00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בנות קסנטיפה

מאת ד"ר שרה ברסלרמן

מיהי קסנטיפה? ומה הקשר שלה לנישואים בימינו? בחירת העורך: הספר "בנות קסנטיפה"

27/07/2017

"בְּנוֹת קְסַנְטִיפָּה- האם נשים משתנות אחרי הנישואים?" 

     ד"ר שרה ברסלרמן (הוצאת מטר, 2017).  

 

בנות קסנטיפה- מאת ד"ר שרה ברסלרמן

קסנטיפה הייתה רעייתו, הצעירה ממנו בארבעים שנה, של הפילוסוף היווני סוקרטס, ושמה הפך ברבות הדורות לשם נרדף לאישה הממררת את חיי בעלה. ספרה של היועצת הזוגית ד"ר שרה ברסלרמן, "בנות קסנטיפה" עוסק ביחסי גברים ונשים במערכת הזוגית, שנותרה כמעט כפי שהייתה בתקופתם של סוקרטס וקסנטיפה, ואינה מותאמת לשינויים שחלו בחייהן של הנשים בנות ימינו, ומבלי שחל שינוי מקביל אצל הגברים. אנו נמצאים בתקופה בה אי אפשר יותר להתעלם מאי שביעות הרצון של נשים וגברים רבים מנישואיהם, ומכך שאחוז הזוגות המתגרשים רק הולך וגדל בעשורים האחרונים.

לא כל ההיסטוריונים של יוון העתיקה הסכימו עם עובדת היותה של קסנטיפה מרשעת, אך הסיפור היחידי הידוע עליה, בא להצדיק את המוניטין הרעים שלה:

באחד הימים הגיע סוקרטס לביתו עם כמה מתלמידיו, בזמן שקסנטיפה שטפה את הרצפה. סוקרטס ותלמידיו פסעו על הרצפה הרטובה והותירו מאחוריהם עקבות של בוץ. קסנטיפה כעסה, וגידפה את בעלה בצעקות רמות. סוקרטס חייך אל תלמידיו בהתנצלות ואמר להם: לא משנה מה תעשו בחיים — התחתנו! אם תינשאו לאישה טובה תהיו מאושרים. אם תינשאו לאישה רעה תהיו פילוסופים. כשקסנטיפה שמעה את דבריו, היא התרגזה עוד יותר ובלי להסס הרימה את דלי המים המלוכלכים ורוקנה אותו על ראשו של בעלה. סוקרטס, בשלווה עילאית, פנה שוב אל תלמידיו ואמר להם: כן, תיארתי לעצמי שאחרי הרעמים יגיע הגשם...


ב"בנות קסנטיפה" מוצגת קסנטיפה ההיסטורית באור חיובי דווקא - כאישה דעתנית, המביעה את דעתה בנחישות ועקשנות ומסוגלת לנהל ויכוח שווה-כוח עם סוקרטס, שגילה כלפיה חוסר רגישות ואף זלזול. הסיפור הידוע על אדישותו של סוקרטס ועל זעמה (המוצדק!) של קסנטיפה, ששפכה דלי מים מלוכלכים על ראשו- מובא בספר כדי להדגים תהליך המתרחש במערכות יחסים רבות גם בתקופתנו אנו - תסכולה של האישה מול אדישותו של הגבר לו היא נשואה.

בספרה, טוענת ד"ר ברסלרמן כי, ממש כפי שהגברים באותה התקופה לא הצליחו להבין את רוחה של קסנטיפה, ולקבל את היותה אישה דעתנית, נחושה ועקשנית, כך גם היום מתקשים גברים במסגרות זוגיות ונישואים, לקבל את מעמדה ורוחה של האישה המודרנית, שלרוב עובדת בשתי משרות- מחוץ לבית ובבית. היעדר תקשורת נכונה בין בני הזוג, ציפיות מנוגדות ותפישות מיושנות לגבי מקומה ומעמדה של האישה בחברה בכלל ובמסגרת הזוגית בפרט, הוא שעומד בבסיס העלייה הדרמטית בחוסר שביעות הרצון ובשיעור הגירושים של מערכות זוגיות בעידן החדש.

בנות קסנטיפה מתאר את תהליך הפיכתן של נשים אוהבות, דואגות ומפנקות - לבוסיות, ביקורתיות וכעסניות. הוא גם מתאר את חלקם הבלתי מבוטל של הגברים בשינוי שעוברות רעיותיהם, ואת התמודדותם עם השתנות האישה האוהבת לה נישאו. אי אפשר לצפות שאישה שמוטלים עליה לחצים כפולים מאלו המוטלים על בעלה, תישאר חביבה ואוהבת כפי שהייתה לפני לידת הילדים.

ברסלרמן מתייחסת לשינוי בשוק העבודה ולמעורבות הגברית הגוברת בחיי המשפחה, לא חוסכת בטיפים מעשיים (למשל איך לבחור בני זוג ואיך לריב "נכון") וממליצה לנשים להפסיק לצפות שהגברים ישתנו.
הספר מעמת את הקורא עם השאלות המהותיות בזוגיות: חלוקת תפקידים, הורות, סקס, תקשורת זוגית, מריבות ועוד. הוא דן בשאלה כיצד ניתן להעצים את הזוגיות ומציע כלים ופתרונות לשיפור הזוגיות ולשינוי ההבניה
המגדרית בחברה. 

הספר קורא לגבר להסתכל במראה ולשאול את עצמו: ''מה אני עושה כאן לא נכון? כיצד זה קרה שאשתי הפכה לאישה אחרת? האם יכולתי למנוע את השינוי באישה שבה התאהבתי? ואם כבר קרה השינוי- כיצד אוכל להתמודד אתו?"

''מה קורה כאן?'' צריכה גם האישה לשאול, ''למה הקשר בינינו כבר לא עובד כמו פעם? מדוע אני כל כך כועסת וכל כך ביקורתית?

המצב כיום הינו קשה מאוד לנשים: הן עובדות בשתי משרות, הן נאלצות להיות יעילות בעבודה ויעילות בבית, והן אלו הנדרשות לעשות ויתורים אישיים ומקצועיים לטובת המשפחה. התוצאה, לעיתים קרובות מדי, היא -אישה לחוצה, עצבנית וכועסת על בעלה- שלעיתים נתפס בעיניה כעוד ילד בבית.

המצב גם קשה לגברים, הנאלצים להמשיך את תפקידם המגדרי הישן כמפרנסים עיקריים, אך רוצים או נדרשים להיות גם אבות פעילים.

בספרה בנות קסנטיפה, מביאה ד"ר שרה ברסלרמן, את סיפוריהם של זוגות שהיו בטיפולה ומעלה פתרונות, בזירה הזוגית ובזירה החברתית, למניעת קונפליקטים בין נשים וגברים בתוך הנישואים. 

מחברת הספר היא מטפלת זוגית ומשפחתית בעלת ניסיון רב שנים. ב-2003 פרסמה את עבודת הדוקטורט שלה שעוררה עניין רב. מדובר במחקר המקיף ביותר והראשון מסוגו בארץ שניתח את יחסי החמות וכלתה, והתייחס לשאלת היותן של החמיות הקבוצה הנשית המוחלשת ביותר במבנה המשפחתי. 'בנות קסנטיפה' הוא ספרה הראשון.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל family8 אלא אם צויין אחרת