55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

לאום: ישראלי

12/08/2018

לפני שבעים שנה הקמנו את מדינת ישראל. לא אנחנו, כמובן אלא אבותינו וסבינו. חבורת המייסדים שייסדה את המדינה ראתה בחזונה מדינה חדשה, משהו שלא היה קיים קודם. הם הקימו מדינה, סבלו ולא חשבו על עצמם - כדי שלנו, בניהם, נכדיהם וניניהם - יהיו חיים טובים יותר במדינה שתדאג לנו, לרווחתנו ולצרכינו. 

ומכל הגלויות...

ציונים מכל הגלויות עלו לארץ ישראל מתוך כוונה להקים בה דבר חדש שיתהווה עם השנים ועם הדורות. וכמו בכל דבר חדש שמקימים (היום קוראים לזה 'בהרצה') גם בהקמת המדינה נעשו טעויות, מקצתן איומות, ואיש לא מתכחש לכך ולא מתעלם מהן. כשאתה מקים מדינה משום דבר צפה לטעויות שתעשה בדרך. 

דור המייסדים הגיע כאמור מכל הגלויות, הגיעו אשכנזים, מזרחים, ספרדים, התערבו אלה באלה, חיו יחדיו במעברות ובתנאים קשים - ועם כל זה ניסו לחיות יחד עם כל הקשיים של אנשים שהגיעו מתרבויות שונות, משונות ומגוונות. שאיפתם הייתה אחת ומשותפת: להקים מדינה ליהודים, בית לאומי לכל יהודי באשר הוא, בית שייקרא מדינת ישראל. 

לשם כך הם ויתרו על הנוחיות שלהם, על השפה שלהם ואף על תרבותם ומסורותיהם - הכול מתוך אותה מטרה נעלה: לייסד תרבות חדשה, מסורת חדשה שתיקרא ישראליות. הם לא הקימו מדינה כדי להישאר בגולה ולהיות שוב מתויגים בתור מזרחים, אשכנזים, עיראקים, תימנים וכיו"ב, אלא כדי להיות ישראלים, תרבות ומסורת חדשות, ושאפו שהבנים, הנכדים והנינים שלהם יהיו ישראלים ולא אשכנזים או מזרחים. שהרי אשכנזי ומזרחי הם היו כבר בגולה, כאן, בישראל, הם מבקשים להיות ישראלים ולהרגיש ישראלים.

ישראליות - מסורת בהתהוות

ברור לַכול שבדור המייסדים ואף בדור בניהם עדיין לא התגבשה אותה חברה ישראלית, תרבות ומסורת ישראלית. מסורת דורשת עיבוד של זמן, תקופה, דורות ולעבור הרבה קשיים בדרך. לכן הם תויגו לפי ארצות מוצאם - מרוקאים, תימנים, עיראקים, פרסים... (שם כולל: מזרחים/ספרדים) או פולנים, גרמנים, רוסים, יוגוסלבים, רומנים... (שם כולל: אשכנזים).

לפיכך, משנות החמישים עד שנות השמונים ואולי אף התשעים של המאה העשרים אפשר היה לדבר במונחים של עדות, עדתיות וכל הקשור בכך. בזמננו, שנות האלפיים, 2018, כל העניין העדתי אינו רלוונטי עוד מפני שאחרי שניים-שלושה ואף ארבעה דורות השיג דור המייסדים את מטרתו והגשים את חזונו: הוא הצליח בעמל רב להקים כאן חברה ישראלית למופת. בחברה הזאת כולנו ישראלים. כל מי שנולד בישראל הוא ישראלי. המוצא העדתי של הסב אינו רלוונטי אליו ולמצבו כיום.

יבוא מי שיבוא ויאמר: טוב, אני ישראלי, אבל זה לא אומר שעליי למחוק ולשכוח את מסורת אבותיי וסביי שלא נולדו בישראל. למה עליי לשכוח אותה? לכך אענה שאיש לא מצפה ולא מבקש לשכוח את המסורת העדתית של הסבים שלנו, ממש לא, אלא להכיר בכך שהלאום שלנו ישראלי כי נולדנו בישראל ולא לתייג את עצמנו כאילו נולדנו במדינה אחרת. ובמילים אחרות, נולדת בישראל - משמע, אתה ישראלי. 

מזרחי שהשתכנז? אין חיה כזאת

אני שומע לא מעט אנשים שעדיין חיים את השיח העדתי הזה שמבחינתי ולתפיסתי אינו רלוונטי. אחרים שלא מסוגלים להבין עדיין איך אדם מגדיר עצמו ישראלי רואים באותו אדם מזרחי שהשתכנז. אז זהו, שאין דבר כזה. "מזרחי שהשתכנז" הוא ישראלי, לא מזרחי ולא אשכנזי.   

כששואלים אותי מה אני, מאיזו עדה אני אני משיב שאני ישראלי. סבי וסבתי ז"ל היו מזרחים. הם עלו מטורקייה ולכן היו טורקים. אבי, אימי ואני נולדנו בישראל ולכן אנחנו ישראלים. המוצא הלאומי (העדתי) של הוריו של אבי אינו רלוונטי לי כי לא נולדתי בטורקייה, נולדתי כאן, בישראל. אני ישראלי. אגב, הורי אימי נולדו במה שהייתה בעבר יוגוסלביה.  

עלינו כחברה להתקדם הלאה ולהפסיק את השיח העדתי ואת "השד העדתי". לא לשם כך הקמנו מדינה. לא הקמנו מדינה כדי שגם אחרי שבעים שנה נרגיש גלותיים ובגלות. עלינו להדוף את כל מי שמנסה להחזיר אותנו שנות דור אחורה מהבחינה הזאת ולעקור כל שיח עדתי באשר הוא מתייחס רק למוצאו של הישראלי.  

מי שעדיין חי את חייו בתור מזרחי או אשכנזי וכל מהותו ויישותו זועקות עדתיות לא נמצא במקום הנכון ולא במדינה הנכונה, לצערו, בטח לא בימינו. אחרי שבעים שנות מדינת ישראל גיבשנו והתחלנו תרבות ומסורת חדשות בשם ישראליוּת. 

ולתפארת מדינת ישראל!                

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת