55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להתמודד עם פסיכופתולוגיה

קוד חופשי

הסבל אינו המטרה הוא בן הלוויה של ההתמודדות  שהיא אמהּ הגדולה של הצמיחה להרצאות:  054-5753522

מעבדה לקידום האישיות

מעבדה לקידום האישיות

שתי מערכות-על שוכנות בנו ומקושרות ביניהן נון סטופ:

- המערכת השכלית - נמדדת במנת המשכל וכוללת את כל שאר הכישורים השכליים שלנו.

- המערכת הרגשית - היא זו הקשורה לאישיות שתפקידה לחולל את כל ההתנהגויות שלנו.

בניגוד לדעה שרווחת לא מעט, למערכת הרגשית יש חשיבות עצומה בחיי כל אדם, הרבה יותר מה-IQ כל עוד המשכל הוא במסגרת הנורמה. האינטלגנציה הרגשית היא חלק משמעותי ביותר ממנה כי היא הקובעת בפועל "איך יסתדר האדם בחיים" כמו גם את מידת יכולתו של האינדיבידום להתמודד, בכל רגע נתון עם לחצים בכלל ועם מצבי דחק בפרט.


אבל, בעוד שהשכל שלנו כבר לא יגדל וישתנה מעבר למנת המשכל הגנטית, ממלכת הרגש מסוגלת בתנאים מסוימים לעבור שינוי והתפתחות מרשימים יחסית. איזה אפשרויות קיימות להתפתחות מאוחרת ובלתי הפיכה של המערכת הרגשית?

 

בפועל קיימות רק שתי אפשרויות

1. החיים עצמם שפועלים על כולנו 24/7 פועלים על האישיות שלנו ויגרמו להתפתחותה והתבגרותה טיפין טיפין ולעתים ויאה וורסיה. עם זאת, אסור להתעלם מכך שרבים הסיכויים שהמציאות הסובבת בכלל לא תשפיע על הנקודות הבעייתיות ביותר באישיות. אם כבר "החיים" יחזקו את האישיות, לעתים קרובות זה יקרה בעיקר בנקודות באישיות שהן כבר חזקות ממילא.

 

2. פסיכותרפיה - טיפול פסיכולוגי עמוק וארוך טווח - שהוא למעשה ניסיון לשינוי התואם לאבחון האישיות המוקדם באמצעות "מעבדה קלינית מיוחדת" המתנהל במקביל ל"חיים" של המטופל. מניסיוני ולהבנתי טיפול שכזה אמור להתבצע באמצעות הליך פסיכותרפויתי מורכב (מעין "ניתוח עמוק באישיות") שמצופה שיביא לשינויים נחוצים ומועילים השואפים להיות בלתי הפיכים, כמו שילד בן שנתיים מגיע לגיל חמש ולא יחזור עוד לגיל צעיר יותר.

למעבדה פסיכולוגית שכזו קוראים פסיכותרפיה: טיפול פסיכולוגי בקליניקה שראשית פעולתו היא באמנות אבחון רמת ההתפתחות של האישיות באותה נקודת זמן ומיפוייה. אחריתו, היא סיום הצמחתו עד כמה שאפשרי בפועל. כאשר טיפול שכזה מופעל על מתמודדי נפש הוא מהווה הליך שאינו כדרך הטבע (כמו ניתוחים פיזיים) כיוון שאם לא יתבצע במסגרת הטיפול בקליניקה, לא יתרחש באופן טבעי. 


בבסיס לקותם של מתמודדי הנפש לסוגיהם מתקיים עיכוב התפתחותי גדול יחסית. זוהי תקיעות שאין לזהותה ללא כלים מקצועיים, שנוצרת בילדות המוקדמת (0 עד 6 בעיקר) המשליכה ישירות על "ארגז כלים" ההתנהגותיים של המטופל. האחרון אפריורית חסר, במידה זו או אחרת, בהשוואה לאנשים שהתפתחו באופן תקין. טיפול מצמיח אישיות הוא למעשה תקוותם הגדולה של מתמודדי נפש רבים בתנאי שאפשר לממש אותו. ואולם אליה וקוץ בה: * לגמרי לא פשוט לעבור הליך שכזה!

הסבל אינו המטרה   הוא בן הלוויה של ההתמודדות   שהיא אמהּ הגדולה של הצמיחה 

 

ראה גם משל המגדלור והערך ספרציה אינדיבידואציה בויקיפדיה. 
 

* כמו כן לא לשכוח שכמו בכל הליך טיפולי גם טיפול פסיכולוגי עלול להיות כרוך בסבל ובסיכונים, ולכן יש לשאול על כך את המטפל מיד בשלב החוזה הטיפולי בהתאם לסעיף 13 בחוק זכויות החולה.

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל צביאל רופא אלא אם צויין אחרת