33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

לחיות את הרגע - ראיון איתי על תודעה, חקר המוח ומדיטציה

בתחילת חודש יוני 2017 התקיים ראיון איתי בעיתון גלובס כחלק מכתבה של צאלה קוטלר הדרי בשם האם אתם מוסגלים לחיות את הרגע?
משום שהראיון קוצר לטובת הכתבה, צאלה הסכימה שאפרסם את הראיון המלא בבלוג שלי ואני שיפצתי אותו מעט והוספתי תמונות. הראיון עוסק בשאלות כמו מהי התודעה, האם אפשר למצוא אותה במוח וכיצד היא קשורה לשאלה האם אנו יכולים לחיות את הרגע:

מחקרים מהשנים האחרונות בשדה חקר המוח מחזקים את הטענה של הפילוסוף הצעיר מרק הנסן, לפיה אנו לא בנויים לחוות את הרגע. הנסן טוען שהחושים שלנו לא מסוגלים לכך ואילו בחקר המוח מתייחסים לאופן הפעילות של המוח בטענה, כי מבחינה אבולוציונית אנחנו מתוכנתים לחשוב על העתיד והעבר, ולא על הרגע הזה. במחקר חדש שבוצע באוניברסיטת בר-אילן ניסה החוקר ד"ר ניר להב מהמחלקה לפיזיקה לפצח את מקור התודעה, המקום בו כל הקסם האנושי הזה מתקיים, כדי להבין ממה היא מורכבת ואיפה במוח היא מתקיימת.

"התודעה היא הגביע הקדוש של חקר המוח, ובגלל שהיא שאלה כל כך קשה התרחקו מהנושא הזה במחקר המדעי עד לעשורים האחרונים, שנחשבים למהפכה מדעית בחקר המוח", אומר להב, "אפשר לנסות להגדיר תודעה בכך שזאת היכולת שלנו לחוות באופן סובייקטיבי. אנחנו לא כמו מצלמה שמצלמת דברים, כשאנחנו רואים את התמונה יש לנו תחושות ורגשות לגביה. למשל, את רואה תמונה של ממתק ואולי היא עושה לך הרגשה של 'אני חייבת לאכול את זה עכשיו'. יש לנו תחושה פנימית לגבי הממתק. לתחושה הפנימית הזאת אפשר לקרוא תודעה.

"לנו, כבני אדם, יש יכולת אפילו עוד יותר מתוחכמת – לא רק שאנחנו חווים את הסביבה אנחנו גם חווים את הקיום שלנו, אני יכול להסתכל על הממתק ויודע להגיד שעכשיו אני רעב, אני יודע להגיד שאני בכלל קיים ואני הוא זה שחווה כרגע רעב".

על פי להב, עד לפני 30 שנה חקר התודעה לא נגע במדע ומי שהתעסק בו היו בעיקר פילוסופים. הרבה פילוסופים חשבו בעבר, וגם היום הרבה מהם חושבים, שהתודעה היא לא משהו שאפשר להסביר בעזרת המדע, משום שתודעה היא לא משהו פיזי לעומת המוח, שהוא איבר פיזי. אולם, ההנחה הזו הולכת ומשתנה.
"בשנים האחרונות חוקרי מוח מנסים להגיד שגם התודעה היא משהו פיסי", אומר להב, "המוח שלנו מייצר את הכל: המחשבות, החישובים והרגשות והוא מייצר לנו גם את התודעה, למרות שהיא נראית לנו לא פיזית. זה כמו חומרה ותוכנה, החומרה זה המוח ואחת מהתוכנות שלו היא התודעה".

ואתה, במחקרך, טוען שבתודעה מתקיימת גם ציפור הנפש.

"זאת מטפורה כמובן. הטענה היא שבתודעה מתקיימים הרגשות, המחשבות וכן, גם ציפור הנפש של האדם. כבר היום אנחנו יודעים למקם במוח את האזורים שפועלים כשאנחנו מרגישים פחד או כעס, וחושדים שהאזורים האלה בסופו של דבר עושים גם את החוויה של פחד וכעס. אבל יש כאן בעיה. אי אפשר לומר שהאזורים הללו מייצרים את החווייה המודעת של פחד או כעס. מדובר רק בקורלציה, כאשר יש לדוגמה חוויית כעס, אזור האמיגדלה במוח יפעל יותר. האם מכאן אפשר להסיק שהאמיגדלה מייצרת את חוויית הכעס? הרי אני יכול להסתכל על כלב ולעשות משהו שמעצבן אותו והוא יראה מעוצבן אבל אני לא יודע האם הוא חווה עכשיו כעס, אני יכול באותה מידה לעשות גם רובוט שיגיב ממש כמו הכלב מבלי שיש לו את התודעה, מבלי שהוא חווה את הכעס. רק היחיד יודע שהוא חווה חוויה מודעת. כל שאר הסביבה יכולים רק להסיק זאת מתוך התבוננות עקיפה בהתנהגות שהוא מציג. אולי האמיגדלה רק אחראית על ההתנהגויות שאנו משייכים לכעס אבל לא מייצרת את חוויית הכעס עצמה? זו הבעיה המרכזית כאשר מנסים לחקור את נושא התודעה. כיצד אפשר לעבור מפעילות של אזורים פיסיים במוח לחוויות סובייקטיביות שרק האדם שחווה אותם יכול לדווח לחוקרים על החוויות שלו. לכן יש פילוסופים שחושבים שאי אפשר כלל להסביר את התודעה בעזרת דברים פיסיים כמו המוח".

המחקר בראשותו של  להב נעשה בהנחיית פרופסור שלמה הבלין מהמחלקה לפיסיקה  באוניברסיטת בר אילן ופרופסור ראובן כהן מהמחלקה למתמטיקה  באוניברסיטת בר אילן. השלושה ביקשו להבין את המוח בכלים מתמטיים ודרך ההסתכלות שנבחרה למשימה הייתה להסתכל על המוח כמו על רשת, שזה פתרון נוח לבעיות מורכבות. לצרכי המחקר שאבו החוקרים מידע בעזרת מכשירMRI  כדי למפות את קליפת המוח, את התאים של העצבים וגם את הקשרים ביניהם. כך הם בנו רשת בעלת אלף קודקודים. הסיבים המקשרים בין תאי העצב מופו ל-15,000 חיבורים. החוקרים מיפו שש רשתות מתמטיות במוח על פי הקשרים השונים שמתקיימים בין תאי העצב. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת המדעי New Journal of  Physics ולאחרונה הרצה להב על המחקר בכנס חקר תודעה בינלאומי שהתקיים בארצות הברית.
 

"זה דומה לפייסבוק", מפשט הפיזיקאי את מהלך המחקר, "ברשת החברתית יש חברים וכל אחד מהם הוא קודקוד ברשת. יש גם קשרים שמתקיימים בין החברים וככה נוצרת רשת עם קודקודים וקשרים, ואז אפשר לשאול שאלות מתמטיות ולהפעיל אנליזות מתמטיות. היום, רוב חוקרי המוח משערים שהתודעה היא תכונה שנוצרת כתוצאה מפעילות של הרשת המוחית כולה. לתא עצב אחד במוח לא תהיה תודעה, אבל ביחד, מכל האינטראקציה והקשרים של הרשת, נוצר משהו חדש, תכונה חדשה גלובלית, זאת התודעה. רצינו להבין איך מפציעה התכונה החדשה הזאת, שאין לה תאי עצב ונוירונים מסויימים והיא נוצרת רק מתוך האינטראקציה".


דוגמה לכך שהתודעה קשורה לפעילות נרחבת של הרשת המוחית כולה ולא לאזור מוחי מסויים: במחקר זה של חוקר מוח צרפתי בשם דהאן משנת 2001, הראו לאנשים תמונה מהבהבת שמופיעה ומיד נעלמת. לפעמים התמונה הופיעה לזמן קצר מדי והנבדקים דיווחו שהם לא ראו מה יש בתמונה ולפעמים התמונה הופיעה לזמן מספיק ארוך כך שהנבדקים דיווחו מהי התמונה שהם ראו. כך אפשר לבדוק את ההבדל בין תמונה שאנו לא מודעים לה לתמונה שכן הגיע למודעות שלנו. בצד ימין רואים בצבע אדום אילו אזורי מוח פעלו יותר כשהתמונה הבהבה מהר מדי ולא הגיע למודעות ואילו בצד שמאל רואים בירוק אילו אזורי מוח פעלו יותר כשהתמונה הופיעה מספיק זמן והגיע למודעות. כאשר הנבדקים דיווחו שהם לא ראו תמונה, עדיין יש הפעלה מוחית של אזורים ראייתיים (באדום) אך כאשר הנבדקים דיווחו מה הם ראו (יש מודעות לתמנה) רואים הפעלה מאד נרחבת של הרשת המוחית באזורים שונים ברחבי המוח (בירוק).

השלם גדול מסך חלקיו.
"זה דומה ללהקת ציפורים שעפה ביחד ויוצרת מבנה על גדול ויפה, רואים את זה גם אצל חיידקים או אצל להקות דגים שיוצרים מבנים. כך גם פעילות רשת העצבים במוח מייצרת יחדיו את התודעה. אנחנו התמקדנו בקליפת המוח, כי שם מתבצעים רוב החישובים והמחשבות. גילינו שיש שם מין היררכיה של אינטגרציית מידע; יש אזורים שעושים חישובים קטנים, למשל אזור שמזהה פרצופים, או אזור ששולף זיכרון. משם המידע ממשיך לזרום לאזורים שמשלבים הרבה מידע כדי לקבל החלטות. אזורי קשב וריכוז נמצאים בשלב מתקדם זה של ההיררכיה. הכי גבוה בהיררכיה נמצא הגרעין של הרשת. זהו האזור הכי מעניין, כי הוא עושה הכי הרבה אינטגרציית מידע . יש לו תכונות מעניינות, הוא הכי מקושר ברשת, הכי מחובר לתוך עצמו והוא מפוזר על פני בהרבה אזורים בקליפת המוח. כך לגרעין יש יכולת ליצור תכונה גלובלית חדשה שמורכבת ממספר עצום של נוירונים שפועלים יחדיו. מסיבה זו אנו מציעים שגרעין קליפת המוח הוא פלטפורמה שעליה יכולה להיווצר התודעה".

גרעין רשת קליפת המוח, האזור שלפי הצעת החוקרים אחראי ליצירת התודעה. אזורים אדומים מייצגים אזורים שתמיד מצאנו בגרעין הרשת בכל הרשתות השונות שהיו בידינו. אזורי תכלת מייצגים אזורים שאף פעם לא הופיעו בגרעין הרשת. תמונה תחתונה, המיספרה ימין. תמונה עליונה בצד ימין, מבט על. תמונה עליונה שמאלית,  אזור "החריץ" שבין ההמיספרות. שימו לב שכל האזורים שאף פעם לא נמצאים בגרעין הרשת נמצאים רק בהמיספרה ימין ורוב אזורי הגרעין נמצאים בין ההמיספרות ובהמיספרה שמאל.

גילוי מרגש.

"כן. הראנו שברשת של קליפת המוח יש כמו כבישים קטנים בתוך העיר - האזורים הכי פחות מקושרים ברשת ויש גם את הכבישים הבינעירוניים - האזורים שעושים פעולות מורכבות. הגרעין של קליפת המוח הוא מערכת הכבישים המהירים. לשם מתנקזים רוב המכוניות, רוב המידע מתנקז לשם, במקום בו הכל מתאחד, זה האזור המתאים שממנו יכולה להפציע התודעה. זהו בעצם נסיון למקם היכן נוצרת התודעה בקליפת המוח, אבל יחד עם זאת חשוב לזכור שעדיין לא הסברנו כיצד נוצרת התודעה מתוך פעילות הגרעין. יש כאן קפיצה שצריך לעשות. אני עובד כעת על מודל שינסה לבצע את הקפיצה הזו".

האם התודעה היא תכונה שמפציעה מפעילות הרשת המוחית?


אחת התכונות המעניינות של רשתות היא שמופיעות בהן תכונות חדשות שאין למרכיבי הרשת הבודדים. תכונות שמפיעות מתוך פעילות כל רכיבי הרשת יחדיו. האם זהו הכיוון בכדי להסביר כיצד נוצרת תודעה? האם התודעה האנושית היא תכונה שנוצרת בעקבות פעילות הרשת כולה?
סרטון זה מסביר בפשטות את רעיון הפצעת התכונות החדשות ומדגים אותו בצורה מפתיעה.
חכו עד סוף הסרטון! זיהיתם מה רואים ברשת כולה?

אוקי אז אחרי שהבנו, בערך, מהי התודעה ואפילו מיקמנו אותה, מה אפשר ללמוד על האופן בו היא מתקיימת. אומרים לנו, למשל, שלהיות מחוברים לרגע זה מפתח לשלווה פנימית. התודעה שלנו בכלל מסוגלת לזה?
"זהו אכן כלי חשוב שקשה לנו לעשות. בפסיכולוגיה יש ביטוי למצב בו אנשים ממוקדים בתוך החווייה שהם חווים, מצב של זרימה (flow). מצב בו אנחנו נהנים ממשהו ומרוכזים רק בו וברגע הזה. אנחנו זורמים עם הרגע, אך זהו מצב שלא קל להגיע אליו. אנחנו יצורים אבולוציוניים שאמורים לשרוד. המוח התפתח כך שאנחנו כל הזמן מנסים להבין את הסביבה כדי לשרוד הכי טוב. המוח מתאים את מה שהוא מקבל מהחושים למה שהוא כבר מכיר ומנסה להבין אם זה בסדר או לא. זאת יכולת מופלאה לחשוב על העתיד ולדמיין דברים שלא נמצאים כדי לישרוד יותר טוב. מבחינה אבולוציונית זה אומר שאנחנו כל הזמן נחשוב על העבר כדי ללמוד איך להגיב בעתיד".

 

 

 

 

 


אז אולי אנחנו בכלל לא יכולים לחיות ברגע כי אבולוציונית זה יפגע בנו?
"מבחינה אבולוציונית עדיף לך לפחד מאשר למות. לזכור דברים חיובים שקרו לך זה חשוב, אבל אם תזכור את הדברים השלילים ככה תשרוד יותר טוב כי תדע לא להתקרב לסכנות. התפתחנו ככה שדברים שלילים במוח חזקים יותר מדברים חיובים ולכן קשה לנו לראות את הצד החיובי של הדברים. בחקר המוח רואים גם שיש לנו נטייה יותר לשלילי מאשר לחיובי. היה מחקר שהתקיים לפני כמה שנים בו ביקשו מאנשים לכתוב בסמארטפון כמה פעמים ביום את המחשבות שלהם. הגילוי היה שרוב המחשבות היו שליליות וקשורות לדאגות על העתיד".

ומצד שני אנחנו חיים בחברת שפע וכבר לא צריכים לפחד מדובים ביער.
"נכון. זאת רק נטייה אבולוציונית. למוח שלנו יש פוטנציאל עצום ויכולת למידה וסתגלנות. הוא יכול להשתנות מאוד בקלות בעזרת למידה וחזרתיות וכך אנחנו יכולים לשנות גם את הנטיות הללו. אנחנו יכולים למשל ללמוד ולהתאמן על ראייה חיובית של הדברים, על לזכור גם את הדברים הטובים שקרו לנו. במוח פועלות תתי רשתות: יש תת רשת שאחראית על רגשות, יש תת רשת שאחראית על החשיבה הלוגית, יש תת רשת לכל חוש ובשנים האחרונות גילו עוד מין תת רשת שקראו לה רשת הדיפולט – רשת ברירת המחדל והיא מעניינת. זאת הרשת שעובדת כשאת מהרהרת בזמן שאת לא צריכה לעשות מטלה ספציפית, למשל כשנוהגים במקום מוכר ופתאום מגיעים לחניה ולא שמת לב שבכלל נהגת, היית עסוקה בהרהורים".

ומה יש שם, בהרהורים?
"אלה בדיוק המחשבות על העבר והעתיד, מחשבות על מה שמדאיג אותך וזיכרונות שעולים. את רשת הדיפולט מנסים לעצור מי שעוסק במדיטציה. במחקר שלנו מצאנו שהיא נמצאת בגרעין של קליפת המוח, ויותר מזה, רוב הגרעין זאת אותה הרשת שקשורה להרהורים, כלומר לזיכרונות העבר ולדאגות מפני העתיד".

רשת הדיפולט בקליפת המוח - הרשת שבין השאר אחראית על הירהורים (קודקודים אדומים):


זאת אומרת, שלפי המחקר, רשת הדיפולט היא חלק משמעותי מהמקום הפוטנציאלי ממנו מפציעה התודעה.

"כן, ויש עוד רשת, שנקראת רשת הקשב והריכוז. זאת רשת שנדלקת כל פעם שאנחנו צריכים להתמקד במשהו ולהיות בקשב, היא יותר קדמית וממוקמת באונה הפרונטלית, מה שמכונה האזורים הגבוהים של המוח שהתפתחו מאוחר יותר. חלק מהרשת נמצא גם בגרעין של קליפת המוח. בעזרת הרשת של הריכוז והקשב מי שלומד מדיטציה יכול לחיות את הרגע, אפשר לראות את המחשבות האלה של הדיפולט כמשהו שבא והולך, בא וחולף. ההנחיה היא להסתכל על המחשבות והרגשות כמו ציפורים בשמיים. כל מחשבה ורגש היא ציפור שבאה והולכת. את הצופה שמסתכלת על הציפורים שעוברות ואם נצליח להבין שאנחנו רק הצופים נוכל להסתכל עליהן ולתת להן לחלוף. למשל יכולה לעבור מחשבה של כעס, ואז צריך
לקבל אותה ולתת לה לחלוף, ללא להיקשר אליה ולחשוב עליה. זה הרעיון מאחורי מדיטציות רבות, אך כדי לבצע זאת צריך להתאמן ולהתרכז ולהפעיל את אזורי הריכוז שיחלישו את אזורי רשת הדיפולט.


אז מה זה אומר "לחיות את הרגע" מבחינת הרשתות של המוח?
"יש מאבק בין רשת הדיפולט ובין רשת הקשב והריכוז. אנשים שעוסקים במדיטציה טוענים שהם יכולים להוריד את רשת הדיפולט למצב מינימלי ואז כבר לא צריך את רשת הקשב והריכוז, כי הם התאמנו כל כך הרבה וזה כבר אוטומטי. ככה אנשים שעושים הרבה מדיטציה מצליחים להיות במצב של שקט פנימי, לטענתם, כאשר שתי הרשתות הללו עובדות בצורה מינימלית. אך צריך לזכור שזוהי רק תיאוריה. זאת פרשנות שלי למה שיודעים היום בחקר המוח, אנחנו מאד רחוקים מלהבין את הדברים האלה".


רשת הריכוז והקשב בקליפת המוח

היכן ציפור הנפש? חוקרים ישראלים מחפשים את הרשת המודעת במוח


 
 


 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת