55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להתמודד עם פסיכופתולוגיה

קוד חופשי

הסבל אינו המטרה הוא בן הלוויה של ההתמודדות  שהיא אמהּ הגדולה של הצמיחה להרצאות:  054-5753522

אשפוז פסיכיאטרי הוא כהכנסת היד לאש?!

אשפוז פסיכיאטרי הוא כהכנסת היד לאש?!

בישראל שוררת התנהלות אגרסיבית רבת שנים בתוך המוסדות הפסיכיאטריים. לרוב רובם של מאות אלפי המתמודדים (כמו גם לבני משפחתם) שחוו זאת על בשרם אין ספק בכך. הסבל הרב בין רוב כותלי מחלקות אלה גורם בסופו של דבר ללמידה התנסותית לא מודעת: חוויה קשה הדומה להכנסת יד לתוך אש.

ואז רוב מתמודדי הנפש החוזרים לקהילה לאחר אשפוז רווי סבל נוטים לפתח מוטיבציה חזקה מאוד להישמר מפני הידרדרות למשברים חוזרים כדי לא לחזור לאשפוז המפחיד. והמערכת הנציחה מאז קום המדינה את התנאים הקשים ברוב בתי החולים הפסיכיאטרים ואלה "ביעילות" מרחיקים מחדרי המיון אלפי מתמודדים מדי שנה בשנה. לא נתפלא אם אנשי מקצוע רבים רואים בכך הישג טיפולי.

 

התנהלות אגרסיבית כוללת שכזו משרתת הן את האינטרסים הכלכליים של משרד האוצר והן את אלה של משרד הבריאות - win-win מבחינתם. ואולם בד בבד פעילות זו אחראית לפגיעה בוטה ורחבת היקף בזכויות האדם של מאות אלפי מאושפזים מאז קום המדינה ועד היום.

לדוגמה, אם רק 20% מהמטופלים בכל שנה יבקשו לחזור לאשפוז בשלב כלשהו בזכות התנאים המשופרים, מדובר להערכתנו בלמעלה מ-500 מיטות נוספות מעבר להסכמים השוררים בין האוצר למשרד הבריאות. כל מיטת אשפוז עולה 1,200 ₪ ליום, ו-500 מיטות נוספות יעלו לשירותי בריאות הנפש קרוב לרבע מיליארד שקלים בשנה הראשונה. כאשר מתמודדים ייתקלו בקשיים גדולים בחייהם בקהילה, רבים מהם יבקשו מקלט באשפוז חומל ומגונן; בני אדם שואפים תמיד לנוע ממקום קשה וכואב למקום פחות קשה וכואב. מספר האשפוזים יגדל באופן משמעותי, ופירושו גידול במספר מיטות האשפוז, שפירושו תוספת גדולה לתקציב בריאות הנפש. תרחיש זה מסביר אולי מדוע שירותי בריאות הנפש אינם נאבקים עד חורמה במדיניות האגרסיבית. כך, האגרסיביות המערכתית מתוכננת או לא מאפשרת למעשה תקצוב חסר של שירותי בריאות הנפש. בהערכה גסה וצנועה אפשר לומר כי גישה זו חוסכת לאוצר ולמשרד הבריאות מאות מיליוני שקלים בכל שנה.

אנו קוראים מכאן לממשלת ישראל ולשר הבריאות: אשפוז חומל ומגונן בתנאי אכסניה משופרים הוא צו השעה. חובה על מקבלי ההחלטות להגדיל תקציבים ולספק אשפוז בתנאים ראויים בייחוד למי שקופחו וסבלו מתנאי אשפוז קשים במשך עשרות שנים. לא זקוקים לבקשת סליחה ממסדית בעוד שנים. דורשים תיקון המעווות כאן ועכשיו.

וממליצים לקרוא היטב את מאמרנו החדש והמחדש בכתב העת 
"המקום הכי בגיהינום":

כשהחיסכון הכלכלי חשוב למערכת יותר מסבלם של מתמודדי הנפש 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל צביאל רופא אלא אם צויין אחרת