44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בעין בוחנת

אז מי לכל הרוחות בעל הבית?

וואו, איזו מתקפה, כבר עשו לי חור בראש עם ההסדרה הזאת, מתעוררים איתה, הולכים לישון איתה הסדרה פה ,הסדרה שם, מה לעזאזל רוצים  מאיתנו קיבינמט?

וזה מה שעצוב בכל הסיפור הזה, מהבוקר עד הערב הסדרה הסדרה, ומתברר ש90% מהציבור בישראל אפילו לא מבין על מה מדברים, מה זה אומר? יודעים בגדול שטחים,פלשתינאים, התנחלויות, השתלטות, בג"צ ובלה בלה בלה.

ופה בדיוק קבור הכלב, הלוא מדובר באחת הסוגיות המשמעותיות ביותר בחיי כל אומה בעולם, מה המעמד של האדמות והשטחים שברשותה? של מי הזכויות? מי העניק זכויות? על מה מדברים בכלל? היכן הגבול? מהו בכלל שטחה של המדינה? גודלה? יש לכם מושג שאזרח איטלקי או בלגי,פולני לא ידע היכן עובר הגבול? מה שטחה של מדינתו?

במדינה מתוקנת ונורמלית , כאשר מעלים סוגיות כאלה או מדברים על כל נושא חשוב ומענין, מן הסתם אחרי שמציגים את הבעיה והסוגיה, מביאים מומחים, בעלי ידע , שיסבירו באופן אוביקטיבי על מה מדובר, מה הסוגיה, מה עומקה, ללא משוא פנים, וללא אג'נדה נסתרת . בישראל כמו בישראל, לתקשורת כנראה אין שום סיבה שבעולם להציג את הדברים כפי שהם, שמא זה עלול לפגוע באג'נדה או ברצון שהם מנסים לקדם. אחרי מספר ימים שהתיאשתי , החלטתי לנבור קצת בעצמי ולבדוק את הנושא יותר לעומק.

בשנת 1516 היגיע לכאן הסולטאן סאלים הראשון (האמיץ),אחרי שהדיח את אביו וגירש את אחיו, וכבש את הארץ מידי הממלוכים,ומאז במשך כ400 שנה!!! היתה ארץ ישראל כבושה ,ותחת חסות וחלק מהאימפריה העותמנית. עד הגעת הבריטים ,אם נסיון כושל של נפוליון שהוגף, ונסיונות מרידה קטנים של בדואים, או שבטים כאלו ואחרים שניסו לזכות בהקלה במיסים.

  ארץ ישראל לא היוותה מוקד התענינות ממשי עבור הסולטאנים העותמנים, ובמאות ה16,17,18 היה האזור נשכח,ועזוב מבחינתם , וחוץ משינויים בשליטה בין בדואים,צ'רקסים,דרוזים, למשך זמן כזה או אחר, ע"פ סבלנותם של הנציבים העותמנים.

מעמד הקרקעות בארץ ישראל תחת השלטון העותמני, היה מבוסס על חוקי האיסלאם, ובשנת 1858 נחקק חוק המג'לה, שחילק את הקרקעות ל5 סוגים.

קרקע מסוג מירי, בבעלות המדינה, לאזרחים אסור  לערוך שום שינוי בקרקע.

קרקע מסוג מולק,קרקע שנמצאת באזורים מיושבים ובבעלות פרטית, ללא מגבלות על בעלי הקרקע הזאת.

קרקע מסוג וואקף, קרקע לצורכי דת ובשליטת הרשות המקומית.

קרקע מסוג מתרוכה, קרקע נטושהשהועברה לבעלות המדינה ומשמשת לצורכי ציבור, גשרים,דרכים,נהרות,מבנה ציבור.

קרקע מסוג מוואת, קרקע שוממה שלא ניתנת לעיבוד.

בשנת 1858 היה נסיון להסדיר את מעמד הקרקעות בישראל ע"י המשטר העותמני, משם ירשנו את המילךים טאבו, וקושאן, בפועל התגלו הרבה אי סדרים ובעיות ברישומים ובפנקסים העותמנים, ולמעשה בשנה זו  בקושי 5% מהקרקעות בישראל היו רשומות עם בעלות תקיפה וחוקית על הקרקע, ובעיקר תקיפה בישובים עירונים ותיקים.

בשנת 1969 חוק המקרקעין ביטל את חוקי המג'לה.

אחרי הטורקים נכבשה ארץ ישראל ע"י בריטניה,בראשית המאה ה20 בשנת 1928 נערכו שינויים מיפים בחוקי הקרקעות העותמנים,והסמכות עברה ללשכת המקרקעין המנדטורית. שניסתה והחלה בהכנות לעשות סדר במעמד הקרקעות בכל רחבי ארץ ישראל. כאשר עד סיום המנדט הוסדר הרישום רק באזור העמקים ובמישור החוף. כאשר בשאר חלקי הארץ, מעמד הקרקעות נותר כשהיה תחת שלטון העותמני, עם מתן זכויות יתר ע"י הבריטים למשפחה כזו או אחרת, ובעלות משותפת עם החלפת בעלות כל שנה או שנתיים, באופן לא מסודר ומאורגן.

בשנת 1947 עם הכרזת תוכנית החלוקה של ארץ ישראל למדינה יהודית ומדינה ערבית, שורטטו הקוים ונקבעו הקבולות בין שתי המדינות העתידיות. עם הקמתה והכרזתה של מדינת ישראל, פרצה מלחמת העצמאות, שיטחי הגדה נכבשו ע"י הירדנים , אותם סיפחה הממלכה הירדנית ב24 לאפריל 1950, כאשר הסיפוח זה של השטחים  הללו הוכר רק ע"י בריטניה ופקיסטן!!!

במהלך שנות שלטונה של ירדן על שטחי הגדה המערבית, היה נסיון להסדיר את נושא הקרקעות בגדה, כאשר עיקר ההסדרה בוצע בנפות יריחו,שכם, ורמאללה.ובסה"כ כ30% מאדמות יו"ש היגיעו להסדרה תחת שלטון ירדן. בין 30000 ל40000 דונם שהיו בבעלות יהודית נוהלו ע"י ממונה ירדני שהיה אחראי לניהול אדמות אוייב.

ב31 ליולי 1988, הודיע המלך חוסיין על ויתורה של הממלכה האשמית על תביעתה לריבונות על שטחי הגדה המערבית .!!!

בשנת 1967 לאחר מלחמת ששת הימים, נכבשו שיטחי יו"ש ועזה מירדן ומצרים ועברו לשליטתה של מדינת ישראל.

מדינת ישראל מטעמיה שלה החליטה לא לספח את שטחים אלו ולהחיל עליהם את החוק הישראלי, (מלבד מזרח ירושלים), ולמעשה מאז החלה סאגת השטחים הכבושים, משוחררים, כל אחד ע"פ השקפתו ואמונתו ותפישת עולמו האידאולוגית, שקטונתי מלקבוע מי צודק,מה נכון, ושאר ירקות.

אני רק תוהה על דבר אחד, השלטון העותמני לא העניק בעלות על הקרקע כמעט לאיש, עד סוף השלטון העותמני בקושי 5% מהאדמות היו מוסדרות בבעלות חוקית ותקיפה, גם הבריטים לא ממש עשו סדר בענין, ואחרי שלטונם ההסדרה בוצעה בעיקר באזור העמקים ומישור החוף,אחרי הבריטים באו הירדנים, הם ביצעו הסדרה רק ל30% משיטחי יו"ש ,ובעיקר בערים הגדולות וסביבתן, וגם את זה הם עשו באופן לא חוקי לכאורה, הלוא רק בריטניה ופקיסטן הכירו בכלל בזכותם על שטח ארץ זה, אז איזו סמכות חוקית היתה למלך ירדן להעניק בעלות על קרקע לא לו? אותם מסמכים פיקטיבים שמפיקה הממלכה האשמית לבעלי ענין היום בנושא הקרקעות ביו"ש במאבקם של הפלשתינאים כנגד המתנחלים.

עכשיו כאשר הנתונים וההיסטוריה פרושדים בפניכם, שכל אחד יחליט למי להאמין? למה להאמין? כן מתיישר עם תפישתו או סותר אותה, סביר להניח שכל אחד יקח את למחוזות שלו, אבל מן הראוי שתדעו את העובדות לאשורן.

בהצלחה לכם בנושא ההסדרה.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל kalligula אלא אם צויין אחרת