00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תפוז עסקים - הבלוג

עמנואל ארביב על טראמפ כלכלת שירותי הבריאות וכלכלת ארה"ב

עמנואל ארביב על טראמפ כלכלת שירותי הבריאות וכלכלת ...

 

 

אינספור אתגרים עומדים בפני אחד הנשיאים המיוחדים ביותר שראתה ארצות הברית. אין ספק כי ארצות הברית נחשבת למעצמה תרבותית וכלכלית בולטת במאות השנים האחרונות, זאת למרות שבכל הקשור לכלכלה, סין בהחלט נושפת בעורפה (כאשר טראמפ עצמו דן בכך לא מעט במשך הקמפיין שלו לנשיאות).

הפתרונות שמדינת ארה"ב קובעת לעצמה עשויים להפוך לדוגמא ומופת למדינות רבות בעולם המעוניינות להתקדם ולהפוך לחלק מהעולם המערבי המבוסס על קפיטליזם. הסלוגן של טראמפ במהלך הקמפיין "נעשה את אמריקה למדהימה שוב", התייחס במידה רבה לשינויים כלכליים שהוא ראה לנכון לבצע. כך או כך, הנשיא הטרי נתקל בבעיות רבות כבר בימיו הראשונים לתפקיד. בין הטעויות האסטרטגיות הרבות אותן עשה, ניתן לציין את הנטייה שלו להפנות אצבע מאשימה כלפי גורמים אלה ואחרים. באופן טבעי, ברוב הפעמים האשמה מופנית כלפי הצוות שפעל בבית הלבן לפניו (כלומר, ברק אובמה וצוותו) וכמובן לעבר התקשורת שמבקרת אותו באופן תדיר על כל צעד ושעל.

 

מה הייתה התכנית של אובמה?

התוכנית של אובמה הייתה מבוססת על חשיבה סוציאליסטית, מה שעורר את חמתם של נציגים רבים של מעמד הביניים בארצות הברית. התוכנית אושרה בשנת 2010 והייתה להרחבה הגדולה ביותר של הכיסוי הרפואי באמריקה מאז 1965. אז מה הפלא, אם כן, שרבים מהתומכים בגישה הקונסרבטיבית לא קיבלו שינויים אלו ברוח טובה? יתר על כן, המושג "אובמה-קייר" נטבע לראשונה על ידי מתנגדיו, אך היה כל כך קליט שבסופו של דבר אפילו הנשיא אובמה השתמש בו. השם הרשמי של התוכנית היה "הגנת המטופל וכיסוי נגיש מבחינת מחיר". הטיעון השלילי כלפי הליך זה היה שמדובר בשינוי שמעלה את רמת התשלומים לבעלי ביטוחים מהעבר. כמו כן, הייתה לכך גם השפעה על המיסוי, והדרך ליהנות מזכויות התוכנית הייתה מורכבת. קושי נוסף היה נעוץ בעובדה שמעסיקים נאלצו לפטר עובדים רבים על מנת להימנע מהעלויות הבלתי אפשריות של מחויבות המעסיק עצמו לספק ולשלם עבור העובד את הביטוח הרפואי, בהתאם לבסיס החוקתי של התוכנית. בעיה נוספת הייתה שאנשים רבים ללא ביטוח רפואי היו צריכים לשאת בקנסות.

 

מה היה רצונו של טראמפ מלכתחילה?

השאיפה של טראמפ היתה ליצור שוק תחרותי עד כמה שאפשר בתחום הביטוחים הרפואיים ובכך לגרום לחברות הביטוח הרפואי להציע יותר אפשרויות ובמחירים תחרותיים ביחס למצב הקודם. על-ידי מהלך זה כל אדם יוכל לעמוד בעלויות הביטוח בהתאם לסטאטוס הכלכלי שלו, למנוע את הקנסות, לצמצם את מימון תכנית "אובמה-קייר" ובכך להעניק לדמוקרטים אפשרות להרחיב את השליטה שלהם בנושא. כמו כן, הרעיון המרכזי הוא להוזיל עלויות לטובת התקציב המדיני וכן לשחרר את המעסיקים מהצורך לממן את הביטוח של העובדים. נראה כי צעד זה עשוי להיות טוב עבור המעסיקים, אך בעייתי עבור עובדים שהיו תלויים בביטוחים אלה.

 

האם יש הבדל מהותי?

במידה רבה, ניתן להגיד שגם בנושא זה דונלד טראמפ נפל בין הפטיש לסדן, משום שלא משנה כיצד ינהג – תמיד יהיו אנשים שיביעו אי שביעות רצון מתפקודו. רבים טוענים שהוא גוזל מאנשים בעלי סטאטוס כלכלי נמוך את האפשרות לקבל טיפול רפואי ראוי, בעוד אחרים לא מרוצים משינויי שיטת המיסוי. יחד עם זאת, ניתן לומר שהשינוי אינו גורף בצורה פוגענית ביחס לתכנית של אובמה.

 

אם כך מדוע שוב ושוב האש מופנית כלפי טראמפ?

למעשה, טראמפ נפל קורבן להתדיינות סביב נושאים פוליטיים שלא בשליטתו. המאזן בממשל לא מאפשר לרפובליקנים מידה מספקת של עוצמה פוליטית על מנת להעניק לנושאים מסוימים מימד יותר ימני ברמת החקיקה. הבעיה נעוצה בכך שטראמפ לא מצליח לממש את התכניות הכלכליות שלו, ובעיקר את אלה שהוא הציג בהתלהבות בזמן מסע הבחירות שלו. להיות נחוש ולהכריז על דברים העתידים להיעשות זה דבר אחד. ומצד שני, לשכנע את כל שאר הגורמים הפוליטיים ליישם את ההכרזות הללו – אלו שני דברים שונים בתכליתם.

 

נפילת הדור והשפעתו על תכנית מערכת הרפואה של טראמפ

כידוע, על מנת להעביר רפורמה או חוק חדש, יש להעבירו מספר רב של שלבים, הצבעות ואישורים. למרות הביטחון הרב והאמונה בכך שתכניתו של אובמה היא לא לטובת כלל האזרחים והמדינה כולה, נראה כי במסגרת השינויים שערך טראמפ, הוא לא לקח בחשבון את מצבו העתידי של  הדולר שנפל בתקופה האחרונה, דבר שהביא לסיטואציה לא יציבה בכלכלה האמריקאית וגרם לאיבוד האמון מצד המשקיעים. בסופו של דבר, ההצלחה המשמעותית של טראמפ הייתה לחתום על הוראה ב-12 לאוקטובר 2017 על חמישה שינויים מהותיים בתוכנית של אובמה. שינויים אלה יכנסו לתוקף אך ורק בשנת 2018, כך שכל מתנגדיו של טראמפ שמחים לאיד על כך שתכניתו לשנות באופן גורף את התוכנית של אובמה נכשלה. יחד עם זאת, התוכנית המקורית של אובמה עברה שינוי מהותי ובסופו של דבר הפכה לרע במיעוטו. ואולי יש טוב בכך שאין שינויים מהפכניים בעולם הרפואה בכלכלה הלא יציבה בארה"ב בימים אלה.

 

מה הלאה?

ההשפעה העיקרית של כישלון טראמפ ביישום המהפך בתחום ביטוחי הבריאות מהווה מעין הקדמה לשלב הבא בפעילות הרפובליקנים בבית הלבן – שינוי המיסוי. נושא זה רגיש ביותר, ונשאלת השאלה: במידה וטראמפ לא צלח את נושא מערכת הבריאות, האם הוא יוכל להצליח בשינוי שיטת המיסוי ולספק את האמון הדרוש על מנת לזכות בתמיכה הדרושה מהמשקיעים? לא בטוח. יחד עם זאת, יתכן שטראמפ וצוותו ילמדו מטעויות העבר ויתכוננו להעברת החוק החדשה בצורה טובה ומשכנעת יותר, על מנת ליצור אחדות יחסית בעם בקבלת השינויים ובחיזוק מעמד הביניים, שבו הוא הבטיח לתמוך.


אודות הכותב: עמנואל ארביב הינו מומחה בעולם ההשקעות אשר ייסד חברות בתחום הברוקרים, ניהול קרנות, השקעות ועוד. לימודיו של ארביב כללו ניהול עסקים וכלכלה באוניברסיטת בוקיני היוקרתית באיטליה. ניסיונו העשיר של עמנואל ארביב בתחום הכלכלה, מאפשר לו לגבש פרספקטיבה רחבה ומקיפה לגבי אירועים גלובליים שונים, בעיקר כאשר אלה נוגעים לכלכלה  ולתחומי ההשקעות הרלוונטיים לו.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל Tapuz Asakim אלא אם צויין אחרת