33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

שלום ימין - עושר ואושר לעד ?

ושמחת - שלום ימין

איציק היה עוף מוזר בשכונה שלו. לא היה לו כלום. זאת אומרת כן היה לו אבל ממש מעט. הוא גר בצריף ישן בקצה השכונה, לבש בלויי סחבות שקיבל או מצא בכל מיני מקומות ואכל כל מיני מאכלים שתושבי השכונה נתנו לו. הוא לא עבד. כשהיה ילד, נפגע ברגלו הימנית מפגיעת מכונית כשחצה את הכביש בדרך לגינת השעשועים. אימו שגידלה אותו לבד מאז שהתאלמנה, לא יכלה לעזור לו מאחר ולא היה לה כסף לטיפולים. חצי שנה אחרי שיצא מבית החולים התדרדר מצבו והוא נאלץ לחזור ולהתאשפז. אחרי מספר ניתוחים, קבעו לו הרופאים אחוזי נכות אבל כאלה נמוכים שלא מספיקים לתשלום כסף בכל חודש. אימו נאלצה לפרנס אותו מאחר ולא יכול היה לעבוד בשום עבודה. לבית הספר לא חזר והסתובב ברחובות. לאחר מות אימו נותר לבדו והרשויות החרימו את הדירה הקטנה בגלל חובות גדולים. 

איציק נשאר להסתובב ברחובות עד שמשפחה אחת שהכירה את אימו היטב, ריחמה עליו ונתנה לו צריף קטן שהיה בחצר. היו בו שרותים ומטבחון. איציק חי בצריף. בבוקר יצא לשוטט ולחפש אוכל ובערב חזר לישון. השכנה הזקנה כיבסה לו את בגדיו וניקתה לו את הצריף.

אבל למרות הכל, איציק לא היה טיפש. הוא היה שתקן ולכן חשבו כולם שאין לו שכל בראש. בשכונה התייחסו אליו ברחמים ומעבר למתנות חסדים של אוכל ובגדים, לא התייחסו אליו.

החלום הגדול של איציק היה להקים מקום שבו יכין אוכל חם לעניים והם יבואו לאכול בחינם. בית תמחוי. החלום הזה היה בראשו של איציק ימים רבים. הוא שוטט וניסה לבדוק היכן יוכל לבקש עזרה להקמת בית התמחוי. יום אחד בעודו יושב בתחנת האוטובוס, עצרה מכונית גדולה. החלון נפתח והנהג קרא לו. 

איציק. מה שלומך מותק? איציק זיהה את שאול. איש מפחיד שגבה כספים מבעלי חוב והיה משתמש באלימות כנגדם. הוא פחד להתקרב אליו. אל תפחד אחי. אמר לו שאול. בוא רגע. איציק התקרב לאט לרכב. הוא קרב את ראשו לשאול ושאול שנרתע מהריח אמר לו : היי היי לא כל כך קרוב אחי. מתי התרחצת? איציק השפיל את מבטו. שאול אמר לו סליחה אחי. לא התכוונתי. שאול ביקש סליחה מאיציק. זה היה רגע מכונן. איציק הביט בו וחייך.

תשמע. אמר שאול. אני צריך עזרה ממך ואשלם לך. יש כאן בשכונה כמה משפחות מסכנות שאין להם מה לאכול. אני יודע שאתה מסתדר ומוצא אוכל פה ושם. אבל להם קשה. הם לא מסוגלים להסתובב ברחוב כל היום. אני רוצה לעזור להם. אני יודע מה חושבים עלי. אבל לא איכפת לי. זאת העבודה שאני בחרתי ולפעמים צריך ללכלך את הידיים כדי להרוויח כסף. האנשים שאני עובד מולם לא תמימים בכלל. הם לקחו כסף ולא רצו להחזיר. אז יש לי את השיטות איך להוציא מהם את הכסף.

איציק לא האמין למשמע אזניו. שאול מדבר איתו ככה. מה קרה ? סוף העולם הגיע ? המשיח בדרך? קח. אמר שאול לאיציק והושיט לו שלושה שטרות בני מאתיים ש"ח. איציק נרתע. קח קח . אני רוצה שתקנה מצרכים למשפחות האלה וגם לך משהו. עוד מעט פורים. כשהייתי קטן, הייתה אמא שלי מכינה משלוחי מנות לילדי השכנים במשך שנים עד שנפטרה. שאול הפסיק לדבר. הוא השתעל ושיפשף את העין. כנראה נכנס לי יתוש. הוא אמר וניגב דמעה. אני רוצה שאתה תקנה ותכין משלוחי מנות. לא עם ממתקים אלא עם מצרכי מזון ותיתן למשפחות האלה שרשומות פה. הוא הוציא פתק שעליו היו חמישה שמות של משפחות ובינהן גם שם משפחתו של איציק. קח. שאול הוציא מהמכונית חולצה מקופלת. זה שלי. אחרי כביסה. נקי ובמצב טוב. תלבש ותהנה. שיראו אותך יפה בסופר. יאללה. אני עף. נתראה בעוד שבועיים אני אתן לך עוד קצת כסף. תעזור לאנשים וגם לך. הוא הדגיש. ואז נסע.

איציק נשאר לעמוד עוד דקות ארוכות ולא ידע את נפשו. הוא לא הבין מה הלך כאן בדקות האלה. ואז כנשוך נחש, התחיל ללכת מהר לכיוון הצריף. הוא הגיע לצריף ושטף פנים ואז הוריד את החולצה המלוכלכת שלבש ושם במקומה את החולצה ששאול נתן לו. סידר את שערו ויישר את מכנסיו. והתחיל ללכת לכיוון הסופר השכונתי. כשהגיע אמר לו בעל הסופר: אין לי כרגע כלום בשבילך איציק. תחזור יותר מאוחר. אך איציק נעמד ולא זז. הוא חפן בידו את הכסף והראה אותו לבעל החנות. מה זה איציק ? מאיפה יש לך כסף? מה עשית? גנבת ? תן לי את זה שניה. והוא לקח את הכסף מאיציק שהיה על סף בכי.

עכשיו לך. אני אתן את זה למשטרה והם ימצאו את בעל הכסף. איציק יצא מהחנות מלא דמעות כשלפתע נתקל בשאול. סליחה. הוא אמר בשקט לשאול. לא התכוונתי. מה ? שאל שאול. מה קרה ? ואיציק סיפר לו. בוא. אמר לו שאול. הם נכנסו לחנות ושאול קרא לבעל החנות. בעל החנות שהכיר את שאול נבהל. אהלן שאול. אני כבר סגרתי את העניין ההוא. אמר לו ברמיזה. כן ענה שאול. אבל פתחת עניין חדש. איפה הכסף? איזה כסף? הכסף שלקחת מאיציק. אה. ענה המוכר. זה הגנב הזה גנב כסף ובא לכאן לקנות אלכוהול. אז החרמתי לו את הכסף. אני אקח למשטרה שימצאו את בעל האבידה. לא צריך משטרה. ענה שאול. אני בעל הכסף והוא לא גנב אותו ואתה צריך להתבייש לך חתיכת אדם רע ששופט אחרים. תן לי את הכסף. הוא לקח את הכסף מידו של המוכר והחזיר לאיציק. קח. אבל אל תקנה מכאן. בוא . אני אקח אותך לסופר אחר. שם יעריכו אותך יותר.

עכשיו היה תורו של איציק לחייך. זה היה החיוך הראשון של אושר מאז שזכר את עצמו. מאז שאימו נפטרה. כל הגוף שלו חייך. הוא הרגיש שהלב שלו יוצא החוצה מרוב שמחה. שאול עזר לו. ועכשיו הוא ילך לקנות אוכל לנזקקים. אין יותר שמחה מהשמחה הזאת. הוא הסתכל על שאול שחייך לו חזרה.

תודה . אמר לו שאול. איציק הסתכל. למה ? הוא שאל. תודה לך איציק על שאתה נותן לי לעזור לאנשים דרכך. שאול ענה. תודה לך איציק על השקט שלך ועל הענווה שלך. אמר שאול. ואיציק חייך חיוך אין סופי. העצים חייכו, הכלבים והחתולים, הבניינים, השמש והשמים חייכו. כל העולם חייך לאיציק שחייך אליהם חזרה.

 

כל הזכויות שמורות

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל dj shalom1 אלא אם צויין אחרת