66
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

על החיים ומה שביניהם. סקירות מרתקות על ספרים

ספרים רבותיי עולם שלם ועשיר של מילים

משל שלוש הטבעות ורעיון הסובלנות הדתית / מאת איריס שגריר

משל שלוש הטבעות ורעיון הסובלנות הדתית בימי הביניים ובראשית העת החדשה

את הספר המורכב והמעניין כתבה 'פרופסור איריס שגריר, שהיא חברת הסגל הבכיר במחלקה להיסטוריה פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה.' קדמו לכתיבת ספר זה שיחות ועצות מקולגות של שגריר ועל כך יעידו התודות בתחילת ספרה. בבמהלך קריאת ספר זה נזכרתי בלימודיי באוניברסיטה הפתוחה ואיך הכתוב בו הזכיר לי עבודות קודמות. אין לי מושג מה קהל היעד של הספר מכיוון שהוא כתוב בצורה עיונית טהורה שלא תמיד קלה וזורמת.  הספר בודק בכללותו את רעין משל שלוש הטבעות המתאר כמטפורה אב שהיו לו שלושה בנים אהובים. אותו אב ירש מאבותיו טבעת יקרה מאוד אותה הבטיח לכל אחד מבניו. האב פנה לצורף שיכין עוד שני העתקים מאותה טבעת כך שלא ניתן היה להבחין מה הזיוף ומה המקור. לאחר מות האב הציג כל אחד מהבנים את הטבעת שלו וטען שזו הטבעת האמיתית. 

שלוש הטבעות ב'נתן החכם' נמשלות לשלוש הדתות המוכרות - היהדות, הנצרות והאיסלאם. כל אחת מהדתות הנ"ל נחשבת לדת האמיתית בעיני מאמיניה. המשל משקף גם את רעיון הסובלנות הדתית. אחת ממטרותיו של הספר הינה להתחקות אחר השורשים הרעיוניים של המשל המדובר והחכם ולדון במשמעותו הבין-דתי ובתוך כך צפות ועולות השאלות על יסודותיה של כל דת הסותרת דת אחרת מטבע הדברים. היהדות דוגלת בביאת המשיח בעוד הנצרות טעונת שישו הוא המשיח ובאיסלאם טוענים שמוחמד הוא חותם הנביאים. כל דת משוכנעת בצדקתה באמת שאין אחת לה. 
הספר עוסק בתחילתו בהקשרים הרעיוניים להתפתחות המשל כאלגוריה לשלוש הדתות. הסיפור והקשריו נודדים במאות הרבות אחורה וקדימה ובארצות כספרד.

מהסיכום: "סקירת תולדות משל שלוש הטבעות לאורך כשמונה מאות שנה משיקה לתחומים אחדים של ההיסטוריה האינטלקטואלית והדתית של מערב אירופה. הניסיון ללכוד את המרכיבים השונים של המרחב המחשבתי הוא בה בעת גם ניסוון לעקוב אחר תהליכים ושינויים בפרסקטיבה רחבה יותר."

מדובר בספר עיון ומחקר של נושא מורכב ומאתגר הקריאה לשיקולכם!

הוצאת מאגנס/ עריכת לשון: ישראל רונן/ 171 עמודים כולל נספח ובבילוגרפיה 2017.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שוגי21 אלא אם צויין אחרת