22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

העולם סובב

הצורך בהשקעה בתחום האנרגיה

מדינת ישראל נמצאת מאחור בכל הקשור לשימוש בטכנולוגיות מתקדמות בתחום האנרגיה. זהו חיסרון גדול למדינה כולה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שאי השימוש בטכנולוגיות חדשות מהווה נטל על מדינת ישראל משום שהטכנולוגיה הקיימת כעת פוגעת בבריאות של החיים בסביבת תחנות כוח פוסיליות. אני מחלק את תחום האנרגיה לשלושה תחומים אם כי יש שמדברים על שניים מהם כעל אחד:

בתחום ייצור החשמל ישראל משתרכת מאחור. למרות שעד שנות השבעים ישראל הובילה בתחום משום השימוש המוגמר בדודי שמש. אולם, מאז היו מעט מאוד פרויקטים חדשים לייצור מאנרגיה סולארית, אשר צורכים שטחים רבים מדי. מה אפשר לעשות? להשתמש יותר בשטחים ציבוריים לייצור מאנרגיה מתחדשת. למשל, בכל גג של בניין אפשר לייצר אנרגיה מהשמש ולא רק לחימום דוד השמש בבנייני מגורים.

דבר נוסף הוא תשתית ההולכה של האנרגיה בישראל מיושנת מאוד, במיוחד באזורים הותיקים יותר. כמו כן, חלקים רבים מהתשתית צורכים קרקע חשובה לשימושים ציבוריים אחרים. באזורים הותיקים התשתית לרוב מעל לפני הקרקע, במקום מתחחת לקרקע, ובכך הצריכה גדלה מעט. הסיבה לכך שככל שהחשמל צריך לעבור מרחק גדול יותר כך הבזבוז גדל. כמו כן, במזג אוויר סוער במיוחד התשתית העילית פגיעה במיוחד. מכאן, שיתכנו שימושים ואף בזבוז נוסף של אנרגיה.

דבר אחרון הוא נעשה מעט מאוד כדי לחסוך בשימוש בחשמל. צריך לעבוד עם התושבים כדי שהשימוש שלהם יהיה מופחת ככל האפשר. חיסכון בחשמל חשוב מאוד. הציבור צריך לקחת חלק חשוב באופן אקטיבי כדי לבצע זאת. בין אם זה שימוש נבון יותר בחשמל או קנייה של מוצרי אלקטרוניקה חסכוניים בחשמל. לצד זה, צריך לבצע שינויים נרחבים באופן הבנייה ובשימוש בחומרי גלם ובגגות. המטרה היא להוריד את השימוש במיזוג אוויר ובתאורה. באמצעות בנייה חכמה ונכונה, עם חומרי גלם מתאימים ואף בשימוש גגות ירוקים אפשר להוריד את צריכת החשמל ממיזוג אוויר ותאורה.

חשוב להוסיף כי קיימת הערכה שעד 2050 מרבית האנרגיה לייצור החשמל תגיע מטכנולוגיות המנצלות את הטבע – השמש, רוח, גלים, מים ועוד. בישראל הטכנולוגיה הראשית ליישום יכולה להיות סולארית. אפשר להשתמש בטכנולוגיה לייצור אנרגיה סולארית במקומות רבים גם מבלי לצרוך קרקעות רבות נוספות.

תחום הייצור הוא תחום הצורך גם הוא אנרגיה. המפעלים צורכים אנרגיה רבה תוך כדי שימוש רב בדלק יקר ומזהם. הבעיה היא לגרום להם לעבור לשימוש בגז הפחות מזהם והיקר לא פחות. ישנן שתי בעיות בנושא; האחת היא שרוב המפעלים אינם מחוברים לגז הטבעי הישראלי. הבעיה השנייה היא שמחיר הגז הטבעי הישראלי מנופח מדי, שאני חושש שהמפעלים לא יעברו לשימוש בגז הישראלי כתוצעה מכך.

התחבורה מבזבזת אנרגיה רבה במדינת ישראל. יש לכך, שתי סיבות עיקריות. הראשונה היא תכנון עירוני ואזורי המצריך מהאזרחים לקנות לפחות מכונית אחת ולהשתמש בה בתדירות גבוהה מאוד. זאת במקום, לתכנן את מירב צרכיו בכמה שיותר קרוב למקום מגוריו. הסיבה השנייה היא שימוש במכוניות ישנות עם טכנולוגיות מיושנות יחסית. כיום ישנם רכבים מתקדמים יותר הצורכים פחות אנרגיה מצד אחד ואף משתמשים בגז ואף בחשמל שיכולים להיות זולים ומזהמים פחות.

 

בנוסף על נושא זה הייתי רוצה להוסיף כי השימוש בצמחייה כמעט לכל מקום בעיקר עוזר לאדם. העצים מצלים עלינו וחלקם אף מספקים חלק מהתזונה שלנו. צמחים אחרים מזינים אותנו גם כן. כולם מטהרים לנו את האוויר לנשימה ואף שומרים על הקרקע שלא נאבד אותה. בשימוש נכון בצמחים האדם רק ירוויח מהם. השימוש בגגות ירוקים יורידו בשילוב של פאנלים סולרים יורידו את הצריכה של החשמל ואף ייצרו גם חשמל ואף אוכל. העצים ברחוב מצללים את המרחב הציבורי בצורה שכזו שהטמפרטורה ברחוב יורדת, תחת שימוש ראוי בעצים. הייתי רוצה לסיים בהבעת הרצון שלי בהגדלת השימוש בצמחים בתחום העירוני בישראל.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל shershku אלא אם צויין אחרת