33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

כיצד מברכים? בשמחה, בקול רם ובכוונת הלב!

 

כיצד מברכים?

בשמחה, בקול רם ובכוונת הלב!

 

×?×?צא×? ×?מ×?× ×? ×¢×?×?ר ×?מ×?× ×?×? של ×?ר×?×? ×?מ×?×?ן

 

אמרו חכמים, שאדם צריך לברך, כמו למעות. כמו אחד שסופר כסף. יש אדם שסופר כסף מהר, כמו הפקיד בבנק, מדוע? כי הכסף לא שלו. אבל אדם, שהכסף שלו, סופר אותו לאט, וממשמש כל שטר, שמא נדבקו שניים ויספרם כאחד, במיוחד אם השטרות גדולים. כך צריך אדם לברך!

כשאדם יודע, שהברכה היא שלו, הוא יוציא מילה מילה מפיו, אבל אם הוא מרגיש, שהוא עושה טובה למשהו והברכה בכלל לא שלו, אז הוא כמו הפקיד בבנק, כאומר ויוצא ידי חובה.

אדם שיודע מהו ערכה של ברכת המזון, על מה יש לו למהר?!

חז"ל אומרים: אדם צריך לברך בשמחה, בקול רם ובכוונת הלב.

בשמחה, ובקול רם, שישמעו אזניו את מה שהוציא מפיו, וכל זה כדי לעורר את כוונת הלב.

מי שמברך שלא בקול, לא מעורר את כוונת הלב ואז הלב שלו לא מחובר. ותפילה ללא כוונה – כגוף ללא נשמה.

 

סיפור – ברכת המזון מתוך הכתב

הקול עבר בעיירה במהירות – רב העיר רבי משה איווייער זצ"ל, החולה כבר זמן רב, הולך לשאת דברי פרידה מבני קהילתו, וכי הוא מבקש כי כולם יבואו. למותר לציין כי איש לא רצה להפסיד את רגעי ההוד של הפרידה מרבם האהוב, ולקבל עוד איזו הדרכה רוחנית מפי מורה דרכם. הרב נשא דברים ארוכים בענייני אמונה וחינוך הילדים, ענייני מצוות שבין אדם למקום ובין אדם לחבירו.

לקראת סיום דבריו עצר הרב לשעה קלה, ואז אמר: "כידוע לכולם אחת הסכנות הכי גדולות בעיירה זוהי האש. היות והבתים עשויים מעץ, אם בית אחד נשרף כל הרחוב בסכנה מיידית. לא פעם באתם אלי לקבל סגולות נגד שריפות, ושאעזור לאלה שביתם נשרף. לפני מותי אני רוצה לומר ולהבטיח, כי מי מבני העיירה שיתחייב לברך ברכת המזון רק מתוך סידור ולא בעל-פה – לא תהיה שריפה בביתו!".

כל בני העיירה כמובן קיבלו על עצמם באותו רגע לברך תמיד ברכת המזון מתוך הכתב, למעט אהרל'ה, שהדברים לא חדרו אל ליבו.

עברו שנים, לילה אחד התעוררו אהרל'ה ואישתו בבהלה מצעקות שנשמעו מהרחוב. הם התלבשו במהירות, רצו החוצה ונחרדו לראות, כי הבתים בקצה הרחוב עולים בלהבות.

הם ידעו כמו כל השכנים את משמעות הדבר - זה רק עניין של זמן עד שבתי העץ ידלקו בזה אחר זה מבלי שתהיה לכבאים יכולת להשתלט על הדלקה. אהרל'ה ואשתו הסתכלו זה על זו מבוהלים, כשכל אחד מהם יודע בדיוק מה עובר בראשו של השני. "ר' משה" לחש אהרל'ה בדמעות, "איך לא שמענו לעצתו של ר' משה?!" לאחר מספר דקות התעשתה האשה ואמרה לבעלה: "אולי זה לא מאוחר מדי? רוץ מיד לבית העלמין לקברו של רבנו, ותתחייב שם שמעתה ואילך תברך ברכת המזון רק מתוך הסידור, ואולי זכות הצדיק תגן עלינו". אהרל'ה שמע בקולה ורץ לקיים את עצתה. ואכן, באותו רגע בו גמר לומר את הבטחתו על קבר הצדיק, היה הרגע בו האש הגיעה לביתם. כל בתי הגויים עד לביתם נשרפו כליל, אולם ליד ביתם האש כבתה לפתע ללא הסבר.

 

סיפור – ריבוי כוונה בברכת המזון

בשכונה אחת היה מתגורר יהודי מבוגר שבכל התנהלותו התנהג בצורה מאוד פשוטה, אולם כשהגיע לברכת המזון, הוא בירך כאחד החסידים אשר בארץ, בהתלהבות ובריכוז רב ובצורה שלא תאמה להנהגת חייו במהלך היום יום. אחד ממכריו, שלא כבש סקרנותו, ניגש אליו ושאלו: מהו סוד ההנהגה שלך, שכשאתה מגיע לברכת המזון אתה נהפך לאדם אחר?

סיפר לו אותו יהודי:

הייתי ילד כבן שתיים עשרה בחיידר בפולניה. יום אחד בא לחזק אותנו הגאון ר' מאיר שפירא מלובלין מייסד הדף היומי, וכך הוא אמר לנו: "ילדים יקרים, האם אתם יודעים איזו אות אינה מופיעה בברכת המזון?", וכאן הוא הקריא מה שכתוב ב"באר היטב" (או"ח הלכות ברכת המזון סימן קפה, אות א), וז"ל: "מצאתי למה אין אות פ"א סופית (ף) בברכת המזון!

לפי שכל מי שמברך ברכת המזון בכוונה, אין שולט בו לא חרון אף ולא שצף, ולא קצף, ומזונותיו מצויין לו ברווח ובכבוד כל ימיו. (מובא ג"כ בהקדמה לברכת המזון בסידור וילנא, גם בשם התשב"ץ ישן סימן שסו).

אמר לנו המהר"ם שפירא זצ"ל, שכל ילד יקבל על עצמו בקבלה חזקה לברך ברכת המזון בכוונה ותראו מה אתם מרוויחים, צ'ק חתום מה"באר היטב" - לא צרות. ועוד - פרנסה ברווח לכל החיים.

עברו שנים ויום אחד מצאתי את עצמי בשערי אושוויץ, במסדר הידוע לצד ימין ושמאל... מול הצורר הנאצי ימ"ש, לפתע נזכרתי באותה שיחה נוראה של המהר"ם שפירא בחיידר, ואמרתי לעצמי, זהו, הגיע הזמן של פירעון הצ'ק. וכך מצאתי את עצמי מתפלל לבורא עולם: "רבונו של עולם יש לי הבטחה מה"תשב"ץ" ומה"באר היטב", שמי שמברך ברכת המזון בכוונה\ לא יהא לו צרות ופה בשערי אושוויץ אני מתחנן לפניך, ריבונו של עולם, תציל אותי מכל צרה וצוקה, ותוך כדי תפילה מראים לי עם האצבע לצד ימין.

לאחר מכן הכריזו שכל אחד צריך לומר בפני הקצין באיזה תחום הוא מבין כדי לשבץ אותו בעבודה, ואני, שהייתי בחור ישיבה בלא ידע באיזה מקצוע, לא ידעתי מה לומר, וכך בעמדי בתור נשאתי תפילה נרגשת לבורא העולם: "ריבונו של עולם יש לי הבטחה על הפרנסה, ואני צריך לאכול כאן באושוויץ, ואין לי שום מקצוע שאני יכול להגיד לקצין, ותוך כדי תפילה, זה שעמד בתור מאחורַי פונה אליי ואומר לי: תגיד לקצין שאתה טבח ואני העוזר שלך, וכך מצאתי את עצמי כטבח במטבח של אושוויץ, וכך ראיתי בחוש איך שההבטחות של התשב"ץ והבאר היטב התקיימו גם בתוך התופת של אושוויץ הנאצית...

נו, אז שלא אברך ברכת המזון עם כל הכוח  והכוונה?!

 

סיפור - בזכות "ברכת המזון" ניצלו מאסון

מספר יקיר, על המקרה שקרה באולם חתונות ביבנה, בו קרסה התִקרה עם נברשת ענקית: אחד הבחורים, שלומד אצל אחיו מרדכי בשיעורים, התקשר אליו אתמול כשכולו נסער, הוא היה בחתונה ביבנה באולמי עדיה, הוא חבר ילדות של החתן. הבחור ישב עם האחים שלו ובדיוק סיימו לאכול. מדובר בבחור שהתחיל להתחזק והוא אמר לאחים שלו: "בואו נעשה זימון ונברך ברכת המזון"!

בשלב הזה האחים אמרו לו: "נרקוד ואחר כך נברך", אבל הוא אמר להם: "נו, בואו נעשה עכשיו, איפה נמצא אח"כ אחד את השני כדי לברך ביחד?".

האחים הסכימו והתיישבו וברכו ברכת המזון, בדיוק כשסיימו לברך, התקרה קרסה… כמה מטרים ספורים מהם. חייהם ניצלו, בחסדי שמים, בזכות ברכת המזון!

 

בבן איש חי, פרשת פנחס, כתוב: שהנזהר בברכות הנהנין ובפרט בברכת המזון, שהיא מדאורייתא, הוא ימשול ביצר ממשל רב, ויתקן עצמו בזה תיקון גדול עצום ורב. על כן, ראה כמה וכמה צריך האדם ליזהר בברכות, ולא יביא עצמו לידי ברכה לבטלה, והכל יאמר בכוונה גדולה ובשמחה, ואז טוב לו לעולם!

 

 

×?מ×?× ×? קש×?ר×?

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות}       

     יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת