33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

שלום ימין - עושר ואושר לעד ?

מעשים טובים - שלום ימין

מעשים טובים – שלום ימין

 

עצם עשיית מעשה טוב יכולה להחשב למעשה אנוכי כאשר עושה המעשה מרגיש טוב עם המעשה הטוב. נשמע מוזר? אבל פעם קראתי דיון על כך באינטרנט.

זה לא ממש חשוב בדיון הנוכחי. כדי שהעולם יהיה טוב יותר עלינו להתחיל מעצמנו. לעשות טוב לאנשים אחרים זה לא רק לתת להם קרטונים של אוכל. זה, אגב לא נכון לעשות לזמן בלתי מוגבל כי ככה יוצרים תלות של המקבל אצל הנותן.

 "תן לאדם דג, הוא ישבע ליום אחד; למד אותו לדוג, הוא ישבע כל חייו." זה יותר טוב.

לעשות מעשה טוב נטול אנוכיות לגמרי זה לעזור בלי לצפות לתמורה. לעזור למי שזקוק ליכולות שלך. גם מילה טובה או עידוד שיגרמו לשומע לשנות את מצבו זה טוב. לחלוק משהו שיש לך ואין לאחר.

 

לפני הרבה שנים בעיר קטנה באיזו נקודה בעולם חיו אנשים טובים ושקטים. אנשים עמלים ומנומסים. אנשי כבוד וחוק. לא נשמע מעולם בעיר הקטנה הזאת קול של ריב ולא היה סכסוך ולו הקטן ביותר. היו האנשים עוזרים זה לזה ומעולם לא היה איש שנזקק לנדבה או הגיע לפת לחם. החלוקה באושר ובעושר הייתה מכל הלב. ועשירים סייעו לעניים בלי תמורה. הפרנסה הייתה בעיר הזאת בשפע. היו חנויות שמכרו לתושבי העיר וגם לאנשים שבאו לנוח בה בדרכם מפה לשם. היו חקלאים שגידלו ירקות ופירות מסביב לעיר והיו בתי תרבות ושמחה ששימשו את תושבי העיר בשעות הפנאי. שמעה של העיר הקטנה והשלווה הגיע למרחוק ושנים רבות שימשה כדוגמה לרבות ואחרות.

 

 

במדינה רחוקה היה שליט ששלט על המדינה כירושה רבת שנים. אביו ואבי אביו ואבי אבי אביו עוד ועוד שלטו במדינה ביד רמה. תושבי המדינה חששו מהשושלת מימים ימימה ולא העזו להרים ראש כנגד השליט. התושבים עבדו קשה ובקושי ראו ברכה בעמלם. המיסים היו כבדים מנשוא והאוכל היה מועט. בגלל מצבם, לא שמחו ולא שתו ולא רקדו. המדינה הייתה עצובה ורק השליט ומשפחתו חיו בעושר ואושר.

יום אחד כשישב לאכול ארוחת בוקר שמע שימה בין שני עובדי המטבח. הם שוחחו על כך שיש עיר רחוקה ושלווה שהחיים בה טובים. לא חסר שם כלום, נאמר בשיחה. ואחרי העבודה הם הולכים לשתות ולבלות. ואולי כדאי לחפש שם עבודה. שמע השליט את השיחה וזעם מאד, אולם לא דיבר מילה. הוא קרא לעוזריו והחליט לצאת מחופש לעיר הרחוקה כדי לבדוק עד כמה השלום באמת שורר בתוכם. הוא התחפש לסוחר בדים ויצא עם עוד שני עוזרים שאותם השביע לא לגלות את מוצאם.

 הם יצאו רכובים עם עגלה מלאה בבדים רתומה לשני סוסים גדולים וחזקים. רכבו שלושה ימים עד שהגיעו לעיר. כשהגיעו לרחוב הראשי בעיר עצרו את העגלה. מאחת החנויות יצאה אישה ובידה כד מים ושלוש  כוסות. היא חייכה לרוכבים ונתנה להם לשתות. השליט הודה לה ושאל אותה היכן יוכלו להתאכסן למשך כמה ימים עד שימשיכו הלאה. הוא גם אמר לה שהוא סוחר בדים ויש לו סחורה מצויינת בעגלה. האישה הציעה להם להיכנס לנוח אצלה בחנות עד שבעלה יבוא והוא כבר ייקח אותם לאן שצריך. הם נכנסו לחנות. החנות הייתה חנות גדולה לממכר לחם מסוגים שונים. האישה ביקשה מהעובד לצאת להאכיל את הסוסים ואילו לאורחים הציעה לשבת לאכול. השליט ששתק עד כה מרוב שהיה המום, חייך לאישה והודה לה. הוא שאלה כמה יעלה האוכל. אישה ענתה בחיוך שהיא לא מסעדה ולכן היא מאכילה אותם כאורחיה וזה לא עולה כסף. וחוץ מזה שהפרנסה מצויינת ואין לה צורך בעוד פרנסה. השליט השתומם ושתק. הוא הודה לה והתיישב לאכול.

