00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של יניב - צויין אחרת

הִנֵּה עֵין יְהוָה אֶל יְרֵאָיו לַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ (תהלים לג, יח)

אומר המדרש: בזמן שישראל עושין רצונו של מקום, הוא מביט עליהם בשתי עיניו כמו שכתוב "עיני ה' אל צדיקים" (תהילים לד, טו), ובזמן שישראל אין עושין רצונו של מקום, הוא מביט עליהם בעין אחת, כמו שכתוב עין ה' אל יראיו (תהלים לג, יח).

אפשר לפרש את הפסוק גם בפרטיות: כאשר כל אחד מישראל עושה רצונו של מקום הוא בעצמו מצד האלוקות שנמצאת בו, הנשמה האלוקית בגילוי ולכן הוא גם מצד עצמו רואה את האלוקות שיש בעולם, את ההשגחה הפרטית ואחדות ה'. ואילו כאשר כל אחד מישראל אינו עושה רצונו של מקום הוא בריחוק מהנשמה האלוקית, הוא רואה את העולם כמציאות ודבר ניפרד אבל מצדו של הקב"ה עינו פקוחה עליו ישנה השגחה פרטית עליו רק שנותנים לו את ההרגשה כאילו יש עולם שמעלים ומסתיר על מציאותו ית'.

בכל זאת ישנו בפסוק את העניין של "מיחלים לחסדו" יהודי גם שהוא בריחוק הכי גדול מה' ומנשמתו שלו, יש בו רצון עמוק לגאולה רק שהרצון הזה אינו גלוי ולכן באים עליו כל מיני ניסיונות רק על מנת לעורר את הרצון הזה אפילו אם לפעמים נראה שהניסיונות שעוברים עליו יכולים לייאש אותו ח"ו ולעשות ההפך, מטרתן בעצם לעורר את הרצון שלו לגאולה ולחזק אצלו את האמונה. כמה שהניסיונות יותר חזקים כך הרצון שלו לגאולה יותר חזק רק שיש מי שנילחם ברצון הזה ולכן יכול להראות לאותו היהודי כמו ייאוש ח"ו. 

לכן צריך להתבונן על הנקודה של "עין ה' אל יראיו" על זה שה' נימצא ומשגיח בכל מקום וכל מה שקורה הוא בהשגחה פרטית ובאופן מדוייק אז מתעוררת האמונה בגאולה "מיחלים לחסדו" ומשם מתעוררים למקום של העלם ההסתר והכרה שהכל זה אלוקות גם הניסיונות בו הוא נימצא. אז נפקחות שתי העיניים גם זו העליונה שהיתה פקוחה זו עינו של ה' וגם העין התחתונה של האדם למטה וזוכה להגיע למקום של "עיני ה' אל צדיקים" וחי חיים שלוים של אמונה.

היום במציאות היום יומית רואים סוג של אנטישמיות חדשה בחברה הישראלית זו אנטישמיות שמכילה בעצם שנאה עצמית שחודרת לכל מקום בחברה ומי שמלבה את סוג השנאה הזו היא בעיקר התקשורת על כל גווניה. בבסיס לשנאה הזו עומדת השנאה לדת שהיא בעצם שנאה ליהדות ומי שמלבה את השנאה הזו בקרב היהודים עצמם מוכר סוג של אשליה של "חופש" בזמן שמציג את היהדות כדבר חשוך ואת הליברליות שלהם כשחרור מהעבדות שכולם מחפשים לצאת ממנה רק שאינם יודעים שהעבדות הזו נמצאת בתוך עצמם והיציאה ממנה היא בעצם התקשרות וחיבור למהות היהודית שבם ולא להיפך כמו שמוכרים להם. בעצם גונבים להם, לנו את הרצון הזה לגאולה ומנסים לשתול שם רצונות זרים שעוד מרחיקים את החירות שכל יהודי שואף אליו.

לכן בעיקר עכשיו חשוב בחג החירות קודם כל לעורר את הרצון האמיתי לחירות אמיתית לגאולה ולא לכל מיני תחליפים שמנסים למכור לנו שקוראים להם חופש וליברליות אז להתבונן ולהבין שהגאולה תבוא ממנו בעזרת חסדו ואז פשוט ליחל לחסדו ומשם הכול מתחיל ונגמר וממשיך כמו שהוסבר.

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל yaniv450 אלא אם צויין אחרת