22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

BloGilad

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
ניתן לעקוב גם אחרי פרסומים שלי בפייסבוק

פרשת "בשלח" ושירת הים

בשבת האחרונה קראנו את פרשת "בשלח", בה מסופר על שירת הים הגדולה של בני ישראל לאחר יציאתם ממצרים ונס קריעת ים סוף. על אף שהשירה ביטאה לכאורה תוכן אמוני נעלה ונשגב, התורה מספרת לנו שהדבר לא החזיק מעמד יותר משלושה ימים. לכאורה יש מקום לשאול: כיצד יכלו לפקפק באמונה אחרי כל הניסים והנפלאות שנעשו להם ביציאתם ממצרים? ועל כך אמר מורי ישעיהו ליבוביץ' זצ"ל שכל אמונה שתולה עצמה במאורעות יוצאי דופן או ברגעים מיוחדים בחיים, אין סופה להתקיים. אביא דגימה מדבריו מתוך הספר: 'שבע שנים של שיחות על פרשת השבוע':
"חמישים ושמונה הפסוקים שלאחר מכן, החל מהפסוק 'ויסע משה את ישראל מים סוף' עד לסוף הסדרה, שונים לגמרי באופיים, בתוכנם, ובסגנונם, ולפנינו עולם הרחוק מלהיות עולם השירה, אלא הוא עולם הפרוזה של החיים, אותה אנו מכירים מיום היות האדם עלי אדמות עד עצם היום הזה. משה מסיע את העם מים סוף, ובתוך שלושה ימים לאחר ההתגלות ונס קריעת ים סוף והשירה האדירה, נמצאים אנו בעולם אחר, בו נשכח לחלוטין עולם הנס וכאילו לא משאיר אחריו כל עקבות. בפסוקים אלה מופיעה מלת המפתח החוזרת ונשנית 'וילונו'... וגם 'וילן העם'."

ולצורך השלמה אביא גם ציטוט נפלא מתוך מאמרו "מצוות מעשיות":
"העמדתה של הדת על ההלכה היא עשיית הדת פרוזה של החיים, וזהו כוחה הגדול של ההלכה - כי רק דת של הפרוזה של החיים, דת של השיגרה, האפורה של מעשי יום-יום וחיי יום-יום, היא דת של ממש. בדברים אלה אין כל זילזול בפואזיה של החיים - בגילויים האפיזודיים של חריגת האדם ממסגרת השיגרה, במומנטים של התעלות נפשית ורוחנית, במעשים הנעשים מתוך דבקות והתלהבות ; אדרבה, ייתכן וייתכן שכל חיי האדם אינם כדאים כאותן האפיזודות, אותם המעשים, ואעפ"כ - יסודו והתמדתו של קיום האדם אינם בגילויי שירת החיים אלא בפרוזה שלהם. האדון ז'ורדן של מולייר מגלה פתאום, בהיותו כבן 40 ולמעלה, שזה 40 שנה הוא מדבר פרוזה שלא מדעת. אך מעולם לא נמצא אדם שאמר שירה שלא מדעת; אין אדם אומר שירה אלא מדעת ובכוונה, ואין דעת וכוונה אלו ניתנות לו אלא במומנטים מסויימים בחיים. דת של ערכים, של כוונות ויחודים, היא דת שירת החיים - דת שאינה אלא תכשיט לחיים ; דת המצוות המעשיות היא דת החיים עצמם."

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GILADOS אלא אם צויין אחרת