00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

משאבי אנוש ואנשים

הכל על הכל מעולם משאבי האנוש בישראל

youtube

מהן תכונות האופי הנתפסות כחיוביות ומכשילות את בעליהן

תכונות אופי של פרפקציוניזם, ירידה אינסופית לפרטים ושקילת יתר המעכבת הגעה להכרעות, נתפסות לעיתים כתכונות אופי חיוביות אך עלולות להכשיל פרויקטים.

תכונות אופי חיוביות הן אחד המרכיבים החשובים ביותר שנדרשים למועמד כדי להתקבל לעבודה, בכל ארגון ובכל תחום. למעשה, לעיתים קרובות, תכונות האופי חשובות בעיני המעסיק (או המגייס), לפחות כמו הניסיון התעסוקתי ולפעמים אף יותר מכך. תכונות האופי שארגונים בדרך כלל מחפשים, הן יכולת עבודה בצוות, ניהול עימותים בצורה חיובית וידידותית, שאיפה למצויינות וכד'.

תכונות אופי - באדיבות פורטל hrus למשאבי אנוש

אלא שיש תכונות אופי שעל אף ה"הילה" החיובית שיש סביבן, כלומר, אף על פי שהן נתפסות כתכונות רצויות וחיוביות, הרי שבפועל מתברר שהן דווקא מכשילות את בעליהן, ומונעות מהם לבצע את עבודתם כראוי.

בראש הסולם המדרג תכונות אופי שנתפסות כחיוביות אבל בפועל מהוות מכשול להצלחה ניצבת תכונת הפרפקציוניזם. רבים מבלבלים בין הצטיינות לבין פרפקציוניזם. אלא שבפועל, אנשים שיש להם תכונות אופי הנוטות לפרפקציוניזם, הרבה פעמים דווקא רחוקים מלהצטיין. לעומת זאת, אנשים שאינם נוטים לפרפקציוניזם, עוברים במהירות את את הפרפקציוניסטים ומגיעים להישגים גדולים יותר. במילים אחרות, פרפקציוניזם הוא לא הדרך הבריאה להשגת הצטיינות.

בעלי תכונות אופי המוגדרות כשאיפה למצויינות מציבים בפני עצמם סטנדרטים גבוהים של הישגים, בעוד שבעלי תכונות אופי המוגדרות כפרפקציוניזם, מתחבטים באינסוף ספקות לגבי יכולותיהם האמיתיות, ופועלים מתוך פחדים בנוגע לאי שביעות רצון  מעבודתם, וחרדות מפני דחייה.

המשמעות היא, שתכונות אופי שניתן להגדירן כהצטיינות, אינן כוללות פרפקציוניזם. אלא בדיוק להיפך. תכונות האופי של אנשים השואפים לשלמות (פרפקציוניזם) מונעות מהם להצטיין בעבודתם. יתרה מכך, אם מפרקים את תכונת הפרפקציוניזם למרכיביה, ניתן למנות את תכונות האופי הבאות: הצבת סטנדרטים ויעדים שאינם הגיוניים ואינם ברי השגה, כניסה למצב של שיתוק ונטישת המשימה בכל פעם שבעלי תכונות אופי אלו ניצבים מול כישלון או אכזבה, עיסוק אובססיבי בחרדות מפני כשלון, ונטייתם של בעלי תכונות אופי אלה להתגוננות יתר מול ביקורת בונה.

לעומת זאת, תכונות אופי שמובילות את בעליהן לשאיפה למצויינות, כוללות הצבת סטנדרטים שהינם גבוהים אך ניתנים להשגה, התאוששות מהירה מכישלון או אכזבה, הפיכת כל כשלון למקור למידה והפקת לקחים, שליטה בחרדות מפני כישלון, וחיפוש אחר ביקורת בונה במטרה להשתפר.

אותה שאיפה לשלמות ה"מתחפשת" לתכונת אופי חיובית אך בפועל מכשילה את בעליה, באה לידי ביטוי גם בתכונות אופי נלוות. אחת מהן היא תכונת אופי של "הפיכת כל אבן" במובן הקיצוני (והשלילי) של המונח. בכל ארגון ניתן למצוא את העובדים שמתייחסים בבוז כלפי עובדים שמעגלים פינות. הם עצמם, לעומת זאת, הופכים כל אבן בחיפוש אחר האופציה המושלמת.

אילו תכונת אופי זו היתה אכן מובילה למציאת האופציה הטובה ביותר בתוך פרק הזמן הסביר, היא היתה יכולה להיות מוגדרת במסגרת תכונות האופי החיוביות. אלא שכאשר מביאים לקיצוניות את ההתלבטות בין כל האופציות הקיימות, מגיעים לתכונת אופי אחרת, והיא הססנות יתר. התוצאה של הססנות יתר היא אי עמידה בלוחות זמנים, לעיתים עד כדי הכשלת הפרויקט כולו.

מקבץ תכונות האופי היוצרות הססנות יתר מביא איתו מקבץ שלישי של תכונות אופי המתחפשות לתכונות אופי חיוביות ובפועל מכשילות את בעליהן: העמקת היתר בפרטים או דייקנות היתר, שבצורתה הקיצונית היא למעשה אי הבחנה בין עיקר לתפל.

עובדים בעלי תכונות אופי שמובילות אותם לבחון כל מרכיב בפרויקט, כל אופציה וכל גורם, בלי לסנן כלום, נוטים פעמים רבות להשקיע זמן רב בבחינת אופציות או סיטואציות שכלל אינן רלוונטיות, או שחשיבותן מעטה עבור הפרויקט.

לכן, גם מכלול תכונות אופי שכאלה, שמביא את בעליהן לאי יכולת להבחין בין עיקר לתפל, גורם בסופו של דבר לבזבוז של זמן יקר, במהלכו, כאמור, בוחנים לעומק אופציות, מרכיבים, גורמים וכו' שחשיבותם, או הרלוונטיות שלהם, לפרויקט זניחה. גם כאן, התוצאה היא אי עמידה בלוחות זמנים, לעיתים הפסד הפרויקט, או לחלופין ביצוע פרויקט שמפסיד את מטרתו המרכזית לטובת מטרות שוליות וחסרות חשיבות.

בסיכומו של דבר, ניתן לומר שפרפקציוניזם הוא לא שאיפה למצויינות, הססנות יתר היא לא בחינה אמיתית של כל האופציות הנדרשות, והיעדר יכולת להבחין בין עיקר לתפל אינו העמקה בפרטים, או דייקנות.

כתבות מולצות

מוגש ע"י פורטל משאבי אנוש - hrus.co.il

תגיות: משאבי אנושהדרכת עובדיםפיתוח עובדיםניהול עובדיםמשאבי אנוש דרושים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל hrus1 אלא אם צויין אחרת