע מבחוץ, מהווה אתר מתאים לבוטים, ולאנשים העומדים מאחוריהם, להכניס את המסרים שלהם. משתמשי פייסבוק מזויפים מפרסמים פוסטים שיקריים. משתמשי יוטיוב מדומים מפרסמים ביוטיוב סירטונים (ר' בהמשך). משתמשי אינסטגרם, שאינם קיימים, מפרסמים תמונות שיקריות, וממים שיקריים. מם זה קטע שכולל גרפיקה וקצת טקסט, כדי להביע רעיון, או ליגלוג על מישהו, או על משהו. משתמשי פייסבוק מזויפים ומשתמשי אינסטגרם שאינם קיימים, באלפיהם, עושים "שתף", או Retweet, חוזרים על המידע השיקרי, וגורמים לו להפוך ויראלי, כלומר נפוץ באינטרנט, שכן יוטיוב וכל הרשתות מעלות לראש שמחתן פוסטים, או תמונות, שזכו לשיתוף ולחזרה, וכל שקר, שזוכה להצלחה, עולה מייד במעמדו ותפוצתו גדלה עוד יותר. ידיעות אמיתיות, ומסרים שאינם מגונים, זוכים רק למעט התלהבות ברשתות, והם מתפשטים ברשת בקצב שהוא שישית מקצב ההתפשטות של ידיעות כזב מרעישות ומקפיצות.
       משתמשי פייסבוק וקבוצות בפייסבוק, שמייצגות לכאורה קבוצה מסוימת, והם מפרסמים שטויות בשם חברי הקבוצה, וגם משמיעים צליל בלתצי נעים, כדי שהגולש יקשר את הצלילי המעצבן, עם הקבוצה ההיא.
הצבאות
       מי משתתף במלחמה הזאת? כל מי שיש לו רצון להפיץ את דיעותיו, להחליש את המתנגדים לו ולהשפיע. מועמדים פוטנציאליים לכך הם: בנימין נתניהו, אבי גבאי, הרוסים, האיראנים, הטורקים, המוסלמים, חסידי הקנאביס, הטבעונים, חסידי המזון האורגני, שונאי הלהט"ב, גזענים למיניהם, מתנגדי החיסונים, עבריינים שסבלו מגופי השמירה על הסדר, הורים שילדיהם נלקחו מהם ע"י עובדים סוציאליים, גופים מסחריים שרוצים לקדם את המוצרים שלהם ולפגוע במוצרים המתחרים להם וגם - כל האידיוטים, שמחברים את שמועות הכזב המטופשות ומפיצים אותן בווטסאפ ובדוא"ל. אני לא טוען שכל אלה אכן עושים זאת אלא שהם עלולים לעשות זאת, שכן כל מי ששואף להשיג אפקט רצוי בקהל, ומוכן להשקיע בזה כמה מאות דולרים, או שקלים, או רובלים – יכול לקנות יצורים וירטואליים, עם בוטים, ולהשתמש בהם, בלי שמישהו יכול לעצור אותו, ולעיתים גם בלי שהדבר יתגלה, אלא לאחר מעשה, לאחר שהאפקט הרצוי כבר הושג.
       פייסבוק, אינסטגרם וגוגל כבר יודעות על התופעה הזאת, אחרי שהרוסים הצליחו "לשכנע מיליוני אמריקאים להצביע בעד דמות מבחילה כמו טראמפ" [1], ולהפוך פושט רגל סידרתי (6 פעמים) לנשיא ארה"ב. עכשיו הן מנסות לאתר את היצורים הוירטואלים המזויפים, אבל זה כמו לגרש נמלים מהבית ע"י בעיטות. הזייפנים רק משתכללים יותר ויותר ביצירת הזיופים. עכשיו, לאחר הברוך, כבר למדו בפייסבוק לחשוד במפרסמי מודעות בפייסבוק בארה"ב, שמשלמים ברובלים, אבל אלה שמשלמים בדולרים – אותם לא קל לגלות ולסלק מהרשת. לא פשוט לזהות ידיעות כזב ולהפריד בינן ובין ידיעות האמת. לדוגמה, אם היה בא האדם ששמע מפקידת הבנק באמריקה שללאה רבין יש חשבון בנק במטבע זר, ומספר לכם את הסיפור הזה– איך הייתם יודעים שזאת לא ידיעת כזב, המצאה של אויביו של רבין (הי"ד)?
הזיופים משתכללים
       בהתחלה היה די קל לגלות את הרמאים. נכנסתם לדף פייסבוק, עם תמונה של נערה מצודדת, או בחור מקסים, בלי חברים, בלי הסטוריה קודמת – היה ברור שזה זיוף. נכנסתם לחשבון של טוויטר וראיתם שהוא מתחיל לצייץ רק משנת 2016 – ראוי היה לחשוד בו. אבל ברשת נמצאים חשבונות פייסבוק, וחשבונות טוויטר, משנת 2013, שיש להם חברים, ויש להם תמונות, ויש להם אלפי עוקבים (גם אמיתיים), ויש להם מסרים רציניים, וגייסו כספים למטרות ראויות, ויש להם ימי הולדת, עם בני משפחה שמחים וחחוגגים – שהם זיוף, והם, או שנוצרו ע"י הרעים לפני שנת 2016, או שהם עומדים למכירה לגופים, שלא החלו במלאכת הרמייה לפני שהעסק התגלה בבחירות לנשיאות ארה"ב ובמשאל הברקזיט בבריטניה.
       קטעי הכזב, הפוסטים, הממים והצילומים – הולכים ומשתכללים. יש אלפי אנשים מועסקים ברוסיה, באיראן, בצפון קוריאה ובסין – כדי לייצר את קטעי הכזב המשכנעים הללו. מלבד הקופירייטרים, שכותבים את הטקסטים המקפיצים, והגרפיקאים, שמייצרים את הגרפיקה המרשימה, יש גם זייפנים שנעזרים בתוכנות, שמקבלות מידע אמיתי, ומשלבות בתוכו מידע שיקרי, באופן שהאדם הרגיל יאמין שזה קטע אמיתי. יש פוטושופ שמאפשר לכל בן אדם לקחת תמונה מגונה, ולחשתיל בתוכה את פרצופו, או פרצופה, של מישהו, או מישהי, שרוצים לבייש אותו, ולגרום לו שלא יצא מהבית מרוב בושה. יש תוכנות שמאפשרות ליצור קטע דיבור, בקולו של אדם ידוע, שאומר את מה שאויביו רוצים לשים בפיו. יש אפילו תוכנות שמאפשרות ליצור סירטוני וידאו, עם אנשים שמתנועעים, ששותלים בתוכם דמויות של אנשים, שלא היו שם. אתם מקבלים בווטסאפ הקלטה של מישהו, או רואים ביוטיוב סירטון שבו הוא מצולם, ואתם משתכנעים שהוא אמר את, או הוא עשה את זה – והכל זיוף נכלולי אחד.
המעשים
       הצורה שבה המלחמה מתנהלת היא זו: מקדמים מסרים שהמזמין מעוניין בהם, שולחים אותם לאותם אנשים שאופינו כמי שעשויים להתלהב מהשקר, שתואם לדיעות הקדומות שלהם, או אנשים שיתרגזו על "שולח" המסר לגאורה ויפעלו בתגובה הרצויה לשולחי הכזב. מפרסמים ידיעות כזב על הצד השני. פורצים לאתר שלו ושותלים שם מסרים לא רצויים. מגישים תלונות כזב וגורמים לפייסבוק וליוטיוב לסגור חשבונות ולהסיר סירטונים של הצד השני, יוצרים רעש ברשת, באופן שהצד השני אינו מצליח להביא את המסרים שלו לידיעת הציבור. לפני שנים רבות, חברו יחד כמה חברה ועשו כך שמי שחיפש בגוגל את שמו של נשיא ארה"ב של אותם הימים, קיבל בתשובה מילת גנאי כנגד אותו נשיא. אז זה היה מעשה ליצנות. היום, זאת פרקטיקה נפוצה.
       מה שהרוסים עשו בארה"ב, לא היה קמפיין מכוון לטובתו של דונלד טראמפ. זאת היתה פעילות ממושכת שנועדה להגביר את השסע בארה"ב, להגדיל את השינאה ולפגוע באמון של האזרחים במוסדות הדמוקרטיים. הם מצאו קבוצות שונות וחיזקו אותן, זו כנגד זו. הם הלהיבו אנשים והזמינו אותם להפגנות – משני הצדדים, כדי שיריבו. מסרים נגד המשטרה, נגד הפרקליטות, נגד בתי המשפט, נגד בית המשפט העליון, נגד הצבא (מוכר לכם?) – כל מה שיערער את הדמוקרטיה בארה"ב.
       בדיון ב-INSS הועלה החשש שהאקרים יחדרו למחשבים של מכוני סקרי דעת הקהל ויטו אותן. יהיו האקרים שינסו להיכנס למחשבים המסכמים את תוצאות הבחירות ו"לטפל" בהם. בבחירות המוקדמות בליכוד ראינו "טעויות הקלדה" באלפים כה רבים, עד שניתן להטיל ספק שאלה באמת טעויות בתום לב. טעויות בתום לב מתבצעות באופן אקראי לכל הכיוונים, אבל טעויות מצטברות של 2,259 קולות שאבדו לגדעון סער, נו...
נתניהו
       נתניהו כבר ניצח פעם אחת בבחירות האחרונות, כשהעלה את מספר המנדטים, מ-24 ל-30, ביום הבחירות, בצהריים, ע"י משלוח המסר השיקרי "הערבים נוהרים לקלפיות באוטובוסים". גם בבחירות הנוכחיות הוא כנראה משתמש בכל האמצעים הללו. ליתר דיוק, אי אפשר לגלות שנתניהו, או אנשיו, מעורבים בכל מאות אלפי המסרים – לטובתו – שמופצים ברשת [2]. חלקם מגיע מרוסיה, דרך הטורקים. למה הרוסים והטורקים מעוניינים בניצחונו של נתניהו? תחשבו על כך.
       לוועדת הבחירות הוגשה הצעה לקבוע חוקים, שיאסרו על פעולות מסוימות, למשל פרסום מסר מפלגתי, שאף מפלגה אינה חתומה עליו. כל המפלגות היו חתומות על ההצעה הזאת – מלבד הליכוד. נציגי הליכוד הסבירו, בטוב טעם, שזה לא עניין של ועדת הבחירות, אלא זה עניין של תחיקה בכנסת. דא עקא, שהעניין כבר עלה קודם לכן בכנסת, המלצות של ועדה ציבורית בראשות השופטת דורית בייניש, ושם בכנסת, נציגי הליכוד התנגדו לכל תחיקה!
אין מי שיילחם נגד
     בדיון ב-INSS הועלתה הבעייה שאין אף גוף שהמשימה שלו היא להילחם נגד הבוטים, הזיופים והנסיונות להטות את דעת הקהל ואת תוצאות הבחירות. כל הגופים שהיו יכולים לעסוק בכך, כולם כפופים לראש הממשלה נתניהו. נראה לכם שנתניהו ידאג להפעלת גופים שיגלו את התעלולים - שלו!
מסקנה
       התייחסו בזהירות ובספקנות לכל מסר פוליטי שאתם מקבלים בוואטסאפ וברשתות החברתיות. הסיכוי שזה זיוף – הוא חמישים אחוז! גם מה שמופיע בעיתונים, ובשידורי הטלביזיה, לרוב איננו שקר, אלא לעיתים חצי אמת, מכיוון שלא את הכל מספרים לכם. כמו כן, שימו לב לידיעות, שהאתר של העיתון, או של ערוץ הטלביזיה מפנה אותכם אליהן. כאמור, זה עניין של מי שמשלם עבור ההפניות הללו. אז Caveat Emptor, ייזהר כל הקונה את כל השטויות שמנסים לדחוף לראשנו.
הערות
[1] ציטוט מדבריה של העיתונאית מורן שריר
[2] כפי שגילה רותם נועם, איש מחשבים שהקים את "פרויקט הבוטים הגדול", למלחמה בבוטים ובזיופים
עוד
       אם לא קראתם עדיין, או שאינכם זוכרים את מה שקראתם מזמן, אתם חייבים לשוב ולקרוא את מניפולציה: איך ניצח ביבי בבחירות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7423849
מאמר ש-167 איש כבר קראו אותו.
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 913,499 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: אקטואליה, מחשבים, אינטרנט, בוטים, ממים, בחירות, רשתות חברתיות, רמאות, ידיעות כזב, זיופים בבחירות, ביבי, אבי גבאי, גדעון סער, רוסיה, ארה"ב, טראמפ, מלחמה, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, יוטיוב, ווטסאפ, דואר אלקטרוני, טלגרם – תוכנה, אאוטבריין, תוכנה, נוזקה, גראפיקה, וידאו, מוסלמים, רבין, רובלים, שמועות כזב, טעויות הקלדה, תובנות,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

22 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
994,215
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת