00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ארֶשֶת - יומן עברי מאת: מוני דביר

הפולנים מרימים ראש

06/02/2018

בחודש ינואר 2018 חל מפנה בתודעה העולמית של השואה:
העם הפולני קם והכריז כי נשבר לו להיות עם שחוטף כאפות. הפרלמנט שלו חוקק את החוק האוסר לייחס לעם הפולני או למדינה הפולנית אחריות או שותפות-באחריות לפשעי הנאצים, לפשעים נגד האנושות או לפשעי מלחמה.
אפשר להתווכח על היקף החוק ועד כמה הניסוח שלו גורף ומסלף את ההיסטוריה, אבל מבחינת הפולנים מדובר בתיקון עוול היסטורי מתמשך.

הסנאט הפולני מצביע על החוק ההיסטורי

שבעים שנה פולין משמשת שק חבטות היסטורי. הכל מתנקז אליה: אושוויץ, טרבלינקה, מיידנק, בלזץ' - מחנות ההשמדה המפורסמים, הוקמו בשטח המדינה הפולנית. למה הוקמו דווקא שם ? כי הנאצים, אניני טעם שכמותם, החליטו להקים את המחנות בפולין הכבושה. לא חלילה אצלם בבית, על אדמת גרמניה. בשטחי "הרייך הגרמני" פעלו בעיקר מרכזי תעסוקה גדולים במיוחד – מחנות הריכוז והכפייה: דכאו, בוכנוואלד, פלוסנבורג, ואחרים.
כשקרסה האימפריה הנאצית נותרו הפולנים להתבוסס בבוץ ההיסטורי. הם התבקשו להתנצל על מה שעוללו הנאצים בארצם ולהיות נושאי דגל האשמה.
בשנים שעברו מאז, ובמיוחד מאז נפילת הקומוניזם, פולין טיפלה היטב בזיכרון השואה, בכבוד ובייחס חם. מוקדי הזיכרון במחנות ההשמדה מטופחים ומתוחזקים להפליא, וכל מי שרוצה לבוא ולהתרשם מהזוועות – בא ולומד את הלקח. הבעיה היא שבתודעה ההיסטורית היטשטשה העובדה כי מחנות ההשמדה לא היו בכלל פולנים, ואיכשהו זה נרשם על שמם. אפילו שהשלטים "ארבייט מאכט פריי" (העבודה משחררת) שהוצבו במחנות הריכוז וההשמדה, נכתבו בגרמנית לא בפולנית.

לא עוד.
הפולנים לא מוכנים להמשיך ולהתבייש במה שלא עשו.
מי שרוצה לתת כאפות, שיעשה את זה לאיטלקים באיטליה – המדינה הפאשיסטית שהיתה שותפה ראשית ב"מדינות הציר", אלה שחוללו את זוועות מלחמת העולם השנייה. ואחר כך שיעברו לרומנים שארגנו מחנות ריכוז והרגו יהודים בדרכים יצירתיות, ומשם לאוקראינים שבני עמם נשאו תפקידי שיטור ושמירה במחנות ההשמדה והריכוז הגרמנים. אה.., ושלא ישכחו גם את הרוסים שלפני ואחרי השואה טיפלו ביהודים בגולאגים ובמשפטי ראווה.
נמאס להם לפולנים שמצביעים רק עליהם כאילו הם השואה, ומניחים לעובדות ההיסטוריות להתבלבל - בני האומה הגרמנית, ורק הם, הביאו לעולם את הנאציזם ואת השמדת העמים כפתרון סופי.
הפולנים סבלו מאד מהכיבוש הגרמני. עיר הבירה שלהם, ורשה, נפלה רק לאחר מאבק עיקש של מיליון תושביה נגד הצבא הגרמני שכתש את העיר והחריב אותה בהפצצות מאסיביות. חברי הממשלה הפולנית נמלטו ללונדון, הקימו שם ממשלה גולה שניסתה לנהל מאבק דיפלומטי. בתוך פולין, אחרי הכיבוש הוקמו מחתרות שלחמו בכוח נגד הנאצים. כולן דוכאו בברוטאליות, ומאות אלפי פולנים נרצחו או נלקחו למחנות ריכוז והשמדה.

אז נכון. היתה אנטישמיות בפולין עוד לפני המלחמה. אבל איפה לא היתה אנטישמיות ?
בתחילת המאה ה-20 דווקא אצל הפולנים היה ליהודים הכי הרבה חופש יחסי באירופה. לא סתם נהרו אליה מיליוני יהודים ומצאו בה מקום נוח לנהל את חייהם ברווחה יחסית לכל המדינות סביבה.
ונכון גם כי הרבה פולנים שמחו לאידם של יהודים הנלקחים לרכבות, ולא נקפו אצבע או הלשינו. אבל ההונגרים לא ? והרומנים לא ? והאוסטרים לא ? וההולנדים והצרפתים לא ?
ומה עם הקרואטים שהקימו מחנה השמדה ? ומה עם השוויצרים שניהלו מדיניות נייטרלית ולא אפשרו לפליטים לברוח אליה ? ומה עם האמריקאים שלא פתחו את כל שעריהם לרווחה למען פליטי השואה ? ומה עם הבריטים שלא הניחו לאניות המעפילים להיכנס לארץ ישראל ?
החשבון ההיסטורי צריך להתנהל בצורה מאוזנת ולא להתמקד רק במי שנוח להתמקד בו.
פולין  הרכינה ראש, כיבדה את זכר השואה בהמון דרכים אפשריות, והביעה הזדהות מלאה עם היהודים ומה שעבר עליהם.עד שהבינה כי ראשה המורכן הופך להיות מטרה לחבטות.

הפולנים, בדרכם המנומסת, מבקשים גם מאיתנו הישראלים להוריד ווליום, להתאבל ולזכור בדרך מכובדת ולא מתלהמת את השואה, ובטח לא על חשבון בני העם הפולני.
באותה הזדמנות לרסן קצת את משלחות הנוער שלנו המשתוללים לפעמים, ואת הישראלים המכוערים שעושים בושות. ואם כבר, לבקש מבני הדור השלישי והרביעי לניצולי השואה, להבין שגם אצלם בפולין כבר יש דור שלישי ורביעי. אלה צעירים שצמחו למציאות חדשה של המאה ה-21 ולא מוכנים עוד לעמוד מול אצבע מאשימה.
-"אתם אורחים שלנו" אומרים הפולנים לנו ולכל מי שבא לראות את אתרי הזיכרון.
-"אתם נמצאים אצלנו בבית".
אי אפשר לבוא לאנשים הביתה ובתוך הבית להגיד מה שרוצים ולהתנהג איך שמתחשק.

אפשר להבין מאיפה צומח כל העניין הזה אם מעיינים היטב בערך בוויקיפדיה העוסק במטס חיל האוויר שהתקיים מעל אושוויץ בשנת 2003.
המטס הזה, שעורר הרבה רעש, התקיים תוך כדי הפרת הסכמים עם ממשלת פולין, ובעיני רבים בממסד הפולני זו היתה כלשונם "הפגנת כוח בלתי ראויה".
מפקד חיל האוויר הישראלי קבע אז: "800 שנה עשינו במדינה הזו (פולין) מה שאמרו לנו. פעם אחת נעשה מה שצריך". עם כל הכבוד למשפט זוקף הקומה, היתה בו גם שחצנות וגסות רוח של אורח במדינה זרה שלא חייבת לו כלום.
ההיסטוריון וחוקר השואה פרופסור יהודה באואר ביקר בחריפות את ההתנהלות הישראלית וקבע:
"בבית קברות לא מניפים דגלים, ולא מקיימים מעליו טיסות ראווה. בבית קברות גם לא עושים הצגות מתואמות בין מטס לטקס על הקרקע, בשביל זה יש תיאטרון. בבית קברות הולכים על קצות האצבעות ובוכים... הטיסה מעל אושוויץ היתה מעשה ילדותי, ראוותני, מיותר לגמרי שציין רק את הרדידות של אלה שחושבים שבאמצעים כאלה ראוי לשמר את זכר השואה".

עברו מאז חמש עשרה שנים.
הפולנים החליטו שנגמר הבלגן ואף אחד לא יתערב להם בענייניהם. בבית שלהם – הם קובעים את הכללים. ומי שרוצה להתארח אצלם, נא להתנהג בהתאם.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

12 תגובות

יום הבתולים הבנלאומי

שימו לב...שימו לב !!

זה לא אחד באפריל

והבתולה לא משקרת

מי שלא מאמין

שיקרא כאן 

 

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מוני דביר אלא אם צויין אחרת