00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

למה קמה מדינת ישראל: (יג) עוד על מלחמת המחתרות

בקיצור: האם הועילה מלחמת המחתרות, אצ"ל, לח"י ו"ההגנה" לסילוק הבריטים ממא"י ולהקמת המדינה? $$$ [4290]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
מלחמת המחתרות
       למלחמת המחתרות היתה כנראה השפעה מסוימת על ההחלטה של הממשלה הבריטית להסתלק מן המנדט שניתן לה ע"י "חבר הלאומים". פיצוץ "מלון המלך דוד" והפריצה לכלא עכו, היו שתי מכות לשילטון הבריטי בארץ. הם הופיעו בכל העיתונים בעולם, וביישו את הבריטים. בשני המיקרים היו דיונים בקבינט הבריטי, שבהם הודו אנשי ממשלת המנדט הבריטי בפלשתינה (א"י) כי אינם יכולים לדכא את המרד.
       הטענה שהבריטים החליטו כבר בשנת 1947 לוותר על כל מושבותיהם, כולל א"י, היא פשוט לא נכונה. הם ויתרו רק על הודו, סרי לנקה ובורמה, שבהן היתה תסיסה גדולה – ולא ויתרו על כל עשרות המושבות האחרות. להיפך, הם המשיכו להיאבק נגד המחתרות במושבות האחרות, מאבק מר, מלווה בהרוגים רבים, גם מן הבריטים וגם מן המקומיים. בקניה היתה מחתרת ה"מאו מאו", מחתרת אכזרית מאוד, שרצחה מתיישבים בריטיים רבים. רק בשנת 1957 נשברו הבריטים, ויתרו על קניה והעניקו עצמאות למושבה הזאת, - עשר שנים אחרי "החלטת החלוקה". גם בגאנה היה מאבק של התושבים, בראשות אנקרומה, מאבק שהביא להסתלקות הבריטים – גם כן בשנת 1957. במלאיה (היום מליזיה) היתה מחתרת קומוניסטית חזקה. הבריטים ניהלו נגדה מאבק עקוב דמים, ניצחו אותה אבל בשנת 1957 החליטו לוותר על מטעי הגומי החשובים ולהעניק למושבה עצמאות. בקפריסין פעלה מחתרת ה-EOKA, שדרשה "אנוזיס", איחוד עם יוון. מחתרת זאת פעלה באלימות משך כמה שנים, ורק בשנת 1960 הסכימו הבריטים להסתלק משם.
       אם היתה החלטה כללית של ממשלת בריטניה לוותר על המושבות למה לא הסתלקה בריטניה מפלשתינה (א"י) לפני כן? למה שלחו הבריטים כוחות גדולים לארץ, ובראשם הדיביזיה השישית (הצנחנים, ה"כלניות"), מה שעלה כסף רב, וניהלה מלחמה של ממש נגד המחתרות?
       למה התעקשה בריטניה הגדולה להחזיק בא"י? את התשובה לכך ניתן למצוא במיסמך שנכתב למעלה מעשרים שנה קודם לכן – והוא מפת סייקס פיקו המוקדמת. המפה הזאת, בשונה ממפת סייקס פיקו המאוחרת, המוכרת, בריטניה אינה מבקשת לשלוט בפלשתינה. מה שבולט במפה הוא פלשתינה, שטח הארץ שירושלים נמצאת בדרומו ונצרת נמצאת בצפונו. פלשתינה הזאת, לפי הכתוב במיסמך, תהיה שטח בינלאומי, בשליטה משותפת של המעצמות (בריטניה, צרפת, איטליה ורוסיה הצארית). אבל בפינה השמאלית ישנו שטח קטן, איזור בריטי – חיפה וסביבתה. למה חיפה חשובה כל כך? בשל צינור הנפט מעיראק. עד מלחמת העצמאות שלנו, קיבלה אירופה את הנפט שלה מעיראק, דרך צינור הנפט שהגיע לחיפה. חיפה היתה חשובה לבריטים, ולכן פלשתינה היתה חשובה להם. לכן הם לא מיהרו לוותר על השליטה בארץ ולהסתלק מכאן.
       למעשה הוויתור של בריטניה על א"י מתחיל הרבה לפני כ"ט בנובמבר 1947. זה מתחיל בתאריך 13.11.1945. כבר בתאריך הזה מודיע ארנסט בווין, שר החוץ הבריטי הידוע לשימצה, כי ממשלת בריטניה מרימה ידיים ומוותרת על המנדט שקיבלה מ"חבר הלאומים". כבר אז מחליטה הממשלה הבריטית להסתלק מא"י. מה שקורה בין 13.11.1945 לבין 29.11.1947, זה התהליך שבו ועדות שונות דנות בנושא ומציעות כיצד לפתור את בעיית פלשתינה, אחרי שהבריטים יפנו את כוחותיהם מהארץ.
       למה ב-13.11.1945 כבר מרימים הבריטים ידיים, הרבה לפני שמישהו בבריטניה חשב על ויתר על הודו, או על איזו מושבה שהיא? התשובה היא כנראה מאבק המחתרות. בפברואר 1944 מכריז מנחם בגין על "המרד" בבריטים. האצ"ל פועל, מפוצץ את משרדי העלייה, את משרדי מס הכנסה, את מפקדת הבולשת במיגרש הרוסים, ופוגע בתחנות משטרה, בקווי הטלפון ואפילו בצינור הנפט (לא כל הפעולות הן בתקופה הזאת). באוגוסט 1945 מצטרפת לאצ"ל וללח"י גם "ההגנה". שנה וחצי אחרי פרוץ "המרד" מרימים הבריטים ידיים – לא קשור למלחמת המחתרות?
      מלחמת המחתרות איננה הסיבה, בהא הידיעה, של הסתלקות הבריטים מהארץ, אבל היא אחת הסיבות החשובות לצעד הזה שלהם. כתבתי על האצ"ל. אל הלח"י אחזור בהזדמנות אחרת.
 
המלצה
       אם לא קראתם עדיין, או שאינכם זוכרים את יתר המאמרים בסידרה הזאת, אני ממליץ בפניכם לשוב ולקרוא את המאמר הראשון בסידרה בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/1263485
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 750,743 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות:      הסטוריה, תובנות, ישראל, אצ"ל, לח"י, בגין, ימי המנדט, תנועת המרי העברי, מדינת ישראל (הקמתה), קניה, גאנה, מלייזיה, קפריסין, בריטניה, צרפת, איטליה, רוסיה, חיפה, עירק, נפט,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
966,036
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת