00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניתוח טכני - סקירות, ניתוחים ואיתותי קניה ומכירה למניות (איתותים טכניים) - גילעד מנו

איך משיגים תשואה עודפת על המדד? - הסוד הגדול של הגופים המוסדיים!

בשביל להבין איך משיגים תשואה עודפת על השווקים צריך להבין קודם מספר דברים:
1. הקשר בין תשואה לסיכון.
2. התנהגות השווקים לאורך זמן.
3. באיזו אלוקציה (הקצאת נכסים) בוחרים הגופים המוסדיים
4. באיזו אלוקציה כדאי לנו לבחור על מנת הלניב תשואה עודפת.

הקשר בין תשואה לסיכון
הקשר בין תשואה לסיכון די ברור מאליו לרובנו, ככל שניקח יותר סיכון נניב יותר תשואה לאורך זמן.
אז איך בכל זאת משתמשים בקשר הזה על מנת להניב תשואה עודפת?
אם אנו רוצים להניב תשואה עודפת על מדד כלשהו, אנו צריכים לקחת סיכון גבוה יותר מהמדד ולעשות זאת לאורך זמן,
אילו סיכונים ניתן לקחת?
1. סיכון "ביטא" - מניות בעלות תנודתיות גבוהה יותר וכמובן סיכון גבוה יותר לאורך זמן התשואה תהיה גבוה יותר, אם לדוגמא אנו מעוניינים להניב תשואה גבוהה יותר ממדד S&P אנו צריכים לחפש נכס בעל מתאם גבוה לS&P אך עם תנודתיות גבוהה יותר - לדוג' מדד הנסד"ק, כשאנו קונים מדד זה במקום מדד S&P אנו למעשה לוקחים סיכון ענפי של ענף מסויים שלאוך זמן מניב תשואה גבוהה יותר.

גרף של מדד הנסד"ק מול מדד הS&P משנת 71

 


2. סיכון סחירות - נכסים בעלי סחירות נמוכה הינם בעלי תשואה עודפת על השוק שכן הרוכש יודע שביום שירצה למכור את הנכס יהיה לו קשה יותר ועל כך הוא דורש פרמיה, הגופים המוסדיים נותנים הלוואות לא סחירות וגם רוכשים אגחים ומניות בעלי סחירות נמוכה יותר וכך מייצרים תשואה עודפת על השווקים.
3. סיכונים אחרים שונים ומגוונים - ישנם גופים המתמחים בלקיחת סיכונים נוספים ספציפיים כגון חברות בדיסטרס וכלים פיננסיים מתוכחמים שלא נכנס אליהם כאן - אך שתי המתודות הראשונות שהצגתי הן הנפוצות ביותר. מה שחשוב לזכור שאין ארוחות חינם וגופים המציגים תשואות עודפות לאורך זמן לוקחים גם סיכון עודף לאורך זמן, זה לא אומר שזה רע, זה אומר שצריך לדעת להכיר זאת.

התנהגות השווקים לאורך זמן
כפי שהצגתי כבר ברשומות קודמות, השווקים לעולים לאורך זמן, תמיד יש תנודתיות אך אלו המשקיעים לטווחי זמן ארוכים אינם צריכים לחשוש מהתנודתיות ומירידות רגעיות בשווקים. על ן ההתמדה באסטרטגיה של לקיחת סיכון עודף על השוק צפויה להשתלם לאורך זמן.

אלוקציית הגופים המוסדיים
הגופים המוסדיים בישראל מחולקים באופן גס ביותר לשניים:
1. הגופים המסורתיים העצומים שמנהליים קרנות פנסיה וביטוח - גופים אלו נטו לאורך עשורים רבים לקחת סיכונים נמוכים מהשוק או במקסימום את סיכון השווקים, בשל כך השיגו תשואות דומות ל (ובניכוי דמי הניהול נמוכת מ) תשואת השוק. בשנים האחרונות בשל התשואות הנמוכות בשווקים פנו הגופים המוסדיים להשקעות ריאליות לא סחירות ולהלוואות לא סחירות על מנת להגדיל את התשואה שלהם.
2. הגופים שקמו בעשורים האחרונים ומנהלים בעיקר תיקים קרנות וקרנות השתלמות - גופים אלו מציגים צשואה עודפת משמעותית על הגופים המוסדיים פשוט בגלל שהם מתרכזים בשני האסטרטיגיות שהצגתי - הם קונים אג"חים בדירוגים נמוכים קונים יותר מניות יתר קטנות ולא מניות ממדד 35 ומשקיעים בנכסים לא סחירים.

כיצד נשיג תשואה עודפת בעצמנו

הבעיה הגדולה בלקיחת סיכונים, בין אם מדובר בסיכון סחירות ובין אם מדובר בסיכון סקטור או חברה, צריך גם לפזר את הסיכונים בתוך השקעה זו. השקעות לא סחירות הינן גדולות בד"כ ומתאימות יותר לגופים מוסדיים לגופים אלו יכולת להחזיק בנכסים לאורך זמן ולנתח את הסיכונים לעומק. כשאנו בוחרים את הגופי המוסדיים - אל לנו לבחון רק את התשואות המושגות על ידי הגופים השונים, רצוי שנבדוק כיצד גופים אלו השיגו את התשואה העודפת והאם אנו מעוניינים לקחת סיכונים אלו בעצמנו באמצעותם.

עוד נקודה נוספת לסיום - לרובנו הגישה לנכסים לא סחירים הינה אך ורק דרך גופים מוסדיים, אך חלק מהמשקיעים המוגדרים בחוק "לקוחות כשירים" יכולים להשקיע בנכסים לא סחירים באופן ישיר או דרך קרנות PE המיועדות להם בלבד, אם אתם לקוחות כשירים ואתם רוצים לדעת עוד על כך, פנו אלי בהודעה פרטית ואשוב אליכם בנושא.

סופ"ש נעים!

גילעד

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

הודעה חשובה!!!
אין לראות באמור לעיל כל המלצה לקנייה או מכירה של ניירות ערך. הכותב אינו יועץ ו / או אינו ממליץ לעסוק במסחר במניות ו / או כל מכשיר פיננסי אחר. המידע המוצג בהודעה זו הוא מידע בעירבון מוגבל. כל העושה שימוש במידע זה, עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. אני מסיר מעלי כל אחריות לנזק כספי/אחר שעלול להיגרם כתוצאה משימוש במידע זה. האתר הוא יומן פעולות אישי שלי המותאמות לצרכים ולרמות הסיכון שלי ואין לראות בכך התאמה לכל גולש או משקיע זה או אחר. אין לראות בכל האמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
זכויות יוצרים
כל הזכויות,לרבות זכויות היוצרים,זכויות הבעלות בתוכן לרבות זכויות הפצה וכל קניין רוחני אחר הינם בבעלותו של גילעד מנו. אין להעתיק, לפרסם ברבים כל חלק מהתוכן, בין שהוא מודפס כטקסט או כשרטוט ובין שהוא ניתן כקובץ על גבי אמצעים מגנטיים או בכל צורה אחרת ללא אישור מפורש בכתב.
מפת מבקרים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל morelo אלא אם צויין אחרת