במדינתו של השליט לא היה קורה דבר כזה. במדינתו של השליט עליך לשלם על כל דבר ולו הקטן ביותר. אין לך כסף ? תמות. זה מה שיש. אנשים רבים שהגיעו למדינה של השליט נכלאו רק משום שלא היה להם כסף לשלם על אוכל ומשקה ששתו ואכלו בהגיעם צמאים ורעבים לאחר מסעות ארוכים. ההלשנות היו דבר של קבע במדינתו של השליט. שלטון הפחד שלט בכל מקום.

 

לאחר שאכלו הגיע בעלה של האישה וישב איתם. הוא הציע שילכו יחד למלון במורד הרחוב שם יתגוררו לילה או שניים וישלמו כמה שהם יכולים ואז ימשיכו הלאה במסע. השליט אמר לו שם מוכנים לשלם בבדים אולם האיש אמר שעדיף שהוא יעזור להם למכור את הבדים ובחלק קטן מהתמורה הם ישלמו על הלינה. לאחר שהגיעו למלון שבו התקבלו אחר כבוד, באו לשם תושבים כדי לקנות את הבדים במחיר גבוה רק בשביל הכבוד שחלקו לאורחים. לאחר מכן אמר להם בעל המלון שהיה חברו של האיש מחנות הלחם שעליהם לשלם רק עבור לילה אחד ושהם יכולים להיות לעוד לילה או שניים לפי הצורך. כל מה שקרה עד עכשיו עשו את השליט עצוב מאד כשחשב על אנשי מדינתו שאותם איש לא פינק במעשים טובים ולכן היו מלאי רוע ותככים רוב הזמן. משטר הפחד והשינאה אינו מוביל למקומות טובים חשב השליט. ובכל זאת החליט לערוך מבחן קטן לאנשי העיר.

עם בוקר, יצא השליט בצעקות מחדרו בטענה שכל כספו נגנב בלילהץ הוא האשים את בעל המקום שעמד מולו המום ושותק. לאחר שהתאספו אנשים רבים מכל העיר כדי לדעת מה קרה ושמעו את הסיפור של השליט החליטו לאסוף כסף ולהחזיר לו את האבידה. הם דיברו על ליבו ואמרו לו שאולי יש כאן טעות וכי בעל המקום לא עושה מעשים מהסוג הזה ואולי מישהו זר חדר למקום וגנב את הכסף. השליט שתק ולפתע פרץ בבכי. הוא סיפר לתושבי העיר את האמת ובו במקום סיפר על החלטתו לשנות את היחס שנשמר במדינתו שנים רבות וללמוד מבני העיר הזאת מה זה טוב לב אמיתי. בני העיר סלחו לו ושמחו על כך שבזכותם הוא חוזר שונה למדינתו. השליט הודה לכולם בהתרגשות ואמר שלמד שיעור חשוב בעשיית מעשים טובים.

כאשר חזר למדינתו עם עוזריו הוא כינס את המועצה השלטת וביטל את כל חוקי המיסים הקשים שהיו נהוגים מאות שנים. הוא הורה ליועצים לשבת ולכתוב חוקה חדשה שתדגול בעזרה הדדית ועשיית מעשים טובים. משלחת של שליחים נשלחה לעיר הטובה כדי ללמוד מעשים טובים מה הם. בבתי הספר נדרשו המורים ללמד דרך ארץ ואהבת חינם. וכשבאה האהבה למדינה הזאת בא גם השפע וגם הבריאות. באו גם השמחה והשלום.

בתי תרבות רבים נפתחו במדינה ואנשים לאט לאט החלו לצאת ולחגוג את החיים מחדש בשתייה באוכל ובריקודים.

 

כל הזכויות שמורות.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל dj shalom1 אלא אם צויין אחרת