55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

שמאל ימין שמאל

30/07/2018

ימין ושמאל הן לא רק דעות פוליטיות שונות אלא תפיסות עולם מנוגדות. הימין השמרן דוגל ב"מה שהיה הוא שיהיה" ובעיקר מאמין שהוא מבין את החיים יותר טוב מכולם ולכן מחובתו להורות לכולם איך לחיות, ומי שלא חי כפי שהימין מצווה עליו לחיות - מוקצה מחמת מיאוס. לכן גם רוב הימנים דתיים או שומרי מסורת, והדת משחקת תפקיד מרכזי בעולמם. הם מאמינים שהדת מכתיבה את דרך החיים ושיש רק דרך אחת לחיות. מכך יוצא שהימין כוחני, לא מאמין בדמוקרטיה, מאמין בדרך המלחמה האין־סופית ואצלו המלחמה היא מטרה עליונה ונצחית. 

השמאל לעומת זאת, מאמין בדמוקרטיה, בחופש ביטוי לכול, בזכויות אדם, בשוויון לכול כי כל בני האדם נולדו שווים ונולדו בצלם אלוהים. השמאל דוגל ב"חיֵה ותן לחיות" - אני לא אפריע לך לחיות ואתה לא תפריע לי לחיות - משפט שהימין לא מכיר בו כלל. השמאל דוגל בקיום שווה לכל בני האדם, ונלחם כשאין ברירה, בלי לדבר הרבה. השמאל לא מאמין שיש לחיות על החרב לנצח, אלא שהמלחמה היא אמצעי להשגת שלום ושקט. אין דרך אחת לחיות, כל אחד צריך לחיות לפי מה שמתאים לו כל עוד לא פוגע באחרים, כאמור.     

לכן השמאל, בניגוד לימין, לעולם לא יגיד לאדם אחר איך לחיות את חייו כל עוד אותו אדם לא מזיק ולא מפריע לאחרים לחיות.

עד כאן הקדמה פילוסופית. מכאן אדבר על עניינים מעשיים יותר הנוגעים לישראל.  

השמאל בישראל הקים את המדינה, השמאל ניצח במלחמות (ששת הימים, למשל), השמאל כבש שטחים ובנה יש מאין. השמאל בנה את הישראלי, דבר שלא היה קיים קודם.
הימין רק דיבר ומדבר הרבה, החזיר את השטחים שהשמאל כבש ומוטט את ההרתעה שהשמאל ביסס. הימין בראשות נתניהו אף הגדיל לעשות וחיזק את חמאס, את חיזבאללה ואת איראן.

השמאל שבנה את ישראל ואת החברה, השמאל שניצח במלחמות וביסס הרתעה הוא אותו שמאל ששומר עלינו עכשיו והוא השמאל שיציל את ישראל ואותנו. השמאל הזה הרבה יותר ציוני מהציונים המזויפים שנמצאים בבית היהודי ובליכוד.

השמאל, בניגוד לימין, בטוח בישראל, יודע שבירתה ירושלים (כבר שבעים שנה!) ושהיא מדינת היהודים ודמוקרטית. לכן הוא לא חייב להוכיח את זה לעצמו כמו הימין שלא בטוח בעצמו ולכן מחוקק חוקים מיותרים שיוכיחו לו שישראל מדינת היהודים ובירתה ירושלים.

הימין לא בטוח בעצמו, הימין חלש, פחדן, הססן, ילדותי, מאשים את כל העולם ואישתו במצב כמו ילד קטן נטול אחריות - ההפך הגמור מהשמאל הבטוח בעצמו ובישראל, השמאל הבוגר, שנושא באחריות לעצמו ולמדינה. נוסף על כל אלה, חלקים מסוימים בימין שקועים עמוק בתוך רגשי נחיתות שאולי היו מתאימים לפני חמישים שנה, היום הם מגוחכים ומיותרים.  אותם רגשי נחיתות שולטים בהם לצערם, ומנהלים את חייהם. 

לכן הימין, במיוחד הימין בימינו, לא בנוי להיות בשלטון. השלטון גדול עליו בכמה מידות, הוא לא מבין מה בדיוק הוא עושה שם ומה תפקידו. הוא לא מוצא את ידיו ואת רגליו, מסתבך עם עצמו, חסר אחריות וילדותי. והתוצאות, לצערנו, נראות היטב בשטח.   

רק כשהימין יתבגר, ילמד לשאת באחריות לעצמו ולשלטונו, יפסיק להאשים את כל העולם בכישלונותיו ובמחדליו, יקבל ביטחון עצמי ויפסיק לפחוד - רק אז הוא יהיה מוכן באמת להיות בשלטון ולדאוג לאזרחי ישראל. בדרך לשם הימין חייב להכיר באחריותו לרצח רבין הי"ד, להצטער על כך במלוא הכנות והצער, ולהבטיח שהסתות כאלה ומעשים כאלה לא יחזרו ולא יישנו. עד אז הוא ימשיך להזיק, לקלקל, להרוס ולהחריב את כל מה שהשמאל והימין המתון בנו כאן במשך שבעים שנה.  

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת