55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מנהיגות אמיתית מול מנהיגות מזויפת

ראו גם

מנהיגות אמיתית במדינה דמוקרטית

מהן התכונות הדרושות למנהיג אמיתי? מה הופך אזרח מן השורה למנהיג? אילו כישורים יש למנהיג? ברשומה זו אענה על שאלות אלו ואביא את דעתי בעניין. זו רשימה חלקית בת עשרה סעיפים, היא מסודרת בסדר אקראי למדי, וראוי שכל מנהיג או מי שמתיימר להיות מנהיג ישים אותה לנגד עיניו בוקר וערב, ישנן ויזכור אותה. 

  1. נשיאה באחריות: מנהיג אמיתי מסוגל לשאת באחריות למנהיגותו אם באופן ישיר אם באופן עקיף. מנהיג אמיתי לא מטיל אשמה על אחרים, אלא נושא באחריות למילותיו, להחלטותיו, לבחירותיו ולמעשיו. 
  2. אנושיות: תכונה שנייה חשובה לא פחות, הנגזרת מן התכונה הראשונה למנהיג היא ההכרה שאחרי הכול, אתה רק בן אדם וככל בן אדם גם אתה עלול לטעות. וכשאתה טועה עליך להכיר בטעותך ולתקנה. אל למנהיג לחשוב שהודאה בטעות משמעה כישלון, להפך - הודאה בטעות משמעה אנושיות ואחריות, שהרי אין אדם שאינו טועה גם אם הוא נשיא מעצמה. גם מנהיג הוא אנושי.  
  3. דוגמה אישית וצניעות: מנהיג אמיתי משמש דוגמה אישית ומה שהוא דורש מאזרחיו הוא עצמו עושה. מנהיג אמיתי יודע לשמור על צניעות ולא חי חיי ראווה ונהנתנות - במיוחד לא על חשבון הציבור שהוא מייצג.  
  4. מגבלות הכוח: מנהיג אמיתי מודע לכוחו ובעיקר למגבלות כוחו, ולכן יאציל סמכויות ולא יטפל בכול בעצמו ולבדו. 
  5. עמידה בלחצים ובביקורת: למנהיג אמיתי יש היכולת לעמוד בלחצים ובביקורת, נוקבת וקשה ככל שתהיה, והואאינו חושש לתת תשובות גם לשאלות קשות ולא מתחמק מהן.
  6. משרת ציבור זמני: מנהיג אמיתי יודע שהוא נבחר לשרת את העם באופן זמני בלבד, והוא רק מנהיג נוסף בשרשרת מנהיגים שהיו לפניו ושעוד יבואו אחריו. עליו לזכור כל העת שהוא משרת ציבור זמני שנבחר לשרת את הציבור ולא את עצמו ובודאי לא נבחר כדי שישרתו אותו. המנהיג אינו קבוע ואינו נצחי, עליו לראות לנגד עיניו את טובת הציבור שהוא משרת ולא את טובתו האישית, ועליו לחשוב כל העת על עתיד בוחריו והעם שהוא מנהיג. עליו לתכנן כמה שיכול את העתיד הנראה באופק גם לזמנים שיבואו אחריו. 
  7. דור ההמשך: מנהיג אמיתי, במיוחד כזה שלא מהיום נמצא בתפקיד, משכיל לטפח דור מנהיגות חדש, צעיר ורענן שיחליף אותו בבוא היום. לשם כך עליו בין השאר לכבות את האגו.
  8.  ממלכתיות ורשמיות: מנהיג אמיתי שומר על ממלכתיות בכל מצב, זוכר את מעמדו ומכבד את עצמו, את בוחריו ואת האזרחים והמדינה שהוא מייצג. הוא יכול לעיתים לוותר על רשמיות כזו או אחרת, להתבדח וכיו"ב - בעיקר כדי להראות שהוא אנושי כמו כולנו, אבל עליו לשמור תמיד על כבוד מעמדו, כבוד תפקידו וכבוד האזרחים והמדינה שהוא מייצג. מנהיג אמיתי אינו מזלזל באזרחים ואינו משפיל אותם, ובוודאי אינו נלחם בהם או תוקף אותם. 
  9. גיבוש ואחדות: מנהיג אמיתי יודע לאחד את העם שהוא משרת ויעשה ככל יכולתו להשיג אחדות (אך לא אחידות), מנהיג אמיתי בוודאי לא מפלג או משסה את האזרחים אלה באלה. מנהיג אמיתי יודע לשמור על קור רוח גם במצבים קשים ולחוצים, והוא לא מפחיד את העם מהמצב הקשה, אלא משתדל להרגיע ולהשרות תחושה של ביטחון ושיש מי שדואג ומטפל בבעיות. מנהיג אמיתי גם מטפל בבעיות הקשות. הפחדה וגרימת פאניקה לא יועילו והן אינן משרתות מנהיגות אמיתית. מנהיג אמיתי מטפל בבעיות ולא מעורר פחד ופאניקה בציבור מהן. 
  10. ירידה לשטח: מנהיג אמיתי יורד אל העם מדי פעם בפעם, רואה את המצוקות והבעיות, חי את חיי העם ועונה לשאלות - ומטפל בבעיות.     

ונחזור למציאות חיינו:

רשימה זו הובאה כדי להראות את ההבדלים העיקריים והמהותיים בין מנהיגות אמיתית למנהיגות מזויפת הנשענת על רטוריקה ויכולת נאום ושכנוע. מנהיגות אמיתית אינה נבחנת ביכולת משחק או בכישורי שיווק ומכירה, אלא היא הרבה יותר עמוקה מכך, כפי שהראיתי ברשימה לעיל. אילו רצינו איש מכירות או שחקן שינהיג אותנו היינו בוחרים בליאור אשכנזי, למשל, או באיש מכירות ויחסי ציבור (רני רהב?). אבל אנחנו מחפשים מנהיג, לא איש מכירות ולא שחקן קולנוע. 

הבאתי את הרשימה כדי להראות שהמנהיג שעומד בראשות הממשלה בימינו לא ניחן בשום תכונה מהתכונות שפורטו למעלה. להפך, נתניהו הוא אנטי תזה למנהיגות, הוא ההפך הגמור ממה שמנהיג אמור לייצג.  

אז אדוני ראש הממשלה, איש לא מאלץ אותך להיות ראש ממשלה, אתה לא עושה לנו טובה שאתה ראש ממשלת ישראל (אף שאישתך חושבת שאתה עושה לנו טובה), אם קשה לך ולאישתך לקבל ביקורות וקשה לך לענות על שאלות קשות וקשה לך שבעתיים לדאוג לאזרחי ישראל, אז אתה מוזמן לפנות את מקומך למנהיג אחר שיכול לעמוד בכך. אתה לא בנוי לזה, אתה לא בנוי להיות מנהיג, לצערך ולצערנו.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת