00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

Eppur si muove

ואף על פי כן, נוע תנוע

בקרב תפסידו, וגם במלחמה

08/01/2017

כבר הרבה זמן לא עידכנתי כאן, ובצדק, לפחות מבחינתי. אני מודה, לא ראיתי שום דבר שרציתי לכתוב עליו יותר מדי. כן, היו אי אילו שערוריות - הגלישה של הימין בישראל ובעולם לפשיזם ולאומנות, הערסיזציה של הדיון הציבורי בישראל ובעולם, הצורך להתנגד לפוטין לפני שהוא מכלה את כולנו, פרשת החייל היורה (שאני מודה שלא הכי מעניינת אותי, בעיקר מאחר והנזק כבר נעשה ולא משנה מה הייתה הפסיקה), וכיו''ב. לא, אני לא הולך לדון בכך, טובים וגדולים ממני עשו זאת, וברמה הרבה יותר גבוהה. לא, אני הולך לכתוב מבעוד מועד על הסערה הבאה, מן תגובה מוקדמת. נטשו כל תקווה אלה הממשיכים לקרוא כאן, כי לא תמצאו אותה בהמשך פוסט זה.

ועל מה אני מדבר? על המהלך לסגירת תל אביב בשבת. אני לא הולך להכביר מילים על דעתי בנושא - זה נבלה וזה טריפה. הרצון של הדתיים לכפות את רצונם הוא שערורייה, וכמו כן ה"הסכמות" במועצת העיר למי ינתן אישור ולמי לא, כאילו זה בסדר שהעירייה עושה איפה ואיפה בנושא - לא, כל עסק שרוצה לעבוד בשבת צריך להיות מסוגל לכך, וזה לא רלוונטי מה טיבו. אני כן מעוניין עם זאת לכתוב כמה מילים על העתיד. בקצרה? תתחילו להתרגל לכך שתל אביב תיסגר בשבת. זה מה שיקרה, ולא ניתן למנוע זאת יותר. למעשה, זה אפילו מתחייב המציאות כרגע. כן, אולי יהיו כמה הפגנות, אבל לא, הן לא ישנו דבר. כמו שאמרה לי פעם מישהי, ישראל כולה היא מכתש, ותל אביב היא גבעה בתוך המכתש הנ''ל. אין לתל אביבים סיכוי לשנות את רוע הגזירה, משתי הסיבות הבאות:

1. פוליטית - אם החרדים (וסביר להניח שגם בנט) יאיימו על הממשלה בעזיבתה, ביבי יתקפל ותל אביב תיסגר בשבת. מי שקורא כאן ושייך לימין החילוני אולי יטען שביבי לא יתקפל, אבל מדובר ברמייה עצמית ולא מעבר, מהסוג שחילונים ישראלים שמצביעים ל"ליכוד" פעמים רבות אוהבים לדקלם כדי שיוכלו לחיות עם העובדה שהם הצביעו למפלגה דתית בפועל. וזה מביא אותי אל הנקודה הבאה שלי:

2. חברתית - הציבור שמכתיר את מנהיג הליכוד, ולכן גם את ראש הממשלה בישראל, הוא ציבור הערסים חובשי הכיפה. כן, לא כולם חובשי כיפה, לא כולם מסורתיים וחלקכם אולי גם יטען שזאת הגדרה גזענית (להגנתי ייאמר שאני לא ציוני ולא איש שמאל, כך שמכל ה"סמולבן" אני רק לבן. אגב, שמתם לב שישראל זאת המדינה היחידה בעולם בה יהודים אשכנזים נחשבים ל"לבנים"?). אבל הציבור הנ''ל קיים, והוא אחת הקבוצות החזקות ביותר בישראל - אם אינכם מאמינים לי, תחשבו רגע ותבינו שאני צודק, שום דבר אחר לא יסביר את האורן חזנים, מירי רגבים, וכיו''ב הכוכבים בליכוד. הליכוד הממלכתי של ז'בוטינסקי נמחק ואיננו עוד, ולעולם לא יחזור. בכל מקרה, בכל הקשור לאותו הציבור, יחסו למסורת הוא יחס אוהד, גם אם הוא איננו שומר אותה. ומעבר לכך, הציבור הזה מתעב את תל אביב ואת כל מה שהיא מייצגת. תל אביב היא עיר פתוחה, ליברלית, נאורה. תל אביב היא האנטיתזה לתרבות הפריפריאלית בישראל. תוסיפו לזה את העובדה שלתל אביב יש דימוי אשכנזי ועשיר ובישראל כרגע שנאת האשכנזים חוגגת ואף מקבלת גושפנקא שלטונית (כי מה לעשות, הרבה יותר קל לשנוא את החזק מאשר לעשות חשבון נפש ולבדוק האם לך יש חלק במצבך), ותגיעו למסקנה הבאה - רוב מצביעי הליכוד לכל הפחות אמביוולנטיים ביחס לנושא, ולכל היותר תומכים בסגירת תל אביב בשבת. בכזה מצב, אין לאף פופוליסט, סליחה, מנהיג ליכוד, סיבה לתמוך בתושבי תל אביב, גם אם ביניהם ישנם ליכודניקים.

אני יודע שהדבר האחרון שאמרתי אולי יקומם אנשים. שיתקוממו, למה לא, אבל בואו רגע נתייחס לטענה שלהם. נניח והחוק הזה יעבור, אתם באמת חושבים שהפגנות ענק בתל אביב יעזרו? הן לא. גם אם, בתרחיש האופטימי ביותר, הליכוד ייאבד את כל מצביעיו החילונים (מה שלא יקרה, כי לאומנים שמשקרים לעצמם תמיד יצביעו ליכוד), לממשלה לא תהיה שום סיבה לצאת בעד ההפגנות האלה. להיפך - תהיה לה את כל הסיבה לצאת נגד. ולמה זה? כי רוב מצביעי המפלגות שכרגע בקואליציה מתעבים את תל אביב ואת כל מה שהיא מייצגת, בין אם מדובר במסעודה משדרות, רבי ברוך מבני ברק, או יוסף יוספאלי מהרובע היהודי בחברון. אז יהיו הפגנות, במקרה הטוב יתנו להן לדעוך מעצמן, ובמקרה הרע הממשלה, כדי לרצות את צבר מצביעיה, תכנס בכוח במפגינים. זה מה שרוב הישראלים, כאמור, רוצים - לא אכפת להם כל כך מהתיאוקרטיה הזוחלת כפי שאכפת להם "להכניס" לתל אביבים האלה איפה שזה כואב. האדם המשכיל היה מזכיר לכל אותם הפריפריאלים שונאי תל אביב שגם לכנסייה לקח זמן מהרגע בו עלתה לשלטון ועד שהיא אסרה על המשחקים בזירה, אבל הם רק יאמרו ש"הסמולנייייייםםם האשכנאצים האלה יעופו לברלין" בעודם קונים כרטיס למשחק כדורגל שאמור להיערך בשבת. 

יהיו כמובן תל אביבים בעלי אמונה יוקדת (ועיוורת) הראויה להערצה, שאם אכן יסגרו להם את תל אביב בשבת, ינסו להתניע מהלך פוליטי להדחת הימין מהשלטון בישראל. למהלך שכזה יש בדיוק אפס סיכוי להצליח. ולמה זה? כי המאבק הזה יהפוך מהר מאוד למאבק בין תל אביב לפריפריה, ובמאבק הזה תל אביב לא יכולה לנצח. מפלגת "כולנו" לא תעמוד לצידו - משה כחלון יודע היטב איזה ציבור ממליך מלכים בישראל. יאיר לפיד? ובכן, סביר להניח שכמו מפלגת העבודה ומרצ, הוא יתגייס לצד המוחים (אם כי בניגוד לשתיים האחרונות, זה מן הסתם יהיה באופן הרבה פחות מחויב - כי כאמור, אין כמו כפייה דתית כדי להראות "אחדות בעם ברגעים הקשים"). אך כל השלושה האלה יגלו שברגע האמת פשוט אין להם מספיק תומכים. הדרך היחידה של השמאל בישראל להדיח את הימין מהשלטון היא להקים קואליציה יחד עם הדתיים, וקואליציה שכזאת לא תאפשר לשנות את החוק בחזרה למצבו הטבעי. במילים אחרות, המלחמה הוכרעה כבר מזמן, והחילונים נוצחו. זהו לא יותר מאחד הקרבות המאספים, גם אם כל מני ארגונים קקיוניים של חילונים ינסו לגזור עליו קופון.

כן, אני יודע, זה לא פוסט אופטימי. אבל אני לא אופטימי לגבי גורלה של מדינת ישראל - כמו בית ראשון ושני, נדמה שהלאומנות הישראלית מבעירה מדורה שבסופו של דבר תכלה את עצמה. למי שמעוניין לחיות בעולם מערבי יש כעת רק ברירה אחת - להגר. במלחמה הזאת כבר הפסדנו, כל מה שנותר לעשות הוא לדחות את הקץ עד שנוכל למלט את עצמנו - אין טעם להילחם בקרב אבוד.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל Nelyo אלא אם צויין אחרת