00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

העשיר יתעשר והדל ידולדל (כח): מיסוי ומקלטי מס

בקיצור:  הרבביון העליון מעביר את הכסף למקלטי מס, כסף שחסר במדינות שבהן ההכנסות נוצרות. $$$ [4468]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
העשיר יתעשר והדל ידולדל
       ד"ר גבריאל זוקמן, חקר אף הוא את המתרחש בכלכלה בארה"ב. הוא מצא, בדומה למימצאים דומים, כי חלקו של המאיון העליון באוכלוסית ארה"ב בשנת 1980 היה 11% מההכנסה הלאומית, בשנת 2016 הוא כבר עמד על 20%. לעמת זאת חלקה של המחצית התחתונה באוכלוסית ארה"ב, חמישים המאיונים התחתונים, שבשנת 1980 היה 20%, בשנת 2016 הוא היה כבר רק 12%. זהו תהליך שהולך ומתחזק. במהלך 30 השנים הקרובות ניתן לצפות לכך שהחלק של המאיון העליון בהכנסה הלאומית ילך ויגדל, ואילו החלק של המחצית התחתונה ילך ויקטן, כלומר העשירים יתעשרו יותר ויותר, ואילו העניים יהפכו עניים יותר ויותר, ככתוב בכותרת של סידרת המאמרים הזאת.
       איך קורה התהליך הזה של מעבר ההכנסות מן העניים אל העשירים? מאז שנות השמונים ישנה מדיניות ברורה של חיזוק העשירים והחלשת העניים, גם בקונגרס באמריקאי וגם של המימשל, כלומר הנשיאים. המדיניות הזאת כללה: הקטנת מס החברות, הקטנת הפיקוח על ההון, הסרת ההגנה על העובדים, הורדת(!) שכר המינימום והחלשת איגודי העובדים, שמספר החברים בהם הולך ויורד.
לאן הולך הכסף?
       תורת החילחול של הכלכלנים הקלאסיים טענה כי העיקר זה הצמיחה. הגידול בהכנסת העשירים יגרום לכך שהעשירים יקנו יותר, וגם ישקיעו את כספם במפעלים שיספקו תעסוקה ליותר עובדים, וכך הכלכלה תפרח, ויותר עניים יצאו ממעגל העוני. מסתבר שזה בכלל לא מה שקרה. אז לאן הולך הכסף? לאן הולכים כל מיליארדי הדולרים שהמיליארדרים מרוויחים מדי שנה? מסתבר שהכספים הולכים בעיקר למקלטי מס: לברמודה, לסינגפור, להונג קונג, לגיברלטר, לפנמה, לבהאמה, לאיי הבתולה, לקיימן, וגם לאירלנד. GAFA, גוגל, אפל, פייסבוק, ואמזון, וגם אובר ו-airBNB, מנהלות את עסקיהן מהמדינות הללו וכך מתחמקות מתשלום מס אמיתי על הכנסותיהן בכל המדינות שבהן הן עושות עסקים (טובים). טוען ד"ר זוקמן, כי התופעה הזאת מהווה פשוט גניבה. חברות הענק עושות את ריווחיהן בכל המדינות, אבל רושמות אותן כאילו הם נעשו במדינות בעלות שיעורי מס נמוכים, וכך אזרחי אירלנד מקבלים מיסים על הכנסה שנתקבלה מהאזרחים של מדינות אחרות. התופעה הזאת נובעת מן הלאקונה שחוקי המס מותאים רק למכירה וקניה של מוצרים חומריים, ואינם מכירים מכירה של קניין רוחני, של מידע, שנוצר במדינה אחת, ונמכר במדינה אחרת.
       למעשה, אירלנד, ויתר מקלטי המס, מקבלים רק חלק קטן מן הרווחים העצומים שחברות הענק מרוויחות. רוב הכסף עובר למקלטי המס, שמור לבעליו, ואינו מועיל לאף אחד. במהלך שלושים השנים האחרונות הולך הכסף וזורם אל מקלטי המס, שם הוא מצטבר. נכון לתחילת 2016 היו במקלטי המס, כנראה, 8.6 טריליון (8,600,000,000,000) דולר. זה החשבון שד"ר זוקמן עשה מתוך חישוב כל ההכנסות החסרות בכל העולם.
       למי שייך ההון הצבור במקלטי המס? המחקרים של ד"ר זוקמן מצאו כי האלפיון העליון של האנשים בעולם מחזיק 80% מהכסף הזה. יתר על כן, הרבביון (מאית האחוז) העליון מחזיק ב-50% מכל מה שהצטבר שם. רבביון!
משמעות החסר
       אם שש חברות הענק אינן משלמות מס במדינות בהן הן יוצרות את הכנסותיהן, פירושו של דבר, שאזרחי אותן מדינות צריכים לשלם יותר מסים כדי לקיים את המערכת השילטונית בארצותיהם. גם זה מגדיל את הפער ואת אי-השיוויון בין עשירים ועניים בעולם. כסף מכיסיהם של כל האזרחים זורם כל הזמן אל חברות הענק ומהן אל מקלטי המס. בכל פעם שאתם עושים פעולה כלשהי אצל אחת משש החברות הללו - כסף ממדינתכם נוזל אל מקלטי המס, כסף שחסר במדינה שלכם. מצד אחד הטכנולוגיה גורמת לאנשים לאבד את מקומות העבודה שלהם ולהיות מובטלים, ללא סיכוי להשיג עבודה, ומצד שני הטכנולוגיה משמשת לזרימת כסף מהמדינה, כך שלא יהיה למדינה כסף לדמי אבטלה ולמתן שירותים למובטלים, שאינם משלמים מס.
תוכנית המיסוי
       המקור לבעייה הוא התחרות בין המדינות השונות. כל מדינה רוצה למשוך את בעלי העסקים אליה ולכן היא מורידה את מס החברות. אם ניתן היה לאגד יחד את כל מדינות העולם, שלא יורידו את מס החברות אל מתחת למינימום מוסכם, העשירים היו צריכים לשלם יותר מס. אבל הסיכוי לכך הוא אפסי. הפוליטיקאים, בכל המדינות, לא יאפשרו זאת. הם זקוקים לתמיכה של העשירים, ולא יתמכו בחוק שפוגע בהכנסותיהם של העשירים.
       פיתרון אחר למצב הקשה הזה הוא לשנות את המיסוי על כל ההכנסות שחברה גדולה עושה בארץ בה הפעולות מתבצעות. הצעה כזאת נידונה כעת באיחוד האירופי. הכוונה למסות חברות גדולות, אלה שמרוויחות מעל 750 מיליון דולר בשנה (בכל העולם), וגם זאת במס נמוך, 3% בלבד. אבל גם מס נמוך כזה, 27 מיליארד דולר בשנה, יכול לשפר את המצב. אלא שגם צעד כזה, המתבקש כל כך, ספק אם יתממש. למס הזה יש כמובן התנגדות מצד כמה גורמים. ההתנגדות הגדולה באה כמובן מצד ארה"ב, ששש חברות הענק הן שלה. הטענה הנפוצה היא שזה תקדים מסוכן של מהלך שבא לעצור את הקידמה. התנגדות באה, כמובן, מצד אירלנד, שהיא המדינה העיקרית הנהנית מן המצב הקיים, על חשבון כל יתר המדינות באיחוד האירופי (ובעולם כולו). דא עקא, שכל ההחלטות באיחוד האירופי צריכות להתקבל פה אחד. לכן די בהתנגדותה של אירלנד כדי לסכל את המהלך הזה.
       וכך ימשיכו חברות הענק לגזול את כספי כל אזרחי העולם ולהטמין אותם במקלטי מס.
 
המלצה
       אם לא קראתם עדיין, או שאינכם זוכרים את מה שקראתם מזמן, אני ממליץ בפניכם לשוב ולקרוא את יתר 38 המאמרים על
האלפיון העליון
מסוף הרשימה עד להתחלתה.
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 818,018 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: כלכלה, כלכלה ועסקים, פיקטי, האלפיון העליון, הרבביון העליון, ארה"ב, אירלנד, ברמודה, האיחוד האירופי, גוגל, אפל, פייסבוק, אמזון, אובר, airBNB, התמונה השלמה – לראות אותה, הקונגרס האמריקאי, פוליטיקה,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
967,351
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת