33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

י"ז שבט תשע"ז - הילולת רבי אליעזר שלמה שיק – מוהרא"ש – הצדיק מיבניאל זצוק"ל, זיע"א

 

י"ז שבט תשע"ז - הילולת רבי אליעזר שלמה שיק – מוהרא"ש – הצדיק מיבניאל זצוק"ל, זיע"א

 

 

תוצאת תמונה עבור תמונת הצדיק מיבנאל

 

 

אביו: ר' מנחם זאב, אב"ד טוקאי, בעל "מנחת זאב".

אמו: הרבנית מלכה.

אשתו: הרבנית שפרה סילביה.

בניו: ר' נחמן אלכסנדר זושא ור' נתן משה שמואל.

בנותיו: באשא דבורה יוכבד, חנה טויבא ופרידא פעריל פיגא.

אחיו: ר' בנימין, אב"ד טוקאי בפלטבוש.

סבא: ר' אלכסנדר זישא (מצד אביו).

סבתא: מרת חנה טובה (מצד אביו).

מתלמידיו: ר' יצחק לעזער.

 

נולד בכ"א אייר ה'ת"ש בתל-אביב (ישראל) והינו דור 14 לר' גרשון שאול יום טוב ליפמן הלוי הלר (בעל "תוספות יום טוב").

למד בתלמוד תורה "עץ חיים" בירושלים ובגיל 14 עבר עם משפחתו לארצות הברית. למד 5 שנים בישיבת "ערוגת הבושם" ולאחר מכן בישיבת "תפארת ירושלים" של הרב משה פיינשטיין. בגיל 16 לערך החל להתקרב לחסידות ברסלב לאחר שקרא את הספר "משיבת נפש" שליקט ר' אלתר מטעפליק מתוך כתבי רבי נחמן מברסלב ורבי נתן מברסלב.

בי"א שבט ה'תשכ"ב נשא לאשה את בתו של האדמו"ר רבי אשר ישעיהו הלוי רוטנברג מקאסאן ואת החופה ערך מורו, ר' משה פיינשטיין.

כשנתיים לאחר נישואיו החל ללמד בחורי ישיבות ואברכים ולכתוב עצות להמונים שפנו אליו מארצות הברית, אנגליה וישראל אותם ליקטו לסדרת ספריו "אשר בנחל" ושמו נרמז בראשי תיבות – רבי אליעזר שלמה.

וכך נכתב בקונטרס "ורעה אמונה": "אחי היקר! ראה להכניס עצמך אל תוך האמונה הקדושה בו יתברך, ותדע שאין שום בריה שיכולה להיטיב לך, או להרע לך, מבלעדי רשותו יתברך, ועל-כן אל תפחד משום בריה שבעולם, רק תבטח בו יתברך, וכל מה שתכניס בעצמך אמונה פשוטה בו יתברך, כמו-כן יתחזק לבך ודעתך, ולא תתירא ולא תתפחד משום בריה, ויהיה לך בטחון חזק, עד ששום דבר לא יוכל להזיז דעתך ממנו יתברך, וזה עיקר השלמות שצריך כל אדם להגיע אליה על-ידי אמונתו ותמימותו בו יתברך; ועיקר האמונה – לידע כי הכל בידו, והוא מנהיג את עולמו בהשגחה נפלאה, ואין כוחנו אלא בפה – להתפלל ולבקש ממנו יתברך כל דבר מה שצריך בפרטי פרטיות, ורק הוא יכול לעזור ומבלעדיו יתברך שום בריה לא יכולה לעזור לך, ואז כשתחקוק דבר וידיעה זו היטב בדעתך, תלך לבטח דרכך בעולם הזה, ותגיע בשלום בעולם הבא לביתך הנצחי" (מתוך קונטרס "ורעה אמונה", סעיף יא, שנת תשמ"ה).

בשנת ה'תשכ"ה החל להדפיס ולהפיץ את ספרי רבי נחמן מברסלב במחירי קרן. סייע בהקמת בית מדרש של חסידי ברסלב בשדרה ה- 16 בשכונת בורו פארק (ניו יורק) בו מסר שיעור שבועי ועודד הקמת בתי מדרש גם במונרו, במונסי ובוויליאמסבורג. בשנת ה'תשכ"ו נסע בפעם הראשונה לקברו של רבי נחמן באומן (אוקראינה) למרות הקשיים מצד השלטון הקומוניסטי ובשנת התשל"ג החל להדפיס ולהפיץ גם ספרי חיזוק שכתב בעצמו, וכך כתב בקונרס "איש מצליח": "מי שיש לו אמונה, הוא מצליח תמיד, בני ובנותי היקרים! עליכם להתחזק באמונה פשוטה בו יתברך, כי אין עוד דבר שמחזק את האדם כמו אמונה. ועיקר האמונה, שאדם צריך להחדיר בעצמו שאין בלעדיו יתברך כלל, אין מושג כזה של טבע, מקרה ומזל. וכשאדם מחדיר בדעתו ידיעות אלו, כל חייו הולכים בצורה אחרת. וכמו שאומר רבנו ז"ל (ספר-המידות, אות אמונה, סימן ג'): בראותך שנוי מעשה, אל תאמר מקרה הוא, אלא תאמין כי זו השגחת השם יתברך. אדם אינו יכול לשער ולתאר בדעתו מה זו השגחה, ואיך הקדוש-ברוך-הוא מנהיג עולמו בחסד וברחמים, בצדק ובמשפט, ואין דבר נעשה מעצמו – דבר גדול ודבר קטן, אלא הכל בהשגחת המאציל העליון, אין אדם נוקף אצבעו מלמטה, אלא אם-כן מכריזין עליו מלמעלה (חולין ז, ע"ב) (מתוך קונטרס "איש מצליח" סעיף א).  

בשנת ה'תשל"ז הקים את בית המדרש "היכל הקודש – חסידי ברסלב" בשדרה התשיעית בבורו פארק ומשנת ה'תש"ם נהג לבקר את חסידיו בירושלים, בני ברק, טבריה וצפת פעמים אחדות במהלך השנה.

על אף התנגדות מצד חלק מתושבי יבנאל התישב בשנת ה'תשמ"ו עם קבוצה מחסידיו במושבה יבנאל (בגליל התחתון), שימש כאב ומנהיג רוחני לאלפי חסידי ברסלב והחלו לכנותו: 'הצדיק מיבנאל' וכן מוהרא"ש שהם ראשי תיבות: מורינו ורבינו הרב אליעזר שלמה.

ייסד ישיבות, כוללים, בית תבשיל ואת בית המדרש "היכל הקודש". הדריך את חסידיו ללבוש חליפה ארוכה ומגבעת, לגדל פאות מסוסלות ולא מפוזרות, להפיץ ברחובות את ספרי ברסלב וקונטרסים שחיבר, במחיר הקרן. להיות בשמחה ולקבוע כל יום זמן ל'התבודדות' בכדי לדבר עם ה' יתברך בשפה פשוטה על כל מה שעובר על האדם בגשמיות וברוחניות. וכך כתב בקונטרס "איש מצליח": "על-ידי תוקף האמונה אדם תמיד בשמחה עצומה, בני ובנותי היקרים! עליכם לדעת, אשר אדם שמאמין בבורא יתברך שמו, הוא תמיד בשמחה, כי השמחה תלויה באמונה. כי ככל שאדם מאמין יותר בהקדוש-ברוך-הוא, הוא יותר שמח, כי מה יש לו לדאוג?!... אם אדם בא רק אליו יתברך, ומדבר לפניו בשפת האם שלו כל אשר מציק ומעיק לו, אזי נכלל באין סוף ברוך הוא, וממשיך על עצמו אור וזיו וחיות ודבקות הבורא יתברך. ואדם זה נעשה "איש מצליח", כי הוא נכלל לגמרי באלוקות... ולכן אמר רבנו (ספר-המידות, אות שמחה, חלק ב', סימן א'): מי שהוא שמח תמיד, הוא מצליח" (מתוך קונטרס "איש מצליח" סעיף ב).

היות ויעץ להשיא את הילדים בגיל 16 כדי למנוע מהם פיתויים, נפתחה נגדו חקירה פלילית ובמשך כ- 3 שנים לא ביקר בישראל מחש שיעצר בידי רשויות החוק אולם בשנת ה'תשס"ו הסתיימה החקירה ללא הגשת כתב אישום.

הדגיש בפני חסידיו את חשיבות ההרמוניה והכבוד ההדדי בחיי הנישואין, ואלו דבריו מתוך קונטרס "שלום בביתך": "עליך לדעת כי אשה בדרך כלל צריכה חיזוק יותר מגבר, כי עוברים עליה הרבה יסורין ומכאובים מכמה בחינות, ואין לה אל מי לפנות רק אל בעלה, אשר היא עמו כבשר אחד, על-כן ראה לחמול על אשתך ותחזק ותאמץ אותה, ותשמח אותה בכל מיני אופנים, כי אמרו חכמינו הקדושים (ראש השנה ו.): אשה – בעלה משמחה, וכשתשמחה תתרחב לה דעתה, ואז ממילא יהיה גם לך טוב, כי כשהאשה בעצבון ודכאון ועצבנית וכו', אזי גם לך יהיה מר, וכן כל הבית יהיה הפוך וכו', אבל כשאתה תחזק אותה ותשמח ותאמץ אותה, ותעזור לה, אזי תתרחב לה דעתה ויהיה טוב לה, ויהיה טוב לך" (מתוך קונטרס "שלום בביתך" סעיף ב, שנת תשמ"ה).

דרש ללמוד בקביעות כל יום ב- 15 מקורות תורניים: חומש עם פירוש רש"י ותרגום אונקלוס בהתאם לפרשת השבוע, תנ"ך, משנה, תלמוד בבלי, תלמוד ירושלמי, תוספתא, מדרש רבה, מדרש תנחומא, רמב"ם, טור, שולחן ערוך, זוהר, תיקוני זוהר, ליקוטי מוהר"ן וליקוטי הלכות. תיקן לוח לימוד בעזרתו ניתן לסיים מדי חודש לימוד בספר ליקוטי מוהר"ן ועודד לימוד מעמיק של ה'שולחן ערוך' וכתבי רבי נחמן. הזהיר להקפיד על "כיבוד הורים" להימנע ממחלוקות עימם ועם בני המשפחה ולקרבם לתורה ומצוות בדרכי נועם.

בח' חשוון ה'תש"ן אמו נפטרה ובד' תשרי ה'תשס"ג נפטר אביו.

בשנת ה'תשע"א פעל להקמת "מרכז חסידי ברסלב" בוויליאמסבורג הכולל תלמוד תורה, בית ספר לבנות, בית מדרש, ישיבה ובית דפוס להדפסת ספריו וספרי רבי נחמן מברסלב.

בחודש ניסן ה'תשי"ב עבר ניתוח ניתוח לב פתוח עקב התקף לב חמור, לאחר תקופה קצרה שב לתפקד ובחודש אב חנך את בית הכנסת הגדול של חסידי ברסלב ביבנאל.

ביקש לכתוב על גבי מצבתו חלק מצוואתו: "אני מבטיח שכל בחור רווק וכל בחורה רווקה שיבואו כאן לקברי ויגמרו את כל ספר תהלים מהתחלה עד גמירה לזכותי. אזי אשתדל בכל מה שרק אוכל שימצאו את זיווגם, וזה הבטחה חזקה ממני'. וכך כתב בקונטרס "מציאת הזיווג": "בני ובנותי היקרים! עליכם לדעת, כי אין עוד דבר נעלם ונסתר מעיני כל חי כמו מציאת הזיווג, ועל-כן אסור לכם ליפול בדעתכם כלל, ושום דבר שבעולם לא ישבור אתכם, כי זיווגכם הוא רק בידו יתברך ולא ביד בשר ודם, והרבה שליחים יש לו יתברך, ועל-כן הרגילו עצמכם להתפלל בכל יום ויום לפניו יתברך, שתזכו למצוא את זיווגכם האמיתי, ושלא יתחלפו, חס ושלום, הזיווגים בשום אופן שבעולם כלל; ותאריכו בדבר זה, בפרוש גילה לנו רבנו ז"ל, ואמר (ספר המידות, אות רחמנות, סימן י"א): על-ידי בקשת הרחמים זוכה לעשות שדוכים טובים והגונים, עיין שם; ואמר (לקוטי-מוהרן, חלק א', סימן ט'): בני ישראל בתפילתם גורמים זווגא דקדשא בריך הוא ושכינתיה, ולפי הזווג שגורם בתפילתו כן זוכה לזווגו, עיין שם; על-כן ראו להתפלל בכל יום ויום לפניו יתברך בלשון שאתם רגילים בה, ותבקשו רחמים רבים, ותפייסו אותו יתברך בכל מיני פיוסים, שתזכו למצוא את זווגכם, ואז תראו נפלאות איך שתושעו באמת" (מתוך קונטרס "מציאת הזווג" סעיף א, שנת תשנ"א).

לאחר שאובחן כסובל מלוקמיה אושפז בבית רפואה במנהטן (ניו יורק) וביום שישי שנת ה'תשע"ה לאחר חצות הלילה השיב נשמתו ליוצרה. הלוויתו יצאה מבית מדרשו בבורו פארק (ניו יורק), ביום ראשון בערב ארונו הגיע לישראל ובשעות הלילה נטמן במעלה ההר במקום בו נהג להתבודד באופן קבוע.

 

מספריו:

אוצר הקונטרסים.

אילן החיים: על ניצול הזמן.

ארך אפיים: על הסבלנות.

אשר בנחל: שו"ת.

דיבורי מוהרא"ש.

זאת התורה: דרושים על פרשיות השבוע.

נהרי אפרסמון: פירוש על סיפורי מעשיות.

סידור עת רצון: ביאור על סידור התפילה.

פעולת הצדיק.

קדושת ישראל.

קריאת שמע שעל המיטה.

שאלות ותשובות שבחסידות ברסלב.

שיחות מוהרא"ש.

שפת הנחל: פירוש על ליקוטי מוהר"ן.

תוך הנחל: על פרשות השבוע.

(כתבה מתוך אתר MyTzadik למעט הציטוטים מתוך הקונטרסים).

 

 

תמונה קשורה

 

זכות הצדיק תהא צינה ומגן עלינו, אמן!

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי______________ בת/בן_________________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

 יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת