00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של יניב - צויין אחרת

ע"י עבודת האדם, ע"י אתכפיא ואתהפכא

היום י"ב י"ג בתמוז הוא חג הגאולה של האדמור רבי יוסף יצחק שניאורסאהן זצ"ל (הרבי הרייצ) הוא האדמור השישי בשושלת אדמורי חב"ד. זהו היום בו הוא השתחרר מהמאסר אצל הקומוניסטים על "עוון" החזקת והפצת הדת ברחבי ברית המועצות.

ברשומה הקודמת כתבתי שהאדמור הזקן כותב בספר התניא שהעבודה של הבינוני היא לעשות "אתכפיא" כל חייו מה שאומר שכל חייו הוא נילחם בנפש הבהמית וברצונות שלו מצד הנפש הבהמית וברצונות שבאים מלמטה מהמידות ובאופן כזה שהוא יכול להילחם כל חייו במידה מסוימת בלי האפשרות של ממש לשנות אותה - הוא יודע את האמת, הוא יודע שזו מידה רעה אבל הוא לא יכול ממש לשנות אותה ותמיד, כל חייו ילחם במידה הזו ובכלל ברצונות שיש לו באופן של "אתכפיא". אתכפיא היא מלשון כפיה ולשון לכופף את אותו הרצון לדבר שהוא לא טוב אם בגסות או יותר בדקות. עוד מסביר האדמור הזקן שיש נשמות מיוחדות שיכולות לעשות  גם "אתהפכא" להפוך את הנפש הבהמית, את המידות הלא טובות לטוב של ממש אבל זו עבודה של צדיקים.

במאמרו האחרון של הרבי הרייצ במאמר "באתי לגני" הוא אומר: "והעניין הוא דהנה תכלית הכוונה בבריאת והתהוות העולמות, דנתאווה הקב"ה להיות לו ית' דירה בתחתונים, שיהי' גילוי אלקות למטה ע"י עבודת האדם, ע"י אתכפיא ואתהפכא, דנשמה תרד למטה להתלבש בגוף ונה"ב, והם יעלימו ויסתירו על אור הנשמה, ובכ"ז תפעול הנשמה בירור וזיכוך הגוף ונה"ב, וגם חלקו בעולם. וזהו ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם, בתוך כאו"א, והוא ע"י העבודה בעבודת הבירורים בבחינת אתכפיא ואתהפכא, וכמאמר כד אתכפיא סט"א אסתלק יקרא דקוב"ה בכולהו עלמין." זה בעצם החידוש של הדור שלנו שהוא הדור האחרון לגלות והראשון לגאולה. שיש לכל אחד, שניתנים לכל אחד הכוחות לעשות את העבודה בשלימות באופן של "אתכפיא ואתהפכא". אם בדורות הקודמים רק נשמות מיוחדות וצדיקים היו יכולים לעשות גם "אתהפכא" אז היום נותנים לכל אדם וזה תלוי ברצון שלו אם יש לו רצון מספיק חזק באמת לפעול שינוי של ממש ולשנות את המידות שלו אפילו את המהות שלו אז יעזרו לו מלמעלה והוא יוכל לעשות גם אתהפכא.

יתרה מזה, כשאדם פועל אתהפכא אז השינוי הוא מהותי מה שאומר שהטבע שלו משתנה ומתהפך באופן של בלי גבול לדוגמא: אדם שהוא איש של חסד שאצלו עזרה לזולת היא דבר טבעי והוא אפילו אוהב את זה ונהנה מזה, משום שמידת החסד אצלו היא עניין טבעי אז היא עדיין בהגבלה מה שאומר שיכול להיות מצב בו הוא לא יכול לתת או להמשיך חסד במקרה מסוים אבל למשל אדם שאצלו חסר במידת החסד, אדם שמצד טבעו הוא גבורות, אם אותו אחד עובד על עצמו, על מידת החסד שלו ומשנה אותה אז היא משתנה באופן של בלי גבול מה שאומר שהוא יוכל לפעול ולהמשיך חסדים גם איפה שזה שמידת החסד אצלו היא טבעית ולא יוכל להמשיך שם חסדים. וכך זה בכל מידה ומידה השינוי הוא בלי גבול, שינוי ניצחי ופועל גאולה באותה המידה ובאותו העניין כי זה בעצם דור הגאולה. 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל yaniv450 אלא אם צויין אחרת