00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

מדוע למוסלמים אסור לשתות יין?

בקיצור: ואיך השתלטו המוסלמים על אימפריה אדירה בזמן קצר? $$$ [4499]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       אחת המיצוות שקשה למוסלמים לעמוד בהן היא האיסור על שתיית יין, אפילו לא בכמויות זעירות. רוב המוסלמים בעולם מקיימים את האיסור הזה, אבל במקום שזה מתאפשר, ישנם מוסלמים שאינם עומדים בפני הפיתוי. ישנן גם מדינות מוסלמיות בהן ישנם משקאות אלכוהוליים מקובלים, ואין מתייחסים אליהם כאל יין, שאסור לשתות. מניין בא האיסור הזה?
איסור השיכרות
       לפני זמנו של מוחמד הערבים נהגו לשתות יין וכנראה גם להשתכר, כפי שאנו רואים בכמה ארצות בימינו. גם בתחילת דרכו של הנביא מוחמד, היתה שתיית יין מקובלת ונפוצה בין חסידיו של הנביא. בין היתר, ראה מוחמד את שתיית היין אצל היהודים בחצי האי ערב, את מינהג "הקידוש", וזה כנראה ניראה לו. ואז קרו שני דברים. היהודים סירבו לקבל את מוחמד כנביא, ולכן מוחמד שינה את יחסו ליהודים והפך לאויבם. הדבר השני קרה בשנה הרביעית להג'רה, לבואו של הנביא למדינה. אחד המוסלמים הגיע שיכור לתפילה, התנהג בצורה מגונה והרגיז את הנביא. התוצאה של האירוע ההוא היתה שהנביא הוציא צו האוסר על המאמינים לבוא לתפילה כשהם שתויים.
       אבל בהמשך, ראה הנביא שההתנהגות המגונה של השיכורים מתרחשת לא רק במסגד, אלא גם בקהילה באופן כללי. כיוון שכך הודיע הנביא ששתיית יין אסורה לחלוטין, אפילו לא בכמויות מיזעריות, וכמו כן גם השימוש בסמים וגם ההימורים – אסורים משום שהם מזיקים. דומני שעל איסור הסמים ואיסור ההימורים המוסלמים מקפידים פחות, אבל האיסור על היין, דווקא משום הפיתוי, דווקא האיסור הזה הפך לנושא חשוב באיסלם.
תוצאה חיובית
       לאיסור שתיית היין והאיסור על ההשתכרות היתה תוצאה חשובה, שיש להניח שהנביא היה מודע לה בשעה שיצא בגזירה כה קשה: הצבאות במדינות שנגדן נלחמו המוסלמים היו צבאות של חיילים שכירים. היו צבאות שבהם כל חייל היה מקבל גם שכר בכסף, או בשווה כסף (Salary כלומר מלח), וגם כמות מסוימת של יין, או משקה אלכוהולי אחר – כחלק מהתגמול לחיילים השכירים. גם בצבאות, שבהם האלכוהול לא היה חלק מהתגמולין, רוב החיילים, חלק נכבד מהזמן, עסקו בשתייה ובמשחקי קוביה, שהרי לא היה להם הרבה מה לעשות. לפני שיצאו החיילים לקרב, הם שתו לא מעט יין, כדי להתגבר על הפחד מפני האויב. התוצאה היתה שחיילי האויב, הביזנטים והפרסים, היו די שתויים במהלך הקרב, ולא פעלו באופן מיטבי. זה נתן יתרון משמעותי לחיילים המוסלמים. למעשה, זה אחד ההסברים לכך שהצבא המוסלמי, שהיה קטן מבחינה מספרית, הצליח לנצח צבאות גדולים בהרבה. זה בנוסף לכך שהצבא המוסלמי היה מורכב מפרשים קלי תנועה, על סוסים מהירים, שיכלו לתקוף בהפתעה חיל רגלים, שהולכים במיבנה קבוע, ולכן כבדי תנועה.
       בין אם התכוון הנביא מוחמד לכך, ובין אם לא, הצבא המוסלמי זכה לנצחונות רבים והמוסלמים השתלטו על אימפריה מספרד עד אפגניסטן - בתקופה קצרה מאוד. ואיסור שתיית היין הפך אחד מהעקרונות החשובים של האיסלם.
 
 
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 831,823 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינההימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: הסטוריה, איסלם, דת, הנביא מוחמד, יין, צבא, הימורים, תובנות, מחשבות והגיגים,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
966,253
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת